I )0R DE VROUW. Sovjet-aanvallen te niet gedaan. ONS KORT VERHAAL. De foto van het mooie meisje. KERK EN SCHOOL. FAMILIEBERICHTEN. OFFICIEELE KENNISGEVING. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Officieele Landbouw- mededeelingen. Oud- en Nieuwjaar Het jhtingsbureau van den Voe- aad schrijft: bakken, in den oven zal dit velen niets kunnen komen, is er nog een middeltje om ;oek of tulband te bereiden, dat er een oven bij te pas alhoewel we oo]f dan nog :S- en electriciteitsrantsoen oog moeten houden. Het ivordt n.l. in een ingevet blik of warmen pudding- gedaan en dit wordt weer in annetje met kokend water Na plm. 1 uur zachtjes ko- ifhankelijk van de.grootte) „gebak" gaar. Het kan dan n vorm genomen worden, wasemen en afkoelen. •al het gebak van tegen- ig, dat nogal droog is, door- :t zonder ei en boter bereid kan men beter koken dan n. Het droogt dan minder wordt niet zoo hard. een rijstrand bezit kan dien its van het stroopblik ge il, een soort tulband is dan sulfaat. Oudejaarsavond behoort ijk appelgebak, doch appelen ïen maar weinig krijgen. In staande recepten staat te- |aangegeven hoe de appelen vangen zijn. Al wordt het geen typische Oudejaars- gerecht, de tractatie zal er ninder om zijn. Appel- of jambolletjes. gr. gekookte aardappelen, 70 iloem, geraspte citroenschil termeel) boter of vet, voor ulsel jam of appelmoes met (surrogaat), of geraspte met suiker. gekookte aardappelen fijn- in en met de bloem en ge- citroenschil vermengen, een met bloem bestoven ta- et een deegrol of flecht het niet te dun uitrollen en in mtjes van 5 bij 5 snijden. In idden van elk vierkantje wat aanbrengen. De vierkantjes Islaan, de kanten stevig te- kaar aandrukken en voor- van de massa een balletje en. De balletjes door wat pa neel (of bloem) wentelen èn «te boter of vet aan alle kan- ludbruin bakken. De balletjes in warme schaal doen en zoo mogelijk geven. Tulband. g. bloem, 30 g. custardpoe- 50 g. suiker, 2 lepels jam, 3/4 dl. taptemelk of water, bakpoeder, zout. iem en custardpoeder, zout en Deder samen zeven. De melk, ,m en de suiker toevoegen en nassa roeren tot ze gelijk- is. Een rijstrand of war- puddingvorm heel dun met insmeren en het deeg er in loen. De rijstrand mag niet er dan tot voor de helft ge- zijn. In een pannetje een nipje water aan den kook gen en den vorm er in plaat- het water mag niet- hooger tot op de halve hoogte van ivorm komen). De pan siui- ]fct water weer aan den kook :en er. het deeg 3/4 a 1 uur Itjes koken. Den vorm uit de nemen, den koek er uitlaten en en koud laten worden. Wat t met een deegrol of flesch «n steenen aanrecht tot poe- rollen en over den krans jipii en hier en daar een iering met nog wat roode jam irengën. Koekje., vooi Oudjaar. flinke aardappelen, 1 groote appel of flink wat geraspte lenschil en suiker, 2 lepels ra. De aardappelen en appel Hen, raspen en met de bloem nengen; van deze massa in koekepar langzaam durne ijes bakken, die goudbruin en ren door gaar zijn. De koekjes m opdienen en met wat suiker ooien. Kletskopjes. lepel stroop (indien de stroop dun vloeibaar is, 1 lepel wa- toevoegen), 1 lepel suiker. 1 .1 vlugkokende gortmout of ge- te gort, 1 lepel boter, 2 lepels m, zout, (kaneel). He bestanddeelen goed door >ar mengen. Een bakblik met tig boter insmeren (daarvoor vet boterpapiertje gebruiken) —ttiet behulp van twee theele- jjes er kleine hoopjes op on lingen afstand van ongeveer tl. opleggen. De koekjes in een r met veel bovenwarmte bak- (ongeveer 20 min.). De plaat den oven nemen, even laten n VC °'lte Me Lp' Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van de Terek stortten nieuwe vijandelijke aan vallen ineen. Hierbij en tijdens de ook gisteren succesvolle afweer- gevechten tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don werden 59 sovjet-pantserwa gens vernietigd. Als gevolg van hevige luchtaanvallen, waarbij ook Italiaansche en Roemeensche formaties vliegtuigen waren op gesteld, leed de vijand eveneens zware verliezen. In den centralen frontsector werden plaatselijke aanvallen op de Duitsche stellingen afgesla gen. Ten Zuidoosten van het II- memeer viel de vijand opnieuw aan. Hij werd ondanks krachtig gebruik van artillerie en pantser wagens in felle gevechten, ten deele in tegenaanvallen, verdre ven. Aan het front van de IJszee vielen duikbommenwerpers met goede uitwerking de havenwer ken op het Visschersschiereiland en te Moermansk aan. In Libye versterkte wederzijd- sche bedrijvigheid van verken ners. Plaatselijke aanvallen van den vijand in Tunesië op onze vooruitgeschoven stellingen wer den afgeslagen en in tegenaan vallen werd opnieuw terrein ge wonnen. Sterke formaties van de luchtmacht hebben den vijand in duik- en scheervluchten gevoelige verliezen berokkend. Door MARY VAN REKNAW. „Hallo!" „JaO, ben jij het, Felix!" „Ja, vrouwtje! Ik wilde je al leen even zeggen, dat ik van avond wat later thuis kom. Zoo tegen een uur' of negen. Ik moet een zakenvriend ontmoeten in Haarlem „Alwéér?" klonk het teleurge steld. „Ja, kindje. Het spijt mij ook wel. Maar ik zal het niet lang maken, hoor! Speel maar wat met Paultje, maar eet hem niet heelemaal op, hoor! Dat fijne baasjeFelix glimlachte ge lukkig. „Nee hoor, pappie, ik laat wel een restje van hem voor je over!" lachte Mary hartelijk „Maar kan je die zakenvriend van je niet morgen opzoeken? Die zaken vrienden van jou hoeven toch ook niet altijd voor te gaan!" De verwijtende klank was' Felix niet ontgaan. „Wel, kindje! De vrienden gaan nooit voor, dat weet je toch wel! Alleen de zaak van vanavond kan niet tot morgen wachten, onmogelijk!" „Nou, ik vind het best, hoor!" meende Mary onverschillig. Zij was al weer boos. „Toe nou, kindje, wees toch verstandig! ik kan mij die ver dienste toch niet voor mijn neus laten wegkapen! We hebben dringend geld noodig. Ik kom heuscli zou gauw mogelijk! Nou, dag dan, vrouwtje, daag!.... „Daag Bedroefd hing Mary den hoorn op den haak. Dat was nu al de derde maal van de week, dat Fe lix later thuis kwam. Eenige maanden geleden was dat later thuiskomen begonnen. Eerst had Mary er in het geheel niets ach ter gezocht, en geen oogenblik was bij haar de gedachte opge komen, te twijfelen aan de rede nen, die haar man voor zijn la tere thuiskomst aanvoerde. Daar na, toen de bezoeken aan zaken vrienden hoe langer hoe veelvul- diger werden, kwam pas een vage twijfel in haar op: Waar om ineens al die bezoeken aan die zakenvrienden in de avond uren? In al die jaren daarvoor was dat nooit voorgekomen. En waarvoor had hij ineens zoo dringend geld noodig? Voor haar toch niet. Zij was heusch niet veeleischend wat haar zelf aan ging, en wat de huishouding be trof zij had er altijd voor ge zorgd, dat zij met het huishoud geld uit kon komen en dat haar slap mes of pannekoekmes van de plaats nemen, zoodra zij ste vig genoeg maar nog niet bros toelen en de koekjes met een zijn. De koekjes vlak neerleggen, man niets merkte van de moeite, die zij daarmee had. Zij besloot, haar man eens wat beter gade te slaan. Dat hij nu vanavond weer la ter thuis zou komen was echt jammer. Mary had gewoon niets om haar tijd mee te vullen, want Paultje lag reeds lang te slapen, doodmoe van het spelen op het strand. Zij zocht in de kast naar naaiwerk, toen haar blik op een corbertjasje viel, dat op een haak hing. Het jasje had een vetvlek. Dadelijk nam Mary vlekkenwater en een lapje om de vuile vlek te verwijderen. Toen zij het jasje van den haak wilde halen, gleed het omlaag. De portefeuille en de inhoud daarvan lag verstrooid op het reeds eenigszins kale tapijt. Mary bukte zich om de papieren op te rapen. Toen, plotseling, gingen haar oogen van verbazing wijd open en haar blik verstar de; tusschen de papieren lag een foto.. Een foto van een vrouw!.. Mary was het, of haar bloed in eens in haar lichaam bevroor! Een foto van een vrouw Langzaam, angstig bijna, stak Mary haar hand uit naar de foto en een knagend gevoel van jaloe zie kwam in haar op, toen zij zag dat de vrouw mooi was. Een meisje eigenlijk nog, jong en charmant. Een blond meisje! Na tuurlijk blond! Had Felix haar vroeger niet eens verteld, dat zijn ideaal eigenlijk blond was, vóór hij haar leerde kennen? Prach tige, goudkleurige krullen, hoog opgekapt tot een klein torentje boven het intelligente, hooge voorhoofd, gaven het frissche, aardige gezichtje een pikante noot. Mary huiverde! Felix be droog haar!Tranen welden op in haar heldere, zeeblauwe oogen en biggelden langzaam over Mary's betrokken gelaat. Al lang had zij deze bittere ontgoo cheling zien aankomen, wetend dat mannen zichzelf niet zien ouder worden, slechts hun vrouw Zij snikte Toen vermande zij zich. Zij kwam overeind, droogde haar tranen en ging naar den zolder... Twee volle koffers stonden klaar in de gang, Paultje was aangekleed en Mary zat aan ta fel om een kort afscheidsbriefje vóór haar man té schrijven, toen deze plotseling voor haar stond. „Wat is dat voor een vertoo ning, Mary?" vroeg hij verwon derd. Met een ijzigen blik keek Mary haar man aan en duwde hem de gevonden foto onder den neus: „Hier! Dat heb ik gevonden! In je portefeuille. Ik vertrek met den eersten trein!" Felix keek naar de foto. „Maar vrouwtje!" lachte hij geamuseerd en sloot haar in zijn armen. „Herken jij dat mooie meisje dan niet? Dat ben jij im mers! Van een jaar of tien gele den- Toen je die haarverfmanie had!" V&r Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Harkstede-Scharnier (toez.) cand. J. Gras, hulpprediker bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Assen. Geref. Kerk Bedankt voor Bunschoten ds. J. Tamminga te Enschede. Geref. Gemeenten Tweetal te Kampen ds. P. Honkoop te 's Gra- venhage en ds. dhr. van de Woes- tijne te Ridderkerk. Evang. Liüith. Kerk Bedankt voor Amsterdam (vacature ds. L. Schutte) ds. H. J. Jaanus te Rot terdam. Baptiste gemeenten Bedankt voor Haarlem ds. G. Vegter te Sta voren. Ontleend aan anderee bladen. Bevallen: De Vries-Robert z„ A'dam; Gerritsen-Pieterse z., A'dam; Goossens-Tulleners d., Arnhem; Desain-Nuyens d„ Ois- terwijk; Creughton-v. d. Weijer, z. den Haag. Ondertrouwd: D. R. de Ridder en Arv. Marle, A'dam; A. J. H. Bartels (R'dam) en Y. B. G. Fornier (Groenlö)H. v. Aalst en A. H. J. M. v. Dijck, Bergen op Zoom. Gehuwd: H. Oberg en H. Vel- tenaar, R'dam; D. Lamers en J. H. Brandei, R'dam; A. Donker en C. v. Vliet, R'dam; Th. F. Geb- hard en H. Seine, den Haag. Overledeen: R. J. Lammer se- v. Ringelestein v., 85 j„ R'dam; H. Polvliet-de Wetstein Pfister v. 69 j. den Haag; D. J. Boom, m„ 95 j., den Haag; E. M. v. d. Hoek v., 80 j„ Capelle; D. Snijders m., 60 j„ A'dam; A. Post m„ 68 Maarsseveen. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Inlevering door Detaillisten, Grossiers enz. In de week van 28 December 1942 tot 2 Januari 1943 (Nieuw- jaarsweek) kunnen (behoudens de hierna te noemen uitzonderingen) opplakvellen met bonnen en di verse distributiebescheiden op de voorgeschreven dagen worden in geleverd. Uitzonderingen a. Detaillisten, die normaal op Vrijdag inleveren, dienen deze week hun bonnen en/of beschei den in te wisselen op Dinsdag 29 December a.s., des namiddags van 13 tot 17 uur. b. Standaardisatiebedrijven ko men deze week op Woensdag 30 December a.s. van 912 uur. c. Instellingen, Centrale Keu ken, Gem. Dienst v. Soc. Zaken, Maatsch. Hulpbetoon komen deze week op Donderdag 31 December 1942 van 8.309.30 uur. d. Grossiers (alleen voor consu mentenbonnen) komen deze week op Donderdag 31 December 1942 van 11.30 tot 12 uur. e. Bakkers. De laatste gelegen heid .om deze week bonnen in te leveren is op Donderdag 31 De cember 1942 op den gewonen tiid (10-11 uur). Met nadruk wordt er op ge wezen, dat alle eventueele res tantbonnen 64 dan moeten wor den ingeleverd. 1213 Leiden, 28 Dec. 1942. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, éth. loco-Burgemeester. taxatiemarkten paarden. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zuid-Holland maakt aan belanghebbenden bekend, dat ge durende de maand Januari 1943 de volgende markten gehouden zullen worden, te weten: 5 Januari te Rotterdam 8 Januari te Leiden 12 Januari te Rotterdam 19'Januari te Rotterdam 21 Januari te Gorinchem 26 Januari te Rotterdam De aanvraag- en aanbrengfor- mulieren voor bovenstaande mark ten moeten duidelijk voorzien van naam. volledig adres en eventueel organisatienummer, respectievelijk op 31 December, 3, 8, 15, 17. 22 Januari te bevoegder plaatse 'zijn ingediend, de witte formulieren bij het Vee- en Vleescliaankoop- bureau, Laan van Meerdervoort 53 en de blauwe formulieren bij het Bureau van den Voedselcommis- saris voor Zuid-Holland Afd. Paarden. Anna Paulownastraat 22 te 's-Gravenhage. 1207 SCHEUREN VAN GRASLAND VOOR OOGST 1943. De Voedselcommissaris voor Zuid- Holland deelt belanghebbenden het volgende mede: Gelijk bekend moest het voor scheuren aangewezen grasland, om voor de volle premie in aanmer king te komen, vóór 15 December 1942 zijn gescheurd. Deze datum is thans gewijzigd in 15 Januari 1943. Voor grasland, dat dus vóór 15 Januari 1943 is gescheurd wordt de volle premie uitbetaald, mits ook aan de verder te stelen eischen als behoorlijke verpleging e.d. wordt voldaan. 1209 Het verdient aanbeveling om zoodra de aangewezen oppervlakte is gescheurd, dit op te geven aan den Plaatselijken Bureauhouder. HET VERHANDELEN VAN PAAR DEN, DIE NIET GETAXEERD BEHOEVEN TE WORDEN. De Provinciale Voedselcommissa ris voor Zuid-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voor de, door het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch erkende paar. denhandelaren, verboden is paar den te koopen of te verkoopen, die buiten de taxatiemarkt verhandeld mogen worden. De handelaren kunnen slechts als commissionnairs optreden voor hun lastgever, die daarbij in het bezit moet zijn van een geldige aankoopvergunning voor een veu len. merrie, pony enz. Terwijl voorheen deze paarden door een erkenden paardenhande- laar op zijn erkenning verhandeld mochten worden, is dit dus thans verboden, tenzij bij den koop een geldige aankoopvergunning van den lastgever aanwezig is. De kooper dient bij den koop het 2e exemplaar van de aankoop vergunning, welke door den ver- kooper en kooper geteekend moet worden aan den verkooper te overhandigen ten bewijze van de transactie. 1208 walserij- en gieterij producten. De geldigheidsduur van de be wijzen van overdracht „C" 4e kwartaal 1942 is wederom met een halve maand verlengd. Deze be wijzen van overdracht kan men bij de handelaren tot en met 23 Januari 1943 en bij de Neder- landsche producenten, alsmede voor bestellingen in het buiten land bij het rijksbureau voor ijzer en staal tot en met 31 Januari 1943 aanbieden. 1199 RUND VET TOEWIJZINGEN. In verband met de beschikbaar stelling van rundvet op de bonnen „boter 04" der bonkaarten voor voedingsmiddelen, dienen slagers de gedurende het tijdvak van 30 December 1942 tot en met 2 Januari 1943 van hun klanten ontvangen bonnen op Maandag 4 - Januari 1943 bij de plaatselijke distributiediensten in te leveren ter verkrijging van vettoewijzingen. 1200 HET INLEVEREN VAN BOTER EN SUIKER AAN BANKETBAKKERS. Wanneer banketbakkers voor de uitvoering van een bestelling van hun klanten de inlevering van een hoeveelheid boter of suiker ver langen. moeten zij tenminste het inkoopbedrag van dc-ze hoeveel heid boter of suiker op hun ver koopprijs in. mindering brengen. De prijzen hiervoor bedragen voor stfiker f. 0.05 per 100 gr. en voor boter f. 0.25 per 100 gr. 1201 MAXIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR MANDARIJNEN. De maximum verkoopprijzen voor mandarijnen zijn vastgesteld als volgt: voor importeurs f. 0.795 p. kg. voor groothandelaren f. 0.885 p. kg. voor kleinhandelaren f. 0.11 per 100 gr Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. 1198 voor de Provincie Zuid-Holland. REGISTRATIE VAN BIJEN HOUDERS. 4 Eenigen tijd geleden is in de pers een publicatie verschenen va< ,-u Bedrijfschap voor eieren en pluim vee, waarbij aan alle bijenhouders de plicht werd opgelegd zich per soonlijk vóór 1 Desember 1942 ter registratie aan te melden bij den plaatselijken Bureauhouder, waar onder zij ressorteeren. Nog steeds blijkt hieraan door meerdere bijenhouders geen gevolg te zijn gegeven. Sommigen hebben zich nog in het geheel niet ge meld. anderen deden hun opgave telefonisch. Er zij hier nog ns n kelijk op gewezen, dat deze regi stratieplicht geldt voor alle bijen houders, dus ook voor degenen, die bij een vereeniging zijn aan gesloten, terwijl de opgave dient te worden bekrachtigd door de hand- teekening van den bijenhouder, zoodat telefonische opgaven niet zuilen worden geaccepteerd. Degenen, die zich dus tot op heden niet of telefonisch hebben aangemeld, dienen zich thans als nog ten spoedigste bij den Plaat selijken Bureauhouder te ver voegen. 1163 De gelegenheid tot aanmelding is in verband hiermede nader open gesteld tot uiterlijk 3 Januaril943. Na dezen datum zullen geen opgaven meer worden aangenomen. EVACUATIE GEORGANISEERDEN L.C.O. De bij de Landbouw-Crisis-Or- ganisatie voor Zuid-Holland ge- organiseerden worden er nadruk kelijk op gewezen, dat zij verplicht zijn in het geval a evacueeren het nieuwe adres aan den Plaatselijken Bureauhouder waaronder zij resserteeren, op te geven. Wanneer men uit het oorspron kelijke district evacueert, dient zoowel de „oude" als de „nieuwe Plaatselijke Bureauhouder daarvan van de zijde van betrokkene ken nisgeving te krijgen. Men houde zich aan het boven staande, ter voorkoming van moeilijkheden^^j^oMMïsSARïS VOOR ZUID-HOLLAND. SCHEUREN VAN GRASLAND VOOR OOGST 1943. Gelijk bekend moest het voor scheuren aangewezen grasland, om voor de volle premie in aanmer king te komen, vóór 15 December 1942 zijn gescheurd. Dez# datum is thans gewijzigd in 15 Januari 1943. Voor grasland, dat dus voor 15 Januari 1943 is gescheurd wordt de volle premie uitbetaald, mits ook aan de verder te stellen eischen als behoorlijke verpleging e.d. wordt voldaan. Het verdient aanbeveling om zoodra de aangewezen opper vlakte is gescheurd, dit op te ge ven aan den Plaatselijken Bureau- h°UDE PRÓDUCTIECOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Hoofdredacteur: B. w. Menk- Qorst, Leiden; plv hoofdredacteur: K Been, Lelden. Redactiestaf B W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K Been. Binnenland °n Sport; J Brouwer Stadsnieuws; Th J Hannema, Omg en Muz.: Verantwoordelijk v. d advertenties: A Poortman

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3