issert Leider van het Nederlandsche Volk si N.S.B. ingeschakeld in het innenlandsch Bestuursapparaat Redevoeringen van den kijkscommissaris en den Leider Maandag 14 December 1942 No. 25373 Een hooikist in gebruik bespaart gas en electriciteit EERSTE BLAD. Herhaling redevoeringen van den Rijkscommissaris en van den Leider. VERDUISTEREN: te Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. -Hi Dai n'mranv OfiAH oQnwro7io'ori Hort "Riilr e plechtige herdenking van het lo.arig bestaan van de Nationaal t,ialistische Beweging der Ne erlanden is gistermiddag in het liHcertgebouw te Amsterdam, dat de. laatste plaats was bezet, >eid tot een grootsehe ma lie van verbondenheid en n den Führer en den lei- N.S.B. Deze historische mst in de hoofdstad van id, waarin de N.S.B. is in- eld in het bestuursappa- ,n Nederland, en waarin ssert is uitgeroepen tot leider het Nederlandsche volk, ken- :te zich door een laaiend siasme van hen, die getuige an deze zeer bijzondere heid. Nooit is duidelijker \foren gekomen dat inder- oals de leider zeide, de ge- is van ons land de ge- is van de beweging is. zaal was een waarlijk in tekende versiering aange- De achterwand van het Ipodium werd gevormd door JitsSiie- en N.S.B.-vlaggen, wel kin strakke banen van het pla- tót den vloer reikten, terwijl oor een geweldig groot em- van het insigne „Strijd en was bevestigd. Het podium met roode in plooien gelegde teen gedrapeerd, daarop een de breedte van de zaal aan- achte bloemenomlijsting. «streeks één uur stroomde de =U vol. De verschillende farina 's betrokken haar plaatsen, ter- 1 verschillende hooge Duitsche i sten, alsmede generaal Seyf- Vdt, de commandant van het iderlandsche vrijwilligerslegioen, plaatsen innamen. Met zwaar mgeroffel en luid klaroenge- erd de komst van dr. Seyss rt en Mussert aangekondigd, bij hun binnentreden werden /feyóet met een donderend „Hou- ji^sgproep. Voordat zij hun aatsèn innamen, zongen de on geveer 2600 aanwezigen den Rijks minister en den leider het lied „De zwarte soldaten" toe. Onder doodsche stilte werden vervolgens, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, de Nederlandsche vlag, gedragen door vertegenwoordigers van den Jeugdstorm en de eerevlag der be weging gedragen door den SS-op- perstormleider Heubel, binnenge bracht, waarop de secretaris-gene raal der N.S.B., C. J. Huygen, een openingswoord sprak en begroe tingswoorden richtte tot ir. Mus sert, Rijkscommissaris, Rijksmi nister dr. Seyss Inquart, den ver tegenwoordiger van den Wehr- machtsbefehlshaber, den generaal der infanterie Reinhardt, den ver tegenwoordiger van de N.S.D.A.P., Dienstleiter dr. Ritterbuseh, den Hauptdienstleiter, Commissaris- General Schmidt, alsmede de ove rige vertegenwoordigers van de NT.S.D.A.P., het Rijkscommissariaat en de weermacht. Spreker be groette verder de vertegenwoordi gers van de Partito Nazionale Pascista, alsmede de functionaris sen en leden der N.S.B., waaronder speciaal de gewonden en met ver lof zijnde strijders aan het Oost front. VAN GEELKERKEN AAN HET WOORD De plaatsvervangend leider, de heer C. van Geelker ken, herdacht de gevallen kame raden, zij, die in de Meidagen zijn gesneuveld of vermoord, als mede de dapperen, die aan het Oostfront, in Afrika, of waar ook ter wereld, hun leven hebben ge geven en gelaten. Vervolgens memoreerde spre ker den elfjarigen strijd van Mussert. en herinnerde er aan, hoe de leider in 1931 met enkelen is begonnen en thans staat met tienduizenden en tienduizenden, die allen bezield zijn met een- zelfderi geest, om ook in het le vierin^vari1 iKks^ninister dr" Seyss Inquart tijdens zijn rede bij Vle"ng van het begin van het twaalfde jaar van den strijd der aal Socialistische Beweging der Nederlanden. Polygoon/Zeylemaker Pax Holland m.) twaalfde jaar te strijden voor de verheffing van ons volk. De laatste drie jaren heeft men wel het meest van ons gevraagd, omdat toen onze wenschen en verlangens bij alles ten achter moesten worden gesteld. Voor landverraders zijft wij uitge maakt. doch het is nu wel dui delijk, wie landverraders zijn. Onze verantwoordelijkheid zal van heden af zwaarder worden en onze plichten zullen daarmee gelijken tred houden. Ieder lid van de beweging zal niet alleen een voorbeeld moeten zijn in zijn eigen volk, maar tevens een voor beeld van geloof en vertrouwen. Spreker erkende, dat ons volk het niet gemakkelijk heeft. Hon derdduizenden moeten inDuitsch- land arbeiden en voor zeer velen is de evacuatie een ware beproe ving, maar men zal hierdoor moe ten leeren, dat niet het persoon lijk belang domineert, doch het algemeen belang. Een volksge meenschap wordt het beste ge boren. als een volk in nood is. Door onzen inzet zal Nederland zich eerst recht een plaats in het nieuwe Europa kunnen ver overen op grond van zijn geschie denis en zijn daden. Napoleon verknipte de landkaart om daar mede zijn familieleden te be voorrechten, het Weener congres verknipte de kaart om de dynas tieën in stand te houden, doch het genie Hitier zal Europa ver- deelen op grond van de offers, welke elk volk voor zich zal ge troosten. Met een opwekking om de gevallen kameraden te allen tijde te gedenken en met den roep, om trouw te staan achter Hitier en Mussert, besloot spreker zijn inleidend woord, (applaus). Hierna werden twee coupletten van het Oostlandlied gezongen, waarop elf vertegenwoordigers van den Jeugdstorm die uit elf ge westen de estafettevlaggen aan hun leider kwamen presenteeren, de zaal binnen marcheerden. Jeugdige vertegenwoordigers van den Jeugdstorm declameerden strijdleuzen, waarna in spreek koor de Jeugdstorm zijn trouw betuigde aan den leider. De volgende spreker was dr. Ritterbuseh, namens de N.S.D. A.P., die namens de Duitsche partij, met wie de N.S.B. ten nauwste is verbonden, de harte lijkste gelukwenschen overbracht DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT: Hij zeide Mijnheer- Mussert, Nederlandsche Naticnaal- Socialisten Wij, Duitsche nationaal-so- cialisten, verheugen ons, dat wij dit uur met u, Neder landsche nationaal-socialis- ten, kunnen doorbrengen, want in toenemende mate en steeds sterker is wel in elk onzer de overtuiging groot en krachtig geworden, dat onze weg en onze strijd gemeen schappelijk is en dat onze overwinning gemeenschappe lijk zal zijn. Daarom verheu gen wij ons, als thans na elf jaar arbeid en strijd uw getalsterkte in Nederland dusdanig is en wij deel kun nen nemen aan dit feest. Maar in bijzondere mate neemt aan uw lot en uw werk de man deel, op wiens schou ders thans niet alleen het 5at van Europa rust. maar die als wel nauwelijks ooit een mensch de gebeurtenis sen in de geheele wereld voor de toekomst in de hand heeft en vormt. Leider, u kon u immers enkele dagen geledén overtuigen met welk een be langstelling de Führer den toestand in Nederland volgt, in welke mate hij rekening houdt met u, Nederlandsche nationaal-socialisten (bij val). Ik kan derhalve u, mijnheer Mussert en u, Nederlandsche na- tionaal-socialistische kameraden op dezen elfden verjaardag van uw strijd vooral en in de eerste plaats de groeten en gelukwen schen van onzen Führer over brengen (groote bijval). Deze elfde herdenkingsdag valt in een tijd, die zijns gelijke niet heeft. Gij vèrkeert in een strijdsitua- tie van een omvang als totdus- verre niet heeft bestaan. Wij leven allen in dezen tijd met zijn spanning, zijn taak. met zijn verplichtingen en laten we het eerlijk zeggen met zijn zorgen en met den last der verantwoor delijkheid. En ziet u, dan be schouw ik liet als mijn taak, waartoe de Führer mij hierheen gezonden heeft, tegenover u niet zoozeer hier de staatkundige lei ding te beschouwen, ofschoon wij juist hiervoor de verantwoor delijkheid op ons genomen heb ben. En zoolang nog om de be slissing wordt geworsteld en al les onzeker is, zullen wij ons niet aan deZe verantwoordelijkheid onttrekken. Maar ik acht het vooral mijn taak u met politieke ervaring en met politieken raad terzijde te staan. Ik ben uit de oude Oostenrijksche monarchie gekomen het doorgangshuis was toen de z.g. bondsstaat Oos tenrijk de bekroning en ver vulling van den weg voor ons, Oostmarkers, was het binnen gaan in het Groot-Duitsohe rijk. Maar tot op dit oogenblik der vervulling op 11 Maart 1938 stond ik en stonden mijn landslieden en intiemere kameraden voor het feit, dat de staatsvorm, waarin wij leefden, in een crisis was ge raakt, dat de handhaving en de naleving van het volksche begin sel ons uit deze crisis hebben geholpen. Toen het oude Oostenrijk in den oorlogstijd 19141918 was bezweken, kwamen wij in den kleinen staat van zeven millioen menschen, die men ons heeft aangepraat en er zijn er geweest, die meenden zich daarin te kun nen schikken. Maar weldra werd algemeen ingezien, dat deze klei ne staat slechts een speelbal in de handen der groote mogend heden was, dat vrijheid, zelfstan digheid en onafhankelijkheid slechts een voorwendsel waren om ons in onze zwakheid des te meer in bedwang te houden. Bo vendien verkommerden wij in onze levensomstandigheden en daarom was het een volkomen rechte en onvermijdelijke weg, een weg, dien wij eenvoudig heb ben volgehouden tegen alles in, dat wij het Groot-Duitsche rijk Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. Morgen om 17,30 uur over den zender Hilversum II. De persdienst van den Neder - landschen Omroep meldt: Op Dinsdag 15 December zal over Hilversum II, van 17,30 19.00 uur, een heruitzending wor den gegeven van de redevoerin gen, welke door den Rijkscom missaris, Rijksminister Seyss Inquart, en den leider werden gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het 11-jarig be staan van de Nationaal-Socia- listische Beweging der Neder landen. Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. (Polygoon-Zeylemaker) binnengetrokken zijn. In dezen tijd verwierf ik een inzicht en dat zou ik u ivillen meedeelen dat is het inzicht, dat wie zich en zijn lot in handen van onzen Führer heeft gelegd, zeker kan zijn van succes en overwinning (levedige bijval). En zoo liep de weg destijds van Maart 1938 ver der en in ons leefde reeds een voorgevoel, dat het tot een groo te worsteling zou komen, want wij zagen, dat hetgeen, dat we hier thans volgens den wil van den Führer mede konden op richten, te zeer haat en nijd zou opwekken bij de machten die als voortdurende vijanden van een volksch en een nationaal begin sel optreden, de machten van bolsjewisme en de machten van grootkapitalisme, jodendom en vrijmetselarij. Het was eind Augustus 1939. Toen was ik boven in Dantzig en beleefde weer, hoe Duitschers terugkeerden tot het rijk, tot hun moeder. Ik bevond mij toen in den nacht van 31 Augustus op 1 September in de onmiddellijke nabijheid van den Führer. Des tijds was het zoo, kameraden, dat wij in dit groote uur allen duide lijk voelden, welk een ontzaglijke beslissing op de schouders van dezen man lag. Want dat kan ik u zeggen, er gebeurt niets, dat de Führer destijds niet als mo gelijkheid heeft vermoed. En on danks dezen ontzaglijken last der gebeurtenissen, die daar voor hem stonden, is hij zijn weg gegaan juist met de verantwoordelijkheid, die slechts een begenadigde, een heel groote, kan bezitten. Thans weten wij het, destijds heeft hij voor het bestaan van Europa, van dit avondland en al zijn cultuur en om deze in stand te hou den zijn grootste werk, zijn groot ste goed, Groot-Duitschland, in de weegschaal der geschiedenis geworpen. Nederlandsche nationaal-socia- listen, gij kent den verderen weg en ik wil slechts een ge beurtenis op den voorgrond brengen, die u in het middelpunt stelt. Dat was destijds die op- marsch hier in Amsterdam, toen de Führer had aangespoord tot den strijd tegen het bolsjewis me. Dat was destijds een groo te, eendrachtige belijdenis, dat was het opnemen van u. na- tionaal-socialisten, in het groo te front, dat thans Europa heet, en dat is een gebeurtenis ge weest, die eenmaal in de dank baarste herinnering van alle van hedenavond 16.28 uuf tot morgenochtend 8.41 uiK De maan kwam heden op te 13.04 uur en gaat vannacht om 0.33 upr onder; het is vanëtng Eerstj Kwartier.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1