De strijd in Tunesië Dinsdag 8 December 1942 No. 25368 J Rond Darlan. In anti-Duit- che kringen in Frankrijk valt „en merkbaar verlies van de SJaulle's prestige ten gunste van larian waar te nemen. Even- ijdig daaraan loopt een daling r.1 Anglophilie en een aan zienlijke koersstijging der Ameri kanen. VERDUISTEREN: BINNENLAND Ned. Oost Compagnie. Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte VRAGENRUBRIEK. GEMENGD NIEUWS SPORT. München 1860 op tournee in ons land. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Oe A.NP.-correspondent te rliinl meldt: Het eerste treffen tusschen ritsch-Italiaansche en Anglo- :=uerikaansche troepen in Tune- i is geëindigd met de ontrui- ing door de laatste van het .•langrijke verkeersknooppunt ebourba, waarmee tevens de 'Sgingén der Engelschen en r "nerikanen, zich tusschen Bi- ter rta en Tunis te schuiven, ver leid zijn. Engelsche en Ameri- .ansche pantserstrijdkrachten ^idden zich zeer ver naar voren waagd, naar het schijnt zonder ;h van te voren van een goed nctioneeren van de ravitaillee- ig té verzekeren, waardoor zij 'ïh niet hebben kunnen hand- iven: Bij de gevechten is, naar ;er verzekerd wordt, de weinige varing der Amerikaansche strijd •achten duidelijk aan den dag treden. Deze spreekt ook uit de nerikaansche denkbeelden om- ent de taktiek, doch begrijpe- kerwijze laat men zich hierom- ent van Duitsche zijde niet uit. eze eerste gevechten, die den igelschen en Amerikanen reeds zulke hooge verliezen zijn ko en te staan, worden van Duit- he zijde nog niet als het begin ai den grooten strijd geken- jrkt. Men is feitelijk nog steeds het stadium der voorbereiding, jide partijen zijn doende, zich oveel mogelijk te versterken, >ch hierbij blijven de Engel hen en Amerikanen achter bij strijdkrachten van de spil, die ;t voordeel van den korten ver- ndingsweg over de straat van cilië'"hebben. Thans wreekt zich e. :t feit, dat het Anglo-Ameri- lansche landingsleger niet ter- ik ond Bizerta heeft bezet, het- ;en militaire kringen alhier als te m enorme strategische fout imnerken. De nieuwste Ameri- 'r lansche pantserwagens, die 'eds in den strijd in de Cyrenai- i werden gebruikt, zijn volgens ir sskundige Duitsche kringen led doch niet onoverwinnelijk. t Duitsche afweer is er volko- ,én tegen opgewassen en niet I leen, zooals van Engelsche zijde ïrklaard wordt, dank zij de •oote kwaliteiten van het 8.8 can. u tweergeschut. Ook andere fac- >ren spelen hierbij een rol. Strijd tusschen pantserstrijd- rachten in Tunesië. - In Tune- is dezer dagen een strijd ont- rand tusschen 60 Britsch-Ame- Ikaansche en 9 Duitsche pant- ïrwagens, die door den vijand erden ingesloten. In den ver- itterden strijd, die ruim 5 uren uurde, hadden de Britten en Amerikanen, afgezien van hun riumerieke superioriteit aan pant erwagens, ook luchtdoelgeschut •er beschikking. Hoewel de vij and door het terrein begunstigd vas en de Duitsche pantserwa gens vanuit een dalkom moesten •pereeren, schoten de Duitsche lantserwagens veertig vijande lijke pantserwagens kapot. II (D.N.B.) In dezen gang van zaken weer spiegelt zich het uitblijven van 'ucces voor het streven van de - aulle door middel van de Brit- Swïi Politiek zijn tegenstander Q"_an te Washington zoowel als Noord-Afrika mat te zetten. I in anti-Duitsche kringen ori- ervond de Gaulle nadeel van de imstandigheid, dat Darlan in toord-Afrika zij het ook on- ler Amerikaansch beschermheer- "hap een soort staat heeft vormd, waarvan hij zichzelf tot 5tshoofd heeft uitgeroepen, *rku'/1J\ in aanzienlijke mate februik kan maken van het bij- oehoorend bestuursapparaat. Generaal Eisenhower heeft aan dit bewind van Darlan officieel zijn goedkeuring gehecht, waar mee tevens tot uiting is gekomen dat deze volgens Roosevelt voor- loopige schikking tusschen de Ver. Staten en Darlan een zekere duurzaamheid zal bezitten. Afgezien van het feit, dat de Gaulle als persoon nooit populair is geweest en door de anti-Duit sche elementen steeds slechts werd beschouwd als een over gangsverschijnsel, wordt het de zen kringen gemakkelijker ge maakt zich aan de zijde van Darlan te scharen door de veronderstelling, dat de Ver- eenigde Staten door den grooteren afstand voor Frankrijk gemakke lijker zijn dan Engeland. (D.N.B.) Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft generaal Ca- troux verklaard, dat reeds om zuiver militaire redenen de aan wezigheid van Darlan op de moeilijkste verbindingslijnen en ver achter het strijdende eerste leger in Tunis een gevaar betee kent, dat men niet mag negee- ren. Dat gevaar zal slechts ver dwijnen door de terzijdestelling van Darlan. Ook voor de Gaul listische divisie bij het leger van Montgomery vormde het een verrassing. (D.N.B.) De Fransche vloot te Toulon. Naar Reuter uit Algiers meldt, heeft de commandant van de Fransche duikboot „Casablanca", die uit Toulon naar Algiers is ontsnapt voor den zender ver klaard, dat de Fransche vloot te Toulon voornemens was naar de geallieerden door te breken. Er was echter niet genoeg brandstof aanwezig geweest. (D.N.B.) De ontruiming van Italiaan- sche steden. De ontruiming van de Italiaansche steden van de burgerbevolking, welke niet strikt noodzakelijk in de stad moet zijn, waartoe door denDuce bevel is gegeven, wordt in geheel Italië stelselmatig ten uitvoer gelegd. Autoriteiten en organisa ties der fascistische partij nemen alle noodige maatregelen om de stedelijke bevolking prompt en vlot te vervoeren en te herber gen. In het Palazzo Venezia zijn honderden telegrammen ontvan gen, waarin de burgemeesters aan den Duce de verzekering geven, dat zij alles zullen doen om de ontruimingsactie te bevorderen. (D.N.B.) Overeenkomst Eisenhower-Bois- son. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft radio-Algiers gisteren gemeld, dat generaal Eisenhower. een overeenkomst heeft gesloten met den gouver neur van Fransch-West-Afrika, generaal Boisson, waarbij de ge allieerde luchtstrijdkrachten ver lof krijgen gebruik te maken van de vliegvelden van West-Afrika op haar route van de Ver. Staten naar het midden-Oosten. De in Fransch West-Afrika geïnter neerde geallieerde schepen en de geallieerde zeelui zullen worden vrijgelaten. (D.N.B.) Lord Linlithgow blijft tot Octo ber 1943 in functie. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft de vicekoning van Britsch- Indië, lord Linlithgow er in toe gestemd tot October van het vol gend jaar in functie te blijven. (D.N.B.) van hedenavond 16.30 uur tot morgenochtend 8.35 uur De maan kwam hedenmorgen op om 8.28 uur en gaat onder te 17.25 uur; het is vandaag Nieuwe Maan. VOORUITZICHTEN VAN DE NEDERLANDSCHE HANDEL EN INDUSTRIE. Men vestigt er nog eens de aan dacht op, dat de bedoeling van de Nederlandsche Oost Compagnie is als tusschenpersoon op te tre den voor alle Nederlandsche in stanties, die willen deelnemen aan de economische ontsluiting van de door Duitschland bezette Russische gebieden. De Compagnie zal dus in beginsel niet als een zelfstandige industrieele en/of handels-onderneming optreden. Slechts waar het initiatief van Nederlandsche particulieren of ondernemingen faalt, zal de Ned. Oost Comp. zelf optreden. De N.O.C. beschikt voor Neder land over een monopolie, waarvan de bedoeling is, alle Nederland sche instellingen, op welk gebied ook, organisch te leiden bij haar werkzaamheden in het Oosten. Voor Nederland als geheel heeft het weinig zin, als een enkeling in het Oosten een groot inkomen weet te vergaren. Evemnin is het algemeen Nederlandsche belang er bij gebaat, als een Nederland sche onderneming hier te lande haar outillage verkoopt en b.v. via een Duitsche onderneming in het Oosten inzet. De N.O.C. treedt daarom op als tusschenschakel ter bevordering van een georganiseer- den en gemeenschappelijken in zet in het Oosten. De som van de inzetten moet. aldus deelde men aan een redacteur van het A.N.P. van bevoegde zijde mede, op een bepaald punt bij elkaar komen. Door een gezamenlijken inzet gaat er voor Nederland niets verloren en op die manier kan de grootste waarde worden gecreëerd, die t.z.t. aan een tegenprestatie kan doen denken. Over de onmiddellijke financi- eele vooruitzichten voor zich op het Oosten richtende Nederland sche industrie kan thans nog niets concreets worden gezegd. Slechts bij uitzondering zal het thans mogelijk zijn een bedrijf op te richten op een uitgewerkte rendementsbasis. Daarom is van Duitsche zijde het Treuhand-sy- steem in het leven geroepen, waarbij de onderneming zonder financieel risico als Verwalter kan optreden. Van Duitsche zijde zijn reeds vele ondernemingen in be drijf gesteld, vooral op het gebied van de voedings- en genotmidde len. Als Verwalter treedt op de vroegere ondernemer, die tijdens de aanloopperiode een vast inko men kan genieten, dat niet af hankelijk is van de eventueele winst of van het verlies. Een dergelijk belang nemen van Nederlandsche zijde via de N.O.C. is op verschillend gebied moge lijk: 1. op agrarisch terrein, aan gezien de opbrengst per hectare nog aanzienlijk kan worden ver hoogd; 2. op verkeer-technisch ge bied: het uitvoeren van bagger- werken. het aanleggen van straat wegen enz.; 3. op industrieel ge bied: verwerking van agrarische en andere grondstoffen, waaraan de Oekraïne zoo rijk is. Vooral op dit laatste gebied ligt nog een ruim arbeidsterrein braak. Er bestaat voorts een ontzettende be hoefte aan alles wat met de ver zorgingsindustrie verband houdt. Men zal zich aanvankelijk moe ten beperken tot de productie van de meest noodzakelijke vitale producten. De handel van Nederland naar het Oosten betreft thans hoofd zakelijk productiemiddelen. De uitvoer van het Oosten naar Ne derland moet men hoofdzakelijk zien als het resultaat van de pro ductieorganisatie, die thans aan den gang is. Voorloopig blijft dit uiteraard veelal tot agrarische producten beperkt met hier en daar andere grondstoffen, voor zoover die ter beschikking staan. Wanneer deze organisatie een maal is opgebouwd, zal de weder- zijdsche handel een groote uit breiding kunnen ondergaan, waar bij de N.O.C. het intermedair vórmt. Tuinarchitect D. F. Tersteeg overleden Te Amersfoort is op 66-jarigen leeftijd overleden de heer D. F. Tersteeg, uit Naarden, een der beste tuinarchitecten van ons land. Uit tallooze werken van Tersteeg's ongeveer 45-jarige prac- tijk noemen wij de parken van het bekende kasteel Hooge Vuur- sche bij Baarn, kasteel Eekhart bij Eindhoven, huize Remmer- stein bij Rhenen, en Chateau Col- mont te Tongeren. Tersteeg werkte samen met de architecten De Bazel, Ed. Cuypers en Han- rath, die in het eerste tiental jaren dezer eeuw vele groote villa's in het Gooi en elders hebben gebouwd. In 1915 werd zijn ontwerp gekozen voor den tuin van de Nederlandsche inzen ding op de Panama-Pacific ten toonstelling te San Francisco. In 1925 ontwierp hij de voorjaars bloemententoonstelling op Groe- nendaal bij Heemstede en in 1935 den aanleg van het Nederlandsch paviljoen op de wereldtentoon stelling te Brussel. De gemeente besturen van Eindhoven. Nieu- wer-Amstel en Sittacd droegen hem den aanleg van hun parken en plantsoenen op. Eerste vaste bewoner Noord oostpolder De eerste boerderij in den Noordoostpolder is be trokken. De heer G. Boer, land bouwkundig opzichter te Blok zijl, heeft er zich in gevestigd, zoodat aan hem de eer toekomt, de eerste vaste bewoner van het nieuwe gebied te zijn. Kenteeken voor als bestelwagen ingerichte personenauto's - De secretaris-generaal van het depar tement van waterstaat maakt be kend, dat houders van als be stelwagens ingelichte of gebezig de personenauto's in den ver volge verplicht zullen zijn een bij zonder kenteeken te voeren op de voorruit aan de van den bestuur der afgewende zijde. Dit kentee ken moet bestaan uit wit papier of dergelijke stof, waarop van voor het voertuig gezien duidelijk leesbaar in zwart de letters B. W. in drukletters zijn aangebracht. De hoogte van bedoelde letters moet ten minste 10 c.M. bedragen, de lijndikte ten minste Vs c.M. Niet-navolging van deze ver plichting kan intrekking van de rijvergunning ten gevolge hebben. Verspreide Berichten De burgemeester van 's-Hertogen- bosch heeft den arts P. F. M. Karthaus benoemd tot eersten chirurg van het Groot Zieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch, als opvolger van prof. dr. J. F. Nu- boer, die onlangs werd benoemd tot hoogleeraar in de chirurgie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, als opvolger van prof. Lameris. De heer Karthaus is 36 jaar oud. Hij studeerde aan de hoogescholen te Leiden, Leuven en Utrecht en was hoofdassistent chirurg te Den Bosch. M. J. H. M. Hermens is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslagen als burgemeester van Amby en Be- melen. Q te L. Het gevraagde adres is: Nieuwe Uitleg 12. Den Haag. W. G. te B. Dat is ons niet bekend. J. F. te L. - Bedoelde vraag is reeds te dikwijls door ons beant woord om het nog eens te doen. Aan ons bureau kunt u desge- wenscht de behandeling lezen. Huisvrouw te O. Naar aanlei ding van een reeds eerder gegeven antwoord op een vraag betreffende de verkieslijkheid van snel of lang zaam verwarmen van een ketel wa ter. schrijft ons een lezer, dat de in beide gevallen verbruikte hoe veelheid warmte alleen dan gelijk is, wanneer geen afkoeling aan de wanden plaats vindt. Ingeval van lanvzame verwarming op een klei ne gasvlam is deze afkoeling aan merkelijk grooter dan bij snelle verhitting, zoodat de laatste me thode de meest economische is. Het juiste advies is derhalve snel aan de kook brengen op groot ste vlam (geen vlam buiten den ketelbodem); aan de kook hou den op kleine vlam. Personenauto te water geraakt. - Gisteravond, om ongeveer zes uur is een personenauto, bestuurd door den 20-jarigen J. W., woon achtig te Den Haag. op de Veen- kade aldaar in aanrijding geko men met een groentewagen. De auto reed hierop te water. Voorbijgangers, die het onge luk zagen gebeuren, schoten toe om den chauffeur uit zijn nete lige positie te redden. Hoewel zij de kap van den auto konden opensnijden, mochten zij er niet in slagen het slachtoffer te be reiken. Daar de portieren ver wrongen waren, kon men deze niet open krijgen. Later is de auto met een kraan wagen van de brandweer opge haald. Da bestuurder van den wagen was toen reeds overleden. Mijnontploffing in Turkije - In het steenkoolgebied van Zongoel- dak, in Tsjamli, heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan. Tot dusver konden 63 dooden en 10 gewonden geborgen worden. Men vreest echter, dat het aan tal omgekomen mijnwerkers nog grooter is. VOETBAL. Gelijk gemeld zal op uitnoodi- ging van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart een van Duitschland's beste voetbalelf tallen „München 1860" op tournee komen in ons- land om in het ka der der Truppenbetreuung uit te komen tegen eenige militaire elf tallen. De wedstrijden zijn vastge steld op Zaterdag 12 December a.s. in het Zuiderpark in Den Haag en op Zondag 13 dezer in het Olym pisch stadion te Amsterdam. De beslissingswedstrijden tusschen de elftallen van de Luftgau, Marine en S.S. und Polizeisportgemein- schaft Niederlande zullen tegelij kertijd dan worden gehouden. Deze wedstrijden beloven een sportieve gebeurtenis te worden van den eer sten rang. De organisatie van deze wedstrijden berust bij het Sonder- referat Truppenbetreuung bij den Rijkscommissaris. BOKSEN. Overwinningen van De Groot en De Pauw In gebouw „Odeon" te Rotterdam won de halfzwaarge- wichtkampioen van Nederland, De Groot (80.4 kg.), op punten van den zwaargewichtkampioen der bei de Vlaanderen, A. Gerard (84 kg.). De wedstrijd, die na de vijfde ronde eindigde door opgeven van den Belg, werd gekenmerkt door een hoog tempo, hetwelk De Groot steeds wist te handhaven. Een andere partij was die van Koos de Pauw (67.5 kg.) tegen den Belg Van Haverbeeke. Onze land genoot heeft na zwaren strijd een overwinning op punten bevochten. DAMMEN. W. Huisman kampioen van Zuid- Holland De laatste ronde om het kampioenschap van Zuid-Hol land ls gespeeld en het is onzen Leidschen kampioen W. Huisman mogen gelukken beslag te leggen op den titel. Nadat hij den voor- laatsten wedstrijd twee punten voorsprong had op nummer twee (Ravesteyn) was het vrijwel zeker dat hij het kampioenschap zou be halen. Doch hij en Ravestern moes ten elkaar nog be,ca:i.pen,_jHuisman speelde met z\va. en *.avesteijn met wit. Huisman speelde zeer voorzichtig en wacntte zijn tegen stander af. Het spel werd meer en meer in ingewikkelde banen geleid, totdat "Huisman zijn kans schoon zag en op schitterende wijze een doorbraak naar Dam wist te forcee- ren. Zijn tegenstander kreeg het daarna zeer moeilijk en na onge veer 55 zetten gespeeld te hebben, we'o besloten tot remise. In totaal zijn er acht wedstrijden gespeeld. Huisman wist er vier van te- win nen en vier remise to spelen. Waar gebrek heerscht, moet geholpen worden. Dit doet Winterhulp dtMir UW offer. Giro 5553.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1