LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 3 November 1942 STADSNIEUWS AGENDA NIEUW/ S UW RADIO DEFECT? UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN SPORT Kerk- en Schoolnieuws jKIJN/T EN HTÏIREN^j FEUILLETON HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK D~E HOMERISCHE KWESTIE. Voordracht van dr. K. Sprey. Op uitnoodiging van het Vooraziatisch-Egyp- tisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" en de Ver. voor Antieke Beschaving heeft dr. K. Sprey, leeraar aan het Gem. Gymnasium te Hilversum in de. bibliotheekzaal van het Nederlandsch In stituut voor het Nabije Oosten een voordracht gehouden over „De Homerische kwestie". Het volgende is eraan ontleend: Na een discussie van anderhalve eeuw is de Homerische kwestie althans zoo ver gevorderd, dat zoo al niet een definitieve oplossng dan toch een positief resultaat is bereikt, dat een oordeel mogelijk maakt. Reeds in de oudheid was Homerus slechts een naam en werd getwijfeld of de auteur van Ilias en Odyssee wel één per- soön was. Tot een brandende kwestie werd deze vraag door het werk van Wolff. Sedertdien heeft men door analyse van het epos, vooral de Ilias, getracht de eenheid of verscheidenheid te ont dekken. Het resultaat was een tegenstrijdigheid: er is een ontwijfelbare eenheid en tegelijk zijn er tegenstrijdigheden, die met elkander onver- eenigbaar schijnen. Er zijn verschillende wijzen mogeiyk om deze tegenstrijdigheid op te lossen. Het meest gang baar is de gedachte geworden, dat een oude kern langzamerhand zou zijn uitgebreid. De methode der analyse echter is op zichzelf onvol doende. omdat het dichtwerk geen logische, doch een psychologische eenheid is en er geen vast criterium te vinden is, dat beslist over hetgeen „onvereenigbaar" is te achfen. Ook historische en philologische criteria, die oude en jongere gedeelten van elkander zouden onderscheiden, zijn, hoewel met groote scherpzinnigheid ge zocht, niet gevonden. De juiste weg moet zUn een studie van de epische techniek. Deze leert, dat de vaste tech niek der epische zangers steeds weer oud en nieuw dooreenwerkte. Het epos is niet een residu, waarin oude en jongere lagen op elkan der zijn bezonken en dus weer van elkander los te maken zouden zijn, doch een steeds weer dooreengeknede massa, waarin oud en nieuw naast en door elkander zijn gewerkt. Vormen en taal zijn zoo tot routine geworden, dat stylis- tisch verschil tusschen verschillende auteurs niet meer te demonstreeren is. De vraag naar eenheid van auteur kan dus alleen beslist worden door studie van de voor onderstellingen, waarvan het gedicht uitgaat, welke, grootendeels den auteur zelf onbewust, niet voor imitatie vatbaar zijn. En door het op sporen van een eventueele eenheid van gedachte, een leidende draad in de compositie. De uitwer king van het eerste punt leidt volgens spr. on weersprekelijk tot de conclusie, dat Ilias en Odyssee niet van denzelfden dichter kunnen stammen. Tevens, dat de Ilias eenmaal minstens grondig is bijgewerkt om het gedicht aan oorspronkelijk niet aanwezige vooronderstellingen (10-jarige duur van den strijd voor Troje) aan te passen Wanneer men echter deze gedeelten uitzon dert, is de Ilias een geheel, dat door één auteur moet zijn ontworpen. Omdat aantoonbaar is een i ingrijpen in de overgeleverde sagenstof waardoor het rechtlijnig verhaal van de gebeurtenissen is omgezet tot een drama, waarbij tegenover de helden van de sage (Achilleus, Agamemnon, Priamus en Paris) andere figuren, scheppingen van de fantasie van den dichter, zijn geplaatst, die in het geheel onmisbaar zijn. De dichter van de Ilias is de man, die de figuren van Hector en Pastroclus op den voorgrond schoof en daar door van de oude sage over de Twist van Achilleus onze Ilias heeft gemaakt. HANDELSREGISTER K v. K. Nieuwe inschrijvingen: Paauw en Co. (Beperkende Bepalingen). Oegstgeesterweg 31. Rijnsburg, bloemen- en groentenkweekerij. Vennooten. J. Paauw en C. Paauw, Rijnsburg. Speet en Zonen (Beperkende Bepalingen), Dorpstraat 160, Nieuwveen, timmermans- cn aannemersbedrijf. Vennooten: K. J. M. Speet, D. G. Speet en J. G. Speet, Nieuwveen. Aan J. G. Speet is handlichting verleend. Wijzigingen: M. de Raad, Pickéstraat. 64, Noordwijk, aan nemersbedrijf. De zaak is dd. 13 Oct. 1942 om gezet in een vennootschap onder firma onder den naam: M, de Raad en Zoon (Beperkende Bepalingen). Vennooten: M. de Raad en J. H. de Raad, Noordwijk. Tapijtknooperij Het Paapje, Papelaan 210, Voorschoten. Aangesteld als Verwaltungstreu- hander op grond van par. 7der Verordening nr. 48/1941: V. J. Klammertli. Den Haag Firma J. van der Poel en Zonen, Weipoort B 89, Zoeterwoude, graanhandel, graanmaalderij, handel in meel, hooi, stroo en kunstmest. De be palingen ten aanzien van de rechten van derden zijn gewijzigd. P. van Beijeren, Hooftstraat 83, Alphen a. d. Rijn, winkel in ijzerwaren. De zaak is dd. 1 Oct. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma P. van Beijeren (Beper kende Bepalingen). Vennooten: P. van Beijeren, PI. van Beijeren en H. van Beijeren, Alphen 3.. d. Rijn. HEDEN Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7Yt u. nul. Woensdag. In den Vergulden Turk: Ledcnverg. Z.-H, Ver. .Het Oroene Kruis", afd. Lelden. 4% uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 31 October 20 uip- tot Zaterdag 7 November 8 uur waarge nomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Telef. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Telef. 20085 Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek Raadhuispark 8 Telef. 26274. Leidsche Schouwburg. HET RESIDENTIE-TOONEEL. Dokter Job, blijspel van Curt Götz. Op tooneelgebied wordt onze Sleutelstad den laatsten tijd niet verr/end en daarom mogen wij Het Residentie-tooneel dankbaar zijn, dat het Leiden b'ykbaar opneemt in zyn rayon. Gister avond werd het vroeger onder den titel dr. Hiob Praetorlus gespeelde blijspel van Curt Götz hier gebracht en met groot succes. Opnieuw volgde men vol belangstelling do prognose van Sher lock Holmes inzake de doodsoorzaak van het echtpaar Praetorlus bij een auto-ongeval, die volkomen juist blijkt, naar het factotum, Shun- derson, de overlevende van een officleele terecht stelling en ook van het auto-ongeval, onthult. De prognose is echter slechts bijzaak, hoofdzaak is de geschiedenis van den blijmoedigen dokter Job, die in zijn blijmoedigheid de panacee vindt tegen de domheidsmacht, die zijn leven tracht binnen te dringen. In een geestigen dialoog heeft de auteur zijn gegeven vastgelegd. Het Residentie-tooneel geeft een bijkans voor beeldige uitbeelding aan het aardige blijspel. Paul Steenbergen blijft zich steeds meer ont wikkelen in de goede richting en behoort thans ongetwijfeld reeds tot onze beste acteurs. Vol gloed en overtuiging brengt hij zoowel de rol van Sherlock Holmes als die van dr. Job tot een waarachtig leven. Naast hem dient Mimi Boes- nach geroemd als de Spaansche Belgische, die dr. Job redt van zelfmoord en huwt en voorts speciaal de Shunderson van Johan de Meester, die ook de regie verdienstelijk voerde. Jan Retel, Jan v. d. Linden, Emmy Meunier en Coba Keiling zorgen met alle overigen voor een uit- nemnde entourage. De over het geheel goed bezette schouwburg heeft zoowel stuk als spel weten te waardeeren en daarvan door luid applaus doen blijken. B. W. MENKHORST. Bel 24244 Dèv Itadjotechnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. delijk is, hetzy op het midden van den dag. Weinig gestoffeerd en toch in hun geheel vol leven van licht en schaduw en van den fijnen nevel, die over de duinen hangt, zijn deze werken. Ik zal u van de meer dan een dozijn zeegezichten geen catalogus geven. Ze zijn bijna alle even mooi. Dezelfde ruimte en wijdheid treffen we ook aan in werken als: „Weiland in den avond bij Ommen" (10) en „Aan de Poel te Rijpwetering" (31) en het prachtige doekje „Molen in de sneeuw te Rijpwetering" (34). Intens romantisch uit hij zich in „Duinland schap te Oostvoorne" (13), „Het Bosch in sche mer" (12), „Theedrinken buiten" (20), zeer mooie en boeiende schilderijen. Over deze wer ken, evenais over een aantal prachtige stil levens en bloemstukken zou heel wat te schrij ven zijn. Wondermooi staan zijn Violieren, Cal ceolaria's, of Papavers tegen den doorgaans donkeren achtergrond, waaruit zij gewoonlijk eenigszlns droomerig te voorschijn komen. En dan hebben we ten slotte nog die kostelijke Stillevens, zooals No. 1, met een groot vat, alles in grijs en bruin, ietwat somber gehouden, doch de enkele kleurnoot van een gele citroen haalt alles op. Ik denk aan de prachtige com positie van No. 15 met een vergiet, een groene buikflesch en een pot met penseelen, alles don ker, min of meer droefgeestig, doch verleven digd door een geel vaasje op den voorgrond. Zoo zijn er nog meer werken, die ten volle uw be langstellende aandacht verdienen, die ik door deze korte regelen eenigszins hoop te hebben gewekt. N. J. Swierstra. VOOR WOENSDAG 4 NOVEMBER. Hilversum 1, 415.5 M. Het programma Is al leen te beluisteren vla de radio-centrales, die over een' lijnverbinding inct de studio beschikken. 7.15: Klanken van de puszta (gr.) 7.30: B. N. O.; Nieuwsberichten 7.40: .Post bij het ont bijt" (gr.) 8.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.40: ,,'t Is maar een praatje", voordracht 8.50: Phllharmonlfich orkest van Praag (gr.) 9 00: Klanken van zwarte schijven (gr.) 9.30: Spiegel van den dag (opn.) 9.40: Klanken van zwarte schijven (gr.) 10.00: Musette-orkest en soliste (opn.) 10 30: .Het Gculdal". reportage 10.45 Otto Hendriks en zijn orkest 11.30: Viool en plano 12.00: Almanak 12.05: Boyd Bachman en zijn orkest 12 45: BJN.O Nieuws- en zake lijke berichten 13 00: .Amaranto's", taliaansch programma 13.30: Walsencyclus L (gr.) 13.45: Gerard van Krevelen en. zijn orkest 14.00: „Halfweg", gevarieerd programma 15.00: De lachspiegel 15.15: Halfweg, gevarieerd program ma 16.45: B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten 17.00: Orgelconcert 17.30: „Eenzame zwervers langs Noordelijke kusten", klankbeeldenrecks 18.00: Omroep-Operettc- orkest en solisten 19.00: „Het geheimzinnige Noorden", lezing 19.15: Bar Trio en het orkest van Oskar Joost (gr.) 19.30: B.N.O Niéuws- berichten 19.40: B.N.O.Zakelijk praatje over den landbouw 19.50: Van het een op het an der20.15: Pianovoordracht (gr.) 20.30: Rotterdamsch Phllharmonlsch orkest 21.00: Zang met pianobegeleiding 21,25: Viool, alt viool en fluit (gr.) 21.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten 22 00: Klanken uit Hongarije en Zuld- Amerika (gr.) 22 4524.00: Populair orkest- concert (gr.) Hilversum II, 301.5 M. 7.15—7.40: Zie Hil versum I 7.40: Ochtendgymnastiek 7.50: Sportnieuws 8.00: Boerenland in boek en krant 3.15: Licht spel en zang (gr.) 8.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.40: Symphonle-or- kest (gr.) 9.00: Salonorkest (opn.) 9.15: Voor de huisvrouw 9 30: Salonorkest (opn.) 10 r-): Godsdienstige uitzending 10,40: Pianovoordracht (gr.) 11.00: Voor de kleuters 11.20: Kinderzang (gr.) 11.30: Orkest Wil ly Kok en gramofoonmuziek 12.30: Programma overzicht 12.35: Vlooi en orkest (gr.) 12.45: B.NO.' Nieuws- en zakelijke belichten 13.00: Landbouwreportage 13.15: Utrechtsch Stedelijk Orchest en solist (opn.) 14.05: Godsdienstige uitzending 14.35: Vocaal en Instrumentaal pro gramma 15.30: Van vrouw tot vrouw 15.45: Orgelspel en gramofoonmuziek 10.00: Zang met pianobegeleiding en pianosoll 16.45: B.N.O.: Nieuws-, zakelijke en beursberichten 17.00: Voor de Jeugd 18 15: Dick Willebrandts en zijn dansorkest 18.30: B.N.O.Nieuwsberichten 18.40: Spiegel van den dag 18.50: B. N. O.: Brabantsch praatje 19 00: Dlck Willebrandts en zijn dansorkest I'S 15: Pension 't Stekeltje, luisterspel 19.30: Rotterdamsch Phllharmonlsch orkest en solist (Van 20.15 af alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.15: De Melodisten 21.15: Vroolijke sollstenparade (gr.) 2145: B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Politiek praatje 22.10Avondwijding 22.2024 00: Zie Hilversum I. ALI'HEN AAN DEN RIJN 60-Jaiig bestaan der firma N. Samson. Zater dag was het 60 Jaar geleden, dat de bekende in lichting voor gemeente-administratie der firma N Samson N V. alhier werd opgericht Dit feit is op intieme wijze herdacht ln een bijeenkomst van directie en personeel, waarbij ook tegenwoordig was de echtgenoote van willen den oprichter den heer N. Samson. Over en weer werden woorden van dank en waardeerlng gesproken, waarbij door het personeel aan de directie een bloemenhulde werd aangeboden vergezeld van een album met handteekeningen. HAAGSCHE RECHTBANK. Op 25 Juni zou P. J. L te Zoeterwoude. thans gedetineerd, eenlge lakens hebben gestolen, ten nadeele van T Hart. De elsch luidde thans tegen hem zes maanden gevangenisstraf. De schipper J. G. de H. uit Zoeterwoude had in LIsse fietsen gekocht, die van diefstal afkomstig waren. Ter zake heling hoorde hij thans zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief tegen zich clschen. Terzake diefstal van een flets en een dekzeil stond terecht W. M. uit Warmond. Het bleek echter uit een rapport dat verdachte niet toerekenbaar kan worden geacht, op grond waarvan de officier ontslag van rechtsvervolging clschte, met onmiddellijk ln vrijheid stellen van verdachte. DE ECONOMISCHE RECHTER STR \FT. „Het zalN nooit meer gebeuren", zoo verklaarde de hul"vrouw J. J. v. d. Leeden uit HUlegom, doch de rechter merkte op „Ja, maar we zijn toch hier mee niet van elkaar af." Daarvoor was het geval te ernstig. Verdachte had een ongeldige bon. 347, weer geldig probeeren te maken, door er 337 van te maken. Toen ze met de bon bij den winkelier kwam, liep die er in. Het werd nog een paar maal geprobeerd, doch het bedrog kwam uit. „Wanneer de mcnschen de bonnen al gaan ver- valschen, ls het hcelcmaal mis", stelde de officier vast, en gezien den ernst van het feit, vorderde hij drie maanden gevangenisstraf. De rechter meende ook dat dit niet zonder gevangenisstraf kan blijven. Hij legde een maand gevangenisstraf op. J. J Mak te Leiden had ln Hoogmade een pakje vet van 5 pond gehaald, waar hij f. 50. voor betaalde. Na den elsch van f. 150.boete, werd hij tot f. 80.boete subs. 40 dagen hechte nis veroordeeld Het pakle was afgegeven door de hulsvrouw J A. v. d. Pouw te Hoogmade. die echter zei niet te ten van wie het vet kwam en wat er ln het'pakje had gezeten. Voor haar werd het vonnis, na den elsch van f. 60.subs. 30 dagen, f. 20, subs. 10 dagen. Voor de bemid deling tusschen leverancier en klant, had J. A. v. d. Pouw Kraan te Hoogmade gezorgd en hij werd, na den elsch van f.60, tot f.20 subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld. De leverancier van het vet zou C. P Borst te Hoogmade zijn geweest, die echter ontkende. Nu had v. d. Pouw aan de ambtenaren medegedeeld, dat hij het vet bij Borst had gehaald, doch nu kwam hi) op die verklaring terug, en zei dat een onbekende het had gele verd. De echtgenoote van dezen getul"e had eerst gezegd dat de kinderen van B. het pakje des morgens hadden gebracht, doch nu zei ze niet te weten wie het bracht. Deze belde getuigen werden ernstig gewezen op het gevaa- van mein eed. Daar verdachte bleef ontkennen besloot de rechter om nader de verbalisanten te hooren. Door J. P. C. Sentel te Oegstgeest was ont kend dat het vet, dat hij vervoerde en waarmee de controleurs hem hadden aangehouden, voor hem bestemd was. HIJ deed dat voor een ander- De zaak was aangehouden om de controleurs te hooren, en nu dit gebeurde, verklaarden deze dat verdachte had bekend dat de 4 kilo vet voor hem was en hij het voor f. 7.50 per pond had gekocht. De elsch werd f. 200.boete, het vonnis f. 150. subs. 1 maand hechtenis. A. Ouwerkerk te Lelden had geld noodlg, en hij probeerde dat te bekomen door het slachten van een schaap Dat dit een slecht en gevaarlijk mid del ls. moest ook hij ondervinden, want nu hij terecht stond, vorderde de officier acht maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd zes maanden. Twee kilo van dat clandestiene vleesch kocht de hulsvrouw J. Haasbeek te Lelden. De officier elschte f. 25.boete, en het vonnis werd f. 20. subs 20 dagen hechtenis. Ook de hulsvrouw J v. Schoonerwoerd den Be- zemer te Lelden kocht 4 kilo van dat vleesch en tegen haar luidde de clsch f. 50 boete, en het vonnis f. 30.subs. 15 dagen hechtenis. Ten slotte kocht C. van Amsterdam te Lelden clandestien vleesch. waarvoor na den elsch van f 25.f. 20.boete .subs, 10 dagen hechtenis werd opgelegd. Het zou aan W. Oosterlee te Valkenburg bekend zijn geweest dat het rundvleesch, door hem ver voerd, van clandestiene slachting afkomstig was. Hij had bovendien nog dat vleesch verkocht, zoo dat de officier twee maanden gevangenisstraf elschte. Het vonnis werd 14 dagen gevangenisstraf. De koe, waarvan dat vleesch afkomstig was, zou door den bakker J. H. v. Leeuwen geslacht zijn. De contfoleambtenaren vonden er een slacht plaats met touwen en een haak, en klompen waarop bloed. Dat bloed was afkomstig van ko nijnen en kippen die van L. had geslacht, zoo verklaarde hM. en de slachtbenoodlgdheden van een vorige clandestiene slachting, waarvoor hij reeds tot negen maanden gevangenisstraf werd veroordeeld Maar de officier vond voldoende be wijs dat verdachte weer had geslacht, zoodat hij een Jaar en drie maanden gevangenisstraf elschte. Omdat verdachte bleef ontkennen besloot de rech ter nader de verbalisanten te hooren. WATERPOLO. DE ZIJL IIL.W.V. I Gisteravond werd in de „Overdekte" alhier voor de compettie van den kring Den Haag de wedstrijd De Zijl IIL.W.V. I gespeeld. Rust 10, eindstand 21. SCHERMEN. LEIDSCHE SCHERMYEREENIGING „ZAAL GIJSBERTI" In de ledenvergadering ls het bestuur dezer vereenlging als volgt samengesteld: voorzitter: J. J. Swaan Jr.; secretaris: H. F. W. Lijtenberg en penningmeester: H. v.d. Beid PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. WADDINXVEEN Remonstr. Kerk: Nm. 7 u.t ds de Rover van Vlaardlngen. VOOR WOENSDAG 4 NOVEMBER. LEIDEN Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19) Nm. 8 u., completen en lof. LISSE Ned. Herv. Kerk Nm. 7 u.. ds. J. Th. v. Veenen Geref. Kerk: Nm. 4 u., dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref Kerk: ,Vm 10 en n.m. 3 u., ds. A Ponsteln Geref. Gem Vm. 10 en n.m. 4 u„ ds. A Verhage Oud Geref. Gem geen opgave. In alle diensten dankuur gewas SASSENHEIM Chr Geref. Kerk: Vm. 10 en n.m. 4 u, (dankdag gewas), ds. Visser. ZOETERMEER Ver. tot verbreiding der Ge ref. Waarheid: Nm. 2V2 u.. (dankuur gewas), ds v.d. Linden van Katwijk. Dr. O. N. OOSTERHOF OVERLEDEN. Te Groningen ls na een korte ongesteldheid vrij plotseling overleden dr. O. N. Oosterhof, ge reformeerd emeritus-predikant te Marrum (FrJ. HU bereikte den leeftijd van 61 Jaar. NED. HERV. KERK Beroepen té Westmaas (toez.), cand. K. J. H. Burgy, hulpprediker te Wellendoorn, t-e Voorhout, cand A. J. Flink, hulp prediker te Nleuw-Vennep; te Amerongen. ds. G". F. Snel te Rossum; te -Engelen cand. G. van Moorsel hulpprediker te Hilversum. Aangeno men: naar Zaandam,.ds. A. Noorman te Borculo; naar Sloten, ds. J. Wijnenbtrrg te Nlgtevecht; naar Brltsum. ds. H. J. Witkop Jr. te Beets; naar Hoogkerk, cand. D Bijl, voorganger der Hervorm de Evangelisatie te Veendam Benoemd tot hulp prediker te Tholen, cand. Anth van Oost te Tholen; te Voorburg, cand. W. Leegsma te Oegst. geest GEREF. KERKEN Drietal: te Amerongen ds. J. J. Bosma te Krabbendam; S. Hanla te Schoon oord en ds. G. F. Snel te Rossum. Bedankt voor Rotterdam-Z., ds. H. Veltman te "s-Hertogenbosch. Benoemd tot hulpprediker te Lutten, cand. H. Rabbers. te Emmen Tweetal: te Murmerwoude. ds. J. Waagmeester te Oosterzee en ds. W. Wiers- ma te Bozum. te Niezijl, cand. H. Bouma. hulp prediker te Sassenhelm en cand. L. van der Vliet, hulpprediker te Den Helder. Aangenomen naar Amsterdam-Z., ds. L. Kuiper te Steen wijk. Bedankt voor Urk, ds. A. van der Ziel te Sauwerd. Be noemd tot hulpprediker te Aalten. cand. K. P. van der Wel. hulpprediker te Sneek. CIIR. GEREF. KERK Beroepen te Bunscho ten. ds. J. M. Vi6ser te Mldwolda GEREF. GEMEENTEN Bedankt veer RIJssen. ds W. C. Lamaln te Rotterdam-Z. KUNSTHANDEL GERARD VAN SPAANDONK Paul Arntzenius. Langzamerhand gaat Paul Arntzenius ook al weer tot de ouderen behooren. Hij is in 1883 in Den Haag geboren, heeft daar enkele jaren de wintercursussen van de Academie gevolgd en heeft vooral zeer veel te danken aan den hoogst bekwamen, kerngezonden Hollandschen schilder W. B. Tholen, die dan ook inderdaad in zijn invloeden hier en daar nog aanwijsbaar is zon der dat het tot bloote navolging is geworden. Arntzenius is een zeer bekwaam schilder. Hij bezit een voortreffelijke techniek, ziet de dingen groot en in groot verband. Zeer reëel heeft hij gewerkt te Oostvoorne met het bekende breede strand en de sterk begroeide duinen en even eens te Domburg. Tal van zeegezichten hebben we van hem uit deze plaatsen. Hierbij treft over het algemeen de lage horizon, waardoor hy in staat is veel te vertolken van het rijk wolken- spel boven de zee. In hun strakheid doen som mige zeegezichten even aan Dirk Nijland den ken. Evenals bij dezen wordt de stoffage tot het uiterste beperkt om toch maar alles te ver mijden wat aan een prent zou herinneren. Maar Arntzenius is veel warmer van toon. Een totaal anders geaarde persoonlykheid spreekt uit de sfee^, waarin zijn zee- en strandgezichten zijn gedrenkt. De overgang van dé begroeide duinen naar het vlakke strand, van strand naar zee en ten slotte de vernevelde lijn aan den gezicht einder, waar zee en lucht elkaar ontmoeten, dat is alles sterk suggestief verbeeld. Voeg daar bij de koepeling der lucht met het tintelend licht spel door de wolken hetzij in den ^.vroegen morgen, wanneer alles nog zoo pril en maag- De zgn. parlevinkers In de havensteden vaüen bulten de verplichting om op hun schuitje de aankondiging te hebben, dat zij alleen .aan vaste klanten" mogen leveren Schimmelpennlngh-Pax Holland m Bij den harden strijd om Stalingrad. Duitsche infanteristen voor hun grond- bunkers in de stad' PK Heine-Transo F-P H m Deskundige belangstelling tijdens de groote pluimveetentoonstelling, welke te Haarlem is gehouden VNP-De Haan-Pax Holland m Strijd om Stalinrrad. Korte rust in de beschutting van een schoorsteen van de geschutfabriek .Roode Barricade" PK Herber-Atl-H-P H m Voortdurend wordt door de pioniers en infanteristen gewerkt aan den verderen bouw van loopgraven en bunkers en ont staan nieuwe loopgraven, verbindings loopgraven tusschen gevechtsposten en reserves, wistelstelllngen voor machine geweren en dekkingsgafen PK Ohlenbostel-DV-R-P H m In opdracht van h"et gemeentebestuur van Wieringermeer is door den glazenier J. Valstarte De Bilt een gebrandschilderd raam vervaardigd, dat als geschenk aan het Rijk zal worden aangeboden voor het domeinkantoor te Wie ingerwerf. Een detail van het 10 M2 groote raam A. Ph. de Keijzer-Pax Holland m door FRANZ WENDELMUTH. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR (33 „Ah. mynheer Homan!" riep de dominee verbaasd. Piet wierp hem een niet erg vroolyken blik toe. Zoekend keek hy het vertrek rond. „Men heeft my gezegd dat tk hier iemand van de politie kon vinden", zei hij haastig en stoo- tend van het harde loopen. „Dat ben ik!" zei Treslong gewichtig, maar met een duister vermoeden. „U?" Piet Homan's blik zwierf weer door de kamer „Zyii er nog meer politiemannen hier?" wilde hy weten. „Waarom., wat bedoel je met die vraag?" riep de veldwachter hoofdschuddend. „Ik bedoel zoo iemand met een ruw gezicht en een klein, zwart snorretje. Een lange, slanke kerel". „Dat is myn inbreker!" mompelde de dominee verbluft en staarde de jonge schilder aan. Het uiteriyk van Piet Homan was dien morgen niet erg vertrouwenwekkend. Zyn haar hing ver ward tegen zyn voorhoofd, zyn gelaat was vuil en zyn schoenen zaten dik onder het stof. zyn boord en zyn overhemd zagen eruit alsof ze in maanden niet gewasschen waren. „Ik begrijp niet, waar u het over hebt", sta melde Treslong. „Ik ben hier de 'veldwachter en tegeiyk de vertegenwoordiger van de politie op Texel en Vlieland Alleen op Terschelling is een andere post Komt u van Vlieland?" „Ja ik ben. met de eerste boot. gekomen". Homan perste de lippen op elkaar en kneep zyn oogen half dicht Toen trok hij een stoel naar zich toe en ging ongevraagd tegenover de anderen zitten. - „Dat is Pieter Homan!" verklaarde Mulder den uiterst verbaasden veldwachter, „van wien ik Je gisteren vertelde. De jongeman, die in het oude visschershuis van Ruys is gaan wonen". „Oooh!.." zei Treslong en krabde zich achter belde ooren. Het viel hem moeiiyk, zyn gedach ten op dit eene punt te concentreeren. Het was teveel voor één keer. Piet wierp een aarzelenden blik op mevrouw. .Ik weet niet, of ik spreken kan als die dame. „Laat ons alleen, vrouw!" gelastte de veld wachter op een toon, waaruit duideiyk een soort trio.nf straalde, daar hy in het byzyn van getuigen kon toonen, hoevel hy te zeggen had in zyn eigen huls. Bovendien zat de ruzie over het huishoudgeld hem nog dwars. „Ga naar de keuken, vrouw. Hier worden alleen zuivere ambtsgeheimen - besproken". Ook dominee Mulder stond op. maar Homan greep hem by zijn arm. „Biyf alstublieft!" verzocht hy. ..Mij interesseert voor alles de man met het zwarte snorretje" zei de predikant, terwyl hij weer ging zitten. „Het schynt dat zich op ons afgelegen eilandje vreemdsoortige dingen af spelen". „Ik zal probeeren. alles in de juiste volgorde te vertellen", zei Piet nadat mevrouw Treslong het vertrek verlaten had. „Ik heb vannacht in het huis van myn oom Jacob een lichaam ge vonden, dat in een kast verstopt was" De veldwachter sprong op, alsof hij door een wesp gestoken was. Hy sperde zijn mond zoo ver open als mogeiyk was van verbazing en schrik en Mulder riep: „Om Godswil, toch geen doode?.." Homan schudde zich, alsof hij koorts had. „Nog erger, de man is vermoord!" „Dat. is een meening, die bewezen moet wor den!" riep Treslong uit. toen hy weer de be schikking over zijn spraakvermogen had. Piet Homan lachte flauwtjes. „Als een hjk in een kast verstopt wordt?. Bovendien zag ik boven zyn rechteroog een groot, rond 'gat en zyn gezicht-was by na onken baar van het geronnen bloed. Vreeseiyk. besloot hy en rilde over zijn geheele lichaam. Hy bleef' een oogenblik zwygend voor zich uitstaren, terwyl hy zyn gezicht met beide handen bedekte. Treslong was zoo in verXvar- ring, dat hy geen woorden kon vinden. Hij kon niets vragen, nauwelyks iets zeggen. Mulder verzocht den jongeman verder te ver tellen. En Homan vertelde: Hy verhaalde alles, van het oogenblik af, dat Cris Boonstra en Klaas Leenders hem de oude-wyven-sprookjes op den mouw hadden willen spelden. Van den geheim- zinnigen geest, "die uit het oude huis straalde en die geprobeerd had, hem angst aan te jagen. Van de voetsporen, welke hy in het huis gevon den had. Van den afdruk der lamp op de com mode die hem ven-aden had, dat iemand de lamp van haar plaats had genomen. Hy vertelde, hoe hy uit het dorp teruggekomen was en het brandende licht had aangetroffen, hoewel hy by vol daglicht het huis verlaten had. Van het ge heimzinnige briefje met de woorden; In dit huis kan niemand blijven leven enz. Hoe hij begonnen was, het geheele huis van onder tot boven te doorzoeken den ganschen nacht door, zonder iets te vinden. Hoe hy tenslotte aan de groote kast gekomen was en het doode lichaam daaruit gevallen was. ..Een verder?" vroeg dominee Mulder met ongeveinsde belangstelling. Homan haalde zyn schouders op. (Nadruk verboden) (Wordt vervolg©. 2-1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2