DE HAAS VAN BRERO ANTIQUITEITEN CURIOSITEITEN HOOIGRACHT 59 - ÏELEF. 25264 GROOTE REDE VAN DEN DUCE Italië zal volhouden tot de overwinning. SPORT. OFFICIEELE MEDEDEELING DIT MERK is de waarborg voor de kwaliteit van €fo*OStke<t~ daltpoeder „TBaclun N.V. INHAMA - POSTBUS 988 - AMSTERDAM Voor de a:s. St. Nicolaas ruime keuze in geschenken. Turf kisten. Theestoven oude Kisten, Doeken, Vazen, Kannen, Kopjes, Borden, Doofpotten, oude Ketels pracht oud Koperwerk. - Zie etalages. l Wjoor de wetgevende commissies aer fascistische Kamer van Cor- rheeft vanochtend de Duce een rede gehouden, die per radio werd uitgezonden. Bij zijn «aankomst werd hij begroet met stormachtige toejuichingen waar aan geen einde scheen te zullen komen. Hij was vergezeld van den partijsecretaris, minister Vi- dussoni. Mussolini, die gekleed was in de zwarte partijuniform nam- plaats op de regeerings- bank. In zijn rede" verklaarde de Duce dat hij, na 18 maanden te heb ben gezwegen, vandaag een groo- te politieke en militaire, in de eerste plaats echter militaire rede zou houden, waarin hij verant woording zou afleggen over de gebeurtenissen, die hij als volgt karakteriseert: 1) de oorlog tegen Rusland, 2) het deelnemen van Japan aan den oorlog. 3) de lan ding der Engelsch-Amerikaan- sche troepen in Noord-Afrika. Ten aanzien van het eerste punt verklaarde de Düce, dat de militaire macht van Rusland slechts wat de militaire qualiteit der Russische weermacht aan gaat, een verrassing is geweest. Sedert jaren heeft hij geweten, dat in het Oosten een reusach tige militaire macht was ont staan, die geen, ander doel had, dan mét de wapenen in de hand de revolutie over de wereld* te 1 ^spreiden. Het was dus beslist noodzake lijk, dat de spil zich in den rug dekte. Men had geen oogenbiik langer kunnen wachten. ,De Russische soldaat heeft zich goed geweerd, doch de Duitsche sol daat nog beter, die den Russi- schen heeft verslagen." Thans heeft Rusland reeds zijn vrucht baarste gebeden en 80 a 90 mil- lioen leden van zijn bevolking verloren. Men kan dus met groot vertrouwen de toekomst tegemoet zien. De hulp van Engeland aan Rusland is zeer gering geweest, en het is kenmerkend, dat de ussen nooit hebben toegestaan, dat een Engelsch of Ameri- kaansch soldaat hun bodem be treedt. Er kan, zoo zeide Musso lini, geen twijfel aan-bestaan, dat uit deze geweldige worsteling', waarin de grenzen van het nieu we Europa en de grenzen van Europa met Azië zullen worden paald, slechts de wapens der ilmogendheden zegevierend te voorschijn zullen komen. Vervolgens wees de Duce er op, dat, indien er iemand is, die den oorlog gewensoht en op den oor log aangestuurd heeft, dit de pre sident der Ver. Staten, Roosevelt, is. Zijn provocaties en zijn propa ganda, zijn leugens en zijn plech tige verzekeringen tegenover het eigen volk zijn slechts op dit eene gericht geweest, den oorlog. Natuurlijk kon Japan niet toèzien en wachten, tot de Ver. Staten het eerst zouden schieten. Japan heeft er goed aan gedaan op het beslissende oogenbiik in te grij pen. „Het toetreden van Japan tot den oorlog vormt de onvoor waardelijke garantie voor de over winning, daar- Japan niet te be reiken en onoverwinnelijk is". Alle Engelsche posities in het Verre Oosten zijn als een kaar tenhuis ineengestort. In enkele maanden is Japan een der rijkste landen ter wereld geworden, en dit is het loon voor zijn schitte rende deugden. Geen dag 'gaat voorbij, zonder dat de Ver. Staten zware nederlagen moeten lijden en ernstig verlies van prestige. Engeland wist niets van de ge weldige kracht van het Japansche keizerrijk. Met betrekking tot de landing der Engelsch-Amerikaansche troepen in Noord-Afrika, wees de Duce er op, dat het in werke lijkheid een tragi-commedié' is, want de landing geschiedde met goedvinden van de Frgnsche mi litaire autoriteiten, en kan dus in hef geheel niet als glorierijk be schouwd' worden. Ook deze streek van Engelschen en Amerikanen kwam, voor de spil geenszins ver rassend, daar voldoende inlichtin gen beschikbaar waren over het samengaan van Amerikaansche en Fransche militairen. Toen de lan ding geschiedde, deelde ik on middellijk Berlijn mede. dat de eenig mogelijke maatregel de on middellijke bezetting van geheel Frankrijk met inbegrip van Cor sica was. De Führer en ik wil den nog een keer een EYansch eerewoord gelooven, het eerewoord van den commandant der vloot van Toulon, doch reeds kort daar na waren zoo buitengewoon dui delijke bewijzen aanwezig, dat het vereenigen van de Fransche ,met de Engelsch-Arnerikaansche vloot in het voornemen lag,-dat ook hier moest worden opgetreden, daar geen oogenbiik mocht war den verloren. Aldus werd Toulon bezet, om dit gevaar te voor komen. - Mussolini wees .in dit verband er op. dat de door de Engelsch- Arnerikaansche propaganda de wereld ingezonden sprookjes van een glorierijken Fransehen te genstand van a tot z verzonnen waren. In Toulon zijn er al met al twee dooden en zeventien ge wonden geweest. De ontwapening van leger en marine in Frank rijk geschiedt in volkomen orde. De eenige overwinning, die de Engelschen tot nu toe hébben be vochten, is het offensief bij El Alamein- Vervolgens sprak Mussolini over de bombardeering der Italiaan- sche steden en verklaarde om alle in omloop zijnde geruchtefi eens en vooral tegen te spreken, de juiste getallen te willen geven van verwoestingen en slachtoffers. Deze getallen zijn hem, wat de schade aan gebouwen aangaat, door den minister van openbare werken, wat het aantal slachtof fers betreft door den minister van bfrmenlandsche zaken ver strekt. In Milaan zijn 30 huizen ver nietigd, 411 zwaar beschadigd en 1973 licht beschadigd. In Turijn zijn 161 huizen ver nield, 874 zwaar beschadigd en 2193 licht beschadigd. In Savona zijn 6 huizen ver nietigd, 44 zwaar beschadigd en 970 licht beschadigd. In Genua zijn in het centrum 187 huizen vernietigd, 1006 zwaar beschadigd en 4569 licht bescha digd. In Groot Genua zijn in to taal 203 huizen vernield, 1049 zwaar beschadigd en 4869 licht beschadigd. Er werd besloten de geheel vernielde huizen zoo lang de oorlog duurt, niet te hérbou- wen. Aan verliezen eischten de vij andelijke luchtaanvallen tot den 30sten November 1942 1882 doo den en 3332 gewonden. Met deze getallen bewijst het Italiaansche «volk, dat het de waarheid huldigt en men aan de Ver. Staten den leugen overlaat. Met Stemverheffing verklaarde de, Duce het recht te hebben te eischen, dat geen Italiaan ook maar in het geringste deze getallen in twijfel durft te trekken. Italië-is het eenige land, dat met groote waarheidsliefde verlieslijsten publiceert, 1) om de verliezen op zichzelf bekend te maken, 2) om de mannen, die voor Italië den heldendood ge storven zijn, uit hun anonimiteit naar voren te brengen. 1800 vijandelijke vliegtuigen werden met zekerheid, 713 waar schijnlijk neergeschoten. Op den grpnd werden 193 vliegtuigen mei zekerheid, 190 waarschijnlijk ver nield. De controle op het neer schieten van vliegtuigen wordt door Italië met groote nauwkeu righeid verricht. Zooals de Duce verklaarde laat Wj zich in geval van twijfel zelfs foto's voorleg gen. In Italiaansche handen zijn aan Engelsche krijgsgevangenen 21 generaals, 2330 officieren en 32.747 onderofficieren en man schappen. Deze getallen zijn nog niet volledig, daar de nog op transport zijnde Engelsche krijgs gevangenen er nog aan moeten worden toegevoegd. Met de niet- Engelsche krijgsgevangenen te zamen heeft Italië in totaal in handen: 29 generaals. 4003 offi cieren en 69.167 manschappen. De krijgsgevangenen ih Itali aansche hand worden volgens de wetten der inenschelijkheid be handeld, zoo verklaarde de Duce. Helaas echter kan dat van de tegenpartij niet verklaard worden. Afgezien van enkele gevallen moet de behandeling der Itali aansche krijgsgevangenen bepaald onmensehelijk woitten genoemd. Ter illustratie las de Duce gedeel ten voor uit brieven, waarin krijgsgevangenen melding ma ken van de barbaarsche, onmen- schelijke behandeling van Itali aansche krijgsgevangenen door de Engelschen. In dertig maanden oorlog heeft de Italiaansche weermacht 40219 dooden verloren. Daarvan 36.629 bij het leger, 2.168 bij de marine* 1.422 bij de luchtmacht. Het le ger verloor aan gewonden 80.749 man, de marine 3.599 en de luchtmacht 1.620. Aan gevangenen verloor de Italiaansche weermacht in to taal 230.738 man, aan vermisten 37.713. Vervolgens las de Duce de cijfers van door de marine en luchtmacht tot zinken gebrachte schepen voor. Toen de Duce een brief voorlas, waarin een krijgsgevangene schrijft: „Vervloekt zijn' de En gelschen. nog meer vervloekt ech ter de Italianen, die de Engel schen goed behandelen", namen de toejuichingen bijna geen einde. Interrupties weerklonken, waar aan door den klop van den pre sident een einde werd gemaakt. Vervolgens kwam de Duce dan tot het eigenlijke doel van zijn rede, het afrekenen met Chur chill's radiorede van Zondag. Churchill, die een groot deel van zijn rede aan Italië en vooral aan Mussolini heeft gewijd, meent zeker, dat deze rede in Italië aan het publiek zal worden onthouden' Om den Britschen premier deze meening' te ontnemen, zal hij, Mussolini zelf. de rede .voorlezen. Groote toej uichingen Na het voorlezen van de desbe treffende passages uit de rede van Churchill verklaarde Mussolini, dat deze rede volkomen érnstig moet worden opgevat. Want trekt men den Engelschman zijn smoking uit, dan blijft de oude barbaar over. wien Caesar dui zenden jaren geleden den voet op den nek heeft gezet. Mussolini verklaarde verder, er zijn geen afzonderlijke fronten, er is slechts één enkel front, dat evenals een militair front, breedte en diepte heeft. Hij herinnerde verder aan de woorden, die hij vijf jaar geleden had uitgesproken en waarmede hij het Italiaansche voïk had aangeraden niet het laatste oogenbiik af te wachten, doch alle voorzichtigheidsmaat regelen te nemen, om aan vijan delijke luchtaanvallen de kracht te ontnemen. Het is dus nood zakelijk, de steden vooral van vrouwen en kinderen te ontrui men en organisaties te vormen, die het de werkende bevolking, die overdag haar werk in de steden verricht, mogelijk maakt, de stad des avonds te verlaten en er 's morgens terug te keeren.Slechts de „combattanten" mogen in de steden blijven, d.w.z. diegenen, die door hun beroep gedwongen zjjn de stad niet te verlaten. Vervolgens hield Mussolini zich be$ig met het deel der rede van Churchill, waarin de Ehgelsche minister-president' hem persoon lijk aanvalt. Churchill gaat van de volgende premisse uit: wij En gelschen, zijn een hard en taai volk, zullen echter de weekhar tige Italianen de noodige weer- standkracht. hebben? Op deze vraag antwoord ik: ja. Tot het bewijs van het tegendeel weiger ik ten eerste te gelooven. dat de Italianen op welke wijze dan ook, infj|fieur zijn aan Engelschen of Russén. Indien dit .niet zoo ware, dan moeten wij onze hoop opge ven een groot volk te zijn. Roma was na den slag van Cannae ze gevierend. Wij zullen- bewijzen, dat in onze aderen, zij ook niet,al het bloed van de oude Romeinen, dan toch een groot deel van dit bloed vloeit. Wij zullen onwrikbaar vol houden en dit besluit wordt ons voorgeschreven door ons plichts gevoel, onze eer en onze waardig heid. (D.N.B.) (Wordt vervolgd) BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleu tels" - Op den tienden, avond van de viertallencompetitie van „De Sleutels" werden de volgende uitslagen verkregen: Hoofdklasse: team Van der Star (het vroegere team Laken) wint van team Verboog met 14 m.p.; team Thoolen wint van team Prins met 17 m.p.; team Van der Staay wint van team Van Wingen met 9 m.p.;team Van Helvert wint van team Van Weizen met 9 m.p. Eerste klasse A: team Van Noort speelt gelijk tegen team Wakka (evenveel punten); team Pamont jak wint van team Wijnnobel met 32 m.p.; team Van Doorn wint van team Pielanen met 17 m.p.; team Van Alphen speelt gelijk te gen team Siem (evenveel punten). Eerste klasse B: team Bleuzé speelt gelijk tegen team Slebos (5 m.p. ten gunste van team Sle bos team Smittenaar wint van team Leujes met 36 m.p.; team. De Gtraaf wint van team Staal met 9 m-p.; team Rijnbende wint van team Van Luyken met 7 m.p. Tweede klasse: team Doing wint van team Bennema met 27 m.p.; team Zandbergen wint van team mevr. Slebos met 11 m.p.; team Van Berge -Henegouwen speelt' ge lijk tegen team Key (één punt ten gunste van team v. Berge Henegouwen)team Been wint van team Van den Heuvel met 53 m.p. PAARDENSPORT. Alhr landelijke rAJvereenlgiiigen bij den Landstand De boeren leider, hoofd van den Nederland- schen Landstand beeft betreffen de de Nederlandsche fereratie van landelijke ryvereenigingen het vol gende bepaald. Het bestuur van genoemde fede ratie zal tot nader order in functie blijven. Alle schrifturen en ge drukte stukken, welke door of namens de federatie worden ver zonden en welke den naam der federatie dragen zullen de mede deling aangesloten bij den Ne- derlandschen Landstand" moeten vermelden. De federatie is aangewe zen als eenige organisatie op het gebied van de landelijke ruiter sport in Nederland. Als vertegenwoordiger van den Nederlandschen Landstand bij de federatie is de heer W. Slob te Hoofddorp benoemd. INSCHRIJVINGSPLICHT VERHUURDERS MACHINES. Krachtens de bekendmaking van den sec'r.-gen. van het dep. van H. N. S. in de Stcrt. van 26-l'42 zijn ondernemingen, welke zich. als hoofd- ofnevenbedrijf bezig houden met het verhandelen van diverse machines, werktuigen en apparaten, verplicht aan deg. direc teur der sectie métalen-verwerken de industrie schriftelijk het ver zoek te doen haar bij de sectie in te schrijven. 122 Het begrip „verhandelen" omvat" in deze ook het verhuren, zoodat voormelde verplichtingen tot ver zoek om inschrijving ook rust op verhuurders van genoemde goe deren. Deze verhuurders van ma chines. werktuigen en apparaten worden alsnog in de gelegenheid gesteld een inschrijvingsformulier aan te vragen en vóór 12 De cember 1942 bij het bureau voor de metalen-verwerkende industrie, Riouwstraat 174, 's-Gravenhage in te dienen. Het niet nakomen van. deze verplichting is strafbaar. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst; Leiden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Spoft; j. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg, en Muz.; Verantwoordelijk v. d, advertenties: A. Poortman. Vraag gratis en franco onze bakbrochure „Recepten voor dezen tijd" Mej. A. M. FLIER, Joh. de Wittstr. 51 Leiden, VERVANGT en ASSISTEERT HUISVROUWEN in gezinnen waar meerdere hulp aanwezig is. OPEN». SLACHTHUIS .Verkoop voorwaardelijk goedgekeurd Rund- en Kalfsvleesch No. 1451 tot 1630. Donderdag 9 u. Papier, bon nen en gepast geld mee brengen. P.T.C. =111™ diploma ambachtsschool vereischte. „IEMCO" N.V. Nieuwe Rijn 32, Leiden. DAT PRACHTIG BLEEKT EN NIET BIJT RECEPT (van Dr. Helder); Los een pakje Sneeuwwitgloor op in 1 L. water. Doorroeren en iaten bezinken. Giethejafin een flesch. Schuim niet afscheppen.' Flesch goed sluiten. Het bezinksel vormt een waardevol reinigingsmiddel voor toilet, gootsteen enz.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3