83ite Jaargang ZATERDAG 21 NOVEMBER 1942 No. 25354 Duitschland strijdt voor Europa EXTRA BERICHT 23 schepen (120.000 b.r.t.) tot zinken gebracht De strijd in Noord-Afrika Verduisteren: Exfra-leveringsplicht opgelegd aan nalatige veehouders Wie Zit weldra met zijn stroom niet zuinig is, in de duisternis. GEMENGD NIEUWS Radiotoespraak van Laval Luistert Keuringen voor de Waffen-SS en het legioen BINNENLAND Bespoediging laden en lossen Nederlandsche vrouwen en meisjes Polifie-organisalies in één verband Twee jaren sociaal werk van den nieuwen tijd Denkt om uw gas- en sfroom- rantsoen LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: De Duitsche duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een convooi aan en brachten er tijdens dagenlange hardnekkige gevechten vijftien schepen, te zamen 78.000 brt., alsmede twee torpedojagers en een corvet van tot zinken. Vier schepen wer den door torpedotreffers beschadigd. Bovendien brachten de Duitsche duikbooten bij Noord- en Midden-Amerika en ten Oosten van Kaapstad acht schepen met 42.000 brt. tot zinken. Een schip werd getor pedeerd. Aldus verloor de vijand behalve de genoemde bcveiligingsschepen wederom 23 schepen met in totaal 120.000 brt. van zijn koopvaardijtomiage. Ttfdens de gevechten met het convooi onderscheidde de duikboot, die onder bevel staat van kapitan-leutnant Schneider zich bijzonder. Ter aanvulling meldt het D.N.B. nog, wijzend op een verklaring van het Engelsche tijdschrift „Statesman and Nation", nl. dat de schepen der vereenigde naties sneller tot zinken worden ge bracht dan de Anglo-Amerikaansche werven kunnen bouwen als uitgangspunt voor een be schouwing van den duikbootoorlog en het ton nage vraag stuk. Volgens een mededeeling van het Amerikaan sche ministerie van marine van gisteren zijn, gelijk gemeld, in de eerste elf maanden sedert de Ver. Staten aan den oorlog deelnemen alleen in het Westelijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan 572 Amerikaansche en in Amerikaan- schen dienst varende koopvaardijschepen tot zinken gebracht. De Amerikaansche actie in Noord-Afrika heeft de behoefte van den vijand aan transport tonnage doen stijgen. Het is denkbaar, dat de transporten naai* Moermansk of de Perzische Golf, de aanvoerhavens voor de sovjet-unie, be perkt zullen moeten worden, omdat Noord- Afrika voortdurend meer tonnage opeischt. Het tonnagevraagstuk krijgt voor den vijand de be- teekenis van zijn of niet te zijn, wanneer men zich een denkbeeld vormt van de tonnage, die alleen de Duitsche duikbooten in samenwerking met de luchtmacht van Januari 1942 tot nu tot zinken hebben gebracht, dus in een kleine tijd ruimte vergeleken bij den geheelen duur van den oorlog en op een tijdstip, waarop de vijand geloofde door verbetering en verscherping van het afweersysteem het duikbootgevaar onder de knie te hebben gekregen. In deze periode wer den 1300 schepen met een gezamenlijken inhoud van 8 millioén brt. tot zinken gebracht. Wat den spilmogendheden hierbij het meeste verbaast, is het feit, dat juist November met zijn mist, storm, regen en sneeuw een van de meest succesvolle maanden schijnt te zullen worden Want de weersomstandigheden in deze maand'hebben altijd de operaties der Duitsche duikbooten bijzonder gehinderd. Doch twee nieuwe factoren hebben intusschen de situatie veranderd: lo. de thans langzamerhand tot uiting komende ontzaglijke activiteit op a"e scheepswerven der spil en het feit, dat totdus- ver nooit zooveel duikbooten voor de oorlog voering der spil ter beschikking stonden als juist nu bij het begin van den winter. Daarbij komt nog, dat het bouwprogramma voor duikbooten nog niet eens op volle toeren draait, hetgeen eerst in den loop van het volgende jaar ver wacht kan worden, 2o. De gunst van het lot, dat de vijand juist in deze moeilijke Novembermaand het besluit deed nemen tot de actie in Noord-Afrika. De eerste phase van de actie in Noord-Afrika is afgeloopen. De tweede begint. Het welslagen van deze actie is afhankelijk van de oplossing der kwestie of snel benzine aangevoerd kan worden. Nog verneemt het D.NJB.: De bezetting van Tunis door Duitsche en Ita- liaansche troepen wordt volgens de plannen voortgezet. De steile helling van het Dahar- plateau in Zuid-Tunis vormt een doeltreffende terreinhindemls voor een opmarsch in de rich ting Oost-West. Aangenomen kan dus worden, dat alle militaire operaties zich zullen beperken tot het kustgebied en den strijd om de steun punten aan zee. Benghazi is door de Duitsche en Italiaansche troepen ontruimd. Na den aftocht van het Duitsch-Italiaansch pantserleger, die geschiedde in ordelijke colonnes overeenkomstig de plan nen bleven nog slechts pionierscommando's in de stad achter, die met systematische grondig heid alle militaire en voor het verkeer belang rijke installaties vernielden. Gemotoriseerde ver kenningstroepen dekten hun arbeid en brach ten den achtervolgenden Britschen voorhoeden aanzienlijke verhezen toe aan gepantserde ver kenningswagens. Zij konden zich ongehinderd bij het gros der troepen aansluiten. De ontwikkeling van den toestand in de Cy- renaica heeft weer eens aangetoond, dat snel heid in eiken vorm van den woestijnoorlog de voornaamste factor voor het succes is. Sedert de ontruiming van Derna, waarvan op 17 Novem ber melding werd gemaakt, poogden de Engel- schen door een snellen stoot in Zuidwestelijke richting El Agheila, de Zuidelijkste punt van de groote Syrte, te bereiken, om aldus het Duitsch-Italiaansche pantserleger in de bocht van Benghazi te omsingelen en het den terug weg af te snijden. Doordat veldmaarschalk Rommel reeds vroegtijdig beval sectorsgewijze uit te wijken naar een tamelijk ver achter waarts gelegen stelling, werd dit plan verijdeld. Terwijl de Duitsch-Italiaansche achterhoeden den frontaal achtervolgenden vijand steeds weer tot tijdroovende gevechten dwongen, onderna men de flankbeveiligingen, die moesten waken tegen een inhalen door den vijand, zelfs aan vallen met beperkte doelen. Tijdelijk ontstane nachtelijke posities en verliezen moesten daar bij op den koop toe genomen worden om den hoofdstrijdkrachten voorsprong aan tijd en ter rein te verzekeren. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger werd teruggetrokken in een gebied, dat maandenlang etappe-gebied voor de spiltroepen was geweest. Er lagen opslagplaatsen voor benzine, mu uiie, water en voedselvoorziening, alsmede herstel- werkplaatsen voor zware wapens en motorvoer tuigen Bovendien was er een uitgebreide be richtendienst beschikbaar, die het geven van bevelen buitengewoon vergemakkelijkte. De En- gelschen daarentegen strijden bii hun opmarsch in een gebied, dat door grondige vernielingen van alle hulpmiddelen ontbloot ïs. De Britsche opmars^ stokt op gevoelige wijze door mijnen, óte in ttet zand en de steenen der woestijn veel minder opvallend kunnen worden aangebracht dan op begroeid terrein. OORDEEL VAN ENGELSCH ADMIRAAL. De Britsche admiraal sir Robert Gordon Finlayson eischt in de Star. dat men in Enge land en de Ver. Staten niet overwinningsfanfa res laat blazen en in alle windrichtingen over- winningsberichten laat verspreiden, doch dat men met zakelijke oogen de militaire gebeur tenissen (ra Noord-Arika bestudeert. Wanneer de landing van geallieerde strijdkrachten In Fransch-lfoord-Afrika een verrassing moest zijn, dan heeft Hitler met zijn bliksemsnelle reactie bewezen, dat hij zich eenvoudig niet lliat verrassen. In Frankrijk zelf heeft hij on middellijk de eenige nog overgebleven deur ge sloten, waardoor de geallieerden eventueel in de Europeesche vesting hadden kunnen binnen dringen. Bovendien kan men er van geallieerde zijde op rekenen, dat op Corsica en Sardinië, alsmede in Tunis alle militaire voorbereidingen zfjn genomen om de vereenigde naties een ne derlaag te doen lijden. Niemand mag deze maatregelen der spilmogendheden onderschatten wat betreft de beteekenis voor de geallieerde oorlogvoering. Zij zijn beslist onaangenaam, om dan nog maar heelemaal te zwijgen van de tegenmaatregelen, waarvan men aan de zijde der geallieerden niets weet. Wanneer thans in Engeland gezegd wordt, dat de geallieerden thans de spil de wet van het handelen voor schrijven, dan is dit hoogst onvoorzichtig. Het heeft er in Groot-Brittannië den schijn van, dat men door vermeende militaire successen het gezonde verstand kwijt raakt, want hoe is het anders mogelijk, dat men na de landing der Amerikanen in Marokko en Algerije absoluut geen rekening meer houdt met Rommel? (D.N.B.) van heden- en morgenavond 16.41 uur tot morgen- en Maandagochtend 8.11 uur De maan kwam heden op te 16.36 uur en gaat morgenochtend onder om 7.15 uur; morgen avond komt de maan op om 17.05 uur en gaat Maandagmorgen te 8.18 uur onder. Het is mor gen Volle Maan. Wederom heeft de overheid zich genoodzaakt gezien op te treden tegen veehouders, die niet voldaan hebben aan hun verplichting om alle daarvoor in aanmerking komende op hun be drijf gewonnen melk af te leveren. Eerugen tijd geleden is herhaaldelijk melding gemaakt van den extra-leveringsplicht van rundvee, dien de secretaris-generaal van 't de partement van landbouw en visscherij op grond van zijn buitengewone bevoegdheden had opge legd aan nalatige veehouders in verschillende provincies. Thans zijn het vier veehouders in de provincie Utrecht, die een aanmerkelijk deel van hun veestapel zullen moeten afdragen. Een veehouder te Bunnik zal 6 koeien en een kalf boven zijn normalen aanslag moeten leve ren. twee veehouders één te Maartensdijk en één te Vleuten zullen drie koeien en een pink moeten missen, tei wijl een andere veehou der te Maartensdijk zich extra-leveringsplicht van een koe zag opgelegd. Het moet langzamerhand duidelijk zijn, dat men niet ongestraft de voedselvoorzie ning van zijn volk in gevaar kan brengen. BRAND TE 'S HERTOGENBOSCH. Kinderen verkeerden in doodsgevaar. Te 's Hertogenbosch brak brand uit in een benedenwoning aan den Kuiperij eswal, bewoond door de familie L. Buren, die rook uit de woning zagen komen en kindergeschrei hoorden, snel den onmiddellijk toe. Toen zij in de woning waren binnengedrongen zagen zij, dat een dicht bij de brandende kachel staand kinderledi kant je had vlam gevat en in brand stond. Het vuur had zich ook medegedeeld aan een daar naast geplaatste wieg. Beide kinderen van anderhalf en een half jaar oud de ouders bleken afwezig te zijn waren door het vuur ingesloten en verkeerden In doodsgevaar. De hulp kwam dan ook juist op tijd en de kinderen, die inmiddels reeds door den rook bewusteloos waren geraakt, konden in veiligheid worden gebracht. Met een aantal brandbluschapparaten van een nabijgelegen fabriek trachtte men het vuur te blusschen, hetgeen echter niet gelukte. Eerst toen de brandweer verscheen, kon het vuur bedwongen worden. Intusschen was vrijwel de geheele beneden woning uitgebrand. Van het meubilair kon door de buren nog het een en ander in veiligheid worden gebracht. IN KOKENDE PAP GEVALLEN. Het eenjarig zoontje van den landbouwer J. Hertsenberg te Wezep viel in een pot met kokende pap, welke de grootmoeder even van het vuur op den grond had geplaatst. De kleine is aan de gevolgen van de opgeloopen brand wonden overleden. ROOSEVELT FEL GELAAKT. In een radiotoesprak heeft de leider van de Fransche regeering, Laval, verklaard, dat pre sident Roosevelt door zijn aanval op Fransch- Noord-Afrika de betrekkigen tusschen de Ver. Staten en Frankrijk op onherstelbare wijze ver broken heeft. Laval maakte vervolgens de ver klaringen bekend, die hij op 27 April van dit jaar heeft afgelegd jegens den Amerikaanschen ambassadeur, Leahy, te Vichy, waarin hij be toogde, dat Frankrijk uit zich zelf nooit iets zou ondernemen, noch in woorden noch in hande lingen, wat de Ver. Staten als incorrect of „on elegant" zouden kunnen uitleggen. Hij heeft aan admiraal Leahy verklaard, dat hij eeft ab soluut goede verstandhouding met Duitschland wenscht, daar zulks de eenige basis is voor een vrede in Europa en wel des te meer, sinds het bolsjewistische gevaar in vollen omvang duide lijk geworden is. Onwrikbaar geloof ik in de overwinning van Duitschland, zoo verklaarde Laval, doch ik zou de politiek van goede verstandhouding met Duitschland ook voeren, Indien Duitschland overwonnen zou zijn. Frankrijk heeft zijn woord gehouden, de Ver. Staten daarentegen hebben hun houding tegenover Frankrijk veranderd en iets misdreven, dat niet weer te herstellen is. Aan het andere eind der wereld heeft Japan den Engelschen en Amerikanen hun koloniën afgenomen. Daarvoor probeeren zij nu compen satie te vinden in de Fransche koloniën. Ik doe een beroep op de Franschen, zich niet door de radio en de propaganda van den vijand van de wijs te laten brengen. Het zijn altijd emigran ten, die voor de vijandelijke radio spreken. Vervolgens betoogde Laval, dat hij dezen oor log nooit gewild heeft. Integendeel, hij is altijd opgekomen voor een politiek van goede ver standhouding met Duitschland en ook met Ita lië heeft hij een verdrag willen sluiten. Ook was hij voorstander van een vredespolitiek met de Ver. Staten. Voorts verklaarde Laval, dat de regeering geen hinderpalen in den weg zou leggen aan een legioen vrijwilligers ter verdediging van het imperium. Wij willen niet, aldus de premier, dat het „ontzettende gevaar van het bolsje wisme" achter de Engelsch-Amerilcaansche mo gendheden zich op Europa stort en zijn oude beschaving vernietigt. Dank zij Roosevelt, zijn alle Europeesche staten in eenzelfde lotsbestem ming vereenigd. Bij een Amerikaansche over winning zou Frankrijk moeten bukken voor communisten en joden. Aan het slot van zijn toespraak bevestigde Laval nog eens zijn vast vertrouwen in de po litiek van Montoire en verklaarde hij, dat zijn besprekingen met den Führer te Montoire en te München, alsmede de brief van den Führer aan maarschalk Pétain zijn meening versterken en zijn hoop verlevendigen. „Er bestaat geen Europa zonder Frankrijk en het Fransche rijk", zoo besloot Laval zijn radio toespraak. (D.N.B.) Op Zondag 22 November 11.30 uur v.m., Hilversum 1, naar de uitzending „De stem der S.S."; een vraaggesprek tusschen den voor man der Germaansche S.S. in Nederland, Feld- meyer en een S.S.-oorlogsverslaggever aan het Oostfront. Bij onze vrijwilligers. Kameraadschap aan het Iront. Ondanks de modder vinden onze mannen een oogenblik tijd, om het verkwikkende sigaretje op ie steken SS PK Zeijmer-O H-P H m Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd tc worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans dc mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waften-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS In Nederland willen toetreden. 23.11.42, 11,00 uur, Utrecht, Wehrmachtsneim Mariaplaats. 24.11.42, 10.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 25.11.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. LAADPLOEGEN WORDEN IN VERSCHILLENDE GEMEENTEN INGESTELD Ter uitvoering van artikel 4 van de verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 19 October j.l. ter bespoediging van het laden en lossen bij het spoorweg- en binnenscheepvaartverkeer is in de Staatscourant een besluit verschenen van de secretarissen-generaal van de departementen van waterstaat, van binnenlandsche zaken en van sociale zaken. De laadploegen, welke de vervoerder kan ver langen, wanneer de laad- of lostermyn dreigt te worden overschreden, worden gevormd uit hen, die zich daartoe vrijwillig melden, hen, die daartoe op grond van hun dienstverhouding te genover de gemeente verplicht ztfn (de gemeen tewerklieden), hen, die krachtens het bepaalde in de verordening 42/1941, betreffende de ver plichting tot het verrichten van diensten, daar toe verplicht zijn. Krachtens artikel 3 van de verordening stel len de burgemeesters de ploegen samen in over eenstemming met het gewestelijk arbeidsbureau. Blijkens vorenbedoeld besluit wordt het aantal personen, waaruit de ploegen zullen bestaan, bepaald door den burgemeester in overleg met den betrokken stationschef of bevrachtingscom missaris. De diensten kunnen per etmaal gedu rende ten hoogste 6 uur en gedurende niet meer dan drie achtereenvolgende dagen worden ge vorderd. De diensten moeten ook op Zon- en feestdagen worden verricht. De ploeg zal moe ten optreden, wanneer de burgemeester het be vel geeft, hetgeen hij zal geven, indien de ver voerder de ploeg verlangt. Ten behoeve van het binnenscheepvaartverkeer stelt de burgemeester de ploeg slechts ter beschikking, indien de be- vrachtingscommissaris dit eveneens wenscht. Er worde er aan herinnerd, dat men, bij het niet voldoen aan een bevel van den burgemeester zich blootstelt aan een strafvervolging. Hun, die in een ploeg werkzaam zijn op grond van de verordening 42/1941 kan een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar worden opgelegd. De vergoedingen voor de los- en laadwerk- zaamheden worden door den burgemeester in overeenstemming met den gemachtigde voor den arbeid bepaald en uitbetaald. De vervoer der kan de geloste goederen doen opslaan en in bewaring geven voor rekening van den recht hebbende, aldus bepaalt de verordening. Indien zulks noodig mocht zijn, zullen de opslagruim ten kunnen worden gevorderd, op grond van het algemeen vorctovingsbesluit Op verzoek van den vervoerder kan de bur gemeester na vier weken tot verkoop der goe deren overgaan. Bederfelijke goederen en goe deren met geringe waarde kunnen onmiddellijk worden verkocht. De opbrengst van den ver koop wordt na aftrek van de vracht en alle kosten ter beschikking van den rechthebbende gesteld. De vervoerder is alleen aansprakelijk voor opzet en grove schuld. De belanghebben den worden er daarom met nadruk op gewezen, dat zij goed zullen doen, zorg te dragen, dat het in- en uitladen binnen de voorgeschreven termijnen geschiedt. Dit is niet alleen van be lang van dengenen, voor wiens rekening en risico de ploegen zouden moeten optreden, maar zulks is ook het belang van de arbeiders, die bij tijdige lading en lossing niet tot het verrichten van burgerlijke diensten behoeven te worden verplicht. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMER VERHUURDERS EN PENSIONHOUDERS MET MINDER DAN TIEN GASTEN. In verband met de distributie van brandstof fen, kunnen kamerverhuurders en pensionhou ders, die minder dan tien gasten huisvesting verleenen, in het tijdvak van 3 December a.s. tot en met 19 December a.s., bij de distributie diensten op nader door de disrtibutiediensten bekend te maken tijdstippen, op formulieren MD 333-11 welke formulieren van 23 Novem ber tot en met 5 December a.s. bij de distribu- tiedienst-en verkrijgbaar zijn een aanvrage indienen ter verkrijging van brandstoffenbon- nen voor de tweede periode, t.w. de maanden December a.s. en Januari a.s. van het stooksei- zoen 1942/1943. Op dit formulier MD 333-11 moeten, naar de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart meedeelt, zoo wel voor pensions met haarden en kachels, als voor pensions met centrale verwarming, de brandstoffenbonnen worden aangevraagd. In dien in het pension een centrale verwarmings- installatie aanwezig is, moet het formulier in tweevoud worden ingevuld en ingeleverd. Alle aanvragen dienen zoowel door den kamerver hum-der of pensionhouder als door de kamer huurders of pensiongasten te worden ingevuld. Een huurder, die verschillende kamers heeft ge huurd mag slechts voor één van deze kamers brandstoffen aanvragen, terwijl, indien ver scheidene personen samenwonen, slechts door één van dezen een aanvrage mag worden inge diend. Voor inwonend dienstpersoneel en kost gangers mag geen aanvrage worden ingediend. De distributiediensten zullen voor de maan den December 1942 en Januari 1943 per ver huurd gedeelte twee bonnen „één eenheid brandstoffen" uitreiken. Ten slotte zullen voor de maanden Februari, Maart en April de laatste twee bonnen ter beschikking worden gesteld. Bij de indiening der aanvragen zullen de be doelde brandstoffenbonnen door den verhuur der worden afgehaald, die hierbij de distribu- tiestamkaarten van zichzelf en van alle huur ders met uitzondering van personen van Duitsche nationaliteit moet medenemen. Hierbij zal in het linkergedeelte van het vakje „1 7" van de distributiestamkaart van den huurder het cijfer 2 worden geplaatst. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de te ver- Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat thans ook voor vrou wen en meisjes van Nederlandsche nationali teit, in den leeftijd van 17 tot 30 jaar, zich in te zetten als Nachrichtenhelferin (helpsters voor den berichtendienst). Kennis van de Duit sche taal is gewenscht. Nadere inlichtingen geeft het S.S. Ersatzkom- mando Nederland, Den Haag Stadhouderslaan 132. strekken brandstoffenbonnen en derhalve ook de hierop te verkrijgen brandstoffen met uit zondering van den eventueel te verstrekken extra toeslag voor pensions met centrale ver warming in het geval geen stookgelegenheid aanwezig is het eigendom worden van den kamerhuurder of pensiongast, die verplicht is de benoodigde brandstoffen te betrekken bi) den leverancier van den betrokken pensionhouder of kamerverhuurder. Hoewel hij derhalve tot dit doel de brandstoffenbonnen aan den kamerver huurder of pensionhouder ter hand moet stellen, blijven bedoelde bonnen zijn eigendom en kan hij mitsdien bij verhuizing de door hem ge kochte brandstoffen, dan wel de resteerende brandstoffenbonnen medenemen. EEN „KAMERAADSCHAPSBOND" OPGERICHT. Kort na de Mei-dagen van 1940 werd in het algemeen het besef in ons land levendig, dat meer eenheid op velerlei gebied wenschelijk, zooal niet noodzakelijk, was. Vanzelfsprekend werd dit ook gevoeld in de Nederlandsche politie kringen. En zoo ontstond op 18 Juli 1940 op initiatief van den voorzitter van den Algem. Nederl. Politiebond de Centrale Federatie, welke omvatte de 7 groote landelijke politievakver- eenigingen. Op 8 November 1941 nam de gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Ned. Politie een belangrijk besluit, waarbij le bij de C.P.V. een nieuw bestuur werd be noemd, 2e. aan alle politievereenigingen, opgeacht welk doel zij nastreefden, den last werd gegeven tot de C.P.F. toe te treden, 3e. aan de C.P.F. de opdracht werd verstrekt te trachten zoo spoedig doenlijk den federatieven vorm te verlaten en te worden tot één bond, om vattende allen, die deel uitmaken van de Ned. politie, ongeacht hun rang of diensttak. Als uitdrukkelijke voorwaarde werd hieraan nog verbonden, dat er zorg voor gedragen diende te worden, dat de rechten, welke de leden van hun onderscheidene vereenigingen genoten, niet mochten worden aangetast. Op 1 Januari a.s. zullen de huish. reglementen in werking treden en zal de Kameraadschapsbond alle Nederland sche politieambtenaren omvatten. Helaas zijn de begrippen waaraan de woorden kameraad en kameraadschap uitdrukking geven, vaak ver troebeld door het feit, dat de politiek zich hier van bediende. Uitdrukkelijk kan hier verklaard worden, dat de Kameraadschapsbond deze woor den echter in hun zuivere en werkelijke betee kenis wenscht te zien. Hierdoor geeft de naam Kameraadschapsbond ook uiterlijk zuiver weer, wat innerlijk in hem leeft. De Kameraadschapsbond is de eenige officieel erkende vereeniging van politieambtenaren en staat rechtstreeks onder diensttoezicht. Hij staat verder onafhankelijk van eenig ander toe zicht, is dus ook niet aangesloten bij het Neder landsche Arbeidsfront. Met recht kan gezegd worden: de politie is baas in eigen huis. De Kameraadschapsbond wordt bestuurd krachtens het leidersbeginsel door den bonds- leider, die zich in de uitoefening van zijn taak doet bijstaan door een bestuursraad en een bondsraad. Het bondsbureau van den Kameraadschaps bond Is gevestigd te Den Haag, Koninginne gracht 104, waar de verschillende diensten zijn ondergebracht. Het officieel orgaan van den Kameraadschaps bond is het orgaan „De Nederlandsche Politie", hetwelk 2 x per maand verschijnt. TENTOONSTELLING DOOR DEN RIJKSCOMMISSARIS. Wat de Duitsche en Nederlandsche organisa ties, op sociaal gebied hier te lande werkzaam, namelijk de N.S.V. en de N.V.D., zoomede de stichting Winterhulp, sedert haar instelling tot stand hebben weten te brengen, wordt aan schouwelijk en op aantrekkelijke wijze aange toond in de expositie, die gisteren in een der tuinzalen van den Dierentuin te Den Haag is geopend. Bij de opening waren gistermiddag o.a. aan wezig de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, Hauptdienstleiter Schmidt de direc teur-generaal van N.V.D. en Winterhulp Neder land, F. W van Vloten en verder vertegenwoor digers van N5.D.A.P. en N.S.B. en haar neven organisaties. Na een inleidend woord van Be- reichsleiter W. Möller verklaarde Rijkscommis- sars, Rijksminister Seyss Inquart, met enkele hartelijke woorden de tentoonstelling voor ge opend. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is be noemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven in de heelkunde dr. J. Fr. Nuboer, chirurg aan het groot ziekengasthuis te 's Hertogenbosch. Aan dr. H. J. Lameris is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar met ingang van den dag, waarop dr. Nuboer zijn ambt zal aan vaarden. BEZUINIGING IN IEDERS BELANG. Degenen, die gedurende 1939/40 een volgens de thans geldende normen buitengewoon hoog verbrtiik aan gas en electriciteit hadden, bevon den zich tot voor kort in de aangename positie, dat ril ook in de tegenwoordige tijdsomstan digheden er tamelijk royaal mee konden om springen. De instelling van de maximumrant soenen heeft daaraan een eind gemaakt. Dit beteekende niet, dat den verbruiker van een normale hoeveelheid gas of electriciteit een verder gaande beperking werd opgelegd dan de bestaande van 75% van het verbruik van 1939- 1940. Slechts in het geval, waarin het toege stane rantsoen onredelijk hoog zou zijn, wordt van dezen maatregel gebruik gemaakt om het i duister. rantsoen in overeenstemming te brengen met, een redelijk te achten verbruik. De overheid onderzoekt alle gevallen, die tot eenige besparing zouden kunnen leiden, daar zij er steeds op uit is ook in dezen tijd van groote zorg voor de gas- en electriciteitslevering de belangen van de verbruikers zooveel doen lijk in het oog te houden, mag van den ande ren kant zeker worden verwacht, dat de ver bruikers zoo zuinig mogelijk omspringen met de hun toegemeten rantsoenen. Iedereen moet nu doordrongen zijn van het feit, dat hij ver plicht is te bezuinigen, en dit is niet alleen een gemeenschapsplicht, maar het is ook ieders eigen belang om het toegestane rantsoen niet te overschrijden. De beperking van het gas- en electrlciteitsverbruik is een hoogst ernstige zaak en een beroep van de overheid op aller mede werking mag hier zeker nog eens worden her haald. Wie dit te laat beseft, zit straks in hei

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1