LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 9 November 1941 Ons Kort Verhaal Verspreide Berichten STADSNIEUWS De heer J. W. Henny jubileert De verrassing AGENDA LAATSTE BERICHTEN Binnenland Vier menschen Ie Amsterdam verdronken mede te deelen, dat de operaties in Fransch- Afrlka, noch den „modus vivendi" in Tanger, noch hét Spaansche goederenverkeer met het buitenland zullen aantasten. De Britsche am bassadeur in Lissabon heeft opdraoht gekregen, de Portugeesche regeering mede te deelen, dat de Britsche régeering niet voornemens is, Por tugal en zyn overzèesche bezittingen te betrek ken bij het tegenwoordige conflict. Voorts deelde Londen Madrid en Lissabon mede, dat de Britsche regeering de Amerikaan- sche troepen in Fransch Noord-Afrika steunt. (D.NJ3.) Het Spaansche ministerie van buitenlandsche zakén heeft het vólgende communiqué uitgege ven: In verband met de nieuwe militaire ope raties in Noord-Afrika. hebben de chef van den staat en de minister van buitenlandsche zaken van den president der Vereénigde Staten en van de regeering van Groot Brlttannië de schriftelijke garantie ontvangen, dat de Spaan sche continentale en insulaire souvereine ge bieden, benevens de koloniën ert het protecto raat Marokko volledig zullen worden gerespec teerd en noch het voorwerp zullen zijn van een aanval noch van eenigerlei handeling, die hun souvereinlteit. integriteit of onafhankelijkheid zou benadeelen. Op gelijke wijze worden de Spaansche belangen in het algemeen door den in Tanger geschapen toestand en de geldigheid der handelsverdragen gerespecteerd. VESTING GIBRALTAR HERMETISCH GESLOTEN. Naar uit La Linea gemeld wordt is de vesting Gibraltar hermetisch gesloten. De Spaansche arbeiders die te Gibraltar werken en anders dagelijks tusschen de vesting en hun Spaan sche woonplaats heen en terug rijden, mogen Gibraltar niet verlaten. (DJN.B.) DUITSCH OORDEEL. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: De overval van Amerlkaansche troepen op Fransch gebied in Noord-Afrika is des te opzienbarender, daar de V. S. nog steeds diplo matieke betrekkingen onderhielden met de in Vichy zetelende Fransche regeering en derhalve op de hoogte geweest moeten zijn van het stand punt der Fransche regeering inzake een even tueele poging om de Noord-Afrikaansche bezit tingen van Frankrijk aan te vallen, temeer daar admiraal Darlan als opperbevelhebber van de Fransche weermacht op zijn jongste inspectie reis door Fransch-Noord-Afrika niet den ge- rlngsten twijfel heeft gelaten over 't voornemen van Frankrijk om zich met kracht van wapenen te verzetten tegen iederen aanval hl dit gebied. Wanneer Roosevelt in zijn zoogenaamde bood schap aan maarschalk Pétain en het Fransche volk zijn blijkbaar reeds lang voorbereid plan probeert voor te stellen als een voorzorgsmaat regel voor de z.g. voornemens van Duit-schland en Italië, dan komt dit, volgens het oordeel van toonaangevende Duitsche kringen neer op een aan onbeschaamdheid grenzende verdraaiing dei- feiten. Hadden de spilmogendheden dit werkelijk ge wild. dan zouden zij, naar men in Berlijn ver- klaart, in de laatste 3^2 jaar tijd genoeg en on getwijfeld ook talrijke gelegenheden gehad heb ben om zioh in het Fransche koloniale gebied te nestelen, waarby zy dan geloofwaardiger ar gumenten hadden kunnen aanvoeren dan die, waarmede Roosevelt zyn arglistig spel tracht te rechtvaardigen. De bewering van den president der V. S„ dat hy door zyn actie ook een dienst hoopt te bewijzen aan de bevrijding van Frank- rhk, hoort, naar politieke kringen te Berlijn ver klaren, thüls in het reeds rykelijk versleten repertoire van schijnheilige verzekeringen, waar mede de steeds duidëiyker aan den dag tredende imperialistische doelstellingen der V.S, worden verborgen. Evenals elders, zullen de Amerikanen en En- gelschen ook in Noord-Afrika de gebieden, die zy van Frankrijk trachten te rooven, den Fran- schen nooit vrijwillig teruggeven. De Deutsche diplomatisch poliitische Korres- pondenz maakte er opmerkzaam op, dat deze overval zich waardig aansluit by de vroegere aanvallen van den gewezen Britschen bondge noot, en de Britsch-Amerikaanscho acties tegen Iran, Irak en IJsland. Het Is een reactie van Londen en Washington op de jongste eischen van Stalin tot vorming van een tweede front. De bewering van Roosevelt betreffende voorkoming van een invasie van Afrika door Duitschland en Italië is een weergaloozc brutaliteit. Roosevelt zelf onthult, waarom het hem gaat, n.l. om de smalle strook tusschen Afrika en Zuid-Amërika, naar hy zegt ter voorkoming van een directe actie der spil tegen het Westelijke halfrond, een duidelyke leugen, Men moet ook niet gelooven, dat de toezeggingen der geallieerden aan Spanje en Portugal daar eenig crediet kunnen vinden. De Diplo besluit: Engeland en de Ver. Staten hebben de wereld opnieuw getoond, dat zy geen vreemde souvereinlteit respecteeren. Beiden heb ben in dezen oorlog zooveel verloren, dat zy gewetenloos elders vervanging zoeken. Zy zijn niet slechts bereid het Europeesche vasteland aan 't bolsjewisme uit te leveren, maar er even zeer op bedacht bezittingen buiten dit continent zoo veel mogeiyk te rooven. Het oogenblik is voor Europa gekomen om in te zien, dat het thans gaat om een aanval op bestaan, vrijheid en eer van het geheele vasteland. BOODSCHAP AAN BEVOLKING VAN MADAGASCAR. De minister van koloniën, Brevie, heeft de volgende boodschap gericht aan do bevolking van Madagascar: „Nu na een stryd van twee maanden de laatste verdedigers van Madagascar hun wa pens moeten neerleggen, buigt het vaderland het hoofd voor hen, die hun leven gegeven hebben. Wy zyn vervuld van smart en trots. Onze harten zyn met hen vereenigd en wy zullen alles in het werk stellen om u zooveel mogelijk nog de stem van het vaderland, als mede woorden van genegenheid en troost te laten hooren." (D.NB.). GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN BEZETTEN HET EILAND GOODENOUGH. De geallieerde strijdkrachten zouden, naar de Britsche berichtendienst volgens een door het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur gepu bliceerd bericht meldt, het eiland Goodenöugh, ten Noord-Oosten van Nieuw-Guinea. gelegen voor de Westelijke kust van het eiland d'Entre- casteaux hebben bezet. (D.N.B.) VERKLARING VAN GREENWOOD. In de toekomst kunnen wy en de Russen niet gescheiden leven", aldus verklaarde de Engelsche Lagerhuis-afgevaardigde en plaatsvervangend leider van de Labour-party, Arthur Greenwood op een vergadering t-e Londen ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van de bolsjewistische revolutie. In de eerste dagen van het commu nisme in Rusland heeft men, zoo zeide Green wood, in Engeland de sovjet-unie veracht, later gevreesd en tenslotte gehaat. De sovjet-unie van haar kant bezag het kapitalisme en imperialisme met wantrouwen. De West-Europeesche landen hebben het communisme en de derde inter nationale gewantrouwd, omdat deze trachtten zich te bemoeien met de aangelegenheden van andere volken. De Britsch-Russischc kameraad schap in dezen oorlog zal ongetwyfeld leiden tot een nauwere verbroedering met als gevolg, dat, zoo hoopt de Engelsche labourparty, tenslotte de geschillen in de binnenlandsche politiek zullen verdwenen, die de wederzydsche betrekkingen tusschen beide landen hebben verstoord. (D.NB.). FRANSCHE STEDEN AANGEVALLEN. Naar de Londensche nieuwsdienst meldt heb ben Zaterdag overdag Amerikaansche bommen werpers. vergezeld van Engelsche jagers, twee steden in Frankryk aangevallen. Een vliegende vesting en zes escorteorende Engelsche vlieg tuigen worden vermist. (D.NB.). 25 JAAR DIRECTEUR VAN HET „LEIDSCH DAGBLAD". Gisteren was het precies 25 Jaar geledeh, dal de heer J. W. Henny door het college van com missarissen der N.V. Leidsch Dagblad werd be noemd tot directeur van óns blad. Overeenkomstig den wensch van den jubila ris is dit feit Zaterdagmorgen slechts in den In- tiemen kring van zyn familie en dagelijksche medewerkers herdacht, doch deze byeenkomst droeg juist door haar eenvóudigen opzet het karakter van een hartelyke en welgemeende huldiging, welke den jubilaris de overtuiging moet het^en geschonken hoezêer zijn persoon en werk aoor allen, die in ons bedrijf werkzaam zyn, worden gewaardeerd. Om half elf werd de arbeid in alle afdeelin- gën onderbroken en werd de jubilaris met zyn familie in de feestelyk met bloemen versierde drukkerij, waar zich inmiddels de commissa rissen en het voltallige personeel hadden ver zameld binnengeleid. Aan mevrouw Heniiy wer den daarhy bloemen aangeboden. Als eerste spreker voerde de president-commissaris, de heer A. de Koster het woord. Spreker herinnerde eraan hoe de heer Henny zich na zijn benoe ming met grooten ijver en energie in het voor hem geheel nieuwe bedryf heeft ingewerkt, zoo dat hy in korten tijd in staat was de leiding volkomen zelfstandig te voeren. Ook verdër heeft hy zioh het groote vertrou wen. dat commissarissen biykens zijn benoe ming in hem stelden, volkomen waardig ge toond en het „Leidsch Dagblad" zyn vooraan staande plaats onder de Nederlandsche locale bladen niet alleen doen behouden, maar deze nog weten te versterken. Onder zijn leiding hebben zich tal van Ingrij pende reorganisaties, zoowel op technisch als op administratief terrein voltrokken en daar naast heeft hy nog ruimschoots gelögenheid gevonden zijn groote werkkracht ook op andër gebied te ontplooien. Uit alles biykt, aldus spr., een breede opvatting van de U opgedragen moeilyke taak. welke gy met groote liefde en toewijding hebt vervuld. Onder aanbieding van een stoffelijk bewijs van de groote erkenteiyk- lieid van het .collége van commissarissen be sloot spr. met het uitspreken van den wensch, dat de heer Henny nog Vele jaren in dienst van het „Leidsch Dagblad" werkzaam zal mogen blijven. De hoofdredacteur, de heer B. W. Menkhorst, sprekende uit naam van het geheele personeel, herinnerde eveneens aan de Vele veranderingen, welke tijdens het directoraat van den heer Henny zyn tot stand gekomen en roemde bovenal zyn groote welwillendheid ten opzichte van het per soneel, voor welks belangen hy steeds met al zijn krachten heeft geyverd. Het personeel, aldus spr., is U daar oprecht dankbaar voor en hoopt van ganschei- harte, dat het U gegeven mog'è Zyn in een lange reeks van jaren het „L.D." tot nog grooter hoogte op te voeren. Spr. eindigde met de aaijbleding van een stel antieke porse leinen vazen en een bloemenmand. De heer J. J. Heemskerk overhandigde ten slotte den heer Henny onder hartelijke dankzegging Voor het Vele wat deze heeft gedaan ter bevordering van de sportbeoefening onder het personeel een aquarel van den kunstschilder Van der Rost, voor stellende een gezicht op de Kagerplassen. De heer Henny. de sprekers beantwoordend, dankte het college van commissarissen voorden steeds van Gie zyde ondervonden, grooten steun en het personeel voor de byzonder prëttige ver standhouding, welke een bevestiging vormt van het steeds door spr. verdedigde standpunt, dat er in een arbeidsgemeenschap geen natuurlijke tegenstelling behoeft te bestaan tusschen werk gever en werknemers, zoomede vooi* de hulde en geschenken. Hierna kwam nog een aantal agenten en cor respondenten Uit de omliggende gemeenten ge luk wenschen aanbieden. De nestor der agenten, de heer W. van Beelen uit Katwyk-aan-den-Ryn trad als hun woordvoerder op en overhandigde den heer Henny een prachtigen kijker. De jubi laris sprak een passend wederwoord, allen dan kend voor de wijze waarop zy in vaak_ moeilyke omstandigheden hun arbeid voor het „L.D." ver richten. Ofschoon aan dit jubileüm van te voren geen ruchtbaarheid was gegeven, mocht de heer Henny niettemin van verschillende zyden gelukwen- schen en bloemstukken in ontvangst nemen. OOGSTDIENST. Bloemen en fruit voor zieken en ouden van dagen. In de geheel bezette Hooglandschè Kerk werd gisterochtend een oogstdienst gehóuden. Voor den kansel en in het koor der kerk was een groote hoeveelheid fruit opgesteld, dat na af loop van den dienst, met de aanwezige bloemen, by zieken en ouden van dagen is bezorgd. Dr. J. Riemens, Ned. Herv. predikant te dezer stede, die den dienst leidde, sprak naar aan leiding van Deut. 8 3. Bij de ontvouwing van dit tekstwoord wees spr. op den tocht van de kinderen Israels door de woesyn en hoe zij in dien tyd door God van manna werden voorzien. In dit verband wees spr. er op, dat God vaak op de wonderlykste wijze redding schenkt. Meer dan ooit zullen wij ons in dezen tyd van schaarschte en veel ellende in Gods hand weten Hoe moeilijk wy het ook mogen hebben, het is een voorrecht te weten, dat God bhjft en daar mede ook de uitkomst. Nu en in de toekomst zullen wij onze roeping hebben te verstaan en ons vertrouwen op God moeten stellen. Na afloop van dezen bij zonderen dienst is aan zieken én ouden van dagen, aan de bewoners (sters) van vele hofjes, het Ger. Minnehuis. het Weeshuis, Voordorp c.a. een oogstgave ih den vorm van een schaaltje fruit of een bouquet bloemen gezonden. Naar wy vernemen kwamen hiervoor dit jaar ruim 800 personen in aanmer king. Een en ander ging vergezeld met ëen kaartje waarop als tekst vermeld stond Nehe- mia 8 11b: „Bedroeft u niet want de bhjd- schap des Heeren, die is uwe sterkte/' UITVOERING „NIEUW LEVEN". Het Luxor Theater was gistermorgen uitste kend bezet in verband met de uitvoering, die gegeven werd door de Arbeidersmuziekvereen. „Nieuw Leven". Onder de kundige directie van den heer Piet Baart gaf zil wederom welgeslaagde bewijzen van gedisciplineerd spel ten beste. De voorzitter, de «heer Wakka getuigde in een kort openingswoord van het feit. dat verschillende Jongeren in het gezelschap zijn opgenomeh en kondigde aan, dat men op 6 Februari a.s. het zilveren jubileum der vereentging hoopt te vie ren. Na een oproep aan de donateurs tot steun, speelde „Nieuw Leven" op vaardige en frissche wllze diverse succesvolle nummers waarbij het pittige rhyUime in de marschen en de verzorgde klank opvielen. De voordrachtskunstenaar Willem van Capellen wist. zoowel voor als na de pauze, zijn gehoor uitermate te boelen. „Nieuw Leven" besloot het concert mot verschillende composi ties. die eveneens met dankbaarheid beluisterd werden. „Nieuw Leven" mag zich laten hooren: haar streven wordt, mede blijkens den grooten aan hang. op prijs gesteld! Th. J. Hanhema, Door M. BEKKERS—ZURCHER. Soms, Ineens, voel Je^ dat Je het Geluk ihoêt durvëfi grypèn, als hét komt. „Ja, we gaan buiten wonen", praatte meneer Dlngérnans, plêziêrig trékkende aan zijn dón-J kerbruin pypstompje, „kyk eens, we zitten nu al meer dan dertig jaar hier in het straatje en we hebben er schoon genoeg van. Niet, dat we j niet goed ons brood hebben, U weet er alles van, nietwaar, ons winkeltje loopt nog ai aardig, al zijn de tyden moeilijk genoeg maar een1 mensch wil wel ens wat anders zien dan stoe-. CHILI TREKT ZICH TERUG VAN CONFERENTIE TE MONTEVIDEO. T^ar United Press Hit Santiago de Chili meldt, heeft de Chileensche regeering haar vertegen woordiger In de „Interamerikaansche commissie ter verdediging van het continent'' opgedragen, voorloopig niet deel te nemen aan de vergade ringen te Montevideo, aangezien eerst moet worden opgehelderd welke gevolgen de publi catie van het memorandum der Ver. Staten heeft verwekt. (D.N.B.). pen en muren en een enkele lijster in een kooi, In myn Jeugd ging ik veel uit visschen1 Buutman de Bree knikte wys. „On revierit toujoursmompelde hy, het beetje Fransch, dat hem ült Antwerpen, zyn geboortestad, bijgebleven was, luchtend. „Al leenJe moet voortaan eiken dag vroeg ült de veeren, man, om op tijd met de bus mee te kunnèn. wil jë de zdak om negen Ülif ópen hebben". Het dikke, roodwangige slagërtje porde het bleékë kruideniertje plagend in de zy. ..Dat is geen bezwaar," pochtte meneer Din- gemans, parmantig zyn smalle schoudertjes naar achter duwend, „Je moet niet vergeten: ik ben tóch altyd het eerste op. En buiten óp het land „Nu ja. bulten insinueerde de slager, glimlacherig-valsclL „O. ik geef toe, Veldwyk is niet zoo ver van de stad, als ik wel zou wenschen. Maar wat wil je? Myn winkel overdoen? Daar voel ik nu eenmaal niét voor: myn vader heeft hier al gezeten en myn grootvader ook. Bovendien: we hebben geen kinderen, ik zeg u éérlijk: ik zou me doodvervelën, als ik niets om handen had. Met mijn vrouw is het een ander geval, Die heeft genoeg met haar huishoudentje te stellen, om den heelen dag bezig té rijn. Dié zal me niet missen", „En is zij ook in haar schik met het nieuwe huis?" „Of ze in d'r schik is? Ze zingt den heelen dag. Ze praat over aardappelen-pooten in hét achtertuintje, ze heeft de twee gammele lig stoelen. die boven op zolder staan, zelf keurig- netjes geverfd en Ik geloof heusch, dat zy ér over denkt, op haar ouden dag een badpak zonder rug te koopen, omdat ze met alle ge- weid aan het zonnebaden wil gaan." ,Ba, ha." schokte meneer de Bree, zyn kra kend. wit voorschoot gladstrykend. „Nu. dat zou niets voor myh betere helft zijn. Trouwens, die heeft haar handen vol met onze hoop en onze glorie En inderdaad, het blonde slagersvrouwtje had van het oogënblik af, dat te opstond tot de klok elf uüi* sloeg en ze haar vermoeide oogen sloot, geen moment rust. Want döh vijf on deugende bengels, waarvan er nog maar drie schoolgaan. Is heel wat te doèh. En ih een groote stad valt het niet mee, de kinderen bezig te houden, je kunt ze niet, zonder meer, de straat opsturen, vooral niet, als je in een volksbuurt, in een smalle straat zonder perken of tuintjes woont. Toch was ze altyd heel tevreden geweest met haar daverend-beklant vleesch-nerinkje, haar sul van een man* die alles voor haar over had, haar vyf vuile, ongezegiyke rabouwen, waarover ze niets te zeggen had. Want iedere Zondag, na kerktyd, ging ze met den wagen, waarin de doddige tweeling lag en de drie nétjes-opgepoetste, oudere spruiten naar haar zuster, in een der nieuwe stadswij ken, en tweemaal iii de week zat ze 's avonds achter eên kopje thee mét een bros-gebakkën havermoutkoekje by de familie Dingemans. WaarVoor ze een groote bewondering koes terde. Het niet-meér-jönge kruideniertje en zyn goedhartige eega waren immers zulke „in- lieve menschen", die altijd oor liaddên voor de klachten Van een oververmoeid moedertje, die gezellige bridge-avondjes konden arran geren, die als „menschen-alleen" nog eens iets lekkers wisten over te sparen, waarvan ze, gul als te waf en, vrienden en kennissen deden genieten. Toen haar man dan ook dien' morgen binnen kwam met het verhaal van meneer Dinge mans' groote plannen, éloeg het slagers vrouwtje van verslagenheid en pynlyke ver rassing de handen ineen. „Dus ze hebben een huisje in Veldwyk ge huurd. En wat gebeurdt er nü met onte Maan dag- en Vrijdagavonden?" „Tja," zei de man, „beduusd door het ver driet, dat uit Tiné's anders zoo vrooiyke oogen sprak, dat weet ik ook niet! Om zés Uur gaat de laatste bus...." „En wy kunnen niet voor achten weg", zeurde het vroüwtje. „Anne, de werkster, dië altyd komt oppassen, moet eerst telf haar grut naar bed brengen, voor ze by ons kan zijii". Ze zuchtte. Gereed voor een nieuwen tocht naar het vijandelijk gebied PK Stephan-Atl-H-P H m CABARETAVOND WILLY DERBY. Dat Willy Derby zich ln zyn geboortestad nog steeds in een groote mate van populariteit mag verheugen, is Zaterdag en gisteren we derom op overtuigende wyze gebleken: tot driemaal toe was de zaal uitstekend bezet, gis teravond zelfs nagenoeg tot de laatste plaats. En het publiek heeft zich andermaal opperbest vermaakt met een progradima, waarin Derby zelf een groot werkzaam aandeel had en dat werd aangevuld door het optreden van een xylofoon-orkest van zeven man, dat terecht daverenden byval verwierf, een danspaar met veel acrobatische neigingen en van Roland Wagter, die als conferencier fungeerde en zich voorts ontpopte als een voortreffeiyk imitator. De wijze waarop hy in een tijdsbestek van luttele minuten zes verschillende personen na bootste, was bewonderenswaardig. En wat te zeggen van Willy Derby, in onze stad bekend bij het publiek als geen ander artist in dit genre? Hij bracht zyn ernstige en luimige liedjes over het voetlicht met het raf finement van den man met meer dan een kwart eeuw tooneelervaring en hy wist zyn gehoor als altijd onder den ban te brengen van zijn wis- selend humoristische en gevoelige voordracht. Het heeft den optredenden aan veel en har telijk applaus allerminst ontbroken. J. Brouwer. STEEKPARTIJ. Minnenijd was oorzaak dat Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht een twist ontstond tusschen een 27- en een 39-jarigen man. die -op den Witte Singel handgemeen met elkaar ge raakten, De ruzie werd even by gelegd, maar op de Breestraat kwam het opnieuw tot een uit barsting, Waardoor een juist passeerend hoofd agent van politie het wenschelijk oordeelde beide vechtersbazen mee te nemen naar het Politie bureau. Daar bleek, dat. de oudste van het twee tal tydens het gevecht twee messteken juist onder de ribben had opgeloopen, zoodat zyn overbrenging door den E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis noodzakeiyk was. De dader Is in het Politiebureau ingesloten. - De politie heeft een man aangehouden, die in het bezit werd gevonden van een vulpenhou der, welke zeer vermoedeiyk van diefstal af komstig is en hoogstwaarschijnlijk ontvreemd werd tydens de kermis, welke eenigen tijd ge leden op het marktterrein aan de Beestenmarkt werd gehóuden. De eigenaar wordt verzocht zich te melden aan het Politiebureau in de Zonne veldstraat, afdeefing Recherche. Een aantal oudere werkloozen te Rotterdam Is belast met het pellen van garnalen. De daarvoor verelschte handgrepen leefen zij van deskundige meisjes uit visschers- plaatsen. Het ligt In de bedoeling het aantal pellers uit te breidep tot ongeveer 1000 man, zoodat de verkregen hoeveelheid ook onder de winkeliers verdeeld kan worden Polygoon-Hof-Pax Holland m „Ik woü, dat Ik ook met de kinders buiten zat", zei ze, den ontbijttafel wegruimend en ze nuwachtig mét de paplepels van de kleintjés rinkelënd. Bij Dingemans daarèntegen heerschte een vrooiyke stemming. „Ik kan je niet zeggen, hoe bly ik ben, dat de kogel door de kerk Is", vertrouwde het kruideniertje zijn wederhelft toe. „Het is wel een heele Stap. óm als een héér in een villa'tje- buiten te gaan wonen, als je Je zaken in de stad hebt, maar we worden iiü eenmaal een dagje ouder en ik zal den hémel danken, als ik éin- délyk va n de De 'Bree's verlost ben". „Het zyn toch anders brave menschen," suste het grijze vrouwtje, dat de buurtjes wel mocht. „Zeker, dat zyn het", gaf meneer uit de hoogte, onverzoenlijk toe. „Maar den heelen dag heb je in- en uitgeloop van hy-de-hande kihderen. die je om de ouders niet weren kunt, tweemaal in de week moet je eindelooze vefhalen aanhooren over Pietje, die zyn knie geschaafd heeft en Dirk. die op school een negen voor lezen kreeg. En dan dat bridgen van die vrouw...." „Gelukkig, dat er in Veldwyk nog een huisje te krygsn was", leidde mevrouw tactvol af. „Er wareii er twee leeg", vertelde meneer voor de tiende maal, genoeglyk uitweidend oVer dien fleurigen vacantiedag, een halve maand geleden, toen hy er in zijn eentje op uit gegaan was, om een huisjebuiten te ver overen, „Twee villa't-jes, vlak naast elkaar. Het eene had een balconhetje op het zuiden en het andere een fietsenhok in den tuin. Omdat jy zoo van de ion houdt, heb ik dat met het bal- connétje maar genomen". „Daar heb je goed aan gedaan, manlief", zei het kruideniers vrouwtje en toen ging me neer Dingemans, die op dat oogenblik geen klanten in den winkel had, nog meer weer eens in de open deür staan, om zijn buurman van de heerlykheden van Veldwyk te overtuigen. Drie weken later hield een groote verhuis wagen stil voor het klinkerpaadje van het bewuste buitenhuisje. Meneer Dingemans, in hemdsmouwen, zyn eeuwig pypjedn zyn mond, hielp met uitladen. Hy had zich voorgenomen, twee dagen aohtereen buiten te blyven, om zyn vrouw door alle moeilijkheden heen te helpen: zyn winkel in de stad had hy aan zyn oudsten broer, die ook in het kruideniersbedryf werkzaam was geweest, toevertrouwd. Met lange teügen dronk hy de zoele zomerlucht in. Wat een vreugde, nu voor goed uit het straatje weg te zyn. 's Avonds te genieten van de stilte en de rust, die er in zoo'n klein dorpje altijd te vinden zyn. Niet meer te hoeven luisteren naar de verhalen van moeder de Bree en niet meer haar bridge-ervaringen te moeten deelen. Toen, ineens, staarde meneer Dingemans met groote oogen naar den weg daar voor hem. Een tweede verhuiswagen, bespannen met een paar magere paarden, kwam aansukkelen en hield voor het villa'tje met het fietsenhok stil. „Toevallig," prevelde het kruideniertje en wenkte zijn vrouw, die in de keuken met de gastoesteiien bezig was, naar buiten. „Het huis hiernaast krygt vandaag ook nieuwe bewoners," riep hy haar toe. En toen stónd ineens buurman de Bree. die net. uit de bus van half tien gestapt was, voor hun neus. Haarl.straat 48a: Spr. de heer Bardelineyér. 714 uur nam. Dlusdag. Jeruël: Bijbèlbespreking te 7>4 uur nétn. Morschweg 69: Stadsevangelisatie te IVz U. nm. Zaterdag. Volkshuls: Spr. prof. Bok over het ménschelljk lichaam. 4 uur nam. DIVERSEN. 'sDinsdags: Mare 18: Medisch Opvoedkundig Bureau 9V5—11 uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derdé Dinsdag der maand consultatiebureau voor on volwaardiger!. 35 uur nam. 'sDonderdags: Gem. Geneesk. Dienst (N. Mare 18)Consultatiebureau voor minder begaafden 'sDonderdags: Wijkgebouw „Béthésda" (Hóef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-Tlieater: ..Het getrouwde schoolmeisje" f Dag. 2 en 7 1/2 u Zónd, 27 doorl. Lldo-Theater: .Was lk maar nooit eêtroUWd" t DagelUks te 2.15 en 71/2 uür. Trlanon-Tlicater; „Van Je familie moet Je 't maar hebben" Dag. 2 en 71/2 uur. Zond. 26 1/2 uur doorl Casino-Theater: Dag. 2 en 7U. Zond. 2. 41/4, 61/2 en 8.45 uur: „Het leven is niet zóó kwaad" Rex-theater: ..Het monument eener groote lief de" 2 en 71/2 uur. Zondag 20 1/2 uur doorloopend. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 7 November 20 uur. tot Zaterdag 14 November 8 uur waarge nomen door de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel, 20502 en de Apothëék Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20130. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhulspark 8, Tele foon 26274, TENGEVOLGE VAN DE DUISTERNIS. Zaterdagavond heeft te Amsterdam de duisternis opnieuw verscheidene slachtoffers gemaakt: drie menschen die te water ge raakte, konden eerst daaruit worden gehaald, toen de levchsgeesten reeds waren geweken. Het waren een 60-jarige vrouw die in de Bilderdykkade bij de Jacob van Lennepstr^afc „Dkt hadden Jullie niet gedacht, hè?" lachte j verdronk, een 30-Jarige vrouw die in de hy. „Ik heb er niéts van gezegd, want na- f Gouverneurkade tegenover 't Gemeentehuis te tuurhjk. het moest een verrassing blijven I Zie J water was geloopen en een 47-Jarige man, die je. myn vrouw zeurde me voortdurend aan myn nabij de Egelantiersstraat ln het water van de hoofd over dat mooie huisje, dat jullie in Veldwijk zouden krijgen. En voor ons stelletje is de buitenlucht toch ook goud waard, niet waar? Nuen toen bedacht ik, dat we, als Prinsengracht was terechtgekomen. Een 18-jarig meisje, dat op het Stationsplein naby het koffiehuis van de N.Z.H.T.M, in het water was gevallen, kon nog tijdig worden ge- we ook hier in het dorp naast jullie kwamen red. Zij werd naar de Vaieriuskllniek gebracht. wonen, onze bridge-avondjes niet zouden be hoeven te missen Meneer Dingemans hapte naar lucht. Hy werd vuurrood en keerde zich zwygend om. Twee uur later dronk hij met Pietje en Keesje op zijn schoot voor het eerst een kopje koffie in het nieuwe huis. Het slagersvrouwtje zat tegenover hem in het kale salonnetje, dat nog „aangekleed" moest worden en praatte over „groot slam" en gemankeerde manches, of het niets was. Toen voelde meneer Dingemans, dat er zoo iets bestaat als een Fatum, dat niet ontloopen kan worden. „Ja," zei hy met een zucht, „ja, mevrouw, bridge is een interessant spel, maar moeilijk, vreeselyk moeilijk". Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. Gisterochtend werd nog' in het water van de Stadhouderskade by de Hemonystraat een lyk drijvende gevonden, dat later geïdentificeerd werd te zyn van een 67-jarigen man. VUURVASTE SCHOTELS EN DERGELIJKE VALLEN ONDER DE DISTRIBUTIE. Met ingang van heden vallen vuurvaste scho tels, vuurvaste casserollen, vuurvaste pasteivor- men, vuurvaste melkkokers, vuurvaste pannen, vuurvaste kookpotten en spoelkommen, onder de distributie van serviesgoed, zy mogen mitsdien slechts gekocht, verkocht en afgeleverd worden tegen geldige punten of toewyzingen. De puntenwaardeering voor deze artikelen zal over eenigen tyd bekend worden gemaakt. 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2