buitenland verduisteren: 83ste Jaargang Vrü Vrijdag 18 December 1942 No. 25377 Rommels sleidingsmanoeuvre. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Betracht de grootste zuinigheid. Met kolen, gas en electriciteit. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. EN HET LEGIOEN. BINNENLAND Bon 64 aangewezen. Diensttijd als zelfstandig kweekeling met akte. DE STEM DER S.S. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: Van Duitsche mili taire zijde worden thans nadere Oonderheden medegedeeld over deiaktiek die Rommel gevolgd Huift ten einde den opmarsch van ilKa. achtste Britsche leger in re op te houden, aar thans onthuld wordt, was BW betrekken d6r afweerstellin- 11 gen bij BI Agheila door 't Duitsch- llMiaansche pantserleger niets Jers dan een misleidingsma- ,uvre, die den Engelschen ge- aal Alexander gedwongen heeft wekenlangen arbeid uitgangs- ingen voer den frontalen aan- op de stelling van El Agheila te bouwen. Hiertoe moest door gebied zonder havens, zonder irwegen en met vernielde we- over grooten afstand de noo- artillerie worden aangevoerd, moeilijkheden bij de ravitail- ing over een afstand die onge- r zoo groot is als die van Ber lijn naar Parijs, hebben er toe Weid. dat de voorbereidingen jobr den Britschen aanval veel tijd hebben gekost. Dezen tijd Jveeft Rommel gebruikt om achter P? Agheila - waar dit precies is, blijft natuurlijk geheim - nieuwe ^tellingen op te bouwen. Toen nu iet achtste Britsche leger tot den ïizaam voorbereiden aanval rging, stcotte het als het ware j het luchtledige, daar Rommel strijdkrachten stelselmatig teruggetrokken. De mislei- gsmanoeuvre was volkomen ge- igd. Het gevolg is, dat het its te leger, dat thans met de [itsch-Italiaansche achterhoe- strijd levert, volledig moet rden omgegroepeerd. Rommel j>ft door het oponthoud van achtste leger volledige bewe- jsvrijheid herkregen. Hij kan thans vastzetten op een it, dat door de nabijheid van Duitsch-Italiaansche brugge ld aan de straat van Sicilië een oogpunt van ravitaillee- uiterst gunstig gelegen is. mtegen worden de verbin- gswegen van het achtste Brit se leger nog verder verlengd, leiden thans in Libye door waterarm gebied met geen le haven in de nabijheid, weinig begaanbare wegen >e militaire correspondent van D.N.B. volgt hieraan nog toe: lontgomery heeft getracht hier lelijk datgene te bereiken wat tusschen El Alamein en El ïeila niet mogelijk was, n.l. om een omsingeling het Duitsch iaansche pantserleger te ver- figen. Wat is van het plan van ïtgomery overgebleven? Woe- ïn, steenachtige vlakten, een vernielde havens en een ravitailleeringsweg rijk aan en. Waarlijk zeer weinig, leer men dit resultaat verge- met het oorspronkelijke plan. Noa kariger is het resultaat van ïuidige gevechten voor Mont- ery. Wanneer men de z.g. iinwinsten bekijkt, welke ïtgomery hier sedert het be- ,van zijn offensief heeft be- en wanneer men vooral het ïin zelf onder de loupe neemt, Rommel vrijwillig aan de ilsciien heeft afgestaan, wordt indruk werkelijk sterker, dat Tritsche generaal zich ge- ~rd heeft in de rijen van ijnverzamelaars, waarbij dan net feit komt, dat de Engel- pi in dit gebied niet kunnen hikken over één aanlegsteiger. <rheen men ook kijkt, overal men slechts zout en zand. twee groote „z's", waaraan in geschiedenis mannen van n?iaa't dan Montgomery ronde zijn gegaan. In tusschen °t Duitsch-Italiaansche pant ser nog dichter bij zijn ravi- eringcentra gekomen waar- een concentratie mogelijk it, waarover Rommel tot dus- hog niet heeft kunnen be kken. Rommel heeft hier een M~k gevolgd waarvan men tot er niet heeft durven droomen 77 en wordt reeds door andige Engelschen gevreesd haar vruchten nog zal af werpen. Van het Oostelijke oorlogstoo- neel. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: het offensief, dat de bolsjewisten met de nade ring van den winter zijn begon nen, is, wat den sector ten Zuid- Oosten van Toropets betreft, met de vernietiging van een deel hun ner strijdkrachten geëindigd. Deze vernietigde troepenmacht vormde de spits van de aanvals- troepen die tot taak had, tot Smolensk door te dringen en be stond uit de beste troepen, die de bolsjewisten in het veld kon den brengen. Het groote aantal dooden, dat aan sovjet-Russische zijde is gevallen, t.w. 15.000 is een bewijs van de felheid, waar mede de strijd gevoerd is. De af loop van den strijd toont, dat de Duitsche weermacht thans ook in den winter in staat is, het initiatief te nemen. Daarnaast dient niet uit het oog te worden verloren, dat de sovjetunie als gevolg van de vele vernietigende slagen, die zij heeft moeten in- casseeren, reeds veel menschen- materiaal heeft verloren en wel dat deel, dat voor de oorlogvoe ring het belangrijkste is, name lijk de geschoolde soldaten. Van het oorspronkelijke actieve leger zijn nog weinig officieren en manschappen over, zoodat de bolsjewisten thans voor een groot deel soldaten in den strijd moe ten werpen, die slechts een korte opleiding hebben genoten en over vrijwel geen oorlogserva ring beschikken. In alle gevechten aan het Oos telijke front is de elastische oor logvoering der Duitschers vólko men opgewassen gebleken tegen de taktiek der bolsjewisten, die in massale aanvallen op de stel lingen van den tegenstander stormloopen. Mislukt zulk een stormloop, dan probeeren zij het in een anderen sector,zooals thans in het Zuiden, waar, na dat aanvallen op andere deelen van het front geen succes had den gehad, de Italiaansche stel lingen aan de Don hevige aan vallen te verduren hebben. Het is duidelijk, dat dit voortdurend zoeken van zwakke plaatsen in de verdediging de aanvalskracht door versnippering moet ver minderen. Tegenover deze bols jewistische taktiek gebruiken de Duitschers die van den „offen sieven afweer", welke hierin be staat, dat men de bolsjewisten op de eigen stellingen laat aan rennen en zoo mogelijk laat ver bloeden om op het juiste oogen- blik tot tegenaanvallen over te gaan, waarbij dan vaak posities worden veroverd, die gunstige uitgangsbases vormen voor een omsingelingsslag. Als zoodanig moeten voorloopig ook de aan vallen nog worden beschouwd, die thans door Duitsche en Roe- meensche troepen tusschen Wol- ga en Don worden ondernomen. De vage aanduiding van het gebied, waar deze gevechten In zijn weermachtbericht van heden maakt het Italiaansche hoofdkwartier 't volgende bekend In de Syrte worden de gevech ten tusschen gepantserde strijd krachten voortgezet. Bewegingen van lichte vijandelijke pantser strijdkrachten, die probeerden, onze eenheden die zich in Wes telijke richting bewogen, te on derscheppen, werden verijdeld. Wij maakten vijf kleine voertui gen buit en maakten eenige ge vangenen. Verkenningsafdeelingen ontplooi den een hevige activiteit in Tu nesië, waar gemotoriseerde vij andelijke strijdkrachten bestookt werden door formaties Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen. Tijdens gevechten met Duitsche jagers verloor de Engelsch-Ame- rikaansche luchtmacht 5 vlieg tuigen. Twee andere machines werden door jagers boven Tune sië vernietigd. Ondanks de on gunstige weersomstandigheden werd de haven van Philippeville met succes door onze bommen werpers aangevallen. Bij een Britschen luchtaanval op het eiland Lampedusa wer den onder de burgerbevolking 2 personen gedood en 6 gewond, terwijl lichte schade werd aange richt. Een Bristol-Blenheim en een Curtiss werden neergescho ten en een officier-bestuurder werd gevangen genomen. Een onzer toestellen is van de ope raties niet teruggekeerd. Een torpedoboot, die een kon vooi voor ravitailleering van Afrika escorteerde, is in den grond geboord. Een deel van de bemanning is gered. De familie leden van de vermisten zijn op de hoogte gebracht. Dr. Karl Rltter von Halt, voorsittci Ma da Dultseh—Nederlandsche Kultuurgtmeenschap Polygoon-Pa* a gaande zijn, geschiedt met op zet, daar men van Duitsche zijde den tegenstander niet door na dere preciseering houvast wil bieden ten aanzien van het be oogde doel der aanvallen. Engeland sluit overeenkomst met Darlan. De Daily Mail meldt volgens een bericht van United Press uit Londen, dat Engeland, naar berichten uit Al giers inhouden, een tijdelijke overeenkomst heeft gesloten met admiraal Darlan, grootendeels dank zij de medewerking van generaal Giraud. Deze overeen komst beteekent niet, dat duur zame regeeringsrechten voor Darlan toegekend worden, maar- erkent aan den anderen kant de facto zjjn. positie. De overeen komst is gebaseerd op het feit, dat Darlan is overgegaan naar de geallieerden en zich heeft in gespannen om het best mogelij ke resultaat te bereiken en dat de meerderheid der Franschen in Algiers en alle verantwoorde lijke militaire en civiele chefs zijn leiding hebben erkend. De correspondent van Associa ted Press, Gallagher, die bij de Amerikaansche troepen in Noord Afrika vertoeft, publiceert een 1 interview met admiraal Darlan, dat door den Engelschen be richtendienst wordt weergegeven In dit interview verklaarde ad- I miraal Darlan op de vraag, of 1 hij het voornemen heeft de Fransche vloot tegen de spil in j den strijd te brengen: „Ja, zeer stellig." Hij heeft het uitsluiten de voornemen om in overeen stemming met de Ver. Staten, Groot Brittannië en de overige geallieerden te werken. De in Dakar, Alexandrië en de Noord- Afrikaansche havens liggende vlooteenheden zullen zich in de zen zin gereed maken. Op de vraag, of hij het natio nale comité van de Gaulle als vertegenwoordiging van een of ander deel van Frankrijk erkent antwoordde Darlan, dat hij op het oogenblik hierover geen ver klaring kon afleggen. Voorbarig noemde Darlan de vraag, of hij als staatschef het voornemen heeft geregelde diplomatieke be trekkingen op te nemen met Groot Brittannië en de Ver. Staten. (D.NJ3.) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Ne derland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deut sch'es Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 63. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, NS D.A.P. Swalmerstraat 61. 15.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Wever straat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandka zerne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam, School. Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 u.: Utrecht,Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10.00 'uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tap temelk en tabak aangewezen de bonnen 64. Na Zaterdag a.s. zijn niet meer geldig de bonnen 63, met uitzondering van die voor boter, en voorts de bonnen R12 tabak en sigaretten. DE BELOONING VOOR HET DIPLOMA DUITSCHE TAAL. Gisteren zijn twee besluiten van den secretaris-generaal van het departement Van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming afgekomen, welke van be lang zijn voor het onderwijzend personeel, werkzaam bij het la ger onderwijs. Deze besluiten be vatten onderscheidenlijk een re geling betreffende den dienst tijd, welke is doorgebracht als zelfstandig kweekeling met akte, en voorschriften omtrent de be looning, toe te kennen wegens het bezit van het diploma van geschiktheid tot het geven van onderwijs in de Duitsche taal aan scholen voor gewoon en voortgezet gewoon lager onder wijs. Zooals bekend, werden tot nu toe bij de periodieke salarisver- van hedenavond 16.29 uur tot morgenochtend 8.44 uur De maan kwam heden op te 14.41 uur en gaat morgenochtend te 5.07 uur onder. Luister op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur naar den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: „S.S. en midwinter". hoogingen van onderwijzers niet in aanmerking genomen de dienstjaren, welke als zelfstan dig kweekeling met akte waren doorgebracht. Hierdoor waren onderwijzers, die langen tijd als kweekeling met akte zijn werk zaam geweest, in een aanmerke lijk minder gunstige positie dan hun collega's, die er spoediger in geslaagd waren een aanstel ling als onderwijzer te verkrij gen. Dit verschijnsel van onge lijke salarieering als uitvloeisel van het instituut van de kwee- kelingen met akte, heeft de se cretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming thans te niet gedaan door te be palen, dat de diensttijd, welken de bezitter van de akte van be kwaamheid als onderwijzer na 31 December 1933 als zelfstan dige kweekeling met akte heeft doorgebracht, geldig zal zijn voor periodieke salaris verhoogingen als onderwijzer, inits en voor zoolang de zelfstandige werk zaamheid zich heeft uitgestrekt over alle lesuren, aangegeven op den rooster van lesuren, bestemd voor de leerlingen, waaraan de kweekeling onderwijs heeft ge geven. Uit een door den inspec teur van het lager onderwijs ge waarmerkte verklaring van het hoofd der school, waaraan de kweekeling werkzaam is geweest moet blijken, dat, en gedurende welke tijdvakken, aan de gestel de eischen is voldaan. Met de zen diensttijd behoort rekening te worden gehouden van 1 Octo ber 1942 af. De gevolgen van dezen socialen maatregel rijn in het bijzonder in de huidige om standigheden van groote betee- kenis. Ten aanzien van het diploma van geschiktheid tot het geven van lager onderwijs in de Duit sche taal, uitgereikt aan hep, die met vrucht een applicatie cursus in de Duitsche taal heb ben gevolgd, is voorts bepaald, dat bezitters van een dergelijk diploma een tijdelijke belooning ontvangen van f.45 'sjaars, mits en voor zoolang rij als vast of tijdelijk hoofd of onderwijzer in deze taal les geven aan scholen voor gewoon en voor voortgezet gewoon lager onderwijs. De be looning gaat in met den eersten dag der maand, waarin het di ploma is uitgereikt. De stand plaats- en de ongehuwdenaftrefc zijn op de belooning van toepas sing. Er bestaat, geen aanspraak op de belooning, indien belang hebbende reeds een verhooging van jaarwedde wegens het bezit van de akte Duitsch l.o. geniet. De belooning wordt niet in den pensioensgrondslag opgenomen. Nederlandsche vrijwilligers by den landdienst met verlof - De Nederlandsche vrijwilligers en vrijwilligsters in den Germaan- schen landdienst in het Oosten, die in Juli van dit jaar naar het gebied Danzig-Westpruisen waren vertrokken, rijn thans voor him winterverlof in het vaderland terug. Üit de kluiten gewassen en bla kend van gezondheid kwamen de meeste meisjes en jongens weer bij hun ouders aan. Na maanden van hard werken op de boerderij en in de huishouding gaat thans de maand vacantie in, waarnaar zij reeds lang hadden uitgezien. Na het winterverlof zullen de vrijwilligers met nieuwen moed naar het Oosten trekken. Werkliedenretours. Met Kerst mis zijn de werkliedenretours bij de spoorwegen geldig van 24 t/m 28 December en met Nieuwjaar yan 31 December t/m 4 Januari,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1