/De strijd in hel Oosten en in Noord-Afrika duitsch -tèste laargang Zaterdag 5 December 1942 No. 25366 ^WEERMACHTBERICHT GEMEENTEBESLUITEN Haalt meer warmte uit uw kolen! Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte EERSTE BLAD. Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waf f en SS en het Legioen. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Het opperbevel van de Duitsche 'eermacht deelde gisteren mede: De Sovjets vielen ten Noord- losten van Toeapse en aan de ITerek wederom met sterke strijd krachten tevergeefs aan. Duitsche knelle formaties voerden de laat ste twee dagen in het gebied ten Noorden van de Te-rek succesrijke ianvalsoperaties uit. behaalden lanzienlijke terreinwinst en ver- Sietigden verscheidene vijande- jke cavalerie- en gemotoriseerde .ifdeelingen. Talrijke gevangenen :|n een groote buit aan wapens en oertuigen werden binnenge- iracht. In het verloop van de gevechten •h de Kalmukkensteppe werd op- mieuw een vijandelijk bataljon in fanterie uiteengeslagen, 8 pant serwagens en talrijke voertuigen ernietigd en de belangrijkste ra- itailleeringsweg van den vijand Verbroken. uj Tijdens de voortgezette verbit- erde afweergeveohten tusschen rVolga en Don stortten gisteren herhaalde krachtige aanvallender 'Vttjets met groote verliezen in- i'M. 38 pantserwagens werden 'ernietigd. Honderden gevange en, wapens en andere buit vielen handen van onze troepen. In e groote bocht van den Don na- en eigen aanvallen, ondanks tardnekkigen tegenstand van den- vijand een gunstig verloop. Bin den sector Kalinin-Ilmenmeer Mislukten wederom krachtige jantser- en infanterieaanvalien |er,..Sovjets met groote bloedige |n materieele verliezen. De vijand Verloor opnieuw 49 pantserwa gens. Eskaders gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers kwa men met succes in de verbitterde fweergevechten tusschenbeide. 'achtvliegers dwongen sterkere ijandelijke vliegtuigformaties tot len strijd en schoten 22 Sovjet- koestellen neer. Vier vliegtuigen rr/erden door luchtdoelartillerie an de luchtmacht vernietigd. />rie eigen toestellen worden ver- »/Aan het front in Cyrenaica we- 'irzijdsche artilleriegevechten. In pjnesië veroverden Duitsche |roepen belangrijke stellingen, taliaansche troepen vernietigden en formatie Britsche parachutis- en. Er werden 754 gevangenen tinnengebracht. Formaties der Duitsche en Ita- laansche luchtmacht vielen in Nuik- en scheervluchten vijande- ijke pantserwagens en voertuig- colonnes aan. Nachtelijke aan vallen werden ondernomen op de haveninstallaties en het vliegveld 'an Böne en op het vijandelijke avitailleeringsverkeer in Algerije Juitsche jagers schoten 16 Brit sche vliegtuigen neer. 2 eigen oestellen worden vermist. In den tijd van 21 tot 30 Nov. rerioor de Britsche luchtmacht h- j 1^gtui=en- waai-van 62 in het viiddellandsche Zeegebied In aenzelfden tijd gingen in den ■trijd tegen Groot-Brittannië 50 'ïgen vliegtuigen verloren. Tijdens herhaalde aanvallen op le Britsche kust brachten Duit- che motortorpedobooten den len pee- een koopvaardijschip van °00 brt. en een beveiligingsvaar- Buig, den 3en Dec. een torpedo- ager van de „Hunt"-klasse en k^iwaardijschepen van te ,amen 4500 brt. tot zinken Na ïevige nachtelijke gevechten met /ijandelijke torpedojagers keer- len alle booten op haar steun punt terug. Resolutie van Italiaansche ar- Viders. De nationale raad van fe fascistische arbeidersverbon- uen is onder voorzitterchap van aen minister voor corporaties, Ricci, bijeengekomen, en heeft bij acclamatie een resolutie aange- h^8.n 7yanri den volgenden in- italiaansche arbeiders aebben met ontroering en trots ae woorden vernomen van den Duce en zullen al hun werk- stellen in dienst van de oorlogsinspanningen der natie De arbeiders zullen zich door geen dreigementen van den vijand van hun stuk laten bren gen en zijn er meer dan ooit zeker van, dat het uithoudings vermogen en de moed van het Italiaansche volk hun loon zullen krijgen door de overwinning. (D.N.B.) Darlan Volgens een United Press bericht uit Londen, is ad miraal Darlan ook thans nog anti - Engelsch gezind. Hij spreekt alleen zoo wordt ge zegd van „de Vereenigde Sta ten en hun geallieerden" en neemt het woord „Engeland" of „Engelsch" nooit in den mond. Amerikanen in Noord Afrika zou den er stellig op wijzen, dat Dar lans hoop zijn positie in de toekomst te kunnen houden, ge stegen is, doordat men steeds meer erkent, dat hij, Darlan, de eenige man is, die in staat is ge weest deelen van Fransch Noord- Afrika zoo snel aan den kant van de geallieerden te brengen. In het United Press bericht wordt verder gezegd., dat een cor respondent van het agentschap de gelegenheid heeft gehad Dar lan persoonlijk in Noord-Afrika te zien. Hij behandelde „de Ameri- kaansche officieren met groote beminnelijkheid". (D.N.B.) Engelsche wandaden Het door de Engelschen getorpedeerde en tot zinken gebrachte lazaret schip „Citta di Trapani" was, naar Stefani meldt, reeds een keer, en wel op 30 Juli j.l., eenige mijlen ten Noordoosten van Derna door Engelsche vliegtuigen gebombar deerd. Dit is het vierde Italiaan sche lazaretschip, dat door de En gelschen is aangevallen. Hiermede wordt opnieuw bewezen, zoo con stateert men te Rome, dat de En gelschen alle internationale wet ten met voeten treden en niet den geringsten eerbied aan den dag leggen voor de teekenen van het Roode Kruis. Voor de zooveelste maal hebben de Engelschen hun waren brutalen aard bewezen. In Noord-Frankrijk zijn twee treinen door Britsche vliegtuigen beschoten. In een van deze treinen zijn twee kinderen gewond en De voorm. Kweekschool - 18 November 1940 besloot de Ge meenteraad het Gravensteen, na verbouwing tot industrieele in richtingen met tehuis voor man- men en asyl voor passanten, en de voormalige Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen aan de Oude Vest No. 35, na ver bouwing tot volkslogement, aan het Leger des Heils, voorloopig voor den tijd van tien jaren, te verhuren tegen een gezamenlijke huursom van f. 1500 per jaar. De verbouwing van de voorm. Kweekschool is nagenoeg vol tooid. Voor wat dit gebouw aan gaat zou derhalve aan voor-meld besluit uitvoering kunnen worden gegeven, ware het niet, dat het Leger des Heils inmiddels is op geheven. Thans heeft de Nederlandsche Volksdienst verzocht het gebouw van de voorm. Kweekschool te mogen huren ten einde het in te richten tot en te bezigen als kin dertehuis. De Volksdienst is be reid voor het gebouw een huur te betalen van f.2000 per jaar, mits nog eenige wijzigingen in het verbouwingsplan worden aange bracht. Die wijzigingen zullen een verhooging van de voor de ver twee mannen, van wie er een in het ziekenhuis is overleden. In den anderen trein werden de machi nist en de stoker, benevens een reiziger getroffen. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgeno men. (D.N.B.) De verliezen fier Amerikaansche koopvaardij Uit Washington wordt gemeld, dat volgens een mededeeling van het departement van marine de Amerikaansche koopvaardij tot dusver als gevolg van oorlogshandelingen in totaal 2901 man verloren heeft, van wie 463 dood en de overigen als ver mist zijn opgegeven. (D.N.B.) Roosevelt ontvangt Canadee- schen premier. Uit Washington wordt gemeld, dat de minister president van Canada, Mackenzie King, die te Washington is aan gekomen, door president Roosevelt in het Witte Huis ontvangen is, waar beiden het weekeinde zullen doorbrengen met het bespreken van economische en andere vraag stukken in zake het tijdvak na den oorlog. (D.N.B.). EENIGE WENKEN VOOR HET GEMENGD STOKEN VAN BRANDSTOFFEN. Nu het in het algemeen niet mogelijk zal zijn, dat een brand- stoffenhandelaar aan al zijn af nemers precies die soort, kwaliteit en afmeting brandstof levert, welke men altijd gestookt heeft, volgen hieronder eenige wenken, waarmede een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er op gewezen worden, dat men voorheen in kachels en haarden vrijwel uit sluitend anthracietnootjes 3 (20 tot 30 m.m.) stookte, doch dat men ook anthracietnoten 1 (50 tot 80 m.m.) en anthracietnoten 2 (30 tot 50 m.m.) kan gebruiken. 1. Men kan anthraciet ge mengd stoken met eierbriket- ten, essnootjes en bruinkool briketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stukgrootte van de brandstoffen ongeveer dezelfde is. By gemengd stoken van anthraciet met cokes dient de cokesafmeting kleiner te zijn. 2. Het mengen van cokes met anthraciet biedt het voordeel, dat het vuur beter doorbrandt. Een vuur met enkel cokes gestookt, dooft eerder. 3. Als men eierbriketten met anthraciet mengt, heeft men minder last van het pek, dat bij bereiding van eierbriketten als bindmiddel voor het anthraciet- gruis wordt gebruikt. Pek heeft een hoog gasgehalte en vormt bij verbranding veel roet. Stookt men in een vuur enkele eierbriketten, dan moet men telkens kleine beetjes versche brandstof bijvul len en pas nadat de vorige ver brand zijn. Ook moet men het vuur eerst door laten branden, voordat men het tempert. 4. Men kan ook cokes en eier briketten gemengd stoken, mits de stukgrootte van de cokes klei ner is. Hierdoor brandt de cokes vlotter door en heeft men minder last van roeten van het pek. 5. Gasnootjes, ook wel keuken- of kachelnootjes of half-of drie- kwartvette kolen genaamd, heb ben bakkend vermogen, d.w.z. als de kolen op een vuur warm wor den, bakken de enkele stukjes aan elkander vast en vormen een koek op het vuur. Men kan het bezwaar van dit bakken voorkomen, dooi de essnootjes gemengd te stoken met anthraciet van dezelfde stuk grootte of met cokes van een klei nere afmeting. 6. Turf moet voor het gebruik in haarden of haardkachels ver kleind worden tot stukken van ca. 40 m.m. in het vierkant en slechts met kleine hoeveelheden tegelijk op goed doorbrand vuur worden gebracht. Bovendien ver dient het, als men turf stookt, aanbeveling het vuur pas te tem peren als de versch opgebrachte brandstof flink doorgebrand is. Tiu'f verbrandt sneller dan an thraciet. Menging met anthraciet eierbriketten of bruinkoolbriket ten heeft weinig zin. Het bran dend houden gedurende den nacht kan het beste geschieden door uitsluitend anhraciet, eierbriket ten of bruinkoolbriketten te sto ken. In een centralen verwar-" mingsketel kan men cokes ge mengd met persturf stoken. De persturf behoeft dan niet ver kleind te worden. bouwing uitgetrokken gelden met plm. f.6100 ten gevolge hebben, doch de Volksdienst is genegen bevonden hiervan een bedrag van f.5000 voor zijn rekening te ne men. Verder heeft de gemeente het recht om steeds ten hoogste tien kinderen tegelijk voor haar rekening in de inrichting te doen opnemen en verplegen. Benoemingen. De burge meester- besloot: lo. te benoemen tot lid van de Commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal" in de vacature-prof. dr. J. A. J. Barge, den heer A. J. M. van Dijk. 2o. te benoemen tot Commis saris van de Gemeentelijke Volks- credietbank in de vacature mevr. C. P. Braggaar-De Does, mevr. R. Pardoen-Westra. 3o. te benoemen tot lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon in vacature mevr. C. P. Braggaar- De Does, mevr. E.J.O. Pollmann- Schoondergang. te benoemen tot ambtenaar van den Burg. Stand bestemd om den ambtenaar, belast met alle aan den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand opgedragen werkzaamheden, bij ontstentenis of afwezigheid om andere reden, te vervangen: lo. M. H. van den Upwich, commies 2de klasse ter gemeen tesecretarie 2o. H. Veldstra, commies 3de klasse ter gemeentesecretarie. Mej. M. J. Geenen te Sneek is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs. Wijziging Uitbreidingsplan De wenschelijkheid is gebleken om het uitbreidingsplan dezer gemeente te wijzigen in dier voege, dat de geprojecteerde straat, welke een verbinding zou vormen tusschen de Cobetstraat en de Burggravenlaan, vervalt en de gronden aan de Noordoostzijde van de De Gijselaarstraat en de Noordwestzijde van de Burggra venlaan, hoek De Gijselaarstraat, welke volgens het geldende uit breidingsplan bestemd zijn voor „beteren bouw", bestemd worden voor „villabouw". Leeszaal Reuvens. Het be stuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" heeft in verband met de plaats gehad hebbende verhooging van de rijks subsidie verzocht, dat de Ge meente de daaraan aansluitende verhooging van de bijdrage uit haar kas zal toekennen. Op grond hiervan dient de op de gemeente-begrooting voor 1942 uitgetrokken subsidie van f5341 nader te worden gesteld op f. 6484.10, zijnde een verhooging mitsdien van rond f. 1144. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt, om aan de subsidie de voorwaarden te verbinden, dat de begrooting en rekening aan de goedkeuring van de gemeente zijn onderworpen en dat de ge meente zich door een gedele geerde kan doen vertegenwoor digen. Vreugde en Arbeid. Het Ne derlandsche Arbeidsfront, Hoofd- afdeeling Gemeenschap „Vreug de en Arbeid" te Amsterdam heeft verzocht ten behoeve van door dat Arbeidsfront alhier te geven cursussen, n.l. een avond school voor volwassenen en cur sussen in Duitsch, Engelsch, Ita- liaansch en Eerste hulp bij on gelukken, subsidie uit de gemeen tekas te 'mogen ontvangen. f. 1500 is daarvoor beschikbaar gesteld. Vacantie-regeling. Evenals voor het stookseizoen 1941/42, was het ook voor dit stookseizoen noodig eenige veranderingen te brengen in de regeling van de vacanties der gemeentelijke in richtingen van onderwijs. Deze veranderingen komen neer op de volgende: Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familie leden of bekenden op foto's van de Waffen-SS en het legioen in dagbladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Ger manische Freiwilliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. van heden- en Zondagavond 16.30 uur tot morgen-, resp Maandagochtend 8.32 uur De maan kwam vannacht op te 4.32 uur en ging onder te 15.24 uur; morgenochtend komt de m.aan op te 5.53 uur en gaat onder te 15.56 uur. Gymnasium en Hoogere Bur gerscholen: Le voor deze scholen geldende Kerstvacantie wordt verlengd en zal duren van 16 De cember 1942 (na afloop der les sen) tot en met 11 Januari 1943, daarentegen wordt de Paaschva- cantie verkort en zal duren van 16 April (na afloop der lessen) tot en met 27 April 1943. Scholen voor voorbereidend la ger-, gewoon lager-, buitenge woon lager-, voortgezet gewoon lager- en uitgebreid lager onder wijs: De Kerstvacantie wordt ver lengd en zal duren van 18 De cember 1942 (na afloop der les sen) tot en met 10 Januari 1943. Nader zal worden beslist of ver andering zal worden gebracht in de Paaschvacantie. Ontslag. Aan mej. G. J. Vriesen is eervol ontslag verleend uit haar betrekking van onder wijzeres aan de o. 1. school aan de Boommarkt. MuseuA-verkoop. De Com missie voor het Stedelijk Museum de Lakenhal is gemachtigd een in het Museum aanwezige z.g. Hollandsche Tweedeurs-kolom- menkast met opgelegd palissan derhout, die indertijd door het Museum werd aangekocht, te verkoopen, aangezien het Museum nog een dergelijke kast bezit. Erfenis aanvaard. De heer F. Scholten, in leven auteur, ge woond hebbende te Katwijk, over leden te Leiden den 29 Augus tus 1942, heeft de Gemeente Lei den, onder den last van eenige legaten, benoemd tot zijn eenige erfgename. De erflater heeft aan de erf stelling' enkele opdrachten ver bonden, welke van wetenschap- pelijken aard zijn en het nabije Oosten betreffen. De gemeente Leiden is gehou den het kapitaal afzonderlijk te beheeren en de revenuen aan de Stichting Nederlandsch Archaeo- logisch Philologisch Instituut voor het Nabije Oosten, gevestigd te Leiden, ter beschikking te stellen. Aangezien de erfstelling zal bijdragen tot den luister van het wetenschappelijk leven in deze gemeente, terwijl ook door de be palingen van het testament ba ten voor het Leidsche bedrijfsle ven zullen ontstaan is er voor da gemeente alle aanleiding de er fenis te aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1