f. 7.500.000.000, Italiaansche W eermachtsberichten Burg. Stand van Leiden LAATSTE BERICHTEN. MOLESTVERZEKERINGEN Halfjaarlijksche Schaderegeling! ITALIAANSCH WEERMACHTBERICJ BRAND!!!??? Bel op 2 2 2 4 1. Onze telefoonnummer Directie t Administratie 250' Redactie No. 2151 Foto-Archief. Wijien Darlan. zoodra hij werd verwittigd van den moord op Darlan, in geheel Fransch Noord-Afrika het tele graaf- en telefoonverkeer stopge zet. Dit is de verklaring, van het feit, dat het tien uur duurde, al vorens de wereld iets over den moord vernam. Alle correspon denten en persbureau in Noord- Afrika werden aan een strenge censuur voor de berichten over den moord onderworpen. De begrafenis. De begrafenisplechtigheden voor Darlan -zijn, naar United Press meldt, Zaterdag in de kathedraal van Algiers gehouden. Behalve mevrouw Darlan en Fransche ge neraals waren de gallieerde ge neraals Eisenhower, Cunningham en Clark aanwezig. In verband met den moord op Darlan wijst men in officieele kringen te Vichy vooral op twee leiten. Ten eerste, dat Eisenhower de verspeiding van het bericht meer dan tien uur lang heeft ver boden en ten tweede, dat men tol nu toe nog niet den naam van den pleger van den aanslag be kend heeft gemaakt. Indien het een regeeringsgetrouwe Fransch- rnan of een onderdaan van de spilmogendheden zou zijn, kan men er zeker van zijn, dat de Ankelsaksische nieuwsagentschap pen in den breede daarover zou den hebben bericht. Hun stand vastig zwijgen wijst er op, dat de publicatie van den naam van den dader een of ander nadeel voor de Angelsaksers met zich zou brengen. De diplomatieke correspondent van Reuter heeft woordelijk ver klaard: „Het lot van Darlan is een waarschuwing voor alle ver raders, die getracht hebben met Duitschlana samen te werken." Zijn dood, aldus de Reutercor- respondent verder, zal de groote taak van den wederopbouw van de Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika vergemakkelijken en zal een einde maken aan de vrees voor verraad, die men nooit geheel heeft kunnen uitschake len, zoolang Darlan zijn functie •bekleedde. De tragedie van ad miraal Darlan, aldus de commen taarschrijver, zal nergens groote teluerstelling wekken. Korten tijd later verklaarde Reuter dit commentaar op den moord op Darlan in te trekken. Ook in Gaullistische kringen te Londen hoort men geen enkel woord van spijt over den moord op Darlan, zoo meldt Internatio nal News Service, Men verklaart, dat Darlan zelf schuld heeft aan zijn lot. Giraud opvolger van Darlan. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de „Raad van het Fransche Rijk" Giraud eenstem mig als opvolger van Darlan ge kozen. Giraud zal dus de functie van hoogen commissaris in N. Afrika bekleeden. Darlan en Engeland, Naar uit Algiers bekend wordt, zou admiraal Darlan eenige da gen geleden den opperbevelheb ber der Amerikaansche strijd krachten in Noord-Afrika, gene raal Eisenhower, om bescherming hebben gevraagd. Hieruit wordt geconcludeerd, dat Darlan zich reeds eenigen tijd bedreigd ge voelde. Ook een andere uitlating van Darlan, dat hij niet lang meer op zijn post zou blijven, Wordt In dezen zin uitgelegd. Stellingen veroverd op Engelsch- Amerikaansche troepen. Vrijdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: In de Syrte le vendige activiteit van verken ningstroepen van weerszijden. In den loop van een aanval op een van onze vooruitgeschoven vlieg velden zijn twee vijandelijke ja gers door den afweer op den grond neergeschoten. In Tunis zijn vijandelijke tegen aanvallen, die door artillerie wer den gesteund, afgeslagen. En Zaterdag: Aan het front van Syrte bedrijvigheid van pa trouilles. In den sector van Tunis verhoogde actie. In herhaalde botsingen versloegen Italiaansche en Duitsche formaties vijandelij ke afdeelingen, dreven ze terug en verzekerden zich zoo het be zit van stellingen, waarom de voorafgaande dagen levendig ge- vochten was. Ondanks de ongunstige weers- omstandigheden hebben onze bommenwerpers de haveninstal laties van Algiers doeltreffend ge bombardeerd. Van den dagelijk- schen strijd is een onzer verken ners niet teruggekeerd. En Zondag: In het zuiden der Libysche woestijn hebben onze vliegtuigen hevige aanvallen ge daan op concentraties van vijan delijke motorvoertuigen. Een aan zienlijk aantal dezer voertuigen geraakte in brand en werd ver nield. In Tunesië hebben de spiltroe- pen de bezetting der stellingen, welke de voorgaande dagen ver overd waren, geconsolideerd. Bij geslaagde ondernemingen hebben wij gevangenen gemaakt en wa penen en munitie buitgemaakt. In een doeltreffende nachtelijke actie werd de haven van Bone door de Italiaansche luchtmacht aangevallen. Duitsche jagers heb ben, zonder zelf verliezen te lij den, 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 10 op den grond vernield. Voor de kust van Fransch N. Afrika is een Engelsch-Ameri- kaansch konvooi door onze tor pedovliegtuigen aangevallen. In weerwil van het hevige vijande lijke afweervuur werd een schip door een vliegtuig, bestuurd door luitenant Caio Tudini, getroffen en tot zinken gebracht, een twee de vrachtschip werd door een an der vliegtuig zoo hevig getroffen, dat het verloren geacht kan wor den. De vijand heeft Tunis en Bi- zerta gebombardeerd zonder be langrijke schade aan te richten. Door de afweerbatterijen werden 5 viermotorige vliegtuigen neer geschoten. Een onzer torpedoboo ten, onder bevel van korvetkapi tein Benjamino Farina, heeft in de Middellandsche Zee een vij andelijke duikboot tot zinken ge bracht. In een aanvulling op het weer- mgchtbericht wordt medegedeeld, dat bij den aanval van Italiaan sche torpedovliegtuigen op een vijandelijk convooi voor de kust van Fransch Noord-Afrika, waar van hierboven gesproken wordt, luitenant Giuseppe Cimicchi en dc tweede luitenant Italo Anedda en Neo Golfera zich bijzonder hebben onderscheiden. GEBOREN: Johannes Franciscus Maria, zn. v. F. J. W. Raaphorst en G. H. Lut; Johannes Quirinus, zn. v. Q. J. van Niekerk en C. C. Snelderwaard; Teunis, zn. v. T. W. Gottenbos en G. A. Akerboom. ONDERTROUWDC. F. Weisz, jm. 25 j. èn F. Sjaardema, jd. 20 j.; C. Schimmel, jm. 23 j. en M. v.d. Broek, jd. 21 jaar. GETROUWD: J. Heller, jm. en Y. J. Moraal, jd.; C. J. A. Oudsooorn, jm. en P. J. van der Krogt, jd.; G. L. Palm, jm. en A. Kanbier, jd. OVERLEDENB. C. Morsink, m., 60 j.; B. Hooremans, vr., 47 j.; T. J. A. Schipper, zn., 6 j.; C. Greeven, wed. van J. G. de Bol ster. 44 j.; H. C. W. Siebers, dr., 20 jaar. Naar verder wordt vernomen,- heeft de admiraal tot het laatste toe volhardt in zijn bekende an- ti-Engelsche houding en heeft hij zich evenals vroeger, reeds vele malen tegen Engeland uitgelaten. BINNENLAND. Geraffineerde prijsopdrijving van hout. De economische bri gade van de Schiedamsche poli tie is een grooten houtzwendel op het spoor gekomen, welke zeer geraffineerd was opgezet. Een groote houthandel te Schiedam, de N.V. B. en de J„ had nog aan zienlijke oude voorraden. Aan de klanten werd aanvankelijk de be stelling tegen den normalen prijs verkocht. Op de factuur was niets aan te. merken en ook de verant woording in de boeken was ge heel overeenkomstig de voor schriften. Maar bij de tweede be stelling begon de zwendel. Als n.l. een klant weer een partij hout wilde koopen, werd hij verplicht eerst nogmaals het bedrag van zijn eerste bestelling te betalen. Soms namen de heeren ook met minder genoegen, zoodat de „pre mies" voor de verdere bestellin g-en 50 of 70 bedroegen. Indien de klant, die gaarne hout wilde hebben, daarmee accoord ging, werd de bestelling uitgevoerd en kon wederom niets aangemerkt worden op de factuur, want daarop werd de toegestane prijs vermeld. Deze werd ook in de boeken opgenomen, zoodat er schijnbaar geen vuiltje aan de lucht was. De „premies" echter werden in een afzonderlijk potje gedaan, waarvan uiteraard geen cent in de boekhouding werd verantwoord. Het potje bevatte, toen de politie eindelijk achter dit zaakje kwam, f.50.000! De directeur en de procuratie houder, vader en zoon, werden gearresteerd en verhoord, doch het duurde vier dagen, gedurende welke het tweetal in arrest heeft gezeten, voordat zij bekenden en vertelden wat er werkelijk aan de hand was geweest. Een partij van 900 kubieke meter hout werd daarop in beslag genomen; deze heeft een waarde van ongeveer anderhalf a twee ton. De gear resteerden zijn thans in vrijheid gesteld en zullen zich te zijner tijd hebben te verantwoorden voor de bevoegde rechterlijke in stantie. Beide beenen door tram afge reden Toen de ongeveer 70-j. echtgenoote van den heer Wil-t- schut. wonende te Wolvega, Za terdagavond per tram van Joure huiswaarts keerde en bij halte Wolvegastraatweg wilde uitstap pen, had zij de onvoorzichtigheid uit de nog in beweging zijnde tram te stappen. De vrouw viel zoodanig onder de tram, dat beide bovenbeenen werden oven-eden. In ernstigen toestand is zij. na verbonden te zijn door dokter K. te Lemmer, naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht. Zij zal beide beenen moeten missen. Voor haar leven wordt ge vreesd. Twee doodelijke ongevallen. - Gistermiddag, kort na half een, is op, den Stadionweg te Amster dam een 45-jarige man, wo nende in de Herculesstraat, die op een rijdenden wagen van lijn 24 wilde springen, onder den bij wagen geraakt, waardoor hij op slag is gedood. Gisteravond is tegen 7 uur een 49-jarige bewoner van de Weide- Straat eveneens in Amsterdam, doordat hij uit den trein stapte, voordat deze stil stond in het Centraal Station komen te vallen en tusschen perron en trein be kneld geraakt. Ook dit slachtof fer is ter plaatse overleden. Nieuwe bonnen van Woensdag af geldig. In verband met Nieuwjaar zal het mogelijk zijn reeds op Woensdag 30 en Don derdag 31 December 1942 te koo pen op de bonnen, welke voor de week van 3 t/m 9 Januari 1943 worden aangewezen. Dit geldt voor alle artikelen behalve voor vleesch, vleeschwaren en aardap pelen. De bonnen 02A en 02B der aardappelkaarten geven eerst recht op het koopen van aard appelen op Maandag 4 Januari 1943, terwijl de bonnen „vleesch 02A" en „vleesch 02B" eerst recht geven op het koopen van vleesch of vleeschwaren met ingang van Woensdag 6 Januari 1943. Aanvragen van extra rantsoenen door aanstaande moeders Aan staande moeders, voor wie het be zwaarlijk is zich persoonlijk naar het distributiekantoor te" begeven voor het aanvragen van extra rantsoenen, kunnen zich, naar wij van officieele zijde vernemen, doen vertegenwoordigen door iemand van 18 jaar of ouder, die voorzien is van een door haar verstrekte schriftelijke machti ging. Bij elke verstrekking dient zoowel deze machtiging als het persoonsbewijs als de distributie- stamkaart van de aanstaande moeder te worden getoond. Distributie van petroleum en kaarsen De secretaris-generaal van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt, in verband met de distributie van petroleum bekend, dat de geldig heidsduur van de met „04 ver lichting", „05 verlichting", „06 verlichting" en „07 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 108. van de met „26 verlichting" en „27 verlichting" gemerkte bon nen der bonkaart S 208 en van de met „03" genummerde bonnen dei- bonkaart „EA" voor kookdoelein- den, verlengd is tot en met 16 Januari 1943. In het tijdvak van 3 Januari 1943 tot en met 16 Januari 1943 geeft voorts elk der met „22 ver lichting" der bonkaarten S 108 en elk der met „34 verlichting" der bonkaarten S 208 gemerkte bonnen, recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). In verband met de herbevoorra ding van kaarsen aan detaillisten kan men laatstgenoemde bonnen, die recht geven op het koopen van 1 rantsoen kaarsen, reeds van 28 December a.s. bij den de taillist inleveren, waarna de af levering der kaarsen na 3 Januari 1943 zal plaats vinden. Bejaard echtpaar door auto aangereden - Vrijdagmiddag om streeks 6 uur werden de 79-j. A. P. en diens 66-j. echtgenoote P. P. G„ beiden uit Öelft, op de Bosclrlaan te Den Haag ter hoogte van den Bezuidenhoutscheweg aangereden door een personen auto. waaiwan de bestuurder on bekend gebleven is. De vrouw bekwam een gebroken knieschijf, haar man brak het rechter on derbeen en liep een hersenschud ding en een hoofdwond op. Bei den werden overgebracht naar het" R.K. ziekenhuis in het West einde, waar de bejaarde echtge noot gisteravond aan de bekomen verwondingen is bezweken Notaris Post Uiterweerd over leden. In den ouderdom van bijna 80 jaar is gisteren als ge volg van een hem overkomen on geval overleden de heer A. D. M. Post Uiterweerd. notaris te Delft. BUITENLAND. Calcutta weer aangevallen. Volgens den Engelschen nieuws dienst is Calcutta den afgeloopen nacht opnieuw door Japansche vliegtuigen aangevallen. Bijzon derheden zijn nog niet beschik baar (D.NB.) Verslag van admiraal Sjimada. De minister van marine, admi raal Sjimada, heeft in den Ja- panschen Rijksdag rapport uit gebracht en aan het einde daar van een overzicht gegeven van de wederzijdsche verliezen. Volgens zijn opgave hebben de Japansche strijdkrachten elf vijandelijke slagschepen, tien vliegkampschepen, een vliegtuig moederschip, 46 kruisers, 48 tor- pedajogers, 93 duikbooten en 54 andere schepen tot zinken ge bracht. Het totale verlies van den vijand bedraagt 1.100.000 ton aan oorlogsschepen of 38 procent der gezamenlijke sterkte van Angel saksers en Nederlanders voor het uitbreken van den oorlog. Zwaar beschadigd werden van den vijand negen slagschepen, vier vliegkampschepen, 19 krui sers, 23 torpedojagers, 60 duik booten en 39 andere schapen. Japansche strijdkrachten heb ben tot zinken gebracht of zwaar beschadigd 424 koopvaardijsche pen van te zamen 2.270.000 b.r.t. en 9 oorlogsschepen. Zij hebben 3.853 vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. De Japansche verliezen bedroe gen: een slagschip, drie vlieg kampschepen, vier kruisers, 15 torpedojagers, 9 duikbooten, 20 andere schepen en 65 koopvaar dijschepen, ter beschikking ge steld van de zeestrijdkrachten en te zamen 200.000 b.r.t. groot, als mede 568 vliegtuigen. Zwaar beschadigd werden 1 slagschip, 9 vliegkampschepen, 3 kruisers, 9 torpedojagers, 1 duik boot en 10 andere schepen. De minister van marine zeide ten slotte, dat de oorlog in zijn beslissend stadium komt en dat de vijand, vertrouwend op zijn productiecapaciteit, tegenaanv al - len zal pogen te ondernemen. De ONDERLINGE OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij VOOR: beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar. tuigen, ehz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en preciosa Meer dan 500.000 deelnemers verzekerden reeds voot ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw ®n Assurantiebezorgerl ie a 1 J i| In zijn weermachtbericht heden maakt het Italiaans hoofdkwartier het yolgende kend: Toenemende bedrijvigheid verkenningsafdeelingen aan front van de Syrte. In den sec van Tunis werden eenige plaat lijke vijandelijke aanvallen onze vooruitgeschoven stel luw. afgeslagen. Duitsche jachtviiff tuigen schoten een meermouS vijandelijk toestel tijdens lucB gevechten omlaag. De vliegvtlm van Algerije en de haven vm van Bone werden doeltrelt door de Duitsche luchtmacht, bombardeerd. Tijdens een vr delijken aanval op de haven Sfax werd een machine door luchtdoelgeschut getroffen stortte brandend neer. marine is vastbesloten onüer ding van den Tenno en eensgezinden steun van het alle moeilijkheden en ontbét gen te overwinnen en den vij op de knieën te dwingen. Schoolonderwijs per radio Italië. In de periode, waa de Italiaansche scholen gedurei het winterseizoen zijn gesloi wordt per radio les gegeven, eerste uitzending is vanmorgei 10 uur geopend door een rede1 den minister van onderwijs, volgd door lessen van leeraren vermaardheid. De scholen won 15 Februari weer geopend. Londen juicht benoeming Giraud toe De benoeming generaal Giraud tot opvolger admiraal Darlan als „hooge co missaris in Fransch Noord- West-Afrika" 'wordt door de gelsche pers algemeen toegejuic De „Daily Mail" spreekt de wachting uit, dat De Gaulle Giraud binnenkort elkander len ontmoeten. Het blad d< mede, dat beiden onlangs re hun bereidheid tot eamenï king hebben betoogd. Wat geval Darlan betreft, toont Engelsche pers neiging, daai niet verder in te gaan. De mes" schrijft: De voornaam fout van Darlan was, dat hij nig vertrouwen bezat in Frank en nog minder in Engeland. (D.N.B. f] >e II ui m (2 lijm te

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2