Herdenkingsrede van Hitler te Münehen 83sfe Jaargang MAANDAG 9 NOVEMBER 1942 No. 25343 Vijandelijke strijdkrachten bij Ilmenmeer vernietigd Amerikaansch-Engelsche aanval op Fransch Noord-Afrika Alleen de wapenen zullen spreken Duitschland eendrachtig en onwankelbaar Verduisteren: Duitschland wint aan alle fronten Sovjet-aanvallen afgeslagen Duitsche Weermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten De Franschen bieden krachtigen tegenstand Fransch - Amerikaansche betrekkingen verbroken Overwegvraagstuk in beginsel opgelost LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lynen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst. Leiden. Pl.verv.: K. Been, Leiden. Münehen, de hoofdstad der beweging, eerde gisteren de nagedachtenis der 16 Nationaal- Socïallsten, die op 9 Nov. 1923 voor het Nationaal-Socialistische rijk hun leven hebben ge laten, De Führer, die dezen dag doorbracht temidden van zijn oude strijdgenooten, hield een rede, die door den Grootduitschen Omroep werd uitgezonden. De Führer zelde, dat Duitschland, wanneer in 1933 de party niet in het binnenland de over winning had behaald een machtelooze staat zou zijn gebleven met een leger van 100.000 man en onvermijdelijk gedoemd om in zichzelf te ver kwijnen. In dienzelfden tijd was er in het Oos ten reeds een kolos opgestaan, die slechts één gedachte had: dit zwakke, luie, defaitistische en verscheurde Europa onder den voet te loo- pen. Indien onze strijd toen niet verloopen was. zooals hij verloopen is, zou niet de macht in de wereldgeschiedenis zijn opgestaan, die in staat kan zijn zich tegenover dezen kolos te plaatsen. Thans weten wij, dat er dan waar schijnlijk geen Europa meer zou zijn. Het sprak toen voor ons vanzelf, dat deze overwinning onder alle omstandigheden moet komen en zal komen. Dat Is de overtuiging, waarmee ik thans voor u sta, de overtuiging die mij nooit heeft verlaten, sedert Ik als onbekend man den strijd aanvaardde voor de ziel van deze stad en daar na voor de ziel van mijn volk. En thans sta ik op precies hetzelfde standpunt: het lot of de voorzienigheid zal de overwinnig geven aan de genen die haar het meest verdienen. Wij had den die overwinning reeds in 1913 kunnen be halen, maar toen had het Duitsche volk haar niet verdiend; het had zichzelf verloren en was zichzelf ontrouw geworden. DEZELFDE TEGENSTANDERS ALS IN 1914. Hitier verklaarde, dat van een compromis of van een vredesaanbod geen sprake kan zijn. Er is maar een mogelijkheid: de strijd tot aan de beslissing. Geen volk, aldus zeide hij, heeft meer succes sen kunnen boeken, dan het onze. Wat wij in de laatste drie jaar tegenover een geheele we reld van vijanden aan wonderbaarlijks tot stand hebben gebracht, is eenig In de geschiedenis. Daaraan wordt ook niets veranderd door het feit, dat er in die jaren natuurlijk meermalen crises zijn geweest. Ik herinner aan de groote crisis in Noorwegen, toen wij ons moesten af vragen, of Narvik gehouden kon worden. Wij hadden een grenzeloos vertrouwen noodig om toen niet te versagen en dit vertrouwen is be loond. Ver van het vaderland, nauwelijks door een veilige verbinding verbonden, streed de kleine groep Duitsche helden. Tenslotte moest zij Narvik zelfs ontruimen. De tegenstanders jubelden, maar dank zij de dapperheid en den fanatleken wil kwam aan het eind toch de zege. Wanneer wij dezen geheelen tijd nog eens voor bij ons geestesoog laten gaan, zyn wij bewust van één feit: wij staan tegenover dezelfde te genstanders, die wij steeds reeds tegenover ons hadden. De tegenstanders in den grooten oor log waren dezelfde van thans. Slechts één ding onderscheidt den huldigen tijd van dien van toen: het duidelijke begrip van den achtergrond van de handelwijze dezer tegenstanders en de intusschen behaalde successen, die in de we reldgeschiedenis eenig zijn. Waarom strijden wij thans op zoo grooten afstand? Omdat wij het eigen vaderland willen beschermen, omdat wij den oorlog zoover mo gelijk van de grenzen van het Duitsche rijk verwijderd willen houden en het willen bespa ren, wat thans enkele Duitsche steden moeten door maken. De tegenstanders echter zijn de zelfde. Achter hen staat nog steeds dezelfde macht, de internationale jood. Het is wederom geen toeval, dat deze krachten, die indertijd in het binnenland tegen ens samenspanden, ook thans in het buitenland elkander hebben ge vonden. Te beginnen met het hoofd van dit interna tionale vrijmetselaarslegioen, Roosevelt en zijn joodsche braintrust, tot aan het jodendom in „reincultuur" in het bolsjewistische Rusland. Het ls eveneens geen toeval, dat dezelfde staat, die toen geloofde Duitschland door een golf van leugenpropaganda tot instorting te kunnen brengen, ook thans weer een man met dezelfde opdracht naar voren brengt. Toen heette hy Wilson, thans is het Roosevelt. Het toenmalige Duitschland, zonder krachtige nationaal-poli- tieke opvoeding en eenheid, zonder eenig besef van het joodsche probleem en zijn gevolgen, is aan dien aanval ten offer gevallen. Het is ech ter de groote vergissing van onze tegenstanders, dat zij zich thans voorstellen, dat dit zich zal herhalen. Wanneer wij toen wellicht het best georganiseerde volk ter wereld waren, dan is dat thans zonder twijfel in nog sterkere mate waar. DE KRACHT VAN HET NATIONAAL- SOCIALISME. Indien iemand zich verbeeldt, dat de andere wereld dit volk aan het wankelen kan brengen, dan kent hij niet de dragende kracht de nationaal-socialistische party en haar ge weldige organisatie. Hy heeft er ook geen be grip van, wat deze beweging sindsdien ge presteerd heeft, hoe zy door haar prestatie ons volk heeft gewonnen en socialistische ge dachten, vrij van allen belangenzwendel en alle leugentirades, heeft verwezenlijkt, zooals geen andere staat dat ook maar bij benade ring aangevat, laat staan bereikt heeft. Ik ben gerust over eiken Duitscher die thans in het Oosten strijdt en terugkeert. Ik kan hem vragen: bezie onze instellingen, vergelijk onze haardsteden en onze sociale instellingen met hetgeen gij daar gezien hebt, het lot van den Duitschen boer met dat van den Sovjet-boer, en zeg mij dan uw oordeel: wie heeft het beter gedaan: en wie heeft het eerlijker bedoeld? Nog niemand is teruggekeerd,- die uiting heeft kun nen geven aan een andere opvatting dan deze: als er één nationaal-socialistische staat verwe zenlijkt wordt, dan is dat alleen in Duitschland. Dat is ook een reden, waarom de andere we reld. voor zoover zij in het bijzonder kapitalis tische belangen vertegenwoordigt, tegen ons optrekt. Het is een concern, dat zich thans nog aanmatigt de wereld te kunnen regeeren volgens zijn privé-kapitalistische belangen en haar zoo noodig ook te kunnen mishandelen. Als eenige dagen geleden Eden verklaarde: wij Engelschen hebben ervaring in het regeeren. dan kan men daarop slechts antwoorden: niet in het regee ren. maar wel in het uitbuiten en het uitplun deren. Als er in een land, dat met 46 millioen zielen over een oppervlakte van 40 millioen vierkante km. beschikt, bij het begin van den oorlog 2% kunst van het regeeren? En als Eden verder zegt: wy Engelschen hebben een fijn instinct voor ideeële en materieele waarden, dan kan men daarop antwoorden: de ideeële waarden hebt gij vernield en de materieele gestolen. Staat na staat, volk na volk, stam na stam wordt onderdrukt en tot onderdaan gemaakt en daar in zijn zij het volkomen eens. deze uitplimde- raars. of zij nu met den marxistischen of met den kapitalistlschen mantel rondloopen. Een handvol zeer rijke lieden van joodsche en niet- joodsche afkomst bepaalt het lot der wereld. Duitschland heeft een voorbeeld gezien van de capaciteit dezer lieden in het regeeren. Want toen in 1918 het Duitsche rijk ineenstortte, wendde zich het Duitsche volk in zijn verblinde hoop tot hen. Zij konden het misschien een weg wijzen, die het uit zijn nood zou bevrijden. Dat was het democratische Duitschland. niet het nationaal-socialistische. Want wij zouden immers niet gekomen zijn als niet Duitschland op deze wijze was uitgeplunderd. Zij hebben immers getracht, ook van Duitschland een Indië te maken, zij hebben het immers ook bij ons klaargespeeld dat 7 millioen menschen geen verdienste hadden, dat 7 millioen anderen slechts voor de helft van den tijd werkten, dat tien duizenden boeren van hun oude hofsteden ver dreven werden, dat handel en bedrijf tot stil stand kwamen, dat van sociale maatregelen geen sprake meer kon zijn. Als nu Roosevelt komt verklaren, dat Europa met Amerikaansche me thoden gered moet worden, dan kan ik slechts zeggen: hij had zijn eigen land moeten redden en dan had hij niet aan dezen oorlog moeten beginnen. Het was doelmatiger geweest, wan neer hij de 13 millioen Amerikaansche werk- loozen had gered, inplaats van de wereld in dezen oorlog te storten. Maar hij deed dat, omdat hij het met zijn eigen problemen niet klaar kon spelen en om dat hy even als zijn Engelschen bondgenoot op roof uit ging om materieele redenen. Want ideeële waarden kent hy evenmin als de En gelschen. Uit de regeerkunst van onzen tegenstander en uit de afschuwelyke gevolgen in ons Duitsch land is de nationaal-socialistische beweging langzamerhand ontstaan. HET VERSCHIL TUSSCHEN 1914—1918 EN Nli J' Indien zij Duitschland toen namelyk werke- Ujk gelukkig gemaakt zouden hebben, zou ik geen reden gehad hebben om my dag aan dag, week aan week, maand aan maand en jaar na jaar aan dezen arbeid te wyden. Nauwelyks was de samenzwering van joden, kapitalisten en bolsjewisten in Duitschland uit den weg ge ruimd, of de andere wereld begon weer met een omsingeling. Voor den wereldoorlog was het de keizer, thans ben ik het. die moet worden om singeld. Er is slechts één onderscheid: het keizeriyke Duitschland was in zichzelf volkomen vervallen, de keizer was een man. die by het verzet tegen deze vyanden elke kracht miste. In mjj hebben zij thans een tegenstander, die aan het woord „capituleeren" in het geheel niet denkt. Het was altyd reeds zoo sinds ik een jongen was. Toen was het wellicht een ondeugd, maar'over het algemeen was het toch wellicht een deugd van my om de gewoonte te hebben altyd het laatste woord aan my te houden. Mijn tegenstanders kunnen er van overtuigd zyn. dat ik deze ge woonte nog bezit. Het Duitschland van vroeger heeft 3 kwartier na twaalven de wapens neer gelegd, ik heb principieel altijd vyf minuten na twaalven opgehouden. Dat hebben tien jaar ge leden myn binnenlandsche vyanden gemerkt. Natuurlijk was de positie van myn binnenland sche vijanden toen anders dan de positie van mijn buitenlandsche vijanden van heden. Thans wordt de stryd militair gevoerd. De Engelschen zeggen: wij hebben nog geen oorlog verloren. Zy hebben echter reeds vele oorlogen verloren, maar zy hebben eiken oorlog uitgestreden tot aan hun laatsten bondgenoot. Zoo staan de za ken en dat onderscheidt wellicht de Engelsche wyze van oorlogvoering van die van ons. De Führer herinnerde in dit verband aan de geweldige geschiedenis die Duitschland achter zich heeft en wekte hierby de herinnering op aan Frederik de Groote, wiens positie, naar hy zeide. met den toestand van heden vergeleken kan worden. Wij bezitten thans, zoo verklaarde hy hierby o.a., na den toestand te hebben ver meld. waarin Frederik de Groote zich vaak be vonden heeft, ver aan de grenzen vooruitgescho ven overal onze bolwerken en onze troepen en daarom moet ik nu reeds zeggen, dat onze tegenstanders by ziende zyn. wanneer zy zich in beelden, dat zy mij door iets, wat dan ook. zouden kunnen imponeeren. Ik weet heel pre cies, dat de stryd zeer zwaar is. want dat is wellicht ook het verschil tusschen my en een man als Churchill. De Führer herinnerde in het verdere verloop van zyn rede aan een boek, dat Sven Hedin dezer dagen heeft doen uitgeven, waarin deze woordeiyk het aanbod voor Polen citeert, dat de Führer destyds aan de Engelschen heeft ge daan Ik kan de Voorzienigheid slechts dank baar zijn, zoo zeide de Führer, dat Zy dit alles anders geleid heeft. (Zie vervolg pag. 1 van het Tweede Blad) vcm hedenavond 16.59 uur tot morgenochtend 7.50 uur De maan kwam heden op te 8.23 uur en gaat onder te 18.04 uur. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In het Westen van den Kaukasus heeft een verrassende plaatselyke aanval den vyand uit zyn hooggelegen stelling geworpen. Formaties dei- Duitsche infanterie wonnen onder hevigen regenval in hardnekkige gevechten ook ten noor den van Toeapse terrein. By den afweer van vyandelijke tegenaanvallen ten Oosten van Alagir werden in hevigen stryd 30 sovjettanks en door de luchtmacht een pantsertrein vernield. Troepenbewegingen op den Georgischen hier- weg werden door verkenningsvliegtuigen met bommen bestookt. In Stalingrad en omgeving zyn slechts plaat selijke gevechten geleverd. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen batterystellingen en plaatsjes ten Oosten van de Wolga aan. In den midden-sector zyn door stormtroepen talrijke kazematten van den vyand met de be zetting vernietigd. Troepenconcentraties en transportbewegingen der bolsjewieken in het brorigebied van Dwina en Wolga werden door de luchtmacht bestreden. Op een vliegveld ten Noordwesten van Moskou ontstonden, na een nachtelyken aanval, hevige branden. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer is een groep vijandelijke strijdkrachten in gevechten van verscheidene dagen, onder bijzonder moei lijke terreinomstandigheden, omsingeld en vernietigd. Zware artillerie van het leger schoot de electrische centrale van Kronstadt in brand. In Egypte duren de hevige gevechten voort. Eigen tegenaanvallen berokkenen den vijandelij- lijken tankformaties zware verliezen. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten vielen on ophoudelijk gemotoriseerde strydkrachten ra den vijand tusschen Mersa Matroe en El Ala- mein aan. In de Middellandsche Zee heeft luchtdoel artillerie der Duitsche marine de laatste dagen 5 vyandelyke vliegtuigen neergeschoten. Afzonderlyke Britsche vliegtuigen zijn overdag onder bescherming van wolken naar het Noord west Duitsche gebied en de Duitsche Bocht ge vlogen. De bevolking leed geringe verliezen. Hierby en boven de bezette gebieden in het Westen werden zes vijandeiyke vliegtuigen neer geschoten. En Zondag: Het opperbevel van de maakte gisteren bekend: „In het Westen van den Kaukasus en in den sector van den Terek werden verscheidene tegenaanvallen onder bloedige verliezen voor den vyand afgeslagen en gereedstaande troe pen door artillerievuur en luchtaanvallen uit eengeslagen. Ten Noordoosten van Mosdok werden aanvallende vyandelijke strydkrachten in een tegenaanval met aanzienlijke verliezen op haar punt van uitgang teruggeworpen en talrijke gevangenen gemaakt. Aan het Donfront sloegen Duitsche en ver Duitsche weermacht millioen werkloozen zyn, waar blyft dan de bonden troepen in samenwerking met Duitsche richten. slagvliegers en Roemeensche gevechtsvliegtuigen verscheidene aanvallen van den vyand af. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelyke front geen krijgsoperaties van beteekenis. Geconcentreerde luchtaanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen op spoor wegdoelen in het gebied rondom Ostasjkof leid den tot de vernietiging van verscheidene trans porttreinen en ravitailleeringsopslagplaatsen van den vyand. By aanvallen op wegen werden bolsjewistische colonnes uiteengedreven en en kele door troepen bezette plaatsen verwoest. Des nachts zyn de stad Kalinin en het station aan gevallen. Artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangryke doelen in Kroonstad. Verscheidene branden werden waargenomen. Op het Ladogameer heeft de luchtmacht een motor- vrachtschip en twee vrachtbooten tot zinken gebracht. Drie vaartuigen werden beschadigd. In den sector Mersa Matroe heeft de vyand met superieure gepantserde strydkrachten zyn aanvallen voortgezet. De Duitsche en Italiaan sche luchtmacht steunde de gevechten op den grond en deed aanvallen op vyandelijke strijd krachten en aanvoerwegen. By aanvallen van de Britsche luchtmacht op het bezette gebic 1 in het Westen en by vluchten naar het Noordwesten van Duitschland verloor de vyand vier vliegtuigen. HEVIGE STRIJD BIJ MERSA MATROE. Luchtaanvallen op Genua. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: De stryd is gisteren voortgezet aan het front ten Oosten van Mersa Matroe. Tègenaanvallen van afdeelingen der as berokkenden vijande- ïyken pantser colonnes verliezen. In verscheidene nachtelyke acties werden de vliegvelden op Malta gebombardeerd door onze formaties. Britsche vliegtuigen deden dezen nacht een aanval op Genua: vooral getroffen werden de wijken in het centrum en in het Oosten van de stad, waar gevoelige schade werd aangericht. Het aantal slachtoffers bedraagt onder de burgerbevolking, voor zoover dit thans bekend is, 20 dooden en 50 gewonden. Het ge drag dei' bevolking was zeer gedisciplineerd. Ten minste twee vijandelyke bommenwerpers werden brandend neergeschoten. En Zondag: Op 7 November oefenden aanzienlijke vij andelijke pantserstrijdkrachten een sterken druk uit in het gebied van Mersa Matroe, waar lang en hevig gevochten werd. De luchtmacht der spilmogendheden nam aan den stryd deel door .voortdurende aanvallen op de vijande lijke gemotoriseerde colonnes en ravitaillee- rings wegen. In den afgeloopen nacht werd opnieuw een luchtaanval gedaan op Genua door formaties vyandelyke vliegtuigen, die in verscheidene gol ven stad en haven aanvielen. De schade is zeer groot. Het aantal slachtoffers is nog niet vast gesteld. Voorts "wierpen Britsche vliegtuigen en kele bommen op den stadsrand van Milaan, Sa- vona en Cagliari neer, zonder schade aan te Reuter meldde gisteren, dat gistermorgen Amerikaansche leger-, vloot- en luchtstrijdkrach ten op „talryke punten" aan de kust van Fransch-Noord-Afrika aan land zijn gegaan. Deze Amerikaansche troepen zullen in dc naaste toekomst door Britsche troepen versterkt worden. Snel volgden de berichten elkaar dan dan op uit Vichy en elders. Zy gaven een verward beeld van de situatie, waaruit wy het volgende be richten Het schijnt, dat de Amerikanen en Engel schen aanzienlyke strydkrachten in het vuur hebben gebracht, volgens de eerste ramingen 140.000 man. Admiraal Darlan en Generaal Juin waren ter plaatse en leidden de operaties. Zy hebben over eenkomstig en door maarschalk Pétain gegeven bevel de vereischte maatregelen tot krachtigen tegenstand genomen. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washing ton meldt, voert generaal-majoor George Patton het bevel over het pantsercorps der Amerikaan sche strijdkrachten, die aan de kust van Ma rokko geland zyn. Generaal-majoor Lloyd Fre- dendal is bevelhebber over de Amerikaansche strijdkrachten die te Oran geland zyn en gene raal-majoor Charles Ryder voert de te Algiers gelande Amerikaansche strydkrachten aan. Naar men verneemt heeft luitenant-generaal Frank Andrews het bevel gekregen in het mid den-Oosten en volgt luitenant-generaal George Brett hem op als leider van de verdediging in ae Caraibische Zee. Naar Reuter uit Washington meldt, voert ge neraal Dootlittle, die den luchtaanval op Tokio leidde, de Amerikaansche luchtstrijdkrachten in Noord-Al'rika aan. De Britsche en Amerikaansche zeestrydkrach- ten staan onder opperbevel van sir Andrew Gun ningham. IN MAROKKO. Omtrent den toestand in Marokko meldt Havas-Ofi: By den aanval op de haven van Oran zyn twee Engelsche of Amerikaansche korvetten tot zinken gebracht. Ten Oosten en Westen van Oran zijn gevan genen gemaakt. Arzeu, een klein kustplaatsje ten Oosten van Oran, is voor het grootste deel bezet en de toestand is verward. Ten Westen van Oran is een landing uitge voerd by Segalto. Bousfer is bezet. Troepen uit Oran zyn onderweg om in het Oosten en Westen tot tegenaanvallen over te gaan. In Tunis valt op het oogenblik niets van een aanval te bespeuren. Ten slotte is in Marokko een belangrijke landing uitgevoerd in Safi. Men maakt ook melding van een tameJyk grooten aanval op Fedahle en van een aanval op Mehdia. In een aan het ministerie van buitenlandsche zaken gericht telegram meldt Nogues, dat het den Vyand is gelukt, aanzienlyke strydkrachten aan land te zetten in Safi, waar gevochten wordt. In Boe-Snika, 40 kilometer van Casa blanca, is een landing aan den gang. Een separistische beweging in Casablanca werd in de kiem gesmoord. Generaal Bethouard, die naar de afvalligen is overgeloopen, is gevangen genomen. Met uitzondering van één bataljon, gehoorzamen alle troepen aan de bevelen van den maarschalk. Casablanca is door duikbommenwerpers zwaar gebombardeerd. ALGIERS CAPITULEERT. Nadat te Algiers eerst hardnekkig tegenstand was geboden, gelyk uit diverse berichten bleek en nadat den aanvallers verliezen waren toege bracht, heeft de stad gecapituleerd. Gisteravond is tusschen den opperbevelhebber in Noord-Afrika, die handelde met machtiging van admiraal Darlan en den bevelhebber der Amerikaansche landingstroepen overeengekomen de gevechtshandelingen te staken. Deze staking der gevechtshandelingen betreft echter slechts de strydkrachten, die de stad Algiers bezet houden. Uit Algiers wordt vernomen, dat krachtens het verdrag van wapenstilstand de Fransche troepen met hun wapens naar de kazernes terugkeeren waar zij moeten blyven, terwijl tevens vanaf Zondagavond 10 uur de Ameri kanen de bescherming der stad op zich nemen. Krachtens het wapenstilstandsverdrag zal de burgerpolitie haar dienst hervatten. Omtrent de redenen voor de staking der vyandeiykheden in de stad Algiers meldt Havas- Ofi o.m.: De Amerikaansche stormtroepen wa ren voorzien van automatische wapens en in aantal en materiaal oneindig veel sterker. By hun aanval werden zy gesteund door mitrail leurwagens en zelfs door tanks. Voor de poor ter der stad zelf had zich een tankgevecht ont wikkeld; de Fransche tanks waren echter verre inferieur aan het moderne materiaal voor den vijand. Deze werd bovendien gesteund door de over de stad vliegende vyandelyke vliegtuigen en door het geschut van het zware vlooteskader. Verbazen zal het niet, dat Vichy als gevolg van dezen aanval de betrekkingen met Was hington heeft verbroken. De belangen van de Vereenigde Staten wor- TECHNISCH EN FINANCIEEL IS VOL LEDIGE OVEREENSTEMMING BEREIKT. Vanwege het Gemeentebestuur van Leiden deelt men ons mede, dat tusschen de betrokken instanties thans overeen stemming bereikt is ten aanzien van de wyze waarop het vraagstuk van den overweg over de spoorbaan Amsterdam- Rotterdam dient te worden opgelost. De spoorbaan zal worden opgehoogd. Ook omtrent de financiering is tusschen bedoelde instanties volkomen overeen stemming verkregen- Het werk, dat uiteraard zeer belangrijke financieele offers vraagt, zal worden bekostigd door het Rijk, de Provincie, de Gemeente en de Nederlandsche Spoorwegen, Dc plannen voor dit omvangrijke werk worden reeds voorbereid. Het tijdstip van uitvoering zal uiteraard afhangen van de materialenpositie. DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT! den in handen gelegd van de vartegenwoordi- gingen van Zwitserland in Frankryk. Dezen nemen tevens de Engelsche belangen waar, die tot dusver waren toevertrouwd aan de Ameri kaansche ambassade. President Roosevelt heeft zich in een bood schap tot het Fransche staatshoofd gericht, waarin hy deze agressie tracht te rechtvaar digen. De maarschalk van Frankryk heef hem daarop het volgende antwoord doen toekomen: Met de grootste verbazing en met leedwezen heb ik in den afgeloopen nacht van de agressie van uwe troepen op Noord-Afrika gehoord. Ik heb uw boodschap gelezen. Gy beroept u daarbij op voorwendsels, die door niets gerechtvaardigd worden. U dicht uwen vyanden voornemens toe, die nooit in de daad kunnen worden omgezet. Ik heb steeds verklaard, dat wy ons koloniale ryk zullen verdedigen indien men het zou aan vallen. U wist ook. dat wy het tegen lederen agressor zouden verdedigen, wie het ook zou zyn. U wist, dat ik myn woord gestand zou doen. Ons koloniaal ryk had ik voor onzen rampspoed, toen ik om wapenstilstand verzocht, weten te bewaren en gy zyt het. die in naam van een land, waarmede ons zoovele herinne ringen en vriendschapsbanden verbinden, tot een zoo wreeden niets ontzienden stap overgaat. Frankry k en zyn eer staan op het spel. Wy zyn aangevallen, wy zullen ons verdedigen. Zoo luidt het bevel, dat ik gegeven heb. Over de boodschap van Roosevelt geeft het volgende bericht uit Genève eenig meer licht: Het Witte Huis publiceert over de landings operaties in de Fransche koloniale gebieden een verklaring, waarin wordt gezegd, dat deze operaties zyn geschied, om een Invasie van Afrika door Duitschland en Italië voor te zyn". Bovendien verleent deze landing aan de Sovjet- Unie een „doeltreffende tweede front-hulp". Uit Rabat meldt Havas-Ofi, dat de resident- generaal van Marokko generaal Nogues, de volgende radio-boodschap tot de bevolking heeft gericht: „Franschen en Marokkanen, een plaatselyke afvalligheidsbéweging in Marokko is in den loop van den nacht ontketend onder het voor wendsel, dat de Amerikanen bezig zyn, een lan ding in geheel Noord-Afrika te ondernemen. Deze afvalligheidsbeweging was reeds te 8.30 uur zonder bloedvergieten volkomen onderdrukt. De weinige officieren, die zich hadden laten misleiden en die hun soldaten misleid hadden, hebben zich weder onder de wet van den plicht gesteld. Terwyi zich deze gebeurtenissen af speelden, trachtten verscheidene Amerikaansche en Engelsche oorlogsschepen, die voor de Ma- rokkaansche kust kruisten, landingen uit te voeren. Alle aanvallen werden afgeslagen. De staat van beleg is afgekondigd. Generaal Nogues heeft het opperbevel over de verdediging op zich genomen. Hy heeft den maarschalk mede gedeeld, dat Marokko zyn zending zal vervullen en zich zal verdedigen. Marokko verdedigt zich. Franschen en Marokkanen bewaart uw kalmte. Laat u niet verleiden door buitenlandsche pro paganda. Volgt onzen chef, generaal Nogues, volgt den maarschalk. Het gaat om onze eer en onze toekomst. FRANSCHE REGEERING RICHT OPROEP TOT HET FRANSCHE VOLK. De Fransche regeering heeft den volgenden oproep gericht tot de bevolking: „Wij sporen de Franschen aan om zich niet door bepaalde buitenlandsche zenders op een dwaalspoor te laten brengen. De regeering zal u van alle gebeurtenissen op de hoogte houden. Het antwoord van maarschalk Pétain aan pre sident Roosevelt wyst iedereen op zyn plicht. Discipline, kalmte en eensgezindheid zyn noodig. Admiraal Darlan bevindt zich op zyn post. Frankryk heeft andere beproevingen door staan* Het zal ook deze doorstaan, welke Frank ryk wordt opgelegd door een land, waarvoor reeds Fransch bloed werd vergoten. De eer eischt dit." De algemeen gevolmachtigde van de Fransche regeering in het bezette gebied, ambassadeur De Brinon, verklaarde gistermiddag aan journalis ten, dat men thans op een beslissend punt van den oorlog is aangekomen. Maarschalk Pétain heeft het bevel tot de verdediging gegeven, Frankrijk is weer eens het slachtoffer geworden van een Engelschen en thans ook van een Amerikaanschen aanval. Het zal zich met alle beschikbare middelen en met alle middelen, waarover het eventueel nog de beschikking krygt, verdedigen. Bovendien deelde De Brinon nog mede, dat Laval heden aan de autoriteiten in de Noord-Afrikaansche bezitting en van Frankryk bevel gegeven heeft er voor te zorgen, dat de Amerikaansche diplomatieke en consu laire vertegenwoordigers in deze gebieden bui ten staat gesteld worden, schade aan te richten. GENERAAL GIRAUD. Naar aanleiding van een van Britsche zyde om agitatorische redenen verspreid bericht, als zou generaal Giraud het opperbevel over de Fransche strydkrachten in Noord-Afrika op zich genomen hebben om de bezetting door de Amerikanen te steunen, meldt Havas-Ofi, dat men in bevoegde kringen te Vichy dit bericht volkomen verzonnen noemt. Generaal Giraud bevindt zich in Frankryk. De Fransche omroep heeft den tekst gepu bliceerd van een schryven van Giraud aan Pétain, waarin Giraud den maarschalk de ver zekering van zyn loyaliteit geeft. Dit schryven is gedateerd op 4 Mei van dit jaar. Giraud herinnert er aan, dat Pétain hem op de hoogte had gesteld van zyn politiek jegens Duitsch land en hy verklaart zich met die politiek niet slechts accoord, maar geeft den maarschalk te vens zyn eerewoord als officier, dat hy niets zal ondernemen, dat het werk van Pétain, Dar lan of Laval zou kunnen benadeelen. Generaal Giraud beroept zich op zyn loopbaan, die den waarborg geeft, dat hy zyn belofte van loyali teit zal houden. ENGELSCHE MEDEDEELING AAN SPANJE EN PORTUGAL. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, heeft op het Foreign Office, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, de ambassa deurs van Spanje en Portugal ontvangen en hun mededeelingen voor hun regeeringen over handigd. Uit dezelfde bron verluidt, dat de Britsche ambassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, op dracht heeft gekregen de Spaansche regeering

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1