SPORT. Heden hier, morgen daar! Vi U200.000.000.- pH= f. 0.60 per f. 1000.* ONDERLINGE NEDERLANDSCHE Van Dam verliest van Eder. STADSNIEUWS S UW RADIO DEFEC AGENDA De Führer In gesprek met den chef van den generalen stat van het leger, generaal der Infanterie Zeitzler. Op den achtergrond generaal-veldmaar schalk Keitel en de Rijksminister voor bewapening en munitie Speer Hoffmann-Stapf-Pax Holland m Dr. Bauwens sprak voor de sport journalisten Ter gelegenheid van zijn bezoek aan ons land hield de bekende internationale scheids rechter dr. Bauwens uit Keulen een interessante causerie op de sportpersconferentie, welke gehou den werd op het departement van volksvoorlichting en kulisten in Den Haag. Over het invallersprobleem spre kend, wees hij op het z.i. eenige juiste standpunt, handhaving van de bepalingen ten aanzien hiervan in het Flfa-reglement vastgelegd, dus geen invallers in competitie wedstrijden. Dit komt volgens spre ker het beste ovaeeen met het ka rakter van de sport, welke men wenscht te dienen. Spreker bleek zeer optimistisch te denken over het spoedige her stel der Internationale betrekkin gen. Evenals reeds eerder de Rijks- sportleider Von Tschammer und Osten In Den Haag op een bij eenkomst verklaarde dat Duitsch- land gaarne dit herstel ziet In het belang van een gezonden toekom- etigen wederopbouw. ging de heer Bauwens ook van het standpunt uit. dat dit herstel van het inter nationaal contact geheel vrijwillig dient te geschieden zonder dat dus van andere zijde daarop eenige druk wordt uitgeoefend. Zoowel voor de sportbeoefenaars als voor de sportjournalisten is iü dat op zicht vooral een mooie missie weg gelegd. HOCKEY. Leidsclie Mixed Hockey Club Dames: Leiden I wordt steeds ster ker lof minder zwak?); tot vijf minuten voor het einde was de stand 22, maar in de laatste oogenblikken wist M.R.H.C. het winnende doelpunt te maken. Met 100 en 60 verloren het tweede en derde van S.O.S. I en Zuidwijck I. Heeren: Leiden I nam In twin tig minuten een 40 voorsprong, waarna de wedstrijd alle aantrek kelijkheid verloor. De einduitslag was 62 voor Leiden (Goekoop 3 goals, Steinz 2). Leiden III had weinig in te brengen tegen de toekomstige kam pioenen van Alliance I. Van de 10 goals ln dezen wedstrijd maak te Alliance er negen. Leiden V ging met 60 tegen Zuidwijck I ten onder. Zuidwijck De uitslagen van gisteren zijn: 4e klasse Ned. Hockey Bond; Dames: Leiden IIIZuid wijck I 06; Heeren: Leiden V- Zuidwijck I 06 Verzekert U bij de „On derlinge Néderlandsche". Verwaarborgd kapitaal =5 ss- Voorschotheüing per hali jaar MOLEST VERZEKERING MIJ. Gev. t«,Sne«k BOKSEN. I.AGKAM) WINT VAN KODDEKITSCH. Zondag werden in de Deutsch- landhalle te Berlijn wedstrijden gehouden tusschen Duitsche en Nederlandsche boksers. In het mid delpunt der belangstelling stond uiteraard de partij tusschen Van Dam en Eder, welke in de plaats was gekomen voor het gevecht tus schen Van Dam en Besselmann om den Europeeschen titel in het mid dengewicht. Over het algemeen gaf men Van Darn na zijn over winningen tegen Tenet en Flury de beste kansen, ook in Duitsch- land, doch de Duitscher wilde re vanche nemen op de in Nederland geleden nederlaag en heeft dien tengevolge mede door zijn gewel dig enthousiasme een van zijn beste partijen van zijn loopbaan gebokst. Eder, die 68.2 kg. woog tegen 71 kg. voor Van Dam, was het, die het meeste initiatief toon de en voortdurend in den aanval was. Wel was de dekking van Van Dam zeer goed, maar de Duitscher wist toch meer punten te behalen en won dientengevolge even ver diend als onverwacht. Het boksen van Van Dam was in Berlijn eeni- germate teleurstellend. Hij was niét fel genoeg om tegen een moeilijk te bekampen Eder succes te kun nen hebben. Technisch was de Rotterdammer zeker zoo goed, doch als gezegd: de goede strijdlust was er niet. De Groot was al zeer onfortuin lijk tegen Kreitz. Reeds in de vier de ronde werd hij k.o. geslagen. Seidler versloeg voorts Van Loon in een gevecht over 10 ronden op punten. Voor een pleister op de wonde zorgde echter Lagrand, dis zijn reeks overwinningen in Duitschland voortzette door Köd- derltsch op punten te verslaan. BILJARTEN. Ned. Biljartbond, afd. Lelden De stand bij de helft van de com petitie in de libre-klasse afd. I is: 1. P. v. Cleef 2, 12 p.; 2. TOG 3 11 p.; 3. SDO 2, 10 p.: 4. OSL l] 10 p.; 5. BOS 1, 9 p.; 6. Vierk. 1, 7 p.; 7. DOS 2, 6 p.; 8. TOG 4, 4 p.: 9. TOP 1, 1 p. SCHAKEN. Nederl. Schaakbond Wederom moest L.S.G. I een groote neder laag lijden, thans tegen de Am- sterdamsche club Max Euwe I. Van de Leidenaars wist, alleen De Blé- court in een aardig eindspel te winnen, terwijl v. d. Berg, Dem- mendal en Orbaan nog remise kon den behalen. Modderman en v. d. Nat verloren beide door tijdsover schrijding, de eerste met zelfs een toren voor. Het overzicht luidt als volgt W. v. d. Woude (L.S.G.)—W. Koo- men (M.E.) 01; C. B. v. d. Berg A. J. v. d. Hoek Vx»/2; W. Dem- mendal—H. J. v. Steenis V2—V2; L. Tummers—Th. D. v. Scheltinga 0-1 W. H. v. d. NatJ. Sterk 01; A. G. de BlécourtH. Kleefstra 10; J. Orbaan—W. J. Ebert, V2—V2: A. E. J. ModdermanJ. Löhr 01- J. P. v. HamG. Swaneveld 01; J v. SteenisT. J. M. Douwes 01. Totaal 2y2—7'/2. Leidsche Schaakbond Voor de le kl. der Zaterdagm groepen wist L.S.G. II een flinke overwinning (6V23 y2te behalen op Bodegra ven I. Inter Nos (Boskoop) won van Hazerswoude met 64. De wedstrijd Alphen I—D. No- teboom I (Noordwijk) is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Waar schijnlijk zal laatstgenoemd tien tal zich terugtrekken. In de 3e-klasse der avondgroe- pen wist Philidor III met niet minder dan 82 te winnen van de Gem. Ambt. Sch.club I. WATERPOLO. De Zijl II—L.Z.C. II Voor de competitie won L.Z.C. II met 30 yan De Zijl II (rust 10) Remonstrantsche Broederschap - Tot proponent is bevorderd de heer P. D. van Royen, theol. docts Speeltuinver. „Het Wester kwartier" Zaterdag hield bo vengenoemde vereeniging in het gymnastieklokaal van de Chr. School aan den Morschweg met 500 kinderen haar jaarlijksch St. Nieolaasfeest. Te ongeveer 2.30 u. nam het bestuurslid, de heer J. J Schenkéveld, daar de voorzit ter, de heer Lardee verhinderd was. - het woord en riep allen aanwe zigen een hartelijk welkom toe. Spr. begroette in het bijzonder de afgevaardigden der zusterafdee- lingen en de Leidsche Speeltuin- Centrale en de leden der Leid sche afdeeling der E.H.B.O. Voorts bracht spr. dank aan de ouders voor het afstaan van de brood- en bloembonnen, waardoor het mogelijk was geworden aan 500 kinderen diverse traktaties te geven. Hierna gaf spr. aan het cabaret-gezelschap ,.Het Vraag- teeken" gelegenheid om de kin- i derschaar geruimen tijd prettig bezig te houden, terwijl natuur lijk het persoonlijk bezoek van Sint Nicolaas het hoogtepunt van den middag vormde. Er werden ook nog eenige zang wedstrijd j es gehouden, die veel succes oogst ten Het was een in alle opzich ten genotvolle middag. Residentie-Orkest Een impo- neerende, toegewijde en van hoo- gen geest bezielde interpretatie, onder Schuurman's directie der 4e Symphonie, de zg. „Romantische", in origineele zetting van Bruckner was de uitzonderlijke gebeurtenis tijdens bet concert van Zondag. Want tot nu toe was het den Lei denaars slechts zelden vergund tot diens verheven wereld door te drin gen. Wij herinneren ons tenminste hier sinds vele jaren slechts één uitvoering der „Tweede" onder Schuricht in 1939. Met klem zij dan ook, met hooge dankbaarheid vervuld als wij zijn voor deze „Vier de", aangedrongen op het uitvoe ren van nog andere Bruckner- symphonieën. Want vooral in zorg volle tijden beteekent het zich ver diepen in hetgeen Bruckner aan grootsche schoonheid schonk, een revelatie! De uitvoering werd tot een open baring voor dengeen, die den nobe- len Bruckner nog niet mocht ken nen, een zéér schoone, want in me nig opzicht reeds diep ingeleefde realisatie voor hem, die zich reeds, eerder tot dit schier bovenaardsche geestesni eau trachtte of wist te verheffen. Men hoorde thans ge lukkig den waren onverminktcn Bruckner in een weergave, die elke gevreesde lengte totaal deed ver geten. Bruckner's diepe liefde voor de natuur, die vol van zegening en dreiging is, vermengd met zijn de vote vereering voor het Goddelijke komt zeer speciaal in deze „na- tuursymphonie" sterk tot uiting. Geïnspireerd geeft hij het wezen van het Oostenrijksche landschap weer, waartoe de typische Bruck- nerkwint reeds direct inleidt. In de titanische finale als extatisch hoogtepunt dezer door thematische eenheid uitmuntende symphonie zóu men het woeden der elemen ten, ook die der menschelijke ziel kunnen beluisteren. Mede door de van indrukwekkend klankschoon vervulde instrumentatie, is Bruck ner's uitbeelding aangrijpend, ja visionair. Schuurman's juist getroffen in- tentie's. vooral wat de zoo belang rijke rust der tempi betreft, de gunstige dispositie der orkestleden en de stralende pracht van het ko per, deden ons de edele taal van Bruckner weer eens uitnemend verstaan. De waardeering voor het gebodene was dan ook algemeen, en diepgevoeld. Voor de pauze het 5e Branden- burgsche concert van Bach, een der „Six Concerts avec plusieurs in struments", zooals de origineele ti tel luidt, geschreven op verzoek van Markgraaf Christiaan Ludwig van Brandenburg, met Adolphe Poth (viool). Jan Prins (fluit) en H. v. d. Vet aan den vleugel, in- plaats van aan het clavecimbel, wat helaas, evenals de Iets te zwa re bezetting, den stylistisch juisten indruk niet ten goede kwam. Th. J. Hannema. Ver. van Mathesianen De voorzitter opende dezen middag met de aanwezigen hartelijk wel kom te heeten, in hét bijzonder den spreker en directeur en leer aren van het genootschap M. S. G. en gaf daarna het woord aan eerst genoemde. De heer H. Th. van der Starre hield vervolgens een hoogst interessante lezing over „Röntgen stralen en radio-activiteit". Aan het slot van deze lezing dankte de voorzitter de heer Schinkel den heer v. d. Starre hartelijk voor zijn duidelijke lezing hetgeen de aanwezigen met een spontaan applaus onderstreepten. Na een propagandistisch woord gesproken te hebben, sloot de voor zitter dezen middag. Ultvoerimr D.V.V. De bekende Accordeonver. „Door Vriendschap Vereenigd" was Zaterdagavond in de Stadszaal- aan het woord en be wees opnieuw haar recht van be staan tijdens een van veel studie getuigende uitvoering onder lei ding van den heer D. v. Wouw, die zijn leerlingen met animo laat spe len en zijn attentie wijdt aan méér dan aan techniek alleen. Vooral zijn fantasie uit de opera „Stra- della" van v. Flotow, waarover wij reeds eerder berichtten, is fraai en muzikaal voor het accordeon be werkt en sloeg dus buitengewoon in. Verschillende leden van het ge zelschap lieten zich nog apart hoo ien en ook zij konden van succes verzekerd zijn! Voor afwisseling zorgden de hier reeds bekende Honolulu-Koning- innen met haar Hawaiian-liedjes en de Kieffers-acrobaten, die, even als de mooi gekleurde „Lichtvisioe- nen" de speciale attracties vorm den, welke bij een avond als deze gebruikelijk zijn. De voorzitter, de heer F. Zwanenburg, heeft de aan wezigen opgewekt tot steun, het geen een ijverig werkende vereeni ging als D.V.V. stellig verdient. Th. J. Hannema. VolkstuinVer. „Ons Genoegen". Zaterdag hield de ontspannings commissie van bovengenoemde vereeniging een feestmiddag voor ongeveer 400 kinderen van haar leden. Het programma werd ver zorgd door den heer Devilee, die met zijn poppenkast, goocheltoe ren en een zang wedstrijd de kin deren kostelijk heeft vermaakt. In de pauze werden versnaperingen rondgediend. Des avonds werd een ontspan ningsbijeenkomst gegeven voor leden en hun dames, waarbij het programma werd verzorgd door het Volkstuin mannenkoor, de Mauna Kea Hawayans, mr. Ron- ni, accordeonist, prof. Geralaini, John Charley en de Paulos Melo- disten die gezamenlijk voor een uiterst geanimeerd verloop zorg droegen. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer A. Bakker als agent van politie 2de klasse in Leidschen gemeentedienst trad. Ruim drie jaar later volgde zijn benoeming tot agent 1ste klasse, welke rang hij thans nog bekleedt. De juoilails zal morgen ie zijnen huize in de Javastraat' 26 door de Jubileumcommissie worden gehuldigd, terwijl er van 25 uur gelegenheid bestaat tot het aanbie den van gelulcwenschen. Bel 24244 l)c Radioteclinische Dirnst 1 E >1 c NIÉUW F; RIJN 32. Heden. In den vergulden Turk: Lezing van Mary Pos. 7y2 uurl Morschweg 59: StadsevanwB te 71/2 u. nam. De avond-, nacht- en Zot| dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 12 Den 20 uur tot Zaterdag 19 Dec< 8 uur waargenomen door: de theek Boekwijt, Breestraat 7{ 20552 en de Haven-Apotheekft, ven 18, Tel. 20085. e .0 „S De Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden viert het begin van het twaalfde jaar van haar strijd. De intocht der vaandels Stapf-Borrius-Pax Holland rn Handelsregister K. v. K. we inschrijving: Van Rijzi Piatteel. (Bep. Bepalingen) we Beestenmarkt 22, Leiden del in visch en aanverw. artij Vennooten: P. J. van Rijzen J. Piatteel, Leiden. Aan P. J teel is handlichting verleend Wijzigingen: A. Smittenaar gracht 102. Lelden. Dann heerenkappersbedrijf, winkel parfum, en toiletartikelen. D:j is d.d. 30 Sept. 1942 omge; een vennootschap onder (i Kappersbedrijf Smittenaar Bep.) Vennooten: A. Smitl Sr., A. Smittenaar Jr., Mt] Smittenaar, Mej. C. Smitti Mej. A. Smittenaar, J. Smitti Jachtwerf „De Does", M. Al Groeningen, van der Doesstikj Leiderdorp. Met ingang van 1942 is overgenomen de schee; kerij van G. C. van Egmond als filiaal aan het adres Rep A. 96 te Hazerswoude word' 'Z gezet. H. van Wieringen, Dorpsst: 191, Hazerswoude. Handel in F kaas en eieren. De zaak is cl Oct. 1942 omgezet in een venp schan onder firma: Firm. Hk Wielingen en Zoon. (Bep. a Vennooten: H. van Wieringen en P. van Wierinegn Hzn.. Hi woude. Hotel de Witte Zwaan, Vié 246, Lisse. Uittredend eigenas: Th. M. Zwetsloot, Lisse. Kt eigenaar: L. J. Persoon. Lisse Naaml. Venn, tot Expl. val den Handel in roerende en goederen „Energie I" HaTdeiibi weg 4a, Noordwijk. De zaak 30 Nov. 1942 in liquidatie geti Liquidateur: A. van Tooren, sterdam. Sperweravond in de Stad hoorzaal - In de Stadsgehoo: organiseerde de Eerste Leid Inkoop Combinatie een weravond". waarvoor zeer belangstelling bestond. De J. J. Laman sprak in het b van den avond de geheel bei zaal toe en memoreerde da;! o.a. het groote succes, waarin i gelijke avonden zich ook vroi reeds mochten verheugen. De hoofdschotel van den av was de opvoering van de n| „Maak je maar vroolijk", o;j voerd door de Arbeiders Toon) vereeniging D.O.S., onder lei van den heer A. C. v. d. W( In een opvallend vlot tempo een reeks tafereelen ten tooi gebracht, waarbij de spelers succes oogstten. Vooral het mische tweetal Meyer en Jan de hoofdfiguren van vrijwel dwaze gebeurtenissen,veroorzai aanhoudende lachsalvo's, geheele revue maakte een zorgden indruk, terwijl de s] over het algemeen over rolvastheid beschikten. Mu; medewerking werd verleend het orkest van Gé Hof enk. In den loop van den avond tolkte de heer Laman de fi deering van de toeschouwers het gebodene door de aanbie van geschenken aan de vrot lijke 'krachten op het tooneé Jeugdige grijsaard Toen termiddag een 73-jarige heei Wassenaar op het tramempb ment aan den Stationsweg op rijdende tram wilde sprina kwam hij ten val. waardoor het linkerbeen verwondde klaagde over hevige pijn borst. De Eerste-Hulpaienst voerde den ouden heer naar Academisch Ziekenhuis. In het kader van de Vooij zette Studie van de Academie Lichamelijke Opvoeding te A®j dam, leeraar Lich. Oef. hief kend aan den heer A. J. J. v dam werd het einddiploma té stede. Ten nadeele van een W bouwer aan den Rijnsburger zijn uit een weiland vier scha! ontvreemd. In de gewone maandelijt; vergadering van de Mij. der' Letterkunde alhier, heeft ar. D. Ozinga gesproken over middeleeuwschen kerkenbouw Friesland en Groningen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2