T 83ste Jaargang Vrijdag 4 December 1942 No, 25365 Sovjet-aanvallen afgeslagen DUITSCH WEERMACHTBERICHT J VERDUISTEREN: De strijd in Noord-Afrika GEMENGD NIEUWS „Houdt Uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom." BINNENLAND Heiiing van schoolgeld. DE STEM DER SS. Bon 62 is geldig. De nieuwe boterbon. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Het opperbevel der Duitsche 1weermacht deelde gisteren mede. In den Kaukasus zijn de ge vechtshandelingen door hoog wa ter en onbegaanbare wegen era- stier benadeeld. Desondanks rijn op eenige plaatsen plaatselijke °evechten met den hardnekkig aanvallenden tegenstander gele- I verd, 1 waarbij de bolsjewieken t zware verliezen leden. Sterke vij- i andelijke strijdkrachten zijn ten Noorden van de Terek in tegen- aanvallen teruggeworpen, een ca valerieregiment werd uite'enge- slagen. Talrijke gevangenen en buit werden binnengebracht. Ge- veohtsvliegers achtervolgden den vluchtenden tegenstander en ver nielden talrijke zware wapens en «voertuigen. In de Kalmukkensteppen sloten Duitsche gemotoriseerde troepen na verrassende, over grooten af stand strekkende omvatting de achterwaartsche verbindingen der bolsjewieken af en vernietigden verscheidene kolonnes. lij Ook gisteren mislukten nieuwe -. rtnvallen van sterke formaties en xanks van den vijand in het Wolga - Don - gebied door den taaien tegenstand der Duitsche en. Roemeensche troepen. ii In samenwerking - met sterke Duitsche en Roemeensche lucht strijdkrachten werden den vijand I zware, bloedige verliezen toege- - bracht en alleen tusschen Wolga «en Don 60 tanks vernield. In den sector Kalinin en II- menmeer weerden formaties van leger en luchtwapen in zware af- weergevechten alle vijandelijke aanvallen, deels in tegenaanval- len, bloedig af en vernielden 106 tanks. Aan het front van de IJszee werden troepenconcentraties der I bolsjewieken' door luchtaanvallen uiteengedreven. Stad en haven van Moersmansk en Kola wer den zwaar getroffen. In dein tijd van 11 tot 30 Nov. werden 309 bolsjewistische vlieg tuigen vernietigd, 220 werden Neergeschoten in luchtgevechten, 71 door afweergeschut en 15 door troepen van het leger, de overige werden op den grond ver- nielcl In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 83 leigen toestellen verloren. - In het Westen van Cyrenaica braoht het luchtwapen den vijand wederom zware verliezen aan ver kenningstanks en kolonnevoer- J tuigen toe. De haveninstallaties van Tobroek vormden in den af- geloopen nacht het doel van zware bombardementsaanvallen. Bij plaatselijke gevechten in Tu nesië zijn 200 gevangenen bin- nengebracht, 34 tanks en 6 ver- f kenningstank-s werden vernield. lDe vijandelijke ravitailleerings- havens in Fransch Noord-Afrika zijn voortdui-end uit de lucht aangevallen en vrij groote vernie lingen werden tot stand gebracht. Een Duitsche duikboot heeft in het Westen van de Middelland- sohe Zee door torpedotreffers een Britschen kruiser van de London- li klasse in den grond geboord. Voor a de kust van Algerije is een Brit- Asche torpedojager door bommen getroffen en door de bemanning verlaten. Een bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht aan vallen ondernomen op West- Duitechland. In eenige plaatsen In het Rijn-Maingebied ontstond geringe schade aan gebouwen. Vijf vijandelijke vliegtuigen wer- [Öen neergeschoten. Aan de Zuid oostkust van Engeland hebben Duitsche jagers overdag spoor- riwegloodsen en troeperionderko- mens bestreden f van hedenavond 16.31 uur tot morgenochtend 8.30 uur Ij De maan kwam vannacht op te uur en ging vanmiddag In aanvulling op het weer- machtbericht verneemt het D.N. B. nog het volgende: Toen een week geleden Reuter met veel drukte het begin van het offensief van het eerste Brit sche leger in Tunis aankondig de, werden in Londen en New- York reeds de strategische gevol gen van een bezetting der Noord en Oost-Tunesische kust'bespro ken. Optimistische stemmen spra ken zelfs van een spoedige ver- eeniging met het in de Cyrenaica opereerende 8ste Britsche leger. De toestand op dit oorlogstoo- neel heeft zich echter geheel an ders ontwikkeld. Nadat de Duit sche en Italiaansche troepen na hun landing in Tunis voorloopig eerst al hun krachten "hadden ingespannen voor de beveiliging van de bezette gebieden, het ver krijgen van de superioriteit in de lucht en het uitbreiden van vei lige ravitailleeringsverbindingen, zijn zij thans tot meer actieve krijgsoperaties overgegaan. De aanval van vijandelijke tankfor maties op 1 December werd door een omsingelingsaanval van Duitsch-Italiaansche troepen af geslagen, waarbij de vijand met zware, bloedige verliezen en met het prijsgeven van verscheidene plaatsen tot den terugtocht werd gedwongen. Het is geen teeken van sterkte, wanneer officieele Londensche communiqué's nu nog maar be scheiden spreken van een „con solidatie der Britsch-Amerikaan- sche stellingen" en moeten toe geven, dat de spilmogendheden door het veroveren van nieuwe zeesteunpunten haar ravitaillee- ringsbasis uitgebreid hebben en voortdurend vliegvelden aanleg gen. Tunis vormt voor alle operaties der spil een belangrijk brugge- hoofd. De ongeveer 150 kilometer breede straat van Sicilië is wel iswaar bezaaid met Engelsche duikbooten en ligt in het bereik van de Britsche luchtmacht op Malta en van de Amerikaansche vliegers in Algiers, toch moet-de- vijand bij storingsacties bedacht zijn op zeer zware verliezen aan schepen en vliegtuigen. Isaac Sweers bij Noord-Afrika ondergegaan. De eerste lord der Britsche admiraliteit. Alexan der, heeft gisterenin (het Lager huis volgens Reuter opgemerkt, dat de Engelsché scheepsverlie- zen bij de actie in Noord-Afrika geringer zijn dan men heeft ver ondersteld. De verliezen aan koopvaarders zullen evenwel niet worden gepubliceerd. Van de verloren oorlogsschepen noemde Alexander de torpedoja gers Brook en Martin, het kor vet Gardenis, de beide kotters Walney en Hartland, de sloep Ibes, een ravitailleeringsschip, de Mecla, den mijnenveger Algerien- ne het luchtdoelartillerieschip Tynwald en 't kleide vliegkamp schip Avenger, benevens den Ne- derlandschen torpedojager Isaac Sweers. (D.NiB.) De „Isaac Sweers", die in het begin van 1940 nog niet was vol tooid, had een waterverplaatsing van 1628 ton en een snelheid van 36 knoopen. De bewapening be stond uit 5 stukken geschut van 12 c.m., 4 stukken luchtdoelge schut, 4 luchtdoelmitrailleurs, 8 torpedolanceerbuizen, benevens Inrichtingen voor het leggen van mijnen en het gebruik van diep tebommen. Het schip had een watervliegtuig aan boord. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat aldaar is toegegeven, dat bij de opera ties in Noord-Afrika vijf marine transportschepen verloren zijn gegaan. Bovendien, zoo wordt verder gezegd, zouden drie Ame rikaansche transportvaartuigen, een torpedojager en een tank schip beschadigd zijn. (D.N.B.) De nachtelijke zeeslag bij I,oen- ga. Naar Domei meldt, bren gen de resultaten van den nach telijken slag bij Loenga (Guadal canal het totale aantal der vij andelijke oorlogs- en transport schepen, die in het gebied van de Salomonseilanden tusschen 7 Aug. en 30 Nov. tot zinken ge bracht of zwaar beschadigd zijn, op 125 eenheden. Bovendien wer den ruim 850 vliegtuigen neerge schoten of vernietigd. De samenstelling van deze ver liezen is als volgt: vier tot zin ken gebrachte en drie zwaar be schadigde slagschepen, vier tot zinken gebrachte en vier zwaar beschadigde vliegkampschepen, 31 tot zinkengebrachte en - vijf zwaar beschadigde kruisers, 21 tot zinken gebrachte en 15 zwaar beschadigde torpedojagers, negen tot zinken gebrachte duikbooten, een tot zinken gebrachte mijnen veger, een zwaar beschadigde duikboot en een idem mijnenve ger, drie niet nader geïdentifi ceerde zwaar beschadigde oor logsbodems, 17 tot zinken ge brachte en zes zwaar beschadigde transportschepen. Er werden dus in totaal 87 oorlogsschepen en transportsche pen tot zinken gebracht en 38 zwaar beschadigd. De Japansche verliezen bedragen 41 oorlogs schepen en transportschepen en 206 vliegtuigen. Rantsoeneering in de Vereenig- de Staten. - Efe meldt'uit New- York, dat de Amerikaansche pers een strenge rantsoeneering naar Europeesch voorbeeld voor de Vereenlgde Staten aankondigt. In Januari 1943 zou die rantsoenee ring van kracht worden. De re geering, aldus dit bericht, heeft reeds 162 millioen levensmidde lenkaarten laten drukken. De rantsoeneering geldt voor vleesch boter, margarine, spek, olie voor voedselbereiding, geconserveerd fruit, geconserveerd vleesch, ge conserveerde visch, room, kaas en waarschijnlijk ook voor ver- sche en gecondenseerde melk. Koffie en suiker zijn reeds ge rantsoeneerd. Ook voor den ver koop van chocolade, kleeding en schoeisel zal een regeling worden getroffen. De correspondent van Efe wijst er op, dat alleen al in Brazilië een milliard pond koffie is opge slagen, die niet vervoerd kan worden wegens gebrek aan scheepsruimte. Zoo stapelt de sui ker zich op Portorico en Cuba op. (D.N.B.) Door tram overreden en ge dood. - Gistermorgen omstreeks half zeven is in de Oranjeboom straat te Rotterdam de 73-jarige weduwe S. Valkbrommer uit die straat, door een tramwagen aan gereden. De vrouw werd zeer zwaar' gewond opgenomen. Zij is per auto naar het Zuid er zieken huis gebracht, doch bij aankomst bleek zij reeds te zijn overleden. Men vermoedt, dat zij door de duisternis de tram niet of te laat heeft opgemerkt. Zij had als ge woonlijk den nacht doorgebracht bij haar dochter, die aan den overkant ip dezelfde straat woont Toen zij naar haar woning wilde terugkeeren gebeurde het oiige- luk. Te water geraakt en verdron ken. Te Delft is in de duister nis te water geraakt de 73-jarige heer Heyne den Bak. Ofschoon hij spoedig op het droge was ge bracht, is de man tijdens het ver voer naar zijn woning overleden. Koffertje met f.5500 gestolen. Terwijl dé bewoonster, een café houdster, afwezig was, zijn die ven, na de keukendeur te hebben opengebroken, een woning in de le Jan Steenstraat te Amster dam binnengekomen. Htm be langstelling ging slechts uit naar een koffertje, inhoudende f.5500 aan bankbiljetten, alsmede naar een radiotoestel, welke zaken zij zich hebben toegeëigend. VOOR HET MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. De secretarissen-generaal van de departementen van opvoeding, wetenschappen en kuituurbe scherming van binnenlandsche zaken en van financiën hebben een nieuwe regeling vastgesteld voor de heffing van schoolgeld voor het middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs. Daar bij is bepaald, dat maatstaf voor het verschuldigde schoolgeld is het totaal bedrag, dat de school- geldplichtige verschuldigd is we gens inkomstenbelasting over het bij den aanvang van het school geldjaar (dit is het cursusjaar), laatst verloopen kalenderjaar of gedeelte van dat kalenderjaar (belastingtijdvak) en wegens ver mogensbelasting over het bij den aanvang van het schoolgeld jaar loopende belastingjaar. Bij gebreke van een aanslag in de inkomstenbelasting, op grond van de grens van ongeveer f 4000 aan loonbelasting onderworpen inkomens, geldt de betaalde loon belasting als maatstaf. Was overigens de belasting plichtige in het bedoelde kalen derjaar niet belastingplichtig voor de inkomstenbelasting, dan wordt het schoolgeld geheven naar den maatstaf van de inkomstenbelas ting of loonbelasting en van de vermogensbelasting, welke ver moedelijk verschuldigd zullen zijn over het kalenderjaar, on derscheidenlijk het belastingjaar waarin het cursusjaar is aange vangen. s Bedraagt de schoolgeldmaat staf minder dan f. 16, dan is geen schoolgeld verschuldigd. Het schoolgeld voor het mid delbaar en het voorbereidend hoo ger onderwijs bedraagt per leer ling en per schoolgeldjaar: f.5 bij een schoolgeldmaatstaf van f.16 tot f.20; f6 bij een maat staf van f.20 tot f.24, enz.; f.13 bij een maatstaf van f. 50 tot f 56; f. 14 bij f56 tot f62, enz f25 bij een maatstaf van f. 120 tot f.126; f.30 bij f.140 tot f.146; f.40 bij f.190 tot f 210; f.56 bi) f.390 tot f.410; f.64 bij f.480 tot f.500: f.72 bij f.570 tot f.600; f 80 bij een maatstaf van f680 tot f:710; f.90 bij f.770 tot f.800; f. 110 bij f. 960 tot f. 1000; verder voor elk bedrag van f50 meer een verhoog ing met f6 tot f. 1400 Bij een maatstaf van f. 1400 tot f. 1500 moet f. 164 wor den betaald en bij een maatstaf tusschen f1500 en f4500 is het schoolgeld f. 170 gulden, vermeer derd met f10 voor élk bedrag van f. 100, waarmede de schoolgeld- maatstaf het bedrag van f. 150Ö te boven gaat Het maximum schoolgeld van f475 Is verschuldigd bij een maatstaf van f.4600 of meer. Voor geméèntelijke scholen kan de burgemeester bepalen, dat het schoolgeld meer of minder zal bedragen, mits het maximum van f475 niet wordt overschreden en het minimum niet lager is dan f5.—. Het schoolgeld ondergaat geen vermindering wegens het in het zelfde Jaar bezoeken van een in- Vrouw verbrand. Te Warns- veld is de 85-jarige weduwe His- sink op tragische wijze om het leven gekomen. Bij het aanma ken van de kachel hebben haar kleeren vermoedelijk vlam gevat. Een buurvrouw vond later het geheele verkoolde lijk van de we duwe. In kokend water gevallen. - In een onbewaakt oogenblik viel het 3-jarig kind van den heer Baltz te Dieverburg (Dr.) In een teil met kokend water. Later op den dag Is het kind in het ziekenhuis te Meppel aan de gevolgen over leden. Luistert op Zondag 6 December naar de stem der SS., Hilversum I, van 11.30 tot 11.46 uur. Onder werp ..Germaansehe SS en Ger maan sch hoerendom" richting van onderwijs door meer dan één kind uit hetzelfde gezin of in verband met het getal kin deren, tot het gezin behoorende. Bij wijziging van het bedrag van den schoolgeldmaatstaf wordt het schoolgeld dienovereenkomstig herzien. Deze regeling wordt voor het eerst toegepast voor het schooljaar 194243. Voor hoogere burgerscholen wordt de geldende regeling be treffende verhooging van school geld voor zitten-blijvers gehand haafd. Voor de volgende week zijn aangewezen de bonnen 62 voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aard appelen, vleesch, melk, taptemelk, en twee rantsoenen tabak voor de mannen. Gedurende het tijdvak van Zondag 6 tot en met Donderdag 17 December geven de met „bo ter 62" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram boter. Het kerven van amateurs-ta bak, Voor de tallooze ama teurs, die zich dit jaar met den teelt van tabak in eigen tuin bezig hebben gehoudehT beteekent het ontbreken van één regeling voor het kerven van hun product tot shag- of rooktabak, helaas nog een hindernis om hun zelf- geteelde tabak te kunnen genie ten. Zooals men weet, was vorig jaar het kerven van deze ama teurs-tabak door de overheid toe gestaan. Dit jaar ontbreekt tot nu toe nog een regeling, welke het mogelijk maakt ook dit jaar de gefermenteerde tabak verder tot een rookbaar product te doen bewerken. Naar wij vernemen kunnen echter binnenkort dé voorwaarden tegemoet worden gezien, waaronder het ook dit jaar toegestaan zal zijn amateurs tabak te laten kerven. De extra-boter met Kerstmis - In verband met de beschikbaar stelling van het extra rantsoen boter voor Kerstmis op bon „al gemeen 446", wordt bekend ge maakt, dat arbeiders, die in het buitenland werkzaam zijn, vreem delingen en Rijnschippers, voor zoover deze personen met Kerst mis hier te lande vertoeven, één rantsoenbon voor boter extra zullen ontvangen. Tegen inlevering van bon „al gemeen 446" bij de plaatselijke distributiediensten zullen vooii» personen, die te werk zijn gesteld by den rijksdienst voor de werk verruiming, bij de organisation Todt of bij den arbeidsdienst, voor zoover zij tusschen 6 en 24 Dec. weder in het bezit van hun dis tributiebescheiden zijn gesteld, alsmede personen, die tusschen 6 en 24 December uit een zieken huis zijn ontslagen —dezelaatste op vertoon van een daartoe strek kend bewijs van de ziekenhuis administratie eveneens een rantsoenbon voor boter ontvan gen. Hetzelfde geldt voor kinde ren, die in het tijdvak van 6 tot en met 24 December van dit jaar zijn geboren, alsmede voor woon wagenbewoners en voor schippers en hun opvarenden. Laatstge noemden moeten daarbij tevens het bevrachtingsboekje overleggen Ongeldige tabaksbonnen De bonnen 56, 58 en 61 van de ta- bakskaart en van de sigaretten- kaart zullen niet geldig worden verklaard voor het köopen van tabakswaren. Men kan ze der» halve vernietigen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1