__Je Jaargang Donderdag 10 December 1942 No. 25370 m Slechtste weer aangebroken en 'iet is te verwachten, dat de ope- aties in den komenden tijd hier an de gevolgen zullen onder- |j'Inden, in den vorm van slechte «vegen en slecht zicht, nadeelen, iie overigens voor beide partijen lelden. In verband met de on- >egaanbaarheid der wegen, waar- >p de autocolonnes voor de ravi-. BINNENLAND De extra Kerstboter desgewenscht in Januari De hooikist bewaart de warmte: Maakt er een nuttig gebruik van. VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS UlB| Wc EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTRF^FN. j )e strijd aan het Oostelijke front «dl De correspondent van A.N.P. te e^fehadelfng van den winter Is oor de sovjet-Russische leger leiding het sein geweest op ver schillende punten van het Ooste- :;'ajke front tot den aanval over 3 gaan, blijkbaar indachtig aan r E ie in den vorigen winter behaal- k e successen. Vergeleken met het orig jaar valt echter terstond »n groot onderscheid in het oog, veral zijn de Duitsche en ver- onden troepen namelijk binnen orten tijd tot tegenaanvallen j Overgegaan en met succes. Vooral i ebben deze tegenaanvallen re- ultaat gehad in den sector van ('oropez, waar Duitsche troepen, iadat de bolsjewisten zich in ergeefsche aanvallen hadden utgeput, nog tot voorbij de bij len aanvang van het offensief 3litloor de bolsjewisten bezette stel- ;temgen zijn opgerukt. In I de Donbocht en tusschen Volga en Don ondernemen de bolsjewisten nog steeds hevige Kvallen, doch militaire kringen e Berlijn geven als hun overtui- Oiing te kennen, dat deze ook eens Rpllen doodloopen. Opgemerkt ient te worden, dat de bolsje wisten er niet in geslaagd zijn ,St Stalingrad zelf door te drin- en; ongeacht de hevige aanval - ;n in de omgeving der stad, gaan Jie Duitsche troepen gestadig ^oor, het verzet in de stad te reken. m In het Oosten is thans lang- j amerhand de periode van het ;ailleering slechts moeizaam voor vaarts komen, vooral in deze da- s;en met weinig daglicht, wordt V Van; Duitsche zijde in toenemen- 'j'-,ie mate voor het transport ge- Pruik gemaakt van vliegtuigen, die E in dit opzicht ongeloofelijk 'eel presteeren. Dit komt vooral >ot uiting in de verzorging der .egelstellingen", die als een eiland zeelal van verbinding met de ïigen gelederen zijn verstoken. fCDeze egelstellingen -zijn niet "naar toevallig achtergelaten, in- t tegendeel, zij zijn met opzet ge vormd, teneinde den tegenstan- 11 der het opdringen naar de meer naar achteren gelegen stellingen te beletten. Natuurlijk is voor het goed functionneeren van het :'lucht-transportverkeer voorwaar 3C|de, dat men de meerderheid in de lucht heeft. Op de brandpun- ijten van den oorlog, niet alleen bij Kalinin en Stalingrad, doch [giook in Noord-Afrika, beheerscht ie'de luchtmacht van de as het ^'luchtruim. Op dit feit legt men t van Duitsche zijde in het bijzon- crner aen nadruk. Men doet uitko men, i dat de onderneming in ^*c°^ö-AIrika niet tot een ver- _p;akkln3 van de luchtstrijd- krachten aan het Oostelijke front 'heeit geleid. De tijd zal komen, j, zoo verklaart men, dat wij ook ;nog gelegenheid zullen hebben •«naar Engeland te vliegen. h Operaties tegen bolsjewistische Bil een groote zuive ringsactie m den centralen sector van net Oostelijke front is tus- :1schen 4 November en 2 Decem ber een duizendtal leden van bolsjewistische benden vernietigd Aan deze operaties werd met groot succes ook deelgenomen ?door mheemsche af deelingen. In iflrf uitgestrekte bosschen konden groote winterkampen, die 3000 j konden opnemen, opge spoord en genomen worden pi |B (D!N.B.) Een artikel van dr. Göbbels. - publiceert rijksmi- Gobbels een hoofdartikel K r~ hetu °Pschrift „de oproep fedj^"ge en"' dat als volgt i Voor ons ligt een winter, die ons hard zal aanpakken. Nie mand moet gelooven, dat ons een rustpoos vergund is. Wij zijn dat gewoon. Ons volk is opgevoed in een Spartaanschen levensstijl en weet heel goed, dat het nog een maal door een gevaarlijken pas heen moet om definitief den weg naar de hoogte te bereiken. Wij klagen daar niet over. Wij prij zen, wat hard maakt, omdat het ook helpt de risico's verdragen en overwinnen. Met alles, wat ons ten dienste staat, strijden wij om de plaats in de zon, die onze vijanden ons willen ontzeggen. Wij zullen niet aflaten, voor wij die plaats veroverd hebben. In alles, wat wij doen en laten, den ken 'wij aan de na ons komende generaties, die, zonder er reeds te zijn, haar aanspraken op het le ven doen gelden. Wij willen ons niet onttrekken, aan dezen op roep der ongeborenen. Zij heb ben recht op onzen vlijt, ons ge loof en onze dapperheid, want zij zullen zijn en leven, wanneer al les wat ons thans drukt en be last, nog slechts sen herinnering is. De dag vergaat, maar .ie tijd zal blijven. '.DNJB.) „Kwartiermakers »aa het bols jewisme". Het maandblad feer- lin-Rom-Tokio publiceert een van speciale zijde geschreven ar tikel, dat onder het opschrift „Kwartiermakers van het bolsje wisme" een onderzoek instelt naar de voortschrijdende bols- jewiseering van de Vereenigde Staten. „De Vereenigde Staten," aldus wordt in dit artikel gezegd, Is te genwoordig een door de bolsje wistische troepen bezet kwartier. Opperkwartiermeester is Roose velt; de bezettingskosten en de schadeloosstelling voor deze bols jewistische troepen worden be taald door het Amerikaansche volk, dat al niets anders meer is dan een groote financieele kol- choze voor de Joodsche heer schappij." Ter motiveering van deze stel ling herinnert het artikel er aan, dat de eerste groote politieke handeling van Roosevelt na zijn ambtsaanvaarding de diploma tieke en politieke erkenning van de sovjet-unie was. Na die diplo matieke erkenning werd 't Ame rikaansche Jodendom stelselma tig georganiseerd voor commu nistische propaganda. In 1939 waren er in de Vereenigde Sta ten 500 organisaties, die in dienst van de Joodsch-bolsjewistische oogmerken stonden, en in het zelfde jaar werden 563' commu nisten met name genoemd, die vooraanstaande posities in de fe derale regeering bekleeden. Zoo ontstond de leuze: „communisme is het Amerikanisme van de 20ste eeuw." In dit verband zegt liet arti kel, dat mevrouw Roosevelt de beschermster van de communis tische jeugdorganisaties is en voor deze kinderen van Moskou een ontroerende liefde toont. „Mevrouw Roosevelt is dehoofd- exponente van de communisti sche jeugd. Zij is eere-presiden- te van de communistische stu dentenliga met haar vier mil- lioen leden en van de interna tionale arbeidèrs alliantie met tien millioen leden Door dergelijke dingen neeft zich sedert de ambtsaanvaarding van Roosevelt de weg naar het bondsgenootschap tusschen de Vereenigde Staten en de sovjet unie steeds duidelijker afgetee- kend en na het uitbreken van den oorlog indentificeert zich de Amerikaansche communistische partij officieel met den president De Amerikaansche pers, het too- neel en de film staan volkomen in dienst van het communisme onder Joodsche leiding. De helper en vazal van den bolsjewistischen hoofdkwartier meester voor de „sectie Europa" is Churchill. Op 26 Mei van dit jaar heeft de Britsche premier het bevel van Roosevelt opge volgd en in het geheime verdrag tusschen Engeland en de sovjet unie Europa aan Stalin verra den." (D.N.B.) De termijn van 20 tot en met 31 December a.s„ binnen welken het extra boterrantsoen voor Kerstmis mag worden afgeleverd, is ver lengd tot en met 31 Januari as. Dit is geschied, teneinde hen voor wie het om financieele redenen bezwaarlijk zou kunnen zijn deze boter reeds in December te be trekken, in de gelegenheid te stel len nog in den loop van Januari hun extra-rantsoen te betrekken. Nieuwe naam voor Batavia Het D.NJ3. meldt uit Tokio: Het departement van voorlichting heeftWoensdagochtend bekend gemaakt, dat Batavia van heden af den naam draagt van Dya- karta. Eindexamens H.B.S. - In de Staatscourant deelt de secretaris generaal van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming mede, dat het schriftelijk ge deelte van de eindxamens der H.B.S. 5-j. en de ingevolge de M.O.-wet aangewezen bijzondere H3B. 5-j. en 4-j. in 1943 zal woi-den gehouden op 6, 7, 8. 10, 11 er. 12 Mei. van hedenavond 16.29 uur tot morgenochtend 8.37 uur De maan kwam hedenmorgen op te 10.37 uur en gaat onder te 19.33 uur. Zeer energiek protest van Zwit serland te Londen. Naar het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt, heeft de Zwitsersche ge zant te Londen opdracht ontvan gen zeer energiek te protesteeren tegen de nieuwe, ernstige schen ding van de Zwitsersche neutra liteit door Engelsche vliegtuigen in den nacht van 7 op 8 Decem ber en tevens de Engelsche re geering te wijzen op de noodza kelijkheid van het nemen van de noodige maatregelen, opdat ein delijk de herhaaldelijk gegeven verzekeringen werkelijk worden nagekomen. CD.N.B.) Spionnage in Spanje. En kele dagen geleden is een vis- schersvaartuig met Joodsche spionnen door een Spaansche motorboot gekaapt. Hieromtrent zijn thans de volgende bijzon- dérheden bekend gemaakt. Op 4 December vertrok uit de haven van Barcelona een vis- schersvaartuig van 250 t„ waar van de bemanning ten' getale van 20 koppen de argwaan van het roarinecómmando wekte. Een motorboot van de Spaansche ka nonneerboot Canalejas werd het visschersscheepje achterna ge zonden en haalde dit in volle zee in, waar het aan een wachtende Engelsche duikboot omvangrijk spionnagemateriaal en goederen van onbekende herkomst wilde overhandigen. Bij het onderzoek bleek, dat de opvarenden Joodsche spionnen in Engelschen dienst waren, die door de Spaansche autoriteiten werden gearresteerd. (D.N.B.) Britsch toestel landt in Portu gal. In Sintra, nabij Lissabon is tengevolge van gebrek aan benzine, een Engelsch tweemoto- rig militair toestel vanhet type Lockhead Hudson geland. De uit vier Canadeezen bestaande be manning is aan de politie uitge leverd. (D.N.B.) Spangier voorzitter van repu- blikeinsche partü. Uit St. Louis wordt gemeld, dat de Ame rikaansche republikeinsche par tij tot haar voorzitter heeft ge kozen Harrison, Spangier, die 73 jaar oud is. Zijn-tegencandidaten waren Willkie en Dewey. Spang- Ier zou de candidaat zijn, dien de republikeinen tegenover Roose velt willen plaatsen bij de presi dentsverkiezingen van 1944. Na zijn verkiezing heeft Spang- Ier verklaard, dat de Ver. Staten na den oorlog zullen moeten af zien van de politiek van isolatie. (D.N.B Mussert bezoekt Eindhoven De leider van de N.S.B. der Neder landen, Mussert, heeft Maandag ochtend, vergezeld van het hoofd der afdeeling pers van het hoofd kwartier, Max Blokzyl, een bezoek gebracht aan de ^taa Eindhoven, ten einde zich op de hoogte te stellen van de door den luchtaan val van den vorigen dag aange richte schade. De heer Mussert nam kennis van de getroffen maatregelen en onderhield zich met vele door den misdadigen aanval zwaar getroffen gezinnen. Daarna stelde hij zich op de hoog te van de in de stad zelf aange richte schade en nam maatregelen voor den inzet der W.A. ten bate van de slachtoffers. Tabaks- en versnaperingenk aar- ten van ziekenhuispatiënten. Patiënten in ziekenhuizen en an dere bijzondere instellingen zul len, evenals bij de vorige uitrei king van tabaics-, sigaretten- en versnaperingenkaarten, ook dit maal deze kaarten reeds tijdens hun verblijf in het ziekenhuis ontvangen. De distributiediensten zullen de kaarten onder waarmerking van een- bon van het inlegvel en van een vakje der stamkaart' aan de administratie van het ziekenhuis uitreiken, die vervolgens de kaart aan den patiënt afgeeft. Deze regeling geldt ook, indien de patiënt woont in een andere gemeente, dan die waarin het zie kenhuis gevestigd is. Na ontslag uit het ziekenhuis zal men bij den distributiedienst de overige nieuw uitgereikte be scheiden in ontvangst kunnen nemen, waarbij men evenwel geen tabaks-, sigaretten- of versnape- ringenkaart zal ontvangen, wan neer een der bonnen K of L 111, 211, 311 of 411 van een merktee- ken is voorzien. Binnenschippers kunnen hun bonnen ruilen Aangezien bin nenschippers niet steeds in staat zullen zijn hun bonnen voor brood, beschuit, vleesch, aardappelen, taptemelk en melk gedurende den geldigheidsduur te gebruiken, ter verkrijging van deze artikelen, worden zij in het vervolg in de gelegenheid gesteld deze bonnen tot een aantal, dat evenredig is met den duur der reis, bij de dis tributiediensten in te wisselen tegen rantsoenbonnen .Ten hoogste kunnen zij evenwel de bonnen van de loopende, de voorafgaande en de komende week ruilen. De bonnen van alle opvaren den kunnen geruild worden, doch alleen op vertoon van het be vrachtingsboekje en onder over legging van alle bonkaarten van alle opvarenden. De distributie- dienst zal een aanteekening van den ruil in het bevrachtings boekje plaatsen „Kleine balans voor onze jeugd" Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur. via Hilversum I, in de serie Brandende Kwesties, over het onderwerp: „Kleine ba lans voor onzie jeugd". Van portiektrap gevallen De 56-jarige mej. M. P. geb. L. te Den Haag die eergisteren, toen zij haar hondje uitliet, voor haar wo ning in de Maasstraat van de por tiektrap viel en In zeer ernstigen toestand met een hersenschudding in het R.K. ziekenhuis in het Westeinde werd opgenomen, is daar zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Jeugdige dievenbende opgespoord - De politie te Geleen is er in geslaagd een jeugdige dieven bende op te sporen. Een achttal personen van 13 tot 22 jaar werd aangehouden en In arrest ge steld. Zij hebben zich aan tal van nachtelijke inbraken, waarbü zij dan meest levensmiddelen stalen, schuldig gemaakt. Opleidingsschool voor U. L. O. 3 Octoberstraat Dinsdag werd een ouderavond gehouden in bo vengenoemde school. De heer Paulusse heette de ouders welkom en deed eenige mededeelingen betreffende de school. De notulen ,en het jaar verslag werden onveranderd goed gekeurd; de heer Janssen bracht verslag uit over het schoolfonds. Op voorstel van de kasconr- missie werd den penningmeester décharge verleend. Bij de ver kiezing van commissieleden werd in de vacature van den heer Pray gekozen de heer Wagemans; mevr. Christiaanse en de heer L. Janssen werden herkozen. De heer Paulussen dankte den heer Fray voor al hetgeen hij als lid van de oudercommissie gedaan heeft. De heer D. Janssen hield vervolgens een interessante le zing over het onderwijs te Lei den in vroeger eeuwen en wist door zijn geestige voordracht de aanwezigen te boeien. Een har telijk applaus vormde de verdien de belooning voor zijn navor- schingen. Bij de rondvraag dankte de heer Pray voor de vriendelijke- woorden en voor de medewer king, welke hij mocht ondervin den tijdens zijn voorzitterschap van den heer Paulussen en het personeel van de school. Filmavond voor volkstuinders. Onder auspiciën van den Leid- schen Bond van Volkstuinders- vereenigingen werd gisteravond in de groote zaal van het Volks huis aan den Apothekersdijk een propaganda-bij eenkomst gehou den, waarin het woord werd ge voerd door den secretaris van het Algemeen Verbond, den heer Boeying uit Amsterdam. Deze wees er op, dat de tegenwoordige sterke ontwikkering van 't volks - tuinwezen niet in overeenstem ming is te brengen met de idea listische grondslagen, waarop het is opgebouwd, aangezien het in verband met de tijdsomstandig heden is afgestemd op zuiver materialistische doelstellingen, namelijk de kweek van eigen groenten en fruit. Ter gelegen heid van het vierde lustrum der Tuingroep „Nut en Genoegen" te Amsterdam is een film vervaar digd, welke de veelzijdige betee- kenis van het volkstuinwerk in normalen tijd in het licht stelt. Het brengt oud en jong uit de stad naar buiten, bevordert de liefde voor plant en dier, leert ons bewondering koesteren voor het wonder der natuur, doet ons de hooge waarde van den arbeid erkennen en stimuleert de saam- hoorigheid en gemeenschapszin, zoowel in het eigen gezin als in den grooten kring der volkstuin ders. De film, welke gedeeltelijk in natuurlijke kleuren werd weer gegeven, bracht dit alles op vaak kunstzinnige wijze tot uitdruk king, terwijl zij bovendien nog een ander facet van het volks tuinwerk, zooals dit in Amster dam zich heeft ontwikkeld, n.l. het jeugdwerk belichtte. De prachtige beelden in den Amsterdamschen lusthof, de ver zorgde aanblik, welken de tuin en de tuinhuisjes opleverden, dit alles leerde dat ondanks het vele goede, dat hier ter stede o.a. door „Ons Genoegen", „Ons Belang" en P. C. en L. is bereikt, het ideaal nog geenszins wordt bena derd. Een gunstig bewijs van de voorspoedige ontwikkeling van het volkstuinwezen in onze stad, vormde het optreden van het Volkstuinmannenkoor „Ons Ge noegen" onder leiding van den heer Van der Broek, welks pres taties voor de toehoorders een aangename verrassing opleverden De bondsvoorzitter, de heer J« J. van Zonneveld, sprak een dan kend slotwoord.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1