BINNENLAND GEMENGD NIEUWS SPORT. STADSNIEUWS KERK EN SCHOOL AGENDA ntri Burg. Stand van Leiden LAATSTE BERICIiffi Een beeldfoto uit Rome toont den Duce tijdens zijn grooce rede voor jBe" wetgevende commissie der fascistische Kamer van Corporaties, waarin Müssolini de Duitsch-Italiaansche wapenbroederschap bekrachtigde en hét onwrikbaar besluit van Italië, om te strijden totdat de eindoverwinning Is behaald, deed uitkomen Luce-Hoffrnann-Stapf-Pax Holland m Vice-admiraal H. Ferwerda overleden Te zijnen huize te Wassenaar is op 57-jarigen leef- tyd overleden de gepensionneerde Vice-admiraal H. Ferwerda, oud vlootvoogd in Indië. Na zijn militaire opleiding te Den Helder te hebben genoten, werd de jonge Ferwerda op 16 September 1906 tot adelborst der lste klasse aangesteld. Twee jaar later was hij luitenant ter zee der 2de klasse en op 1 Januari 1919 luitenant ter zee der lste klasse. Op 26 Januari 1929 kreeg hij de titulatuur van overste en op 30 April 1933 volgde zijn pro motie tot kolonel (kapitein ter zee). Hij werd toen belast met het commando over. het vliegkamp „De Koog". Van de Koog ging hij naar Indië. Van 2 Febr. 1936 tot midden 1939 oefende hij, als schout bij nacht, het commando uit over de zeemacht in Ned.- Indië. Op 1 Januari 1937 werd hij bevorderd tot vice-admiraal. Met ingang van 8 Maart 1940 is aan vice-admiraal H. Ferwerda, op zijn verzoek, wegens langdu- rigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, met dank betuiging voor de vele goede en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. 101 jaar geworden. Mevrouw de weduwe Herfst-Brand, wonen de in Kralingen te Rotterdam, heter bekend als Opoe Herfst, is gisteren 101 jaar geworden. De gelukwenschen, die haar werden gebracht, waren zeer tal rijk. Ook de Winterhulp, deed van haar belangstelling blijken, door het toezenden van een ge schenk onder couvert. Voorts ontving Opoe Herfst een enorm aantal bloemstukken en schrifte- .lijke gelukwenschen. De handel in Philipswaarden - In de Philipsaandeelen, zoowel de gewone als de preferente en de certificaten, mocht gisteren op de A'damsche effectenbeurs weer ge handeld warden. Ook de ballons, die het lichtgas be vatten, waarop vele auto's thans rijden, behoeven reparatie. Lekken, die in den foop van den tijd ontstaan zijn, worden dichtgeplakt j. A. Stevens-Pax Holland m Schaftgelegenheid voor sneeuw ruimers Naar de bedrijfsgroep werkverruiming van het Neder- landsche Arbeidsfront verneemt, zal het in het algemeen niet mogelijk zijn bij het sneeuwrui men, overeenkomstig het besluit loonbepaling' werkverruiming, ver warmde schaftlokalen ter be schikking te stellen. De arbeiders zullen in vele gevallen zijn aan gewezen op koffiehuizen en der gelijke inrichtingen om tijdens de middagschaft hun brood te eten. Om de arbeiders door hfct ont breken van schaftlokalen geen nadeel te laten ondervinden, is goedgekeurd, dat op de plaatsen, waar bij het sneeuwruimen geen schaftgelegenheid ter beschikking kan worden gesteld, aan de ar beiders 25 cent koffiegeld wordt uitgekeeerd. Verhandeling van fondsen, welke niet in onderpand mogen voor komen Het sinds 9 Nov. j.l. geldende verbod van verhandeling van fondsen, welke niet in on derpand mogen voorkomen, tegen andere dan de officieel geno teerde koersen, moet aldus wor- dëh verstaan, dat „het den leden verboden1 is deze fondsen te ver handelen tegen andere koersen dan de officieel genoteerde koer sen van den dag. Verhandeling van deze fondsen tegen den laatsten officieel geno teerden koers is derhalve, na den datum waarop deze koers werd genoteerd, verboden. Onder „verhandelen" wordt ook begrepen het in elkaar sluiten van koop- en verkooporders. Verspreide Berichten - De bur gemeester van Hilversum heeft met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot gemeente-ontvanger aldaar, den heer J. E Fellinga te Delft. Mitrailleurskogel ontploft - Een jongen van 12 jaar, die gisteroch tend op den Hoofdweg te Am sterdam een mitrailleurskoge.1 had gevonden, was zoo onvoorzichtig dezen met een steen te gaan be werken, waardoor de kogel ont plofte. De knaap kreeg verschei dene wonden aan armen en een der dijbeenen en werd.in ernstigen toestand naar het Westergasthuis' gebracht Bahy in de wieg gestikt Te Vught is Maandagmiddag' de baby van drie maanden van de familie v. d. Grinten, wonende in het yillapark, met het hoofdje onder de kussens geraakt en gestikt. Rangeerder gedood te Weert. - Gisterochtend omstreeks half elf is te Weert een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 41-jarigen rangeerder G. Teeuwen aldaaiv het leven heeft gekost. Door een verkeerde manoeuvre bij het rangeeren van enkele wa gons, waarbij een losgekoppelde wagen op de vertraagd rijdende voorste wagons inliep, juist toen deze op een zijlijn wilden zwen ken, geraakte Teeuwen beklemd tusschen de wagons, waarvan er een derailleerde. Met ingedrukte borstkas werd hij uit de ravage gehaald. Het slachtoffer, dat gehuwd was, was onmiddellijk dood Door een tram aangereden. - Eergisteravond liep een 52-jarige man met zijn 50-jarige vrouw" en 20-jarige dochter in het Presi dent Steynplantsoen, te Amster- GYMNASTIEK. Het Nederlandsche keurturnen Was het peil van de keurturners van het N.G.V., na de inzinking in 1926, aanzienlijk gestegen, de laatste 3 jaren is een zoodanige te ruggang te constateeren, dat de technici een nieuw plan hebben uitgewerkt, dat zoodra financieele en reismoeilijkheden zijn opgelost, in werking gesteld zal worden, om het verloren terrein terug te win nen. Dit plan bestaat uit speciale opleiding van keurturners, die in 26 kringen de veelbelovende krach ten zullen oefenen en op deze ma nier aanvulling voor het Neder landsche keurcorps zullen verzor gen. Hierdoor verwacht men het turnpeil te kunnen opvoeren. BRIDGE. Viertallencompetitie ..De Sleutels" Op den elfden avond van de viertallencompetitie werden de vol gende uitslagen genoteerd Hoofdklasse: team Van Weizen speelt gelijk tegen team Prins (2 m.p. ten gunste van team Van Weizenteam Thoolen wint van team Verboog Sr met 17 m.p.; team Van Helvert wint van team Van der Staay met 68 m.p.; team van der Star wint van team Van Win- gen met 10 m.p. Stand: 1 en 2. team Van Weizen en team Van der Star. 10 gesp., 16 pnt.; 3. team Van Helvert 1116: 4. team Thoolen 1011; 5. team Verboog Sr. 1111; 6. team Prins 118; 7. team Van Wingen 114; 8. team Van der Staay 102. Eerste klasse A: team Pamontjak wint van team Siem met 51 m.p.; team Van Alphen wint van team Van Noort met 20 m.p.; team Wijn- nobel wint van team Van Doorn met 9 m.p.; team Wakka wint van team Pielanen met 70 m.p. Stand: 1. team Wakka 11—18; 2. team Wijnnobel 1115; 3. team Van Alphen 1114: 4. en 5. team Siem en team Pamontiak elk met 1112; 6. team Van Noort 11—9; 7. team Van Doorn 118; 8. team Pielanen 110. Eerste klasse Bteam Smittenaar wint van team De Graaf met 24 m.p.; team Staal wint van team Rijnbende met'24 m.p team Sle- bos wint van team Van Luyken met 8 m.p.; team Bleuzé wint van team Leujes met 75 m.p. Stand: 1. team Staal 1118; 2. team De Graaf 1115; 3. team Smittenaar 1114: 4. team Slebos 1113: 5. team Bleuzé 1112: 6. team Rijnbende 119: 7. team Van Luvken 115; 8. team Leujes 11-2. Tweede klasse: team Van Berge Henegouwen wint van team Been met 16 m.p.; team Van den Heuvel wint van team mevr. Slebos met 18 m.p.; team Zandbergen wint van team Doing met 10 m.P,L team .Key wint van team Bennema m. 11 m.p'. Stand: 1. en 2. team Been en team Van Bcge Henegouwen, elk 1118; 3. team Zandbergen 1116; 4. team mevr. Slebos 1112; 5. team v. d. Heuvel 1111; 6. team Key 119: 7. team Doing 114; 8. team Bennema 110. Diefstal van levensmiddelen De Leidsche politie heeft zeven personen aangehouden, allen werkzaam in een expeditiebedrijf te dezer stede, die ervan worden verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een partij goederen, voornamelijk le vensmiddelen ter waarde van on geveer f.3000, welke ter bewaring in dat bedrijf waren opgeslagen. Bij beschikking van den dir.- generaal der P.T.T. is benoemd tot bureel-ambtenaar 3de klasse aan het postkantoor alhier de schrijver G. F. Hemerik Sr. Een 80-jarige bewoonster van den Zoeterw. Singel is giste ren op den hoek van het Gan getje en de Hoogewoerd aange reden door een onbekend gebleven wielrijdster, waardoor de voet gangster viel en vrij ernstig aan het linkerbeen werd verwond. De Eerste-Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Reitsum (toez.). ds. A. H. Knott- nerus te Pejze. Benoemd tot hulp prediker te Ommen, cand. K. J. Ybema. hulpprediker te Wierin- germeer. Geref. Kerken Drietal te Twij- zelerheide, cand. D. J. Modderaar, hulpprediker te Zevenhuizen, cand. W. P. J. Zwerver, hulpprediker te Zuidjhorn en cand. J. van der Zwaag, hulpprediker te Zwolle. Beroepen te de Lier, cand. J. Drost, hulpprediker aldaar, te Ulrum. ds. Jac. van Nieuwkoop te Anna Pau- lowna. Benoemd tot hulpprediker te Sassenheim, cand. J. F, H. van der Bom, hulpprediker te Scheve^ ningen. Ohr. Grief. Kerk Bedankt voor Eindhoven, ds. J. Jorigeleen te Apeldoorn. .EvipiJï. Lu til. Kerk Beroepen te Maastricht, prop. dr. C W. Moennich .te Amsterdam. dam, toen een tramwagen nader de. Te laat bemerkten zij, dat zij zich op de rails bevonden en wijl de bestuurder in het duister de drie voetgangers eerst op het laatste moment gewaar werd, werd het drietal door den wagen aangereden. De vrouw geraakte onder het voorbalcon en werd vrijwel op slag gedood; de man en de dochter kwamen er geluk kig beter af; de eerste brak een enkel, de laatste een arm. Slachtoffers van de duisternis. Eergisteravond is tengevolge van de duisternis de 44-jarige ge huwde J. Pruis, hulpbesteller bij de P.T.T. te Groningen, door de duisternis met zijn fiets in het Boterdiep gereden en verdronken. Te Nigtevecht is de 50-jarige G. H. Rensenbrink, Maandag morgen, terwijl hij zich in het duister per rijwiel naar Weesp begaf, in het Merwedekanaal ge reden en omgekomen. Men is er nog niet in geslaagd het stoffelijk overschot te bergen, maar wel zijn enkele kleedingstukken en zijn rijwiel opgedregd. VASTE PRIJZEN VOOR HET VEE. (Van onzen desk. medewerker.) De flinke aanvoeren op de ge- bruiksveeafdeelingen hielden dit najaar nogal lang aan, doch ge durende de laatste 14 dagen loo- pen zij toch sterk terug. VooraL versch gekalfde koeien worden steeds schaarscher aangeboden. Er blijft echter handel en al gaat het niet zoo vlug, de prijzen zijn toch geregeld nog wat gLSC"- gén. Een goed melkbeest en ook een kalfdragend rund wordt al lengs duur verkocht, terwijl de mindere kwaliteit gestimuleerd wordt door de hooge waarde van de leveringsbewijzen, zoodat ook hier van duurte sprake is. De meeste handel is dan ook in het leveringsvee. Zoowel voor oudere als voor jongere guste koelen is zulks het geval. Zelfs de graskalveren zijn de laatste weken sterk in prijs opgeloopen. Bij het einde der vorige week was de handel over het algemeen wel heel stroef, maar toch zeer vast in prijs. Ook op de Leidsche markt bij een kort aanbod van melkvee, dure prijzen, en vrijwel alles schoon verkocht. Ds inzet is ook deze week weer zeer vast Te Rotterdam een aanmerkelijk kortere aanvoer dan de laatste we ken het géval was, en hij tragen kooplust toch hooge prijzen. Gro ningen en Purmerend evenzoo. Voor de verplichte levering is eveneens het aanbod dalende, en het ligt voor de hand, dat zulks ook met de kwaliteit liet geval is. Toch wordt er op contract voor het bedrijfschap voor vee en vieésqli dit winterseizoen nog Heel wat vee gemest. Het weideseizoen is voor de vleeschproducenten zeer voor- deelig geweest, en zulks wekt voor het winterseizoen ook allicht weer wat meer animo. Geven wij een noteering van het gebruiksvee. dan is deze voor de kalf- en melkkoeien van f. 450.- töt aan f. 850.-; vaarzen van f.400 tot f.600; guste vaarzen' en. pinken van f. 230 tot f. 425; gras kalveren f. 100 tot f. 220 per stuk. Van het wol vee, dat aangeboden wordt, wordt thans een groot ge deelte geleverd aan het bedrijfs- sehap, en wat in den handel komt, hetzij voor fokkerij of weiderij, wordt ook goed verkocht. Wij no teerden voor oude magere schapen van f. 80- tot f. 140. Lammeren van f. 35 tot f. 85 en soms nog flink hooger voor goede zware soorten. De biggenhandel is ook zeer re delijk. De prijzen zijn ook wat ge stegen eri staan de laatste paar weken op een tamelijk stabiel ni veau Besteed wordt van f 8 tot f. 20 - en loopers van f. 22 - tot f. 35.- per stuk. Veulens worden tharjs niet, zoo veel meer aanvevoerd. Er is echter nog altijd volop kooplust tegen goede priizen. f. 350.- voor de min ste en van f. 500- tot f. 900 - en soms nog wat meer voor de beste kwaliteiten Heden. rir Stadszaal: Bonte radio tn der ofd 71/2 uur nam. Donderdag: Toonkamer S.L.F. Kooi»,"\u Kookdemonstraties te 3 Ujl5n De avond-, nacht- en Hm dienst der apotheken te J RECTIFICAT IEOndertrouwd R, Ramak, wedn., ,26 j. en M. de Haas. jd., 24 j.; P. Otgaar, jm„ 23 j. en J. E. Kasteelen. jd., 22 j. GEBOREN Johannes, zn. van P. Kapaan en C. J. den Os Jan Lucas, zn. van C. van der Reijden en J. Klaassen; Adrlaan, zn. van R. Voorthuis en A. Zijerveld; Sacha- rias, zn. van D. van- 't Zelfde en A. A. Groothuis; Cornells Marinus, z. van A. Brouwer en M. H. Kohier Antonius Johannes, zn, van J. A. van Leeuwen en 14. de Jong; Ja- coba Louwerina, dr. van G. Tim- rners en A. W. Munnik. Anthonius Johannes, z. v. A. J. Schreuder en M. E. Houps. ONDERTROUWD R. C. M. van den Bosch, jm. en J. J. Favler* jd. GETROUWD: H. R. T. Hemme- ler, jm. en G. F. Siemens, jd.; J. Ferguson, jm. en E. Hooykaas, jd. OVERLEDEN B. Kesseboom, man, 76 j.; A. de Wolf, hulsvr. van A. Spek, 41 j.; I. de Fey, wedn., 93 jaar. wordt van Zaterdag 5 Deeeri,; uur tot Zaterdag 12 Dece'e™ uur waargenomen door d,stO theek Kok, Rapenburg 9, Tv ee en de Apotheek „Tot Hach Menschheid", Hooigracht 45.rd foon 21060. Te Oegstgeest i[ u Oegstgeestsche Apotheek ié c huispark 8, Tel. 26274. unt i-n B1NN ENtt m Uitslaande brand in Gromt In den nacht van Maaast Dinsdag werd brand ontciwe een drietal onbewoonde ?er gen. staande aan den Papin len te Groningen. Toen de rsc weer ter plaatse kwam, slocfev vlammen, mede door den tigen wind, fel uit. Ook aangrenzende bewoonde wo!j>< werden door het vuur aanK De bewoners konden zich :er veiligheid stellen. Lej De brandweer kon niet deren, dat de drie onbet, woningen geheel en de drt woonde gedeeltelijk afbraiiL. De onbewoonde woningen ,a] gedeeltelijk met stroo gevijgg wijl een bloemenkoopmaas; een opslagplaats had. Me; moedt, dat hij een branden1^ gaar of sigaret heeft wegfe, Pen- Wie met Kerstmis extra r1 krijgen. - Dezer dagen ,is i/? gemaakt, dat NeöëfiapöSöB beiders, die in het buit?:"' werkzaam zijn, vreemdelingfp Rijnschippers, voor zoover zri Kerstmis hier te lande ven, een extra rantsoenbon'gj boter zullen ontvangen. '}e Er wordt met nadruk dej^ dacht op gevestigd, dat devr, selijke distributiediensten noemde personen slechts ctójti extra rantsoenbon voor gf zullen uitreiken, wanneer zij minste gedurende vier weke afgebroken in Nederland bl Belanghebbenden dienen f.' kening pree te houden, dat:'h December 1942 gëen uitit$| meer zal plaats vinden. Ordening van het teptool lingswezen. - De aandacht m er op gevestigd, dat ower p, toonstellingen in den zin vaar: onlangs afgekondigde besluite den secretaris-generaal vale departement van volksvot® ting en kunsten over deze rie niet worden verstaan ties, welke gehouden worde: een school of een hoogesj een museum, een oudheid een archief, een wetensciiil lijke bibliotheek of een ope.j boekerij. De in bedoeld b_ gegeven voorschriften zij t— aanzien van dergelijke ex] derhalve niet van toepassli BUITEN! NL Britse he vliegtuigen j Zwitserland Britsche vlil\- gen hebben gisteravond tu:e 20 en 21 uur opnieuw Zwitsersch gebied gevloge» Bazel, Bern. Lausanne en Gi werd luchtalarm gemaakt 1 De Paus over Milaan I Pius XII heeft in een bric! den kardinaal-aartsbisschopl Milaan uiting gegeven aanl smart over de bittere beprof die juist in deze dagen heg liefde Milaan en zijn groei dige zonen heeft getroffen. I in deze zoo werkzame stad, I cle Paus, de, weldaad van pr< tieven grbeid in orde en ge tigheid terugkeeren. Deze brief, dien de kardi aartsbisschop zelf heeft vo lezen in den Dom, eindigt mei apostolischen zegen. (D.N.B De Finsche onafhankelij] -Ter gelegenheid van den I verjaardag der zelfstandig'! verklaring van Finland W de Führer en de Finsche ol bevelhebber, maarschalk Mat heim. in hartelijke bewoordi gestelde telegrammen gewiss (Dl M. Willemsen, huisvr. v. I der Veen, 55 j,; J. M. Jansen, vrouw van H. v. d. Sluijs, 66 j Mtijer, zoon, 16 J.; T. J. v. pen, man 64 j.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2