De strijd in de bocht van den Don 83ste Jaargang Woensdag 25 November 1942 No. 25357 BINNENLAND. Cultuurpolitiek en volksvoorlichting VERDUISTEREN: Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg dan bewandelt U den juisten weg. Waar niet is, verliest de gebruiker zijn recht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Na de En- gelsch-Amerikaansche legerlei ding, gebruikt thans de bolsje wistische legerleiding een zeer krachtig propagandistisch kruit. Reeds de feiten op zichzelf spre ken echter een taal, welke niet in overeenstemming is met datgene, wat de vijandelijke zijde niet moede wordt te beweren. 31/4 jaar oorlog met overwinningen van zeer grooten omvang maken het de spil gemakkelijk de ont wikkeling der dingen af te wach ten. De tijd werkt voor diengene, die tijdens militaire operaties al les in veiligheid heeft weten te stellen, wat hij voor de oorlog voering noodig heeft n.l. gebied, vruchtbaren grond, steenkolen, ijzer, benzine en onaantastbare posities. Men zal er dus goed aan doen de ontwikkeling der dingen af te wachten. Ongetwijfeld snelt deze ontwikkeling met een tot dusver ongekende snelheid haar hoogte punt tegemoet. Stalin zet weer eens alles op één kaart. Zijn groote offensief ten Zuiden van talingrad vanuit het gebied der almukkensteppe en de beweging van de tang ten Noorden van Stalingrad gericht op de groote bocht in den Don, vormen een concentratie van krachten onder geheel andere voorteekens dan het groote offensief van den win ter. Zeker, ook dit is nog niet de iaatste krachtsinspanning dei- bolsjewisten. Doch er vallen toch reeds symptomen op te merken, die doen blijken, dat de aan de zijde der bolsjewisten van ouds her gapende klof tusschen militaire leiding en militaire uitvoering nog grooter ge worden is. Zij werpen, wanneer men uitgaat van het standpunt der geschoolde legers, hun laat ste reserves uit het Oosten in den strijd tegen het Westen en stellen nog eens het militaire ge luk op de proef dat hun den vo- rigen winter ontzegd bleef. De slag die op het oogenblik in e groote bocht van den Don woedt, is een zware afweerslag. Ook dit offensief der sovjets is opnieuw in de eerste plaats een offensief met tanks. Het welsla gen of mislukken van een derge lijk offensief is afhankelijk van de vraag of het gelukt de smalle stroken, waarop deze tanks rij den, uit te breiden. Dit is even zeer een kwestie van leger- en troepenleiding, als van zelfstan dig handelen van de op zichzelf aangewezen officieren en man schappen. Nu moet blijken of de bolsje wisten nog over voldoende keur troepen beschikken en of zij in den zomer voldoenden tijd hebben gehad om hun voor den winter- oorlog opgeroepen reserves zoo op te leiden, dat zij superieur j zijn aan de Europeesche oplei ding en Europeesche wapens. Dit kan gevoegelijk betwijfeld wor den. Wat van Duitsche zijde reeds over dezen slag bekend is, pleit hiertegen en vormt tevens een bewijs voor de juistheid van oor logvoeren door de spil, die tot meer in staat is als het hoofd bieden aan dergelijke offensieven. Wat Noord-Afrika betreft, in j Tunis bevindt alles zich nog in 1 opmarsch. Bijzonder sterk schijnt in dit gebied, ook volgens het oordeel van den vijand, de lucht macht der spilmogendheden te [Zijn, welker 'formaties duikbom- enwerpers zoo groot zijn als men bij de groote uitgestrektheid der fronten hier niet verwacht had. In de Cyrenaica heerscht op het oogenblik, behalve kleine achterhoedegevechten, rust. Het is een soo^t stilte na den storm. De toestand in Tunis wordt door Duitsche militairen gekenschetst uajs een stilte voor den storm. Het heeft er allen schijn van, dat Bommel in de laatste week er op pit geweest is om tijd te winnen om zich zoodoende eerst eens van voldoende ravitailleeringsgoede- ren te voorzien. Van dezen tijd heeft hij een goed gebruik ge maakt. Tunis. - In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B.: Het optreden van de strijd krachten van de spil in Tunesië bleef behalve tot levendige ver kenningsactie door de lucht macht en gemotoriseerde verken ningstroepen er toe beperkt de tot nu toe bezette gebieden te beveiligen en door het aanvoeren van nieuwe troepen en oorlogs materiaal het van nature zeer sterke bruggehoofd aan de N.- Afrikaansche kust verder te ver sterken. De langs de kust van Tunis naar het Zuiden voerende spoorlijn en de wegen naar het binnenland zijn in handen van de spilmogendheden en maken een snelle verdeeling van de aangevoerde goederen mogelijk. Vooral de dagelijks sterker wor dende luchtstrijdkrachten van de spil hinderen opmarsch en ont plooiing der Britsche en Ameri- kaansche troepen sterk en ver oorzaken gróote teleurstellingen in 't Anglo-Amerikaansche kamp De onophoudelijke luchtaanval len op vliegveldinstallaties, die een aanzienlijk aantal vliegtui gen vernield en de startbanen onklaar gemaakt hebben, hebben de Engelschen en Amerikanen reeds hun vliegvelden dicht in de nabijheid van het front meer naar achteren doen verplaatsen. De terughoudendheid der Duit sche militaire berichtgeving bij het noemen van plaatsnamen en gebieden in Tunis is met het oog op de geheimhouding der Duitsch Italiaansche troepenbewegingen zeer begrijpelijk. In Cyrenaica versterkt de Brit sche leiding haar pogingen om haar troepen door het aanvoeren van benzine en nieuwe voertui gen weder ten volle mobiel te maken en de formaties te heror denen voor aanvals-operaties van grooteren omvang. Op het oogen blik bestaat er slechts gering contact met de achterhoeden van het Duitsch-Italiaansche pant- serleger. Dakar De bezetting van Dakar door Anglo-Amerikaan sche troepen wordt in Romein- sche politieke kringen slechts be schouwd als een nieuwe daad van openlijke schending van de neutraliteit van een land, dat zich op het oogenblik in den toe stand van wapenstilstand be vindt. Van militair en politiek standpunt uit hecht men aan deze gebeurtenis te Rome geen beteekenis. Het bezit nemen van Dakar door Engelschen en Ame rikanen beteekent. naar men ver klaart, in geen enkel opzicht een verandering van den sedert den Engelsch-Amerikaanschen overval op Fransch Noord-Afrika ont- stanen toestand. Men acht het derhalve niet noodzakelijk, dat de spilmogendheden zakelijk positie kiezen met betrekking tot het toevoegen van Dakar aan door Engelschen en Amerikanen met geweld bezet Pransch koloniaal gebied. (Stefani). De Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond - Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Washington heeft Cordell Huil op een pers conferentie omtrent de overeen komst nopens de Fransche bezit tingen op het Westelijk halfrond o.a. verklaard, dat deze gesloten is met admiraal Robert, den Franschen opperbevelhebber van Martinique, volledig afhankelijk van de Fransche regeering te Vichy. In tegenstelling tot berichten uit Londen, aldus Huil, hebben de Fransche bezittingen in de overeenkomst geen verklaring van saamhoorigheid met de geallieer de volken onderteekend. Huil weigerde nadere bijzonderheden. Naar de Engelsche nieuwsdienst voorts meldt, wordt te Washing ton aangenomen, dat de Fran sche marine geneutraliseerd zal worden, (D.NB.). Uiteenzetting van prof. dr. Goedewaagen. Tal van auto riteiten waren gistermiddag ver- eenigd in het rijksmuseum te Amsterdam, waar het departe ment van volksvoorlichting en kunsten een bijeenkomst had ge organiseerd ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van dit departement. De secretaris-generaal van het departement, prof. dr. T. Goede waagen, hield een rede over cul tuurpolitiek en volksvoorlichting', er op wijzende dat er twee ver jaardagen zijn te vieren: het de partement van V. en K. werd op 25 November 1940 opgericht en de Nederlandsche kuituurkamer aanschouwde op 25 November 1941 het levenslicht. Als ik mijn werkterrein over zie, aldus spr., kom ik tot de vol gende driedeeling: a. Het verhef fen der kuituur; b. Het propa geer en der kuituur; c. De zorg voor den kuituurwerker. De eerste beide werkzaamhe den vallen onder het departe ment; de laatste is zaak der kui tuurkamer. Voor de verheffing der kuituur in den zin van steunen, stimulee- ren, zuiver houden, ordenen van en toezien op de kuituur zorgen de afdeelingen pers, film, radio en die der kunsten. Hierbij zijn bepaalde kuituurnormen veron dersteld. b. De propaganda voor de kui tuur wordt bearbeid in de afdee lingen politieke en kultureele propaganda, waarbij de eerstge noemde zich op liet terrein der volksvoorlichting en de tweede voornamelijk op dat der kunsten beweegt en zich ten doel stelt, den band tusschen het publiek en de kunst inniger te maken. Voor het welslagen dezer propa ganda is samenwerking noodig en ook verkregen met lichamen als Vreugde en Arbeid, den Ar beidsdienst, den Jeugdstorm en voorts met gemeenten en pro vincies. c. De zorg voor den kulturee- len werker is doel der Neder landsche kuituurkamer. Hier is de journalist, de filmwerker, de kunstenaar met zijn directe be langen, vakkundig, sociaal en economisch zelf vertegenwoor digd, wier werkzaamheid ten doel heeft, de verspreiding van kui tuur goed te behartigen: uitge vers, handel in boek, muziek en van HEDENAVOND 16.38 u. tot MORGENOCHTEND 8.17 u. De maan komt heden op te 18.58 uur en gaat morgenochtend om 11 uur onder. Joodsch leger geëischt Vol gens den Engelschen nieuws dienst hebben meer dan 1500 Amerikanen, onder wie oud-pre sident Herbert Hoover en de ge wezen ambassadeur te Moskou, Davies, een motie onderteekend, waarin de vorming van een Joodsch leger van statenlooze en Palestijnsche Joden wordt ge- eischt, om onder geallieerd com mando te vechten. (D.N.B.). Dr. Ley over de arbeidspresta ties In een te Berlijn voor be drijf sgevolmachtigden gehouden rede heeft rijksorganisatieleider dr. Ley gewezen op de ongewone prestaties die Duitsche arbeiders, ingenieurs, chemici en construc teurs in den loop van den oorlog reeds hebben volbracht. Desondanks, zoo verklaarde dr. Ley, zijn de Duitsche arbeids- en productiereserves nog geenszins uitgeput. Zij zullen in den ko menden tijd, voor zoover noodig, eveneens geactiveerd worden. Dr. Ley besloot zijn rede met de ver klaring, dat het optimisme van het Duitsche volk grooter dan ooit is en niet slechts gebaseerd is op vage verwachtingen, doch op concrete feiten. (A.N.P.), product van beeldende kunst. Zonder deze organisatie zou het departement in de lucht zweven en zou slechts het werk der cul turen, niet de werker met zijn nooden en belangen aan bod ko men. De kuituurkamer is een kultuursocialistische organisatie, zooals het departement een kul- tuurbesturend lichaam is. Beide samen maken den volkschen op bouw der kuituur uit. Dat de Nederlandsche kuituur- raad ons daarbij adviseerend en stimuleerend ter zijde staat en dat wij van zijn adviezen hebben kunnen gebruik maken, heeft dit eerste jaar sinds zijn oprichting wel duidelijk bewezen. Zoo staan wij dan aan den aanvang van een derde levens jaar voor het departement en een tweede jaar voor de kuituur kamer. Meer dan ooit moeten wij ons van onze verantwoorde lijkheid in departement en kui tuurkamer bewust zijn. Wij moeten ons volk overtui gen van de waarheid der ideeën, die ons leven bezielen. oHe over tuigt men iemand het meest? Door zijn houding meer dan door woorden en zeker niet, wanneer men zich door gevoelens van res sentiment of wraakzucht of zelfs door dreigementen laat leiden. Wij kunnen ons volk alleen vinden, wanneer wij iedere ruw heid vermijden en met tact en voorzichtigheid en zonder klein zieligheid zeggen waar het op staat. Wij nationaal-socialisten pretendeer en, de toekomst van ons volk en zijn plaats in de Germaansche wereld beter te zien dan de meesten van ons volk. Adel. verplicht en -pioniers moeten niet naar rechten vra gen, maar doen wat hun is op gedragen. Door ontactvol optreden isolee- ren zij zich van de groote massa, die zij leiding zouden moeten geven en niets is gevaarlijker, Besparing op het verbruik van gas en electriciteit is in de tegen woordige omstandigheden drin gende noodzaak geworden. Het behoeft nauwelijks te worden aangestipt, dat voor fabricage van gas en de opwekking van electriciteit kolen noodig zijn en het gas- en electriciteitsrantsoen, dat den verbruiker is toegestaan, nauw verband houdt met het be schikbare quantum kolen. Het rantsoen zou dan ook stellig hoo- ger zijn dan het is, indien dit met het oog op de huidige kolen- positie mogelijk ware. Het be hoeft geen betoog, dat de direc ties der gas- en electriciteitsbe- drijven niets liever zouden doen, dan de verzoeken om een hooger rantsoen in te willigen. In het algemeen is zulks echter helaas niet mogelijk. Er zullen zelfs zooals men dezer dagen heeft kunnen lezen straffere maat regelen genomen worden tegen degenen, die het hun toegestane rantsoen gas en electriciteit over schrijden. Jammer genoeg zijn er nog verbruikers; die deze reden' en dus de noodzakelijkheid der rant soeneering, niet kunnen of wil len inzien. Anderen, die overi gens niet van inzicht zijn ont bloot, putten zich uit in het ont dekken van motieven, waarop speciaal voor hen een hooger rantsoen zou moeten worden vastgesteld. Meestentijds ei-varen deze verzoekers, dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd. Dit behoeft niet zoo heel erg te ver bazen. De verzoeken mogen re delijk zijn. De kolonpositie laat niet toe, dat het rantsoen wordt verhoogd. Een ieder, die meent aanspraak te kunnen of moeten maken op meer dan hij heeft, bedenke, dat waar niet is zelfs de gebruiker zijn recht verliest. dan dat wij ons van ons volk zouden isoleeren. Die propaganda, die dit als uit gangspunt heeft genomen, heeft groote kans, haar doeleinden te verwezenlijken en het volk, dat zij vormen wil, ook inderdaad te bereiken. Een propoganda, die deze grondwet niet acht, maakt het zich onnoodig moeilijk en snijdt zich zelf den pas af. Bijzondere vergunningen voor babywol In verband met de distributieregeling - van textiel wordt nog bekend gemaakt; dat sinds 1 Nov. j.l. de gelegenheid is opengesteld voor het aanvragen van bijzondere vergunningen voor den aankoop van 500 gram wollen handbreigarens voor de vervaar diging van kleeding, ten behoeve van babies, geboren op of na 1 Maart j.l., voor zoover nog geen zoodanige vergunning werd ver strekt. De aanvragen voor deze bijzón dere vergunning kunnen bij den plaatselijke distributiedienst wor den ingediend onder overlegging van de baby-stamkaart, respectie velijk een attest van een genees kundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Zij, die tusschen 1 Sept. en 1 Nov. j.l. reeds een aanvraag heb ben ingediend en een afwijzende beschikking hebben ontvangen op grond van het feit, dat na 1 Sept. geen bijzondere vergunningen voor babywol zijn uitgereikt, kunnen zich opnieuw onder overlegging van attest of baby-stamkaart tot den plaatselijken distributiedienst wenden. Op bovengenoemde bijzondere vergunning zullen uitsluitend wollen handbreigarens van nieuwe samenstelling verkrijgbaar worden gesteld. Begin gemaakt met inbeslagne ming der klokken. - Krachtens de verordening nr. 79/1942 (metaal verordening) van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied is een begin ge maakt met het in beslag némen der klokken. De kostbaarste oude klokken en klokkespelen zullen zooveel mogelijk gespaard wor den.. Deze klokken zijn indertijd gekenmerkt met een M.; de eige naars zijn daarvan in kennis ge steld en' hun is voor deze klokken een document overhandigd. Alle overige klokken vallen onder de vordering en moeten thans reeds worden afgenomen. Daarbij wordt er voor gezorgd, dat in iedere burgerlijke gemeente, waarin zich geen beschermde klok bevindt,- een kleine luidklok voor alarm doeleinden blijft hangen. Bijzon dere aandacht wordt hierbij be steed aan de groote en vrij groote steden. Den eigenaars resp. gemeenten! wordt er dan ook zeer dringend op gewezen, dat zij den arbeiders, die een officieele "opdracht heb ben, bij het weghalen/ en vervoe ren der klokken geenerlei moei lijkheden in den wég moeten leg gen, aangezien hier sprake is van een onvermijdelijk noodzakelijken oorlogsmaatregel. Met speciale wenschen van de eigenaars der klokken en van de kerkelijke of gemeentebesturen kan met het oog op deze nood zaak geen rekening worden ge houden. Over kwesties van kunstbe scherming verstrekt de inspectie kunstbescherming, Den Haag, Sweelinckplein 84, inlichtingtn. De prijs van sigaretten In de Staatscourant is opgenomen het prijsvoorschrift, waarbij aan fabrikanten voorschriften worden gegeven voor de kostprijsbereke ning van sigaretten. Hierdoor zal worden bereikt, dat de prijs niet hooger zal worden dan in ver band met den inkoopsprijs van de ruwe tabak en de werkelijke kos ten plus toegestane winst, noodig zal zijn. Het voorschrift treedt Ij Januari a.s. in workup,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1