DINSDAG 27 OCTOBER 1942 No. 25332 De Britsche aanval in Egypte 83sfe Jaargang Duitsche beschouwingen 354 dooden °in Genua De Duitsche duikbootsuccessen Radiotoespraak van Willkie Verspreide Berichten Verzending van Kerstpakketjes voor Watten SS en hel Legioen Amerikaansch vliegfuigmoederschip „Wasp" gezonken De eerste bom 4TV Verduisteren: BINNENLAND Vervoerverbod inlerlocaal meubel- en huisraadtransporf Kerk- en Schoolnieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactier 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lolden Pl.verv.: K. Been, Leiden. In militaire kringen te Berlijn wordt er de nadruk op gevestigd dat-de huidige gevechts handelingen in Egypte hét begin vormen van een Britsch offensief en dat de vijand zijn hier voor opgestelde strijdkrachten raamt op een millioen man, duizend- pantserwagens en een enorm aantal vliegtuigen. Bij de Britsche actie ter hoogte van Mersa-Matroe. die door het op treden der luchtmacht van de As op zee ver ijdeld werd, is naar de meening van bevoegde Berlijnsche kringen sprake van een poging om in den rug te geraken van het Duitsch-Italiaan sche front bij El Alamein. Of deze poging met sterke strijdkrachten of slechts met storings troepen ondernomen werd, kon moeilijk vast gesteld worden, daar het den vijandelijken for maties niet is gelukt,- de kust te bereiken. De groote Engelsche aanval in Egypte en de gelijktijdige luchtaanvallen op steden in Noord- Italië toonen aan, dat de Engelschen hun oude lievelingsplan weer ter hand hebben ge- nomèn, n.l. een beslissing van den Europee- schen oorlog van het .Middellandsche Zee-front te probeeren. Dat is de indruk, dien men in Duitsche politieke kringen kan constateeren, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Nu de Britsche landingspoging in Noordwest- Europa mislukt en de Engelsche terreuraanval- len op- Noord- en West-Duitschland zonder eenig materieel en moreel resultaat zijn geble ven, zien de Engelschen thans geen anderen uitweg meer, dan hun strijdmiddelen weer tegen Italië te beproeven. Doch reeds de eerste ge- vechtsdagen hebben aangetoond, dat deze in spanningen even vergeefsch zullen zijn als alle vroegere pogingen, die de Engelschen in den sector van de Middellandsche Zee hebben on dernomen. Het front van de As in.Noord-Afrika staat even stevig als het Italiaansche thuis front. waar de Britsche luchtterreur zonder uitwerking gebleven is. De bevolking van Mi laan, Genua en Savona heeft een houding aan den dag gelegd, die gelijk is aan de houding der bevolking van Keulen, Lübeck, Hamburg, Bremen, Rostock, Münster en andere Duitsche In Berlijnsche kringen acht men het bijzon der opmerkelijk, dat evenals bij de terreur- aanvallen^op Duitschland, dè Britsche terreur - aanvallen op Noord-Italië geen kerken en zie kenhuizen gespaard hebbel. In dit verband wordt ook op het feit gewezen, dat dè Britsche vliegers oudergewoonte hun doel genaderd zijn onder bescherming .van het neutrale Zwitser land. Britsche eskaders bommenwerpers vliegen tegenwoordig boven Zwitserland als ging het om de natuurlijkste zaak van de wereld. Een neutraal land wordt daarmede zoo behandeld alsof het het opmarschgebied van Britsche luchtvloten is. Op het protest van de Zwitser- sche regeering in Londen tegen de nieuwe schending der neutraliteit en souvereiniteit is van Engelsche zijde met de gebruikelijke uit vluchten geantwoord. In* Berlijnsche politieke kringen vmagt men zichr'af, of de bevoegde Zwitsersche instanties h^t bij dit antwoord zul len laten. GEEN VERRASSING. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt voorts nog: De Engelschen hébben in Egypte hun offen sief want als zoodanig moet inderdaad de actie, die de vorige week is begonnen, worden beschouwd ingezet met een sterke troepen macht, voornamelijk bestaande uit Canadeezen, Nieuw-Zeelanders, Zuid-Afrikanen, Polen, Grie ken en Gaullisten. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen of de door de Engelschen zelf genoemde cijfers om trent de door hen in den strijd geworpen man schappen en pantserwagens juist zijn, doch het is mogelijk, dat hun strijdkrachten na de ver nietigende nederlaag die het achtste leger in dertijd heeft geleden, aanzienlijk versterkt zijn. Daartegenover staat, dat ook maarschalk Rom mel allen tijd heeft gehad om zijn stellingen te versterken. De stelling van El Alamein. die naar men weet van de kust in Zuidelijke richting naar de Catarra-vallei loopt en omstreeks zestig kilo meter breed is, is over een groote diepte met veldfortificatles versterkt en de strijd, die thans aan den gang is, verschilt in zooverre van dien, welke zich bij vroegere offensieven in de Liby- sche wpestyn afspeelde, dat toen de gevechten 1 zich heen en weer bewogen ,en talrijke omtrek kende bewegingen werden gemaakt, waarmede soms weken verliepen, terwijl thans de Engel schen met sterke pantserstrijdkrachten op de Duitsch-Italiaansche stellingen aanstormen, waarbij van druk op een bepaald punt der linie niet kan worden gesproken, daar het zwaarte punt van den strijd nu eens in het Noorden, dan weer in het midden of in het Zuiden ligt. De situatie kan als het ware van uur tot uur wisselen. Men heeft echter te Berlijn groot vertrouwen in de veldheerseigenschappen van Rommel, van wien. bekend is, dat hij er niet van houdt, zich aan een star operatieplan houden, doch in moeilijke situaties bliksemsnel weet te handelen en té improviseeren. Eén ^ing kan echter omtrent de gebeur tenissen in Egypte gezegd worden en dat is, dat de verrassing, die in dezen oorlog zulk een groote rol speelt, den Engelschen niet gelukt is. Ook de pogingen der Engelschen. te Mersa Matroe in den rug van de Duitsch-Italiaansche troepen te landen, waarbij zij gebruik maakten van motortorpedobooten, die de Engelschen als „vestzakoorlogsschepen" betitelen, is mislukt door het snelle ingrijpen der vliegtuigen van de As. die de schepen dwongen, nog voor het be reiken van hun doel, de wijk te nemen. Volgens de definitieve telling Van het aantal slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op Genua bedraagt het aantal dooden 254, voor het meerendeel ouden van dagen en kinderen, meldt Stefani. Re* opperbevel der Duitsche weermacht deelt omtrent de 104.000 ton vijandelijke scheeps- ruimt-e, dié volgens het extrabericht van Zondag in den grond geboord is, ter aanvulling mee, dat zich hieronder verscheidene groote, snel varende schepen bevonden, zooals de Waroonga (9365 ton) uit Plymouth van de British India Steam Navigation Company, het voormalig Noorsche motorschip Trafalgar (5542 t.) met een laadvermogen van 7790 t. Dit schip was pas ?'i 1938 gebouwd en bezat een snelheid van 7 zeemijlen. De Steel Navigator (5719 t.) met een laad- capaciteit van 9200 t. viel eveneens op den Atlantischen Oceaan ten offer aan een duik- bqptaanval. M rfa Woordelijke wateren van Zuid-Amerika werden de Reuben Tipton (6870 t.) en de Halm .'Park (5780 t.) tot zinken gebracht. De Reuben Tipton was een modern Amerlkaansch turbine schip, dat pas in 1940 van stapel geloopen was, te Orleans thuishoorde en het eigendom was van de U.S. Maritime Commission. In een radiotoespraak tot het Amerikaansche volk, zoo meldt de Britsche berichtendienst, noemde Willkie het denkbeeld, dat niet tot de militairen behoorende deskundigen of personen, die niet met de regeering in verbinding staan, ervan dienen af te zien voorstellen te doen met betrekking tot de oorlogvoering, een „verkeerde censuur". Hij zeide: „Zoowel militaire deskun digen als ook onze politieke leiders dienen voortk durend bloot te staan aan de grootste aandrijf- kracht der democratie, nl. de zweepslagen der openbai-e meening, welke voortvloeien uit vrije en eerlijke debatten. Ik herhaal, dat wij voor onze geallieerden een tweede front in Europa moeten vormen en ik hoop ook, dat wij bin nenkort belangrijke strijdkrachten in Indië zullen hebben voor een krachtigen aanval op Birma, zooals dit door generaal Wavel verlangd wordt." Nadat Willkie een beschrijving gegeven had van datgene, wat hij „een reservoir van goeden wil" bij de naties, welke hij bezocht had. noemde gaf hij de verzekering, dat dit reservoir des ondanks gevaarlijk lekte en wel door gaten, die „niet door Hitier. doch door ons zelf" waren gemaakt. Een van deze gaten wordt gevormd door de „tragisch geringe hoeveelheden oor logsmateriaal. die de in den strijd zijnde legioe nen dei* ..Vereënigde naties" bei"eiken. Willkie gaf de volgende waarschuwing: „Wanneer wij onzen geallieerden niet datgene leveren, wat zij terecht van ons verwachten of wat wij hun be loofd hebben, dan zal ons reservoir van eoeden wil spoedig in een reservoir van den onwil ver anderen. Wij zijn hun meer schuldig dan bluf en gebroken beloften. Ook ons falen, waar het betreft het -definieeren van onze oorlogsdoel stellingen. leidt 'tot verlies van vrienden. Willkie was van meening, dat door het zwij gen der V. S. over het probleem der Indische onafhankelijkheid, „wij reeds onze reserves aan welwillendheid in het Oosten zwaar hebben' aangesproken". Mijn opmerkingen, aldus Willkie, hebben niet betrekking op de Britsche commonwealth. Hij zeide echter: „De Britsche koloniale bezittingen zijn slechts nog: een rest van het Britsche em pire en drie millioen mannen en vrouwen van de commonwealth stellen met zelfopoffering en groote handigheid pogingen in het werk om deze overblijfselen te verkleinen en de commonwealth in de plaats van het koloniale svsteem uit te breiden. Wij moeten, zoo ging Willkie voort, in onzen geest het verschil tusschen geallieerden „van de eerste klasse" en „van de tweede klasse" dogn verdwijnen. Wij moeten „werke lijk uitnemende" mannen zenden als onze ver- tegenwoordieers bij al onze geallieerden, die van zichzelf moed eenoeg hébben om onzen president de waarheid te zeggen. Indië is ons probleem. Wanneer Japan er in slaagt dit groote land te veroveren, dan zouden wij daarbij de verliezers zijn. In denzelfden zin vormen de PhiliDpijnen een Britsch probleem. De V. S. hebben het voortdurend achterwege ge laten om naar de chefs der geallieerde landen vertegenwoordigers te zenden, die het gezag be zitten „met intelligentie" Droblemen met hen te bespreken en realistische stappen te onder nemen voor de onlossine hiervan. Vooral, zoo besloot Willkie zürv' toespraak, is geen man met een rang in het kabinet, met een sneclalè missie naar Rusland gezonden om met Stalin te spreken en het is de Brit-sche eerste minister geweest, die voor het eerst bij de laatste missie voor de V. S. heeft gesproken. (D.N.B.) DE MARSfCH NAAR ROME. Viering in Italië. De twintigste verjaardag van den marsch naar Rome is Zondag in heel Italië plechtig gevierd. Leden van de regeering en van den Grooten Fascistischen Raad. de chef van den staf der militie en talrijke leden van den Nationalen Raad der Fascistische Kamer van Corporaties hielden in de steden toespraken tot de bevol king, die door een talrijke menigte werden aan gehoord. Op het San Marcoplein in Venetië sprak in tegenwoordigheid van den hertog van Genua onderstaatssecretaris Janelli, die den die den 28en October 1922 bestempelde als het uitgangspunt van de alle volkeren omvattende beweging voor een ware gerechtigheid in de werelds (Stefani). DE BRITSCHE LUCHTAANVALLEN IN FRANKRIJK. In officie'ele kringen te Vichy hecht men groote beteekenis aan het feit dat de Geallieer den, bij hun vluchtten naar Frankrijk lukraak aanvallen en op deze wijze een reeks zieken huizen vernield en vele slachtoffers gemaakt hebben. Te Brest heeft men op 14 April 1941 onder het puin van een ziekenhuis 76 dooden gevon den. Op 3 Maart 1942 is het ziekenhuis te Bou- logne-Vignancourt aangevallen en op 1 April 1942 werden 1 te Boulögne-sur-Mer een zieken huis en een school getroffen, waarbij 14 kinde ren omkwamen. Tijdens den aanval op Le Creu- sot werd het ziekenhuis getroffen, dat in een park gelegen en van een groot rood kruis was voorzien. (D.N.B VOEDSELSCHAARSCHTE IN OE SOVJET-UNIE. Naar Domei uit Koeibisjef meldt, doet de Sovjet-regeering wanhopige pogingen om aarl het voedingsprobleem het hoofd te bieden, welk probleem door de bezetting van de Oekraïne en het Koebangebied steeds moeilijker wordt. Zoo heeft men in het stroomgebied van de Ob. de Je- nessei en de Lena alleen bijna 50.000 vluchte lingen gevéstigd. die daar aan het werk zijn gezet in den vischvangst. Langs deze rivieren zijn, naar de Prawda meldt, 'reeds talrijke hui zen voor de vluchtelingen opgericht. DE STRIJD OP MADAGASCAR. 'Een door den Franschen staatssecretaris voor Koloniën uitgegeven bericht omtrent den toe stand op Madagascar wijst op de onmenschelyke oorlogvoering der Engelschen. Zoo is een deel van de bevolking van door Engelsche bezette gebie den gedwongen voor de pantserwagens uit te loopen en de wegen te ontdoen van hinder nissen. Vaak is er ook waargenomen, dat de Engelschen op elk voertuig schoten. Verder deelt het bericht mede; dat de Fransche troepen het plaatsje Ambohimahasoa na heftigen tegen stand hebben moeten ontruimen. (D.N.B.)- DE HAAT VAN OEKRAÏNERS EN KAUKASIËRS - TEGEN DE BOLSJEWIEKEN. Een correspondent van het Finsche vrijwilli- gersbataljon aan het Zuidelijke front heeft on der het opschrift „Uit de slavernij naar de Europeesche vrijheid" eenige waarnemingen ge publiceerd, die hij gedaan heeft in de gevechts- Het SS-Ersatzkommandó Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zulas- sungs-Marken. Deze zegels wordeh aan de sol daten uitgereikt en door hen aan hun familie leden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 10Q0 gram moet men dus één zegel en voor 2000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noo- dig en kunnen de pakjes zonder zegels verzon den worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzending afgegeven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is -het niet mogelijk, pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram ver zonden worden. Door deze regeling Is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden An das SS-Ersatzkommando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Neder - landsche bevolking zich precies aan deze recels te houden, daar. gezien het groote aantal Ne- derlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenverkeer mogelijk is. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche vliegtuigmoederschip Wasp verloren is gegaan. De Wasp liep in 1939 van stapel en mat 14.200 ton. Het vliegtuigmoederschip werd op 15 Septem ber in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan na een voorafgaanden aanval door een Japansche duikboot tot zinken gebracht, negen tig percent van de bemanning zou gered zijn. In het officieele communiqué wordt gezegd: het vliegtuigmoederschip bleef nog vijf uur na den aanval met slagzij liggen en zonk op een tijdstip, waarop geen vijandelijke strijdkrachten meer in de buurt waren. Om deze reden bleef de publicatie van het verlies zoolang achterwege daar de mogelijkheid bestond, dat de vijand nog niets wist van het verlies. De Wasp had te zamen met de in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan aanwezige vlootstrHdktachten tot taak de troepenversterkingen en de ravitail leering naar Guadalcanar te beschermen. Het communiqué voegt hieraan nog toe. dat drie teredo's de Wasp in de buurt van de kruit kamer en van de petroleumtanks troffen, waar door zware branden ontstonden. Toen na vijf uur alle hoop op redding van het schip moest worden opgegeven, heeft een Amerikaansche torpedo jager het vliegtuigmoederschip door tor pedotreffers tot zinkerj gebracht. (D.N.B.) OP EEN NIET-MILITAIR DOEL WAS EEN ENGELSCHE. pauze bij de burgerbevolking in de Oekraine en later bij den opmarsch in den Kaukasus. De Finnen werden door de Oekrainers overal zeer gastvrij, vaak zelfs plechtig en met tranen in de oogen ontvangen. De menschen vertelden van de onmetelijke ellende, die zij onder de bolsjewistische heerschappij hebben moeten ver duren en wisten van Finland slechts wat hun de roode propaganda verteld had. De correspondent schildert de Kapkasiërs als nog radicaler in hun haat tegen de bolsjewie ken dan de Oekrainers en h&alt tal van voor beelden aan, waarbij heele regimenten over liepen om zich voor den strijd tegen het roode leger ter beschikking te stellen. Alleen in den sector, waarin het Finsche bataljon streed, lie pen dagelijks 25 tot 30 roode Armisten over en bij een aanval op een dorp aan den voet van den Kaukasus steeg het aantal de eerste twee dagen tot bijna honderd. (A.N.P.). RADIOTOESPRAAK VAN RYTI. De president der Finsche republiek Rytl heeft met een radiotoespraak de propaganda- week voor huis en gezin geopend. Hij wees op de meedoogenlooze oorlogvoering van den te genstander, die zijn aanvallen ook richt op alle Finsche cultuurmonumenten en sociale inrich tingen. Het voorbeeld der kleine Baltlsche vol ken toont de methodes der sovjet-unie. zy heeft zich geheel meester gemaakt van deze landen, hun zelfstandigheid vernietigd en een groot deel hunner bewoners naar de verste uit hoeken der sovjet-unie v^ggesleept. Hetzelfde lot zou ongetwijfeld ook de overige volken ver wachten. wanneer zij onder de heerschappij van de sovjet-unie zouden komen. Finland wil niet verdwijnen in de oeverlooze volkenzee van het Oosten, zooals het velen Finschen stammen vroeger reeds is vergaan, maar zijn eigen le vensvorm en zijn volkskarakter behouden en verder ontwikkelen hetgeen het in den loop van zijn geschiedenis heeft verworveh. Finland wil ook niet, dat zijn kinderen in de smakelooze en zinlooze afgoderij van de bolsjewisten worden opgevoed. Wij willen onze kerken niet laten vernederen tot paardenstallen en bioscopen, zooals de bolsjewisten in Karelië hebben ge daan. Wij willen ons volk den vrede en de vei ligheid waarborgen, opdat niet iedere generatie behoeft te leven onder voortdurende vrees voor den oorlog, en lyden onder de verwoestingen eri verschrikkingen van den-oorlog. Sedert de bols jewieken ons in den herfst van 1939 overvielen, hebben wij volkomen begrepen, dat ons geen andere weg bleef dan de verdediging met al onze kracht. (D.N.B.) VERKLARINGEN VAN HAROLD BALFOUR. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de Britsche onderstaatssecretaris van lucht-» vaart, kapitein Harold Balfour, verklaard: „Wanneer men mij vraagt, of bomaanvallen den oqrlog kunnen winnen, is mijn antwoord: wys mij een beteren weg aan om Duitschland te treffen." Ten aanzien van het tweede front zeide Bal four, dat hij niet bevoegd was daarover te spre ken, doch hij wilde er aan herinneren, dat En geland op vier of vijf fronten tegen de spil- eerste bom op een niet-militair doel in dezen oorlog in den nacht van 12 Januari 1940 op de stad Westerland op Sylt gevallen; het was een Engelsche bom. Tot op dat oogenblik was nog nooit een Duitsche bom op Engelsch gebied gevallen, vér hadden slechts verkenningsvluchten plaats gehad'. Duit sche aanvallen hadden slechts scheepsdoelen op zee gegolden. Eerst op 16 Maart 1940 viel voor de eerste maal een Duitsche bom op Britsch gebied. Deze trof bij een aanval op Britsche oorlogsschepen in de buurt van de Orlcney-eilanden een aan den strijd deelnemende vijandelijke luchtafweer- batterij en bracht deze tot zwijgen; een onmis kenbaar militair doel was met militaire mid delen bestreden, wat dus in overeenstemming was met de meest strenge regels van het vol kerenrecht. Reeds de daarop volgende dagen brachten nog meer Engelsche aanvallen op niet- militaire doelen, zooals op een verbanaplaats op het eiland Sylt. op het station van het stadje Heiligenhaven in Sleeswijk-Holstein. In April werd de badplaats Wenningstedt op Sylt ge bombardeerd. Er vielen bommen bij de stad Heide In Holstein, hoewel zich daar noch in de nabije of verre omgeving eenig militair doel be vond. Toentertijd werd van ambtelijk Duitsche zijde vastgesteld, dat de vijand nu den lucht oorlog tegen onverdedigde plaatsen zonder eenige militaire beteekenis ontketend laad, ter wijl de Duitsche vliegers het strengste bevel hadden open steden in vijandelijk gebied niet aan te vallen, wanneer zij geen militaire be teekenis- hadden. Tegelijk werd aangekondigd, dat bom met bom vergolden zou worden, wan neer de Engelschen hun aanvallen op niet- militaire doelen zouden voortzetten. De ''waar- schuwing bleef zonder resultaat: in den nacht op den lOden Mei 1940, vlak voor het begin van den veldtocht in het Westen, begon het Brit sche luchtwapen met een stelselmatig offensief tegen open Duitsche steden. Dag aan dag wer den deze aanvallen voortgezet. Alleen in den tijd tot aan den 13den Mei vonden er 71 vijan delijke luchtaanvallen op Duitsch Rijksgebied plaats en van deze 71 waren er minstens 51, die op uitgesproken niet-militaire doelen uitge voerd werden. Aanvallen op woonhuizen in Rheydt - en andere steden op ziekenhuizen in Bonn, Neuss en Frankfort en soortgelijke doe len duurden zoowel in Mei als Juni 1940 voort, tot het Opperbevel der Duitsche Weermacht op den 19den Juni verklaarde, dat het nu met de vergelding tegen Engeland was begonnen. Een groote krachtsinstallatie bij Billingham, een voor de oorlogseconomie toch nog zeer be langrijke inrichting, was riet doel van deze eer ste Duitsche vergéldingsaanvallen: er volgden dan van den 22sten Juni af Britsche aanballen op de Rijkshoofdstad, er volgde de eerste waar schuwing, die de Führer in zijn rede van 19 Juli aan Engeland richtte, er volgden, niette genstaande alle waarschuwingen, Britsche aan vallen op Weimar en op Berlijn. Den 4den September 1940, verklaarde dan de Führer ln zijn rede. dat hij 3 maanden lang de schande lijke wijze der Britsche oorlogsvoering in de hoop, dat men er mede zou ophouden, niet had laten beantwoorden; daar deze hoop niet be waarheid was geworden, zou nu nacht voor nacht het antwoord worden gegeven. Enkele dagen later werd dan met de Duitsche lucht aanvallen op Londen begonnen. De Engelsche luchtaanvallen op steden en dorpen in het ach terland zijn geen onbeteekenende incidenten in een overigens misschien onberispelijke oorlog voering, maar zü zijn volledig in overeenstem ming met het traditioneele Britsche begrip van oorlog, dat ieder lid van den vijandelij ken staat, leder burger met zijn civiel eigendom als vijand bestrijdt. In deze wijze van oorlogvoering ligt dus systeem. Hoe minder Engeland de mogelijkheid ziet met normale oorlogshandelingen zijn oorlogs doel te bereikeh, des te meer gaat het tot zijn oude methode van oorlogvoeren tegen de niet combattanten over, die het ook in zijn koloniale veldtpchten toegepast heeft, het verschil is slechts, dat aan den anderen kant dezen kegi? geen weerlooze Ieren, geen Boeren en geen an dere kleine volken staan, maar een land. dat van het begin af aan met deze manier van Britsche oorlogsvoering heeft gerekend en zich daardoor in geen enkel opzicht van de wijs laat brengen. De Britsche terreuraanvallen hebben hun doel niet bereikt, de Duitsche oorlogsvoe ring van de beslissende zwarte punten van het militair gebeuren af te leiden. Zij zullen dit doel ook niet bereiken, ook al zouden deze aan^- vallen voortgezet worden. Eén ding is heden reeds zeker: de Engelschen zijn met deze ma nier van oorlogvoeren bégonnen. Zij dragen voor de uitbreiding er van de. verantwoording en zij zullen op zekeren dag ook. de rekening krijgen. Zij hebben in dezen oorlog de eerste bom geworpen: het zal er op aankomen, wie de laatste bom zal werpen. van hedenavond 18.23 uur tot morgenochtend 8.26 uur De maan komt hedenavond op om 20.39 uur en gaat morgenmiddag om 12.25 uur onder. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG. Met ingang van 15 October is aan mr. dr. J. van Walre de Bordes op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Middel burg. Tot waarnemend burgemeester is door den waarnemend commissaris der provincie Zeeland, zoolang de vacature onvervuld zal blijven, met goedkeuring van den Rijkscommissaris benoemd mr. A. Meerkamp van Embden, rijksarchivaris ip Zeeland te Middelburg. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Bij besluit van den Rijkscommissaris zijp met ingang van 15 October j.l. ontslagen J. Tuin als burgemeester van Hoogezand en mr. A. J. J. M. van Hellenberg Hubar als burgemeester van Boxmeer. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd zijn: tot substituut-officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te 's-Gravenhage mr. P. J. V. Roscam Abbing, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht; tot ambtenaar van het öpenbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Rotterdam, mr. P. R. van Heijnsbergen, waarnemend ambte naar van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten in het arrondissement Groningen; tot kantonrechter te Sneek mr. B. Dorhout, secretaris van den raad van beroep voor de directe belastingen en kantonrechter-plaatsver- vanger te Leeuwarden. ARCHITECT JOS. VAN GROENENDAEL OVERLEDEN. Op 73-jarigen leeftijd is Zaterdag te Maas tricht overleden de architect Jos. van Groenen- dael, een bekend kerkenbouwer in Brabant en Limburgf. Ook bouwde hij tal van patronaats gebouwen en ziekenhuizen, o.a. het doofstom men-instituut in St. Michielsgestel en het St. Elisabethsgesticht te Amsterdam. In 1936 werd hij door den Paus onderschei den met de ridderorde van St. Sylvester. E. K. Twee letters, welke een begrip vormen van dapperheid en offerzin. Het IJzeren Kruis is een onderscheiding, die niet zoo maar gegeven wordt, maar waar doorslaande bewijzen van moed en doodsverachting voor verlangd worden. Het is geen toeval, dat wy zoo velen dit on- derscheidingsteeken zien dragen. De strijders voor het nieuwe Europa immers stryden voor een ideaal. Zij weten, dat de toekomst van ge- hfeel Europa, ja, van de geheele Westersche be schaving afhangt éan den afloop van den oor log. Het „E. K.", daarmede zijn ook Neder- landsche vrywilligers onderscheiden. Ook zij zijn zich bewust van wat van hen verwacht wordt, en inderdaad zy beschamen deze ver wachtingen niet. Zorg er voor landgenoot, dat wy ons niet behoeven te schamen over onze houding ten opzichte van deze dappere kerels. Het minste wat wü kunnen do©i is. het. fonds, dat speciaal voor onze Oostfrontstryders is op gericht, te steunen. Daarom vragen wy nog maals uw aandacht voor girorekening 432100, trn. Verzorgingsfonds Vrywilligerslègoen Neder land Koninginnegracht 22. te 's-Gravenhage. PAARDEN IN AMSTERDAM ZONDER OOGKLEPPEN. De burgemeester van Amsterdam heeft het gebruik van oogkleppen bij paarden verboden door het opnemen van dit artikel in de alg. politieverordening: „Het is verboden, op den openbaren' weg paarden, welke voorzien zyn van oogkleppen, te besturen of te hebben." Op de overtreding van dit artikel is een geldboete gesteld van f.75 of een hechtenis van ten hoogste 12 dagen. Ter toelichting deelde men aan De Tyd mede. dat dit besluit ongetwyfeld door velen zal worden toegejuicht, te meer omdat op een Viergeiyk verbod o.m. door de Sophiavereenlging tot Bescherming van Dieren in woord en ge schrift en ook door de bekende plaat werd aangedrongen. t Na overleg met het lafbratorium voor vete rinaire physiologie der ryksuniversiteit te Utrecht is gebleken, dat in 't algemeen het ge bruik van oogkleppen als overbodig moet wor- Het Rijkscommissariaat deelt mede: Met het oog op de omstandigheid, dat met de beschikbare brandstof in de eerste plaats steenkool en levensmiddelen vervoerd moe ten worden, is het interlokale transport van meubelen en huisraad in de provincies Noord- en Zuid-Holland tot nader order verboden. Voor het geval ecner evacuatie uitliet kustgebied is een eigen organisatie gescha pen, die de noodige voertuigen voor de ver huizing van het geheele huisraad tér be schikking stelt. NED. HERV. KERK Drietallen te 's-Graven hage (vacature ds. A. B. te Winkel) ds. H. G. Groenewoud te Wagenlngen, ds. C. J. Lambour te Lage Zwaluwe en ds. a. W. Lazonder te Nieuw Vennep; (20ste predikantsplaats), ds. H. J. Drost te Schoten, dr. R. B. Evenhuls te Schevenlngen en. ds. A. P. Mynarends te Breda; (21ste predikants plaats). dr. A. van der Hoeven te Warnsveld. ds. J. N. do Ruiter te Sneek en ds. D. Westerveld te Breda Beroepen. Te Spaarndam en Spaarnwou- de, ds. H. J. Plaggemars te Hansweert. Te Bcet- sterzwaag (toez.), ds. J. E. Wagenaar te IJsbrech- tum. Te Coogkerk, cand. S. Byi, voorganger der Herv. evangelisatie te Veendam Benoemd tot hulpprediker te Erichem, cand. H. van Arkel te 's-Gravenhage Beroepen. T© Welsrljp en Bayum (toez.), ds. J. C. H. Joerg te St. Johannesga. Te Usquert, ds. J. D. Smlds te Harkstede-Scharmer Aangenomen. Naar Baarland, cand. H G. Beneder hulpprediker en voorganger bij de Ned. Herv. evan gelisatie te Schagen Bedankt. Voor Benschop (toez.), ds. J. R. Cuperus te Doornspijk. Voor H1J- laard. Huins en Lions (toez.) ds. M. j. W. Zeven boom te Berkènwoude Drietal. Te Amsterdam: cis. C M. van Endt te Amstelveen, ds. M. Groenen- berg te Vlaardlngen en ds. H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven (verbeterd bericht) GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Woerden, cand. W. Vis, hulppred'.ke- te Haam stede. C1IR. GEREF. KERK Bedankt. Voor Slle- drecht, ds. J. G. van Minnen te Hulzen Twee tal. Te Rozenburg, ds. M. Baan te Bussum en ds. R. Slofstra te Noordeloos. EVANG. LUTH. KERK Drietal. Te Amster dam vacature-<ls. L. Schutte), ds. G. J. Duyven dak te Utrecht, ds. H. J. Jaanus to Rotterdam en ds. C. Pel te Nijmegen. PREDIKBEURTEN. LEIDEN Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19): Woensdagnam. 8 uur, completen en lof. ALPHEN a. cl. KBN Geref. Kerk. Hooftstr. Dinsdag nam 7% u.. dankuur voor het gewas ds. Hartkamp (ln de Chr. Geref. Kerk. v. Reede- straat). BOSKOOP Ons lokaal (Nleuwstraat)Heden- nam. lYs uur, de heer J. Tlesema van Hilversum. Geref, Gem.: Woensdagvoorm. 10 en nam. 4 u., •£te. A. de Blols van Gouda. KATWIJK AAN ZEE Geref. Gem. (Remise- weg) Woensdagnam. IVz uur. ds. D. J. Barth van Nleuwerkerk (Z.). RIJNZATERWOUDE Chr. Geref. Kerk: Dins dag voorm. IOV2 en nam. 3 uur (Dankdag), ds. du Marchle van Voorthulzen van Driebergen. mogendheden strydt. Een tweede front ln Europa, dat gevormd zou worden tengevolge j den beschouwd; sléchts voor "vierspannen, con- van de pressie der openbare meening. zou éfer. cours- en draverspaarden is het onmisbaar vergissing kunnen beteekenen. (D.N.B.), Aangezien het kan voorkomen, dat ln enkele uitzonderingsgevallen oogkleppen toelaatbaar of wenschelyk zyn, maar ook, dat sommige paar den zoodanig aan het gebruik van oogkleppen zyn gewend, dat het verwyderen ernstige be zwaren zou opleveren, Ls de mogelijkheid ge opend in byzondere gevallen ontheffing te ver- leenen. Daar een te spoedige inwerkingtreding van dit verbod tot moeiiykheden aanleiding zou kunnen geven, zal het ln werking treden zes maanden na den dag der afkondiging. VERSPREIDE BERICHTEN. By de spoorwegen hebben de volgende mu taties plaats gehad: W. Vlug, stationschef eerste klasse a, te Roermond, benoemd tot hoofdstationsohef te Heerlen; T. Schipholt, stationschef eerste klasse a. te Heerlen, is verplaatst naar Maastricht; H. H. A. Hogeveen, stationschef eerste klasse b. te Nuth, is benoemd tot stationschef eerste klasse a. te Roermond.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1