De strij'd aan het Oostelijk froni 83ste Jaargang Donderdag 26 November 1942 No. 25358 Nieuwe wapens. VERDUISTEREN: VERZENDING VAN KERSTPAKKETJES Gebruikt Uw gas- ën stroomrantsoen met overleg dan bewandelt U den juisten weg. De politieke hartstocht. BINNENLAND. Onteigeningen in verband met evgcuatïe. RECHTZAKEN KERK EN SCHOOL. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft in een be schouwing over den toestand aan het Oostelijk front, dat het den bolsjewisten, ondanks het feit, dat zij zeer groote contingenten en een groote hoeveelheid oorlogs materiaal in den strijd hebben geworpen ,weer eens niet gelukt is een strategisch succes te be halen. In de vijfmaal 24 uur, die het bolsjewistische offensief ten Zui den van Stalingrad en ten Noor- dan hiervan tegen de groote bocht in den Don reeds duurt, zijn de bolsjewisten er niet in geslaagd hun strategisch doel "te bereiken, n.l. het verbreken van den Duit- V 'schen grendel in het Zuiden. Tij dens de hevjge afweergevechten, die nog steeds voortduren, hebben zoowel leiding als manschappen aan Duitsche en verbonden zijde weer eens bewezen meester van den toestand te zijn. Hierbij is opnieuw gebleken, met welk een snelheid en nauwkeurigheid de Duitsche leiding haar ervaringen opgedaan in de gevechten van len afgeloopen winter, in de praktijk heeft omgezet. Een klein bewijs hiervan vormt de publi catie over nieuwe wapens. In de I wereld zal het eleetrische ma- chinegeweer met een vuursnel- heid van 3.000 schoten per mi nuut waarschijnlijk zeer de aan- dacht getrokken hebben. Beken- v de wapendeskundigen in de Duit- r sche hoofdstad, die dit wapen reeds sinds langen tijd kennen en het geprobeerd hebben, geven bepaalden stemmen uit het vij andelijke kamp gelijk, die voor dit nieuwe model den haam „doodelijke zeis" hebben gevon den. Terwijl het totdusver dooi de Duitsche en verbonden troe pen gebruikte machinegeweer zijn kogels waaiervormig ver spreidde, liggen de kogels van het nieuwe wapen zoo dicht naast el kaar ,dat hier inderdaad de uit werking van een sla.g met een zeis met een straal van 180 gra den is bereikt. Daarbij komt nog-, dat dit wapen tijdens iedere kou de gebruikt kan worden en geenszins zoo gevoelig is als an- :l dere gecompliceerde constructies. Bovendien is dit wapen gemak- kelijk te vervoeren, f Niet minder verrassend is de Duitsche constructie van een ge pantserde vlammenwerper. Hoe- wel over dit totaal nieuwe wa pen geen nadere bijzonderheden bekend zijn, staat vast, dat juist dit wapen een nieuwe schepping is, dat ^zijn® ontstaan dankt aan de gevechten om versterkte stel lingen. De eerste stimulans voor het ontwerpen van dit nieuwe wapen kregen de Duitsche wapencon- 'V structeurs en technici tijdens de gevechten om de Maginotlinie. Hieruit blijkt, dat het hier niet gaat om een model, dat van van daag op morgen werd ontworpen De strijd om Sebastopol en de straat- en huizengevechten in Stalingrad schijnen de laatste technische vervolmaking bespoe- Jdigd te hebben. Uit de bereikbare hoogte van den vuurstraal, wel ken de gepantserde vlammenwer per uitspuwt en die gemakkelijk boven een wolkenkrabber uit komt, kan men ook de reikwijdte van den doodende straal in hori zontale richting berekenen. Het front noemt dit nieuwe wapen „vuurspuwende kachel". Het zal bij het veroveren va,n hindernis^ sen en iri straatgevechten voort aan een beslissende rol spélen. Tunis en Cyrenaica. In aan hing op het weermachtbericht verneemt het D.N.B.: In den toe stand in Tunesië is de laatste 24 uur geen verandering gekomen. Tot gevechtshandelingen van groo teren omvang is het nog steeds niet gekomen. De opmarsch der Britsche en Amerikaansche troe- - pen gaat door het dagelijks ster ker wordende optreden van Duit sche en. Italiaansche bommen werpers en jachtvliegtuigen lang zamer. Het ononderbroken optre den van Duitsche en Italiaansche duikbooten en gevechtsvliegtui gen tegen de vijandelijke ravi- tailleeringswegen doet den aan voer van vliegtuigen, luchtdoel artillerie, zware wapens, munitie en benzine op moeilijkheden stuiten. In de Cyrenaica heeft de En- gelsche aanval geen verder ter rein gewonnen. Generaal Alexan der schijnt nog steeds geen uit weg te hebben gevonden om zijn ravitailleeringszorgen te boven te komen, te meer daar door de voortdurende luchtaanvallen de haveninstallaties in het ontruim de gebied nog niet konden wor den hersteld. Het Duitsch-Itali- aansche pantserleger heeft intus- schen nieuwe ravitailleeringswe- gen georganiseerd en kan zich kalm op nieuwe gevechtstaken voorbereiden. De verliezen der Fransche ma rine in Noord-Afrika. - De Fran sche admiraliteit publiceert de voorloopige verliescijfers der ma rine in Noord-Afrika. In de gevechten bij Casablan ca, Oran en Algiers zijn tot dus ver 49 officieren en 450 man schappen als gesneuveld ver meld, 31 officieren en 641 man schappen werden gewond. Volgens de jongste berichten zijn de volgende scheepsverliezen ontstaan: Te Casablanca werden 12 schepen buiten gevecht ge steld. De slagkruiser „Jean Bart" is gestrand. Eveneens is de krui ser „Primauguet" gestrand en in brand geraakt. De torpedojagers Albatros. Milan en Malin als mede de torpedoboot Brestois zijn buiten gevecht gesteld. De tor pedojagers Fougueux en Boulon- nais zijn gezonken, evenals drie onderzeebooten. De onderzeeër Met^use is gestrand. Te Oran, waar zich slechts en kele eenheden van de marine be vonden, zijn drie torpedojagers gestrand en is de aviso Surprise in'de haven gezonken. Daarmede heeft de Fransche van HEDENAVOND 16.37 u. tot MORGENOCHTEND 8.18 u. De maan komt hedenavoncf op om 19.48 uur en gaat morgenoch tend om 11.41 onder. VOOR DE WAFFEN S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS' en het legioen, die een veldpostnummer hebben, mo gen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungs- Marken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toege zonden. Zij zijn dus nergens an ders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrij willigers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één zegel en voor 2000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpost nummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder ze gels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerst pakketten vóór 30 November a.s. aan de post/ter verzending afge geven zijn. 1 Tot 25 December a.s. is het niet mogelijk ""zonder zegels pakketjes te versturen, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Döor deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten uitsluitend gezonden worden: An das SS-Ersatzkommando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: Rang: Naam; Veldpostnummer of adres Het SS-Ersatzkommando Neder land en het vrijwilligers-legioen Nederland verzoeken de Neder- landsche bevolking zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Neder- landsche vrijwilligers alleen op deze wijze ee'n geregeld Kerst- pakkettenverkeer mogelijk is. marine tot dusver 1200 slachtof fers te betreuren, terwijl 16 sche pen verloren zijn gegaan. (D.N.B.) De samenwerking der geallieer den met Darlan, Naar Reuter meldt, heeft een aantal Engel- sche parlementsleden een resolu tie ingediend, waarin zij zich scherp uitspreken tegen de sa menwerking der geallieerden met Darlan. (D.N.B.) Brigade-generaal Duncan ver mist. - Naar Reuter uit Wash ington verneemt, wordt de opper bevelhebber van de Amerikaan sche luchtstrijdkrachten in Euro pa, brigade-generaal Duncan, die zich per vliegtuig op weg bevond van Engeland naar Noord-Afrika, vermist. De tocht begon op 17 November j.l. Het toestel van Duncan moest voor de Noordkust van Frankrijk een landing ma ken. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. (D.N.B.) Verklaringen van Willkie. Naar de Britschenieuwsdienst meldt, heeft Wendell Willkie in een redevoering in een propagan- davergadering van het Canadee- DR. GÖBBELS IN DAS REICH. In een nieuw artikel van dr. Göbbels in Das Reich, dat als opschrift draagt: „Over de poli tieke hartstocht" schrijft deze o.a. het volgende: Deze oorlog wordt om den ach tergrond van alles gevoerd. Het gaat om leven of dood. Er is een beroep gedaan op de diepste hartstochten, hitf zoowel als ginds. Voor hem, die hier verliest is dan ook het spel definitief teneinde en hij heeft verloren. Wij beoordeelen iedereen uitslui tend naar hetgeen hij. thans voor de overwinning doet. - Parasieten en luiaards treft onze diepste verachting en wan neer zij tijdens dezen oorlog in gebreke blijven, treft hen de wrekende arm der wet. Voorver- keerde objectiviteit hebben wij thans in het geheel geen begrip, in tegendeel, wij achten haar in den strijd om het lot van ons volk een gevaar en een bedrei ging van onze nationale belan gen. Ons past thans het meest radicale fanatisme en de vurig ste hartstocht voor onze groote zaak. Wij schamen ons niet voor onze onvoorwaardelijke liefde voor ons volk, waaruit wij zijn. voortgekomen en welks kinderen wij zijn, dat wij dagelijks in zijn vlijt en bekwaamheid, in zijn op rechtheid en braafheid, in zijn moed en nationale paraatheid kunnen waarnemen. Met dit volk voelen en denken wij, met dit volk leven wij en midden in dit volk willen wij eens sterven. Dit volk is voor ons alles. Het geeft zin en doel aan ons leven. Zoo als wij ons volk met geheel ons hart liefhebben, zoo haten wij zijn vijanden uit het diepst van ons hart. Ook hiervoor schamen wij ons niet. Wij komen hiervoor uit, voor iedereen, die het hoo- ren wil. Wij hebben hun niets gedaan, in tegendeel, wij zijn hen tegemoet gekomen, zoover als wij maar konden. Doch zij wilden niet den vrede, doch den oorlog. Op laffe wijze hebben zij ons overvallen en nu dreigen zij ons met wraakplannen, welke slechts het product kunnen zijn van een ontzaglijk diepen haat. Laat ons jlaarom op dezen haat met haat antwoorden. Wie ons in ons leven aantast, kan geen aanspraak ma ken op onze objectiviteit. Wij waren bereid alles te doen en alles te geven om voor ons volk de vrijheid te veroveren. Dezen oorlog voeren wij met een ver standig hoofd, doch ook met een warm hart. Tegenstand op den weg naar»de overwinning geeft ons alleen maar nog meer vreug de in den aanval en tegenslagen sporen ons tot maximum-presta ties aan. Wij willen in oorlogstijd alleen van den oorlog hooren. Wij zijn niet laf genóeg om onze oogen voor de taken en gevaren, die hieruit voortvloeien, te slui ten. Geen offer is ons te groot en geen weg te lang om de over winning te behalen. Ons volk zal in allen voor- en tegenspoed in den oorlog met in elkaar gehaak te armen staan, een levende pha lanx van menschenlichamen, ieder oogenblik paraat het hart vol warme liefde voor de eigen zaak en vol kouden haat jegens zijn vijanden. (D.N.B.) sche hulpfonds voor de sovjet unie s verklaard, dat de volken nauwkeurig moeten definieeren en moeten komen tot een „ge meenschappelijke overeenstem ming over de vraag waarvoor zij strijden en wat zij van dezen strijd hopen". „Anders," zoo zeide Willkie, „zullen zij het risico loo- pen, dat zij offers en leed op zich hebben genomen om den oorlog te winnen, zonder daarbij een bepaald doel na te streven." „Wij behoei®» Rusland niet te vreezen. Wij moeten leeren met Rusland thans- in den oorlog sa men te werken en wij moeten ook leeren met Rusland samen te werken in een wereld na den oorlog. (D.N.B.) Van de te evacueeren panden ;n opstallen met de daarbij be- aoorenden nagelvasten inventaris sal een «-bepaald gedeelte moeten worden onteigend. In verband met /an verschillende zijden daarom trent gestelde vragen deelt de persdienst van het departement /an financiën omtrent de regeling dezer onteigening 'het navolgende mede: De schadeloosstellingen worden vastgesteld door den secretaris generaal van het departement van financiën. De eigendom gaat over vrij van alle lasten en rechten. Daarop rustende belastingen, waarmede het gevorderde goed is bezwaard, gaan van den dag van den eigendomsovergang over op den staat. De schadeloosstellingen worden beschikbaar gesteld ten behoeve van de eigenaren en van andere belanghebbenden ten aanzien van de gevorderde goederen. De gel den zullen in het algemeen eerst worden uitbetaald, nadat beste ding voor herbouw of wederaan- schaffing verzekerd is. Zoolang de betaling wordt uitgesteld, althans voor zoover de schadevergoedings bedragen een nader te stellen minimum te boven gaan, wordt rente vergoed tot 3% pCt. er jaar. De eigenaren blijven belast met hypothecaire schuldverplich tingen overeenkomstig de gel dende overeenkomsten. Den hy pothecation schuldeischers zal voor hun rentevorderingen een verhaalrecht worden toegekend op de over de schadeloosstellin gen te vergoeden rentebedragen. Als regel zal op individueele aanvragen om inlichtingen geert antwoord kunnen worden gege ven. Nadere inlichtingen zullen zoo noodig ter algemeene kennis worden gebracht. Wel kunnen aanvragen Worden ingediend tot het verkrijgen van een voorschot op de schadeloosstelling, doch al leen voor herbouwdoeleinden of weder-aanschaffing. Ook op de te, vergoeden rente kunnen voor- De econ misehe rechter strait De 78-jarige E. Broekhof uit Noord- wijkerhout had een boterbon ver- valscht en een meisje om boter gestuurd, hetgeen gelukte. De of ficier vond de vervalsching ernstig en vorderde drie maanden gevan genisstraf. De rechter veroordeelde tot 14 dagen. De zaak tegen H. Sloos te Lei derdorp was al- een keer aange houden, en werd nu vervolgd Hij had geholpen aan het ultbeenen van een koe die clandestien door Ramaker was geslacht. De officier eischte zes maanden gevangenis straf met verbeurdverklaring van gereedschappen, en de rechter ver oordeelde conform den eisch. De gereedschappen zullen aan den pa troon van verdachte terug gegeven worden. Wegens het in onderpand geverj van een-stamkaart vorderde de officier tegen de huisvrouw M. P. Boot te Leiden twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd 14 dagen. Een kaart was «in pand genomen door de huisvrouw T. C. Wang te Leiden, die na den eisch van f. 40.— boete subs. 20 dagen, hechtenis, tot f. 10.boete subs. 5 dagen hechtenis, werd veroor deeld. A. 'Schlagwein te Leiden, die de stamkaart .in onderpand had. gegeven, werd na den eisch van 4 weken gevangenisstraf, tot f. 20.— boete subs. 10 dagen hechtenis ver oordeeld. In een achterhuis van een woning had de slager A. M. v. d. Mey te Noordwijkerhout een var ken geslacht. Dat was voor zijn gezin, vertelde verdachte nu, maar de officier vorderde negen maan den gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen, en verbeurd verklaren van 't vleesch. De rechter veroordeelde tot zeven maanden gevangenisstraf. A. P. Romeyn te Zoetermeer had. een textielkaart geruild voor een stukje kaas. Dat bekende verdach te, maar omdat hij zelf in kaas handelt, was de ruiling te begrij pen. De officier vorderde vier we ken gevangenisstraf, doch de rech ter veroordeelde tot f. 30.boéte subs. 15 dagen hechtenis. PREDIKBEURTEN. HILLEGOM Haven 50: Vrij- dagnam, 7V2 u. de heer J. Sevens- ma, van A'dam. NED. HERV. KERK Beroepen te Appelscha cand. H. van Goslin- ga te El int (Dr.) te Terneuzen dg. J. C. Slckesz te Rilland-Bath, Bedankt voor 's Gravenhage (21e predikantsplaats) ds. A. van der Hoeven te Warnsveld. Aangenomen naar Neerbosch- Hees, ds. G. J, Geurtsen to Jutphaas. Benoemd tot hulpprediker to Feyenoord cand. D. Postma te Kra lingen. y GEREF. KERKEN Drietal to Hardenberg vac. ds. D. Vreugden, hil) ds. L. Berger te Kootwijker broek, ds. C. Spek te Nijeveen en ds. C. van der Tas te Spijkenisse. Tweetal te Ulrum, as. Jac. van Nieuwkoop te Anna Paulowna en ds. D. Roest te Opperdoes. Beroepen te Hardenberg, ds. C. van der Tas te Spijkenisse, te Hil versum ds. M. Wilschut te Delfzijl. Bedankt voor Ameropgen. ds. G. F. Snel te Rossum, voor Huizuni ds. J. A. van Arkel te Diever. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Bunschoten ds. J. M. Visser te Midwolda. GEREF. GEMEENTEN Beroe pen te Dordrecht ds, A". de Blois to Gouda. schotten worden verleend, indien daaraan voor levensonderhoud behoefte bestaat. Desbetreffende aanvragen dienen te worden ge richt tot den algemeen gemach tigde voor de oorlogs- en defen- sieschaden, Kneuterdijk 22, te 's-Gravenhage. „Moeder heeft iets tegen den Jeugdstorm." Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur voor .den zender Hilversum 1 inzijn serie .Brandende kwes ties" over het onderwerp „Moe der heeft iets tegen den Jeugd» storm".

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1