2iccesvolle afweer in het Oosten Jaargang Donderdag 31 December 1942 No. 25383 |ote successen ter zee VERDUISTEREN: NIEUWJAARSREDE VAN DEN LEIDER. Dr. Göbbels in „Das Reich". Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. De sluiting op 2 Januari ÏURINGEN VOOR DE IWAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. DE STEM DER S.S. Voor Duitschers ter kennisneming. EERSTE BLAD. BERICHT. De Führer feliciteert den Rij'kscommissaris. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. opperbevel van de Duit- (weermacht maakte gisteren het gebied van de Terek ten krachtige, door tanks rade aanvallen van den Hierbij werden 8 tanks tigd. In Stalingrad en in ongebied leden de bolsje- bij de voortzetting van aanvallen zware, bloedige izen en verloren zij 16 tanks succesrijke tegenaanvallen :n talrijke zware en lichte s buitgemaakt en gevangc- gemaakt. Aanvallen van ie luchteskaders, alsmede Italiaansche, Roemeensche [ongaarsche gevechtsvliegers kenden den vijand zware zen en gevoelige verliezen tanks en zware wapens. Hon iche troepen vernietigden cties van stormtroepen een root aantal vijandelijke ka tten met hun bemanningen. den centralen sector van front werden enkele vijan- :e aanvallen afgeslagen. stormtroepen drongen de delijke stellingen binnen en elden talrijke gevechtsin- ties. i Zuid-Oosten van het II- neer stortten hernieuwde, tanks, artillerie en slag- irs gesteunde aanvallen van vijand ineen. Dertien Sov- ïks werden stukgeschoten. de Wolchow en voor Le ad vernietigden stormtroe- van Duitsche formaties en ipaansche vrijwilligersdivisie ie vijandelijke kazematten. Duitsche gevechtsvlieg- n sloegen in aanvallen die cheervlucht werden onder ra transportcolonnes van vijand. Voor het Visschersschiereiland in de Noordelijke IJszee boorden gevechtsvliegtuigen bij een ver rassenden aanval een bolsjewis- tischen mijnenveger in den grond. Nachtelijke aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers veroorzaak ten zware branden in de haven installaties van Moermansk en op het stationsterrein van Ka- dalaksja. In Noord-Afrika bestookten Duitsche duikbommenwerpers met succes vijandelijke marsch- colonnes. In Tunesië slechts plaatselijke krijgsoperaties. De vijand leed door duikvluchten en aanvallen in scheervlucht van Duitsche vliegtuigen zware ver liezen aan rollend materieel en wapens van allerlei aard. Op 29 December des avonds wierpen enkele Britsche vliegtui gen boven West-Duitsch gebied hier en daar brisantbommen neer, waardoor onbeteekenende schade aan gebouwen werd aan gericht. Lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in het Kanaal een patrouillevaartuig tot zinken gebracht en overdag voor den oorlog belangrijke installaties in een havenstad aan de Engelsche Zuidkust met bommen bestookt. In luchtgevechten werden hier bij twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. van heden- tot en met Zondagavond 16.37 uur tot morgen- resp. t/m. Maandagochtend 8.50 uur Maan opMaan onder 31 Dec.: 0.59 uur; 12.57 uur; 1 Jan.: 2.10 uur; 13.22 uur; 2 Jan.: 3.25 uur; 13.51 uur; 3 Jan.: 4.42 uur; 14.26 uur. Mussert zal op Vrijdag 1 Januari om 13 uur over beide zenders Hilversum I en Hilversum II een nieuwjaars rede uitspreken. Zooals in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten de achtervolging van de verstrooide resten van het by de Azoren uiteengeslagen kon vooi hardnekkig voortgezet en nog vier schepen met een geza- menlijken inhoud van 21.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Tot dusver zijn zoodoende van dit konvooi in totaal' 19 schepen met een totalen inhoud van 106.000 b.r.t. vernietigd. Daarenboven hebben onze duik booten in andere zeegebieden van het Noordelijke en Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan 15 schepen met een totalen in houd van 79.300 b.r.t. in den grond geboord. Zoodoende heeft het duikbootwapen, behalve de gisteren gemelde successen op nieuw 19 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 100.300 b.r.t. tot zinken ge bracht. Acht Britsche vliegtuigen neer geschoten Naar het D.N.B. ver neemt heeft gistermiddag een aantal Britsche meermotorige ge vechtsvliegtuigen boven de kust van West-Frankrijk gevlogen. Duitsche Focke-Wulff-jagers dwongen ze tot een gevecht en schoten in korten tijd vier vijan delijke gevechtsvliegtuigen neer. De vijandelijke formatie werd dooi den afweer der Duitsche jacht vliegtuigen verhinderd de bommen te richten en zwenkte naar het Noorden af om zich aan verdere aanvallen te onttrekken. Eenigen tijd daarna naderde op nieuw een formatie vijandelijke gevechtsvliegtuigen dit kustgebied. Door onmiddellijken afweer door luchtdoelartillerie en jagers werd de formatie uiteengeslagen en ge dwongen terug te keeren zonder 1 bommen te hebben uitgeworpen. 1 De Focke Wulff-jagers schoten drie meermotorige gevechtsvlieg tuigen neer. De volkomen zonder uitwerking blijvende aanvallen hebben den Britten in korten tijd zeven viermotorige vliegende ves tingen gekost. Een achtste toestel I van het type Airecobra werd in de omgeving van Brest ten val ge bracht. In Das Reich maakt dr. Göb bels bij het begin van het nieuwe jaar een nationale balans op. Hij I constateert, dat het Duitschland 1 over het algemeen gelukt is de moeilijkheden, waarvoor de oor logsvoeding stond, te overwinnen zonder al te groote slijtage dei- reserves. Men vergelijke aldus dr. Café's niet, kapperszaken wèl gesloten. Van bevoegde zijde vernemen wij, in aansluiting op het bericht over sluiting van detailzaken op Zaterdag 2 Januari, dat hieronder niet vallen café's en restaurants, doch wèl b.v. kapperszaken. Göbbels, onze situatie met de vij andelijke om tot de conclusie te komen, dat Duitschland zich zoo veel voordeelen heeft weten te verwerven, dat de zege het land niet meer betwist kan worden. Ook bij de scherpste ontleding moet onze algemeene oorlogsvoering verzekerd worden geacht. Zelfs wanneer wij rekening houden met de wisselende grillen van de sol- datenfortuin, kunnen wij de ver dere ontwikkeling van den oorlog gerust tegemoetzien. Wanneer onze vijanden een groot deel van hun verwachtingen laten steunen op de moreele kwetsbaarheid van het Duitsche volk, zijn zij volkomen teleurge steld. Bij geen enkele gelegenheid heeft zich in het thuisfront een symptoom van bedenkelijke bin- nenlandsche zwakte voorgedaan. Wat onze vijanden daarover baze len, is gelogen. De wensch is de vader der gedachte. In het geheele land wordt een stille heldhaftig heid van den arbeid getoond, zon der veel ophef of pathos. Aan elk verlangen van den Führer heeft het volk voldaan en vaak ging het veel verder dan hij vroeg. (D.N.B.) Minister Speer over Duitsch- land's oorlogseconomie - De rijks minister voor bewapening en mu nitie, Speer, heeft in <ïe economi sche Oudejaarsbijlage van de Deutsche Allgemeine Zeitung een voorwoord geschreven, waarin hij o.a. zegt: De Duitsche oorlogseconomie heeft de laatste maanden over een zeer breed front alle verwachtin gen overtroffen. In velerlei op- Zicht werd de productie opgevoerd. De voorsprong der kwaliteit is, evenwijdig aan de kwantitatieve verhooging, eveneens verder opge voerd. Wij hebben het voornemen en de mogelijkheid, onze presta ties nog meer te verhoogen. Wij hebben de beste soldaten. Wan neer wij hun de beste wapens in toereikend aantal geven, dan zal aan ons de overwinning zijn. (D.N.B.) onze vrijwilligers. Tijdens een rustpauze; een sigaret bakt altijd Orbis-Holland-Pax m |et SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor Waffen-SS en het legioen op onderstaande data bij de loemde adressen kunnen ver- Ben, ten einde gekeurd te Iden. Jevens wordt er de aandacht gevestigd en wel speciaal hen, die er bezwaar tegen Iben hun dienst buiten Ne- fand te vervullen, dat thans mogelijkheid bestaat, om lost te nemen in een speciaal Jhtbataljon. De opleiding jlt in Nederland plaats, ter- de inzet van dit bataljon ln Nederland zal blijven, lens de keuringen voor de ffen-SS en het legioen kun- zich ook diegenen melden, tot de Germaansche SS in prland willen toetreden. 4.1.43,9.00 uur: Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond. NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne. Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Luistert op Zondag 3 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zepder Hilversum 1 op golfleng te 415 meter naar de stem der S.S. Onderwerp: „S.S. en jeugd- opvoeding." De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoo- gere S.S. en politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de registratie der Duit schers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers ver plicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratie bureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aan tal Rijksduitschers tengevolge van onbekendheid met deze ver ordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalin gen dezer verordening niet na leeft. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevol machtigde van den Rijkscom missaris voor de provincie hun ner woonplaats bij vestiging uit Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en ook Zaterdag 2 Januari zullen geen couranten uitkomen. Beide dagen zullen onze Bureaux gesloten zijn. Ons eerste nummer zal dus Maandag 4 Januari verschijnen. DE DIRECTIE. De Führer heeft ter gelegen heid van de jaarwisseling aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Rijksminister dr. Seyss Inquart, het volgende telegram gezonden: „Hoofdkwartier van den Führer, 31 December 1942. Bij de wisse ling van het jaar doe ik u mijn hartelijkste gelukwenschen toe komen. Ik verbind daarmede mijn besten dank voor den waar- devollen arbeid, dien u in het afgeloopen jaar in Nederland hebt verricht. w.g. ADOLF HITLER". het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duit sche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplich ting tot aanmelding geldt even eens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sude- tenduitschers en voor Volksduit- schers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wet telijke vertegenwoordiger, even eens wanneer hij zelf geen Duit- scher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschie den bij de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgruppen der N. S. D. A. P.". Get. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Neville Henderson overleden De voormalige Britsche minister van arbeid en Britsche ambassa deur te Berlijn, Neville Henderson, is overleden. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is het overlijden van Neville Hen derson die tot aan het uitbreken van den oorlog Britsch ambassa deur was te Berlijn voor politieke kringen alhier geen verrassing, omdat Henderson reeds in Berlijn als een doodziek man werd be schouwd. De rol, die hij bij het streven om den vrede te behouden, heeft gespeeld, is, naar hier ver klaard wordt, niet bijzonder roem vol geweest. Uit het Fransche geelboek en het Engelsche blauw boek blijkt, dat hij zich willoos heeft laten leiden. Over het geheel genomen be schouwt men te Berlijn den over leden ambassadeur als een „onge lukkige figuur uit de Britsche diplomatie." (D.N.B.). Japansche luchtaanvallen. - Het Japansche hoofdkwartier in de Zuidelijke gebieden meldt: Japansche bommenwerpers heb ben op den ochtend van 28 De cember militaire inrichtingen van Calcutta, Tsjittagong en Feni aangevallen. In de haven van Tsjittagong werden door rechtstreeksche treffers twee vrachtschepen van elk 3000 ton in brand gestoken. De aanval op Calcutta gold de oostelijke ha venwerken, waar zware branden uitbraken. Alle Japansche vlieg tuigen keerden behouden terug. De benoeming van generaal Juin. De benoeming van den voormaligen Franschen generaal Juin tot opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten in Noord- Afrika door generaal Eisenhower stelt een nieuw hoofdstuk van het Fransche verraad aan het licht, aldus het oordeel in Duitsche po litieke kringen. Tevens wordt er aan herinnerd, dat de in Duitsche gevangenschap geraakte vroegere generaal Juin destijds is vrijge laten, omdat hij aan maarschalk Pétain zijn eerewoord had gege ven om niets te doen wat gericht is tegen de politiek van samen werking van Frankrijk met de spilmogendheden. (D.N.B.). Göbbels spreekt bij jaarswisse- ling tot Duitsche volk. - Minis ter dr. Göbbels zal op Oude jaarsavond, in het feestprogram ma van den Groot-Duitschen. omroep, een toespraak tot het Duitsche volk houden bij de wis seling van het jaar. Deze rede wordt door alle Duitsche zenders vanavond om 8 uur uitgezonden (DJ4.B.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1