iet geheimzinnige schaakstuk TWEEDE BLAD. BINNENLAND e sluiting der café's op Oudejaarsavond. SPORT. Competitie van den N.V.B. RECHTZAKEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie No. 21507 FEUILLETON. )e commissaris-generaal voor veiligheid en höhere S.S. und lizeiführer maakt bekend: 'er voorkoming van straffen rdt er op gewezen, dat ook op Oudejaarsavond 1942/'43 het 23 uur vastgestelde sluitings der café's gehandhaafd moet iven Ook dien avond moet het sluitingsuur streng de nd gehouden worden. 3ij deze gelegenheid wordt ge istateerd, dat de naleving van op 23 uur vastgestelde slui- gsuur (par. 1 der verordening 188/1940 en par. 55 alinea 1 3 der verordening no. 138 1) vaak ernstig te wenschen rlaat. De politie heeft tot taak dergelijke overtredingen na- ikkelijk te letten en er voor te ?en, dat de overtreders ge- ift en de voorts nog vereisch- maatregelen tegen de eigena- van het betrokken bedrijf _den genomen. De ommissaris-generaal voor ie veiligheid en höhere S.S. und Polizeiführer, w.g. RAUTER. S.S. Gruppenführer en uitenailt-generaal der politie. T.T. BIJ DE JAARSWISSE- IG Postchèque- en giro- ist drie dagen gesloten. Op erdag 2 Januari a.s. is het tr. Postgirokantoor te 's-Gra- hage gesloten. Opdrachten, die met spoedbehande- worden dus niet ge- ct. Op de postkantoren wor- dien dag geen girostortin- aangenomen. Uitbetaling van uques vindt echter op de ge- 1e wijze plaats. postkantoren zullen op iwjaarsdag dienst als op Zon- houden. Sommige telegraaf- :elefoonkantoren zijn boven- nog een uur in den middag pend. het geheele land zal één (postbestelling worden uitge- d; alleen in de groote steden een tweede volgen, ederom rundvet op den boter- Op de bonnen, „boter 04" de bonkaart voor voedings- delen, welke geldig zullen zijn urende het tijdvak van Zater- 23 Januari 1943 tot en met nsdag 3 Februari 1943 zal [ewenscht rundvet verkfijg- zijn. r tweetal bonnen zal men 200 rundvet kunnen betrekken, die rundvet wenschen te ont- :en, dienen de genoemde bon bij hun slager in te leveren, ewenscht tegen ontvangstbe- in het tijdvak van Woensdag lecember 1942 tot en met Za- 2 Januari 1943. Zij, die ge ïnde genoemd tijdvak bon 04 bij hun slager hebben inge- rd, kunnen daarop geen rund- ietrekken, doch uitsluitend de ülen, ter verkrijging waarvan bon nader zal worden aan- zen. eraard mag eerst op 23 Jan. een begin worden gemaakt de aflevering van het rundvet. itreiking nieuwe inlegvellen plaatselijke distributiediensten en, op nader bekend te maken itippen, van 3 tot en met 23 Pari 1943 nieuwe inlegvellen de stamkaarten uitreiken, ir ontvangt een inlegvel, waar- letter en nummer overeen komen met die van het inlegvel, dat men thans heeft. Men dient zoowel zijn distributiestamkaart als het oude inlegvel mede te brengen. Zij, die geboren zijn tusschen 27 December 1921 en 25 Januari 1922, tusschen 27 December 1928 en 25 Januari 1929 of tusschen 27 De cember 1938 en 25 Januari 1939 en dus, in verband met het bereiken van een bepaalden leeftijd, hun oude inlegvel moeten ruilen, moe ten eerst een ander inlegvel in ontvangst nemen en dit daarna voor een nieuw inwisselen (dus tweemaal ruilen). Bij de uitreiking wordt het vakje P8 van de stamkaart afgekruist. Het lichaam van het oude inleg vel wordt door den distributie- dienst in ontvangst genomen. Men kan de inlegvellen uitsluitend af halen bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het be volkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering kan slechts ge maakt worden voor schippers, woonwagenbewoners, de vaste be volking van kostscholen e.d. en voor hen, bij wie uit een verkla ring op de stamkaart en op het inlegvel blijkt, dat zij tengevolge van oorlogsomstandigheden tijde lijk elders verblijven. Werkvergadering van N.S.V.- leiders De Gauschulungsbeauf- tragten van de N.S.V. (Natio- nal-Socialistische Volkswohl- fahrt) uit Duitschland hebben de vorige week in de N.S.V.-school Groenekan een werkvergadering gehouden, waarop alle vraagstuk ken betreffende de werkzaam heden van de N.S.V.-uitvoerig zijn besproken. In het middelpunt der belang stelling stond een bezoek van Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt. die eveneens het woord tot de deel nemers richtte. Zaterdag is deze vergadering besloten met een receptie dooi den Rijkscommissaris Rijksmini ster Seyss-Inquart in het gebouw Kneuterdijk 20 te 's-Gravenhage. Departement van Sociale Zaken - In verband met de vestiging- van het Departement van Sociale Zaken in Amsterdam zal de cor respondentie voor het geheele De partement van 4 Januari a.s. af gericht moeten worden aan het Departement van Sociale Zaken, Scheepvaarthuis, Prins Hendrik kade 108, Amsterdam-C. In de dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar gelieve men corres pondentie en telefoongesprekken met het tegenwoordige hoofdge bouw van 'het Departement Raam- weg 90 te .s-Gravenhage, binnen zoo eng mogelijke grenzen te be perken. Betaling Kerst- en Nieuwjaars- week voor de grafische bedrijven. De Centrale Persdienst van het N.A.F. meldt: Aan de werkers in het grafische bedrijf, voor zoover zij vallen onder de werkingssfeer van het algemeen sociaal fonds, zal, ongeacht of zij wachtgelders zijn, dan wel 48 uur arbeid ver richten, gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsweek ten minste 48 maal het uurloon worden uitbe taald, tenzij het bedrijven be treft, waarin 54 uur wordt ge werkt. In dat geval zal geduren de deze weken 5514 maal het uurloon worden betaald. Van het bedoelde loon, zal voor zoover de Kerstweek betreft het loon van 24 December in to taal 8Y2 uur voor rekening van het algemeen sociaal fonds ko men, terwijl het overige door den werkgever zal moeten worden be- VOETBAL. De uitslagen van gisteren lul den; District 1. Eerste klasse: StormvogelsHBS 2—3; Hermes DVSDe Volewijckers 51. Tweede klasse A: Alkmaarsche Boys—HBC 3—2; District II. Tweede klasse A: UWVelox 22; Tweede klasse B: ODSNeptunus 02; Unitas—SVW 00; CVV Excelsior 33. Derde klasse A: Roodenburg LFC 4—6. Vierde klasse A: vogelDOCOS 5—2; VVSB—Lisse 5—1. Vierde klasse B: Rouwkoop Naaldwijk 24. Vierde klasse C: Maasstraat Esdo 51. Vierde klasse E: Schoonhoven Stolwijk 22. District III. Eerste klasse; En schedeNEC 20. District IV. Eerste klasse; Mau- ritsRoermond 21; Spekholzer- heidePicus 22; Eindhoven- NOAD 1—2; MVV-BVV 0—0; NAC PSV 2—2; Willem II—LONG A 1—0. Vriendschappelijk: A'damsch XI—Zwaluwen 0—0; ASC—VCS 9—4. Competitiestanden De stand van de eerste klasse van district IV luidt thans: 1. Willem II 16 gespeeld, 25 pnt.; 2. BW 1620; 3. LONGA 16—20; 4. Spekholzer- heide 14—16; 5. NAC 16—16; Eindhoven 1415; 7. Maurits 15 14; 8. Picus 14—13; 9. PSV 15— 13; 10. NOAD 1611; 11. Roer mond 15—10; 12. MW 15—9. RoodenburgL.F.C. 46 Op een effectvol terrein heeft L.F.C. gisteren verdiend van Roodenburg gewonnen. Vooral na de rust gaf L.F.C. den toon aan. Roodenburg verkreeg de leiding door Houps, die uit een voorzet wist te doelpunten. Kort daarop maakte Blom. Lf.C.'s linksbuiten gelijk 11. Na wat op en neergaand spel gaf du Prie uit een fraaien voorzet van Polanen zijn club de leiding. Herreur maakte spoedig opnieuw gelijk en nog voör de rust bezorgde Blom L.F.C. de leiding 2—3. In de tweede helft brak Herreur mooi door, dd keeper stopte zijn schot onvoldoende en Herreur maakte er 24 van. De keeper van Roodenburg blijkt geblesseerd en werd onvoldoende vervangen. A. v. taald. Voor de Nieuwjaarsweek betaalt de werkgever 8% uur van den Nieuwsjaardag, terwijl de resteerende 39% uur voor reke ning van het algemeen sociaal fonds komen. Bij een werkweek van 54 uur wordt door den werk gever het loon uiteraard tot deze hoogte aangevuld. Wachtgelders, die een inkomen genieten van 26 tot maximaal 42 maal het uurloon ontvangen ge durende de feestweken 48 maai het uurloon. Opgemerkt zij, dat het laten in halen der niet gewerkte uren on der geen voorwaarde is toege staan. Nieuwjaar en de werkverrui ming. De Centrale Persdienst van het N.A.F. meldt: Verno men wordt, dat de werkverrui mingsarbeiders, die niet per trein vervoerd worden en die dus in de a.s, weken zullen doorwerken, op 31 December a.s. het werk zullen mogen beëindigen na de middag- schaft. Aan de betrokkenen zal wegens loonderving een vergoe ding voor geoorloofd verzuim worden uitgekeerd. Op Zaterdag 2 Januari 1943 zal echter normaal moeten worden gewerkt. Leeuwen vergrootte daarop den voorsprong (25, waarop Herreur opnieuw de verdediging passeerde (26). Een L.F.C.-back schoot daarna in eigen doel, waarna v. Dorp nog een doelpunt aan het totaal van Roodenburg toevoegde (4—6>- KORFBAL, Ned. Korfbalbond De wed strijd Fluks IIAlgemeene II, wel ke gisteren op het programma stond, is in een 32 overwinning voor laatstgenoemde geëindigd. BOKSEN. Wedstrijden van „D. T. S." Donderdagavond werden in ie Stadsgehoorzaal amateur-bokswed strijden gehouden, onder auspiciën van den Ned. Boksbond, georgani seerd door de Leidsche Boksveree- niging ,,D. T. S." De organisatie klopte uitstekend en het program ma werd op- vlotte wijze ten einde gebracht. De hoofdpartij van den avond ging tusschen den Leidenaar Arthur Kneifel, leerling van de School „Nicolaas" te Den Haag en H. de Bruin van „D. O. S." te Den Haag, vlieggewicht kampioen van Nederland. In de twee eerste ron den was de Bruin zijn tegenstan der grootendeels de baas. Kneifel beging de fout te weinig afstand te houden, waardoor de Bruin, die vinnig in den aanval was. tal van treffers wist te plaatsen, waarte gen Kneifel zich te weinig dekte. De Bruin, die reeds in de tweede ronde een knock out trachtte te forceeren, kon slechts een ruimen puntenvoorsprong behalen. Dit was een geluk voor hem, want in e derde ronde was het mitiatief an de zijde van Kneifel, die zijn ,e- genstander in de verdediging te rugdrong en hem volkomen de baas was. Den Leidenaar mtging le winst slechts doordat de Bruin ,n de eerste twee ronden en ruimen puntenvoorsprong had weten te behalen. Overigens was het geen slechte avond voor D. T. S., want behalve Kneifel verloor alleen Snik de drie andere Leidenaars wonnen hun partij. De resultaten waren- v d Berg (Ursus, Den Haag) w. o. p. van de Jonge (D.O.S., Haag), Colpa (D.T.S. w. o. p. van Stek (Sch. Nicolaas Haag), Schill (de Ring A'dam) w. o. p. van Oosterlaken (D.OS.), Ho- gendorp (D.O.S.) w. o. p. van Zweerman (de Ring), Marijt (D.T. S.) w. o. p. van Heuves (Nicolaas) Voorbij (D.O.S.) w. o. p. van Ber- mont (Ursus), Borgo (Ursus) w. o. P. van Snik (D.T.S.), Marjee (Ur sus) w. o. p. vanSoer (D.O.S.) door interventie van den scheidsrechter Romijn (D.O.S.) w. o. p van Kref- fer (Nicolaas), Gabel (Nicolaas) w. o. p. van Brakshoven (Ursus) de Vries (Ursus) w. o p. van Tiele- man (Nicolaas), de Water (D.T.S.) w. o. p. van Togt(Nicolaas). Van DamBesselmann In Ham burg Naar de promotor van Luc van Dam. de heer Huizenaar, ons meedeelt, zal de wedstrijd van DamBesselmann om het Euro- peeseh kampioenschap halfzwaar- gewicht op 20 Januari a.s. in het gebouw „Sagebiel" te Hamburg worden gehouden. SCHAKEN. Ir. H. N. Francois eerelld van het Leidscli Schaakgenootschap Op de algemeene vergadering van het Leidsch Schaakgenootschap 19 Dec. j.l. gehouden, werd met algemeene stemmen besloten, den heer ir. H. N. Francois, reeds meer dan 20 ja ren lid der club, te benoemen tot eerelid. Hedenmiddag zal een com missie uit het bestuur, bestaande uit de heeren ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter dr. J. F. Sirks, vice-voor- zitter en A. E. J. Modderman secre taris dit eerelidmaatschap. verge zeld van een fraaie oorkonde, per soonlijk te zijnen huize aan den heer Francois, die op dezen dag te vens zijn85en geboortedag her denkt, aanbieden Leidsche Schaakbond Voor de 2e klasse der Zaterdagmiddaggroe- pen werd een wedstrijd gespeeld tusschen Zwammerdam en Hazers- woude II. Bij het afbreken was de stand gelijk 4 1/24 1/2. De eind stand wordt waarschijnlijk 55 De economische rechter straft Twee jaar gevangenisstraf luidde de eisch van den officier tegen B. F. Römph te Leidschendam, die zich zou hebben schuldig ge maakt aan diefstal van vee uit) de weide. Hij had de dieren ver kocht aan S. voor f. 650 per stuk. Nu ontkende verdachte den dief stal te hebben gepleegd, doch na het hooren van een aantal ge tuigen vond de officier naar zijn meening voldoende termen om gemelde straf te eischen. De rech ter zal over 14 dagen vonnis wij zen. L. v. Rosendaal te Woubrug- ge had een clandestiene petro- leumhandel; de petroleum die hij voor een stevigen prijs verkocht, was gestolen, zoodat de officier voor den verboden handel drie maanden gevangenistraf vorderde, welke straf werd opgelegd. In de zelfde verkeerde practijken was ook W. Keesen te Woubrugge vervallen, hij had met R. samengewerkt, zoo. dat tegen hem eveneens drie maanden gevangenistraf werd ge- ëischt. De economische rechter vond dezen verdachten echter min der schuldig en veroordeelde hem tot. een maand gevangenistraf. D. Harteveld te Leiden verkocht voor f. 672 aan shag en sigaretten. Deze handel was niet alleen in strijd, met de distributiewetten, doch verdachte zou ook voor andere feiten vervolgd kunnen worden, omdat een en ander van diefstal afkomstig was. Drie maanden ge vangenisstraf luidde de eisch van den officier, waarna de rechter tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeelde. Twee levensmiddelen bonkaarten verkocht J. J. Koele- wyn te Noordwijk, waarvoor hij f. 46 ontving. Nu hij voor dat feit terecht stond, ontkende verdachte hetgeen tenlaste was gelegd als gevolg waarvan de rechter besloot nader getuigen te hooren. Een schade van x. 2000 had F. O. Lom- merse te Hillegom reeds geleden doordat hij zonder er de noodige vergunning voor te bezitten, 81 are hyacinthen. 11 are tulpen en 9 are narcissen 'teelde. Nu vorderde de officier drie weken gevangenis straf; de rechter legde twee we ken op. Hooge prijzen voor brandhout De prijs voor kachelblokken, die officieel is vastgesteld, bedraagt voor de beste soort ten hoogste f. 3.75 per 100 kg. Thans worden evenwel prijzen gevraagd voor min dere kwaliteit blokken, die het dubbele en meer bedragen van die, welk'e zijn toegestaan. De Leidsche scheepsmaker W. F. verkocht onlangs aan verschillen de personen in totaal 25000 kg, blokken a f. 7.per 100 kg. We gens overtreding van de betref fende voorschriften legde de In specteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage den scheepsma ker een boete van f. 1200.op. Eenige afnemers, de expeditie knecht W. R., die 5000 kg. had gekocht en de bloemist J. V., die 6500 kg. had ingeslagen, verkoch ten de blokken weer aan particu lieren voor f. 8.50 per 100 kg. Zij kregen ieder een boete van f. 200. Ook de talrijke koopers. allen uit Leiden en omstreken, werden ge vonnist. Zij moeten een boete betalen varieerend van f. 25 tot f. 100, terwijl de bij .hen inbeslaggeno- men voorraad hout verbeurdver klaard werd. door FRANZ WENDELMUTH. mtoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. Jyright bij Eden-Verlag Berlin) (55 oen ze de landingsbrug na- Jen. waar de politieboot van Stolberg was gemeerd, ston- ,er reeds verscheidene nieuws- '?en het slanke en sierlijke 'tuigje te bewonderen. kist met haar luguberen in- d werd naar de motorboot ge ien en eensklaps ging er een 't gefluister van mond tot 'u, want de geheimzinnige ge- 'tenissen op het eiland en f] in het bijzonder, de raadsel- 'ge dood van twee mannen let oude vissoherhuis had zich als een loopénd vuurtje onder de bevolking verspreid. Vermoedens werden uitgesproken op fluiste renden toon en spoedig wist de een meer dan de ander. Rechercheur Van Stolberg had hier en daar iets opgevangen en hij verbaasde zich erover, dat men reeds nu in verschillende opzich ten van alles op de hoogte was. Nadat het politiebootje van de landingsbrug was losgemaakt en in de smalle zeeëngte tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling, den zoogenaamden vliestroom, nog slechts als een stipje te zien was, probeerde Treslong den re chercheur wat vriendelijker te stemmen. „Wilt u nu niet eerst bij mij thuis een stukje eten, mijnheer Stolberg?" vroeg hij. „En natuur lijk ook u, mijnheer Homan? We kunnen dan de zaak nog eens rustig bespreken." Van Stolberg lachte vroolijk. „Dat is werkelijk zoo'n slecht idee nog niet, veldwachter, „want ik rammel van den honger, om het maar eens platweg te zeggen." Piet Homan nam eveneens de uitnoodiging met vreugde aan. Onderweg klopte de rechercheur hem vertrouwelijk op zijn schou der. „Bent u nog boos op mij, mijnheer Homan?" vroeg hij lachend. „U moet het mij wer kelijk niet kwalijk nemen, als ik een beetje ruw en misschien wat al te wantrouwend tegen u ben opgetreden, maar dit is nu een maal een karaktertrek van mij, welken ik dikwijls heb willen af- leeren, maar mijn beroep brengt mij er telkens weer toe, in ieder een een misdadiger te zien. Mis schien zult u het nog wel eens moeten 'ervaren, maar dan moet u dit gebrek maar over het hoofd zien." Hij zweeg en keek den kunst schilder in gedachten aan: .,Hoe is het op het oogenblik met uw eigendommen na den brand? Ik bedoel uw kleeding, uw geld enzoovoort?" Piet Homan glimlachte een beetje vroolijker. „Mijn geld heb ik gelukkig bij mij. Weliswaar zat er in mijn koffer een spaarbankboekje, maar daarover kan ik natuurlijk recla meeren. Dat is niet zoo erg, de bank heeft immers het geld, dat ik ingelegd heb, ir, de boeken genoteerd?" „En uw kleeren en andere din gen?" informeerden van Stolberg en Treslong tegelijk. Homan haalde zijn schouders op. „Dat is helaas alles verloren. Alles wat ik aan kleeding nog bezit, draag ik aan mijn lijf, maar ik kan mijn andere kleeding uit Utrecht laten sturen". De veldwachter legde zijn hand op den arm van den jongeman. „Dat zal geruimen tijd duren voor het hier is en tot zoolang wil ik je graag helpen. We heb ben beiden ongeveer hetzelfde postuur." Homan kreeg een kleur. „Dat is werkelijk aardig van u, Treslong." Mevrouw Treslong ontving de heeren met alle kenteekenen van een innerlijke opwinding en de scherpzinnige rechercheur zag on middellijk, dat ze niet de kracht bezat, haar nieuwsgierigheid te verbergen. Maar ze kon toch niet wachten, totdat het een van de drie mannén behaagde, haar iets te vertellen. Ze moest naar de keuken, om nieuwe instructies te geven. (Wordt vervolgd), (Nadruk verboden) _j

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5