VERZWAKKING VAN SOVJET - AANVALSKRACHT Negentien schepen tot zinken gebracht 83ste Jaargang Vrijdag 27 November 1942 No. 25359 BINNENLAND. Het Langemarck- Studium. VERDUISTEREN: Duitschland strijdt voor Europa. EXTRA-BERICHT. Bon 61 aangewezen. Nieuwe maandbonnen, Vleeschrantsoen verlaagd. Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg dan bewandelt U den juisten weg. Een dubbel rantsoen gort. Boter als Kerst verrassing. LEIDSCH mDAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De A.N.P.-correspondent te 'Ber lijn meldt: Het door de bolsjewisten met betrekkelijk sterke strijdkrachten ontketende offensief in den cen- tralen sector van het Oostelijke front komt voor de Duitsche le gerleiding niet onverwacht. Het terrein van den strijd ligt onge veer binnen den driehoek Kali- nin-Rojow-Toropez, doch wan neer gezegd wordt, dat de bolsje wisten thans over "een breed front éen offensief" hebben ont ketend beteekent dit niet, dat zij thans overal in dit uitgestrekte gebied tot den aanval zijn over gegaan. Sedert weken hadden Duitsche verkenningsvliegtuigen achter het bolsjewistische front kennelijk voor een offensief op gestelde concentraties van tröê- pen en materiaal gemeld, welke voortdurend door Duitsche vlieg tuigen zijn aangevallen, als ge volg waarvan het offensief waar schijnlijk vertraagd is. Uit ver klaringen van gevangenen en overloopers in de Duitsche le gerleiding is gebleken dat het oorspronkelijke plan was, het of fensief nog vóór dat in het ge bied van. de Don-bocht ,te ontke tenen. Klaarblijkelijk zat hierbij de bedoeling voor, strijdkrachten uit Het gebied van Stalingrad weg te lokken, om vervolgens daar den Duitschers een beslis- senden slag toe te brengen. Militaire kringen te Berlijn leggen verband tusschen de jong ste aanvallen der bolsjewistenen de gebeurtenissen in Noord-Afri- ka. De bolsjewisten, zoo verklaart mén, móesten vreezen, dat de actie op dit laatste oorlogstooneel zooveel scheepsruimte zou ver slinden, dat voor de leveranties aan de sovjet-unie geen tonnage meer, zou overblijven. Djt is iets, wat Moskou bij de nadering van den winter, waarin de vermin dering van de beschikbare voor raden, vooral van levensmidde len, zich in alle scherpte dreigt te doen gevoelen, wil vermijden. De thans ontketende Offensieven moesten bewij^fen, dat het nog altijd loont, het Engelsch-Ameri- kaansche materiaal naar de sov jet-unie te zenden, meer nog dan naar de Middellandsche Zee waar het gevaar van vernietiging nog voor het bereiken van het doel zooveel grooter is. De eerste stoot der bolsjewis tische pantsertroepen in het cen trale frontdeel heeft geen resul taat gehad, in zooverre dat slechts op enkele plaatsen sovjet- Russische pantserwagens een eind weegs de Duitsche afweer- stellingen -konden binnendringen. Een doorbraak hebben zij even wel niet kunnen forceeren en de eerste aanvallen zijn dan ook- op de Duitsche stellingen doodge- loopen. In het gebied van de Don- bocht hebben de bolsjewisten niet verder terrein kunnen win nen en de aanvallen hebben niet meer die kracht als bij het be gin van het offensief. Reeds eerder heeft men bij der gelijke sovjet-offensieven kunnen constateeren, dat zij na enkele dagen in kracht verzwakten. Als een der oorzaken hiervan be schouwen militaire'kringen in de Duitsche hoofdstad de gebrekki ge leiding van het middenkader. Bolsjewistische divisie- en regi mentscommandanten missen door gaans de bekwaamheid, uit eigen .beweging besluiten te kunnen nemen om den door een over- cht van pantserwagens behaal- successen uit te buiten. Vaak ook-zijn zij hiertoe niet in staat, daar zij, als gevolg van eeir ge brekkig functioneeren van den - berichtendienst, elk overzicht van e situatie missen. Steeds weer 'ertoont het verloop van de bols jewistische offensieven hetzelfde sld: de naar voren gedrongen antser af deelingen blijven staan, onder te weten, wat zij moeten oen. Iets dergelijks is ook thans ""eer waar te nemen. Men weer- iudt zich echter van Duitsche "e nog van het trekken van parallellen met vorige slagen, zooals die in het voorjaar bij Charkof, waar een aanvankelijk succes der bolsjewisten in een nederlaag verkeerde. Men wil eerst nog afwachten, hoe de ge vechten verder verloopen, alvo rens nadere mededeelingen te doen. Ook omtrent de samenstel ling der van bolsjewistische zijde in den strijd geworpen troepen kan men nog niets anders zeg gen, dftn dat de regimenten ca valerie die ten Zuiden van Sta lingrad opereeren, uit Siberië af komstig zijn. Het D.N.B. geeft op boven staande nog eenige aanvullingen. Over den slag bij en om Stalin grad wordt gezegd: Thans is het mogelijk een be paald overzicht van dezen slag te krijgen. Na den zevenden dag' van de bolsjewistische operaties blijkt uit den overvloed Van be richten, dat de bolsjewisten hun groote offensief in dit gebied van vier hoofdcentra uit begonnen zijn en nog voortzetten: le. Van de Kalmukkensteppe uit in Noord- en Noordwestelijke richting. Deze aanval kan men over het algemeen als tot staan gebracht beschouwen. 2e. Van uit het achterland ten Noorden van Stalingrad met aan- valswiggen naar de bocht in den Don en de vorming van een zwaartepunt in dezen sector van het offensief. Alle aanwijzingen duiden er reeds op. dat ook dit mislykt is. 3e.' Vanuit het terrein, dat on middellijk ten Noorden van de Duitsche grendelstelling voor Sta lingrad tusschen Don en Wolga ligt. Hier worden op het oogen- blik nog gevechten gevoerd met een zoodanige hardnekkigheid en bij een dusdanig onoverzichtelijk verloop van het front, dat hier voor beide partijen nog geen overzicht kan worden gegeven. 4e. Van den smallen Noordelij ken sector van Stalingrad zelf uit. Deze operatie is strategisch gezien zonder eenige beteekenis en wordt alleen volledigheidshal ve opgesomd. Welke verwachtingen de bolsje wisten van hun groote offensief in dit gebied koesteren, blijkt al leen reeds uit het feit, dat zij steeds weer nieuwe troepencon tingenten in "den strijd werpen. De materiaalverliezen van den vijand zijn enorm. Hierbij is het opmerkelijk, dat de groote hoe veelheid buiten gevecht gesteld oorlogsmateriaal geen spoor van Engeisch of Amerikaansch fabri kaat vertoont. De Duitsche gene raliteit ziet hierin een aanwijzing temeer voor de juistheid van haar opvatting, dat de bolsjewis tische legerleiding bij deze ge vechten alles op één kaart pro beert te zetten en alles, wat maar eenigszins beschikbaar is, bijeen-, raapt om eindelijk eens .aan het een of andere punt van het uit gestrekte Oostelijke front mét een verpletterende meerderheid te kunnen optreden. Darlan. - Naai* vernomen wordt wordt het steeds duidelijker, dat admiraal Darlan het verraad en de scheuring in Noord-Afrika lang te voren heeft voorbereid. Zijn voorbereidingen gingen zelfs zoo ver, dat hij nog enkele we ken voor de Engelsch-Ameri- kaansche landing in Noord-Afri ka getracht heeft ,den chef der regeering, Laval, de benoeming voor te leggen van generaal de Lattre de Tassigny tot opper bevelhebber van de Fransc'he strijdkrachten aan de kust van de Middellandsche Zee. Zooals bekend, is generaal de Lattre de Tassigny bij de Amerikaan- sche landing in Noord-Afrika wegens een mislukte poging tot het verwekken van een kleinen opstand door de Fransche auto riteiten in Zuid-Frankrijk gear resteerd. (Interinf). Naar Reuter meldt, heeft Eden in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering discussies over de positie van Darlan niet juist acht Om tot het Langemarck-Stu- dium te worden toegelaten moet men aan bepaalde normen, wat betreft, verstand, karaktër en li chamelijke toestand kunnen vol doen. Deze drie factoren geven bij den uitslag van de schifting den doorslag. De godsdienstige en politieke overtuiging van den candidaat spelen slechts in zoo verre een rol, dat zij niet in te genspraak mogen zijn met de traditie en de doeleinden van het Langemarck-Studium. Iedere candidaat, die beseft, dat het Langemarck-Studium. in deze jaren, waarin de Germaansche mensch worstelt om zijn gods dienst en zijn cultuur tegen de vernietigende machten van het kapitalisme en bolsjewisme te verdedigen, de Germaansche lots verbondenheid ook hierin tot uitdi'ukking wil brengen, dat iedere jonge, begaafde arbeider uit Duitschland, Nederland, Vlaanderen, Noorwegen en Dene marken de kans krijgt zijn ken nen ep kunnen tot aller welzijn te ontwikkelen, zal in het boven staande een voldoende verklaring vinden voor de onzekerheid, die er bij hem op dit punt zou kun nen heerschen. Wij wonen in een gebied van de Noordzee tot de Weiqhsel, dat klein is in vergelijking met de levensruimten, die andei'en volke ren en anderen rassen ter beschik king staan. Uit 't diepste van ons innerlijk hebben wij ondanks dat de krachten geput, ons door scheppingsdrang, plichtsbesef, ar- beidslust, sociaal gevóel en trouw aan een eultuur te scheppen, die het hoogste laat zien, wat ooit ter wereld werd bereikt. Ons aller lot hangt daarvan af, of wij in deze jaren gezamenlijk het onheil kunnen afweren dat ons bedreigt. In deze enorme krachtsontplooi ing die van ons verlangd wordt, is 't Langemarck-Studium slechts een klein onderdeel. Geweldig "is zijn waarde echter, wanneer wij beseffen, welke ongekende krach ten er in ons volk schuilen en welke mogelijkheden het Lange marck-Studium biedt om deze productief te maken. Elke mannelijke jonge Neder lander tusschen 16 en 22 jaar heeft thans gelegenheid, hieraan mede te werken. Zijn eigen ge luk én dat van zijn volk hangen er van af. Meldt u aan bij het Langemarck-Studium, Waalsdor- perweg 12, Den Haag. St. Nicolaas-verrassing voor kin deren De bonnen zijn aange wezen, waarop kinderen tot den leeftijd van 14 jaar het bijzondere rantsoen versnaperingen ter ge legenheid van St. Nicolaas kun nen verkrijgen. Tot en met 26 December a.s. geven de bonnen „Reserve 3-75" en „Reserve 4-75" elk recht op het koopen van 100 gram chocolade-artikelen en de bonnen ..Reserve 3-76" en „Re serve 4-76" elk^s*echt op het koo pen van 100 gram suikerwerk-ar tikelen. van HEDENAVOND 16.35 u. tot MORGENOCHTEND 8.20 u. De maan komt hedenavond op om 20.43 uur en gaat morgen middag om 12.18 uur onder. en het van de hand wijst naar aanleiding van 't door een aan tal leden van alle partijen ge dane verzoek debatten hierover te houden. Op de vraag of binnenkort een protocol onderteekend zal wor den, waarbij Darlan tot perma nent hoogen commissaris van Noord-Afrika 'zou wórden, ant woordde Eden, dat hij Woensdag over deze kwestie die in hoofd zaak geen zuiver Britsche aan gelegenheid is voor zoover het hem mogelijk was inlichtingen heeft verstrekt. De Ver. Staten zyn hierbij het meest betrokken. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Duitsche duikbooten hebben in 't operatiegebied van de Noor delijke IJszee tot aan den toegang tot den Indisclien Oceaan in hardnekkige gevechten tegen in konvooi en alleen varende sche pen 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 123.000 ton tot zinken gebracht. Door deze successen is vooral het vijandelijke ra- vitailleeringsverkeer naar de Noo rdelijke sovjethavens en het mid den-Oosten gevoelig getroffen." Gedurende de volgende week zijn op de bonnen 61 verkrijgbaar de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen, melk en taptemelk. Voor vleesch is in ver band met een verlaging van het rantsoen (men zie elders in dit Blad) bepaald, dat op de bonnen 61a één rantsoen zal kunnen wor den gekocht en op de bonnen 61b een kwart rantsoen in plaats van zooals tot dusver een half rant soen. Ten slotte is vopr dames op bon R 11 één rantsoen cigaretten be schikbaar en voor heeren één rantsoen van de tabaksartikelen naar keuze. Gedurende de periode van Zon dag 29 November tot Zaterdag 26 December zijn de volgende bonnen aangewezen: 437 voor suiker; 438 voor jam; 439 en 440 ieder voor een kwart kilo gort; 441 voor ver micelli enz.; 442, 443 en 444 voor kaas; 445 voor koffie-surrogaat; 446 voor 250 gram boter extra (bon inleveren tusschen 28 Nov. tot 5 Doe. Boter te ontvangen ons volk, een sa menie ving„J-lusschen 20 en 31 December)447, 448, 449 en 450 voor bloem. Kinderen tot 4 jaar krijgen op bon 473 reserve 500 gram rijst, op bon 474 reserve 150 gram cacao met suiker, op bon 475 reserve 100 gram chocolade en op bon 476 reserve 100 gram suiker werk. Kinderen van 4 tot 14 jaar krij gen op bon 374 reserve 150 gram cacao met suiker, op bon 375 reserve 100 gram chocolade en op bon 376 reserve 100 gram suiker werk. het tijdvak van Zaterdag 28 No vember tot en met Zaterdag 5 December a.s. in te leveren bij den winkelier, die verplicht is een ont vangstbewijs voor de door hem ontvangen bonnen aan den klant af te geven. De winkeliers worden gedurende de week van 6 tot en iet 12 December in de gelegen heid gesteld de van hun klanten ontvangen bonnen 446 op de ge bruikelijke wijze bij de plaatselijke distributiekantoren in te leveren ter verkrijging van toewijzingen, met behulp waarvan zij zich kun nen bevoorraden. De aflevering van het extra-rantsoen aan het publiek zal vervolgens plaats vin den in den loop van het tijdvak van 20 tot en met 31 December a.s. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het ver boden is vóór 20 December boter op bon 446 af te leveren. VAN 300 TOT 250 GRAM PER WEEK. Toen in *Juli van dit jaar de verhooging van het vleeschrant soen van 250 gram tot 300 gram per persoen per week werd be kend gemaakt, werd daarbij te vens te kennen gegeven,- dat dit verhoogde rantsoen slechts tijde lijk zou kunnen blijven gehand haafd. Het was n.l. te voorzien, dat onze vleeschpositie, evenals het vorige jaar, tegen den winter wederom van dien aard zou zijn, dat een vermindering van het rantsoen niet zou kunnen worden vermeden. Voor de vleeschvoor- ziening zijn wij van een beperkt aantal runderen afhankelijk, welk t- Doch geen peulvruchten en havermout. Gedurende het tijdvak van 28 November tot en met 26 Decem ber zullen geen peulvruchten en havermout verkrijgbaar zijn. In plaats daarvan is evenwel een tweede bon voor gort e.d. aange wezen. Gedurende genoemd tijd vak geven derhalve de bonnen „algemeen 439" en „algemeen 440" elk recht op het koopen van 250 gram gort, gortmout, gort- bloem, grutten, gemengd meel, aardappeltapioca e.d. Voorts is ditmaal slechts één bon van de bonkaart voor kin deren van 0 tot en met 3 jaar aangewezen ter verkrijging van 500 gram rijst e.d. in plaats van, zooals gebruikelijk, twee bonnen voor elk 250 gram. EEN HALF POND - PER PERSOON. Ter gelegenheid van de komende Kerstdagen is besloten tot ver krijgbaarstelling van een extra rantsoen boter van 250. gram per persoon. Dit extra-rantsoen zal voor een ieder gelijk zijn, ongeacht leeftijd of toeslagkaarten voor zwaren of ^eer zwaren arbeid. Het wordt beschikbaar gesteld op bon „446 algemeen". Het pu- (D.N.B.) bliek dient deze bon gedurende aantal thans .kleiner is dan in den zomer, wanneer een groot aantal graskalveren voor de consumptie beschikbaar is. Deze omstandig heden hebben het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd genoopt tot verlaging van het vleeschrantsoen met ingang van 29 November a.s. en wel van 300 op 250 gram per persoon per week, been inbegrepen. Centraal politiemuseum te 's-Gravenhage. Naar wij ver nemen zal te 's-Gravenhage een centraal politiemuseum borden ingericht. Tot nu toe bestond een derge lijk museum niet. Wel waren er in een aantal plaatsen, zooals Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht min of meer be langrijke verzamelingen bijeenge bracht, doch van een weten schappelijke historische collectie kon niet worden gesproken, noch konden zij een vergelijking met de uitstekende buitenlandsche musea op dit gebied doorstaan. Laatste gobelin -wever overle den. - Op 73-jarigen leeftijd is te Baarle Nassau de laatste gobelin wever van ons land, de heer D. Geeraerts overleden. De overle dene genoot om zijn fraaie kunst zinnige werkstukken groote ver maardheid. VERSPREIDE BERICHTEN. W. C. Arriens is, gerekend van 10 October J.l. af, opnieuw tot burgemeester van Yordea be noemd.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1