RINGERS LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 20 November 1042 De Pers zegt s Geldig zijn de volgende bonnen RINGERS BINNENLAND Bon 59 aangewezen STADSNIEUWS Philips schenkt I. 350.000 aan Winterhulp AGENDA BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Kerk- en Schoolnieuws FEUILLETON HEI GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK Hel Deutsche Theater In den Niederlanden heeft Donderdagavond In Den Haag zijn optreden in ons land geopend met W. A. Mozart's -Don Giovanni* - Een scène met op den voorgrond Sanders Schier als .Leporello* en Hermann Greiner als -Masetto* SS Bildberlchter S. Fritz-Stapl-Pax Holland m Mussert over cle les van Noor cl-Afrika De persdienst xan de N.S.B. meldt: Onder den titel „Europeesch front" geeft Mussert in „Volk en Vaderland" van deze week interessante beschouwingen naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Noord-Afrika. Na op de voor- en nadeelen van den nieuwen toe stand voor beide partijen te hebben gewezen zegt de leider: „Er was een tijd, nu omstreeks 2000 jaren ge leden, dat de Middellandsche Zee het centrum was van het toenmalige Europeesche leven Het Romeinsche rijk lag eigenlijk gegroepeerd om de Middellandsche Zee en Noord-Afrika was toenmaals zoo belangrijk, bloeiend en welvarend, dat er In onzen tijd de ruïnes gevonden zijn van een openluchttheater met 60.000 plaatsen, daar, waar nu nog slechts een armzalig inlander dorp is. In dien tijd wist men heel goed, dat water niet scheidt maar verbindt De werkelijke barrière tusschen Europa en Afrika werd en wordt ge vormd door de Sahara, de honderden K.M. breede, dorre woestenij, die zich, alleen door broken door de NJjl, van West naar Oost uit strekt vrijwel over het geheele Afrikaansche continent", Mussert wijst er dan op, dat na den onder gang van het Romeinsche rijk, Europa zich heeft teruggetrokken op de Noordkust van de Middel landsche Zee, met het gevolg dat de Zuidkust werd gebruikt tegen Europa. Van het oogenblik af echter dat Frankrijk in 1830 Algiers bezette groeide langzaam, zeer langzaam het besef, dat de Middellandsche Zee een binnenzee is, een besef dat gemeengoed geweest zal zijn toen het Romeinsche imperium op het hoogtepunt van zijn bloei stond. Nog is dit besef maar klein. De Amerikaansche inval brengt nu reeds dit goede met zich, dat wij Europeanen, ons er plotseling van bewust wor den, dat wij de Middellandsche Zee hebben te beschouwen als een Europeesche binnenzee en dat het een levensbelang is, dat de nieuwe Al- gerijnsche zeeroovers, komende uit Amerika, met de opdracht om Europa voor het Jodendom te veroveren, er uit gezet worden. Dit zal ge schieden door Hitler en Mussolini en als dit ge beurd is, zal Noord-Afrika deel uitmaken van Europa als in den Romeinschen tijd. Europa's vrijheidsstrijd speelt zich af om het bezit van vier binnenzeeën, n.l. de Noordzee, de Oostzee, de Zwarte zee en de Middellandsche zee. Europa's strijd zal geëindigd zijn en gewon nen, wanneer deze vier onomstreden in Euro peesche hand zullen zijn. Met de Oostzee Is het bijna gebeurd: er ontbreken alleen nog Leningrad en Kroonstad. Aan de Zwarte Zee ontbreekt nog het stuk Toeapse-Batoem. De strijd verplaatst zich nu naar de Middelland sche zee, waarvan de Noordkust vast in handen is van Europa met uitzondering van Gibraltar, dat Engelsch ls, dus tegen Europa en waarvan de Zuidkust nu het oorlogstooneel ls, waar naar de geheele wereld in gespannen aandacht ziet. De Noordzee is aan de Oostzijde in Europa's handen, aan de Westzijde ligt Engeland als Ameiikaansch fort tegenover Europa. Zoo is in korte lijnen de politieke toestand van dit oogenblik, wanneer wij Spanje, Portu gal en Turkije buiten beschouwing laten." De leider vergelijkt verder de nobele figuren Pétain en Hindenburg en stelt tegenover hen den verrader admiraal Darlan. „Wij oude nationaal-soclalisten", zoo vervolgt Mussert. „hebben nu 't werkwoord „Darlannen" ingevoerd. Wij hebben ons in deze 246 jaar na de Meidagen van 1940 zoo ontzaglijk geërgerd aan de kleine Darlannen, die zich tot Mei v 1940 keerden tegen het natlonaal-socialisme, soms op de felste wijze of althans zich „gedekt" hielden omdat het zoo onvoordeelig was en die na de voltrekking van de bezetting onstuimig „heil Hitier" begonnen te roepen en lulde verkondig den, dat zij nooit in de N.S.B. hadden willen komen, omdat de N.SJ3. niet nationaal-socla- listisch genoeg was en niet „Dultsch-freund- lich" genoeg Deze Darlannetjes in spee, die wij goed ge noeg kennen om te weten, dat zij onmiddellijk de rol van Darlan opvatten, zoo gauw ze de kans daartoe krijgen, loopen er hier in Neder land bij bosjes rond. stijf gearmd met Duit- schers, die hun spelletje niet doorzien kunnen of willen. Dank zij het inzicht van den Rijks commissaris en den commissaris-generaal Schmidt hebben zij het echter nog niet zoo ver kunnen brengen, dat zij door den Führer werden ontvangen, zooals met den echten Dar lan ls geschied. Als er geen N.S.B. was geweest, als er niet die trouw op leven en dood gegroeid was in de jaren, die achter ons liggen en waarin de strijd ons tot een granieten blok heeft vereenlgd. dan zou misschien ook een Nederlandsche Darlan den weg tot den Führer hebben gevonden. Nu heb ik alleen maar last van de Neder landsche Darlannetjes en dien last draag ik met mijn oude getrouwen, tegen al het gekonkel en gekuip in, dat plaats vindt tegen de eerlijke open politiek van verbondenheid met de bruin- hemden van Hitier en de zwarthemden van Mussolini, met de dragers van het nieuwe Europa, die wij sinds October 1935 onwrikbaar volgen, waarvoor wij zijn gehoond en geterro riseerd en waarvoor wij als landverraders zijn behandeld. Het is tragisch voor Frankrijk dat zich daar ln de jaren voor 1940 geen nationaal-sociallsti- sche of fascistische beweging heeft kunnen ont wikkelen. Betrouwbaar voor de vorming van het nieuwe Europa zijn alleen nationaal-socia- listen en fascisten en niemand anders. Anderen kunnen mededoen, kunnen het eerlijk meenen en kunnen groeien tot betrouwbare medestrij ders. Zoo zijn er velen, gelukkig. Wij gelooven dat hun aantal zal toenemen, dat steeds meer deren den weg naar de Europeesche solidariteit zullen vinden en wij zijn er trotsch op dat voor geheel West-Europa Nederland daarin het voor beeld geeft, dank zij onzen harden strijd, die op 14 December a.s. reeds elf jaren zal hebben ge duurd. De Noord-Afrikaansche les zal ons een aan sporing zijn om nog mèer dan te voren te be seffen, dat wij staan in het front der Europee sche solidariteit en dat wij zijn getrouw tot in den dood aan de roeping, die wij met elkander te vervullen hebben: de herrijzenis van het Nederlandsche volk door het steeds sterker in te schakelen in het Europeesche front. Wij wa ren. zijn en blijven op leven en dood verbonden met alle nationaal-soclalisten en fascisten van Europa. Noord-Afrika brengt ons een stap dichter tot de Europeesche solidariteit, de nood zakelijke voorwaarde voor het voortbestaan van ons werelddeel. 22 TOT EN MET 28 NOVEMBER 59 A Brood 4 rants 59 B Brood V& rants. 59 Beschuit 1 rants., 59 A Vleesch 1 rants. 59 B Vleesch rants. 59 A Aardapp. 2 K.G. 59 B Aardapp. 1 K G. 69 Melk 1 3/4 liter 59 Taptemelk 1 3/4 liter 59 Tabak i rantsoen Brood ol pebak Beschuit, brood ol gebak Vleesch of Vl.waren Aardappelen Melk Taptemelk Tabak 1 TOT EN MET 28 417 Algemeen 418 Algemeen 419 Algemoen 420 Algemeen 421 Algemeen 422 Algemeen 423 Algemeen 424 t/m 420 Algemeen 427 t/m 430 Algemeen 4—66. 4—67 Reserve 3—65. 4—65 Reserve 1 KG, 1 rantsoen 125 gram 125 gram 125 gram 125 gram 100 gram I0U grom 150 gram j NOVEMBER. buiker Jam Peulvruchten Havermout Gort Gemengd meel Vermicelli, enz. Kaas Bloem, Brood of Gebak Rijst, maïzena of tarwebloem. cacao met sulkei l NOVEMBER TOT EN MET 12 DECEMBER 56, 57 Versn i U'O gram Chocolade 58. 59 Versn I <00 grair. Suikerwerk 4 OCTOBER TOT EN MET 28 NOVEMBER. 400 Algemeen 250 gram <<o*fiP5"-rogaat 12 TOT EN MET 23 NOVEMBER. 57 Boter xh rantsoen Boter 12 NOVEMBER '42 TOT EN MET 10 JAN. '43. 59 Boter y2 rantsoen Boter De volgende bonnen /.Ijn' binnenkort ilet meer geldig: Na Zaterdag 21 Nov.: 58 Brood, Beschuit, "leesch. Aa-dappeien. Melk. Taptemelk. R10 Tabalt, en Sigaretten. VOOKTN „MN GELDIG: Brandstoffen: 01, 02. 03, o4 05 KF: 1 eenh. (geen anthr.) tot en met 30 April 1943: 01 t/m 05 BV: 1 eenheid t/m 31 Dcc 1942): 06 t/m 08 BV: l eenhelu (t/m 28 Febr, 1943), Honden- en Kattenlrrood; bon 1 (t/m 30 Nov l'/a kg katten- of 310 K.G. nonden brood Petroleum: 03 t/m 9 Jan 1943 2 liter. Zeep: (t/m 3C Nov.). 41" Alg 1 rants, eenh.zeep. N Eenh-zeep 1 rantsoen eenheidszeen: N Toilet zeep. 1 rantso^-i toiletzeep. 413 Algemeen 250 gr. wasch- of zeeppoeder evenafs N. waschpoeder Voorts: 431 Alg. en O. 1 rants, eenheldszeep; 432 en O. 1 rants waschpoeder; O toiletzeep 75 gram. Scheerzeep: Bon M textielkaart mannen, 45 gr. tot en n-et 31 Dec u; Tracht anderen en Uzelf vooral niets wijs te maken. Eerlijk duurt het langst - óók ih distributiezakeïi! houdt haar naam hoog, om dat haar reputatie op kwa liteit beru6t. De verpakking mag thans wat eenvoudiger zijn en de keuze wat meer beperkt, maar Ringer9' bonbons blijven Ringers' bonbons! Thans uitsluitend verpakt verkrijgbaar: uw garantie voor kwaliteit, vol gewicht en onbeschadigde bonbons. Wat Ringers U ook thans nog biadt Is 'i beste op bonbon-gebiedI Voor de volgende week Zijn voor het koopen van de 'gebruikelijke hoeveelheden brood, be schuit. vleesch, aardappelèn, melk, taptemelk en tabak enz. voor mannen, de bonnen 59 aan gewezen. MINISTER GÖBBELS OP DE GREBBE. Op zijn reis naar Den Haag heeft minister dr. Göbbels gisteren bij het passeeren van de Grebbelinie van de gelegenheid gebruik ge maakt om aan de graven der aldaar rustende Duitsche en Nederlandsche soldaten een krans in de Duitsche kleuren neer te leggen. De krans werd als eerewacht geflankeerd door een lid van de Hitlerjeugd en eei} lid van den Natio- nalen Jeugdstorm, een mooi symbool voor den gemeenschappelijken wil der jonge generaties van de twee Germaansche broedervolken om elkaar over de graven van het verleden de hand te reiken in onwrikbaar vertrouwen op de eind overwinning van het nieuwe Europa. „DE KUNSTCRITIEK IN DE PERS". Zaterdag 21 November a.s. zal van 17.30—17.45 uur over den zender Hilversum 2 een heruit zending plaats hebben van de rede van prof. dr. T. Goedewaagen, getiteld: „De kunstcritiek in de pers", welke rede gehouden werd in het kader der radiolezingen „Op den steiger". VERHANDELEN EN GEBRUIKEN VAN GRAFISCHE MACHINES VERBODEN. Aan ledereen is het voortaan, blijkens een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ln de Staatscourant van 19 No vember. verboden grafische machines ln voor raad te hebben, te verhandelen of te gebruiken zonder daartoe verkregen vergunning van den directeur van het bureau voor de grafische in dustrie. Voor deze vergunning kan men zich wenden tot. het bureau aan den Nieuwen Zijds Voorburgwal 326 te Amsterdam. RADIO-ONTVANGTOESTELLEN VAN GEËVACUEERDEN. Houders van radio-ontvangtoestellen, die ge- evacueerd worden en l\un toestel medenemen. moeten van hun adresverandering kennis geven aan de 3e afdeeling van het hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gfavenhage door middel van een formulier. B. dat kosteloos aan iedere postin- richting verkrijgbaar is. Zij, die hun toestel in hun oude woning ach terlaten, behooren ook hiervan kennis te geven, door de luistervergunning, voorzien van de be wijzen, dat de luisterbijdrage over de verstre ken termijnen is voldaan tegen ontvangbewijs te zamen met eeó ingevuld en onderteekend formulier C, aan een postlnrichting (geen post agentschap) in te leveren. Mochten zij weer de beschikking krijgen over een ontvangtoestel, dan ;moeten zij daarvan op nieuw aangifte doen door middel van een for mulier A. De formulieren A en C zijn eveneens kosteloos aan elke postlnrichting verkrijgbaar. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Jubilcumvergadcring. Onder zeer groote belangstelling hield de L.A.F.V. gisteravond haar 20ste jaarvergadering in ,,'t Schuttershof". Er waren bloemen en vele gelukwenschen van fotoredacties, den Bond van Ned. A.F.V. en di verse leden en oud-leden. Toen te ongeveer 19.45 uur de heer Binne- kamp als waarnemend voorzitter de vergadering met eenlge welgekozen woorden opende, heerschte er reeds een gezellige sfeer. Spreker herdacht in het kort de 20 jaren, welke achter ons liggen en sprak er zijn voldoening over uit, dat de L.A.F.V. in deze periode blijk heeft ge geven van veerkracht en zich een blijvende plaats in fotografisch Nederland heeft weten te verzekeren. Spreker besloot zijn korte toespraak met zijn vertrouwen uit te spreken ln de toe komst. gezien den gestadigen groei van het ledental. Alvorens over te gaan tot de bespreking van de collectie „Handen" (een aantal zeer mooie foto's van de N.KJ3.V. afd. Den Haag) wenschte de heer Wagenaar, lid van het bondsbestuur, de L-A.F.V. namens den Bond, geluk met haar 20- Jarig bestaan. Overgaande tot zijn foto-bespreking gaf spr. in zijn inleiding een overzicht van de groote moeilijkheden, welke aan de uitbeelding van ..handen" vastzitten.' Spreker noemde verschil lende voorbeelden van prachtig weergegeven handen, in bijbelsche tafereelen, door de oude meesters onder de kunstschilders. Naast het gelaat, kunnen, ons de handen het meest zeg gen. Wat kunnen ze al niet uitdrukken: rust, nervositeit, vertwijfeling, moed. Handen kunnen vragen en afwijzen, ja zelfs critiseeren of goed keuren, aldus spreker. Komende tot de beschou wing van de foto's gaf de heer Wagenaar ver schillende zeer leerzame aanwijzingen en op merkingen ten beste, terwijl verschillende voor beelden werden genoemd op welke wijze men handen principieel niet moet opnemen, naast voorbeelden, welke meer kans op succes bieden. De heer Wagenaar besloot zijn prachtige voor dracht met een woord van dank aan de vele belangstellenden: Hierna werd in dezelfde gezellige sfeer de rest van de agenda afgedaan. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Vleeschwaren- en Con- servenfabriek Peter Verhoef en Zoon, le Bin nenvestgracht 8/10a, Leiden. (Beperkende Be palingen). Vennooten: P. M. Verhoef en W. M, Verhoef, Leiden. Wijzigingen: Peter M. Verhoef, Steenstraat 1, Leiden. Worstfabriek, Vleeschhouwerij en spekslagerij De worstfabricage is dd. 16 No vember 1942 overgegaan aan de vennooten on der firma: Vleeschwaren- en Conservenfabrlek Peter Verhoef en Zoon. Fa. Wed. C. J. Vister, Haven 20, Leiden. Ver werken van ruwe tabak en sigaren; handel in rookartikelen. De zaak ls d.d. 10 September 1942 omgezet in een vennootschap onder firma: Wed. C. J, Vister, Electrische Tabak- en Siga renfabriek „De Landman". Vennooten: L. Vis ter en C. J. Vister, Leiden. S. W. Marsman, Havenplein 1, Leiden. Aan gesteld als bewindvoersterOmnia Treuhand- gesellschaft m.b.H., 's-Gravenhage. „Hollandia" v.h. „Holland", Hooge Rijndijk A. 2. Hazerswoude. De zaak is verplaatst naar Leiden. Utr. Jaagpad 121. Wijziging handels naam in: Kunstaardewerkfabriek „Hollandia". B. M. van Stijn, Heerenweg A. 75, Warmond. Kruidenierswaren en comestibles. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma: B, M. van Stijn. (Beperkende Bepalingen). Ven nooten; B. M. v Stijn en M. J. v. Stijn.Warmond Gebr. A en P. Durieux, Kerklaan 26, Kat wijk. Beurtdienst, grossier in aardappelen. Nieuwe vennoot: P. Durieux, Katwijk a. d. Rijn. Winterhulp heeft de mededeeling ontvangen, dat ook de Philipsfabrieken haar gift dit seizoen belangrijk verhoogd hebben. Werd het vorige jaar f. 277.800 geschonken, thans is niet minder dan f. 350.000 toegezegd. Dit prachtige bedrag zal aan Winterhulp worden uitgekeerd in zes maandelijksche ter mijnen, waarvan de eene inmiddels ontvangenis. Moge dit voorbeeld door velen gevolgd wor den. Laat allen hun gift verhoogen, opdat hun bijdrage een offer wordt. Een offer in het be lang van onze eigen Nederlandsche volksge- nooten. DE LANGEMARCK-OPLEIDING, VVAALSDORPERWEG 12, DEN HAAG Ten onrechte beschouwen velen het Lange marck-Studium als een school. Veel meer zou men het een opvoedingsinstituut kunnen noe men. Waai begaafdheid en karakter als voornaam ste factoren bij de toelating gelden, is het dui delijk, dat ook bij de opleiding met deze beide ten zeerste rekening moet worden gehouden. Daarnaast wil het Langemarck-Studium zijn leerlingen niet slechts een typische- vakoplei ding geven, doch veel meer een algemeen we tenschappelijke en cultureele ontwikkeling, die hen in staat stelt, later, toegerust met een per fecte beroepsopleiding, als harmonisch gevormd mensch zijn volk op een vooraanstaande plaats te dienen. Het leerplan van de Langemarck- opleiding omvat daarom naast de normale vak ken als wiskunde, geschiedenis enz. een inten sieve sportbeoefening en een uitgebreide cul- tui-eele en karakterlljke opvoeding. Dit laatste wordt bereikt door liet bezoeken van musea, concerten, opera's enz., door het maken van reizen, door het organiseeren van avonden, waarop de leerlingen zelf blijk moeten geven van hun artistiek kunnen en door den gemeen schappelijken omgang in het internaat gedu rende den geheelen opleidingstijd. In een steeds terugkeerende afwisseling van gehoorzamen en leiden leert de Langemarck-student daar de ge meenschap als hoogste levensuiting erkennen en beriidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vakspecialist, doch bovenal als mensch. Zoo zal hij eenmaal, als hij de vleugels uitslaat en' zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altijd voor onverbrekelijke banden met he5 Langemarck-Studium verbonden blijven, waar dit voor hem een bron van gedachten en gevoelens belichaamt, waaruit hij op elk oogenblik van zijn leven de kracht kan putten, om zijn houding te bepalen tegenover de pro blemen. voor welke het leven hem plaatst. Zondag. Pieterskerk: Bijeenkomst voor jongeren. 12 uur 's middags. Maandag. Schouwburg: Mij. voor Toonkunst. Solisten H. Krebbers en M. Flipse iy2 uur nam. Stadszaal: Kinderkoor „Ex Animo". iy2 u. nam. Dinsdag. Koudekerk: (Hotel van Egmond): Spr. L. J. Pasman. 7% uur nam. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; 8 alle leeftijden. Luxor-Theater: „S.O.S. A 103" Dag. 2 en iy2 u.. Zond. 26.30 uur doorl. LIdo-Theater: „Heimkehr" Dagelijks te 2.15 en 71/2 uur. Trlanon-Theater: „Illusie" f Dag, 2 en iy2 uur. Zond. 26>/2 uur doorl. Casino-Theater: Dagel. 2 en 7u Zondag 2, 4.15 6% en 8.45 uur: „Een onzichtbare gaat door de stad" Rcx-Theater: „Schurk of gentleman" 2 en 7'/,' uur. Zondag 26y2 uur doorloopend. DIVERSEN. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9»/2—11 uur voorm. pew. Arbeidsbureau (Doiizaatraat)Iedere derde Dinsdag 'der maand consultatiebureau voor on- volwaardlgen. 35 uur nam. 's Donderdags: Gem. Geneesk. Dienst (N. Maro 18)Consultatiebureau voor minder begaafden 's Donderdags: WIJkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Zaterdags: Oude Rijn 44: Prot. Bur. voor So ciale Adviezen. 34 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 14 Novem ber 20 uur tot Zaterdag 21 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek ,,Tot Hulp der Menschheid", HoolgTacht 48, Tel. 21060: de Doe- za-apotheek. Doezestraat 31. Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek. Raadhuispark 8, Tel. 26274. In ons bericht van gisteren betreffende de prijsvraag voor sterrekunde werd als de ver moedelijke bestaansduur van het sterrenstelsel in zijn tegenwoordigen vorm genoemd het tijd vak van 109 jaar; dit moest zijn 10 tot de negende macht, dus 1.000.000.000 jaar. Onze stadgenoot de heer H. Moenen slaagde Dinsdag j.l. niet voor het eerste gedeelte, maar voor het tweede gedeelte van diploma B als scheepswerktuigkundige. Onze stadgenoote mej. H, J. M. van Zijp slaagde aan het conservatorium te Den Haag voor het hoofdvak vormanalyse. Bij de groote slraatcollecte van Winter hulp Nederland, welke Zaterdag en Maandag a.s. zal worden gehouden, zullen hangertjes worden aangeboden, waarop figuurtjes In kleederdracht zijn geschilderd Polygoon-Pax Holland m GEBOREN: Ilona Paulina Antonla Maria, d. v. D A. Holtz en A. H. H. M Kellenaers Jacobus, Antonlus Maria, z. v. J. M. van Wlerlngen on W. M Rijnbeek Hans Gerhard Albert, v. D. L. Kedde en G. E. W. Arnoldt. Isaac, zn. van I. van Duuren en M J. Crama Anna Maria, dr van J. J. den Outer en M. Rlbot Adrlaan Willem, zn. van A. W. van Wijk en M. de Jong. ONDERTROUWDG. du Prle. jm, 22 jaar en C. van der Mey, Jd.. 21 Jaar W. van den Berg, Jm., 20 jaar en C. van der Zeeuw, Jd., 20 Jaar J. M. Knaap, Jm.. 19 Jaar en C. A. de Wekker, Jd., 21 jaar J P. van Hove, Jm. en A. H Wie- llnga, Jd. T. A. J. Sassen, wedn., 53 Jaar on M. J. C. de Haas. Jd.. 37 Jaar. L. C. Hoogeveen. jm. 23 J. en A. Krassenburg, Jd.. 21 j. C. Spaanderman, wedn., 43 I. en W. Möhlmann. jd.. 44 J. GETROUWD: C. J. van Amsterdam, wedn. en J. van den Bos. wed. J. J Daleman. Jm. en C. M. van Berge Henegouwen. Jd. J. Huver- mann. jm. en I. Kleingeld. Jd. G. den Braber. jm en C, O, do Groot, jd. H. Groesz, Jm. en C. Lagewaard. jd. J. L Hartmans. Jm. en J. Schoeman, jd S. Nleuwenburg. Jm. en S. Springer, Jd. I. van don Nleuwendflk. jm. en M. E. van Tol, Jd. G A. Oudshoorn. Jm en C. H. Kop. Jd J. van Rilnswou. Jm. en C. M. van Hove, ld F. T. Vermond, jm. en E, J. Bossink. jd. B. Vcrstratcn. Jm. en M, J. Nach- tegeller. jd. F. Stlkkolorum. Jm. en P. Heems kerk. Jd A J. Gilzenll. Jm. en E. Ouwer- kerk Jd. OVERLEDEN: T. van den Berg, zoon. 1 Jaar J. F. Koolmoes. man. 72 Jaar J. Schravesande, man, 56 Jaar. A. van der Linden, wedn.. 75 J. M. van Veen dr.. 9 j P. van Abswoude. vr58 J. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. ZOETERMEER Gercf. Gem N.m. 6V6 uur, ds Lamain van P.dam. door FRANZ WENDELMUTH. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B L VENZELAAR. (44 Alleen een klein, waardeloos ding, u weet wel. zoo'n klein, zwart schaakfiguur, een zwart paard is hem in handen gevallen. En nauwelijks had de dominee kennis van de inbraak gegeven, komt er een jongmensch deze kamer binnen, gestormd. Hij was doodsbleek en zeer opge wonden Hij woont in een oud visschershuis in de duinen van Vlieland. - nog maar één dag. Gisteren ls hij pas gekomen Enfin, hij woont er. Ik ging de kamer uit, maar hij sprak zoo luid dat ik hooren moest wat hij vertelde. En het was interessant genoeg. Denk eens aan. mijnheer Fungtee. er is een moord ge pleegd, een vreeselijke moord en een poosje later duikt er een man in de duinen op, die zich voor politieagent uitgeeft. De dominee dacht, dat het dezelfde man was, die bij hem inge broken had. Toen lag er een briefje op de tafel waarop geschreven stond: In dit huis kan niemand blijven leven. en verder nog zooiets fraais. Hoe ontzettend en opwindend, nietwaar? Precies als in een detective roman. En van morgen. mijnheer Jentee. begint ineens de brandklok te lulden en toen ik uit het raam keek, vertelt me het dienstmeisje van den sla ger. dat het huis ln de duinen in lichter laaie staat. Hetzelfde huis, waarin het lijk gevonden werd. Nu, als dat nog niet opwindend genoeg is, voor zoo'n klein nest, dan weet ik het niet meer". Yen liet rustig den woordenvloed over zich heen gaan, maar toch had hij wel zooveel ge hoord, en begrepen van het verhaal der vrouw, dat hij besloot, zijn tijd hier niet langer te ver beuzelen. HIJ wist evenzeer, dat het doelloos zou zijn. mevrouw Treslong om nadere bijzon derheden te vragen. Moest hij zijn tijd nutteloos laten verstrijken totdat het den veldwachter ge legen kwam, naar huis te komen? Neen, -- dat zou verkeerd zijn. Hij moest onmiddellijk een telegram naar zijn meester. Hans Wildschut sturen. De inspecteur was onderweg naar België, maar Yen wist in welk hotel en in welke stad hy zou logeeren. Daarheen zou hij bericht zen den, hadden ze afgesproken. Misschien zou hij van den predikant nog nadere inlichtingen kunnen krijgen. Hoe meer hij erover nadacht, des te duidelijker werd het hem. dat hij heel onverwacht belangrijke ont dekkingen had gedaan. ontdekkingen, waar hij dadelijk een nauwkeurig onderzoek naar moest Instellen De Chinees besloot, niet op Treslong te wachten en toen mevrouw juist een lange redevoering had beëindigd, stond hij op. Neem mij niet kwalijk, mevrouw" zei hij met een vriendelijk glimlachje „uit uw woorden hoorde ik tot mijn groote vreugde, dat wij zijn op het goede spoor van gemeenen inbreker. Ik nu gaan zal naar heer dominee en hooren over het geval met geheimzinnige schaakstuk. Ik dan gelijk moet wegsturen een telegravi naar België". ..Naar België?" zuchtte mevrouw eer biedig. „Ja, wij moeten hebben groote versterking. Kleine Yen niet veel; kan maken alleen. Yen veel te doen hebben ooren spitsen en oogen wijd openhouden. Wij bevrijden willen, mooie eiland van inbrekers". „Dat is prachtig!" juichte mevrouw opge toggn. Yen strompelde naar haar toe en kuste op nieuw haar hand. Terwijl hijzich over haar hand boog, kreeg ze plotseling een idee, dat ze bliksemsnel in een daad omzette. „Eén ding moet u mij in elk geval beloven, mijnheer Fungtsee. U moet beslist vanavond bij ons komen eten. Dan is ook mijn man thuis en u kunt na het eten op uw gemak-met hem over de zaak babbelen". Yen maakte een beleefde buiging. „Heel veel dank. mevrouw", zei hij blozende, terwijl hij ten tweeden male haar hand kuste, „ik graag uw uitnoodlging aanneem. Ik beslist zal komen!" Ook dominee Mulder was uiterst verbaasd, toen zijn dochter Leida het bezoek aankondigde van den kleinen man uit China. Hij liet zijn gast in het studeervertrek en ontving hem met een krachtigen handdruk. „Het doet mij genoegen, mynheer Yen Fung Tsee, u in mijn huis te mogen ontvangen" zei de predikant vriendelijk. „Wilt u niet plaats nemen?" De Chinees maakte een buiging bijna tot den vloer en toen hij zich weer oprichtte, zei hij met een kleur: „Kleine Yen aangenaam verrast zijn. ln huis van dominee te mogen binnenkomen. Yen on waardig zijn te treden in dit groote huis. U danken voor die goedheid". Leida werd geroepen en het meisje moest weder een verfrissching brengen. Yen weerde beleefd af. de vele verfrlsschingen zouden hem op den duur slecht bekomen. „Ik ben gewezen bij mijnheer Treslong", be gon hij dadelijk het gesprek „maar hij was niet thuis. Hij onderweg is voor dienstzaken. Ik hebben gegeven aan mevrouw mijn bewijzen van den commissaris van Amsterdam. Mevrouw Treslong mij hebben verteld geschiedenis van geheimzinnige schaakstuk, dat gestolen ls bij mijnheer dominee in den nacht". Mulder knikte. „Zoo, maar mag ik vragen, waarom u daar belang in stelt?" Nadruk verboden) (Wordt- vervolgt* 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2