fsr»» v e )lsjewisten teruggeslagen Ite Jaargang Woensdag 23 December 1942 No. 25381 Afweerslag aan Idenloop v. d. Don. SS.% EN KEURINGEN VOOR DE WAFFEN HET LEGIOEN. Een hooikist maakt uw spijzen gaar; met minder gas en electriciteit is uw maaltijd klaar. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT EERSTE BLAD. DE STEM DER SS. Het bereiden van gerechten in de hooikist VERDUISTEREN; id EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ij! SOWJfTIJNIE Ol IPHIO coon MimcHiwc n H4i vwovctci Hir OOSTEN IS 10 HU1 TOO HOOOT AIS wcamNi) Polygoon-Zeljlemaker-Pax a opperbevel van de Duitsche macht maakte gisteren be- litsche troepen wierpen aan Terekfront den aanvallenden d in een tegenaanval terug. ;alingrad trachtte de vijand, de Wolga heen aanvallend, aan land te zetten. Hij werd verbitterde gevechten van tegen man afgeslagen, afweerslag aan den mid- p van den Don duurt met minderde hevigheid voort, ifsche divisies en gevechts- en boden hardnekkig verzet de voortdurende vijandelijke 'allen en brachten den bols- ten in samenwerking met de macht zware verliezen toe. in den sector van twee che pantsercorpsen werden afgeloopen tien dagen 404 ewistische tanks vernietigd, n het overige front van den ie en in het gebied van Soesji- vernielden Duitsche en aarsche stormtroepen ge- tsstellingen en kazematten den vijand en keerden met ngenen en buit terug. Kinderlijke vijandelijke aan- n werden afgeslagen. Plaat- ,e aanvallen van de Duitsche len in het gebied rondom ts leidden tot aanzienlijke toingen van onze stellin- een nachtelijken aanval op Biazi werden haveninstalla- len ligplaatsen van schepen bommen van zwaar kaliber Iffen. Op zee werd een tor boot beschadigd. I Tunesië werden vijandelijke lallen afgeslagen. Spoorweg- Iporten en gemotoriseerde pes in Algerije en op Tune- gebied werden met bom- Jen boordwapens bestookt. Ivechtsvliegtuigen vielen ten p van Algiers een vijande- fonvooi aan en beschadigden groote koopvaardijschepen litsche duikbooten brachten |et zeegebied van Oran van konvooi een transportschip 12.000 b.r.t. tot zinken en fdeerden een groot passa- chip. ftsche bommenwerpers vio lin den nacht van 21 op 22 "nber boven Zuid-Duitsch- Een gering aantal brand- brisantbommen werd boven feebied van Miinchen neerge- fn. Hier werd o.a. een zie- |uis getroffen. De bevolking I verliezen. Nachtjagers en poelartillerie schoten vol- de tot dusver ontvangen prten tien vliegtuigen neer. nieuw Engelsche vliegtuigen 1 Zwitserland Het Zwit- telegraafagentschap publi- het volgende officieele pniqué: Formaties Engelsche vliegtui gen hebben in den nacht van 21 op 22 December tweemaal het Zwitsersche luchtgebied ge schonden. De eerste schending vond plaats in den tijd tusschen 20.07 en 20.59 uur, waarbij de vliegtuigen in Oostelijke richting tusschen Rheinfelden en Schaf f- hausen vlogen en Zwitserland tusschen Schaffhausen en Ar- bon weer verlieten. De tweede schending vond plaats in den tijd tusschen 21.37 en 22.05 uur, waarbij de vliegtuigen in Weste lijke richting het luchtgebied bo ven het kanton Schaffhausen ge bruikten. In beide gevallen waren het 10 tot 15 toestellen, die zich op groote hoogte bevonden. En kele vliegtuigen vlogen van Schaffhausen langs den Rijn tot Bazel. In Oost- en midden-Zwit serland, alsmede in Bazel werd luchtalarm gegeven. De duikbootoorlog De Duit sche duikbooten hebben in de afgeloopen elf maanden, naar het D.N.B. verneemt, in den slag op den Atlantischen Oceaan meer dan tweemaal zooveel vij andelijke schepen in den grond- geboord als in dezelfde periode van het vorige jaar. Zij brachten in dit jaar tot 7 1/4 millioen brt. tot zinken tegen 31/4 millioen brt. in het vorige jaar Radiorede van Soebhas Chan dra Bose. - De Indische vrij heidsstrijder Soebhas Chandra Bose heeft een radiorede voor Britsch Indië uitgesproken. Uit de redevoeringen van En gelsche staatslieden, zoo zeide hij o.a. is duidelijk genoeg merkbaar dat de Engelsche imperialisten eens en voor al van de hand hebben gewezen te voldoen aan de eischen tot onafhankelijkheid van landen als Indië. Evenzeer is ook de politiek van de heerschen de klassen in de Vereenigde Sta ten thans de geheele wereld dui delijk geworden. De V.S. streven naar de wereldhegemonie. Wat Indië aangaat, spreekt de aan wezigheid van de Amerikaansche troepen, Amerikaansche technici en Amerikaansche diplomaten voor zichzelf. De Engelsche plan nen inzake een na-oorlogsch In dië toonen thans reeds de bedoe ling Indië steeds meer te verdee- len en als het van de Britsche imperialisten afhing, zou de Union Jack louter waaien boven staten, die eens te zamen Indië hadden gevormd. De Amerikaansche ^egeering spreekt zoo veel over haar poli tiek van open deur in Indië en over de vier vrijheden. Men vraagt zich af, waarom de V. S. met deze politiek van open deur niet bij zichzelf beginnen. De immigratiewetten spreken haar eigen taal en geven de wereld een beter beeld, dan huichelach tige redevoeringen en beloften. Ook thans probeeren de Anglo- Amerikaansche mogendheden evenals in den laatsten oorlog, haar ware doelen te verdoezelen aoor een overvloedige gruwelpro paganda over haar vijanden, doch wie boeken heeft gelezen als „Secrets of crewe house" en „Wartime falsehoods", geschre ven door Britsche publicisten van naam, weet de waarde van deze gruwelpropaganda te schat ten. Daarmede in tegenstelling is de waarlijk barbaarsche wijze waar op de Britsche regeering sedert zij in Indië aan de macht kwam tot op heden in het door haar beheerschte land heeft huisge houden. Daarvoor is geen gru welpropaganda noodig, want deze feiten zijn overbekend en over treffen alles wat de wereld se dert het begin van haar bestaan aan gruwelen heeft meegemaakt. Bij onze vrijwilligers. - Sport maakt een belangrijk deel uit van de opleiding Orbis-Hollaud-Pax ra Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schij straat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne. Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhout- scheweg. In zijn weermachtsbericht van gisteren maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Matige militaire bedrijvigheid in de Syrte. Meer 'geaccentueerde be drijvigheid in Tunesië, waar tij dens felle gevechten vijandelijke aanvallen werden afgeslagen en eenige krijgsgevangenen gemaakt. Afdeelingen van onze luchtmacht herhaalden haar hevige aanvallen op de havens Bone en Philippe- ville. De havenwerken werden her haalde malen getroffen. Italiaansche vliegtuigen met groote actieradius vlogen naar Tripolis in Syrië en naar Beiroet, waar zij de petroleumraffinade- rijen en opslagplaatsen bombar deerden en groote branden sticht ten, die tot op grooten afstand zichtbaar waren. Twee vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten overdag neergehaald. Een onzer Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. toestellen is niet op zijn basis te ruggekeerd. Tijdens recente gevechtshande lingen in de Middellandsche Zee is één van onze torpedobooten ge zonken. Een deel van de beman ning kon gered worden. Gistermiddag heeft een Britsch vliegtuig een trein beschoten op Zuid-Oost-Sicilië. Een reiziger werd gedood en drie werden ge wond. Er werd geen schade aan het materiaal aangericht. Luistert op Zondag 27 Decem ber 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „SS-gedachten bij zonnewende". Soebhas Chandra Bose maande zijn landgenooten buiten Indië aan in dezen strijd naar krach ten mee te helpen en hun on derdrukte landgenooten in Indië op alle manieren te steunen. Nie mand, die er aanspraak op maakt tot het Indische volk te behoo- ren, mag zich aan dezen heiligen plicht onttrekken, te minder daar het Indische volk nog moeilijke tijden te wachten staan. Vooral Bengalen, als Oostelijke provin cie aan de grens van Burma, moet den strijd moedig onder oogen zien en er trotsch op zijn, in deze historische worsteling om de vrijheid van Indië een histo rische rol te spelen. (D.N.B.) De besprekingen in Hitler's hoofdkwartier De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft, dat de besprekingen in het hoofdkwartier van den Ftihrer nog steeds in het middelpunt der belangstelling van Berlijnsche po litieke en diplomatieke kringen staan. Waar de vertegenwoordi gers der spilmogenheden alle mili taire en politieke vraagstukken behandeld hebben, mag men, al dus wordt hier opgemerkt, con- cludeeren tot een nog grootere coördinatie der gemeenschappe lijke plannen. Domineerend was daarbij niet alleen de onwrikbare overtuiging, dat men de eindover winning zal behalen, maar ook het onbetwistbare feit, dat het poli- Een middel ter bezuiniging van gas en electriciteit. De noodzakelijke bezuiniging op het verbruik van gas en elec triciteit heeft de waardeering van de huisvrouwen voor de hooikist doen stijgen. De bespa ring van brandstof, stroom of gas mag immers in het bijzon der een persoonlijk belang hee- ten, want wie zijn toegewezen rantsoen electriciteit of gas over schrijdt, gaat onherroepelijk „op den bon" en zelfs afsnijding van den toevoer hangt als een drei gend zwaard boven de hoofden dergenen, die niet naar goedén raad willen luisteren. Behalve het voordeel van de besparing op brandstof, electri citeit of gas, biedt het gebruik van de hooikist ook een gerin gere kans op het aanbranden van de spijzen, met als gevolg minder slijtage van pannen en besparing van afwaschmiddel en tijd. Vooral voor het gaarmaken van spijzen, die lang moeten koken bijv. voor het gaarmaken van peulvruchten, is het gebruik van de hooikist aan te raden. van hedenavond 16.31 uur tot morgenochtend 8.47 uur De maan komt heden op te 17.52 uur en gaat morgenochtend te 9.41 uur onder. tieke en militaire initiatief nog steeds bij de spil berust. Wat de besprekingen van Laval met de vertegenwoordigers der spil betreft: deze hebben klaarblijke lijk ten doel gehad, aldus vervolgt de correspondent, den spilverte- genwoordigers een duidelijk beeld te geven van de bedoelingen der Fransche regeering. Men verneemt dat alle vraagstukken, die betrek king hebben op den Franschen herbouw en op de Fransche be trekkingen met de spil, besproken zijn. Op deze wijze schijnen de psychologische voorwaarden voor Lavals arbeid op het terrein van binnenlandsche en buitenlandsche politiek geschapen te zijn. Dat de Fransche minister van productie, Bichelonne, eveneens aanwezig was, kan de urgentie van eenige taken, waarvoor de Fransch regee ring zich geplaatst ziet, doen ver moeden. Overigens constateert men, dat voor de rest alles af hangt van de besluiten der Fran sche regeering, resp. van Laval. Roemeeijsche ambtenaren moe ten godsdienstoefeningen bijwonen In een circulaire wijst de Roe- meensche minister van binnen landsche zaken er op, dat alle staatsambtenaren verplicht zijn, eiken Zondag de godsdienstoefe ningen bij te wonen. Het Christe lijk geloof, aldus de circulaire, is de moreele grondslag van volk en staat. Bij de geestelijken moet er op worden aangedrongen, dat zij in hun predicaties actueele vraag stukken, ook betreffende den staat en het bestuur, behandelen. (D.N.B.). De communisten in Engeland Onder het opschrift „Stalin con tra Churchill" levert de Deutsche Allgemeine Zeitung commentaar op het verzoek der Britsche com munistische partij, in de arbei derspartij te worden opgenomen. Het doel van Stalin de bolsjewi- seering van Engeland, en de mid delen, welke hij daartoe gebruikt, kunnen niet duidelijker gedemon streerd worden, aldus het blad. Labour trekt in ieder geval aan het kortste eind, of het het com munistische verzoek inwilligt of niet. Want indien het tot een ge matigder koers besluit, zal dat in direct toch tot versterking der bolsjewistische strooming leiden, omdat het activistische deel zijner- aanhangers wel meer en meer in het communistische kamp zal te rechtkomen. De Engelschen, aldus besluit

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1