Het geheimzinnige schaakstuk Hulpverleening bij n evacuatie. Fotografeeren of reproduceeren van verkeersinstallatïes VOOR DE VROUW. Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie No. 21507 FEUILLETON. tweede blad. binnenland vkegeling voor bedrijven, niet i werkzaam op het gebied der voedselvoorziening. Door de diverse rijksbureaux 1 oor handel en nijverheid zal, oorzoover zulks door belangheb- !l enden zal worden gewenscht dan -el indien het algemeen belang L /ischt, dat bepaalde goederen ■oor de rijksbureaux onder hun 'pede worden genomen, hulp ■orden verleend bij evacuatie van edrijven. Ook de detailshandels- n ambaohtsbedrijven zijn aan 'epaalde daartoe aangewezen tUksbureaux toegewezen. f De Kamers van Koophanoiel ■n Fabrieken voor Zuid-Holland n Noord-Holland hebben op h genomen bij deze hulpver- aimg als provinciale instanties ngeeren. De Kamer van _iandel voor Zuid-Holland fteef't een commissie met deze taak «last, welke gevestigd is in het ebouw van het kantoor der Ka ler te 's-Gravenhage, Van de Spiegelstraat 12. Door de provin- iale instanties zullen voorts in e te evacueeren gebieden, zoo pioodig, bureaux worden inge- icht, welke in nauw contact met 7ie in te schakelen rijksbureaux -uilen staan. "'edrijven, waarvan bekend »/ordt, dat zij moeten evacueeren, uilen door een inspecteur van de «irovinciale instantie of van het «trokken rijksbureau worden be- ooht, ten einde met belangheb benden na te gaan of en in hoe- p&rre het verleenen van hulp ge- rienscht is. Aan de hand van de ÏJ,oor deze inspecteurs in te die- jen rapporten zal worden nage daan, welke maatregelen noodig ,,ijn en welk rijksbureau de zorg oor het desbetreffende bedrijf op ich zal nemen. Daarbij kan het i'ioodig zijn, dat, ter bescherming jan het eigendom, dan wel ter 'oorkoming van het voor de voor- iening der bevolking verloren "'aan van goederen, op voorraad n inventaris beslag wordt gelegd, letgeen kan geschieden op grond 'an het zoo juist gepubliceerde «sluit van den secretaris-gene- aal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 16 November j942 (Ned. Stscrt No. 223). Wan- f.eer daartoe wordt besloten, zal Ven .desbetreffend formulier wor- lea. uitgereikt en den betrokkenen evens last tot inventarisatie wor- (ehif gegeven. IWanneer tot afvoer der goe- jmm moet worden overgegaan, Uilen de rijksbureaux of de pro- inciale instanties hun tusschen- lomst verleenen tot het verkrij len van vervoergelegenheid. Voor het geval goederen niet echtstreeks naar de plaats van «stemming kunnen worden ver- oerd zullen deze tijdelijk moeten rorden opgeslagen in ruimten ver Welke de rijksbureaux of irovinciale instanties de beschik ing zullen trachten te ver- rijgen. Met betrekking tot de bedrijven, werkzaam op het gebied der voed - elvoorziening, zullen het de des betreffende bedrijfsschappen ziin, 3ie de in den aanhef van dit be- jicht bedoelde hulp verleenen. (Wie aardappelkaar ten tegen ijstbonnen kunnen ruilen. - Oos- erlingen kunnen wederom, even- ils gedurende de vorige distribu- ieperioden, gedurende de periode fan 29 November tot en met 26 December 1942 ten hoogste één aardappelkaart bij de plaatselijke distributiediensten inwisselen te gen rantsoenbonnen voor rijst. Personen, die een toeslagkaart voor aardappelen wegens bijzon deren arbeid bezitten, kunnen bovendien nog één aardappel- kaart ruilen. De toeslagkaart voor aardappelen, welke is uitge reikt aan houders van L-inleg- vellen, kan echter niet geruild gorden. Ook personen, die behoorentot de inheemsche bevolking van Ne- derlandsch West-Indië kunnen van de boven omschreven rege ling gebruik maken. Verschenen is een beschikking van den commissaris-generaal voor de veiligheid over het foto- grafeeren en andere wijze van reproduceeren van installaties, die voor het verkeer van belang zijn. Op grond van par. 35 der ver ordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de hand having van de orde (138/41) wordt beschikt: Par. 1. (1) Het is verboden de volgende voorwerpen te foto grafeeren, te filmen of in teeke- ning weer te geven: a) spoorweginstallaties: spoor wegen, spoorwegtrajecten, tra- jee tnetten, onvoltooide nieuwe trajecten, railsinstallaties, bouw werken, installaties of inrichtin gen van anderen aard, benevens plannen van dit soort. b) belangrijke wegeninstalla ties: autowegen en daarop gelij kende hoofdverkeerswegen (d.w. z. wegen zonder kruispunten op gelijk niveau met- andere wegen, wegen- en spoorweginstallaties), niet voltooide nieuwe stukken weg, bouwwerken, bruggen, dui kers, viaducten, tunnels, parkeer plaatsen, benzinepompinstallaties, wachtkamers herstelwerkplaatsen veren of installaties van anderen aard in den loop van of aan der gelijke straten benevens planneh van dezen aard. c) Waterwegen- en havenin stallaties: bruggen over alle wa terwegen van meer dan 10 meter breedte, sluizen, stuwen, riolee- ringen, pompinstallaties en an dere inrichtingen, die dienen tot het regelen van den waterstand, drijvende en vaste sluitboomen, dijken, haveninstallaties, omslag en verlaadinstallaties. veren van en naar de eilanden der provin cies Zeeland, Noord- en Zuid- Holland, Friesland en Groningen met de daarbij behoorende bouw werken, installaties, schepen of andere inrichtingen benevens plannen van dit soort. (2) Verboden is het fotogra- feeren, filmen of in teekening weergeven van de in par. 1 ge noemde voorwerpen van deze voorwerpen af, of van het daarbij behoorende terrein af. evenals van een daarbuiten gelegen punt. Par., 2. (1) De bepalingen van par. 1 worden niet toege past: a) op de door den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied (Generalkommis- sar z.b.v.) algemeen officieel toe gelaten foto- en filmverslag gevers. b) op lasthebbers van de be voegde verkeersautoriteiten of van de met het toezicht weer te geven voorwerpen belaste autori teiten. Dezen moeten voorzien zijn van een vergunning van de volgende Duitsche instanties bij het Rijks commissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied: Abteilung Eisenbahn, Wasserstrassenbevoll- machtigter, Referat Wasserwirt- schaft für Deich- und Polderan- lagen und Landstrassen-Bevoll- machtiger für Strassenanlagen, c. op lasthebbers der Duitsche politieautoriteiten, die voorzien zijn van een dienstver gunning der politie of een speciale ver gunning van den commissaris- generaal voor de veiligheid. (2) andere dan de in par. 1 ge noemde personen hebben een speciale schriftelijke vergunning noodig. Uit de aanvrage en het schriftelijke verloop moeten aard en plaats van de weer te geven voorwerpen ondubbelzinnig blij ken. De vergunning wordt ver strekt door den Rijkscommissaris (General-Kommissar z.b.v.) in overeenstemming met den Wehr- machtbefehlshaber in den Nie- derlanden; (3) voorschriften volgens welke het betreden van de in par. 1. genoemde verkeersinstallaties af hankelijk is van een speciale ver gunning blijven onaangetast. Par 3 (1) De voor publi catie of ander gebruik bestemde foto's, filmstrooken of teekenin- gen moeten den Rijkscommissaris (Generalkommissar z.b.v.) voor gelegd worden ter goedkeuring, die in overeenstemming met den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden een beslissing neemt over de toelating, (2) Niet goedgekeurde platen, films en teekeningen benevens afdrukken moeten in beslag ge nomen en zonder schadeloos stelling vernietigd worden. Par. 4. Fotografieën, filmop namen en teekeningen van de in par. 1 genoemde voorwerpen, die bij het van kracht worden dezer beschikking reeds aanwezig maar nog niet in den handel zijn, mo gen slechts met goedkeuring van den Rijkscommissaris (General kommissar z.b.v.), die in over eenstemming met den Wehr machtbefehlshaber in den Nie derlanden een beslissing neemt over de goedkeuring, voor het publiek toegankelijk gemaakt worden. Par. 5. Vergrijpen tegen deze beschikkingen zijn overtredingen en worden voor zoover niet vol gens andere bepalingen 'n zwaar dere straf is vastgelegd, bestraft met hechtenis tot 6 maanden en boete tot 2000 gulden of met een van deze straffen. Par 6. Deze beschikking wordt met de publicatie van kracht. De afkondiging geschiedt door bekendmaking in de dag bladpers. Rechterlijke macht. - Benoemd is tot rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Dordrecht mr. K. N. Korteweg, substituut griffier bij de arrondissements rechtbank te Dordrecht, en tot kantonrechter te Gouda mr. J. A. van Bronkhorst, thans grif fier bij het kantongerecht te Gouda. Het Staphorster boertje" over leden. Op 74-jarigen leeftijd is te Staphorst overleden Lam bert Stegeman Pzn., bekend als het „Staphorster boertje". Als zoodanig had Stegeman den ver koop van kruiden overgenomen en voortgezet van zijn vader, die in het geheele land en ook daar buiten bekendheid had verwor ven als het „Staphorster boertje" AARDAPPELGERECHTEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad meldt: Er is ook in dezen tijd veel meer van de aardappelen te ma ken, dan gekookte aardappelen en aardappelpuree. De recepten van aardappelkoek en -cake ver rijzen als paddestoelen uit den grond. Veel aardappelgebak is een teleurstelling voor degenen, die er veel van verwachten om dat het vast en massief is en maar weinig op cake of zand taart gelijkt. Een dergelijke ge lijkenis is dan ook niet van een aardappeldeeg te verwachten, tenzij men er veel bloem in ver werkt. Maar al is aan den aard van het aardappelgebak niet veel te veranderen, toch kan het meer of minder smakelijk van samen stelling zijn. Men zorge er b.v. voor, dat de aardappel, die in een deeg verwerkt wordt, eenigen tijd van te voren (bij voorkeur den vorigen dag) gekookt wordt en door en door droog gedampt is. Dat is noodig, omdat anders het deeg te vochtig wordt. Ver der lette men er op, dat het deeg met aardappelen niet lang voor het bakken gemaakt wordt; het wordt dan vochtig en verkleurt leelijk. De bereiding van een aardap pelkoek vraagt weinig tijd en er Een zelfde faam heeft Lambert Stegeman zich niet eigen kun nen maken, maar toch maakten velen ook van zijn kruiden ge bruik. Met hem is een bekende Staphorster figuur heengegaan. Melkstandaardisatiebesluit. - Bij besluit van de secretarissen-ge neraal van de departementen van sociale zaken en van landbouw en visscherij is met ingang van gisteren aan - burgemeesters van gemeenten, waarin een by het melkstandaardisatiebesluit straf baar gestelde overtreding heeft plaats gevonden, de bevoegdheid verleend den naam van den over treder alsmede het vonnis be kend te maken. De uitvoering der ziektewet. - Krachtens een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken is rechtspersoonlijkheid toegekend aan het college, dat overeenkom stig het bepaalde bij de ziektewet belast is met het toezicht op de uitvoering dier wet door de er kende bedrijfsvereenigingen. Voorts zal de voorzitter het college in den vervolge in en bui ten rechten vertegenwoordigen. Dr. J. F. L. Reudler overleden. Op 59-jarigen leeftijd is te Zwol le overleden dr. J. F. L. Reudler, leerraar in de scheikunde aan de R.H.B.S. Dr. Reudler heeft zich behalve aan de wetenschap ge wijd aan de belangen der volks gezondheid en hij heeft daarbij zeer geijverd voor het dagsanato rium en de buitenschool teHerfte bij Zwolle. Voor zijn benoeming- in 1922 te Zwolle was hij schei kundige aan een textielfabriek in Enschedé. zijn weinig ingrediënten voor noodig. Wat restjes aardappelen van den vorigen dag en wat smaakgevende bestanddeelen wor den door elkaar gekneed, in da koekepan mooi bruin gebakken en het gerechtje is klaar. Lijkt het u niet iets voor dagen waar op u een voor- of nagerecht wilt geven? U kunt den koek n.l. naar wensch zoet of zout bereiden. Zoete aarda-jpelkoek. 450 gr. gekookte aardappelen, 50 gr. custardpoeder en wat ci troenessence (of geraspte citroen schil) of 50 gr. puddingpoeder met een smaakje, (2 lepels tap temelk), 100 gr. suiker. De aardappelen fijnmaken en met de custardpoeder, de suiker èn flink wat citroenessence of geraspte citroenschil tot een ge lijkmatige massa kneden, zoo noodig wat taptemelk toevoegen. Een koekepan heel dun met bo ter insmeren en wat bloem er in strooien. Het deeg in de pan over doen en met een deksel er op, op een zacht vuur bakken. Na een half uur de taart op het dek sel schuiven, de koekepan weer met boter insmeren en met bloem bestrooien en daarna den twee den kant op dezelfde wijze bak ken. De koek voorzichtig uit de pan laten glijden en koud laten worden. Men kan het deeg ook in een beboterden en met bloem bestrooiden springvorm doen en circa 3/4 uur in den oven bak ken. Aardappelflensjes, „zoet" of „zout", (8 stuks). 400 g. gekookte aardappelen, 100 g. bloem, zout. Voor hartig vulsel: gesmoorde tomaten, champignons of groen ten of vleeschresten, visch. gar nalen of mosselen in een dik sausje; voor zoet vulsel: jam, stroop, honing, kleingesneden en besuikerde vruchten, vruchten moes, custardvla. De koude gekookte aardappelen zeer fijn maken, de bloem eraan toevoegen en de massa kneden tot een soepel deeg verkregen is. Het deeg dun uitrollen. Tafel en deegTol met bloem bestrooien. Van de deeglap 8 vierkanten snij den. Hiervan een helft met vul sel bedekken tot op 1 c.M. van den rand. De andere helft er over vouwen. In een koekepan wat boter of vet heet laten wor den en daarin de flensjes aan beide zijden goudbruin bakken. De flensjes op een warme schaal overdoen en er een takje peter selie bijleggen of er wat s«fker over strooien. Aarda ppeltaart. 500 gr. gekookte aardappelen, 80 g. havermout of vlugkokende gortmout, 100 g. suiker, 2 zure appelen, 2 theelepels bakpoeder, zout De aardappelen fijn wrijven en met de havermout of gortmout, de suiker, de geraspte - appelen, poeder en zout vermengen. De massa zoolang kneden, totdat zij gelijkmatig is. Een koekepan heel dim met boter insmeren en met wat bloem of paneermeel be strooien. Het deeg in de pan overdoen en met het deksel erop, op een zacht vuur bakken. Na een halfuur de taart op een deksel schuiven, de koekepan weer met boter insmeren en met bloem of paneermeel bestrooien en den tweeden kant op de zelfde wijze bakken. De koek voorzichtig uit den vorm laten glijden en koud laten worden. Naar verkiezing de koek met wat jam bestrijken of met wat suiker bestrooien. door FRANZ WENDELMUTH. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. „Ik vond voetsporen in het huis. Op den grond lag een stof laag en daarin waren de voet sporen te zien. Bovendien was er in een van de kamers een ruit ingedrukt. Ik vermoedde, dat iemand ongevraagd een bezoek had gebracht." „Hm was er iets gestolen?" „Dat weet ik niet. In elk geval heb ik niet kunnen constateeren, dat er iets verdwenen was." „U wist natuurlijk niet, wat er in het huis aanwezig was, voor dat u kwam? Hebt u aanteeke- ningen gemaakt van de voetspo ren?" „Neen," zei Homan. (Copyright bij Eden-Verlag Berlin) (48 „Dank u en verder, men- kind. U sloot met den sleu- het huis open en vond het ijk?" „Neen, dat vond ik pas later [in den nacht. Ik ging in huis, zette mijn bagage neer en ver- pok toen naar het dorp om de loodzakelijke inkoopen te doen." I -En nergens verdachts be merkt?" Toen de rechercheur zag, dat rloman aarzelde met het ant woord, riep hij woedend: „Voor- Hl spreek op! Wat heb je geconstateerd?" „Niet?" herhaalde de re chercheur verwonderd over de woorden van Piet. „Waarom niet?" „Omdat, eh, ik weet niet, ik vond het 'niet de moeite waard. En bovendien is er op Vlieland geen politiepost. Ik had naar Texel moeten overvaren en daar om stelde ik heb uit." „Zoo dat is heel merkwaar dig", gromde van Stolberg. „Ten eerste noemt u een inbraak niet de moeite waard en naderhand verklaart u, dat u den weg naar Texel te ver vond." „Daar kan ik geen antwoord op geven. Het is, zooals ik zeg. Bovendien wist ik toch niet, wanneer de inbreker in huis was geweest? Misschien was het wel weken of maanden geleden en als het werkelijk een inbraak ge weest is en niet louter nieuws gierigheid, dan moet ik zeggen, dat de inbreker de zaak weer netjes achtergelaten heeft. Voor zoover ik heb kunnen nagaan, was er niets van zijn plaats ge haald." „Hoe weet u dan, dat de man 's nachts binnen is geweest?" „Omdat de menschen hier op het eiland vertellen, dat er eiken nacht licht achter de vensters schijnt", antwoordde de jonge man geduldig. Treslong waagde het opnieuw, een steentje bij te dragen. „Er worden in den laatsten tijd vreemde dingen over het huis verteld", zei hij bijna fluis terend, „maar omdat het er dik bovenop lag, dat de menschen het zelf hadden verzonnen, ge loofde ik het niet." „En wat zijn dat voor vreemde dingen en waarom heb je er geen acht op geslagen?" vroeg van Stolberg op bijna bevelenden toon. „Men zei, dat er in de woning van Ruys een spook ronddwaal de", zei Treslong, boos over den. toon van den ander, „en daar mede is tevens uw tweede vraag beantwoord." „Zoozoo, maar ik heb al meer gezegd, dat ik niet u, maar mijnheer Homair vragen stel. Zwijg dus, tot ik u iets vraag!" Hij wendde zich weer tot den schilder: „U bent dus naar het dorp gegaan om boodschappen te doen? Wanneer kwam u terug?" „Even voor middernacht!" „Zijn de winkels hier zoo lang geopend?" „De winkels niet, maar het café wel". „Dan hebt u, om zoo te zeggen, te diep in het glaasje gekeken!' „Dat is een zaak, die hier niet terzake doet!" zei Piet boos. „Dat is een particuliere aangelegen heid!" (Nadruk verboden) (Wordt vervolgdX,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5