83sfe jaargang WOENSDAG 4 NOVEMBER 1942 No. 25339 Aanvallen en tegenaanvallen in den Kaukasus Zestien schepen tot zinken gebracht BINNENLAND De sfrijd om de verbindingen fer zee Sfrijd in Egypte bereikt hoogtepunt Verspreide Berichten GEMENGD NIEUWS Waarschuwing voor luchthartige verbruikers RECHTZAKEN Verduisteren: STADSNIEUWS SPORT ^KUN/T EN lETTEREN^ LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur B. W. Menkhorst, Lelden. Plv.eW.: K. Been, Leiden. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: In den Westelijken Kaukasus leidden aan vallen en tegenaanvallen tot verbitterde gevech ten, waarbij onze troepen hun stellingen hand haafden en bij een tegenactie terrein wpnnen. Slowaaksche troepen vernietigden ingesloten vijandelijke strijdkrachten. Ten Oosten van Alagir braken Duitsche troepen in voortduren- den aanval door zeer versterkte en door mijnen beschermde vijandelijke stellingen. Zware ver liezen werden den vijand toegebracht door bom aanvallen en mitrailleurvuur der luchtmacht. v Een pantsertrein werd vernietigd. -In de Kal- mukkensteppe werd vijandelijke cavalerie met aanzienlijke verliezen door een Duitschen te genaanval teruggeworpen. In Stalingrad duurt de zware aanvalsstrijd om huizenblokken en straten voort. Stuka's zet ten hun aanvallen op de fel omstreden nesten van verzet in het Noordelijke deel der stad voort, In weerwil van dep hardnekkigen tegen stand verloor de vijand opnieuw terrein. Zijn steeds herhaalde tegenaanvallen mislukten. De treinverbindingen ten Oosten van de Wolga en de veerdienst over de rivier werden voor ge- ruimen tijd verbroken door de actie van afdee- lingen gevechtsvliegers. Aan het Don-front deed de vijand pogingen om de rivier over te steken, welke steeds door Roemenen, Italianen en Hongaren werden ver ijdeld met zware verliezen voor den vijand. Italiaansche jagers deden in scheervlucht aan vallen op veldstellingen. Hongaarsche troepen vernietigden bij een- uitgebreide stoottroepactie talrijke kazematten en gevechtsstellingen aan den Oostelijken oever der rivier en maakten ge vangenen. Ten Zuid Oosten van het Ilmenmeer duren de hardnekkige plaatselijke gevechten op het Volkomen drassige terrein voort. In den strijd tegen de koopvaardij- en oor logsvloot der Sovjet-Unie heeft de luchtmacht in October aan de kust van de Zwarte Zee, op de Kaspische Zee, op den benedenloop van de Wolga en op het Ladogameer in totaal 33 vracht- en transportschepen van verschillende tonnage, waaronder een groot aantal tanksche pen en een bewakingsvaartuig vernietigd. Voorts werden 32 vrachtschepen van alle soorten en vier oorlogsvaartuigen door aanvallen uit de lucht beschadigd. In het Kanaal, is in den nacht van 1 op 2 November een aanval van Engelsche motor tor - pedobooten op een Duitsch konvooi verijdeld door het geconcentreerde afweervuur der Duit sche beschermende strijdkrachten.. Een vijande lijke motortorpedoboot werd in brand gescho ten. In den afgeloopen pacht kwam hetzelfde konvooi opnieuw in gevechtscontact met Engel sche motortorpedobooten, waarbij een vijande lijk vaartuig zoo zwaar beschadigd werd, dat het verloren geacht kan worden. De slag in Egypte duurt met toenemende hevigheid voort. Het binnendringen van sterke vijandelijke gepantserde afdeelingen aan den Noordelijken sector van het front werd op nieuw door niets ontziende dapperheid in een tegenaanval opgevangen. Duitsche en Italiaan sche luchtstrijdkrachten deden op de belang rijkste punten van het gevechtsterrein onver moeid aanvallen op Britsche gemotoriseerde strijdkrachten, artilleriestellingen en achter- waartsche verbindingen. Duitsche 'en Italiaansche jachtvliegers scho ten 15 vijandelijke vliegtuigen neer, terwijl een Duitsch vliegtuig verloren ging. Bovendien werden gisteren boven de Middellandsche Zee 5 Britsche vliegtuigen neergeschoten, waai-van een door een Duitsche duikboot. Aan de Ka- naalkust verloor de vijand gisteren 4 vlieg tuigen. Naar reeds in een extra-bericht medegedeeld is, is ten Noorden van de Canadeesche kust een groep Duitsche duikbooten in weerwil van het slechte weer en het slechte zicht in con tact gekomen met een van Amerika naar En geland' varend konvooi, geheel geladen met oorlogsmateriaal en levensmiddelen. In hard nekkige aanvallen, die verscheidene dagen en nachten duurden, werden van dit krachtig be schermde vijandelijke konvooi zestien schepen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken gebracht, waaronder drie munitie schepen, die bij den eersten aanval in de lucht vlogen. Twee.andere schepen, met een gezamenlijken iiihoud: van 11.000 ten, alsmede een torpedojager en een corvet, werden getorpedeerd. Slechts verstrooide resten van het konvooi konden in den dichten mist ontkomen." tweeërlei aard. In de eerste plaats beteekent het een niet te onderschatten vergrooting van de gevaren, waaraan de Anglo-Amerikaansche transporten bloot staan, niet alleen en dit is natuurlijk op het oogenblik zeer belangrijk de transporten naar het Afrikaansche strijcJtoo- neel, doch ook dié naar Iran, Voor-Indië en Australië. In de tweede plaats worden de En- gelschen en Amerikanen gedwongen, het toch al reeds vrij schaarsche bewakingsmateriaal als torpedojagers, corvetten en duikbootjagers, nog meer dan tot dusver te versnipperen. Dezp ver snippering doet het effect van de ongetwijfeld nog sterke zeemacht, waarover Engelschen en Amerikanen te zamen nog beschikken, voor een groot deel verloren gaan. Uit een artikel in de Londensche Observer blijkt, dat de Engelschen kortgeleden nog een slagschipdivisie, bestaande uit de oude eenheden Warspite, Resolution en Royal Sovereign, hebben ingezet om van Ma dagascar uit de verbinding met het midden- Oosten te dekken. Daar de uit de Valiant, Ra- millies en Revenge bestaande divisie reeds is ingezet voor de bescherming van Voor-Indië', hebben de Engelschen in totaal zes slagsche pen, bijna de helft van de voor operkties in aanmerking komende eigen vloot, voor de be scherming van de verbindingen met het mid den-Oosten, Voor-rndië en Oost-Afrika, aan andere operatiegebieden moeten onttrekken. Alle afweermaatregelen. die de geallieerden tot dusver tegen den „oorlog der Kapitaenleut- nante", zooals de Duitschers den voor een groot deel"door jonge duikbootcommandanten gevoer- den duikbootoorlog noemen, hebben genomen, zijn evenwel niet voldoende gebleken om te verhinderen, dat het aantal tot zinken gebrach te schepen voortdurend toeneemt. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Deze oorlog, die de geheele wereld omspant, is niet slechts een landoorlog, hij is in niet mindere mate een oorlog ter zee. De krijgsver richtingen, zij het in Europa, in Afrika of in het Zuidzeegebied, moeten als een geheel wor den gezien. Zij zijn niet meer van elkander te scheiden en dit brengt mede, dat de strijd niet in de laatste plaats er een is om de verbin dingen ter zee. In dezen strijd staan de vijf grootste zeemogendheden ter wereld tegenover elkaar, Duitschland, Italië en Japan betwisten Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten de heerschappij ter zee. De oorlog ter-1-zee is er niet een van snelle beslissingen, doch de uitslag er van is er daar om niet minder belangrijk om. Met groote be zorgdheid ziet men dan ook in het kamp dei- geallieerden hoe zelfs de herfst met zijn voor den, duikbootoorlog zoo ongunstige weersgesteld heid dit jaar geen vermindering van het aantal tot zinken gebrachte schepen heeft meege bracht. Tot nu toe is nog nooit, zooals dit jaar, in de maand October 700,000 b.r.t. tot zinken gebracht en nauwelijks is de maand Novem ber begonnen, of reeds wordt weer het tot zin ken brengen van 94.000 b.r.t. gemeld. Een nieuwe factor in den strijd om de verbindings wegen vormt het doordringen van Duitsche duikbooten tot 'de wateren van den Indischen Oceaan, waar de Duitschers tot dusver alleen en met succes met hulpkruisers opereer den. Hiermede is de'laatste schakel ingevoegd in een keten, waarmede Duitsche, Italiaansche en Japansche onder-waterstrijdkrachten alle wereldzeeën omspannen, en nergens blijft En geland en den Vereenigden Staten een zeege bied, waar hun schepen- niet voortdurend door duikbooten worden bedreigd. Dit feit, waarvan de beteekenis door vriend noch pjand wordt onderschat, vormt de afsluiting van een'zee- strategisch ontwikkelingsproces: Engeland en de Vereenigde Staten staan thans tegenover een gesloten front. De gevolgen van het verschijnen van Duitsche duikbooten in den Indischen Oceaan, die we gens zijn geringe aantal hoofdverkeerslfjnen ook gemakkelijker te controleeren is, zijn van. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De tweede phase van den strijd in Egypte is van nog grooter hevigheid dan de gevechten der vorige week. De Engelschen vallen \met buitengewone verbetenheid aan, overeenkomstig het groote belang, dat voor hen op het spel staat, doch even hardnekkig is de Duitsch Italiaansche verdediging. Het is een strijd op buigen of barsten. Beide partijen zijn er zich van bewust, dat van de beslissing zeer. veel afhangt. De strijd heeft thans een hoogtepunt bereikt, doch omtrent het verloop is in dit stadium nog niets te zeggen. Nadat de Engelschen, die troe pen nog materiaal sparen, erin geslaagd waren, de DuitschItaliaansche linies binnen te drin gen is het effect hiervan, door een tegenaanval tenietgedaan. Het is waarschijnlijk te achten, dat de mijnenvelden voor dè DuitschItaliaan sche stellingen door de voortdurende inslagen van granaten aan doeltreffendheid hebben in geboet,* zoodat zij niet meer dezelfde bescher ming bieden als .bij het begin van het offensief, en de last van den aanval meer op de hoofd verdedigingslinie drukt. De Engelschen ondernemen hun aanvallen met vrij veel zware kanonnen en zware pantser wagens. Volgens, hun eigen verklaringen hebben zij in Egypte de meerderheid in de lucht, terwiil boven de Middellandsche Zee de luchtstrijd krachten van de spil in de meerderheid zijn. Dit laatste is met het oog op de bescherming van de verbindingswegen wellicht van meer be lang dan de lqchtheerschappü boven het eigen lijke gevechtsterrein, aangezien deze op de ge vechten, die thans aan den gang zijn, nauwe lijks van beslissenden invloed zal kunnen zijn. BENOEMINGEN BIJ DUITSCHE PROPAGANDA. De Duitsche minister van volksvoorlichting en propaganda heeft de functie van gemach tigde voor de politieke organisatie van de Groot-Duitsche radio in het aanzijn geroepen en hiermee Ministerialdirektor Hans Fritzsche belast. Fritzsche volgt tevens den tot minister be noemden Mmisterialvat Wolfgang Diewerge op als leider d©r afdeeling radio bij genoemd mi nisterie. Hij is ontheven van zijn functie" van leider der afdeeling Duitsche pers. Als zoodanig wordt hij opgevolgd door zijn "adjunct, Ministe- rialrat Erich Fischer. De leiding der buiten- landsche pers berust voortaan bij Ministerial- dirigent dr. Ernst Brauweiler als opvolger van prof. dr. Karl Boemer, die op het veld van eer is gevallen. (D.N.B.). BOODSCHAP VAN GANDHI AAN DE VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten zijn als bondgenoot van Groot- Brittannië mede verantwoordelijk voor alles, wat de Britten in Indië doen, aldus volgens den Britschen berichtendienst een boodschap van Gandhi aan de Ver. Staten, welke gepubliceerd is in het maandblad der Indische liga in de Ver. Staten. „India Today". Gandhi eischt in deze boodschap de onmiddellijke erkenning van een vrij Indië. (DJN.B.). AMERIKA—CHILI. Associated Press ontleent aan een betrouw bare bron te Washington, dat Roosevelt in zijn antwoord op het Chileensche protest wegens de rede van Simmer Welles te Boston o.a. heeft verklaard van meening te zijn, dat het bezoek van den Chileenschen president aan Washing ton voor beide landen nuttig zou zijn en dat hij president Rios in dat geval persoonlijk tal rijke bijzonderheden zou meedeelen omtrent aard en omvang der door Welles vermelde activiteit. Roosevelt hoopte zeer, dat Rios in staat zal zijn dit bezoek af te leggen, (D.N.B.) TSJOENKINEESCH MINISTER NAAR ENGELAND EN SOVJET-UNIE. Naar de Britsche berichtendienst uit Tsjoeng- king meldt, heeft de Tsjoengkineesche minister van buitenlandsche zaken Soong medegedeeld, dat hij voornemens is binnenkort naar Groot- Brittannië en eventueel ook naar de Sovjet unie te gaan (DU.B,). REPATRIEERING VAN VRÓUWEN EN KINDEREN UIT DAKAR. Naar Havas-Ofi uit Dakar meldt, is het eerste convooi, waarmede Europeesche vrouwen en kinderen uit Dakar nam: het vaderland terug- keeren, naar Frankrijk vertrokken. Talrijke ge zinnen. zijn volgens een voorrangssysteem ge- evacueerd. Met deze eerste groep gingen, met slechts enkele uitzonderingen, bijna alle Euro peesche gezinnen van Dakar met drie en meer kinderen weg, zoodat ongeveer 1000 personen op 2 schepen vervoerd worden. Thans is de eva cuatie der gezinnen met twee kinderen ©n een DE NIEUWE STAATSLEENING. Naar aanleiding van daaromtrent gestelde vragen, deelt het departement van financiën mede, dat naamlooze vennootschappen en com manditaire vennootschappen op aandeelen, wel ker bedrijfsuitvoering zich beperkt tot het hou den van aandeelen in andere binnenlandsehe riaamlooze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aandeelen, en die zijn op gericht teneinde het nationaal karakter van laatst bedoelde vennootschappen te handhaven, niet zullen worden aangeslagen in een even tueel gedwongen leening. JHR. W. R. ROËLL OVERLEDEN. Terwijl hij o{d weg was naar Amsterdam. Is gistermorgen op 72-jarigen leeftijd plotseling overleden, jhr. W. R. Roëll te 's-rGraveland, Hij was 13. jaar schoolopziener te Hilversum. In 1900 kreeg hij een aanstelling bij de maat schappij voor gemeentecrediet, van welke maat schappij hij van 1905 tot 1940 directeur was. Bovendien was hij 25 jaren bestuurder der Na tionale hypotheekbank, waarvan hij tot heden lid van den raad van toezicht was. Voorts be kleedde hij het commissariaat van de Neder- landschg Bank, van de Associatie-Rente Cassa en van' de Algemeene Friesche levensverzeke ringmaatschappij CURSUSSEN VOOR SOCIALE VOORMANNEN In het Troelstra-oord te Beekbergen zijn sinds eenige weken, uitgaande van het 'Nederlandsche Arbeidsfront, vormingscursussen voor sociale voormannen aan den gang, zooals deze reeds langer in Bentveld bij Haarlem worden gehou den. Iedere cursus vordert van de deelnemers drie dagen. Aan- de cursussen in Beekbergen nemen telkens ongeveer 50 personen deel. Reeds eenige honderden sociale voormannen hebben voor dit doel het Troelstra-oord bezocht. Schoolleider is de heer H. de Jong;, uit Woudsend. Blijkens zijn mededeelingen zijn de cursussen tot heden bijzonder goed\verloopen. De deelnemers worden in kort bestek ernstig bij hun taak van socialen voorman bepaald en vertrouwd^ gemaakt met de samenstelling en werkwijze van het N.A.F. De cursussen ken merken zich door een ongedwongen sfeer. Be langrijk en leerzaam zijn veelal de besprekingen van de onderwerpen, welke een leider van het N.AF. of de heer De Jong voor de cursisten heeft behandeld. Ervaringen uit- de practiik worden dan aan het gesprokene getoetst. De bedoeling is de cursiten later op Troelstra-oord terug te laten komen om zich nog dieper op hun taak in de bedrijfsgemeenschappen te doen bezinnen. In den huidigen vorm zullen'-de1 cursussen in Beekbergen voorloopig nog voor onbepaalden tijd voortgang vinden. JACHT OP ZEEHONDEN VERBODEN. Bepaald is, dat met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met een geldboete van ten hoogste 3000 gulden wordt gestraft, hij, die zee honden bemachtigt, verwondt of doodt of poogt te bemachtigen, te verwonden of te dooden met: a. hagel, posten, schroot, met randvuur- patronen of met patronen waarvan de huls korter is dan 40 mm., b. harpoenen, haken of andere dergelijke middelen en c. met netten. Dit besluit is gisteren in werking getreden. VACANTIE VOOR AARDAPPELROOIERS. De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: Na overleg met. de bedrijfsgroep werkverrui ming van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft de rijksdienst voor de werkverruiming bepaald, dat de arbeiders, die in de werkverruiming aardappelen hebben gerooid, aan het einde van de oogstwerkzaamheden een vprlof van vijl' dagen zullen genieten met behoud van loon. Het loon wordt betaald door de wërkleiding van het object, waarop de betrokken arbeiders na hun verlof geplaatst worden. VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer H. C. van Capelle, oud-direc teur van een HB.S. te Rotterdam en oud-re- servekolonel. Mi', dr. A. D. H. Fockema Andreae is op zijn verzoek met ingang van i Januari a.s. eer vol ontslagen uit zijn betrekking van vice-pre sident van het gerechtshof te Arnhem. Benoemd is tot kantonrechter te Haarlem jhr. mr. dr. B. van den Brandeler, thans kan tonrechter te Hoorn. C. J. van Doesburgh is. op zijn verzoek, met ingang van 1 November j.l. eervol ontslagen als notaris te Nijmegen. De burgemeester van Hilversum heeft, in gaande 1 December, als opvolger van wijlen dr. A. Th. Planten tot directeur van den gemeen telijken geneeskundigen dienst benoemd dr. J. Bax, thans controleerend geneesheer bij de rijksverzekeringsbank te Utrecht. OUDE DAME ONDER DE TRAM. De 84-jarige mevr. v. N. S.d. B. te Lochem is op den Nieuweweg aldaar door een tram ge grepen en over een grooten afstand meegesleurd. Niemand bemerkte iets van het ongeluk, ook de machinist van de tram niet. Latervond men het verminkte lijk langs de rails. BU1TENLANDSCH GEMENGD. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN DEENSCHEN KONING. De gezondheidstoestand van den Deenschen koning is de laatste dagen over het algemeen onveranderd gebleven. In het communiqué van de behandelende ge- neesheeren. dat gisteravond is uitgegeven, wordt gezegd, dat de slaap iets gestoord geweest is. hetgeen eenige moeheid tengevolge heeft ge had en daardoor het herstel van krachten ver- De ademhaling is bijna normaal. De hoest, waardoor de koning geplaagd werd, heeft opgehouden. De temperatuur bedroeg 37.4, de polsslag was 66. De koningin moet. naar verluidt; wegens een verkoudheid het bed houden. Er is echter geen sprake van eenigerlei complicaties, noch van koorts, zoodat een spoedig herstel verwacht wordt. TREINBOTSING IN TURKIJE. Naar uit Bor bij Nigde in centraal Anatolië wordt gemeld, is in den afgeloopen nacht een goederentrein op een in het station aldaar staande personentrein gereden. Hierdoor werden 30 personen gedood, 20 zwaar en 50 licht gewond. De gewonden zijn naar de ziekenhuizen van Bor en Nigde overgebracht. De machinist van den goederentrein is gearresteerd. STORMRAMP. IN BRITSCH-INDIË. Volgens den Britschen nieuwsdienst is te Londen een bericht uit Calcutta ontvangen, waarin gemeld wordt, dat in het gebied van Midnapoer en Paganas tengevolge van een cycloon 11.000 menschen om het leven zijn ge komen. Deze cycloon heeft op 16 October ver schillende deelen van Bengalen geteisterd, doch de ramp is pas nu bekend gemaakt. In de golf van Bengalen veroorzaakte de cycloon een springvloed, die ver landinwaarts spoelde en een VERDEELT UW ELECTRICITEITSRANTSOEN ZOO ECONOMISCH MOGELIJK. Er zijn nog altijd menschen, die er maar op los leven. Zij hebben geen zorgen voor den dag van morgen en zij denken, dat het eind de lasten wel zal dragen. Dezulken komen bedró gen uit, wanneer het hun eleotriciteitsrantsoen geldt, want het gemeentelijk of provinciaal elec- trisch bedrijf houdt geen rekening met deze verkwisters, die gespeend blijken te zijn van eiken gemeenschapszin. Zij benadeelen trou wens ook zichzelf, want bij overschrijding van het rantsoen, gaan zij onherroepelijk „op den bon". En dit is geen distributiebonnetje: een zware boete, die van 50% tot 300% van het te veel verbruikte varieert en in vele gevallen zelfs afsnijding van den toevoer met zich .meebrengt. Bezint 'derhalve eer gij begint, en maakt bij den aanvang van elke verbruiksperiode een verdeeling op, volgens welke u het rantsoen, dat u is toegewezen, denkt te besteden. Wan neer u alleen thuis is, laat dan niet het licht in alle kamers en op de gangen en portalen branden. Doet ook niet. alsof u voor u alleen een verlichting van de geheele kamer noodig hebt, doch zoekt een hoekje uit, waarin u onder het schijnsel van een kleinere lamp even goed en misschien nog wel zoo best van uw lectuur of patience-spel kunt genieten en als u uw schaakpartner op bezoek hebt, ook dan kunt gij volstaan met een schemerlampje of een hoeklampje. Weest niet kwistig in dezen' tijd, waarin de gemeenschap van u verwachten mag, dat u bijdraagt tot de algemeene bezuini ging op het electriciteitsverbruik. De kolen- positie 'iaat nu eenmaal niet toe, dat geheel Nederland een onbeperkte verlichting toepast. Er moet bezuinigd worden. 'Controleert dus eens per dag of eenmaal per twee of drie dagen den eleotriciteitsmeter, en zorg vooral daarmee te beginnen bij den aanvang van een nieuwe periode. Al naar gelang het gebruik meer of minder is dan het evenredig deel van het rantsoen, zal men meer of minder zuinig met het toegestane quantum moeten omsprin gen. Het zou toch waarlijk niet prettig zijn, wanneer u uw vrienden of kennissen in een duistere woning zal moeten ontvangen: want het electriciteitsbedrijf gaat onverbiddelijk tot afsluiting van den toevoer over, wanneer u hardnekkig verzuimt bijtijds de noodige maat regelen te treffen. Controleert uw verbruik regelmatig. Op die manier vermijdt u ongem^Jc en bewijst u niet alleen uzelf, maar ook de gemeenschap een grooten dienst. de economische rechter straft. Bij controle, hadden de ambtenaren te Voor schoten Iemand aangehouden die een pakje vet vervoerde. Die zou het vet ontvangen hebben van A. Volkers te Voorschoten, die nu terecht stond wegens vervoer van het vet. Do elsch luid de f. 35 boete subs 14 dagen hechtenis, het von nis werd f.30 subs 15 dagen. Het vet was door J. Hulsman te Leldschendam afgegeven aan een café te Voorschoten, zoodat dus ook hij een deel van het vervoer had. Maar dat werd door ver dachte ontkend. Net toen hij een café wlldo binnengaan, was Iemand gekomen die hem het pakje overhandigde met het verzoek dat even ln het café te leggen. En dat deed hij. Dat verhaal kwam den officier erg ongeloofwaardig voor en hij vorderde een week gevangenisstraf. De ver dediger meende dat er geen bewijs voor schuld was, doch de rechter dacht er anders over, en veroordeelde conform den elsch. Zeven biggen werden vervoerd door H. van der Nagel te Val kenburg. waarvoor hij dacht dat de noodige ver gunningen wel aanwezig waren. Dat was niet het geval en daarom vroeg de officier f. 30 boete. Het vonnis werd f.25 subs 25 dagen hechtenis. De opdracht tot het vervoeren van de biggen had M. van Tol te Valkenburg gegeven, tegen wlen de officier f. 75 boete subs 75 dagen hechtenis elschte. Doch de rechter meende dat deze ver dachte de ontwerper van het geval was en legde daarom 14 dagen gevangenisstraf op. Kooper van de zeven biggen was P A. van Paridon to Kat wijk aan den RUn, die voor dat koopen niet de noodige vergunning had. Er kon aan clandestle- nen handel gedacht worden, zoo meende de of ficier, en hij vorderde 14 dagen gevangenisstraf. De rechter veroordeelde conform dezen elsch. van hedenavond 17.08 uur tot morgenochtend 7.41 uur De maan kwam vannacht op om 2.07 uur en ging onder te 15.40 uur. kind en van kinderlooze vrouwen aan de'beurt, uitgestrekt gebied verwoestte. SLACHTOFFERS DER DUISTERNIS. Gisteravond zijn niet minder dan vier perso nen tengevolge' van de duisternis te water ge raakt. Aan de Vischmarkt reden twee wielrij ders uit Noordwijk pardoes den Nieuwe Rijn in; aan de Jan van Goyenkade liep een lid van den Ordedienst te water, terwijl het vierde geval zich voordeed aan den Oude Rijn nabij de Pelikaanstraat, waar een onbekend gebleven man zijn weg inplaats van over. naast de brug nam en daardoor te water geraakte. Allen kon den door voorbijgangers op het droge getrokken worden. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: T. Noort, Valkenburgscheweg 18, Katwijk a/d. Rijn, groothandel in aardappelen, groenten en andere tuinbouwproducten en bloembollen: kweekerii van deze producten. De zaak is dd. 1 Oct. 1942 omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: firma T. Noort en Zonen. (Beperkende Bepalingen). Ven- nooten: T. Noort, N. Noort en A. Noort, Kat wijk a. d. Rijn. P. H. van Paridon, Achterweg 16, Katwijk a, d. Rijn. Melkhandel, kleinhandel in stroo. De handel in stroo wordt sedert Aug. 1942 niet meer uitgeoefend. Visscherij Maatschappij voorheen C. Ouwe- hand Senior N.V, Drie Plassenweg 40. Katwijk aan Zee. Uittredend commissaris: J. Chr. Vun- derink, Zeist. Nieuwe conïimssaris: H. Ouwe hand, Bloemendaal.' Opheffing: N.V. Bloembollenkweekerjj en Handel voorheen G. M. Prins, Engclschelaan 20/22, Voorhout. Vereffenaar: G. M. Prins, Voorhout, OP IIEETERDAAD BETRAPT. Gisteravond trof de politie in de omgeving van den Lage-Rijndijk een man aan. die de vacht van een pas geslacht schaap vervoerde. Zij ging op onderzoek uit naar de herkomst en betrapte in een woning in de buurt twee man neri, terwijl zij bezig waren een schaap te slachten, terwijl twee andere schapen deze be werking reeds hadden ondergaan. Beide mannen waren de bewoner van het huis M. Dijkstra en W. J. Rooyakkers, van wie eerstgenoemde reeds twee veroordeelingen we gens frauduleuze slachting achter den rug heeft. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand October zijn gevonden: Arm bandjes, actetasch. bril, broche, beenkappen, ceintuur, damesrubberlaars, damestaschfe, da- mesparapluies, dames jumper, dameshorloge, ,d- meshoeden, etensketel, gewicht, gymnastiek schoen, gramofoonplaat, handschoenen, heeren schoen, jongensbroekje, kinderlaarsje, kinder jasje, kinderschoentje, kinderkapje, kraagje kano, kettinkjes, rol kippengaas, kerkboekje, oor bellen, ouderdomsrenteboekjes, portemonnaies, pantoffel, riem, rozenkrans, sleutels, sjaals, speelgoedbeer, schoolétui, studieboeken, pakje snelverband, tafelkleedje, tasch, tienrlttenboekje vulpennen, vulpotlood, vrachtbrieven, wollen want, winterjas, zilverbons, zakmes. VOETBAL. Gevonden in de tram der N.Z.H.T.M. (stads- lijn): Actetasch, armband, beursje, damestasch met inhoud, handschoenen, handdoek met badpak, kettinkje, mutsje, portemonnaies, para- pluies, pijp, tasch. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrij gen op Woensdag- en Zaterdagmiddag tusschen 24 aan het bureau van politie te Leiden. Te Voorhout slaagde onze stadgenoot de heer J. v. d. Zanden voor het vakdiploma „Be kwaamheid Banketbakken", uitgegeven door het V3.Q3. AFD. LEIDEN VAN DEN N.V.B. Do uitslagen van Zaterdag zijn: le klasse: Noordwijk 2Quick Boys 2 13 2e klasse A: Quick Boys 3ASV 1 15; Koudekerk 2CNV 1 15 Adsplranten: Quick Boys (c)Alphla 01. De resultaten van Zondag zijn: le klasse A: Alphen 3Meerburg 1 02; LDWS 2Lelmulden 1 13; LFC 3Roodenburg 2 42 le klasse 3: DOCOS 2-WSB 2 3—1; Foreholte 1—Leldsche Boys 1, L. B. niet opgekomen 2e klasse A: Al phen 4Roodenburg'3 05; AZL 1AOV 1 8—3; Alph. Boys 2—Lugd. 4 07 2e klasse B: Bere- steijn 1—Lugd. 5 1—4; WSB 3—DOCOS 3 2—0 3e klasse B: WSB 6Roodenburg 4 13 3e klasse C: Roodenburg 6WSB 6 70 4e klasse: AZL 3—Alphen 5 3—9 Juniores: Alph. BoysASC 14; DOCOSRoodenburg (B) 120; Roodenburg (A)TONA 4—1 Adsplranten A: VVSB-Roodenburg (a) 8—0 Adsplranten B: LFC (b)Leldsche Boys 22; Roodenburg (c) Roodenburg (e) 80. BRIDGE. viertallencompetitie „de sleutels" Op dezen zesden avond van de viertallencom petitie van „De Sleutels'.' waren de uitslagen als volgt: Hoofdklasse: team Laken wint van tedm Prins met 39 m.p.: team Van Weïzen wint van team Van Wlngen met 33 m.p.; team Verboog Sr. wint van team Van der Staay rnet 119 m.p.; team Van Helvert wint van team Thoolen met 45 m.p. Na zes ronden Is thans de stand: 1. team Van Weizen (5 gespeeld) 10 wedstrijd- punten; 2. team Verboog Sr. (5 gespeeld) 8 p; 3. team Van Helvert 6 p; 4. team Laken 6 p; 5. team Thoolen 5 p; 6. team Van Wlngen 4 p; 7. team Prins 3 p; 8. team Van der Staay 0 p. Eerste klasse A: team Van Alphen wint van team Wijnnobel met 17 m.p.; team Van Doorn wint van team Van Noort met 7 m.p.; team Pamontjak wint van team Plelanen met 75 m.p team Wakka wint van team Slem Lie met 49 m.p. Stand na' zes ronden: 1. team Wakka 10 p; 2. team Pamontjak 8 p; 3. team Slem Lie 8 p; 4. team Wijnnobel 8 p; 5. team Van Alphen 6 p; 6, team Van Doorn 4 p; 7. team Van Noort 4 p; 8. team Plelanen O p, Eerste klasse B: team De Graaf wint van team Van Luyken met 19 m.p.; team Rljnbendo wint van team Bleuzé met 43 m.p.; team Slebos wint van team Smlttenaar met 11 m.p.; team Staal wint van team Leujes met 51 m.p. Vorige week is tevens een Inhaalwedstrijd ge speeld, waarin team Staal heeft gewonnen van team Smlttenaar met 8 m.p. Stand na zes ronden: 1. team Staal 10 p; 2. team De Graaf 9 p; 3. team Slebos 8 p: 4. team Bleuzé 7 p; 5. team Smlttenaar 6 p: 6. team Rljnbende 3 p: 7. team Van Luyken 3 p; 8. team Leujes 2 p. Tweede klasse: team Key wint van team Van den Heuvel met 18 m.p.; team mevr. Slebos wint van team Bennema met 61 m.p.; team Zandber gen wint van team Been met 17 m.p.: team Van Berge Henegouwen wint van team Doylng met 18 m.p. Stand na zes ronden: 1. team Been lOp; 2. team mevr. Slebos 10 p; 3. team Van Berge Henegouwen 9 p; 4, team Zandbergen 8 p: 5. team Van den Heuvel 5 p; 6. team Key 4 p; 7. team Doylng 2 p; 8. team Bennema 0 p. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND Van don wedstrijd Oegstgeest IEn Passant I (le kl. avondgr.) zijn thans de drie resteerende partijen uitgespeeld. Deze werden alle drie door Oegstgeest gewonnen. De einduitslag ls dus een 6>/23yx overwinning voor Oegstgeest geworden, HET KAMPIOENSCHAP VAN OEGSTGEEST De eerste der twee besllsslngspartJjen werd bij den 29sten zet door v. d. Graaf van Modderman ge wonnen. Het was een Siclllaansche verdediging, door v. d. Graaf niet mooi behandeld. HIJ verloor een pion. doch kon later een konlngsaanval opzet ten. die gelukte. De zwarte koning werd mat ge zet. v. d. Graaf heeft nu genoeg aan remise om het kampioenschap te winnen. DAMMEN.' KAMPIOENSCHAP VAN ZUID-IIOLLAND De uitslagen lulden als volgt: le ronde: Gordijnv. d. Staay 11; Leeuwisvan Helden 11. 2e ron de; Hulsmanvan Helden 11; PronkBax 02; BaxHuisman 02; PronkRavesteljn 20; v. d. StaayLeeuwis 20; RavesteynGordijn 11. KAMPIOENSCHAP L.D.D.B. Voor het kam pioenschap van den L.D.D.B. zijn reeds enkele wedstrijden gespeeld, en de stand luidt als volgt: Hoofdklasse: W. Huisman, 6 pnt uit 3: J. Algera 5 uit 3; J, Stavleu 5 uit 4: L. F. v. Steenbergen 2 uit 1; W. Heemskerk 2 uit 3; A. Vletter 2 uit 4; H. Ravensbergen 0 uit 2; J. de Vink. 0 uit 2. De eerste klasse ls reeds uitgespeeld. Het kam pioenschap werd behaald door het D.C.L.-lld E. Wassenaar. Deze speler zal dus promoveeren naar de hoofdklasse. Voor de tweede plaats moet een beslissingswedstrijd gespeeld worden tusschen P, A. Voorkamp (DCL) en P. G. Balkenende (LPDV). DE DEEN BOYD BACHMAN EN ZIJN ORKEST. Naar wij vernemen zal het orkest van den Deen *Boyd Bachman tijdens een tournée door ons land ook voorstellingen te Leiden geven en wel op Zondag 22 November ln de Stadszaal. E. PAOLI OVERLEDEN Te Amsterdam is na een langdurig ziekbed ln, den ouderdom van 50 Jaar overleden de heer H. A. Paauwe, die ln de kringen van variété, revue en cabaret onder zijn pseudoniem E. Paoll als auteur en telepaat een groote ^vermaardheid genoot.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1