83sie Jaargang ZATERDAG 7 NOVEMBER 1942 No. 25342 De veldslag in Egypte Van stellingoorlog tot bewegingsoorlog Amerikaansche en Japansche vlootverliezen De krijgsgevangenen Vijandelijkheden op Madagascar gestaakt Verspreide Berichten De hooikist is uw spaarpot BINNENLAND 7 November - Dag der oude W.A. STADSNIEUWS Een „Dag der Nederl. Politie" Bekanntmachung LEIDSCH DAGBLAD Directeur 'J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 I Hoofdredacteur B. W. Menkhorst, Leiden. Pl.verv.: K. Been, Leidon. De A-N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van Duitsche zijde toont men zich omtrent het verloop van den strijd in Egypte nog steeds zeer terughoudend, doch uit de uitlatingen van bevoegde kringen blijkt, dat men groot ver trouwen stelt in de veldheerseigenschappen van generaal-veldmaarschalk Rommel, èen ver trouwen, dat op grónd van vroegere ervaringen alleszins gerechtvaardigd schijnt te zijn. Van een stellingoorlog is de strijd thans ge worden tot een bewegingsoorlog, waarin de wederzijdsche pantserformaties de grootste rol spelen. Rommel heeft zijn troepen teruggetrok ken en zijn verdediging is thans elastischer. De gevechten vertoonen thans het typisch beeld van den woestijnoorlog, waarin de opperbevelhebber van de pantserarmee Afrika een meester is ge bleken. Meermalen reeds heeft hij met zijn eliteleger, dat zijn kracht minder aan numerieke sterkte dan wel aan superieure kwalitatieve eigenschappen ontleent, massale aanvallen van den tegenstander in zijn voordeel doen eindigen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat hij bij El Agheila met 30 pantserwagens een einde maakte aan den stormachtigen opmarsch van massale Britsche pantserformaties, die, nadat zij geen mogelijkheid meer hadden, de brandstofvoor raden aan te vullen, werden omsingeld en ver nietigd, hetgeen de krijgskansen ten nadeele van Engeland deed verkeeren. Militaire kringen leggen er den nadruk op, dat de Engelschen niettegenstaande hun uiterste krachtsinspanning en de dienovereenkomstig zware verliezen aan menschen en materiaal, nog steeds geen enkel operatief doel hebben kunnen bereiken. De 90 K.M. lange strook woestijn, die Foeka van El Alamein scheldt, is als zoodanig niet te beschouwen. Het doel van de Engelschen is, daaromtrent bestaat te Berlijn geen twijfel, de Noord-Afrikaansche havens in handen te krijgen om van daaruit een tweede front te openen. Daarentegen zijn thans de ravitailleerings- wegen voor het Britsche achtste leger langèr geworden en voor de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten korter. Deze omstandigheid is in dezen materiaalslag van groote beteekenis en zij zal zich voor de Engelschen, die hun kracht zoeken in massale aanvallen, in sterkere mate doen gevoelen dan voor de tegenpartij. Het ravitailleeringsprobleem is voor de Engelschen ongetwijfeld grooter dan voor Rommel's troepen. Nog meldt het^ D.N.B., het bovenstaande grootendeels dekkende: „Rommel is evenals voorheen vrij in het nemen van operatieve, beslissingen". Met deze woorden kenschetste men in miltaire kringen te Berlijn den huldigen stand van den slag in Egypte. Men legt in dit verband den nadruk op het feit, dat maarschalk Rommel erin geslaagd is zijn troepen van den vijand los te maken en op een nieuwe, voorbereidende verdedigingslinie terug te trekken. Duitsche militairen verklaren naar aanleiding hiervan, dat maarschalk Rom mel thans niet alleen zijn krachten beter kan opstellen, doch dat hij daarmede ook de vijan delijke ravitailleeringslinies heeft verlengd, ter wijl zijn eigen ravitailleeringslinie tegelijkertijd verkort is. Ook thans verklaren bevoegde Berlijnsche in stanties inzake de gevechten in Egypte, dat de aanvallende Britten nog steeds niet een opera- tidt doel hebben bereikt, tenzij het doel van hun offensief is geweest 90 kilometer woestijnzand in handen te krijgen. De offers, die de Engel schen 'hiervoor hebben 'gebracht, noemt men in militaire kringen onevenredig hoog, waarbij men den nadruk legt op het feit, dat de oorlog in Noord-Afrika ongeveer ter hoogte van Foeka thans weer het karakter van een bewegings oorlog begint aan te nemen, een oorlog waar maarschalk Rommel van houdt en waarin hij een onbestreden móester is. Berlijnsche deskundigen wij2£n bij het bespre ken van den slag in Egypte vooral erop, dat hoe meer troepen in den woestijnoorlog in den strijd worden geworpen, des te moeilijker ook het vraagstuk van hun ravitailleering wordt. Dit is ook de reden, waarom maarschalk Rommel in Noord-Afrika steeds slechts met een betrekkelijk klein keurleger zijn operaties heeft uitgevoerd. Men ontkent in de Wilhelmstrasse, geenszins, dat de huidige gevechten zwaar zijn, waarbij, naar men verklaart, naast de Duitsche de Ita- liaahsche troepen zich bijzonder dapper hebben geweerd. Evenwel echter, zoo verklaart men tenslotte na erop gewezen te hebben, dat maar schalk Rommel zoowel over een reusachtig operatiegebied als ook over alle belangrijke Noord-Afrikaansfche havens beschikt, is het den Engelschen ondanks hun strijdmacht nog niet gelukt den oorlog op het gebied van Libye over te brengen en wordt er, evenals voorheen, nog steeds in Egypte gestreden. In een door radio Tokio verspreide samen vatting van de Amerikaansche en de Japansche verliezen wordt gezegd: In den tijd tusschen 25 Augustus en 26 Oc tober heeft de Amerikaansche vloot in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan verloren: een slagschip, vijf vliegkampschepen, 16 kruisers, 14 torpedojagers, negen duikbooten, een mijnen veger en een oorlogsbodem van onbekend type,' dus in totaal 47 oorlogsschepen, alsmede 16 transportschepen. In hetzelfde tijdvak gingen aan Japansche zijde verloren: twee kruisers, drie torpedojagers, een duikboot, dus zes oorlogsschepen alsmede vijf transportschepen. De verhouding tusschen de Amerikaansche en de Japansche verliezen be draagt dus 7 tegen 1. De Amerikaansche lucht macht heeft in' denzelfden tijd 577 vliegtuigen, de Japansche luchtmacht 185 vliegtuigen ver loren, hetgeen overeenkomt met een verhouding van 3 tegen 1. (D.N.B.). De Japansche minister van buitenlandische zaken. Tani, heeft de volgende verklaring af gelegd De Japansche regeering, die door de Duitsche in kennis is gesteld van de menschonwaardige behandeling der Duitsche krijgsgevangenen door de~Britsche autoriteiten en van'het Brit sche voornemen tot uitbreiding der repressailles over Italiaansche krijgsgevangeneen kan deze ontwikkeling niet onverschillig gadeslaan. De Japansche regeering vestigt de aandacht der Britsche autoriteiten op het feit, dat, inge val de Britsche regeering haar houding in deze aangelegenheid niet wijzigt, de Japansche re geering genoodzaakt zou zijn in overeenstem ming met de vergeldingsmaatregelen der Duit sche regeering nieuwe stappen te overwegen, om I een verandering van de houding der Britsche I regeering te bewerken. En wel zou de Japansche regeering de behandeling, welke tot dusverre aan de Britsche gevanèenen in haar handen wordt toegestaan, met betrekking tot de menschelijkheid herzien, zooals geëischt wordt door de vriendschap met de verbonden landen". Het departement van buitenlandsche zaken maakt voorts bekend, dat de Japansche regee ring in de laatste helft van October een krachtig protest heeft ingediend bij. de regeeringen van de Ver. Staten en Canada tegen de „onredelijke en onbehoorlijke" behandeling van Japansche onderdanen, waarin onmiddellijke stappen wor den geëischt tot verbetering daarvan (Domei). Te Vichy is een officieel communiqué uitge geven waarin gezegd wordt, dat na twee maan den van fel verzet de vijandelijkheden op Ma dagascar zijn gestaakt. De Fransche radiozen der op het eiland zendt niet meer uit. Op 5 November om 15 uur 10 heeft hij als laatste mededeeling de volgende boodschap uitgezon den: „De gebeurtenissen ontwikkelen zich met verrassende snelheid. Wij breken de verbin ding af." Eenige uren tevoren bad de gouverneur- generaal nog verslag uitgebracht over de hope- looze positie der verdediging. Ambalavao had acht dagen lang verzet gepleegd en in den nacht van 3 op 4 Nov. moest het stadje onder den druk van 2000 aanvallende Engelschen ca- pituleeren. De opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten op Madagascar had van toen af nog slechts 27 Europeesche soldaten ter be schikking. In overleg met de regeering en we gens het nuttelooze van verder verzet heeft hij derhalve op 5 Nov. met den vijand onderhande lingen geopend om de vijandelijkheden te sta-, ken. Het communiqué eindigt met een schilde ring te geVen van het geheele verloop van den strijd op Madagascar: D.N.B.) Maarschalk Pétain heeft een boodschap ge richt aan den gouverneur-generaal van Mada gascar, Annet, waarin hij hem zijn grootste erkentelijkheid uitsprak voor het verzet dat hij bij de verdediging van dit Fransche koloniale gebied heeft geboden. Annet en de opperbevel hebber der Fransche troepen op Madagascar, generaal Guillemet. worden door hun vermel ding in het Fransche staatsblad voor hun op treden geëerd. (D.N.B.) REDE VAN STALIN. Stalin heeft, naar radio Moskou meldt, naar aanleiding van den 25sten verjaardag van de bolsjewistische revolutie in een rede gesproken over de noodzakelijkheid van het tweede front. Naar zijn meening zijn de successen van de Duitsche troepen een gevolg van het ontbreken van het tweede front. Een tweede front, zoo zeide Stalin, is absoluut noodzakelijk, omdat het ontbreken hiervan „tot een fatalen afloop" kan leiden. Als program der sovjets en de bond- genooten noemde Stalin: „Uitroeiing van de raciale exclusiviteit, territoriale onaantastbaar heid en bevrijding van de onderdrukte volken". In verband met dit .jubileum" laat de Duit sche pers het licht vallen op de gevaren, die Europa en de rest van de wereld van den kant van het bolsjewisme bedreigen, en wijst er op, dat Duitschland te zamen met zijn Europee sche bondgenooten het militaire bolsjewisme heeft gedwongen tót den beslissenden strijd en daarmede het Duitsche rijk en het Europeesche vasteland ja de wereld, met inbegrip van degenen, die (Se oogen nog gesloten willen hou den, van de ergste ramp der menschheidsge- schiedenis heeft gered. De „Deutsche Allge- meine Zeitung" herinnert er aan, dat Stalin van de gebeurtenissen van 7 November 1917 heeft gesproken als van de „eerste etappe der wereldrevolutie^. (DN.B.). (D.NB.) ALLE HAVENS IN JUTLAND VOOR NEUTRALE SCHEEPVAART VERBODEN. Volgens eerf mededeeling van de marine-auto riteiten aan de Zweedsche Westkust zijn alle havens in Jutland ten noorden van de Limfjord voor neutrale schepen sedert 1 November ver boden. Een uitzondering op deze bepaling wordt slechts gemaakt voor schepen in nood. (D.NB.) UTRECHT HEEFT EEN STATIONSBIOSCOOP Utrecht heeft een primeur en niet alleen van het geheele land, doch waarschijnlijk van ge heel Europa! Op het centraal station kan het publiek, dat wachten moet omdat het te vroeg aan den trein gekomen is, of te laat kwam om een bepaalden trein nog te halen, of mogelijk langen tijd op een aansluiting moet wachten, gebruik maken van de ,'spoorbioscoop". De „spoorbio" is ondergebracht in een spe ciaal daartoe verbouwd spoorwegrijtuig. De wagon is voor dit doel geheel verbouwd. Het j ipterieur is geheel als bioscoopzaal ingericht. I Er zijn 64 gemakkelijke zitplaatsen en de films worden geprojecteerd op een vrij groot doek. De I ingang is aan de achterzijde van den wagen, de uitgang aan de voorzijde. Tijdens de voor stelling blijft de verlichting branden en >deze is van een dergelijke constructie, dat het licht absoluut geen invloed heeft op de projectie. Links van het doek bevindt zich een verlichte klok, die men in een dergelijk stationstheater nu eenmaal niet kan missen, doch men wordt ook nog op andere wijze aan het tijdstip van vertrek van een bepaalden trein herinnerd. Aclfit minuten voor het vertrek van een trein, wordt er een verlicht plaatje zichtbaar onder het doek waarop de richting vermeld staat van den trein die over 8 min. zal vertrekken. Bo vendien is er in de zaal een geluidsinstallatie, die de officieele stationstierichten doorgeeft, z^oodat men ook daarmede op de hoogte blijft. De vertooningsduur van het programma be draagt 20 minuten en plaatskaarten zijn ver krijgbaar in de bij de „spoorbio" opgestelde automaten. Het theater wordt des winters ver warmd, terwijl een speciale installatie des zo mers voor een frissche en koele temperatuur zorgt draagt. Eiken Vrijdag zal een nieuw programma wor- I den vertoond, dat hoofdzakelijk uit natuur- en sportfilms bestaat. Bezuiniging op gas en electriciteit bij het ko ken is evan noodzakelijk als besparing op het verbruik van kolen. Dit wil zeggen, dat elke huisvrouw met overleg dient te werk te gaan, zoowel in de kamer als in de keuken. Onwille keurig gaan bij velen de gedachten terug naar de vorige mobilisatieperiode en er zweeft hun een hooikist voor oogen. waarvan zij de kwali teiten in alle opzichten hadden leeren waardee- ren, ook al mag gezegd worden, dat zij dikwijls vooral in klein behuisde gezinnen een „sta- in-de-weg" vormde. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat dit gebruiksvoorwerp in den loop der jaren, toen de noodzakelijkheid er van steeds minder werd. op den achtergrond is geraakt. Nu de uiterste zuinigheid echter we derom moet worden betracht, kan het wel haast niet anders of aan de hooikist wordt opnieuw de plaats ingeruimd, welke haar toekomt. Dat wil zeggen: de verstandige huisvrouw doet zulks. In deze periode .waarin het ieders belang is zoo zuinig mogelijk met gas en electriciteit om te gaan indien men geen gevaar wil loopen straks door afsnijding van den toevoer geheel „zonder" te zitten zal de hooikist een uit komst beteekenen. Dit geldt zoker voor degenen, die tot nog toe hebben verzuimd dit huishou delijk voorwerp een eereplaats in de keuken te geven. Door haar echter elk uur te gebruiken voorkomt men overschrijding van het toegewe zen rantsoen gas en electriciteit. Nuttigheid gaat in dezen tijd boven gemak. Brengt dus voortaan het eten slechts aan de kook, om het daarna meteen in de hooikist te zetten. Breekt met de oude sleur en past u aan bij de elschen des tijds. Wikkelt, wanneer u de spijzen warm wilt houden, enkele oude kranten om de pannen. Het is een eenvoudig, maar probaat middel. En wat meer zegt: het bespaart u het ongemak van een eventucele afsnijding van den toevoer. De bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit voor kookdoeleinden. voor verlich ting en voor verwarming is een dringende nood zakelijkheid, waaraan geen enkele huisvrouw zich in haar eigen belang mag onttrekken. Juist daarom moet men de hooikist thans in eere houden. Zij bespaart stroom en gas. DE W.A. IS DE KERN, DE KEURTROEP DER BEWEGING. De heer J. J. van der Hoüt schrijft: Het is vandaag tien jaar geleden, dat Mus sert, de leider de N.SB., voor het eerst de WA. in het leven riep. Er zullen buiten de enkele tientallen, die vol geestdrift en vuur voor de totstandkoming van een dergelijke weerbare formatie op de bres hadden gestaan, weinig Nederlanders geweest zijn, die beseffen, welk een grooten invloed deze daad op de politieke ontwikkeling in Nederland zou hebben. En zelfs die enkele tientallen, die op den eersten landdag der NBB. gehoond, bespot en gesteenigd door een vijandig publiek, uittrokken in hun zwarte hemd, zullen niet allen hebben kunnen gelooven, dat tien jaar later hun op volgers door alle steden en dorpen van Neder land zouden marcheeren zonder dat practisch nog een tegenstander zal spotten en hoonen, laat staan steenigen. Weinig formaties in Ne derland zullen dan ook kunnen terugzien op een meer wisselvallig en belangwekkend bestaan dan de WA. Uit enkele tientallen, die voorals nog moeite genoeg hadden zich staande te houden tegen de terreur der vijandige meerder heid en die zich^ menigmaal letterlijk met de vuist een weg moesten banen, groeide een hechte gemeenschap van omstreeks vijf en twintig duizend man, waarvan meer dan 60 procent thans zijn dienst doet aan een der fronten, waai- om het leven van Europa en ons vaderland wordt gestreden. In de jaren, dat de oude W.A. heeft bestaan, heeft zij over de belangstelling van vriend en vijand niet te klagen gehad. Waai' propaganda voor de nationaal-socialistische beweging moest worden gevoerd, waar werk moest worden ge daan of bereikte resultaten moesten worden verdedigd, daar was de WA. steeds vooraan en veroverde zich aldus een bijzondere plaats in de harten van alle Nederlandsche nationaal-socia- listen. Ook den vijanden van het nationaal-socia- lisme ontging de beteekenis van een dergelijke actieve weerbare en strijdbare formatie niet. Zij toonden hun belangstelling echter op een an dere wijze: verbod op verbod volgde en het eene was nauwelijks afgekondigd of de speciale wensch van de joden van „het volk" ten aan zien van het volgende werd reeds ingewilligd totdat ten slotte Mussert juist enkele dagen voor de afkondiging van het totale verbod de WA. vrijwillig ophief. Dat het den leider en zijn weermannen bei den zeer zwaar viel, blijkt wel uit de wijze, waarop de opheffing der WA. in plechtige bij eenkomsten overal plaats greep. Alom zwoeren de zwarte kerels den duren eed trouw te blijven en gereed te staan op het oogenblik, dat zij opnieuw met vliegende vaandels en slaande trommen in het zwarte hemd zouden kunnen uittrekken. Overal bewaarden zij op verschillende manie ren den onderlingen band en toen na den vijf tienden Mei 1940 het zwarte hemd opnieuw te voorschijn kon worden gehaald, stonden hon derden „oude" weermannen op het eerste sein gereed om overal afdeelingen op te richten en uit te bouwen. Duizenden nieuwe kwamen er bij en in enkele maanden was de W.A. zoover gevorderd, dat op 9 November meer dan vijf duizend volledig ge- uniformeerde weermannen met vaandels en trommen en eigen muziek voorbij den leider marcheerden, die hen vanaf den Dam inoogen- schouw nam. Sindsdien is de WA. in aantaj gegroeid en heeft zij Jiaar mannen zien uitgaan naar alle hoeken van ons werelddeel, naar Afrika, en naar de zeeën om oqk daar te ge tuigen, dat de trouw aan het eens gegeven woord en de trouw aan de toekomst van ons volk hoogste wet voor de W.A. waren en zijn. Wanneer thans Nederlanders de naam van den Nederlandschen soldaat in deze wereld op nieuw vestigen, dan zijn onder hen minstens driekwart mannen uit de W.A. Wanneer in het vaderland de propaganda vdbr het nationaal-socialisme haar uitwerking niet mist en steeds nieuwe wegen worden ge gaan en mogelijkheden worden geopend, dan is dat veelal te danken aan het onvermoeide werk der WA. VOOR DE EERSTE «MAAL IN ONS LAND OP 14 NOVEMBER. Het ls helaas niet te ontkennen, dat in ons land de verhouding tusschen het volk en de Nederlandsche politie langeren tijd in verschil lend opzicht veel te wenschen overliet. Van de zijde van het publiek was en is er nog steeds een opvallend gebrek aan begrip voor de hoogst belangrijke dienende taak van dit overheidsor gaan. Op zichzelf behoeft dit verschijnsel nie mand te bevreemden. Voor een deel verricht de politie haar taak immers op negatieve wijze. Het is niet aangenaam, wanneer men in het openbaar een waarschuwing of een bekeuring krijgt. Men moet echter begrijpen, dat de politieman daarmede niet anders dan zijn plicht doet, zijn plicht tot bescherming der gemeenschap, tot bescherming van anden^n, van onze en hun kinderen wellicht. Onder de moeilijke omstan digheden van thans zet hij zich in alle stilte en bescheidenheid in voor zijn volk. Dag en nacht, bij regen en bittere koude is hij in de steden en op het platteland op zijn post. Dank zij hem .kunnen wij rustig slapen. Dag en nacht staat hij klaar, wanneer wij hulp behoeven en niet zelden riskeert hij voor onze veiligheid en ter bescherming van ons bezit zijn leven. In waar heid en in de nobelste beteekenis van het woord wil de politie niet anders dan zijn: vriend en helper van het volk. Om deze zinvolle en schoone opgave te doen beseffen en tevens den politieman zelf in de gelegenheid te stellen op bijzondere meer posi tieve, en voor het publiek begrijpelijke wijze, het dienende van zijn taak tot uitdrukking te brengen, is thans ingesteld „De dag der Neder landsche politie", welke voortaan ieder jaar zal worden gehouden, dit jaar voor het eerst en wel op 14 November. Op dezen dag zal de politieman in ons ge heele land getuigen van zijn geest van paraat heid en van zijn wil om slechts de vriend, hel per en beschermer van zijn volk te zijn. De po litie'zal zich daartoe onder het volk begeven; zij zal door marschen en sportwedstrijden haar lichamelijke getraindheid bewijzen, zij zal maal tijden voor kinderen uit "behoeftige gezinnen organiseeren en ook gezellige kindermiddagen. Voorts zullen er in verschillende groote ge meenten concerten van politiemuziekcorpsen op pleinen en straten plaats vinden, er zal hiel en daar ook gelegenheid tot het bezichtigen van de politiebureaux worden gegeven, er zullen zijn: politiehonden-demonstraties, kportdemon- straties door politiemannen. En dan zal depolitie, overal, in stad en land. er op dezen dag met de collectebus van Winterhulp op uittrekken, ten einde den nood van vele behoeftigen te kunnen lenigen. Aan deze collecte zullen ook de hoogste politie-auto- riteiten deelnemen en de totale opbrengst er van zal op passende wijze door een deputatie bestaande uit politiemannen van alle rangen, aan de Stichting Winterhulp worden aangeboden. Dit wat betreft de actie naar buiten. Tijdens corpsavonden, welke in aansluiting hierop worden gehouden en waarin onder het corps zelf wordt gecollecteerd *zal vooral op het s^mbolieke van den dag der Nederlandsche po- lietie worden gewezen. DE AGENT EN HET KIND. De programme's van de verschillende steden voor den dag der Nederlandsche politie zijn ont worpen en zullen worden uitgevoerd door de politiemannen zelf. Wanneer men kennis neemt van de verschillende ontwerp-programma's dan beseft men wel heel duidelijk, hoe goed de politie in ons land de diepe beteekenis, van haar-opgave onder ons volk begrijpt, hoe zij doordrongen is van haar plicht, te dienen en te helpen. En speciaal hoezeer zij doordrongen is van haar op voedende taak ten aanzien der jeugd. Zeer zinvol wordt het essentieele van dezen dag belicht door een affiche, voorstellende een agent met een kind. Hoewel natuurlijk een groote lijn ls uitgestip peld, zou het gemakkelijk geweest zijn voor de organisatie van dezen dag bepaalde dingen voor te schrijven. Men heeft evenwel afgezien van DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT! Arbeidsdienst, politie, brandweer en -talrijke andere formaties hebben uit de W.A., een deel van hun kader, betrokken. Herhaaldelijk worden tot openbare ambten mannen geroepen, die in de W.A.- hun opleiding en hun vorming genoten. Waar in 1932 de nadruk lag op het verdedi gende deel van de taak, heeft in 1942 ongetwij feld het positieve stuwende en bouwende deel de meeste aandacht. Niemand die het nationaal-socialisme in Ne derland wil beoordeelen, zal daarbij kunnen voorbijgaan aan de W.A., die thans tien jaar naar het woord van Mussert „de kern, de keur troep der beweging" is geweest en als het ware de belichaming is van den nieuwen Nederland schen mensch van morgen, die geestelijk en lichamelijk weerbaar en gemeenschaosmensch zal zijn.. HET ONDERLINGE VERZEKERINGS BEDRIJF ONDER TOEZICHT VAN DE VERZEKERINGSKAMER. In de Staatscourant van 30 October is afge kondigd het tweede besluit van den secretaris generaal voor bijzondere economische zaken tot uitvoering van het besluit No. 218/1941 betref fende het verzekeringswezen. Volgens dit uit voeringsbesluit zijn bepaalde' verplichtingen op gelegd aan de Verzekeringsinstellingen, die op onderlingen grondslag een of meer der hierna té noemen takken van verzekering uitoefenen: brand, inbraak, diefstal, waterleidingschade en storm. Dit uitvoeringsbesluit is van - toepassing op alle verzekeringsinstellingen, die op onder lingen grondslag dergelijke takken van verzeke ring uitoefenen, van welken aard de, instellin gen ook zijn vereenigingen. onderlinge, coö peratieve vereenlgingen. stichtingen enz. en zelfs indien zulks mocht voorkomen, ook op natuurlijke personen, vennootschappen onder firma, commanditaire en naamlooze vennoot schappen. In de eerste plaats zijn deze verzekeringsin stellingen volgens artikel 2 van het besluit ver plicht zich vóór 14 November 1942 schriftelijk bij de verzekeringskamer te Amsterdam aan te melden. Voorts zijn deze verzekeringsinstellin gen onder het toezicht van de Verzekeringska mer gesteld. In verband hiermede moet de voorgeschreven goedkeuring voor de oprichting, fusie, of liquidatie van een zoodanige onder linge verzekeringsinstelling voortaan aan de Verzekeringskamer worden gevraagd. Onderlinge verzekeringsinstellingen, die geen brand-, inbraak-, diefstal-, waterleidingschade-, of stormverzekeringen afsluiten, behoeven, in dien z\j hun bedrijf niet een of meer der hier genoemde takken van verzekering wenschen uit te breiden, de goedkeuring van de Verzeke ringskamer. MUSTERUNG DER GEBURTSJAHRGANGE 1904 UND 1905. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Ge- burtsjahrgange 1904 und 1905 auch dic- jenigen, die bereits vor oder wahrend des Krieges gedient haben, odcr durch Wehrer- satzdienststellen der Heimat erfasst, ge- mustert, unabkömmlich, bercitgestellt oder zurückgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: A) Aus den Provinzen Südholland und See- land in Den Haag, Schule. Frederikstr. 28 am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A-A; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—S; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben T—Z. B) Aus der Provinz Nordholland in Amster dam-O., Schule. Iepenweg 13 am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—J; am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—Q; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben RZ. C) Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkom- mandantur Zwolle, Rojensingel 13 am 16.11.1942 vorm.'8.30 Uhr die Buchstaben A—O; am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben P—Z. D) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Don Boscostr. 18 am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—H; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben f—R: am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben SZ. E) Aus der Provinz Limburg bei der Wehr- machtkommandantur Maastricht, N, Martens- port 2 am 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben F—H; am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben I—L; am 26.11,1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben M—P; am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben Q—S; am 28.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben T—Z. Die Meldepflichtigen haben Ausweispapiere und 3 Passbilder 37-52 mm. in bürgerllcher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezent mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zuriickerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld, Den Haag. den 26. Oktober 1942. Der Reichskommissar für die besetzten Niederl&ndischen Geblete, der General- kommissar für das Sicherheitswesen Gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizel. een schablone-viering om den corpsen gelegen heid te geven eigen initiatief te ontplooien en te toonen wat er in hun midden leeft. Daarbij zijn de mogelijkheden lang niet overal dezelfde. Deze zijn b.v. voor de gemeente-veldwacht en de over het platteland verspreide marechaussees, die ook meedoen, anders dan die van een stede lijk corps. Van hetgeen de verschillende corpsen doen, kunnen en willen wij hier geen - voorbeelden geven. Een uitzondering moge echter worden ge maakt voor het programma, ontworpen door een politiecorps uit een ofizer groote steden, door te wijzen op drie onderdeelen daarvan. Op 14 November zal dit politiecorps geheel op eigen initiatief en bekostigd door het gezamen lijk personeel het peetvaderschap op zich nemen van een aantal daartoe door de politiemannen zelf aangewezen gezinnen. Het geheele corps zal gedurende den komenden winter voor deze ge zinnen zorgen: het zal er op toezien, dat het dezen behoeftigen gezinnen aan niets ontbreekt. In deze geste vindt het dienende en zorgende karakter van de taak der politie wel een zeer nobele expressie. Doch daar blijft het niet bij. Eveneens op 14 November zal deze politie een inzameling houden van gedragen winterkleeding, li&ar door de Stichting Winterhulp opgegeven. En ten slotte zal dit corps een kindermaaltijd organiseeren waaraan duizend arme kinderen zullen worden onthaald op soep, stamppot met een bal gehakt, ijs en fruit. Ook dit alles wordt door de politiemannen zelf bekostigd. Voorts zal op 14 November van 11.45 tot 12.30 uur door de radio een reportage over het Politie opleidingsbataljon te Schalkhaar worden uitge zonden. WAT ER IN LEIDEN GESCHIEDT. Voor wat Leiden betreft, zullen onze Politie mannen als volgt hun medewerking verleènen: Op verschillende plaatsen zal zoowel des mor gens als des middags een aantal poli tie-mannen van hoog tot laag de bekende roode bus aan het publiek aanbieden. Ook het vrouwelijk po li tie-per§oneel zaL hierbij niet achter blijven, terwijl het Politie-muziekcorps des morgens een wandeling door de stad zal maken. Natuurlijk wordt het muziekcorps door de noodige collec tanten vergezeld. Onze rustbewaarders rekehen er op, dat het publiek hun medewerking op prijs stelt en niet zal nalaten een gift voor onze behoeftige stadgenooten in de bus te doen. Iedere gift is welkom. Ook aan onze minder goed bedeelde kinderen is gedacht. Zij bekomen des middags in de Stadsgehoorzaal een éénpansmaaltijd. De heilige Hermandad zal bij de uitdeeling van het eten behulpzaam zijn, terwijl het Poli- tie-muziekgezelschap den maaltijd mét pittige wijsjes zal opvroolijken. Indien nog tijd over is, zal daarna dit gezelschap nog een marsch dooi de stad maken, teneinde onze stadgenooten, die nog geen gelegenheid hebben gehad hun gift te offeren, daartoe in staat te stellen. De dag wordt besloten met een bioscoop voorstelling in het" Lido-Theater voor degenen, die aan dezen „Dag der Nederlandsche Politie" medewerking hebben verleend. De directie van het Lido-Theater stelde daartoe een gedeelte van het theater welwillend ter beschikking. Moge ons geheele volk dit prachtige voorbeeld van de politie ter harte nemen. Moge het zich op den '14den November op den dag der Neder landsche politie, bezinnen op de taak, die de politieman in alle bescheidenheid voor de ge meenschap verricht en dit tot uitdrukking bren gen in een ruime gift gedeponeerd in de collecte bus. Dan zal g,an den eigenlijk toch zeer mooien Hollandschen naam voor den politieman de diender nieuwe zin en beteekenis worden gegeven. Tot deskundigen bij de artsexamens aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam werden benoemd ór. A. H. Fortanier, dr. J. J. de Jong, dr. P. J. Kooreman. dr. J. Munk en dr. H. A. Snellen, allen alhier.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1