ste Jaargang Donderdag 24 December 1942 No. 25382 BUITENLAND n het Oostelijke front N Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen SS en het Legioen. URINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. Een hooikist maakt uw spijzen gaar; met minder gas en electriciteit is lïw maaltijd klaar. De sluiting der café's op Oudejaarsavond. Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. EERSTE BLAD. DE KERSTDAGEN. VERDUISTEREN: EIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, een aanvulling op het weer- htbericht verneemt het D.N. i,m„ dat bij de geyechten der «te weken afgezien van een doorbreken van de koude en dan, extreme koudetempe- ren zooals gedurende den vo- n winter niet zijn voorgeko- Den vorigen winter werden December op eenige plaat- aan het front temperaturen eten van 30 tot 40 graden lius onder nul. Van den eenen op den anderen werd de pe- i e van onbegaanbare wegen het najaar vervangen door getij van sneeuw en vorst den winter, waardoor uitge- kte moerasgebieden bevroren op vele plaatsen geheel ge- igde militaire omstandighe- optraden, die uitstel noodig kten van vele ter hand geno- militaire plannen. Dit j aai de omstandigheden voor de tsche militaire leiding veel stiger. Gisteren nog werd van géhéele Oostfront gemeld, dat in het algemeen triest weer schte met hier en daar regen sneeuw bij een gemiddelde a, Jperatuur van omstréeks nul ei den. De laagste temperaturen en in de sovjet-unie in het meen eerst in den loop van uari in, waarbij nu en dan •tig tot vijftig graden Celsius t voorkomen, - verder in het rdoosten zelfs 50 tot 55 gra- Celsius onder nul. Ofschoon laatfete weken in hoofdzaak it weer heeft geheerscht, is de sche weermacht door het bij van voorzorg reeds gerui- tijd geleden ter hand geno- uitreiken van aanvullende crkleeren voorbereid op alle naatmogelijkheden. e A.N.P.-correspondent te Ber- mdldt: •e toestand aan het Oostelijke De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familie leden of bekenden op foto's van de Waffen-SS en het legioen in dagbladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Ger manische Freiwilliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. Het is zeer gewenscht de foto nauwkeurig te omschrijven en bij aanvrage van foto's uit het filmjournaal bo vendien het nummer van het journaal er bij te vermelden. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. front draagt nog steeds een be trekkelijk verward karakter. Ter wijl dè Duitsche troepen ten Zui den van Stalingrad de daar voor uitgeschoven Zuidelijke tang van Timosjenko's winteroffensief aan vallen, zijn de bolsjewisten ten Noorden van de stad in den aan val. Hieruit blijkt, dat de „tang" waarover van sovjet-Russische zijde zoo veel gesproken is, in wezen niet meer bestaat, daar de aanval ten Zuiden van de groote Wolgastad is vastgeloopen. De troepen van het roode leger heb ben zich hier ingegraven en wor den thans door de aanvallende Duitsche troepen uit hun stellin gen verdreven. Toch kwalificeert men te Berlijn het gebied rondom Stalingrad nog steeds als brand punt der gevechten. De fronten bevinden zich in een „clinch". Meer naar het Noorden, in den Bij onze vrijwilligers. Mitrailleurpost In den Kaukasus SS PK Altstadt-O H-P m Iet SS-Ersatzkommando deelt s mede, dat vrijwilligers voor Waffen-SS en het legioen h op onderstaande data bij de loemde adressen kunnen ver sgen, ten einde gekeurd te rden, Tevens wordt er d^ aandacht gevestigd en wel speciaal hen, die er bezwaar tegen oben hun dienst buiten Ne tland te vervullen, dat thans mogelijkheid bestaat, om ®st te némen in een speciaal chtbataljon. De opleiding in Nederland plaats, ter- 1 de inzet van dit bataljon c in Nederland zal blijven, aens de keuringen voor de affen-SS en het legioen kun- n zich ook diegenen melden, J tot de Germaansche SS in aerland willen toetreden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schij straat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. middensector van den Don, duren die hevige defensieve gevechten der Duitsche troepen nog steeds voort, doch de verliezen der sov jets zijn hier dusdanig dat ook hier een verzwakking der offen sieve kracht verwacht kan worden. Bij Toropez zijn de aanvallende bewegingen der bolsjewisten tot stilstand gebracht.Slecbts plaatse lijke gevechten, die weinig of geen beteekenis hebben, doen het front niet inslapen. Over het algemeen krijgt men den indruk, dat de sovjets, ook in dien zij hun offensieven nog over een langere periode kunnen door voeren, geen noemenswaardige resultaten zullen bereiken. Te Ber lijn wijst men er bijvoorbeeld op, dat Timosjenko klaarblijkelijk het plan had om langs of door Sta lingrad naar Rostof door te bre ken en zoo de door de Duitsche troepen in dezen zomer veroverde gebieden te heroveren, gebieden, die voor de bolsjewistische oor logsvoering, van vitaal belang zijn'. De strijd in Noord-Afrika De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt:. De verovering van een belang rijke bergstelling in Tunis wordt te Berlijn als een nieuwe slag tegen de Anglo-Amerikaansche plannen in Noord-Afrika gekwali ficeerd. Het heeft er den schijn van, dat Tunis thans bijna geheel gezuiverd is van Britsche en Ame- rikaansche troepen. De geallieer den «^-opereerden in dit gebied hoofdzakelijk met pantsertroepen, zoodat de aantallen gevangen, die, blijkens de verschillende legerbe- richten van de laatste weken reeds ver over de duizend bedragen, hoog zijn. Meer en meer blijkt ook dat de Duitsch-Italiaansche te genmaatregelen in Noord-Afrika een dikke streep door de Anglo- Amerikaansche bedoelingen heb ben gehaald. De geallieerde scheepsverliezen De Berlijnsche A.N.P.-corres pondent meldt: De geweldige scheepsverliezen, die de geallieerde koopvaardijvloot gedurende de laatste maanden heeft geleden, hebben in Washing ton en in Londen hun uitwerking niet gemist. Zoo moest de Cana- deesche minister voor de oorlogs productie mededeelen, dat de ver liezen enorm zijn en dat de dooi de spilmogendheden tot zinken gebrachte tonnage tweemaal zoo groot is als de Anglo-Amerikaan sche werven tot nu toe hebben kunnen leveren. Eenigszins op zienbarend zijn in dit verband ook de Engelsche en Amerikaansche publicaties over de zoogenaamde records van den Amerikaanschen scheepsbouwingenieur Kaiser. Zoowel van Engelsche als van Amerikaansche zijde is thans vastgesteld, dat deze records slechts zeer betrekkelijk zijn. Hij berekent slechts den tijd, welke noodig is voor het samenstellen der onderdeelen. De Amerikaan sche journalist Clark Hobes, die een specialist op scheepvaartge bied is, moet in zijn blad „Balti more Evening Sun" toegeven, dat de Engelsche werven een grooter capaciteit hebben dan de Ameri kaansche. De Engelsche werven repareerden bijvoorbeeld geduren de de eerste drie oorlogsjaren rond 140 millioen ton koopvaardij - scheepsruimte. Daar Engeland bij het uitbreken van den oorlog on geveer 20 millioen ton scheeps ruimte bezat, beteekent dit, dat ieder schip in deze drie jaren zeven maal gerepareerd is. Boven dien werden nog 23.000 reparaties aan oorlogsschepen verricht. Uit deze cijfers blijkt eens te meer het effect van de Duitsche oorlogvoering ter zee en in de lucht. Zwitsersch protest in Londen. - Naar officieel' wordt medegedeeld, is den Zwitserschen gezant in Londen instructie gegeven tegen de nieuwe schending van het Zwitsersche luchtruim op 21 De cember zeer beslist protest aan te teekenen. Stakingsverbod in de Unie van Zuid-Afrika. - De Zuid-Afrikaan- sche regeering heeft zich volgens een bericht uit Londen genood zaakt gezien, in verband met het zich steeds meer uitbreidende aantal stakingen, een einde te maken aan het stakingsrecht der arbeiders. Door middel eener re- geeringsverordening worden voort aan stakingen verboden verklaard Alle geschillen tusschen werkge vers en werknemers moeten voort aan ter bijlegging aan een offi- cieele commissie worden voorge legd. Het proces inzake den aanslag op von Papen. Het proces te gen de daders van den aanslag op den Duitschen ambassadeur von Papen te Ankara is geëin digd. Beide Russische beklaagden werden definitief veroordeeld tot zestien jaar en 8 maanden tucht huis, zoodat hun straf in eerste instantie opgelegd met drie jaar en vier maanden is verminderd. Het hof van appèl heeft de straffen van de Turksche onder danen niet gewijzigd. Evenals in eerste instantie kregen zij tien jaar tuchthuisstraf. (D.N.B.) De oorlogsdoelstellingen van Engeland. In een beschouwing over de oorlogsdoelstellingen van Engeland eischt lord Robert Cecil die in den laatsten oorlog de functie van minister voor de blok kade bekleedde, in het jongste nummer van het tijdschrift Con temporary Review, dat het appa raat van den Volkenbond in den tijd na den oorlog gebruikt zal worden.. De methode van het ver drag van Versailles dient in den tijd na den oorlog ook op alle economische en sociale proble men toegepast te worden. Over de territoriale vraagstukken in aen tijd na den oorlog kan men, naar lord Cecil schrijft, op het oogenblik niet veel zeggen. Eén ding is echter zeker: in midden- en Oost-Europa kunnen geen ver anderingen tot stand komen zon der de toestemming der sovjet unie. De politieke en militaire positie van sovjet-Rusland in deze gebieden zal, naar lord Cecil schrijft, overheerschend zijn. (D.N.B.) Telegramwisseling tussclien Car- inona en Franco. - President Carmona van Portugal heeft een telegram gezonden aan generaal Franco, waarin hij uiting geeft aan zijn levendige voldoening over het bezoek van graaf Jor- dana en aan zijn vertrouwen, dat het bezoek zal bijdragen tot het De commissaris-generaal voor de veiligheid en höhere S.S. und Polizeiführer maakt bekend Ter voorkoming van straffen wordt er op gewezen, dat ook op den Oudejaarsavond 1942/'43 het op 23 uur vastgestelde sluitings uur der café's gehandhaafd moet blijven Ook dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand gehouden worden Bij deze gelegenheid wordt ge constateerd, dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde slui tingsuur (par. 1 der verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der verordening no. 138 1941) vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak op dergelijke overtredingen na drukkelijk te letten en er voor te zorgen, dat de overtreders ge straft en de voorts nog vereisch- te maatregelen tegen de eigena ren van het betrokken bedrijf worden genomen. De commissaris-generaal voor de veiligheid en höhere S.S. und Polizeiführer, w.g. RAUTER. S.S. Gruppenführer en luitenant-generaal der politie. Beide Kerstdagen zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag ge sloten zijn. DE DIRECTIE. ontstaan van nog nauwere be trekkingen tusschen Portugal en Spanje en tot versterking der in ternationale politiek van het schiereiland. Graaf Jordana heeft een telegram gezonden aan mi nisterpresident Salazar, waarin hij zijn dank betuigt voor de at tenties aan de Spaansche dele gatie bewezen en zijn bewonde ring uit voor het werk der Por- tugeesche regeering onder leiding van het staatshoofd. - (D.N.B.) Amerikanen willen internatio nale brigade vormen. - Volgens berichten uit Algiers zijn de Ame rikaansche militaire autoriteiten in Noord-Afrka voornemens een internationale brigade te vormen, die in hoofdzaak zou bestaan uit iood-Spaansche vluchtelingen Deze Spanjaarden waren voor den inval der Amerikanen in Noord-Afrika geïnterneerd en werden later vrijgelaten. (D.N.B.) Laval's bezoek aan den Führer - In een officieel communiqué wordt te Vïchy verklaard, dat Laval er zich van heeft kunnen overtuigen dat een samenwerking met het Duitsche rijk zeer goed mogelijk is en dat een samengaan met Duitschland en Italië van vitaal belang is voor de toekomst van Frankrijk. Dit bezoek van Pierre Laval aan den Führer is slechts een uitgangspunt geweest en het is daarom noodzakelijk dat alle Franschen zich bewust worden van hun plicht, opdat de bespre kingen van Laval met den Führer vruchten zullen dragen. Slechts discipline en orde kunnen de schade vergoeden die Frankrijk door het verraad van Afrika is toegebracht. Op het bezoek van den regee- ringschef aan Duitschland zullen nu onderhandelingen van deskun digen volgen. Vervolging van léden der.Fran- sche volkspartij. De „Cri du Peuple", het blad van Jacques Doriot, meldt uit Tanger, dat de Amerikanen in samenwerking met de instanties van Darlan, le den der Fransche volkspartij systematisch vervolgen. De redac teur van de „Echo d'Oran", Paul Mannoni, is gefusilleerd. Tot de slachtoffers behoort mede de plaatselijke leider van de Fran sche volkspartij te Oran, Gaston Vidal. (D.N.B.) Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Naar het D.N.B. verneemt, hebben eenige Britsche bommenwerpers op den laten avond van 23 December ondoel treffende storingsaanvallen on dernomen op West-Duitseh ge- bied. Hier en daar neergeworpen brisantbommen veroorzaakten slechts onbeteekenende schade aan gebouwen. van heden- tot en met Zondagavond 16.33 uur tot morgen- tot en met Maandagochtend 8.48 uu« Maan op: Maan onder; 24 Dec.: 18.35 uur; 9.41 uur 25 Dec.: 19.33 uur; 10.21 uur 26 Dec.; 20.34 uur; 10.54 uur 27 Dec.: 21.37 uur; 11.2* sur

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1