DONDERDAG 5 NOVEMBER 1942 No. 25340 Opnieuw 26 schepen tot zinken gebracht S3sfe Jaargang BUITENLAND De gevechten bij El Alamein Göbbels in „Das Reich" Verspreide Berichten De Arbeidsdienst BINNENLAND Nederfandsche vrijwilligers voor den Germaanschen strijd v v Duitschland strijdt voor Europa De V/i% Nederl. Staatsleening 1942 Berlijnsche Brief Nieuwe groenten in de Duitsche keuken Verduisteren: (LN/T IN LETUREN Kerk- en Schoolnieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lynen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.K. Been. Lelden. In aanvulling op het Duitsche weermachtbe- richt verneemt het D.NJ3.: De hevige gevechten op het Egyptische oor- logstooneel duren voort. De Duitsch-Italiaan- sche stellingen liggen met den rechtervleugel tegen het dal van Kattara, terwijl- de linker vleugel tegen de Middellandsche Zee leunt. Het dal van Kattara, dat een lengte van 300 km. en een breedte van 100 km. heeft en in de rich ting Oostwest loopt, ligt 133 meter beneden den zeespiegel en bestaat in het Noorden geheel uit een reusachtig zoutmoeras dat met voertuigen niet door te komen is. Daar het omtrekken van den rechtervleugel van het Duitsch-Italiaansche pantserleger dus onmogelijk was, moest gene raal Alexander besluiten tot een frontalen aan val. Hü koos voor zijn offensief den Noorde lijken sector van het front van El Alamein. De eerste aanvalsstoot had enkele plaatselijke doorbraken van de aan pantser- en infanterie- formaties sterk superieure Engelschen tot ge volg. Een door veldmaarschalk Rommel per soonlijk geleide tegenaanval trof met volle kracht het centrum van de Britsche aanvals- wig. Na een pantserslag van verscheidene uren moesten de Engelschen in den avond van den 8sten aanvalsdag hun geheele terreinwinst weer prijsgeven. Ondanks sterke verliezen aan pantserwagens en groote verliezen der in den strijd, gebrachte Australische, Grieksche en Gaullistische troe penformaties besloten de Britten tot voortzet ting van den aanval. Steeds weer werden golven pantsergevecht- wagens en gemotoriseerde eenheden tegen de Duitsch-Italiaansche steunpunten in den strijd gebracht om met steilten steu^i van de lucht macht de beslissende doorbraak te forceeren. Wanneer de Engelsche berichtendienst reeds van een bewegingsoorlog spreekt, is dit een be slist misleidende voorstelling van den toestand. Bij de uitgestrektheid van het gevechtsgebied, kan het voorkomen, dat een vijandelijke pant- serverkenningswagen of een gemotoriseerd voer tuig. dat gebruik maakt van hevige zandstor men, tusschen de Duitsch-Italiaansche bewa kingen binnen twee steunpunten doorrijdt. Deze doorgedruppelde vijandelijke strijdkrachten moeten óf terug óf worden in het achterwaart- sche gebied onschadelijk gemaakt. In feite is den Britschen troepen dank zij den ongebroken strijdgeest van het Duitsch-Italiaansche pant serkorps tot nu toe geen beslissende doorbraak gelukt. Om de Duitsch-Italiaansche steunpun ten en grendelstellingen vinden zware afzon? derlijke gevechten "van pantserwagen tegen pantserwagen plaats, die vaak op zeer korten afstand met zeer groote verbittering worden gevoerd en steeds weer de groote superioriteit der anti-tankwapens van de spilmogend- heden bewijzen. Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen hadden in groote mate deel aan den succesvollen afweer der vijandelijke aanvallen en konden ondanks de hooge eischen aan het Egyptische front aan hen gesteld, hun gewone hevige aanvallen op het eiland Malta voortzetten. De onafgebroken aanvallen der Engelschen met superieure infanterie- en pant serstrijdkrachten duren voort en men zal de ontwikkeling gedurende de komende dagen moeten afwachten. Vast staat, dat generaal- veldmaarschalk Rommel voor aire operatieve beslissingen volledige bewegingsvrijheid bezit. Het wekelijksche hoofdartikel van minister Göbbels in „Das Reich" trekt onder den titel „Op de proef gesteld" een parallel tusschen het tegenwoordig stadium van den oorlog en den strijd om de macht, dien de nat.-soc. party in de tweede helft van 1932 heeft gevoerd. Evenals destijds zijn ook thans de vijanden slechts eensgezind in het negatieve, in hun haat. Reeds in den vorigen wereldoorlog zat het Duitsche volk volgens dr. Göbbels in een oververhitten ketel met de keus naar buiten over te koken of inwendig te ohtploffen. Het laatste werd toen gekozen en deze ontploffing nam geen einde, want zij werd door den over druk van den ketel voortdurend gevoed. Onze huidige uitval naar buiten moet en zal lukken. Hij is zoo grootsch opgezet en met zulke gigantische middelen ondernomen, dat hij een uniek waagstuk vormt. Het lot heeft ons in het zadel gezet, we moeten nu rijden. De strijd, waarmede wij twintig jaar geleden in de com munistische wijken der groote steden begonnen, is nu in continentale dimensies weer opge vlamd. Weer vergaderden zich rondom sikkel en hamer alle krachtelooze burgerlijke elementen, die op eigen beenen niet mepr kunnen staan en daarom steun en toeverlaat zoeken bij hun grimmigsten vijand. Wij hebben den ons voor de zooveelste maal toegewqrpen handschoen weer opgeraapt. Van dezen strijd der giganten zal men nog in de verste eeuwen zingen en spreken. De wet van het eeuwige „sterf en ontsta be- heerscht weer ons volk. Zij moet haar vervul ling vinden. De oorlog is de laatete proef. Daarvoor staan we nu. De weg. die achter ons ligt. was steenachtiger en doorniger dan die voor ons ligt. Als we op den top komen, zien wij ver uit over het land en overal aanschouwen we grond, die ons toebehoort. (D.N.B.) HET NATIONALE CONGRES VAN DE FRANSCHE VOLKSPARTIJ. De eerste* zitting van het vierde nationale congres van de Fransche volkspartij is te Parijs geopend. Ongeveer 6500 gedelegeerden uit ge heel Frankrijk en uit hetkoloniale rijk waren aanwezig. Bij het begin der vergadering werden telegrammen gestuurd aan maarschalk Pétain en minister-president Laval. Hierna hield de oprichter en leider van de Fransche volkspartij Doriot een rede, waarin hij de beginselen op het gebied van de blnnen- en buitenlandsche politiek van zijn partij op nieuw definieerde. Bij zijn verklaring dat Frankrijk met Duitschland tot overeenstem ming moet kómen om Fransch-West-Afrika en Marokko doeltreffend te kunnen verdedigen, werd Doriot door de toejuichingen der verga dering het spreken belet. Sprekende over de betrekkingen van Frank rijk met Italië, verklaarde Doriot, dat, wanneer Frankrijk in het nieuwe Europa is opgenomen, de oplossing van alle vraagstukken niet moei lijk kan zijn. (Interinf). BINNENKORT REDE VAN CHURCHILL. Churchill zal zoodra het Lagerhuis weer bij eenkomt, een uitvoerige verklaring afleggen over den oorlogstoestand, zoo meldt de Britsche be richtendienst. (D.NB.) SAUCKEL DANKT MEDEWERKERS. De algemeen gemachtigde voor de werkkrach ten, Gauleiter en Reichsstatthalter Sauckel, heeft tot de ambenaren en employé's van de werkkrachten- en bemiddelingsbureaux in het AANWIJZING VAN DIENST PLICHTIGEN. In de staatscourant van gisteren is op genomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van algé- meene zaken betreffende de aanwijzing van het aantal arbeidsdienstplichtigen en het tijdstip van opkomst. Hierbij wordt bepaald: Zij, die geboren zijn van en met 1 Oc tober 1924 tot en met 31 December 1924, en niet of niet volledig in een beroep of bedrijf werkzaam zijn en geen geregelde beroeps- of schoolopleiding volgen, zullen voor zooveel zulks naar het oordeel van den commandant van den Nederland- schen Arbeidsdienst noodig is worden opgeroepen tot het vervullen van arbeids- dienstplicht gedurende het tijdvak van 4 Januari t/m. 12 Juni 1943. Zij, die aangesteld zijn of voor 1 Januari 1943 aangesteld worden in open baren dienst of bij het bijzonder onder wijs en geboren van en met 2 April 1922 tot en met 31 Maart 1923, worden opge roepen voor het vervullen van arbeids dienstplicht gedurende het tijdvak van 4 Januari t/m. 12 Juni 1943. Zij, die in het bezit zijn van een in 1942 verworven einddiploma van het gymna sium of de hoogere burgerschool b of van een met een zoodanig diploma gelijkgesteld getuigschrift, die den leeftijd van "18 jaar hebben bereikt en zich hebben opgegeven voor den in September 1942 aangevangen cursus van scholen voor middelbaar nij verheidsonderwijs of met het oog op dien cursus eenige practische vooropleiding hebben gevolgd of zullen volgen, worden opgeroepen voor het vervullen van ar beidsdienstplicht gedurende het tijdvak van 1 Juli t/m. 15 December 1943. Groot-Duitsche rijk en in alle geannexeerde en bezette gebieden een oproep gericht, waarin hij zijn dank en erkentelijkheid jegens zijn mede werkers uitspreekt voor hun prestaties. De oproep wijst op den omvang der taak, die de laatste maanden is verricht en doet een be roep op alle medewerkers der Duitsche arbeids bemiddeling niet te versagen, alvordens de al- geheele overwinning is bevochten. De algemeen gemachtigde betoogt met allen nadruk, dat het er om gaat de behoefte aan werkkraphten in Duitschland en de bezette ge bieden binder alle omstandigheden te dekken. (d;nb.) WAARSCHUWING VAN KNOX. Naar uit de berichten der Zweêdsche corres pondenten blijkt, is een fel conflict ontstaan tusschen den Amerikaanschen minister van ma rine, Knox. en een deel der Amerikaansche pers. Op een persconferentie heeft Knox de opti mistische berichten van zijn eigen departement over den strijd op den Stillen Oceaan krachtig tegengesproken. Hij zei o.a.: Ik vrees, dat de koppen van een dtfl der pers den indruk van een sterk overdreven en door niets gerecht vaardigd optimisme hebben gegeven. Dat is be treurenswaardig. Een zware, bittere hardnek kige strijd staat voor de deur. Overigens is de eerste ronde nu achter den rug. We weten, dat de Japansche vloot gewel dige afmetingen heeft en er b.v. niet aan denkt zich over te geven, zooals men dat dikwijls uit zekere Amerikaansche koppen heeft kunnen lezen. Het zou hoogst gevaarlijk zijn zich thans te verbeelden, dat de slag om de Salomonseilan den of om de heerschappij in het Zuid-Oosten van den Stillen Oceaan reeds gewonnen is. Ik wil in geen geval verwachtingen wekken, die niet in vervulling zullen gaan. (D.N.B.) INSPECTIEREIS VAN LORD SWINTON. De Times meldt in een bericht van den spe- cialen correspondent in Lagos (Nigeria) over de reis van den Britschen minister van staat, lord Swinton door de West-Afrikaansche koloniën van Engeland en door de Belgische Congo, dat lord Swinton zich in Lagos heeft uitgelaten over zijn indrukken. Bij al de opbouwwerkzaamheden. die door hem en zijn bestuur moeten worden verricht, is het vervoer de remmende factor. Al het bouwmateriaal, ja zelfs de steenen, moeten in gevoerd worden. Dit vereischt een zeer zorg vuldige voorbereiding, te meer daar de enkele aanwezige spoorlijnen zwaar overbelast zijn en over te weinig goederenwagons beschikken. Het wegvervoer echter eischt te groote hoeveelhe den benzine, die eveneens ingevoerd moet wor den om maar geheel te zwijgen van de rubber- positië. De grootste verwachtingen koestert'men derhalve van een beter gebruik van de water wegen. Ten slotte heeft lord Swinton zich op waar- deerende wijze uitgelaten over den strijdlust van de inboorlingen, die zich in grooten getale op de Britsche recruteeringsbureaux aanmelden voor den militairen dienst. Zy zün bijzonder geschikt voor de artillerie, zoodat voor dit wa pen nog slechts enkele blanke officieren noodig zyn (D.N-B.) VERKIEZINGEN IN AMERIKA. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog is het Amerikaansche volk ter stembus gegaan. 32 senatoren (een derde van het aan tal) moesten worden gekozen, terwijl het Huis van Afgevaardigden (435 leden) geheel ver nieuwd moest worden. Bovendien werden in verscheidene staten verkiezingen gehouden voor de gouverneurs Naar de Engelsche nieuwsdienst uit New-York meldt, hebben de democraten in het Huis van Afgevaardigden tot dusver 205 zetels gekregen en de republikeinen 194. Van 3 zetels is de uitslag nog niet bekend. Voor den Senaat wer den gekozen 17 republikeinen en 15 democraten Het Huis van Afgevaardigden telde 268 demo craten. 162 republikeinen en vijf onafhankelij ker Van de 96 zetels van den senaat, waarvan dus 32 in yeding zijn, behooren 66 aan demo craten. 28 l.an republikeinen. Te Berlijn wenscht men geen voorbarige ge volgtrekkingen te maken uit de tot nu toe uit Amerika ontvangen verkiezingsuitslagen. In geen geval verwacht men in politieke kringen aldaar van de zich blijkbaar afteekenende over winning der republikeinen een fundamenteele wijziging van de oorlogspolitiek van Roosevelt, daar deze, naar men verklaart, reeds lang voor zorgen heeft getroffen om te verhinderen dat parlementaire instellingen Invloed op zyn poli tiek uitoefenen. Desondanks meent men in Berlijn te kunnen verklaren, dat de stembusoverwinning der repu blikeinen in den staat N°w York en ook in an dere deelen der V S. een zekere wilsuiting van een deel van het Amerikaansche volk tegen de politiek van willekeur van Roosevelt doet zien. y <D.N3.> WEER RUIM 300.MAN VERTROKKEN. Dezer dagen is wederom een groefc van meer dan driehonderd man Nederlandsche jongeman,- nen als vrywilligers ter deelneming aan de SS- opleiding vertrokken om straks in den wapen- stryd der Germanen voor het nieuwe Europa te worden ingeschakeld. Het is de stem hunner overtuiging, dat onder de geniale leiding van den Führer aller Germanen die stryd tot een zege vierend einde zal worden gebracht, welke stem hen daartoe heef*; opgeroepen. De zaal van den Dierentuin te Den Haag, waap- in zy voor het afscheid waren samengekomen, was weder op passende wyze getooid, zoowel met de national^ vlaggen als met de kleuren en em blemen van N.S3. en SS. Opnieuw hadden hooge autoriteiten van hun belangstelling doen bhjken. Een muziekkorps van de Duitsche politie was ter opluistering aanwezig. De commandant van het vrywllligers-legioen Nederland, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, trad als eerste spreker naar voren en- zeide, dat deze jongemannen door hun VTywillige aanmel ding getoond hebben, den nieuwen tijd te be- grypen en dat zy hebben ingezien, niet te mogen ontbreken bij degenen, die onder Hitler's leiding het beestachtige bolsjewisme bevechten. Welbe wust hebben zy hun besluit in het belang van ons land genomen, een besluit, dat doorzettingsver mogen eischt in alle komende omstandigheden. Evenals de kameraden, die u zyn voorgegaan, aldus spreker, moet ook gy de eer van den Ne- derlandschen stam hoog houden. Aan een yzeren discipline zult ge u hebben te onderwerpen 'om de vryheid te verwerven, die als doel - voor oogen staat. Vervolgens deed spreker uitkomen, dat tydens hun dienst voor de achterbiyvende familieleden wordt gezorgd en dat. ingeval van sneuvelen, het als een eereplicht wordt beschouwd, die zorg van biyvenden aard te doen zyn voor de nabestaan den. Spreker eindigde met Gods zegen in te roepen voor deze strijders. De leider van de nationaal-socialistische be weging der Nederlanden, ir. Mussert, hierna het woord nemend, constateerde, dat er op zichzelf niets tragisch in zit, indien men, zooals deze jongemannen, zijn vaderland verlaat. In vroegere tyden hebben duizenden en duizenden ons vader land verlaten en er toe bygedragen, dat Neder landsche energie en Nederlandsche roem werden verbreid. Waar, in tegenstelling met vroeger, thans niet de geheele buurtde vertrekkenden uit geleide deed, doch misschien slechts een en keling, daar schreef spreker dit toe aan kort zichtigheid van de massa. Eens echter zal het geheele Nederlandsche volk begrijpen, waarom Nederlanders aan den stryd tegen het bolsje wisme hebben deelgenomen. Mussert schetste voort de beteekenis van het strijderschap en hy" herinnerde aan 1 Augustus 1914, toen hy zichzelf voor den militairen dienst meldde. Den in dezen dienst doorgebrachtn tyd beschouwde spreker nog als de mooiste van zyn leven. Verder herinnerend aan de vele overwinnin gen, welke de Duitsche weermacht reeds heeft behaald, merkte spreker op, dat de stryd in het Westen en in Polen in den aanvang van dezen oorlog eigeniyk slechts als burenruzie is te be schouwen in vergelijking tot hetgeen thans ge schiedt om het bolsjewisme eener- en het Ame rikanisme anderzijds te bevechten. Gy gdat thans, aldus spreker, uit om te zor gen. dat een nieuw Europa kan worden gebouwd, waarin voor een ieder plaats zal zyn en gy zult later met trots kunnen zeggen, daaraan te heb ben medegewerkt. Men kan het Nederlandsche volk in zyn geheel het feit niet kwaiyk nemen, dat slechts een ge deelte zyn medewerking verleent, want dit vclk is nog zonder regeering. wy zullen echter, zoo ongeveer ging spreker voort, ons best doen om dit volk nationaal-socialistisch te maken. Gij gaat, aldus eindigde Mussert. voor de eer van uw volk en uw vaderland stryden voor een nieuw Europa, waarin ieder zich geborgen zal weten. Plechtig weerklonk hierop het Wilhelmus door de zaal. SS Gruppenführer Generalleutnant der Polizei Rauter. sprak tenslotte de verstrekkende SS en Het opperbevel van fle Duitsche weermacht deelt mede: „Tydens operaties over uitgestrekte gebieden, van de Noordelijke IJszee tot in de wateren ten Zuiden van Madagascar, hebben Duitsche duikbooten na de groote successen der laat ste dagen in onvermoeiden aanvalsgeest den vjjandeiykcn transportvloten opnieuw de zwaarste verliezen toegebracht. In het Noordën van den Atlantischen Oceaan kregen zjj by de hardnekkige achtervol ging opnieuw contact met de resten van het voor Engeland bestemde convooi, dat met oorlogsmateriaal en levensmiddelen geladen was en waaruit reeds zestien schepen met een gezamenlyken inhoud van 94.000 ton tot zinken waren georacht. Zy brachten van dit con vooi wederom zes schepen met een gezamenlyken inhoud van 37.000 ton tot zinken en be schadigden twee schepen door torpedotreffers. Andere duikbooten hebben tydens de achtervolging van alleen varende schepen in de Noordelijke IJszee bjj het eiland Jan Mayen, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, bjj St. Jolm, In het equatoriale gebied, btf het eiland Fernando Noronha, in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan, voornamelijk in de wateren by Kaapstad, en in het randgebied van den Indischen Oceaan ten Zuiden van Madagascar twintig schepen met een gezamenlyken inhoud van 131.000 ton tot zinken gebracht. Een dezer schepen is onder gegaan met de bemanningen van vyf tftt zinken gebrachte schepen, die in de be schikbare reddingsbooten geen plaats konden vinden. Hierdoor heeft de vyand opnieuw 26 koopvaardijschepen met een gezamenlyken inhoud van 168.000 ton verloren. Een deel dezer schepen was geladen met oorlogsmateriaal voor het front in Noord-Afrika bestemd." INSCHRIJVING VAN NIET-COMMERCIEELE VEREENIGINGEN EN STICHTINGEN. De commissaris voor nlet-commercieele ver eenigingen en stichtingen maakt bekend, dat op grond van artikel 6 der verordening 41/1941 aan nlet-commercieele vereenigingen en stich tingen vergunning wordt verleend in te schrij ven op de 3%%-Nederlandsche staatsleening 1942. Zoodra toewijzing heeft plaatsgevonden die nen de bedragen waarvoor aan deze staatslee ning is deelgenomen, aan den commissaris voornoemd te worden medegedeeld. legioenmannen toe en dankte hen voor hun be reidvaardigheid. Hy noemde het leven van d n frontstryder socialisme van de daad, want plichtsbetrachting, verzorging en kameraad schap gelden aan het front geiykelyk voor allen, onafhankelijk van eiken rang of van eenige klasse. De karakter-eigenschappen van het Noordsche volk komen daar tot haar sterkste uiting. Spreker zeide overtuigd te zyn, dat de vertrekkenden zich zullen gedragen als goede Germanen en als pioniers voor het Europa dat komen zal. Biyft, aldus spreker tot deze Nederlandsche jongemannen, getrouwe dappere zonen van vw vaderland. De plechtigheid eind^de met het spelen van de gebruikelijke volksliederen. In den vooravond is het contingent van het station Hollandsche Spoor naar Duitschland vertrokken. DE PREMIE INGEVOLGE DE KINDERBIJSLAGWET. De premie ingevolge de kinderbijslagwet, be staande uit een bydrage tot dekking van de kinderbyslagen en een opslag, bestemd tot dek king van de administratiekosten wordt telken- jare opnieuw vastgesteld. De secretaris-gene raal van het" departement van sociale zaken heeft thans voor 1943 de evenbedoelde by drage, evenals voor 1942, bepaald op 0,94 pCt. van het loon, dat voor premiebetaling in aan merking komt. Voor instellingen van weldadig heid, voorkomende op de ïyst, bedoeld in artikel 3 van de Armenwet, is de bydrage lager gesteld. Evenals in 1942 zal zy 0,44 pCt. van het loon bedragen. Voor de werkgevers, die bij net ryksklnderby- slagfonds zijn aangesloten, heeft de secretaris generaal den opslag: wederom op 0,06 pCt. van het loon bepaald, zoodat de totale premie, zynde bydrage plus opslag, voor deze werkge vers ook in het jaar 1943 1 pCt. van het loon zal beloopen, behoudens wanneer zy behooren tot de evengenoemde instellingen van weldadig heid, in welk geval de premie pCt. zal be dragen. Ten aanzien van de werkgevers, die zyn aangesloten bij het kinderbyslagfonds van een erkende bedrijfsvereeniging. geschiedt de bepaling van den opslag door de betrokken bedr y f svereeniging. AMATEUR DANS- EN AMUSEMENTS ORKESTEN. In de Staatscourant is opgesomen een be sluit van den secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten, betreffende de amateur dans- en amusements orkesten. Hierin wordt o.m. bepaald, dat deze. al dan niet tegen betaling of vergoeding, slechts in het openbaar mogen optreden wanneer zy daarvoor vergunning hebben gekregen van ge noemden secretaris-generaal. Ieder optreden wordt als openbaar beschouwd, tenzy in huise- ïyken kring, bygewoond door hoogstens twintig personen, de leden van het orkest inbegrepen. Niet-nakomen van deze voorschriften Wordt beschouwd als overtreding. Optreden zonder vergunning kan worden gestraft met een geld boete van ten hoogste f. 1000 of hechtenis van ten hoogste zes maanden, en optreden zonder nakoming van de by de vergunning gestelde voorwaarden met een geldboete van ten hoogste f.500 of hechtenis van ten hoogste 3 maanden. „EEN, MOEDER OYER DEN ARBEIDSDIENST" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blok- zyi, via den zender Hilversum n, in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp: „Eqn moeder over den Arbeidsdienst". Onze Beriynsche correspondent schrijft elndé October Dat bij de meeste mannen de liefde op den duur door de maag gaat is een waarheid als een koe. Maar dat de vrouwen in tijd van oorlog een onnoemlyk zware taak hebben ora met deze mannelijke eigenaardigheid rekening te houden, mag daarby niet over2ien Worden. Is het ook' u opgevallen, dat de meeste vrouwen 's avonds niet meer naar de krant grijpen om even het vervolg van het feuilleton te lezen, maar "om vast te stellen, of er ook officieels mededeelingen gedaan worden, die met de voedselvoorziening in nauw verband staan?. En dat is dan pas het begin; want vraag niet wat er moet gebeuren, voordat het middag maal kant en klaar op tafel staat! Van alle levensmiddelen, die tegenwoordig gedistribueerd worden, brengen fruit en groente de grootste moeilykheden met zich mede. Aanvankelijk heeft men er over gedacht, ook in de bloemen winkels groente en fruit ten verkoop aan te bieden, maar de bgpwaren, die tegen dit plan geuit werden, waren zoo talrijk en gemotiveerd, dat men er voorloopig maar weer van heeft afgezien. Deels waren de winkels voor deze uit breiding van het bedryf minder geschikt, deels beschikte het personeel in den bloemenwinkel niet over de noodige ervaring om een paar honderd klanten per dag op bevredigende wijze te kunnen bedienen en bovendien zou de leve rantie van bloemen buitenshuis sterk te lijden krijgen onder deze uitbreiding van het bedryf. Het publiek is verstandig genoeg om deze be zwaren zelf in te zien en het geduld, waarmede de anders zoo gehaaste dames staan te wach ten tot zy aan de beurt komen, bewy'st, dat zy zooveel mogehjk rekening houden met de moei lykheden. die een oorlog ook voor het burger lijke deel der bevolking met zich medebrengt. Bij wyze van belooning deed dezer dagen het gerucht de ronde, dat het menu voor her middagmaal een kleine uitbreiding zou onder gaan en wonder boven wonder bïeex dit geen „gruwelsprookje" te zyn. Men hoorde spreken over chinakool en kakivruchten. By de chl- neesche kool gaat het om een groente, waar van alleen de naam maar aan het buitenland herinnert, want zy wordt in Duitschland ge teeld. Zy kan net eender worden behandeld als savoyekool, maar kar» voor de variatie ook als spinazie worden toebereid en smaakt uit stekend. Daar zy nog niet tot de gebruikelijke groen tesoorten gerekend wordt, mag zy zonder kaart worden ingekocht en is dus in leder opzicht een aanvulling voor de keuken. De kakivrucht is afkomstig uit Italië, waar zy den laatsten tyd in groote hoeveelheid wordt gekweekt. Zy heeft den vorm en de grootte van een normalen appel, wordt in onrypen toestand, geelkleurig, in den handel gebracht en moet dan biyven liggen, tot zy oranje of byna rood is geworden, zy wordt als fruit ge geten en doet in den smaak aan dadels den ken. Het zal er wel net eender mee gaan als eertijds met de tomaat. Onbekend maakt onbe mind en het wantrouwen zit ons menschen nu eenmaal in het bloed maar is de eerste schroom eenmaal overwonnen, dan komt alles als vanzelf in orde. Het eigeniyke geboorteland van «teze vrucht is Oost-Azië en ik liet me vertellen, dat zij by de Chineezen en Japanners groote populariteit geniet. De officieele naam luidt dlospyros kaki en zy wordt in verschil lende landen in omloop gebracht als kaki-pruim, Chineesche dadelprutm of pessimone. Men doet het best. de rijpgeworden vrucht door te snijden om dan met een theelepel den yochtigen in houd te verorberen. De schil, die zoo dun is als die van een tomaat, moet echter niet mee gegeten worden. Met de geelkleurige kaki-uniform bhjkt de naam niets uitstaande te hebben. De Engel schen en Amerikanen kennen de vrucht allang als Japanese persimmon of Japanese date-plum en de Franschen noemen ze figues-caques. wakl- vygen en ook in gedroogden vorm wordt zij In den handel gebracht. Mocht zij eenmaal bii ons in den handel worden gebracht, dan valt er niet aan te twijfelen, dat vooral kinderen een dankbaar gebruik zullen maken van deze aanvulling in de voedselvoorziening (Nadruk verboden). van hedenavond 17.06 uur tot morgenochtend 7.42 uur De maan kwam hedennacht op om 3.18 uur en ging vanmiddag onder om 16.04 uur. DE AMATEURTOONEELVEREENIGINGEN. Naar aanleiding van de voorgenomen scheiding door den leider van de groep rederykerstooneel van het Gilde voor Theater en Dans, tusschen die vereenigingen van amateur-tooneelspelers die op ernstige wijze het tooneelspel beoefenen en die, welko zulks bij wijze van amusement doen, heeft het A.N.P. den heer L. Thyssen. leider van de groep rederykerstooneel, gevraagd naar een nadere toelichting aangaande deze scheiding. De eerste groep, alduss de heer Thljssen. biyft den titel -van rederykers vereenlglng behouden. Wat de tweede groep betreft, hiervoor hebben wy den vorm gekozen van een bond. Hierin wor den de zoogenaamde amusements-vereenlglngen ondergebracht, die. uiteraard met een geringere frequentie, en louter om den leden van de ver eenlglng en anderen een of meer genoegeiyke avonden te bezorgen, het tooneelspel beoefenen. De oprichting van dezen bond, die het best ver geleken kan worden raet do bestaande bonden op muziekgebied, en welks voorzitter uiteraard lid der N-K.K. zal moeten zijn, zal binnenkort bekend gemaakt worden. Er biyft nog een groep over, die wij de „los- loopende" zouden kunnen noemen. Dat zijn diegenen, die voor hun eigen kring wel eens een eenactertje, of een cabaretnummertje brengen, maar wier eigeniyk doel op een volmaakt ander terrein ligt. Zoo b.v. voetbalverenigingen, som mige bedryfsvereenlglngen e.d. die moeten voor de enkele kecren, dat zy een uitvoering willen geven dispensatie by de N.K.K. aanvragen. Aan het lidmaatschap van de groep rederykers zyn verschillende voordeelen verbonden. Zoo zul len binnenkort, te beginnen ln de groote steden, cursussen worden georganiseerd, waarin bevoegde krachten onderricht zullen geven ln regiekunst, - grimeerkunst, decorinrichting, litteratuur, decla matie. Hierover zyn besprekingen gaande. Het tweede belangryke voordeel ls gelegen ln de organisatie onder auspiciën van het Departe ment van V. en K. van wedstryden, gewesteiyk ln de eerste plaats, waarna de vereenigingen, die zich numijTfer een op de ïyst der gewestelijke wedstrijden hebben kunnen plaatsen, ln een eind- kamp, het landjuweel, den hoogsten prys en den eeretitel kunnen behalen. GERnART ÏIAUPTMANNS VERJAARDAG. 15 November herdenkt de Duitsche toonecl- schryver Gerhart Hauptmann zyn 80sten verjaar dag. Dit ls ook voor de NederlandschDuitsche Kuituurgemeenschap aanleiding geweest om al- gemcene herdenkingsfeesten te organIseeren waar- In zy den talentrijken schrijver huldigt. Ten deele doet zy dit met de opvoering van een tooneelstuk. waartoe zij de opdracht gaf aan het Noord-Hollandsch tooneel, dat onder regie van Jan C. de Vos een opvoering brengt van „Rose Bernd", een der stukken van den Jubilaris, ten deelc ook ln een avond, waar dr. Knlffler. direc teur van de Deutsche Oberschule ln Amsterdam en de heer F. Primo, hoofd van de afd. Theater on Dans, by het Dept. van Volksvoorlichting en Kunsten, zullen spreken over Hauptmanns daden en leven. Hieraan ls een voordracht uit de werken van den schryver verbonden, waartoe men Heinz Lor_ scheldt, een der tooneelspelers van het „Deutsches Theater ln den Nlederlanden" bereid heeft ge vonden. Controleert uw gas- en electricï- teitsverbruik geregeld. NED. HERt\ KERK Aangenomen naar Gro ningen (vacature dr. H. van Oyen) ds. G. C. H. Bos ta Wagenlngen. GEREF. KERKEN Beroepen te Coevorden (voor de 2e maal) ds. K. Schouten te Wateringen, te Murmerwoude ds J. Waagmeester te Oosterzee Beneomd tot hulpprediker te Oostcrend, cand. A. M. van der Zanden te Amsterdam-Z. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hen-# drik-Ido-Ambacht, ds. A. van Stuyvenberg te Yerscke.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1