83ste Jaargang DINSDAG 17 NOVEMBER 1942 No. 25350 De strijd in Noord-Afrika Vormingsbijeenkomst der N.S.D.A.P. en N.S.B. Nog veel onduidelijk Darlcsr; uitgestooten Verspreide Berichten BINNENLAND Arbeidsbemiddeling in de scheepvaart Keurige» voor de Waffen-SS en het legioen Hauptdienstleiter Schmidt sprak te Assen Verduisteren: RECHTZAKEN De moord op den koopman Van Aart LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Teler. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.- K Been. Lelden. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De toestand aan het Noord-Afrikaansche front is op het oogenblik nog weinig overzichtelijk en een der punten, waaromtrent nog weinig klaarheid bestaat, en waaromtrent men in de .verschillende hoofdsteden ook nog in het on zekere schijnt te verkeeren, is de rol, die ver schillende Fransche persoonlijkheden spelen. Ook in militair opzicht zijin operaties aan den gang, waaromtrent vooralsnog niets kan worden meegedeeld. De toestand is thans zoo, dat het meest Oostelijke punt, dat.de in Algerije ge lande Anglo-Amerikaansche strijdkrachten be reikt hebben, de haven Bone is. welke nog in Algerijnsch gebied ligt. Berichten van Engelsche zijde, volgens welke deze landingstroepen reeds in Tunis gevechtscontact met troepen der spil- mogendheden zouden hebben, werden te Berlijn onwaar genoemd. Ook omtrent de manoeuvres, die op het oogenblik aan den gang zijn in Cyrenaica, waar Rommel nog steeds terugtrekt, wenschte men zich in Berlijn niet uit te laten, teneinde de tegenpartij geen aanknoopingspunt te geven. De toestand schijnt namelijk ook voor de tegen partij nog zeer onduidelijk te zijn en het ligt voor de hand, dat men van Duitsche zijde geen opheldering hierover wil verschaffen. Opvallend is het vertrouwen, waarmede toon aangevende Duitsche kringen de komende ont wikkeling tegemoetzien. Helaas hebben wij de laatste drie jaren alleen maar overwinningen geboekt, zoo verklaarde men in de Wilhelm- strasse, en zoodoende wordt uit het oog ver loren, dat de tegenpartij ook nog iets kan on dernomen, Binnen korten tijd zal echten blij ken, dat de vijand ons zijn Achilleshiel heeft voorgehouden. Deze Achilleshiel, en hierop wordt steeds weer gewezen, is het tonnagevra&gstuk. De strijd tegen het invasieleger in Noord-Afrika is er een, die zich voor een groot deel richt tegen de tr^nsportverbindingen der geallieer den En van Duitsche en Italiaansche zijde wordt deze strijd met alle kracht gevoerd, waarbij men het een gunstige omstandigheid acht. dat de Engelschen en Amerikanen thans in de betrekkelijk nauwe wateren van het Wes telijke Middellandsche Zeebekken een groot aantal schepen hebben moeten concentreeren, die even zoovele loonende doelen voor de duik- booten en vliegtuigen der asmogendheden vor men. De strijd is nog pas begonnen, zoo ver klaart men hier. Het doel der geallieerden is niet de bezetting van de Fransche gebiedsdee- len in Noord-Afrika. De strijd gaat om de be- heerschlng van de Middellandsche Zee en om trent den uitslag hiervan is men hier vol ver trouwen. De Völkischer Beobachter meent nog, dat het bij de actie in Noord-Afrika gaat om een zuiver Engelsche gedachte, ook al heeft Churchill pre sident Roosevelt geprezen als dengene, die de invasie in Noord-Afrika heeft uitgedacht.. Het blad herinnert er aan, dat Churchill en zijn kring al jaren het standpunt verdedigen, dat de oorlog alleen kan worden gewonnen van de basis der Middellandsche Zee. Tot het, naar de opvatting van Churchill vitale doel der her opening van den weg door de Middellandsche Zee, diende, naar liet blad uiteenzet, ook de thans met in aantal superieure strijdkrachten uitgevoerde offensieve actie tegen het Duitsch- Italiaansche pantserleger van Rommel. Door de Amerikaansche landing in Fransch Noord- Afrika moest dit leger van twee kanten in een tang gegrepen worden, teneinde zijn vernieti ging te verzekeren. Het blad verklaart, dat .het den Britten in den Oostelijken sector ook dit maal niet gelukt is 'Rommels pantserleger te breken. Op den Westelijken poot van den tang is de afstand van de havens Algiers en Oran van het Libysche oorlogstooneel zoo groot, dat van een doeltreffend ineengrijpen der beide operaties tot dusver niets te merken is geweest. Door de landing van Duitsche en Italiaansche troepen in Tunis en door de beveiliging van de Zuid-Fransche kust en het eiland Corsica door Duitsch-Italiaansche strijdkrachten is de in de richting Noord-Zuid loopende grendel der spil, die de Westelijke en Oostelijke oorlogstooneelen van Eiu'opa scheidt, thans zoo sterk als nooit tevoren. De vraag, waarom de Amerikanen niet verder in het Oosten geland zijn, of waarom zij niet terstond zijn doorgemarcheerd naar Tunis, moet aldus beantwoord worden, dat zij zich daarvoor niet sterk genoeg voelden. „Het plan van Roosevelt wekt daardoor den indruk van een gevaarlijke halfheid. De Engelsch-Ame- rikaansche manoeuvre heeft n.l. waarlijk auto matisch de tegenactie van het duikbootwapen der spil gewekt. (D.N.B.) BETEEKENIS VAN TUNIS. Het D.N.B. meldt: Zooals bekend zijn formaties strijdkrachten der spilmogendheden in algeheele overeenstem ming met de Fransche militaire en burgerlijke autoriteiten in Tunis aan land gegaan. De Noordelijke punt van Tunis ligt op een afstand van slechts 140 kilometer van Sicilië. Zoodoen de kan de doorvaart tussehen Tunesië en Sici lië, dus de route Westelijke deel van de Mid dellandsche Zee-Oostelijke deel van de Middel landsche Zee op doeltreffende wijze gecontro leerd worden. Bovendien ligt Tunis wat de ra vitailleering betreft, buitengewoon gunstig. Van de voornaamste haven Bizerta bedragen de af standen naar Cagliari op Sardinië 225 km., naar Napels 550 km., naar Marsala op Sicilië 220 km., en naar Tripolis 580 km. Het Noordelijke deel van Tunis levert geen moeilijkheden op voor militaire operaties. Dit gebied bezit een dicht net van wegen en spoor lijnen, zoodat snelle troepenbewegingen moge lijk zijn. Het klimaat en de drinkwatervoorzie ring voidoen aan Europeesche eischen. LORD WOOLTON OVER DE SCHEEPSRUIMTE. Lord Woolton, de Engelsche minister van de voedselvoorziening, heeft in verband met den Engelsch-Amerikaanschën aanval op Marokko en Algerije verklaard: De 'scheepsruimte, die voor den invoer van levensmiddelen in Gr. Brittannië ter beschik king stond was reeds schaarsch, maar i s nu nog schaarscher geworden. De onderneming in Noord-Afrika heeft reeds vele schepen opge- eischt voor het vervoer van troepen en mate riaal en zal nog meer scheepsruimte opeischen. Dit gaat echter allemaal ten koste van den in voer naar de 'Britsche eilahden. Wij moeten ons derhalve op nieuwe inkrimpingen voorbe reiden, aldus de minister. Wij mogen ons niet aan ijdele illusies overgeven. (D.N.B.) In een door Havas-Ofi verspreide boodschap van maarschalk Pétain wordt admiraal Darlan een verrader genoemd, uit de Fransche gemeen schap gestooten en ontzet uit al zijn militaire posten en openbare functies. Naar het Fransche ministerie van voorlich ting mededeelt, heeft radio Marokko een ver klaring van admiraal Darlan verspreid, die neerkomt op een oproep tot afvalligheid. Onmiddellijk nadat hij kermis had genomen van dit document, heeft maarschalk Pétain de volgende boodschap gericht tot alle Franschen in het moederland en het koloniale rijk. Admiraal Darlan heeft het gewaagd in een verklaring te beweren, dat ik niet in staat ben mijn innerlijke gedachten aan het Fransche volk mede te deelen en beweert in mijn naam te handelen. Ik ben niet de man. die toegeeft aan dwang. Het tegendeel te beweren is mij beleedigen. Op het oogenblik, dat Noord-Afrika werd aangevallen, heb ik admiraal Darlan de verdediging toevertrouwd van de souverelniteit van Frankrijk, waarvan ik de vertegenwoordi ger ben. Van het oogenblik van het eerste con tact met den vijand,"heeft de admiraal niet ge aarzeld zich in verbinding te stellen met den aanvaller en heeft hij door zijn prematuur be vel het vuur te staken den tegenstand gedes organiseerd en een splitsing in de houding van de troepen veroorzaakt. Ik heb hem herhaalde lijk mijn bevel Afrika te verdedigen bevestigd. Hij heeft dit bevel geminacht onder het eenige voorwendsel, een rebellistischen commandant, die zijn woord heeft gebroken, generaal Giraud, te verhinderen het opperbevel over de troepen aan zich te trekken. Thans heeft hij voor deze benoeming zich borg gesteld. Generaal Giraud is door een buitenlandsche mogendheid be noemd, die den oorlog op het Fransche grond gebied heeft overgebracht. Daardoor heeft ad miraal Darlan zich zich, buiten de nationale gemeenschap geplaatst. Ik ontzet hem hierbij uit al zijn openbare functies en zijn militaire commando's. (D.N.B.) DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND IN OCTOBER. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft het ministerie voor binnenlandsche veiligheid bekend gemaakt, dat er tijdens luchtaanvallen op Engeland in de maand October 229 burgers gedood of als vermist zijn opgegeven. Voor.ts hebben 370 personen verwondingen opgeloopen. (D.N.B.). DE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN. Naar Washington meldt, is aldaar officieel medegedeeld, dat de Amerikaansche strijdkrach ten, met uitzondering van den veldtocht in Afrika, totdusver verliezen ter hoogte van 48.956 man hebben geleden. Het leger verloor 1069 gesneuvelden, 1131 gewonden, 161 gevan genen en 29.668 vermisten. In totaal dus 32.429 man. De Amerikaansche marine verloor 4623 doo- den ,1904 gewonden en 9998 8vermisten, in totaal dus 16.527 man. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft het Amerikaansche departement van marine be kend gemaakt, dat schout-bij-nacht Daniel J. Callaghan is omgekomen. De woordvoerder van het departement verklaarde, dat Callaghan in den strijd gevallen is, Callaghan had onlangs het commando op zich genomen van een vlootformatie in het Zuide lijke deel van den Stillen Oceaan. (D.N.B.). Beperkt het gas- eri electrïcïteits- verbruik, het is uyr eigen belang, Aangezien de" wenschelijkheid is gebleken de plaatselijke en landelijke arbeidsbemiddeling ten behoeve Van de scheepvaart door een goed slui tende organisatie geheel in handen te nemen, heeft de secretgris-generaal van 't departement van sociale zaken maatregelen getroffen ten einde tot éen goed sluitende organisatie op dit gebied te geraken. Voor de arbeidsbemiddeling van personeel voor de Rijn- en binnenvaart, is het land in vijf districten verdeeld, elk met een eigen centrum. De namen dezer districten zijn Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Zwolle en Groningen, in welke plaatsen tevens hetcen trum der gelijknamige districten is gevestigd. Groningen is bovendien aangewezen als centraal punt voor het geheele land. wat betreft de ar beidsbemiddeling ten behoeve van de kustvaart. Met betrekking tpt de arbeidsbemiddeling groote handelsvaart en groote sleepvaart heeft men het land in twee gedeelten gesplitst: Noord en Zuid, met Amsterdam en Rotterdam als cen trale punten. De binnenvaartdistricteh Rotter dam en Dordrecht vormen het gebied Zuid; de overige het gebied Noord. Alle arbeidsbureaux, die een aanvraag of een aanbieding voor de scheepvaart ter behandeling hebben en deze niet of niet direct zelf kunnen afdoen, geven het geval zoo volledig mogelijk door naar het desbe- treffênde centrale punt van hun gebied, dat de afdoening daarop geheel in handen neemt Aan verschillende arbeidsbureaux zijn voor de scheepvaart vakkundige bemiddelaars verbonden,- die, naast de bemiddeling van ervaren krachten, zich inzonderheid ook met de eerste bemidde ling en de nazorg van de cursisten der schip- perskamppn, dagnijverheidsscholen en zeevaart scholen zullen bezig houden. Hiervoor is een uit voerig werkschema vastgesteld. De vakkundige bemiddelaars zullen van tijd tot tijd samen komen-, ter bespreking van de districtsbelangen en landelijke vraagstukken, zulks onder leiding van een vertegenwoordiger van het Rijksarbeids bureau. Op elk arbeidsbureau zal bovendien een ambtenaar belast worden met de taak zich toe te leggen op het verkrijgen van meerdere ge gevens omtrent Rijn- en binnenvaart, terwijl hij verder zal hebben na te gaan. waar de bemid deling nog verbeterd en uitgebreid kan worden. Een en ander zal in nauw contact geschieden met de werkgevers en werknemers, alsook met de op scheepvaartgebied werkzame officieele in stanties. Zoodra de omstandighèden zulks toelaten, zal er ook een schlpperskamp worden gevestigd in of nabii Rotterdam. Door dezen nieuw gekozen opzet vertrouwt het Rijksarbeidsbureau een doeltreffende arbeids bemiddeling in dezen zoo veelbelovenden tak van werkgelegenheid tot stand te kunnen brengen. CRIPPS BEPLEIT INTERNATIONALE LUCHTVLOOT. In een radiorede voor de Ver. Staten heeft sir Stafford Cripps, volgens den Engelschen nieuws dienst, een internationale luchtvloot bepleit ter handhaving van den wereldvrede. Cripps betoogde o.a. dat de geallieerden na den oorlog een betere methode moeten verzinnen om de vrijheid der naties te waarborgen."De macht van een luchtvloot zou den geallieerden gelegen heid geven om de orde in de wereld in de macht te houden, zooals dit nimmer tevoren mogelijk is geweest. Letterlijk zei Cripps: een internationale lucht vloot zou de meest afgelegen streken ter wereld kunnen bereiken om daar een ieder te slaan, die een poging doet den vrede ter wille van eigen voordeel te verstoren. (D.N.B.). Het S.S.-Ersatzkommando 'deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatal- jon. De opleiding vindt ln Nederland pTaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 18.11.42. 10.00 uur, Roermond, N.S.D.AP., Swal- merstraat 61. 18.11.42, 16.00 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 19,11.42, 10,00 uur. Deventer. N.S.D.A.P. Park weg 2. 19.1142, 16.00 uur, Hengelo. Deutsches Haus. 20.11.42, 10.00 uur, Zwolle, hotel Peters, Markt. 20.11.42 16.00 uur, Assen. Frieslandkazerne, Vaart, Zuidzijde. 21.11.42, 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poe lestraat. 21.11.42, 16.00 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42, 10.00 uur. Amsterdam, school. Iepen- weg. 23.11.42, 11.00 uur, Utrecht, Wehrmachtshelm, Mariaplaats. 24.11.42. 10.00 uur. Amersfoort, dlest-gebouw, Leusderweg. 25.11.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezui<Jenhoutscheweg. GROOTSCHEEPSCHE PRIJSCONTROLE IN ROTTERDAM. In de afgeloopen week heeft de opsporings dienst van de prijsbeheersching in samenwerking met de gemeentepolitie'van Rotterdam een bij zondere controle gehouden onder de Rotter- damsche neringdoenden. De razzia strekte zich uit tot den groenten- en textielhandel, de slage rijen, chocolaterieën en kruidenierszaken en tot de zuivelwinkels. In 4 dagen tijds werden onge veer 2000 winkels bezocht door 60 opsporings ambtenaren, ieder vergezeld van een deskundige. Het. resultaat was. dat 248 keer proces-verbaal moest worden opgemaakt wegens het te duin- ver koopen van een of meer artikelen of het niet geprijsd hebben van de te koop aangeboden' waar. De groenten- en fruithandel hield zich het slechtst aan de prijsvoorschriften. Op dit gebied werden 70 verbalen opgemaakt. Hierop volgden de kruidenierszaken met 60 geconsta teerde overtredingen. In totaal vonniste de toe gevoegde inspecteur voor de prijsbeheersching reeds 95 van deze 248 gevallen. Het totaal bedrag der boeten bedroeg f. 10.278. Teekenend is hier weer de positie der groentenhandelaren, die gezamenlijk ongeveer de helft van dit be drag moeten opbrengen. Deze bijzondere con troles zullen in de toekomst en met name in de komende wintermaanden, op groote schaal en door het geheele land worden herhaald. NOTEERING 3>/> PCT. STAATSLEENING 1942 EN 1941. De voorzitter van de vereeniging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) heeft het volgende bepaald: Overeenkomstig het laatste lid van artikel 6 van het reglement voor de noteering worden de 3^ pet. obiigatiën Nederland 1942 tijdelijk aan gewezen voor noteering van fractien van 1/32 pet., zoodat voor dit fonds een noteering kan worden verkregen van fractien' van 1/32 pet., mits deze koers tussehen de reeds totstand gekomen laagste en hoogste koersen van gedane affaires ligt. De aanwijzing van de 3',2 pet. obiigatiën Ne derland 1941, voor deze noteering (bepaling van den voorzitter no. 14 dd. 14 Februari 1942) komt met ingang van heden te vervallen, zoodat voor dit fonds geen noteering meer kan worden ver kregen van fractien van 1/32 pet. HOUDERS VAN ANTHRACfET-GASGENERA- TOREN KRIJGEN AANVULLING VAN TURFCOKES. Aan houders van anthraciet-gasgeneratoren, wier brandstof toewijzing voor de maand No vember een vermindering heeft ondergaan, kan een aanvulling van turfcokes worden verstrekt, voor menging met anthraciet. De anthraciet-gasgenerator-houders kunnen zich voor deze aanvulling tot den rijksinspec teur van het verkeer wenden, onder wlen zij ressorteeren. VERSTREKKING VAN INSULINE. Met ingang van 1 December a.s. zal insuline uitsluitend verstrekt worden tegen inlevering van bonneh. Deze insulinebonnen worden aan insulineverbruikers verstrekt door het Rijks bureau voor genees- en verbandmiddelen, nadat een volledig ingevuld aanvraagformulier, in te zenden door den behandelenden medicus, door dit bureau is ontvangen. Insulineverbruikers, die nog geen blancokaarfc met stamblad in ontvangst hebben genomen, wordt aangeraden zich ten spoedigste te wenden tot hun apotheker om genoemde formulieren aan te vragen en deze zoo spoedig mogelijk den behandelenden geneesheer ter hand te stellen. De directeur van het Rijksbureau voor ge nees- en verbandmiddelen, van wien in over eenstemming met den geneeskundig-hoofdin specteur van de volksgezondheid bovenstaande regeling afkomstig is, wijst bovendien patiënten van apotheekhoudende geneeskundigen er op, dat zij zich onverwijld met deze in verbinding dienen te stellen, die dan voor verdere afwikke ling zorg dragen. Van aanvragen, die na 21 November a.s. het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen bereiken, kan niet worden gegarandeerd, dat zij tijdig in behandeling worden genomen. Patiënten, die aan de hier genoemde ver plichting reeds hebben voldaan, behoeven niets meer aan te vragen en krijgen vóór 1 Dec. as. hun bonnen thuis gestuurd. ARBEIDSDIENSTMANNEN NEMEN AFSCHEID VAN ZEELAND. Dezer dagen zijn de mannen van den Neder- landschen Arbeidsdienst, die op het eiland Schouwen aardappelen en veevoederbieten heb ben gerooid en gerst hebben gedorscht, weer naar hun kamp te Nistelrode vertrokken. In de korenbeurs te Zierikzee heeft een af scheidsfeest plaats gehad, voor hetwelk zoowel van officieele zijde als van den kant der burgerij groote belangstelling bestond. Behalve de ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur van Zierikzee waren de .meeste burgemeesters van de omliggende gemeenten aanwezig. Na een rede van den commandant, hopman Bouscholte, wer den aan de burgers en de boeren op wier land was gewerkt herinneringstegels met het em bleem van den Arbeidsdienst aangeboden. Ver volgens werd een vlot programma afgewerkt. Dat de mannen de sympathie van de bevol king hebben weten te winnen is bij dit feest en later bij het vertrek duidelijk tot uiting ge komen. De gemeenschappelijke vormingsbijeen komst, die het Führerkorps van het Arbeits- bereich der N.S.D.AP. in Nederland en de N.SJB. uit de kringen Friesland, Groningen en Drente te Assen vereenigde, heeft een indrukwekkende getuigenis afgelegd van den ongebroken nationaal-socialistischen wil tot strijd en overwinning. Tegenover alle tegenstanders, die meenen den overwin- ningstocht van de nationaal-socialistische idee en de groeiende Europeesche eenheid te kunnen tegenhouden, stelde de leider van het Arbeitsbereich der N.SDA.P-., Haupt dienstleiter Schmidt, het parool „nauwer aaneensluiten", terwijl ook de plaatsvervan gende leider van de N.SJB. Van Geelkerken, er geen twijfel aan liet bestaan dat de Ne- derlandsche nationaal-socialisten, ondanks allen tegenstand, den weg tot aan het zegevierende einde zij aan zy met de Duit sche nationaal-socialisten zullen gaan, Hauptdienstleiter Schmidt, die zijn toehoor ders in meesleepende woorden in het geweldige militaire en politieke gebeuren van onze dagen inleidde wees met betrekking tot de landing der Engelschen en Amerikanen in Afrika erop. dat wij lang genoeg op een landing gewacht had den. doch dat wij, gezien de kracht, waarop de Amerikanen zich toch beroemen, niet er op hadden gerekend, dat zy zich juist de zwakst verdedigde plaats hadden uitgezocht. Dat strekt niet bepaald tot roem voor het Amerikaansche leger en doet geen groote heldendaden ver* wachten. Dit eene succes is voorloopig ermede bereikt, dat thans ook Frankrijk voor de eerste maal tot ons is gekomen en tot het Europeesche front is toegetreden. rj^Duitschers en Italianen en hun bondgenootemmebben de garantie op zich genomen voor de bescherming der Euro peesche landen. Indien de Fiihrer het tijdstip er voor gekomen acht zullen de Duitschers mis schien ook voor Afrika de bescherming over nemen. Het oogenblik zal niet ver zijn, waarop men niet meer vraagt, welke uniform iemand draagt, doch slechts trouw en dapperheid zullen beslissen. De fronten zijn thans duidelijk, en hier in Nederland heeft zich reeds sedert 2% jaar een front gevormd, dat berust op de trouw ,en kameraadschap der Duitsche en Nederland schen nationaal-socialisten. Deze kameraadschap zal ons over alle moeilijkheden heenbrengen. Wanneer nog niet allen meedoen dan weten wij, dat het niet de lafaards zijn. die aan dek van een schip staan, dat door den storm zeilt, doch degenen met een hart. die alle krachten in spannen. Op hen kan de kapitein zich verlaten, terwijl wij de anderen niet noodig hebben. Wij mogen thans deze groote kameraadschap der dapperen meemaken in het trotsche bewustzijn, dat wij er bij mogen zyn. Zoo doen wij onzen plicht, ieder op de plaats waarop hij is gezet. Tegenover de these van den Zuid-Afrxkaan- schen verrader Smuts, die onlangs sprak van een 30-jarigen oorlog, die in het jaar 1914 was begonnen en in 1944 zal eindigen, stelde Haupt dienstleiter Schmidt onze tijdrekening, volgens welke met den 30sten Januari 1933 een nieuw tijdvak was begonnen. Toen in 1939 de strijd tegen de buitenlandsche vijanden was uitge broken, heeft de Führer verklaard, dat wij voor loopig op vijf jaren oorlog rekenden. Deze strijd, zoo verklaarde spr„ is echter eerst dan geëin digd, wanneer wij de wapens neerleggen. Wan neer dat is, weten wij niet. Onder stormachjigen bijval van de toehoorders herinnerde Haupt dienstleiter Schmidt aan het woord van den Führer bij het uitbreken van den oorlog, dat hij den veldgrijzen rok eerst dan zou uittrek ken, als wij de definitieve overwinning hadden bevochten. Dat is het parool voor de Duit schers, Een langere duur van den oorlog be hoeft on§ ook geen schrik aan te jagen, daar de tijd voor ons werkte, nadat de noodige grond stoffen in ons bezit zijn gekomen. Indien de tegenpartij erop wijst, dat de Duitschers reeds sedert jaren ontberingen op zich moesten ne men. dan kunnen wij slechts zeggen, dat wij inderdaad aan ontberingen gewend zijn en het daarom ook Janger uithouden. Sprekende over de kameraden van het Nederlandsche vrijwilligerslegioen en de Waffen-SS verklaarde Hauptdienstleiter Schmidt, dat wy wellicht in den eerstvol- genden tyd de vrijwilligers hier te lande kunnen begroeten. Wij zullen hen dan be groeten zooals zij het verdiend hebben, want zy hebben het niet gemakkelijk gehad". In dit verband waarschuwde hij dringend, dat men den Nederlandsche vrijwilligers in hun land het noodige respect niet mag weigeren Tegen degenen, die de eer kwetsen van den- genc, die in de Duitsche gelederen strijdt, zal met de scherpste middelen opgetreden worden, want de Nederlandsche vrijwilligers zijn de eerste soldaten en de eerste burgers van hun volk. Het gemeenschappelijke front, waarin de soldaten der verbonden naties strijden staat thans onwrikbaarder dan ooit in de be scherming van deze groote Europeesche ruimte. In deze ruimte ligt ook de toekomst van het Nederlandsche volk. Het is onze meest dringende taak die ruimte een nieu wen vorm te geven en haar op te bouwen. Zoo moet ook het parool voor de gemeenschap' pelyke winterscholing „Koers Oost" ongewijzigd blijven. Ook de toekomst zal nog harde ge vechten brengen. Met het oog daarop leggen wij de gelofte af. dat wij de gelederen aaneenslui ten. Hoe dichter wij bij elkander staan, hoe sterker wij zijn. Dan zal eenmaal de dag komen, waarop alle Germaansche volken ln een groote gemeenschap vereenigd zijn, Duitschers, Neder landers, Noren, Denen en de- andere Germaan sche volkeren. Wie moed heeft, marcheert met ons mede, de zwakke moge op den achtergrond treden. Eenmaal zullen wij ook de waardeering krijgen van hen, die ons thans nog niet begrijpen.' Daarom treden wij aan en strijden voor het nationaal-socialisme om de groote gemeenschap te verwezenlijken, die aan een ieder arbeid geven! Met de gelofte den Führer onwrikbaar te vol gen, besloot Hauptdienstleiter Schmidt zyn uit eenzettingen, die, zooals het langdurige applaus bewees, geestdriftigen bijval hadden gewekt. VAN GEELKERKEN SPREEKT. De nauwe kameraadschap tussehen Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten, die in het verleden de proef heeft doorstaan "en die nog in de toekomst doorstaan zal, was het on derwerp waarover Van Geelkerken het woord voerde. Ondanks alle tegenstanders, die de ge meenschap der Duitschers en Nederlanders wil len verhinderen, zullen de Nederlandsche na tionaal-socialisten hun weg gaan aan de zijde van de Duitsche kameraden. Deze weg moet naai de Germaansche eenheid leiden, waarin het Nederlandsche volk weliswaar zijn tot dusver in acht genomen isóleering opgeeft, maar daarvoor iets grooters zal terugkrijgen. Er bestaat thans nog slechts één elsch: de oorlog moet gewon nen worden. Daartoe moet ieder volk zijn deel bijdragen en het is derhalve niet meer dan recht en billijk, dat honderdduizenden arbeiders naar Duitsctiland gaan om zij aan zij met de Duit sche arbeiders voor de overwinning te werken. Van Geelkerken noemde het de plicht van het Nederlandsche volk ook met de wapens in de hand aan te treden tegen het bolsjewisme. Hij sprak hierbij de verwachting uit, dat de dag zal komen, waarop 50.000 Nederlanders aan het front zullen staan. De1 N.S.E. mag voor het ge heele Nederlandsche volk beslissingen nemen, omdat zij in dit volk gelooft en omdat zij steeds voor het volk geijverd heeft. „Wij verbin den ons lot", zoo verklaarde Van Geelkerken, „voor alle tijden met Duitschland. Wij hebben den moed gehad het bloed van onze, beste men- schen op te offeren. Wij willen bewijzen, dat wij een volk van Germaanschen bloede zijn, dat gelijkwaardig wil ziin en niet een tweede- of derderangsrol speelt." van hedenavond .16.47 uur tot morgenochtend 8.04 uur De maan kwam heden op om 14.58 uur en gaat vannacht om 2.43 uur onder. BEHANDELING VOOR IIET IIAAGSCHE GERECHTSHOF. Het Haagsche Gerechtshof hield zich gisteren bezig met den moord op den koopman P. van Aart uit Breda, op 12 November 1940 te Rotterdam ge pleegd. De twee verdachten T. A. P. Slont en J. H. J. Dlls, die elkaar van den moord beschuldigen, weiden door de Rotterdamsche rechtbank tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof werd gepresideerd door nar. Cost Budde, als pro cureur-generaal trad op mr. U. Polman. De verdachten verklaarden bij het begin van de zitting, de ten laste gelegde feiten niet te hebben gepleegd. Tijdens het getuigenverhoor herhaalde de rechercheur van der Lubbe, die het onderzoek ln den kelder, waar het slachtoffer begraven was, had Ingesteld, de reeds ln eerste Instantie afgeleg de verklaring, dat Slont tijdens het vooronderzoek gezegd had, Van Aart te hebben vermoord. De middagzitting werd voornamelijk besteed aan een uitvoerig verhoor der belde verdachten. Slont verklaarde daarbij, dat verdachte Dlls den koop man heeft neergeslagen. Tevens verklaarde hij, linkshandig te zyn. De deskundige, dokter M. Straub deelde in de ochtendzitting mede, dat de verwondingen van het slachtoffer waarschijnlijk van rechts waren toegebracht door iemand, die recht voor van Aart had gestaan. Aangaande eer der door hem afgelegde andersluidende beschrij vingen van het gebeurde zelde Slont dat die be rustten op een afspraak met Dlls. Later, toen bleek dat deze was gearresteerd, zou hij niets meer te verbergen hebben gehad en Zou hij heb ben toegegeven, dat Dlls de moordenaar was. Daarop kreeg Dlls gelegenheid, zijn lezing van het drama te geven, waarby deze het verhaal van Slont als een groot leugenverhaal kenschetste. Deze verdachte keerde de rollen geheel om en be schreef nauwkeurig, hoe Slont den doodelljken slag toebracht. In het verdere verhoor zeldo Dlls zijn medeverdachte te hebben gevreesd en daarom ver der te hebben geholpen. Nadat nog eenige minder belangrijke getuigen waren gehoord werd de zit ting geschorst tot Zaterdagmiddag één uur. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Drie schapen zouden door H. Bermls te Bent huizen clandestien zijn geslacht, maar hij liet bij den Economlschen rechter verstek gaan. De Officier zocht die vrees ln de mogelijkheid van het onmiddellijk gevangen nemen, en vorderde negen maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. De rechter veroor deelde tot acht maanden gevangenisstraf met be vel tot onmiddellijk gevangen nemen, en verbeurd verklaring van het vleesch. dat de controleurs ln melkbussen hadden gevonden tlldens het ver voer daarvan. Twee kilo rund vet vervo*de C, H. van Wetten uit Koudekerk, toen hil door de controleurs werd aahgehouden. HU had het vet onder ziln Jas ver borgen. maar den controleurs was dat toch opge vallen. Verdachte zei niet te weten dat het vet van clandestiene slachting afkomstig was. Hl| had er f.18 voor betaald. „Dat ls niet duur", taxeerden controleurs die zich ln de zaal bevon den, De officier vorderde f75 boete subs. 75 da gen hechtenis, de rechter veroordeelde tot f. 40 subs. 20 dagen hechtenis. Eerst had P. J. Hors man te Alphen gezegd dat het vleesch. dat de .controleurs bij hem thuis aantroffen, afkomstig was van een koe die hil clandestien had geslacht, maar die verklaring trok hil later ln. HU zei het vleesch van een onbekende te hebben gekocht. Daar geloofde de officier niets van en voor clan destien slachten elschte hil acht maanden gevan genisstraf. De rechter veroordeelde tot zes maan den gevangenisstraf. In een schuur van J. K. v. Leeuwen te Valkenburg hadden controleurs rundvleesch aangetroffen, toen een onderzoek werd ingesteld omdat zij zekeren Oosterlee had den aangehouden, die vleesch vervoerde. Deze O. was een buurman van- v. L, en is sindsdien ln Frankrilk werkzaam. Verdachte ontkende zelf te hebben geslacht. De controleurs D. J, de Wilde uit Oegstgeest en W. F. Hulzer te Leiderdorp ver klaarden echter dat de vrouw van verdachte had gezegd dat haar man een koe had geslacht, en op grond daarvan vorderde de officier achtmaan den gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot negen maanden. J. Rledljk. te Alphen kocht textlelgoederen zonder punten. De officier vorderde twee maan den gevangenisstraf, de rechter veroordeelde tot zes weken. Volgens zijn eerste verklaring, zou J. A. v. d. PauwKraan te Woubrugge vet hebben gekocht van C. P. Borst te Hoogmade. die echter ontkende Nu kwam getuige Pauw op zijn verkla ring terug, en zei het vet van een onbekende te hebben gekocht, uit angst voor arrestatie van zijn vrouw had hil maar een naam genoemd. Op vermoeden thans meineed te plegen werd van de verklaring van v. d. Pauw verbaal opgemaakt en de verdere behandeling der zaak geschorst.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1