islukte Sovjet-aanval bij de Terek Admiraal Darlan vermoord 5 Iste Jaargang Maandag 28 December 1942 No. 25383 Duitschland strijdt voor Europa en°Ekten Duitsche Afeermachtsberichten l Een hooikist maakt uw spijzen gaar; met minder gas en electriciteït is uw maaltijd klaar. KERSTREDE VAN GÖBBELS. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. EERSTE BLAD. VERDUISTEREN: Giraud zijn opvolger. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. i ip ri: tw a# rijdag deelde het Duitsche op- bevel mede: het gebied van den Terek herhaalde aanvallen van den and afgeslagen, deels werden ïcentraties door artillerievuur eengeslagen. den loop van den dag van teren gingen onze heldhaftig ijdende troepen, gesteund door optreden van nieuw aange- rde formaties op verscheidene atsen in het Dongebied tot tegenaanval over. In verbit- !de gevechten vernietigden zij kndelijke gemotoriseerde en nlrtsertroepen, die trachtten |br bressen in het nieuwge timwde front naar het achterter- n door te dringen. [n den centralen sector van het int mislukten talrijke vrij zwak aanvallen van den vijand, 'en Zuid-Oosten van het II- ■flnmeer werden alle aanvallen bolsjewieken in deels hard- kige gevechten afgeslagen. De tefcnd leed zware, bloedige ver- plen en verloor 15 tanks. Yjigen stoottroepen hebben aan Wolchow en bij Leningrad cesvolle acties ten uitvoer ge en daarbij een aantal ^htsposities vernield. Libye plaatselijk oplevende chtsaetiviteit. Nieuwe vijan- Sjke aanvallen in Tunis wer- afgeslagen en een groot tal Amerikaansche gevange- n werd binnengebracht, kfzónderlijk vliegende Britsche Istellen hebben op Kerstavond Sige bommen op West-Duitsch 'lur'ed geworpen. En Zaterdag: bi Noorden van de Terek heeft vijand weer vergeefs en met bre bloedige verliezen stormge- |pen tegen de Duitsche stellin- Er werden daar 29 sovjet fiks vernietigd. usschen Wolga en Don en in Dongebied zijn de voortdu- ide vijandelijke aanvallen be ken op den vastberaden tegen- d van onze troepen. In tegen- ivallen sloegen Duitsche troe- op verscheiden plaatsen de sjewisten terug. Sterke forma- der luchtmacht en snelle Ingaarsche gevechtsvliegtuigen lunden overdag en 's nachts de echten van het leger. Hon- sche troepen vernielden bij tselijke aanvallen op den itelijken oever van den een vrij groot aantal vijan- |ijke gevechtsstellingen en ver- tigden de bezetting daarvan, 'en Noord-Westen van Woro- ij en ten Westen van Kaloega ft de vijand bij succesvolle |en aanvallen zware verliezen leden. Plaatselijke vijandelijke vallen in den midden tor mislukten. Tal van angenen en veel buit werden gaard. Het steunpunt Welikije ki weerde in verbitterde ge kten nieuwe vijandelijke aan- ten af, die met steun van tanks ihtmacht en veel artillerie wer- uitgevoerd. ij onsuccesvolle aanvallen ten id-Oosten van Ilmenmeer heeft vijand tien tanks verloren, n het hooge Noorden hebben ikbommenwerpers sovjet-batte- itellingen op het visschers- iereiland en het stationsem- ement van Kandalaksje met men van zwaar kaliber be den. 25 December zijn 30 sovjet- gtuigen neergeschoten. Lucht- Insportformaties voorzagen over en 's nachts een aantal ver ■r voren geschoven steunpun- waarom fel werd gestreden, ij Libye slechts bedrijvigheid HP verkenners. Duitsche slag- •gers bevochten in scheervlucht ■feche strijdkrachten. In den werd de haven van Ben- 11 doeltreffend aangevallen. Tunis hebben Duitsche en «aansche troepen fel omstre den stellingen ingenomen en vij andelijke aanvallen afgeslagen. De Duitsche en Italiaansche lucht macht viel de haveninstallaties van Algiers benevens vliegvelden in Algerië aan. En Zondag: In het gebied van den Terek waren de sovjetaanvallen zwakker dan de voorafgaande dagen. Ge reedstaande vijandelijke troepen werden verstrooid, ten deele reeds door artillerievuur. Vijandelijke aanvallen tusschen Wolga en Don en in het gebied van Stalingrad werden afgeweerd. In de groote bocht van den Don hebben infanterie- en gepantserde afdeelingen in voortschrijdenden tegenaanval de bolsjewisten ver der naar het Noorden teruggewor pen en een aantal plaatsen ge nomen. Een vrij sterke vijandelijke groep, voorzien van pantserwagens werd ingesloten. Duitsche, Itali aansche en Roemeensche lucht strijdkrachten grepen op de be langrijkste punten op doeltreffen de wijze in de gevechten op den beganen grond in. In den centralen en den Noor delijken sector mislukten plaatse lijke aanvallen en ondernemingen der bolsjewisten. Overdag en des nachts werden gereedstaande vij andelijke troepen en spoorwegdoe len door de Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. Bij de voortdurende zware gevechten om het steunpunt Welikije Loeki leed de vijand gisteren door de hard nekkige Duitsche verdediging on gewoon zware verliezen. In Lap land werden de spoorwegemplace menten van Kandalaksja in scheervlucht aangevallen, waarbij groote verwoestingen werden aan gericht. In Tunesie consolideerden de bij geslaagde stormtroepacties ge vangenen en buit. Bij luchtgevech ten aan het Tunesische front en bij zware aanvallen van afdeelin gen Duitsche vliegtuigen op vlieg velden in Algerije werden op 26 December 17 vijandelijke vliegtui gen, waaronder een aantal zware bommenwerpers, vernield. Boven dien verloor de vijand 5 vliegtui gen bij luchtaanvallen op Bizerta en Tunis. Bij een nachtelijken aanval van een afdeeling gevechtsvliegers op de Algerijnsche kust kreeg een groot vijandelijk transportschip zware treffers. Door strijd en arbeid tot de overwinning en den vrede. Evenals andere jaren heeft ook ditmaal minister dr. Göbbels zijn traditioneele Kerstboodschap tot het Duitsche volk gericht. Ter inleiding schrijft hij, dat de Duitsche soldaat nog nooit met Kerstmis zoover van zijn vader land is geweest als dit jaar. De zoon bevindt zich in het Oosten, de man in het Westen, de broer hoog in het ijzige Noorden en de vriend in de zandwoestijnen van Afrika. Op alle zeeën kruisen Duitsche oorlogsvaartuigen met Duitsche soldaten om ver van het vaderland den strijd voor het Duitsche leven te voeren. De oorlog, aldus de minister, is een hardvochtige aangelegenheid. Hij wórdt voor een grcot doel ge voerd, dat men slechts kan be reiken, als men al het andere daaraan ondergeschikt maakt. Hij ontslaat ons geen dag en geen minuut van onze plichten. En dat is ook goed. Als plichten de natie roepen, moet men bukken, hoe moeilijk dat ook menigmaal moge vallen. Dat doen onze soldaten Bij onze vrijwilligers. De mannen nemen een bolsjewistische stelling onder vuur Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. SS PK Kraus-O H-P na 4.1.43,9.00 uur: Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schij straat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. aan het front, dat doen onze vrouwen en mannen, ja zelfs al onze kinderen. Na den soldaten dank te hebben gebracht, die door het veldheer- genie van den Rijkskanselier hun successen konden behalen, her denkt Göbbels degenen, die hun leven op het veld van eer hebben gelaten en de levenden voortdu rend aansporen hun plicht te doen. De minister verklaarde met- klem, dat het vaderland het front nooit in den steek zal laten. De Duitsche soldaat is in den rug gedekt door een millioenen leger van arbeiders,, boeren en hoofd arbeiders en vooral ook van Duit sche vrouwen. Men heeft ons tot dezen oorlog genoopt. Wij zullen hem met de kracht van de geheele natie tot het zegevierende einde doorstaan. De groote leermeester „oorlog" heeft ons in de afgeloopen 3% jaar veel geleerd. Wij weten, dat het leven van ons volk boven al het andere gaat en dat wij daar voor moeten strijden en werken als we het willen behouden. Dit groote offer van ons volk wordt niet tevergeefs gebracht en het is eerst ten einde, als wij het doel hebben bereikt. Göbbels bracht daarop aan alle Du.itschei's op de geheele wereld de groeten en dank van den Führer over. De Führer. zco be sluit hij, zal ons door strijd en arbeid brengen tot de overwin ning en den vrede. Dit zij onze overtuiging op Kerstavond 1942. Radiotoespraak van den Paus - In een radiotoespraak ter ge legenheid van het Kerstfeest heeft de Paus herinnerd aan de bood schap, die hij het vorige jaar tot de wereld richtte en waarin hij de middelen aanwees om een vrede in gerechtigheid te bereiken. In de Kerstboodschap van dit jaar wijst de Paus, aldus het D.N.B., op de noodzakelijkheid, dat men moet terugkeeren tot orde en rust, en legt hij den na- Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. druk op de christelijke opvatting, n.l. niet te overheerschen, maar te dienen. Om daartoe te kunnen terugkeeren is vooral noodig een hervorming van de juridische orde, geïnspireerd door den christelijken geest en niet door positivistische beginselen. Wat de rust aangaat wijst de Paus er op, dat rust niet in tegenstelling staat tot brandende activiteit, doch dat het ijdel is zich te vermoeien, in dien men niet de mogelijkheid bezit zijn rust te vinden in God en in Zijn eeuwige wetten. Vervolgens verklaart de Paus, dat men het terrein.van den ar beid moet beschouwen uit het oogpunt der gerechtigheid. Na te hebben herinnerd aan het afkee- rige standpunt van de kerk jegens het Marxisme, betoogde de Paus, dat de werkban begrepen dient te worden in zijn aspiraties, zijn verwachtingen, zijn motieven en dat hem zijn waardigheid als mensch en zijn recht op de goe deren dezer aarde dient te wor den verstrekt. Voorts verklaarde de Paus, dat de intellectueele en juridische hindernissen dienen te worden weggenomen, die de vol keren van elkaar* scheiden en die de wereld gescheiden houden van God. De Paus sprak den wenreh uit, dat de ster van Bethlehem weer moge stralen en een geluk kiger dageraad voor de wereld moge verkondigen. Ten slotte verleende de Paus zijn apostolischen zegen. van hedenavond 16.34 uur tot morgenochtend 8.49 uur De maan komt hedenavond op om 22.42 uur en gaat morgen middag om 12.12 uur onder. Naar uit Algiers gemeld wordt, is admiraal Darlan Donderdag middag vermoord. De dader is een ongeveer 20- jarige man, omtrent wiens natio naliteit van overheidswege nog niets bekend is gemaakt, van wien men echter algemeen vermoedt, dat hij een Franschrnan is. Reeds thans staat ondubbelzin nig vast, aldus het D.N.B., dat de dader in contact stond met En- gelsche instanties. De aanslag werd uitgevoerd, kort nadat Dar lan de bureaulokalen van het hooge commissariaat te Algiers was binnengegaan. De moordenaar die in de wachtkamer van Darlan op den admiraal had gewacht, loste op hem drie revolverschoten, die "Darlan in het hoofd en in de borst troffen. De moordenaar scheen vastbesloten zich aan een arrestatie tót iederen prijs te ont trekken. Op toesnellende ambte naren, die trachtten hem te over weldigen, loste hij eveneens scho ten, waarbij hij een ambtenaar door een schot in het been ver wondde. In Algiers is bekend geworden, dat Darlan, voor hij het bewust zijn verloor, hetgeen reeds na en kele minuten het geval was, tegen een ambtenaar, die eerst trachtte hem op een stoel neer te leggen, zeide: Ik kan niet meer geholpen worden, Engeland heeft zijn doel bereikt". Darlan overleed op weg naar het ziekenhuis. Francois Darlan werd op 7 Augustus 1881 te Nerac in het Fransche departement Lot en Ga ronne geboren. Hij werd adelborst en nam naderhand o.m. deel aan den veldtocht in China. Geduren de den vorigen wereldoorlog voer de hij het bevel over zekere afdee lingen van de marine aan het front in Europa en in het Nabije Oosten. In 1934 werd hij tot com mandant over het Atlantische es kader en vijf jaren later, in Juni 1939, tot admiraal benoemd. Bij het uitbreken van de vijandelijk heden nam hij de leiding van de Fransche zeestrijdkrachten op zich In September 1940 werd hij door maarschalk Pétain belast met de functie van staatssecretaris van marine. Op 9 Februari 1941 volgde hij Flandin op als vice-president van den ministerraad. Een dag later vertrouwde men hem, als eventueel opvolger van maarschalk Pétain, de leiding toe van de ministeries van buitenlandsche zaken. Admiraal Darlan nam ontslag uit deze Fransche ambten op 17 April 1942 en werd toen opperbe velhebber van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten. In deze func tie knoopte de vermoorde in No vember 1942, tegen de instructies van het Fransche staatshoofd in, onderhandelingen aan met de Amerikaansche invasietroepen in Noord-Afrika. Moordenaar terechtgesteld. De moordenaar van Darlan is volgens Reuter Vrijdagavond door een Franschen krijgsraad ter dood veroordeeld en Zaterdag ochtend terechtgesteld, nadat hij een volledige bekentenis had af gelegd. De naam van den moor denaar wordt ,,uit militaire over wegingen" geheim gehouden. Berichten vastgehouden. Generaal Eisenhower heeft vol gens „Nya Dagligt Allehande",

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1