No. 25352 De strijd in Noord-Afrika Gun den vijand ook eens een pleiziertje 83sfe Jaargang DONDERDAG 19 NOVEMBER 1942 Nieuwe regeling in Frankrijk Verspreide Berichten Artikel van dr. Göbbels Keurincjer voor de Waffen-SS en hel legioen Verduisteren: .Controleert geregeld uw electriciteits-verbruik' BINNENLAND Plannen lot infensiveering der rheumatiekbestrijding Geloof, Strijd en Offer Luistert LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. De bewegingen van de Duitsche en Italiaan- sche troepen, in Tunis, het opstellen van de ge lande formaties en de organisatie van de ravi tailleering verloopen volgens het plan, zoo verneemt het D.N.B. in aanvulling op het weer- machtbericht. Het tamelijk dichte, met Europeesche toestan den overeenkomende wegen- en spoorwegnet in Noord-Tunesië maakt een snelle penetratie van het gebied in alle richtingen mogelijk. Ook operaties buiten de wegen stuiten, afgezien dan van het gebergte, nergens op moeilijkheden. De Westelijke grens, die Tunesië van Algerije scheidt, wordt in het Zuiden door een uitge strekte. door zoutmoerassen doorsneden, woes tijn beschermd, welke slechts door kleine een heden kameelruiters doortrokken kan worden. Voorspellingen te doen over de ontwikkeling van den toestand in Tunesië zou voorbarig zijn. Temeer daar de troepen der spilmogendheden totdusverre nog geen contact hebben gekregen met de Engelsch-Amerikaansche 'landingsstrijd krachten. Onophoudelijke aanvallen van Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten op de havenin stallaties en vliegvelden aan de Algerijnsche kust en de controle op alle ravitailleeringswe- gen over zee stellen het voornemen van de spilmogendheden om de Britsch-Amerikaansche actie te localiseeren, duidelijk in het licht. De operatieve kracht van het Engelsche of fensief in de Cyrenaica is duidelijk, verminderd. De Britsche voorhoede is tot in het gebied van Derna gevolgd, waar Duitsch-Italiaansche strijd krachten met succes verzet boden. Thans ont breekt den Engelschen blijkbaar de kracht om een grooten aanval op het Duitsch-Italiaan sche pantserleger te beginnen. Ket stelselma tige in den terugtocht van Rommel, dat thans steeds duidelijker aan den dag treedt, heeft de Engelschen voor een onvoorzienen toestand ge plaatst. De Britsche troepen trekken nu door een leege woestijn, waar alles vernield is en waar geen enkele Duitsch of Italiaansch mo torvoertuig of bruikbare opslagplaats is achter gelaten. Bijzonder bemoeilijkt wordt de voort zetting van het Britsche offensief door gebrek aan benzine en water, temeer daar de tank wagens van de ravitailleeringscolonnes op de door den regen doorweekte woestijnwegen blij ven steken. ZEVEN FRANSCHE OFFICIEREN GEFUSILLEERD. Zeven Fransche officieren, die zich verzet hadden tegen generaal Giraud en weigerden hun vaandel en maarschalk Pétain te verraden, zoo vernemen de Parfjsche bladen uit Algiers, zijn aldaar doodgeschoten, zonder voor een krijgsraad te zijn verschenen. (D.N.B.) DE GAULLE EN DARLAN. In verband met de rivaliteit tusschen de Gaulle en Darlan, duidt de speciale correspon dent van de Nacion te Londen aan, dat de verantwoordelijke Britsche kringen weinig be langstelling hebben voor de zorgen van de Gaulle. Weliswaar heeft Churchill bij zijn re cent bezoek uitdrukking gegeven aan zijn sym pathie, maar overigens is men van meening, dat op het oogenblik een militaire eenheid tegen de spil heel wat belangrijker is dan formeele politieke overeenkomsten. De geallieerde bevel hebbers hebben de verantwoordelijkheid op zich genomen, die kan niet worden afgestaan aan de Fransche chefs of aan groepen, zoolang zij niet een overweldigende meerderheid van het Fransche volk binnen en buiten de lands grenzen achter zich hebben. Het comité De Gaulle kan echter geenszins beschouwd worden als de vertegenwoordiging van geheel Frankrijk. Daarom moet aan generaal Elsenhower tijde lijk de handhaving der betrekkingen met de Franschen in Noord-Afrika overgelaten worden. Voorts verklaart men te Londen officieus, volgens een bericht van den Londenschen cor respondent van „Svenska Dagbladet", dat De Gaulle weliswaar een symbool is van het Fran sche verzet tegen de spil, doch dat zijn poli tiek eerstgeboorterecht hem daardoor niet tot universeelen vertegenwoordiger van het Fran sche volk maakt De Gaulle heeft zich vroeger tegen de Fransche partijen gekant. Later heeft hij zijn meening veranderd, zoodat zijn aan hangers zich beschouwen als een nieuw Fransch volksfront. De aanval op de Fransche partijen wreekt zich echter nu. Het Is kenmerkend, dat Flan- din. Chautemps enz. zich bil Giraud en niet bij De Gaulle hebben aangemeld. Chautemps zou meer dan De Gaulle voldoen aan de voor waarden om na-mens het volksfront te kunnen spreken. (D.N.B.). Na een ministerraad te Vichy is volgend com muniqué uitgegeven: „Het hoofd van de regeering heeft een uit eenzetting gegeven van den militairen en poli- tieken toestand. In het bijzonder vermeldde hij de inlichtingen, die admiraal Platon uit Tunis heeft meegebracht, waarvan hij zoo juist is teruggekeerd. Met het oog op de buitengewone omstandigheden heeft de maarschalk, die als staatshoofd de Fransche souvereiniteit en het voortbestaan van het vaderland belichaamt, be sloten. aan het hoofd der regeering Laval vol machten te geven, die een regeeringschef noodig heeft om aan de moeilijkheden, die Frankrijk op het oogenblik doormaakt, overal en zoo spoe dig mogelijk het hoofd te bieden. De maarschalk verklaarde, dat hij onder allé omstandigheden de vaderlandsliefde en den hel deren blik van Laval heeft leeren waardeeren. Hij prees den moed, waarmede het hoofd der regeering zijn verantwoordelijkheid op zich neemt. Het hoofd der regeering bedankte het staatshoofd voor het vertrouwen, dat hij in deze tragische uren jegens hem tot uiting bracht, en verzekerde hem van zijn voornemen Frankrijk met volle toewijding te dienen. Hij zeide te hopen, dat zijn pogingen, waarover hij jegens hem verantwoording zou afleggen, hem In staat zouden stellen, het welzijn van het vaderland te waarborgen". De nieuwe volmachten worden geregeld bij een grondwettelijke acte No. 12, waarbij be paald wordt, dat het hoofd der regeering alleen door handteekening wetten en decreten kan uitvaardigen, behalve ter wijziging van de grondwet. Een reeks wijzigingen in de regeering is aan gebracht. De minister van marine, schout-bij-nacht Auphan is afgetreden. Tot zijn opvolger is aangewezen admiraal Abrial. Voorts is de minister voor het verkeer, Gibrat, afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd Bichelonne. die tevens minister voor de pro ductie blijft. De minister van financiën, Cathala, is met behoud van deze portefeuille benoemd tot minister van economische zaken. Het ministerie van financiën en economische zaken is dus thans evenals het ministerie voor productie en verkeer in de hand van één mi nister vereenigd. Voorts is bepaald: Wanneer het staatshoofd om eenigerlei reden voor de ratificatie van de nieuwe grondwet door de natie verhinderd is zijn functie van staatshoofd uit te oefenen, zal deze functie worden waargenomen door het hoofd der regeering, Laval. In geval eener de finitieve verhindering zal de ministerraad bin nen een maand tijds met meei-derheid van stemmen een staatshoofd aanwijzen. De mi nisterraad definieert en stelt tegelijkertijd vast de volmachten en bevoegdheden van het staats hoofd. resp. van het hoofd der regeering. wier functies van verschillend karakter zijn. (DJN.B) SPAANSCH SCHIP AANGEHOUDEN. In Barcelona is het Spaansche s.s. „Darro" binnengeloopen, dat geladen was met vruchten van de Canarische eilanden. Volgens het verslag van de bemanning is het schip op 7 November, enkele uren voor den Amerikaansch-Britschen overval op Fransch Noord-Afrika door een Amerikaanschen torpedoboot jager aangehouden en van boven tot onder doorzocht, waarbij de Amerikaansche soldaten de Spaansche zeelie den met pistolen en revolvers bedreigden. Na het volkomen vergeefsche doorzoeken dwongen de Amerikanen den gezagvoerder de Spaan sche vlag in te halen, de Amerikaansche te hijsehen en Gibraltar aan te loopen. (D.N.B.). Minister dr. Göbbels schrijft in Das Reich: Het valt niet te betwijfelen, dat de huidige oorlog de laatste twee maanden een geweldige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Hij heeft thans een ander voorkomen dan nog kort geleden. Nieuwe perspectieven zijn zichtbaar geworden, nieuwe gevaren opgedoken en nieuwe mogelijk heden in de onmiddellijke nabijheid gekomen. Het zou natuurlijk uitermate dwaas zijn te verwachten, dat deze zonder uitzondering gun stig voor onzen kant moeten zijn. Er is geen oorlog, waarin de positieve factoren slechts voor de eene partij zijn en de negatieve voor de andere. Niets zou onjuister zijn dan te willen aanne men, dat wij om zoo te zeggen volgens een natuurwet en zonder ons eigen toedoen moeten overwinnen. In dezen zin Is er geen zin der ge schiedenis. Overwinnen zal altijd degeen, die de overwinning het meest verdient krachtens zijn stoffelijke, psychische en geestelijke bereidheid. In de geheele geschiedenis is er geen voor beeld van een oorlog of een revolutie, waar de eene partij slechts overwinningen bevocht en de andere alleen nederlagen leed. De strijd om het eindsucces golft eeuwig heen en weer en verkrijgt eerst dicht bij de laatste beslissing een vaste, constante richting. Tevoren staat hij evenwel bloot aan velerlei toeval en wisselval ligheid en de eene beproeving volgt de andere op den voet. Zoo is het geweest in den binnenlandschen strijd om de macht in Duitschland tot 30 Ja nuari 1933 toe en zoo zal het ook in dezen oor log tot het einde toe zijn. Niemand moet nu denken, aldus Göbbels. da't. dit ons verrast of dat wij hierin een eenigermate somber teeken zien voor den afloop der dingen. Wij zijn al te vaak met groot, gevaarlijk werk begonnen, heb ben ons dan in jarenlangpn strijd door risico's heengewurmd om niet te weten hoe dergelijke processen verloopen. De bewindsman noemt het doelloos over der gelijke overwegingen met de Engelschen en Bij onze vrijwilligers. Bij het landschap behooren ook kameelen. Onze mannen hebben zich a| spoedig vertrouwd gemaakt met dit voor hen vreemdsoortige trekdier SS PK Möbius-O H-P H m Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die' er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen. dat thans de mogelijkheid bestaai om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Wal'Ien-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 20.11.42, 10.00 uur. Zwolle, hotel Peters, Markt. 20.11.42 16.00 uur. Assen, Frieslandkazerne, Vaart. Zuidzijde. 21.11.42. 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poe lestraat. 21.11.42, 16.00 uur, Leeuwarden, huize Schaar, Breedstraat. 22.11.42, 10.00 uur. Amsterdam, school. Iepen- weg. 23.11.42. 11.00 uur, Utrecht, Wehrmachteheim, Mariaplaats. 24.11.42. 10.00 uur, Amersfoort, diestgebouw, Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur, Den Haag. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Amerikanen ook maar te discuteeren. Zij heb ben tot dusver zoo weinig overwinningen be vochten, dat zij alleen al op grond van psycho logische overwegingen gedwongen zijn van een slag een veldtocht te maken en van een tijde- lijken terugtocht der astroepen een catastrophe. Als wij tegenover hen net zoo deden, zouden wij vermoedelijk alleen al van onze overwinnings- kreten ons heele leven lang heesch blijven. Onze Angelsaksische vijanden hebben een enkel succesje nu en dan broodnoodig en het is een klein kunstje dat te behalen, als zij aan de hemelsbreede fronten, die de asmogendheden bëzet houden, een plek- van geringeren weer stand uitzoeken en daar een strijdmacht ver zamelen, die alleen al wegens haar numerieke overmacht aan menschen en materieel tot een zeker succes moet geraken. Göbbels acht dit niet beslissend, maar vindt het veel belangrijker of de vijand kans ziet het front op een vitale plaats en dan voorgoed te doen bezwijken. En dat noemen wij op goede gronden uitgesloten. Wij bezetten een front, dat in uitgestrektheid al wat zich tot nog toe in de geschiedenis heeft voorgedaan met stukken slaat en overal oneindig ver van onze gren zen ligt. De gebieden, die ons in den loop van onze zegevierende oorlogvoering in handen ge vallen zijn, bieden ons echter behalve afwen ding van het gevaar voor onze landsgrenzen ook nog het voordeel van een reusachtige uit breiding van ons oorlogspotentieel. Het valt natuurlijk niet te vermijden, dat wij nu en dan aan een of ander uitgestrekt front eens een verlies je moeten incasseeren. Dat vormt in zekeren zin een offer, dat wij moeten brengen aan de eindeloosheid van het gebied, waar wij oorlogvoeren. Wij hebben reeds te veel zware gevechten doorstaan om nog in eenig stadium van dezen oorlog eens zwak te kunnen worden. Misschien onderscheiden wij ons hierin het meest van onze vijanden, dat wij in tegenstelling tot hen ook gelooven wat wij zeggen. Toen wij vorig jaar den winter ingingen, stonden wij voor on eindig veel gevaarlijker mogelijkheden dan dit jaar. Het front, waarin wij het vasteland van Europa omklemd houden, is onverbrekelijk. Dat de tegenstander aan de peripherie steeds weer invalspogingen ondernemen zal, kan men hem niet euvel duiden. Wat moest' hij ook anders doen? Zyn pogingen tot vorming van een twee de front in Europa zijn overal mislukt. Zoo zal het ook in de toekomst gaan. Wij kunnen den naderenden winter ingaan met het gevoel, dat onze vitale lijnen beschermd zijn en de zeker heid der overwinning dus niet verkleind kan worden. De dramatische gebeurtenissen van de laatste weken zijn een teeken, dat het tempo van den oorlog is versneld. Wij zien hier voorloopig minder de acties dan wel de reacties. Eerst als die geheel aan den dag treden, is het mogelijk zich een juist beeld te vormen van de jongste ontwikkeling. Wij betwiifelen geert oogenblik. dat het ten slotte toch weer gunstig voor ons zal zijn. De Engelschen hebben in dezen oorlog al vaak te vroeg de overwinningsbazuin gestoken en moesten dan ten slotte toch hun instrument weer in de hoes opbergen. Laten we hun dus dat pleziertje maar laten, vooral omdat het meestal toch maar een korte vreugd is. Als wij besloten zijn ieder gevaar en elk risico op ons te nemen om de overwinning te dienen, dan zal de zegfe ten slotte ook ons zijn. Dat is een kwestie van moed. van vlijt, van vasthou dendheid en vooral van dapperheid des harten. (D.N.B.) van hedenavond. 16.44 uur tot morgenochtend 8.08 uur De maan kwam hedenmiddag op te 15.46 uur en gaat morgenochtend om 5.02 uur weer onder. MEVROUW ROOSEVELT OVER HAAR REIS. Naai- de Engelsche nieuwsdienst uit Washing tori meldt, heeft mevr. Roosevelt op haar eerste pers conferentie sinds haar terugkeer uit Engeland verklaard, dat zij sterk den indruk gekregen heeft, dat er een volslagen verandering is ge komen in de levenswijze van eiken Engelsch- man en wel van Buckingham Palace tot in het kleinste hutje aan de Clyde, (DJN.B.). DE ZEESLAG BIJ DE SALOMONS-EILANDEN Ten gevolge van de nederlaag in den derden slag bij de Salomons-eilanden. waarvan de resulta ten door het Japansche hoofdkwartier zijn ge publiceerd. hebben de Ver. Staten, zoo meldt Domei, het grootste deel van hun vlootstrijd- krachten in den Stillen Oceaan verloren. Hier door heeft tevens de poging om een tegenoffen sief tegen Japan te openen totaal schipbreuk geleden. De Amerikaansche nederlaag beteekent ook, dat de vijandelijkheden te land op het eiland Guadalcanar in een beslissepd stadium zijn ge komen. Nu tienduizenden Amerikaansche offi cieren en manschappen en meer dan de helft van het aantal Amerikaansche slagschepen, bijna alle vliegtuigmoederschepen en meer dan de helft van het aantal kruisers verloren zijn gegaan, kunnen de Ver. Staten niet meer de hoop koesteren een groot tegenoffensief tegen Japan te kunnen voeren. De nederlagen van de Amerikaansche vloot hebben de heerschappij van Japan ter zee nog meer versterkt. CRIPPS IN HET LAGERHUIS. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft sir Stafford Cripps in het Britsche Lagerhuis tijdens de debatten naar aanleiding van de troonrede verklaard, dat den geallieerden nog een zware bergopwaarts voerende strijd te wach ten staat. Cripps betoogde, dat de asmogend heden sterk genoeg zijn om terug te slaan. Het ernstigste probleem, waartegenover de geallieer den staan, noemde Cripps het duikbootgevaar, De macht ter zee is de sleutel naar Engelands successen, want de aanvoer houdt daarmede rechtstreeks verband. Tenslotte betoogde Cripps, dat de leden der regeering hun politieke mee ningen nog altijd niet volkomen terzijde gesteld hebben. Dit beteekent, dat men zich in Engeland op zekeren dag tegenover werkelijke moeilijk heden geplaatst zal zien inzake een compromis oplossing om in staat te zijn, zich met dringen der aangelegenheden bezig te houden (D.N.B.) DE HERDENKING DER-SANCTIES IN ITALIË De zevende verjaardag der sancties is in alle Italiaansche steden en gemeenten met ernstige plechtigheden en massabetoogingen gevierd. Leden van de Italiaansche jeugdorganisatie mar cheerden langs de aan alle raadhuizen aan gebrachte herinneringsborden. In de uitgespro ken redevoeringen werd herinnerd aan de eco nomische oorlogsverklaring van 52 landen aan Italië, dat geen andere schuld op zich had ge nomen dan dat het in Afrika een plaats onder., de zon was gaan zoeken. Voorts werd er ook op gewezen, dat het Italiaansche volk onder leiding van den Duce thans evenals toen eensgezind is en vastbesloten tot het einde te strijden om voor het vaderland de beschaving en een nieuwe orde der wereld op den grondslag van de gerechtig heid door de overwinning te verwerven. (DNB) EEN CENTRAAL INSTITUUT TE UTRECHT. Belangrijke plannen tot mtensiveering van de rheumatiekbestrijding bevinden zich thans bij het departement van sociale zaken in een zeer gevorderd stadium van voorbereiding. De rheu- matiek behoort ook hier te lande tot de op den voorgrond tredende volksziekten. Zuiver sociaal beschouwd, overtreft zij de tuberculose verre in beteekenis. Zoo is becijferd, dat in één jaar tijds niet minder dan f. 2.5 millioen aan ziekengeld uit hoofde van de ziektewet aan rheumatiek- patiënten moest worden uitgekeerd. Een in 1928 te Amsterdam ingesteld onderzoek wees uit, dat 3,2 pCt, van hei gemeentepersoneel zich jaarlijks wegens rheumatiek-aandoeningen pleegt ziek te melden, terwijl in de jaren 1932-'34 in het Noor den des lands de practljk der ziektewret uitwees, dat 13.8 pCta. der ziekmeldingen op rekening van rheumatisch lijden moest worden gesteld. Onder deze omstandigheden zal het geen ver wondering wekken, dat het prophylaxe-fonds sinds jaar en dag een levendige belangstelling voor de rheuma-bestrljding aan den dag legt. Zoo werd in 1935, dank zij een belangrijke subsidie van genoemd prophylaxefonds, te Leiden een. centrum van rheunjatiekbestrijding in het leven geroepen, welks exploitatiekosten sinds dien eveneens door genoemd fonds zijn gedragen. Bovendien ontyingen de Nederlandsche Vereeni- ging voor rheumatiekbestrijding en de stichting Orthopedische Inrichtingen te Nijmegen regel matig steun van het prophylaxe-fonds. Thans ligt het evenwel in de bedoeling tot een forsch aanpakken van de rheumatiekbestrijding over te gaan. Het voornemen bestaat op de begrooting van 1943 een flink bedrag voor dit doel beschik baar te stellen en dan allereerst over te gaar. tot de oprichting van een centraal instituut voor rheumatiekbestrijding, dat te Utrecht zal zijn gevestigd. Dit laatste beteekent echter geenszins een op den achtergrond schuiven van het reeds bestaande Leidsche centrum. Bij den nieuwen opzet wordt er trouwens van uitgegaan, dat bestaande instellingen zooveel mogelijk in het nieuwe organisatiegeheel zullen worden ingeschakeld. De grondgedachte is. dat het reeds thans in Utrecht aanwezige centrum tot een modelin richting zal worden omgevormd. Deze zal be staan in het op te richten centraal instituut, waaraan zal worden verbonden een consulta tiebureau en een inrichting voor behandeling van patiënten. Aan het raadplegen der consul- tatiebureaux zullen geen kosten verbonden zijn. Voor de behandeling van de patiënten in de inrichtingen zal echter een bijdrage naar draag kracht worden gevorderd. De directeur van het instituut heeft zorg te dragen voor een speciale opleiding van artsen, die zich op de rheumatiekbestrijding willen toe leggen. Voorts zal het centraal instituut uiter aard zijn medewerking verleenen bij de verdere inrichting der rheumatiekbestrijding iri het land. Wat dit betreft wordt gedacht aan de op richting van een twintigtal centra, elk omge ven door twee drie kringbureaux. Deze centra komen onder leiding te staan van een deskun dig arts en worden voorzien van het noodige voor zijn bijzondere taak berekende personeel. Voor het onderzoek naar de voeding, kleeding en huisvesting van natiënten het opsnoren en onder toezicht houden van patiënten zal van de bestaande wijkverpleegsters-huisbezoeksters een 7T DOLF Hitier heeft in zijn jongsterede t L\ wederom een onwrikbaar en sterk ver- JTl. trouwen uitgesproken in de toekomst van Europa. En dit geloof van den Flihrer en allen, die het goed meenen met de Europeesche zaak,' kan zoo groot zijn, omdat de strijd, welke thans gevoerd wordt, een strijd is voor recht en waarheid. Alleen op recht en waarheid kan zegen rusten en dat typeerde Hitier duidelijk met de woorden: „Het is nog steeds mijn over tuiging die mij nooit verlaten heeft: de Voor zienigheid zal de overwinning geven aan die genen die haar het meest verdienen." Waar de fronten zich ook bevinden, altijd zal tot den aanval worden overgegaan. Hitier twij felde er geen seconde aan dat aan het einde van den oorlog het succes beschoren zal zijn aan de vanen van de Europeesche 'heirscharen. En alleen de Führer kan dit uitspreken, omdat zijn weermacht geheel Europa in haar macht heeft en dit Europa heeft gezuiverd van alle ontbindende krachten. De Duitsche soldaat en met hem de Europeesche legioensoldaten staan van Narvik tot aan den Atlantischen Oceaan, van Kreta tot aan de Wolga en van de Wolga tot aan het Ladogameer. De duikbooten be- heerschen de zeeën en het luchtwapen is mees ter van het luchtruim. Nooit zal er van wankelen of wijken sprake kunnen zijn. Op den vooravond van dien histo- rischen 9en Novemberdag kon Hitler met een herinnering aan het verleden zeggen: „Voor ons nationaal-socialisten, moet deze herinnering een geweldige steun beteekenen, een steun om alle gevaren te trotseeren, nooit te wankelen en te wijken, aan elke moeilijkheid moedig het hoofd te bieden en ook stand te houden 'wanneer de vijand nog zoo dreigt, want dan moet men denken aan het woord van Luther: „Al ware de wereld vol duivels, het moet en zal ons toch gelukken." Deze oorlog is er een voor 'geheel Europa. Het valt daarom ook niet te verwonderen, dat zich zoovele vrijwilligers hebben aangeboden. Hieruit blijkt, dat Europa zich bewust v/ordt van de groote beteekenis van den huldigen strijd. En de Führer trok hieruit een zeer belangrijke conclusie, n.l.: „Het is daarom ons onwrikbaar besluit, dat de komende wede werkelijk een vrede voor Europa zal zijn zonder de voogdij van lieden met het z.g. fijne instinct voor ideëele en materieele waarden. De ideëele waar den aan den kant van Engeland zijn ongetwijfeld geringer dan die, welke het Duitsche volk en de verbonden naties aan de wereld hebben gegeven. Ook onze bondgenooten zien terug op een be schaving waartegenover die van Engeland on eindig jong is. om niet te zeggen nog in de kin derschoenen staat. Wat echter de materieele waarden betreft zoo gelooven y?ij, dat de Engel schen daarvoor een fijn instinct hebben. Dat hebben wij echter ook en daarom zullen wij er voor zorgen, dat de materieele waarden van Europa in de toekomst ook aan de Europeesche volken ten goede komen." Alleen geloof, strijd en offer waarborgen een dergelijken vrede. De strijders voor het Nieuwe Europa zijn zich hiervan ten volle bewust. Nog vindt dit allerwegen geen waardeering. Straks zal men er zeker anders over gaan denken. Dan kan het voor velen te laat zijn en staan zij be schaamd ter zijde. Nu is er nog een kans, maar daarvoor is geloof, strijd en offer noodig. Op Zondag 22 November 11.30 uur v.m., Hilversum 1, naar de uitzending ,,De stem der S.S."; een vraaggesprek tusschen den voor man der Germaansche S.S. in Nederland, Feld- meyer en een S.S.-oorlogsverslaggever aan het Oostfront, dankbaar gebruik kunnen worden gemaakt en de hulp van verschillende maatschappelijke or ganisaties als de volksdienst, de kruisvereeni- ging enz,, zal uiteraard ook op het gebied der rheuma-bestrijding een belangrijke factor vor men. Provinciale commissies zullen ten slotte zorg dragen voor de zoozeer noodzakelijke sa menbundeling van de belangen op het gebied der rheumatiekbestrijding. MGR. DR. G. BAUDUIN OVERLEDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ls overleden mgr. dr. G. A. Bauduin, vicaris-gene raal van het bisdom Roermond, oud-president van het groot-seminarie aldaar. Mgr. Bauduin werd 22^Mei 1860 te Maastricht geboren. Na het gymnasium te Rolduc en het seminarie te Roermond bezocht te hebben stu deerde hij theologie aan de universiteit te Leu ven, waar hij promoveerde. Na kapelaan te Maastricht te zijn geweest, werd hij benoemd tot professor aan het groot-seminarie te Roer mond, later tot president daarvan. DE „AMERSFOORTSCHE KEI" WORDT OPGEGRAVEN. De Amersfoortsche Kei, die in de oorlogs dagen 1940 van zijn voetstuk is gestooten en begraven in een der plantsoenen, zal dezer dagen weer worden opgegraven en naar de Hof worden overgebracht, waar hij een definitieve standplaats zal vinden.Dit is de historische plaats waar de vinder van de kei, Euerard Meijster, hem destijds heeft willen plaatsen. De kei komt nu te staan op het Marktplein binnen de oude veste. SOCIAAL WERK IN NEDERLAND. Groote gemeenschapstcntoonstelling in Den Haag. Er is reeds zooveel over socialisme gesproken en geschreven, dat er nauwelijks nog iemand in Nederland is, die niets afweet van het nieuwe sociale werk en van de nieuwe sociale instel lingen, hetzij van de N.S.V. of van het Winter- hilfswerk, hetzij van den Nederlandschen Volks dienst en de Winterhulp Nederland. Wellicht heeft men zich echter afgevraagd, waar de ingezamelde gelden eigenlijk bleven. En dat is nu juist, wat er in den Haagschen Dieren tuin gebeurt. Er wordt rekenschap afgelegd in woord, getal en beeld. Echter niet nuchter en droog, doch zoo levendig, als nu eenmaal deze v/erken alle het leven dienen. Het zou verkeerd zijn op de tentoonstelling vooruit te loopen. Wanneer hier gezegd wordt, dat iedere bezoeker, onverschillig of hij Nederlander of Duitscher is, niet slechts een goeden indruk van het ge- exposeerde, doch ook een overtuigend overzicht krijgt van alles, wat in twee jaren nieuwen socialen arbeid gebeurde, dan zal zeker ook iedereen zichzelf daarvan willen overtuigen. Zoo zullen dan. nadat de tentoonstelling mor gen in aanwezigheid van Reichsminister dr. Seyss Inquart en verschillende hoore vertegenwoor digers van Duitsche en Nederlandsche zijde is geopend. 2aterdag en verder dagelijks van 10—18 uur de deuren voor lederen volksgenoot open staan. Vooral verdient het aanbeveling dat bon den. vereen igingen en organisaties, tenslottte ook scholen, de tentoonstelling collectief bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1