LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 14 November 1942 Sabotageproces voor het Deutsche Kriegsgericht AGENDA RECHTZAKEN Voor Bridgespelers Vijftien doodvonnissen uitgesproken STADSNIEUWS Eenpansmaaltijd W.H.N.-W.H.W. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK Kerk- en Schoolnieuws FEUILLETON HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK I Zondag. Jeruël: Sprekers P Bardelmeyer en. L. J. Pasman 10 uur voorm. en 0% uur 'nam.; Jeugddleiöt te 3 uur nam. Stadszaal: LK.K. „Vpor Allen". Röntgen- kwartet. 2% uur nam. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; 8 alle leeft«den. Luxor-Theater: „Blumen aus Nizza" Dag. 2 en 7% u. Zond. 26.30 u. doorl. Lido-Theatcr: „Zooiets doet mijn dochter niet" f Dagelijks te 2.15 en 71/2 uur. Trlanon-Theater: „Menschen vom Variété" t Dag. 2 en 7% uur. Zond. 2, 4% en 7% uur. Casino-Theater: Dag. 2 en 7*4 u. Zond. 2. 41/4, 6en 8.45 uur: ..Peer Óynt" Rev-Tlieater; .De veldtocht ln het Oosten" 2 en 7% uur. Zondag 20% uur doorloopend. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 14 Novem ber 20 uur tot Zaterdag 21 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek ..Tot Hulp der Menschheld". Hooigracht 48. Tel. 21060; de Doe- za-apotheek. Doezestraat 31. Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeesteche Apo theek. Raadhuispark 8. Tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Bruins Slot. de Bruyne. de Graaft, de Jager, Langezaal en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Varekamp, Tel. 21916. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Over S. K. uit Alphen waren alle inlichtingen uitstekend, maar het feit dat hij had gepleegd gaf den officier aanleiding zes maanden gevangenis straf tegen hem te elschen. K. was hulpbesteller bij de posterijen, en had op 10 Sepl. een pakje weggenomen waarin zich een snijkoek bevond. Al was de waarde niet erg groot, diefstal by de pos terijen wordt zwaar gestraft, zooals de-offlcler op merkte. In verband met de gunstige Inlichtingen elschte spreker niet meet; dan zes maanden mot aftrek van preventief. By Kapteyn te Leiderdorp was door middel van Inbraak kaas gestolen, totaal twintig stuks. Na een ruit te hebben vernield, waren de Inbrekers ln bet pakhuis gekomen en hadden de deur kun nen openen. Verder was ingebroken bij Roest in dezelfde gemeente, waar eveneens een hoeveelheid kaas werd gestolen. In verband met deze inbraken stonden terecht G. A. van A en M. J. M belden uit Leiderdorp en thans gedetineerd. Verdachten bekenden. Tegen elk van hen vorderde de officier een Jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd. preventief doorgebracht. Van belde vorige verdachten had N. B. van H. kaas gekocht, terwijl hem was gezegd dat zy van diefstal afkomstig was. Omdat verdachte reeds eerder is veroordeeld vorderde de officier een Jaar gevangenisstraf. Op een verzoek van de verde digster besloot de rechtbank verdachte uit de voorloopige hechtenis to ontslaan. Verdachte ont kende te hebben geweten dat de kaas was ge stolen. J. K. D, van K. en A. van W. allen tilt Alphen moesten terecht staan terzake diefstal van een schaap. Waar dergeiyke delicten thans ter beoor deeling zyn gelaten aan den economischen rech ter, verwees de rechtbank deze zaak. naar genoem den rechter. Voor zyn bemiddeling bij het verkoopen van gestolen kaas. had H. A. van A. uit Zoeterwoude f.65.gekregen, zoodat hy wegens heling thans vier maanden gevangenisstraf tegen zloh hoorde elschen. Terzake diefstal van lakens heeft terecht go- staan P. J. L, uit Zoeterwoude. tegen wlen zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief was geëlscht. De rechtbank heeft vier maan den met aftrek opgelegd. Tegen J. G. de H. uit Lisse was zes maanden gevangenisstraf wegens rijwieldiefstal geëlscht; de rechtbank heeft hem conform dien eisch veroordeeld. Voor eenzelfde feit heeft, terecht gestaan W. M. uit Warmond tegen wlen ontslag van rechtsver volging was geëlscht. in verband met ontoereken baarheid. De rechtbank heeft dienovereenkomstig beslist. OPLOSSING SPEL 29. De kaartverdeeling was als volgt: Noord: Sch. 9, 8. 4, 3. Ha. 9. 7. 0. Ru. Aas, 10, 9. KI. Vrouw. 6. 3. Zuid: Sch. Aas, 2. Ha. Aas, Heer, 10,'3. 2. Ru. Heer, Vrouw, 4. KI. Heer, Boer, 5. Tegen een 4 Harten-contract van Zuid komt West m,et Schoppen Vrouw uit. Oost speelt een kleine. Gevraagd wordt: Hoe moet Zuid spelen en waarom? Antwoord: Zuid moet den eersten slag direct in eigen hand nemen. BIJ bestudceving van het spel biykt dat zeker 1 slag ln, Schoppen en 1 slag ln Klaveren verloren zal gaan. Zuid heeft er dus alleen voor te waken dat In troef niet meer dan 1 slag verloren wordt. Daarom moet hij troef Aas naslaan en daarna met Ruiten Aas naar Noord overgaan. Hierna wordt uit Noord een kleine Harten nagespeeld en indien Oost een kleine legt ln Zuid met de 10 gesneden. Wordt deze door West genomen met de Boer of de Vrouw dan zit dus de andere honneur sec zoo dat deze dus onder de Heer zal vallen en zoo doende dus - slechts 1 slag verloren gaat. Heeft West Vrouw, Boer. 8, 5 dan zal hy altyd 2 slagen moeten maken en is aan het contract niet te voldoen. Heeft Oost deze en speelt hy ln den 2den slag een kleine, dan wordt de 10 dus ge maakt en valt 1 van zijn honneurs onder de Heer. Speelt Oost ln den 2en slag een honneur dan wordt deze met de Heer genomen en dienen de 10 en de 9 voor het uithalen van de laatste troeven bij Oost die er dan dus ook slechts 1 maakt. OPGAVE SPEL 30. Noord: Sch. 10. 4. 3. Ha. Aas. Heer, 4. Ru. 9 6. 4, 2. KI Heer, 8. 6. Zuid: Sch. Aas, Heer. 8, 5, 2. Ha. Vrouw. 7, 6. Ru. Aas, 3. KI. Aas. 9. 4. Tegen een 4 Schoppencontract van Zuid komt West met KI. 5 uit Oost speelt de Boer en Zuid. neemt den slag met de Aas. BIJ het naspelen van Schoppen Aas valt bij West de Boer. Gevraagd wordt: Hoe moet Zuid verder spelen en waarom? De heer Ernst Voorhoeve, leider der hoofdefdeellng Pers en Propaganda van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, thans bij het Vrijwilligers Legioen Nederland In opleiding voor dan strijd aan het Oostelijk (ront, is op het oogenblik met een speciale opdracht in ons land. Wij zien hem hier bij een bezoek aan Amsterdam op de tentoonstelling .Herlevend Nederland' Polygoon-fotodienst NSB Cino-Pax Holland m Op initiatief van het Provinciaal Bureau Winterhulp Nederland organiseert W.H.N. Lei den in samenwerking met de Duitsche W.H.W. hier ter stede een een-pansmaaltijd ln de groote zaal der Stadsgehoorzaal op Zaterdag 21 No vember a.s. des namiddags te 2 uur. Verwacht wordt dat wederom zeer velen zich voor deelname aan dezen maaltijd zullen aan melden, te meer waar de netto-opbrengst voor 50% ten goede komt aan de Nederlandsche Winterhulp. De prijs per portie is vastgesteld op f0.50. Het geven van een hooger bedrag zal in ver band met het doel zeer op prijs worden gesteld. Men wordt verzocht bij deelname een lepel te willen medebrengen. Ter bekoming van kaarten, tegen vooruitbeta ling, gelieve men zich te wenden tot het Plaat selijk Bureau W.H.N., Stadhuis, Kamer 27, in gang Stadhuisplein, De aanmelding staat open tot en met Dinder- dag 19 November. HANDELSREGISTER K v. K. Wijzigingen: D. Ravelli en Co., Emmalaan 12, Oegstgeest, wandtegelschildersbedrijf. De zaak is verplaatst naar Breestraat 123a, Leiden. J. G. v. d. Horst, Dorpsstraat 202, Warmond, melkhandel. Uittredend Eigenaar: J. G. v. d. Horst, Warmond, dd, 1 Mei 1942. Naaml. Venn. Bloembollenkweekerij en Han del van Til Hartman, van Waverenstraat 1 rood Hillegom. Nieuwe Gedelegeerd Commissaris: W. Brammeyer, Hillegom. KONIJNENSPORTVEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Bovengenoemde vereeniging hield gisteravond een ledenvergadering in café „Oud-Hortuszicht", welke geheel goed bezocht was. Na het voorlezen der ingekomen stukken, werd de winterten toonstelling besproken, welke gehouden zal wor den op 28 en 29 November a.s. in café „Oud Hortuszicht". De jury zal bestaan uit de heeren Hamaker te Haarlem en Otto de Vroomen te Voorhout. Ei- werd ook een tentoonstellings commissie benoemd. Na de pauze hield de voor zitter een causerie over het onderwerp „Het klaarmaken der dieren vooi een tentoonstelling". GEBOREN: Geertrui, d. v. C. Griffioen en N. Immlnk Johaunes, z. v J. Teleng en P. Stik- kelorum Leendert Hendrik, z-, v. H. Baars en G. M. Goedhart Jan Marlnus, z. v. J. M. Mulder en A. Brinkman. Willem Casper, zoon van C. Brussee en C van Rijn Wllhclmlna Lena, dr. van P Hemerlk en C. M. Lasschuyt Henrietta Johan na. dr. van A. van Haaster en N. de Wilde Johanna WUhelmlna. dr. van K. B de Tombe en M. van As Hendrlkus Johannes, zn. van M. van der Heijden en C. Schlagweln Johanna, dr. van J. Van Veen en M. van der Vlist. ONDERTROUW DT. J. M, Boonekamp. jm. 24 Jaar en M. H. Zonderop, jd 23 jaar P. van der Leek. Jm. 25 Jaar en M A de Graaff, Jd. 27 jaar, GETROUWD: H ten B'-aak, Jm. en C. Grocne- weg, Jd. T. van den Berg, jm. en W. A Kryger, Jd. A. Barendse, Jm. en J. Schenkeveld, Jd OVERLEDEN: M. van Rijswyk, man, 85 Jaar. Aan Winterhulp gegeven is goed gegeven. - Giro 5553. Uitgesproken: J. D. M. Pols. koopman te Lelden Morschweg 174 B. R. C. mr. L. J. van Geleln Vitrlnga. Cur. mr. C. L. B. W. van Overeem, te Lelden. W. Z. te L. BIJ verscheidene overheidsdien sten accountants werkzaam. De accountantsdienst van de Departementen van Handel, Nyverheid: en Scheepvaart en van Landbouw en VlsscheriJ is gevestigd to Den Haag, Prins Hendrikplein 2. v. E, te Z, zy zijn niet verplicht de aange boden woning te aanvaarden. v.d. P. te Z. De genoemde personen komen in aanmerking voor klnderbyslag. VERPLAATSING SCHADE-ENQUÊTE COMMISSIE EN GRONDBELASTING. De Schade-Enquête-Commissie, welke thans haar zetel heeft in het gebouw Breestraat 40, zal van 16 November a.s. af worden gevestigd ln het gebouw Stationsweg No. 8a. De afdeeling Grondbelasting, onderdeel van de Inspectie der Belastingen 1ste afd., zal even eens op voornoemden datum van Breestraat 40 naar Stationsweg No. 8a worden overgebracht. Bij hun terugkeer In het vaderland werden de 300 Nederlandsche Arbeidsmannen na een langdurig verblijf aan het Oostelijk front door den Rijkscommissaris, j'^SM'1iS^er C'r* yss 'n(luar* en den leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, verwelkomd en toegesproken. Tijdens de inspectie der mannen door den Rijkscommissaris Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holland m Het A.NP. meldt uit Arnhem. Voor het Duitsche Kriegsgericht heeft dezer dagen een groep van 17 personen terecht ge staan, wegens het plegen van sabotage-hande- lingen, of het verleenen van medewerking hier toe. Deze groep van personen allen inwoners van eenige plaatsen ln het Oosten des lands had zich schuldig gemaakt aan een aantal brandstichtingen in de omgeving van Deventer. Er werd o.m. brand gesticht in een meelfabriek, in eenige opslagplaatsen der Duitsche weer macht en in verschillende voorraadschuren, welke eigendom waren van Duitsch-gezinde boeren. Het betrof hier een soort georganiseerde sabo tage. want- alle acties gingen van een centraal punt uit. Had deze groep van 17 personen tot taak den oogst en de voorraden te vernielen, andere groepen richtten ach op spoorwegaan slagen. Ook laatstgenoemde groepen zijn even wei door de Duitsche overheid achterhaald. Zij zullen eveneens voor den Duitschen rechter te rechtstaan. Te zamen met dit eerste, thans ge voerde proces betreft het ruim honderd per sonen. Onder de 17 mannen, wier leeftijd varieerde van 16 tot 47 jaar, bevonden ,zich studenten, arbeiders, een zakenman, technici, maar over het algemeen waren het handwerkslieden. Eén van hen was lid geweest van de sociaal-demo cratische partij, de jongeren behoorden meestal niet tot eenige politieke partij. De meeste sabo tage-handelingen werden verricht omstreeks den tijd, dat de oogst binnen was. Per fiets of loo pend werden dan tochten door de landerijen ge maakt en, steeds in het avonduur werden de brandhaarden gelegd, welke zoodanig werden aangebracht, dat het vuur eerst cpn heele poos daarna uitbrak. Op deze wijze zijn de voorraadschuren van een aantal landbouwers in de asch gelegd, terwijl in enkele gevallen de brand zich zoodanig uit breidde, dat ook de boeren-behuizing verloren ging. De verdachten hebben op den eersten dag ter terechtzitting uitvoerig gelegenheid gekregen te motiveeren, hoe zij tot hun wandaden waren ge komen. De meesten van hen waren zich er vol komen bewust van, dat zij de Duitsche weer macht moeilijkheden in den weg hadden gelegd en de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk schade hadden berokkend. Dat was echter niet van allen de bedoeling ge weest. Dezen hadden zich, naar zij verklaarden, alleen maar willen wTeken op boeren, die tegen woekerprijzen hun producten in den clandestie- ne'n handel brachten. Er was een enkeling, die beweerde gehandeld te hebben uit antipathie tegen de N.S.B. Als hoofddader werd beschouwd een gewezen soc.-democratisch gemeenteraadslid, die leiding had gegeven aan vrijwel' alle brandstichtingen. Er zijn duizenden kilogrammen graan, hooi en stroo vernietigd. By den brand in de meelfabriek werd een schade aangericht van f. 250.000. Vrijwel alle verdachten legden een volledige be kentenis af. In zijn requisitoir heeft de openbare aanklager er op gewezen, dat de sabotage-verordening van den Rijkscommissaris van October 1941 door deze groep verdachten overtreden is. De artikelen 1 en 2 geven een omschrijving van de strafbare feiten, welke met den dood gestraft worden en daaronder vallen naar de openbare aanklager verklaarde 15 van de 17 verdachten. Zijns inziens valt geen van deze verdachten onder de bijzondere bepalingen, welke omschre ven zijn in artikel 3 der verordening, waarbij levenslange tuchthuisstraf of ten minste tien jaren tuchthuisstraf kan worden gegeven. Alle vijftien verdachten hebben bewust nadeel be rokkend aan het Nederlandsche Volk en de Duitsche v.reermacht en hebben daarmede den vijand begunstigd. Nadat hij een samenvatting had gegeven van de gepleegde misdrijven, schetste hij Uitvoerig het aandeel dat ieder der verdach ten daarin heeft gehad. Communistische en a-sociale invloeden blijken hun aandeel te hebben gehad in het gebeurde. Het optre den der saboteurs is zoo scrupuleus gemeen en laaghartig geweest, dat een afschrikwek kend voorbeeld moet worden gesteld. Daar om cischte lvij tegen vijftien beklaagden de doodstraf en ten aanzien van de overige twee een nader onderzoek naar hun aandeel in deze wandaden. De beklaagden werden verdedigd door vier advocaten, die in hun pleidooien aandron gen op mildere straffen. De president van het Kriegsgericht heeft na een korte schorsing dc vonnissen bekend gemaakt. Vijftien beklaagden werden ter dood ver oordeeld, terwijl ten aanzien van de andere twee eerst een beslissing zal volgen na een nader onderzoek. Het Kriegsgericht acht alle veroordeelden in het volle bezit van hun geestvermogens en zich volkomen bewust van de draagwijdte van hun handelingen. Voor de patriottistische opoffering van twee der beklaagden heeft het Kriegsge richt hoogachting, maar dat doet aan hun strafbaarheid niets af. Wat de strafmaat be treft. is het Kriegsgericht van oordeel, dat alle gevallen moeten worden gevonnist volgens de artikelen 1 en 2 der sabotage-verordening van den Rijkscommissaris van October 1941. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 15 NOVEMBER. LEIDEN Chr. Geref. Kerk (Steenschuur) Vra. 9% en n.m. 3 u., ds. Joh. Jansen Doopsgez. Gem.: Vm. 10% u„ Us. ten Ca te Egllse Wallon- ne: dix heures et demie, mr. E. Mahleu, pasteur k Delft Evans. LÜth. Gem Vm. 10% u„ ds. Makkink; Gerecht 10: Vm. IOV'2 u.. ds. Bleger Geref. Kerk (Zulderkerk)Vm. 9% u., ds. A, G. v. d. Stoel van Boskoop; nm. 3 u ds. Wierslnga Geref. Kerk (HeerengracbO Vm. 9% u.. ds. Har der; n.m. 3 u.. ds. Weggemans Geref. Kerk (Oude'Vest): Vm. 9% u.. ds. Wierslnga; nm. 3 u. dr. Westerink '"-f- Geref. Kerk (Morschweg): Vm '914 u„ ds. Weggëmans: n.m. 3 u.. ds. Harder Geref. Kerk (Breestr. 64)Nm. 3 u., de heer A. van Kampen Rem. Geref. Gem.: Vm. 10% u., ds. H. J. Mispelblom Beyer van Rotterdam Ver. van Vryz. Hervormden (Volkshuls)Vm. 10% u.. dr. Boersema Vrije Kath. Kerk (Vreewyk- str. 19): Vm. 10% u., (gez. mis), J. Nicmeyer Vryz. Jeugdkerk (Gerecht 10): Nm. 4%- u„ ds. Zuurdeeg. AABLANDERVEEN Geref. Kerk; Vm. 9% en n.m. 2 u., ds, H. Moolhulzen Ned. Herv, Kerk: Vm. 10 en n.m. 2% u, ds. v. Beusekom Chr. Geref. Kerk: Vm. 10% en n.m. 3 u., leesdlenst. ALPHEN AAN DEN RIJN Geref. Kerken: Raadhuisstraat: Vm. 10 u.. ds. J. H. A, Bosch; n.m. 3 u.. ds. K. Dronkert van Woubrugge De Ruyterstr'aat: Vm. 10 u., ds. K. Dronkert; n.m. 3 u., ds. J. H. A. Bosch Hooftstraat: Vm. 10 u.. ds. J. Hartkamp; n.m 3 u.. ds. J. Hartkamp Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Vm. 9% en n.m. 3 u.. leesdlenst Oud Geref. Gem. (lokaal van Mandersloostraat Vm 9% en n.m. 4 u.. leesdlenst Ned. Herv. Kerken: Juliana v. Stol- bergstr Vm. 10 u., dr. Scheers; n.m. 3 u.. ds. Stehouwer Oudsh.weg: Vm. 10 u.. ds. Roeders van elderdorp Hooftstr.: Vm. 10 en n.m. 3 u.. de heer De Jong Martha-Stlchtlng (Concor dia) Vm. 10 u.. ds. Meyer. KATWIJK AAN ZEE Nieuwe Kerk: Vm. 10 u.. ds P. Pras; n.m. 3 u.. ds. R. P. A. Rutgers Oude Kerk: Vm. 10 u ds. B. van Glnkel; n.m. 3 u., ds, C. 'A. van Harten (Bed. H.D.) Zaalv. Chr. Prot. Bel.: Vm. 10 u., ds. van Harten Geref Kerk: Vm. 10 en n.m. 3 u., ds. J. C. Gilhuis. Geref. Gemeente (Remisestraat)Vm. 10 en n.m. 3 u.. ds. Weijting van Amèrsfoort. KOUDEKERK Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% en n.m. 2% u.. ds. van Binsbergen Geref. Kerk: Vm. 9% en n,m. 2% u.. ds. Haspers. LEIMUIDEN Ned Herv. Kerk: Vm. 9% u.. (Dankstond gewas), ds van Veenen Geref. Kerk: Vm. 10 en n.m. 3 u.. ds. Gilhuis. LISSE Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en n m. 3% u. ds. J. Th van Veenen Geref. Kerk: Vm. 9% u., dr. D. J. van Katwyk van Oegstgeest n.m. 3 u. dr. Th. Ruys Jr. Chr Geref. Kerk: Vm. 10 en n.m. 3 u., de heer J. Rebel van Den Helder Geref. Gem.: Vm. 10 en n,m. 3 u., ds. A. Verhage Oud Geref. Gem.: Vm. 9% en n.m 3 u., leesdlenst Ned. Prot. Bond: Vm. 10 1/4 u.. ds. C. B. Heyn van Oude-Wetering. NIEUWKOOP Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% u.. ds Van Roon Rem. Kerk: Nm 7 u., ds. L. W. van Wijngaarden Geref. Kerk: Vm. 9% lees dlenst en n.m. 2 u., ds. Bokma van Waarder. NIEUWVEEN Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. Kater Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 2% u., cand. v. Kamp Evangelisatie: Vm. 9y2 en n.m, 2% u., de heer A. v. Scherpenzeel. NOORD WIJK BINNEN Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u.. ds. Slddró Ned. Prot. Bond (Lindeplein): Vm 11 u. prof. dr. G. Sevenster van Leiden. NOORD WIJK AAN ZEE Geref. Kerk in H.V fEgb. de Grootstr.)Vm. 10 u., de heer A. van Kampen. OEGSTGEEST Groene Kerkje: Vm. 10.15 u., cand. v. d. Haas Pauluskerk: Vm. 10 uur. ds. E. Jansen Schoonhoven van Eerdbeek; nm. 2y2 u., afscheid van ds. F. J. Jansen Schoonhoven Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwljgerkerk)Vm. 10% uur. dr. A. van Iterson-Geref Kerk (Mau_ ritslaan).: Vm. 10 u., cand. Blokland; n.m. 3% u" ds. Erlnga Geref. Kerk (Morschweg)Vm. 10 u ds. Erlnga; n.m. 3% u., cand. Blokland OUDE-WETERING Ned. Herv Kerk: Nm 2% u„ ds. de Vree van Rijnzaterwoude Geref. Kerk: Vm. 10% en n.m. 2% u., ds. v.d. Bos Remonstr. Kerk: Geen dienst. RIJNSBURG Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 U-, dr. G. C, van Niftrlk; n.m. 3 ds. K. H. Kroon van Amsterdam Kerkzaal; Vm 10 u.. de heer Breukelman; n.m. 3 u., de heer Breukelman Ger. Kerk: (Voorhouterweg) Vm. 9% u., ds. H. Poot; n.m. 3 u.. ds. M. C. v.d. Loo Ger. Kerk (Rapenburg) Vm, 9% u., ds. Van der Loo; n.m. 3 u.. cand, P de Bruin van Rotterdam Con cordia: Vm. 9% u., cancfc De Bruin; n.m. 3 u., ds. Post Chr Geref. Kerk: Vm. 9% en n.m, 3 u.. de heer Hilbers van Apeldoorn. RIJNZATERWOUDE Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% u.. ds J. H. de Vree Chr. Geref. Kerk: Vm. 9% en n.m. 3 u., leesdlenst TER AAR Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% en n.m. 2 u.. P. Huls Geref. Kerk: Vm. 9% en n.m. 2 u.. ds. Warner. VALKENBURG Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. C Jongeboer; n.m 3 u„ de heer De Groot van Lelden Geref, Kerk: Vm 10 en n.m. 3 u,. ds. J. Ryneveld. VOORHOUT Ned, Herv. Kerk: Vm. 10 u., (Dankuur v.h. gewas), de heer J. de Groot van Lelden: n.m. 3 u., (Voorb. H-A.), ds. Cupedo van Noordwijk aan. Zee. VOORSCHOTEN Ned. Herv. Kerk: Vm. 10.15 en n.m. 3% u., ds. P. Fortgens Geref. Kerk: Vm. 10 en n.m. 3% u.. ds. J C. Houtzagers Geref. Gem. (Leldscheweg 66)Nm. 3 u., lees dlenst. WARMOND Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en n.m. 5 u.. ds de Bel. WASSENAAR Geref. Kerk: Vm 10 en n.m.'3 u. ds. Ferlnga Zuid: Vm. 10 cn n.m. 4 u., ds Timmer Ned. Herv."Kerk: Geen opgave ontvangen. NED. HERV. KERK Aangenomen. Naar En gelen. cand. G van Moorsel. hulpprediker te Hil versum. Naar Odoorn (standplaats Valthermond) (2de predikantsplaats), cand. Is. J. Reedyk te Oegstgeest. Naar Wezep. ds. J. C. Terlouw te Gar deren Beroepen. Te WIeringermeer (2de predi kantsplaats), ds. H. A, van Loon te Grljpskcrk. Te Zaltbommel. ds. H. Kreb te Hoogwoud. Te Ol- debroek (vacature ds. B. G. C. Steenbeek), ds. J. de Lange te Wllsum. GEREF. KERKEN Orletal Te Ruinderwolde- Koekange, ds G. Brouwer te Mlnnertsga, ds. A. J. Stolte te Wierden en ds. A. J W. Vogelaar te Lemelerveld Tweetal. Te Voorburg, ds. G. Lug- tigheld te Zeist en dr. N H. Ridderbos te Tweede Exloërmond. door FRANZ WENDÊLMUTH. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. (41 „Dat is jammer, maar in elk geval zal het wel in de krant komen, niet waar? Veel succes verder op uw jacht naar den grooten onbe kende. Het zou mij werkelijk een genoegen ge weest zijn. als ik je had kunnen helpen, veld wachter." Toen ze buiten kwamen, gromde Treslong als een woedenden hond. „Die oude huichelaar is blij, dat hy er met zoo'n koopje afgekomen is." Terwijl ze de trappen afdaalden, bemerkte Homan eensklaps, dat de gasten, die op het terras zaten, allen naar een bepaald punt ln. de verte keken. Ook op den strandweg Stonden menschen, die hun oogen met de hand tegen het scherpe zonlicht beschermden en naar het zelfde punt schenen te turen. Een lange, blonde man hield een kijker voor zijn oogen en riep toen tegen het meisje, dat blijkbaar bi) hem behoorde enkele opgewonden woorden, terwijl hij haar den kijker overhandigde. „Bliksemkaters"riep Treslong en wees op de badgasten, die zich aan het strand be vonden. „Waar kijken die lui toch naar? Wat is daar te doen?" De jongeman keek in derichting, waarheen ook de anderen hun blikken richtten. Daar zag hij een dikke, zwarte rookwolk, die omhoog steeg, maar ook Treslong had het gezien. „Ozei hij, „daar schijnt iets te bran den!" „Ja, wat zou het zijn?" vroeg Piet. „In Oostvlieland?" Plotseling werd hij zoo wit als een doek en schreeuwde: „Allemachtig, veldwachter, het is mijn huis, dat staat te branden!" Treslong keek hem onthutst aan. „Dat geloof ik niet," stamelde hy verward. „Natuurlijk! Er is geen twijfel mogelijk. Kijk, daar loopt de weg, dien wij gekomen zijn. Verderop is een bocht en daar verdwijnt hij tusschen de duinen. Op die plaats staat niet anders dan mijn huis." „Duivels! dat is waar!" riep de ander ont steld. „Je hebt gelijk!" Zyn gezicht werd zoq rood als een kreeft van opwinding. Een paar meisjes in badcostuum keken,hem verbaasd aan en begonften dan te gichelen. „We moeten een fiets zien te krygen, Homan. om er zoo snel mogelijk heen. te gaan." De hotelhouder kwam. door het geschreeuw gewaarschuwd, naar buiten vliegen. Treslong zwaaide als een bezetene met zijn armen. „Vlug, een paar rijwielen!" riep hy. „We moeten er heen. om te redden, wat er te red den is!" „Wat brandt er eigenlyk?" vroeg iemand. „Het oude vissphershuis van Jacob Ruys in de duinen!" Op bevel van den hotelhouder kwam een kellner met twee rijwielen aansleepen. Treslong en Homan sprongen er bliksemsnel op en raas den den weg terug, dien ze gekomen waren. Reeds op vrij grooten afstand hoorden ze het knetteren van de vlammen en juist, toen het huis voor hun oogen opdoemde, stortte het met ontzettend geraas in elkaar. Een illuminatie van vonken spatte omhoog, terwijl een verzen gende gloed hun tegemoet kwam, zoodat ze zich om moesten wenden. Gelijktijdig hoorden •ze het lawaai van de wagens en spuiten der Oostvlielander brandweer. „Daar valt niets meer te redden!" zei Piet, die langzamerhand zijn kalmte had teruggewon nen. Treslong schudde zwygend zyn hoofd. Ze probeerden het brandende huis te naderen, maai de hitte was onverdragelijk. In de bocht van den duinenweg rukte de brandweer aan, met een handspuit voorop, die knarste en piepte in al haar onderdeelen. De veldwachter streek zich nadenkend over zyn kin. „Hoe bedoel je dat?" vroeg hij Óen jongeman. „Wat zou de oorzaak van aen brand zyn? Ben je soms onachtzaam met vuur omgegaan?" Homan schudde ontkennend, het hoofd. „Ik heb in het geheel geen vuur gemaakt-, maar weet u wat ik geloof? Dat iemand denbrand gesticht heeft. Iémand, die er niet zeker van was, of hij vanmorgen al zyn voetsporen had uitgewischt Treslong was van nature niet bijster vlug van begrip. Hij keek eerst den jongeman geruimen tijd sprakeloos aan, voor het in zijn hersens begon te schemeren. Toen riep hy; .Dan moet de kerel hier nog in de nabyheid zyn en dan moeten we hem kunnen vinden. Ik zal het heele dorp alarmeeren en het eiland net zoo lang laten doorkruisen, tot we hem hebben. Hel en duivel dat is een buitengewoon gevaarlijk mensch. Inbraak, moord, en nu cok nog brandstichting!" De brandweercommandant, een kleine man met een roodbezweet gelaat en korte, kromme beentjes, kwam naar den veldwachter toe en meende dan schokschouderend; „Ik geloof, dat we wel weer kunnen inpak ken. Spuiten heeft toch geen doel meer en omdat er .in de nabyheid toch geen gebouwen zyn, die beschermd moeten worden, bestaat er geen gevaar meer". Treslong schudde heftig het hoofd. „Spuiten zeg ik je en zoodra het mogelyk is. moet er met de opruiming begonnen worden. In het bizonder op deze plaats." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd). 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2