buitenland verduisteren: gemengd nieuws italiaansch weermachtbericht kunst en letteren binnenland rechtzaken bekendmaking Jste Jaargang Dinsdag 15 December 1942 No. 25374 fan het oorlogstooneel Duitschland strijdt voor Europa. Successen in het Oosten Een hooikist in gebruik bespaart gas en electriciteit Burg. Stand van Leiden DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .iet dI militaire correspondent van D N.B. schrijft, dat er een ivervloed van elkander tegen- prekende Engelsche berichten wer bewegingen van het Duitsch- ötalfcnsche leger in Libye is Je Engelschen, aldus vervolgt hij erkennen, dat hier iets ge beurt dat voor hen niet voor- Heelig is. De Duitsche militaire .nstanties echter nemen ondanks ;"ie Engelsche berichten-gulheid >en hardnekkig zwijgen in acht. .iet 'lijkt haast of men daaruit can opmaken, dat Rommel te ruggekeerd is tot zijn oude tac- iek niet onbewegelijk in goede tellingen blijven, maar de kan- jen te zoeken in de beweging. Dverigens kan men ook hiervoor Wn authentieke aanknoopings- punten te Berlijn vinden. In ■seder geval schijnt Rommel, zoo- ils al uit de tegenstrijdige En- jelsehe berichten blijkt, weer ;ens| meester van den toestand te zijn. lit Tunis heeft de Engelsch- Amë'ikaansche nederlaag bij Te- boerba de voorwaarden voor een verder actief optreden van de jpiltroepen geschapen. Juist in Tunis zien de Duitsche en Ita- iaansche staven de komende Jflg^aties met strijdvaardig ver trouwen tegemoet. Ook hier 'ichjjnt de concentratie van spil- itrijdkrachten nieuwe vorderin- Sëillgemaakt te hebben, hetgeen feeds blijkt uit het feit, dat de QHd meer en meer naar het Westen terugtrekt. Aan het Oostelijke front heb- )en [de sovjetoperaties zoo zware verliezen met zich gebracht, dat de getalsterkte van gepantserde brigades en infanteriedivisies steeds meer gedaald is. Meerma len is gebleken, dat deze forma ties met 30 tot 40 procent van haar nominale sterkte in den strijd gezonden moesten worden. Opmerkelijk is ook, dat de uit rusting van het sovjetleger se dert het vorige jaar geen noe menswaardige verandering heeft mdergaan. Het nieuwe snelvuur- jeschut bijvoorbeeld, dat in den jerfst van 1941 voor het eerst foor de sovjettroepen werd ge- jruikt, is niet veranderd en het Muital stukken is niet uitgebreid. In het algemeen kan worden ge- istateerd, zoo besluit de cor- jfesBpndent, dat de aanhoudende e verliezen aan vliegtuigen, erwagens, geschut enz. ts met toenemende moeite door de industrie vervangen kun nen worden en de hoogste eischen aan, het transportsysteem stellen. Laval op reis. Naar in be voegde kringen te Vichy ver klaard wordt, zal de chef der re- geenng, Laval, waarschijnlijkhe den uit Vichy vertrekken om een reis met onbekend doel te on dernemen. (Interinf). »e voeding van het Grieksche volk. Ter verzekering van de voeding van het Grieksche volk zuilen uit Roemenië belangrijke hoeveelheden peulvruchten en graan naar Griekenland gezon den worden. De Roemeensche ondersteunmgsactie wordt moge- *U.ls doordat Duitschland heeft toegestaan, dat zijn eigen, met L'°®^etnie overeengekomen con- jn ten gunste van Grie kenland worden verminderd. x (D.N.B.) len* ^egen vanBritsche loestel- Zwitserland Het meun"? teleSraaf agentschap zi'n ^tting van 14 De in i!1 de bondsraad zich mor uzon,der bezig gehouden h«*l b?5fV°urtdurend vliegen van ZwitJI luchtwapen over hTwrW, gebied; ofschoon de ingediend daa5raede in Londen weto Protesten tot dusver zal men Vo1 mogen lijken, Voortgasm mei des<?ndanks mede ten vin nadruk de rech- Ertn* v?n Jf land °P eerbiedi- geMen neutraliteit te doen soroken tll°rc" Protest uitge- waaraan heiï ,e schendingen, laid luchtruim van het land is blootgesteld en men zal Duitse li Weermachtsbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: In het hooggebergte van den Kaukasus werden verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. Aan andere deelen van den Zui delijken frontsector duren de ten deele zeer verbitterde gevechten met een sterken tegenstander voort. Eigen pantserstrijdkrachten die uit het gebied ten Zuidwesten van Stalingrad doordrongen, ver sloegen een sterken vijand, wiens tegenaanvallen onder verlies van ruim 20 pantserwagens mislukten. Bij een aanval in den rug van den vijand, die de laatste dagen in de Kalmukkensteppe werd onderno men, werden talrijke gevangenen gemaakt en werd de aanvoer van den vijand gevoelig verstoord. Italiaansche troepen sloegen op nieuw plaatselijke aanvallen dei- bolsjewieken aan het Donfront onder bloedige verliezen voorden vijand af. 25 sovjetvliegtuigen werden bij 't verlies van 4 eigen vliegtuigen neergeschoten. De gevechten in den sector Kalinin-Ilmenmeer duren voort. Doorbraak- en ontlastingspogin gen van de sovjets, met het doel de ingesloten vijandelijke troepen te ontzetten werden verijdeld en weer werden 31 pantserwagens vernietigd. Sinds den 25en Nov. verloor de vijand bij zijn ver- geefsche aanvallen alleen in het bestek van één leger 1568 pant serwagens. Bij ondernemingen van Duit sche stoottroepen aan de Wolchof en ten Zuiden van het Ladoga- meer werden talrijke gevechts- stellingen van den vijand ver nield. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in den afgeloopen nacht de stad en haven van Moermansk. In Cyrenaica duurt de leven dige bedrijvigheid van verkenners en artillerie voort. Duitsche ge vechtsvliegers ondernamen krach tige aanvallen op het havenbe drijf in Benghasi. In Tunesië vernietigden Duit sche slagvliegers verscheidene vij andelijke pantserwagens. Het havengebied van Bone werd door Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen opnieuw zwaar gebombar deerd. Er ontstonden ontploffin gen en branden. In luchtgevech ten werden in Noord-Afrika 12 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Het luchtdoelgeschut aan boord van de Duitsche marine schoot in convooidienst 3 vijan delijke vliegtuigen neer. In den nacht van 12 op 13 Dec. vielen m o tor tor pedoboo-tei i vijan delijke convooien aan de Britsche Oostkust aan en torpedeerden on danks de krachtigste bescherming door torpedojagers 6 koopvaardij schepen. Drie schepen van te zamen 9000 brt. zonken terstond. Een tankboot van 3000 brt. ge raakte met een hoogen steekvlam in brand. Ook de twee andere schepen zijn waarschijnlijk ge zonken. Uit het hevige nachte lijke gevecht, dat hieruit met de torpedojagers ontstond, zijn alle booten behouden op haar bases teruggekeerd. Marine-artillerie, patrouillebóoten en jachtvliegers schoten boven het Kanaal en aan de kust van Noorwegen 4 Brit sche vliegtuigen omlaag. van hedenavond 16.28 uur tot morgenochtend 8.42 uur De maan kwam heden op te 13.29 uur en gaat vannacht onder te 1.44 uur. voortgaan alle ter beschikking staande maatregelen te nemen om er doeltreffend tegen cp te treden. (D.N.B.) Extra vleeschrantsoen in Ita lië. - Met Kerstmis en Nieuw jaar worden in Italië extra vleeschrantsoenen verstrekt van respectievelijk 250 en 200 gram. (D.N.B.) Madagascar. Ten aanzien van overdracht van het burger lijke bestuur van Madagascar aan De Gauille meldt de Engel sche berchtendienst verder, dat de overeenkomst, welke het be stuur van Madagascar overdraagt aan de Gaulle, tuschen den En gelschen minister van buiten- landsche zaken, Eden, en de Gaulle, is gesloten. De Gaulle heeft zich in de overeenkomst verplicht Madagascar te organi seer en in het belang van de En gelsche oorlogvoering. (D.N.B.) Britsch consulaat-generaal in Algiers heropend. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Britsche regeering het Britsche consulaat-generaal in Algiers heropend. Deze maatre gel beteekent echter niet, zoo voegt de Britsche berichtendienst hieraan toe, dat het regime van Darlan erkend wordt. Nieuwe komeet ontdekt. De Koningsbergsche astronoom Carl Fedtke heeft op 11 December een komeet ontdekt. Het hemel lichaam is van de 8ste grootte, heeft een sterachtige kern en een rond nevelomhulsel en be vindt zich aan den Oostelijken hemel bij den planeet Jupiter, vanwaar het zich naar deGroote Beer beweegt. De nog staartlooze komeet, die Carl Fedtke genomd is, is voor het ongewapende oog nog niet zichtbaar, maar de lichtsterkte is toch zoo groot, dat zij met be hulp van een spiegeltelescoop met een diameter van 20 cm. zonder fotografie gevonden kon worden. Daar de komeet de aar de nadert, zal zij ook voor het bloote oog zichtbaar worden. In zijn weermachtbericht van gisteren maakte het Italiaan sche hoofdkwartier het volgende bekend In Cyrenaica blijft de bedrij vigheid te land en in de lucht beperkt tot het optreden van patrouilles en tot intensieve be schieting door de artillerie. Tij dens felle luchtgevechten heb ben Duitsche jachtvliegtuigen 9 vijandelijke machines neerge schoten, zonder zelf verliezen te lijden. Drie andere vijandelijke toestellen werden vernield door het luchtdoelgeschut. In het gebied van Tunis her nieuwde de luchtmacht van de as haar hevige aanvallen over dag en des nachts op de achter- waartsche centra van den vijand en in het bijzonder op de haven van Bone, waar ontploffingen en branden werden waargenomen op de doelen, die herhaalde ma len getroffen werden. Twee vij andelijke viermotorige vliegtui gen werden in een luchtgevecht getroffen en vielen brandend omlaag. Vijandelijke vliegtuigen onder namen aanvallen op Dugga in Tunesië en veroorzaakten zware verliezen onder de burgerbevol king alsmede lichte materieele schade. George van Renesse De Neder - landsche pianist George Van Re- nesse zal onder auspiciën van den Leidschen Kunstkring ,,Voor Al len" een planomatinee geven in de Stadsgehoorzaal op Zondagmiddag 20 December a.s. Het programma vermeldt werken van Mozart, Cho pin (Sonate b kl. t. op. 58), Schu mann en Debussy, terwijl hij tot slot improvisaties ten gehoore zal brengen, op motieven, welke door het publiek in de pauze kunnen worden opgegeven. Laat hen niet wachten! Legt reeds NU Uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp! Giro 5553. Kerstgave aan armlastigen. De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront schrijft ons: In overleg met het dpartement van binnenlandsche zaken is be sloten, dat ook dit jaar een Kerstgave wordt verstrekt aan armlastigen, die van gemeente wege worden ondersteund. Deze zal worden berekend over eenkomstig de regelen, geldende voor de werkloozen, die uitkee- ring ontvangen ingevolge de rij kssteunr egeling. Directie stadsschouwburg te Utrecht. Gelijk gemeld heeft mr. J. de Blieck, in verband met zijn benoeming tot ambtenaar bij het departement van waterstaat, op korten termijn ontslag ver zocht als directeur van den Utrechtschen schouwburg. De raad van bestuur van den stads schouwburg N.V. teutrechtheeft den heer P. J. Houtman, oud administrateur van den grooten schouwburg te Rotterdam en di recteur-administrateur van den door de stichting Rotterdamsch Tooneel op te richten schouw burg, bereid gevonden, voorloo- pig het loopende tooneelseizoen als directeur van den Utrecht schen schouwburg op te treden. Vestigingsverbod. Ook voor Zwolle en Nijmegen is thans een verordening vastgesteld ter be perking van het recht van ves tiging en verhuizing binnen die gemeenten. Telegraafdienst tusschen Ne derland en België. Heden wordt de openbare telegraaf dienst tusschen Nederland en België in beperkten omvang her steld en wel onder dezelfde be perkingen, die ook in het ver keer van Nederland naar Duitsch land gelden. Tot aanbieding van telegrammen zijn slechts gerech tigd firma's en personen, die een bijzondere vergunning hebben gekregen. De betrokken aanvra gen moeten worden ingediend bij de kamer van koophandel, waar onder de woonplaats van den aanvrager ressorteert. Duitsche ondernemingen en personen moeten zich wenden tot de Duit sche kamer van koophandel te Amsterdam. Deze instanties zijn ook bevoegd voor de toelating van afzonderlijke telegrammen in bijzondere uitzonderingsge vallen. Installatie van burgemeester Pont. - De installatie van den nieuwbenoemden burgemeester van Apeldoorn, mr. D. F. Pont, uit Hillegom, zal Donderdagmid dag geschieden. VERSPREIDE BERICHTEN. A. Bonga is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslagen als notaris te Amsterdam. De economische rechter straft P. Bolander te Bodegraven had in een vorige zitting medegedeeld, dat hij in den ochtend waarop hij clandestien een schaap zou heb ben geslacht, in Tlel. was geweest en hij noemde de n naam van den gene .bij wien hij had gelogeerd. Nu werd deze getuige door den rechter gehoord, en de man ver klaarde van niets te weten! Daar om nam de officier aan dat ver dachte had geslacht, en hij vor derde negen maanden gevangenis straf. De rechter veroordeelde tot acht maanden gevangenisstraf. In het gezin van A. Bey te Leiden had men geen voldoende eten, en het was daarom dat hij een hoe veelheid aardappelen van een land had weggehaald. Dat vond de of ficier een ernstig feit, waarvoor hij een maand gevangenisstraf elschte. De rechter veroordeelde tot 14 dagen gevangenisstraf. Ook C. Brouwer te Leiden had 70 kilo aardappelen weggehaald van het land van v. Eg mond te Oegstgeest. Ze waren voor het huishouden bestemd, maar de officier hield er van den Commissaris-Generaal voor de veiligheid over de afbakening der grenzen van het afgesloten gebied in Zeeuwsch- Vlaanderen. Als aanvulling op de bekend making van 25 September 1942 wordt op grond van par. 45 dei- verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied Nr. 138/1941 het volgende bepaald: 1) Het afgesloten gebied wordt uitgebreid tot Zeeuwsch-Vlaan der en ten Westen van de Braak man en een grenslijn, die van de Zuidpunt van de Braakman naar de Nederlandseh-Belgische staats grens loopt. 2) Het betreden en bevaren van bovengenoemd gebied en van den daartusschen en het aan grenzende deel van het afgesloten gebied (eiland Walcheren) gele gen waterweg is slechts toege staan met een vergunning van den Beauftragte van den Rijks commissaris voor de provincie Zeeland (politie-officier). 3) Nogmaalsowordt er op ge wezen, dat het verzoek tot het betreden van bovengenoemd ge bied met de daarbij behoorende stukken moet worden ingediend bij den burgemeester der ge meente, waaraan men het be zoek wil brengen. In het ver zoekschrift moeten vermeld wor den de voornamen, de achter naam, het beroep, de woonplaats en straat, geboortedag en ge boortejaar van dengene die het verzoek indient. Bovendienmoet de reden voor het betreden van het afgesloten gebied alsmede de duur van het voorgenomen ver blijf vermeld worden. 4) Handelingen in strijd met deze verordening worden be schouwd als overtredingen en worden gestraft met hechtenis tot een maximum van 6 maan den en met een boete tot een' maximum van 2.000 gulden of met een dezer straffen, voor zoo ver niet volgens andere bepa lingen een hoogere straf wordt vastgesteld. Den Haag, 14 December 1942. De commissaris-generaal voor de veiligheid, w.g. RAUTER, SS-Gruppenführer en lui tenant-generaal der politie. GEBOREN'Alida, dr. van H. Koetsier en A. van den End Kees, zn. van W. den Heeten en J- Passchler Johanna Pieternella, dr. van A. Vermeulen en A. Schou ten Jansje, dr. van J. G. van der Gugten en J. Betgen Jansje, dr. van J. F. Dee en A. C. Verlint Marlnus Cornelis, zn. van A. C. Schutter en J. Leliveld. HUWELIJKSAANGIFTEN: L. G. Palm, jm., 29 j. en C. J. Kuijl, jd., 23 j. J. de Roos. jm.. 26 j. en W. Wiggers, jd., 22 j. B. J. Ouwerkerk, jm., 26 j. en B. M. C. v. Zijp, jd., 24 j. J. Barends. jm. 25 j. en H. v. Leeuwen, jd., 23 j. H. C. W. B\jl jm., 19 j. en W. v. Leeuwen, jd.. 23 j. OVERLEDEN: J. Henmik, man, 78 jaar. rekening mee dat verdachte we gens clandestien slachten onlangs tot acht maanden is veroordeeld, en vorderde een maand gevange nisstraf. Het vonnis werd drie we ken gevangenisstraf. In Oegstgeest pleegde C. Boon strooperij van aard appelen. Hij werd conform den eisch tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een gelijke straf ont ving A. J. Tetteroo die eveneens te Oegstgeest aardappelen had weg gehaald. T. v. Varik te Alphen aan den Rijn had een varken, waar hij geen vergunning voor had. Wel had hij een vergunning aange vraagd. maar toen had hij het varken al gekocht. Omdat hij dan nu een vergunning heeft, vorderde de officier f. 50 boete subs 25 da gen hechtenis. Het vonnis werd f. 30 sjibs 15 dagen met verbeurd verklaring vap. het Ui beslag ge» nomen varken.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1