Jaargang Dinsdag 22 December 1942 No. 25380 ïitschland strijdt voor Europa, ïvige afweerstrijd in het Oosten. r Weest zuinig met kolen, gas en electriciteit. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. VERDUISTEREN: BINNENLAND Deze week bon 01. De maandbonnen. Bonnen voor de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ei.,1 y u 'I ool| T8 rell 'P 2| litscb weermachtbericht. opperbevel van de Duit- Veermacht maakte gisteren ,v te het bergfront van den sus sloegen Duitsche iers en jagers vijandelijke len deels in een tegenaan- Ook gisteren herhaalden ilsjewisten in het Terekge- hun doorbraakpogingen, echter deels in verbitterde ten van man tegen man ten. In een snellen tegen- m il werd de tijdelijk in de stellingen binnengedron- ijand teruggeworpen, waar- .lrijke gevangenen werden kt. de Zwarte Zee hebben lich- itsche zeestrijdkrachten een istische duikboot in den geboord. et Wolga-Dongebied duren ;ware gevechten voort. In rde veldslagen van tanks anteriestrijdkrachten leden lsjewisten opnieuw buiten- ma n zware verliezen aan men- IJv en materieel. Volgens de ver ontvangen rapporten n gisteren in den Donsec- raeer dan 70 vijandelijke vernietigd. den middenloop van den slaagde de vijand, die se- öagen met zeer sterke op- wping van tankformaties aangevallen, er in een bres OPlaan in het afweerfront al- Te I Zij werd met ontzaglijke wistische verliezen betaald, in bedreiging der flank te men, betrokken naderende :he divisies volgens de en voorbereide achterwaart stellingen en verhinderden iende een vergrooting van 't nkelijke vijandelijke .succes gevechten duren in onver- rcle hevigheid voort, tsche, Italiaansche en Roe- che luchtstrijdkrachten den zich in het heetst van afweerslag voortdurend in I jffk'iid- vijandelijke vlieg- LÜ|n werden in luchtgevechten, p.ftir luch|gbelartillerie van de ^'■macht neergeschoten. Een ;en«ch en een Roemeensch mt»,uig worden vermist. at een vijandelijke aanval afgeslagen, veroverde een iche aanvalsgroep ten Wes- an Toropets ondanks sterk li een vijandelijke stelling enderhand. vooruitgeschoven steunpunt ije Luki sloeg ook gisteren te vijandelijke aanvallen met af. In het gebied van het eer bliezen eigen storm- n gevechtsstellingen en ka- ten van den vijand op. ■lijke aanvallen van den werden afgeslagen, het Oostelijke front wer- hilm de periode van 11 tot 20 Hmber 1518 bolsjewistische vernietigd, buitgemaakt of ikbaar geschoten. Lybië plaatselijke krijgsope- Iee De haven van Benghazi in den nacht van 20 op 21 mber gebombardeerd. Op zee een koopvaardijschip van elbare tonnage zwaar be- öigd. itsch-Italiaansche troepen gelden in Tunesië vijande- aanvallen. Formaties ge svliegtuigen en jagers vielen laldelijk tentenkampen, auto- nes en luchtsteunpunten aan, bij de vijand gevoelige ver- n leed. het Middellandsche Zeege- verloor de vijand 11 vlieg- n. Drie eigen vliegtuigen en vermist. een aanval overdag van en- Britsche bommenwerpers op vi Noord-West Duitsche grens- n i d viel de vijand in den nacht dewheidene plaatsen in West- schland, in het bijzonder de Duisburg met brand- en bri- :a» jommen aan. Er ontstonden ist^enlijke vernielingen, vooral oonwijken en aan openbare gebouwen. De bevolking leed ver liezen. Nachtjagers en luchtdoelartil lerie schoten 12 Britsche vlieg tuigen neer; Bovendien werden overdag boven Fransch gebied 6 viermotorige bommenwerpers en boven zee 3 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht een zwaxen aanval gedaan op de havenstad Huil aan de monding van de Humber. Alle Duitsche vliegtuigen keerden terug De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met betrekking tot de door het opperbevel der weermacht toege geven doorbraak van sovjet-Rus sische pantserstrijdkrachten aan het midden-Donfront verklaren Duitsche militaire kringen hun oordeel nog eenigen tijd te wil len opschorten. Het bolsjewisti sche herfstoffensief, aldus deze kringen, is in den sector Kali- nin-Toropez tot staan gebracht en, daar geen enkel doel is be reikt, als mislukt te beschouwen. Evenmin zijn in het gebied van Stalingrad operatieve doelen be reikt, ja op vele plaatsen zijn de Duitsche en verbonden troepen zelfs tot een tegenoffensief over gegaan. Van sovjet-Russische zijde heeft men het thans voor de derde maal op een andere plaats geprobeerd, namelijk aan den midden-Don. Inderdaad zijn de bolsjewistische pantserwagens de verdedigingslinies binnengedron gen, doch de ervaring heeft ge leerd, dat dit omtrent den afloop van den strijd nog niets zegt, zoodat men zich vooralsnog van Duitsche zijde zeer terughoudend toont. In Libye hebben de Engelschen naar thans ook door Londen wordt toegegeven, de voeling met de strijdkrachten van de spil ver loren. Van Engelsche zijde wordt tevens erkend, dat het niet ge lukt is, een deel der strijdkrach ten van Rommel af te snijden, daar de achterhoeden te sterk met pantserwagens waren uitge rust. Rommel beweegt zich stel selmatig in de richting van nieu we stellingen. De besprekingen in het hoofd kwartier van den Führer. - Ten aanzien van 't bezoek van Pierre Laval aan het hoofdkwartier van den Führer wordt in Berlijn- sche politieke kringen opnieuw gewezen op de historische ont wikkeling der gebeurtenissen van den wapenstilstand via de poli tiek van Montoire tot aan het verraad der Fransche generaals en admiraals en den brief van den Führer aan maarschalk Pé- tain met diens antwoord daarop. Hierbij verklaart men, dat de verhouding van 't nieuwe Euro pa jegens Frankrijk thans m Berlijn of Rome d.w.z. door a j as bepaald wordt. Dat Laval zoo spoedig na de gebeurtenissen van Toulon door de Duitsch-Italiaan- sche staatslieden ontvangen is, is een bewijs, dat de grootmoedige houding, die de Führer ook in zijn tweeden brief aan maar schalk Pétain heeft aangenomen geen leeg gebaar is geweest. La- val en zijn medewerkers zullen de gelegenheid tot het jongste onderhoud met Duitschland en Italië wel des te meer waardee- ren, naarmate zij zich de veel vuldige complicaties en crises herinneren, waaraan de verhou ding tusschen Frankrijk en de as sinds den wapenstilstand was blootgesteld. Geen dezer belem meringen, zoo verklaart men, is in Berlijn of Rome uitgelokt, Veeleer hebben Duitschland en Italië zich trouw gehouden aan de verplichtingen die uit den wapenstilstand voortvloeien, het geen ook door maarschalk Pé tain schriftelijk is erkend. De wapenstilstand is echter door Bij onze vrijwilligers. De mannen kunnen het best met de bevolking vinden; zelfs hun sokken worden gestopt Orbls-Holland-Pax ra Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Ty'dens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Gr.-Brittannië en de Ver. Sta ten verstoord en ten slotte door onverantwoordelijke Fransche militairen gebroken. De moeilijkheid is thans, een nieuwen blij vend en grondslag te vinden, waarop de Duitsch-Fran- sche en de Italiaansch-Fransche verhouding zich kan ontwikke len. Lavals ontvangst in het hoofdkwartier van den Führer moet als een bijdrage daartoe beschouwd worden. Het onder houd, dat het Fransche regee- ringshoofd derhalve met voor aanstaande Duitsche en Itali aansche staatslieden gehad heeft wordt te Berlijn opgevat als een teeken voor de mogelijkheid eener breedere samenwerking. (D.NF.) Luchtaanval op Rangoon. Zondagmiddag is Rangoon door zes Engelsche vliegtuigen aange vallen. De aanval was alleen op woonwijken gericht. Bijna 300 personen werden gedood of ge wond. In een tempel werden 7 priesters gedood en 13 gewond. (D.N.B.) Nieuwjaarsboodschap van den bisschop van York. - Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de bisschop van York in een Nieuwjaarsboodschap o.a. gezegd: „Engeland gaat 't nieu we jaar in geen geval in meteen lichtvaardig optimisme. De ver schrikkelijke beproevingen, die ons nog te wachten staan, zullen al onzen moed en uithoudings vermogen vereischen." De bis schop wijst er ten slotte op, dat de oorlog nog groote offers zal kosten. (D.N.B.) Britsche communistische partü wenscht aansluiting bij Labour- partij. Naar de Britsche be richtendienst meldt, heeft de Britsche communistische partij verzocht zich bij de Britsche ar beiderspartij te mogen aanslui ten. Zij stelde voor dit verzoek op de eerstkomende jaarlijksché conferentie der Labourpartij te behandelen. Tevens verklaarde het centrale comité der commu nistische partij, dat een eensge zinde arbeidersbeweging een zeer groote rol zou kunnen spelen bij het winnen van den oorlog en de oplossing der problemen na den oorlog. (D.N.B.) Hoogste Porugeesche onder scheiding voor Jordana. De Spaansche minister van buiten- Icndsche zaken, graaf Jordana, heeft afscheid genomen van den Portugeeschen president Carmo- na, die hem het grootkruis van de orde van den toren en het zwaard, de hoogste Portugeesche onderscheiding, op de borst speldde. (D.N.B.) van hedenavond 16.31 uur tot morgenochtend 8.47 uur De maan kwam heden op te 16.55 uur en gaat morgenochtend om 8.57 uur onder; het is vandaag Volle Maan. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk en taptemelk aangewezen de bonnen 01, rookers kunnen 1 rantsoen tabak koopen op bon 01a en rook- sters 1 rantsoen sigaretten op bon 01. Gedurende het tijdvak van 27 December tot 23 Januari zijn de volgende bonnen geldig ver klaard: 460, 461 en 462 voor kaas 463 voor suiker; 464 voor jam; 465 voor 1 rantsoen gort; 466, 467, 468 en 469 voor bloem; 470 voor rantsoen gort; 471 voor rantsoen havermout en 472 voor vermicelli enz. Voorts kan worden gekocht: 500 gram rijst op bon 4-02 re serve; 150 gram cacao met sui ker op de bonnen 3-01 en 4-01 reserve; chocolade op bon 01 versnaperingen en suikerwerk op de bonnen 02 en 03 van de ver- snaperingenkaart. Ten slotte is voor een tijdvak van 8 weken 250 gram koffiesur- rogaat verkrijgbaar op bon 473. In verband met Kerstmis zal het mogelijk zijn, reeds op Woens dag 23 en Donderdag 24 Decem ber a.s. levensmiddelen te betrek ken op de bonnen welke voor de perioden van 27 December tot en met 23 Januari a.s. en van 27 Deecember a.s. tot en met 2 Jan. as. zijn aangewezen. Dit geldt voor alle artikelen, met uitzon dering van vleesch, vleeschwaren en aardappelen. De bonnen 01a en 01b der aard- appelkaarten, welke voor de week van 27 December tot en met 2 Januari zyn aangewezen, ter ver krijging van aardappelen, zullen eerst met ingang van Maandag 28 December recht geven op het koopen van aardappelen. Het koo pen, verkoopen en afleveren op genoemde bonnen is derhalve op Woensdag 23 December en Don derdag 24 December niet geoor loofd. Zooals reeds werd medegedeeld kan men op de bonnen „vleesch 01a" en „vleesch 01b", geldig van 27 December tot en met 2 Januari as., reeds vleesch en vleeschwa ren verkrijgen op Maandag 28 en Dinsdag 29 December, aangezien de slagerswinkels op die data ge opend zullen zijn. Op Woensdag 23 en Donderdag 24 December as. is het evenwel niet toegestaan deze bonnen të gebruiken. Voor de distributieperiode van 27 December tot en met 23 Jan. a.s. is voorts op bon „algemeen 465" 250 gram gort, gortmout, ge mengd meel e.d. beschikbaar ge steld. Daarnaast kan men op bon „algemeen 470" 125 gram gort e.d. verkrijgen, terwijl op bon „alge meen 471" 125 gram havermout verkrijgbaar is. De ter verkrijging van koffie- surrogaat aangewezen bon „alge meen 473" is wederom voor een tijdvak van acht weken, derhalve van 27 December tot en met 20 Februari geldig verklaard. Voorts is het versnaperings rantsoen gehandhaafd op 300 gr. per periode van vier weken. In verband hiermede geeft de bon 01 der versnaperingenkaart recht op het koopen van 100 gram choco lade-artikelen en de bonnen 02 en 03 der genoemde kaart elk recht op het koopen van 100 gram sui kerwerk-artikelen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat rijstgris in den vervolge uitsluitend op den voor rijst aan gewezen bon verkrijgbaar zal zijn. Op den gortbon zal men dit ar tikel derhalve niet meer kunnen koopen. Voorts is voor de periode van 27 December tot en met 23 Januari a.s. voor kinderen bene den vier jaar wederom één bon aangewezen ter verkrijging van rijst, welke recht geeft op het koo pen van 500 gram rijst e.d. Nederland en de Oekraïne. De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: Met een stamkapitaal van 1 millioen karbowanze is onder den firmanaam „Werkdienst Hol land G.m.B.H.", met zetel te Rowno een onderneming opge richt, welke zich de verzorging van alle in de Oekraine werk zame Nederlanders ten doel stelt; verder de inschakeling van Nederlanders en Nederlandsche firma's in de Oekraine en ten slotte de medewerking bij de overplaatsing der bedrijven van Nederlandsche firma's naar het Oosten. Bekend reeder overleden. Te IJmuiden is op 67-jarigen leeftijd na een langdurige ziekte overleden de heer C. Stam, die zich in reederij kringen bekend heid heeft verworven door het aandeel dat hij nam in de trawl haringvisscherij en de vis»cherij in het hooge Noorden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1