ZATERDAG 21 OCTOBER 1942 No. 25330 In het Oostland wordt een toekomst opgebouwd 83sie Jaargang BUITENLAND De economische organisatie der Oostelijke gebieden Verspréide Berichten Staf de Clercq overleden Verduisteren: Er is nog ontzettend veel - te doen BINNENLAND Weest zuinig met gas en elecfricifeit Aan den vooravond van een nieuw jaargetijde SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny. relet. Directie* en Administratie 25041 (2 lynen) Gironummer: 57053 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. w. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: De gebieden in het Oosten van Europa dragen naar men weet reeds in aanzienlijke mate bij tot verlichting van de levensmiddelenpositie van de in wording zijnde Europeesche gemeenschap, doch het ligt voor de hand. dat de economische organisatie van deze gebieden een ontzaglijken arbeid vereischt, temeer daar veelal van den, grond af moet worden opgebouwd. Ten einde na de bezetting zoo weinig mogelijk tijd verloren te laten gaan. worden de strij dende troepen vaak op den voet gevolgd door zoogenaamde economische commando's; bestaan de uit vaklieden, die in Düitschland een speciale opleiding hebben genoten en onder militair bevel, staan. Deze vaklieden hebben veelal den rang Sonderfuehrer, te vergelijken met dien van officier. Hun taak is het, het economische leven op gang te brengen en alle economische hulp bronnen op te sporen. Voor het herstellen van technische installa ties. zooals fabrieken, mijnen, electriciteits- werken e.d., die veelal vernield worden aange troffen. zijn technische bataljons gevormd. Naar men weet, is het dé gewoonte der bols jewisten, fabrieksinstallaties te demonteeren en weg te voeren, doch vaak is het hun niet gelukt de machines ver genoeg weg te brengen. Meermalen worden zulke verpakte machines eenige stations verder op een spoorwegknoop punt teruggevonden en tal van malen heeft men de machines op haar plaats terug kunnen brengen. De economische gebieden achter het front •taan onder militair bestuur, doch zoodra een gebied gepacificeerd is. wordt er een burgerlijk bestuur ingesteld. Het burgerlijke bestuur in het Oosten is op twee manieren onderverdeeld en wel naar be drijfstakken en naar districten. De districtsver- deeling is vooral van belang voor den landbouw, voor de ontwikkeling van de levensmiddelen bronnen in het Oosten. In de districten wordt een tamelijk zelfstandige rol gespeeld door spe ciaal daartoe opgeleide boeren, die in hun gebied de zaai- en oogstplannen opstellen. Ook op Industrieel gebied is het opbouwwerk in het Oosten in vollen gang. Het ligt in de bedoeling, industrieele vaklieden, die hier moeilijk gemist kunnen worden, voorzoover zij zich hiertoe beschikbaar stellen, voor enkele weken of maanden naar het Oosten te zenden, ten einde vernielde bedrijven aldaar weder op gang te brengen. De meest verschillende methoden worden bij de ontsluiting van de Oostelijke gebieden ge bezigd. -ten einde op de zekerste wijze te ge l-aken tot het doel. de economische waarden voor Europa te verzekeren. De Oostelijke ge bieden zijn als het ware een groot proefveld, doch een waarvan voor de toekomstige organi satie van Europa oneindig veel afhangt. SOCIALE GESCHENKEN VOOR HET ITALIAANSCHE VOLK. Ter gelegenheid van den 20sten verjaardag der fascistische revolutie zal op last van den Duce in Italië op sociaal gebied een reeks maatregelen worden genomen. In de eerste plaats is een oorlogsster voor werkverdienste ingevoerd, waaraan een gelde lijke uitkeering voor één keer is verbonden en die bestemd is voor alle werkers, die zich tijdens en ten bate van den oorlog op bijzondere wijze hebben onderscheiden. -» Voorts is besloten de invaliditelts- en ouder domsrente met 25% te verhoogen en de kost winnersvergoeding voor gemobïllseerden te ver dubbelen? Een bijzonder geschenk op dezen verjaardag is vervolgens het besluit van den Duce, dat alle employé's en arbeiders van voor den oor log belangrijke bedrijven een halve maand sala ris resp. een weekloon extra krijgen, terwijl alle rijksambtenaren en -arbeiders, die bijzon der belast zijn door ondersteuning van familie leden, *het bedrag van hun steun gedurende vijl maanden ineens krijgen uitbetaald. Ten slotte heeft Mussolini ter bestrijding van den woningnood bij het rijkspersoneel een mil liard <lire voor den bouw van woningen be schikbaar gesteld, terwijl de bond van fascis tische industrieelen volkswoningen ten bedrage van eveneens een milliard zal laten7 bouwen, zoodra de omstandigheden zulks gedoogen. (D.N3.) ITALIAANSCHE KONINKLIJKE PAAR TE GENUA. Het Italiaansche koninklijke paar heeft gas teren een bezoek gebracht aan Genua, dat in den vorigen nacht door Britsche vliegtuigen is aangevallen. In de ziekenhuizen werden de ge wonden bezocht. (D.N.B.). ENGELSCHE VLIEGERS BOVEN RHONE-DAL. Boven het geheele Rhone-dal hebben gister nacht Engelsche vliegtuigen gevlogen. Te Cler mont-Ferrand, Lyon en Marseille waren Engel sche machines in de lucht in den tijd van mid dernacht tot 1 uur des nachts. Overal trad het luchtdoelgeschut in werking. (D.N.B.). VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. Naar officieel gemeld wordt, hebben eergister avond vreemde vliegtuigen boven het Westelijke deel van Zwitserland gevlogen Van\iet Noord westen naar het Zuidoosten. De heenvlucht ge schiedde om 8 uur des avonds, de terugvlucht tusscheii 10.15 uur en 11.15 uur, waarbij gevlogen werd over deelen van de kantons Wallis, Waadt en Genève. In verscheidene steden werd lucht alarm gemaakt o.a. in Genève, Lausanpe, Frei burg en Neuenburg. Verschillende posten lucht doelgeschut traden in actie. (D.N.B.). Het hoofdkwartier van het Vlaamsch-Na- tionaal Verbond deelt mede, dat de heer Staf de Clercq. leider van het V,N.V., Donderdag avond te 22 uur in de kliniek van prof. Daels te Gent aan de gevolgen van een hartaan- doening 'is overleden. Staf de Clercq was den 16den Sept. 1884 te Everbeek (Henegouwen) geboren. (Polygoon m.) MEVROUW ROOSEVELT IN ENGELAND. Mevrouw Roosevelt is volgens Reuter in Enge land aangekomen. Zij heeft de reis per vliegtuig gemaakt en blijft twee of drie weken. Het Engelsche koningspaar verwelkomde haar op 'het Paddington-station te Londen en gaf te harer eere gisteravond een maaltijd. Onder de gasten bevonden zich de Amerikaansche ambas sadeur Winant, ministerpresident Churchill, generaal Smuts en diens zoon kapitein Smuts, alsmede luitenant-kolonel Elliot Roosevelt, de zoon van den president. (D.N.B.). TWEE TWEEDE FRONTEN. De Amerikaansche adviseur van Tsjang kai sjek, Lattimore, heeft in een rede te Tsjoeng- king verklaard, te kunnen verzekeren, dat er niet alleen in Europa, doch ook in Azië een tweede front zal komen. (D.N.B.). JAPANNERS GELAND OP DE RUSSELL- EILANDEN. Volgens een extra-bericht van den Britschen berichtendienst uit Washington heeft het Ame rikaansche ministerie van marine medegedeeld, dat de Japanners geland zijn op de Russell- eilanden, die tot de Salomons-eilanden be- hooren. De Japanners hebben Espirito Santo op de Nieuwe Hebriden beschoten. (DN.B.). WIJLEN STAF DE CLERCQ. Achtereenvolgens bezocht de toekomstige lei der der Vlaamsche eenheidsbeweging een paar college^ in Vlaamsch Henegouwen, alvorens zijn onderwijzersdiploma te behalen te Bonne Espe- rance. Hij was eerst hulponderwijzer te Letlin- gen (bij Edingen) en werd daarna benoemd te Heikruis. Hier op de taalgrens begon zijn cultu- reele en algemeene Vlaamsche activiteit. In 1912 stichtte hij met Remi Deroeck het strijdblad ..De Taalgrens" en werkte verder samen met Berginon. Van Isacker. Goosenaerts e.a. Hij nam zeer actief deel aan den strijd voor de vèr- vlaamsching der Gentsche universiteit. Als frontbrancardier aan den IJzer, stichtte hij gedurende den eersten wereldoorlog zijn voor payotten bestemde oorlogsbladen „De payot en de Taalgrens" en het „Payottenland". Hij richtte ook het werk der grafzerken en dat dei- verloven op. Na den oorlog begon Staf de Clercq voor goed zijn politieken strijd. In 1918 werd hij als can- didaat der frontpartij gekozen als volksvertegen woordiger voor Brussel met 7000 stemmen, een aantal dat voortdurend steeg om in 1929 de 15.000 te overschrijden. In 1933 richtte Staf de Clercq dan. op autoritairen grondslag, het Vlaamsch Nationaal Verbond op, dat onder zijn doelbe* wuste leiding steeds een ruimere ontplooiing heeft gekend. Hij had ook een ruim aandeel aan de „los van Frankrijk "-campagne. Hoe populair Staf de Clercq in Vlaanderen was, bleek nog overduidelijk ter gelegenheid van zijn 58en verjaardag op 16 Sept. J.l. Zijn gansche leven', zijn gansche strijd stonden dan ook in het teeken van een buitengewoon diep besef der volksverbondenheid. „Alleen de welvaart van mijn volk heeft mij gedreven verklaarde Staf de Clercq op den Kaderdag van 14 Juli 1.1. „Het zal altijd mijn hoogste roem zijn dat ik mij nimmer heb laten leiden door persoonlijke belangen doch door de hoogere liefde voor en de trouw aan mijn volk." ,,Ik weet dat arbeiden voor mijn volk, ar beiden is voor God en ik,ben fier dat op het oogenblik dat ik den "harden kop zal neerleg gen, men van mij zal kunnen getuigen: hij heeft niet voor niets geleefd." Met deze woorden heeft hij zelf op een ont roerende manier de motieven van zijn strijd aangegeven. Hij is in de geschiedenis van Zuid- Nederland tot een niet meer weg te cijferen figuur uitgegroeid. Staf de Clercq zal Dinsdag a.s., overeenkom stig zijn laatsten wil, te Kester worden begra ven. De leiding van het Vlaamsch Nationale Verbond wordt thans waargenomen door dr. H. J. Elias, burgemeester van Gent. (Belgapress) van heden- en morgenavond 18.28 uur tot morgen- en Maandagochtend 8.21 uur De maan komt heden op te 19.07 uur. gaat morgenochtend onder te 9.21 uur en komt mor genavond weer op om 19.34 uur; het is vannacht Volle Maan. Nederlanders als pioniers In het Oosten, begin October. Onze eerste uit Wit-Roethenië afkomstige brief, is door de Nederlandse!^ pers uitvoerig weergegeven en heeft heel wat beroering teweeg gebracht, want we ontvingen stapels brieven. Er zijn epistels by, die zóó uit het hart gegre pen zijn, waardoor wij met vele briefschrijvers een blijvend contact hebben opgenomen. Wij maken het hier nog steeds goed. Er zijn wel eens puzzles op te lossen, maar dat maakt net leven interessanter. Dat er moeilijkheden voor zouden komen, wisten we vooruit, daar zijn wij pioniers voor. Maar ondanks de voorkomende moeilijkhe den, gaat alles naar den zin. Op bijna alle groote bedrijven, waar wij den scepter voeren, zijn nieuwe, uit Düitschland gekomen dorsch- machines in bedrijf gesteld. Met die dorschma- 'ines gaat het puik, maar de meeste misère hebben wij met de tractoren, die van Russische makelij zijn. Over het algemeen is alles wat van „Vadertje Stalin" komt van een inferieure kwaliteit, maar mocht men dat nog niet weten, probeer dan met de tractoren om te springen en het zal spoedig duidelijk zijn. De tractoren zijn van oorsprong een Amerikaansch product, de „Deering"-machine, maar de bolsjewieken zijn in hun pogingen, déze tractor na te maken, deerlijk gestrand. Wij hebben nu de beschikking gekregen over een motor met zijspan en razen den ganschen dag over het bedrijf om alle machines na te zien. Vanzelfsprekend zijn wij erg zuinig op ons mooie materiaal en we waken er dan ook angst vallig- voor, dat er ergens een van de machines de soep gedraaid" wordt. De tractor-be stuurders moeten alles nog leeren. Zulke ma chines hadden ze nog nooit gezien en we heb ben alles over de bediening en verzorging aan hun verstand moeten brengen. Enkelen hebben het al vrij aardig te pakken. Over het alge meen kan men zeggen, dat ze. van goeden wille zijn. Ze leeren het wel! Behalve in verband met dê tractoren voor de dorschmachines beleven we op het oogenblik een drukken tijd door het naloopen en inspec- teeren der tractoren, die voor de ploegen ge spannen zijn, die het land omwoelen voor de roggezaai. De roggezaai is druk aan den gang. Zoo alles bij elkaar is er dus arbeid genoeg! Als het dorschseizoen gesloten is, laten we alle machines weer naar de reparatiehallen komen en wordt alles grondig nagezien. Hier wordt ieder deel genummerd en ingepakt opge borgen in afwachting van de volgende cam pagne. Ruimte genoeg! Voldoende werk voor dén winter. Werk voor den winter is hier voldoende. Be halve de tractoren, worden alle ploegen (vyf- scharige tractorploegen) naar de montagehallen gebracht om te worden gereviseerd en wanneer we dan nog in aanmerking nemen, dat de meeste groote tractoren zullen worden omgebouwd op houtgas, door middel van een zeer voor dat doel geschikte generator, dan we ten we zeker, dat we den winter niet in ledig heid zullen doorbrengen! Met onzen trouwen motor met zijspan leggen we per dag gemiddeld meer dan 100 km. af. Des avonds voelen we ons soms erg door elkaar ge rammeld, want de wegen zijn hier niet in een genoegen ls. Maar we houden den boel aan het draaien en dat is het voornaamste. De „Ver- walters" hebben respect voor ons gekregen. Zooveel ..service" hadden zij niet verwacht en zU zjjn het ook niet gewend, We hebben hier een groote behoefte aan kerels, dia weten aan te pakken, aan goede vakbekwame boeren, die leiding kunnen geven. Mochten vele Nederlan ders dat nu maar eens beseffen, want wat op het oogenblik hier is, daarvan zou men kunnen zeggen: „Alle hout is nog geen timmerhout". Ze kunnen de vrijwilligers niet scherp genoeg se- lecteeren. Het gaat hier niet om bedrijven, zooals wij in ons Vaderland gewend zijn, maar om bedrijven met schier gigantische afmetin gen. In ons Vaderland zijn toch zooveel kerels, die zich door de dichte bevolking de kans zien ont glippen het ooit nog tot zelfstandige boeren te brengen. Wat kunnen wij hen gebruiken. Laten zij niet langer blijven rondloopen, maar hun handen uit de mouwen steken en hier helpen opbouwen. Een groot werk wordt hier verricht. Ik ben nog doende geweest gegevens te ver zamelen omtrent den uitslag van den oogst hier. Er ontbreekt mij nog vergelijkend mate riaal in verban^ met de gemiddelde opbrengst van den kleinen bouwer. Mettertijd hoop ik hierover iets te melden. Het lijkt mij echter, dat de encyclopaedie van 1939 de plank niet ver heeft misgeslagen, wan neer zij cijfers publiceerde omtrent de pro ductie in Rusland. Dit hebben we alreeds geconstateerd, dat de groote bedrijven (Kolchosen-systeem) in hiin opbrengsten lager liggen dan bij den kleinen bouwer het geval is. De grond van de groote bedrijven is door de bolsjewieken ontzettend „mishandeld" en ook het gebrek aan trekkrach ten drukt zijn stempel op den uitslag van de opbrengst. De „edele ridders" uit het land van Stalin hebben paarden gestolen en dat is niet een, twee, djrle opgelost. Het begint al beter te worden, want we hebben er iets op gevonden. Wij vorderen, via den plaatselijken burge meester, een aantal paarden, ploegen en paar- deknechten en dezen moeten om beurten een paar dagen komen helpen. Ze worden er voor betaald en wij zijn geholpen; het gaat uit stekend. Moeilijkheden met de taal. Er is ons in de vele brieven die wij kregen, herhaalde malen gevraagd, of wij geen moei lijkheden hadden met de taal. Inderdaad had den en hebben wij die. Toen wy Ijler voor het eerst waren, leverde deze kwestie groote moei lijkheden op. De taal ljjkt in de verste verte niet op de onze. zooals dat met het Duitsch wèl het geval is. In het begin behielpen wij ons met gebaren-taal. Dat dit. een komisch schouw spel geweest moet zijn, concludeer ik, wanneer ik beginnelingen hier „in gesprek" zie met de Russische arbeiders. Ze "bewegen zich met han den, romp en beenen en, om hun bedoelingen „overtuigingskracht" te geven, peggen zij ze uit in een hut-spotje van Duitsch en Nederlandsch. En toch gaat het. Omdat er aan onze uitspraak en woordenschat nog wel het een en ander man keert, gaan we in dè wintermaanden Russisch leeren. Dat. is geen overbodige luxe, want /we hebben het wel noodig. Behalve de taal zjjn er dan nog tallooze moei lijkheden, maar die zijn er alleen om overwon nen te worden. Zoo zijn we hier al bijna een jaar. In dat Jaar hebben we gezwoegd, teleur stellingen gehad, maar ook resultaten gezien en groote! Wij hebben ons werk hier ver van het Vaderland, lief gekregen, en wij hebben de overtuiging 'gekregen, dat hier in het Oostland een toekomst wordt- opgebouwd. Het is te hopen dat vele jonge Nederlanders met ondernemings geest en werklust het voorbeeld zullen volgen, dusdanigen staat, dat het rijden een onverdeeld want er is nog zoo ontzettend veel te doen HET BOEIEN VAN GEVANGENEN. Volgens een- Reuterbericht uit Washington heeft Roosevelt op de persconferentie naar aan leiding van een vraag over het boeien van ge vangenen toegegeven dat van eenige door de Engelschen bij den aanval op Dieppe gemaakte gevangenen de handen gebonden zjjn tot zjj in een intemeerlngskamp waren gebracht. Voorts zeide Roosevelt, dat „de regeering het aantal in aanbouw zijnde pantserwagens en vliegtuigen vermindert". De nieuwe productie getallen zjjn een militair geheim. Overigens zal de productie van luxe- en halfluxe-artikelen waarschijnlijk gestaakt moeten worden en het daardoor vrijkome'nde staal voor de wapenindus trie gebruikt. (DJN.B). OPPOSITIE TEGEN NIEUWE CHILEENSCHE REGEERING. Naar uit Santiago de Chili gemeld wordt, heeft de democratische party besloten in oppo sitie te gaan tegen het nieuwe Chileensche kabinet en haar eenigen vertegenwoordiger, den minister van arbeid, Mariano Bustos, uit de party e es too ten. zy handhaafde haar besluit niettegenstaande president Rios verklaarde, dat hy Bustos niet als vertegenwoordiger der demo craten, doch als vakman beschouwt. (D.N.B.). VERKLARING VAN DÈAT. In de komende maanden kan Frankryk alles redden of alles'verliezen, zoo verklaarde de leider van de rassemblement populaire, Marcel Déat op een conferentie in een theater te Parijs. In Europa is reeds alles geregeld, zoo zeide hy verder en de overwinning is zeker. Frankryk wordt steeds meer in het kamp der Europeesche solidariteit getrokken, terwül z-ün imperium steeds meer door de Anglo-Amerikanen wordt bedreigd. Frankryk kan, wanneer het niet wil sterven, zich alleen bjj Europa aansluiten. (D.N3.). DE HOOIKIST IN DE HUISHOUDING. De kolenpositie van ons land biyft zorgwek kend en zal den geheelen duur van den oorlog wel kritiek biyven. Daarom is het zaak om by voortduring er op te wyzen, dat door allen de uiterste zuinigheid met gas en electriciteit moet worden betracht en dat allen er naar moeten streven om zoo dit eenigszins mogelyk is zelfs ónder de toegestane rantsoenen te biyven. - In dit verband is het van belang er op te wyzen, dat, mochten de omstandigheden nieuwe beperkingen en verdere rantsoeneeringsmaat- regelen noodzakelyk maken, deze over de ge heele linie en op een voor alle verbruikers ge- ïyke wijze zullen worden doorgevoerd. Het is dón ook volkomen doelloos en ten zeerste af te keuren, dat men uit vrees, dat by nieuwe be zuinigingen het huidigé verbruik als maatstaf zal worden genomen, met alle geweld zyn ge heele rantsoen wil verbruiken. Vast staat nu reeds, dat zoo het ooit tot een verscherping der rantsoeneering zou moeten komen deze niet zal worden doorgevoerd op den grondslag „van het huidige verbruik, doch op dien van het rbasisrantsoen, n.l. het verbruik in 1940. Ofschoon ongetwyfeld in breede kringen een ernstig streven naar zuinigheid bestaat, valt anderzyds niet te loochenen, dat ook in het hulsgezin en dit geldt in minstens even sterke mate voor winkels," kantoren, magazynen, werk plaatsen, café's, restaurants en hotels nog veel energie kan worden bespaard, als nauwlettend op de „kleinigheidjes" wordt toegezien. Hoeveel kan nog niet worden bezuinigd als alle lichtbron nen worden uitgeschakeld, zoodra deze niet meer worden, benut; als de radio wordt afgezet, Indien niet meer aandachtig wordt geluisterd; als alle electrische apparaten niet méér worden gebruikt dan strikt noodzakelijk is! OOK MET GAS. Echter niet alleen met electriciteit, ook met gas kan doelmatiger en dus zuiniger worden omgesprongen. Zoo kan zeker het warmtever- bruik voor koken, wasschen en baden op lager peil worden gebracht; aardappelen en groenten kan men met een minimum aan water opzet ten (zoo wordt bovendien voorkomen, dat veel kostbare voedingswaarden verloren gaan). By het koken moet men steeds de deksels op de pannen houden en zoodra damp uit pan of ketel komt, kan men gerust de gasbrander klein stel len. Met minder gas bereikt men dan hetzelfde effect. Men late voorts geen kleine gasvlammetjes doorloopend onder keuken- of badgeiser bran den. Met zette geen ketels vol watej- op, als men een kopje koffie of thee wil zetten. Ook is het zeer duur twee- of driemaal daags heet water voor het vaatwerk te maken. DE HOOIKIST. Een object, dat tot veel bezuiniging van gas en electriciteit voor kookdoeleinden kan leiden, is de hooikisfc, een goede bekende uit den vorigen oorlog reeds, die ook in vredestyd door v^len niet werd vergeten, doch nu zeker wederom allerwege warme sympathie geniet. De hpoikist, \telke ieder met betrekkelijk eenvoudige midde len zelf kan maken, wordt voor vele doeleinden gebruikt. Vooral voor het langdurig aftrekken van soep en het doorkoken van pap en boonen kan de kist uitstekende diensten bewyzen. Ook wanneer men water, dat op de kachel of haard reeds op temperatuur is gekomen, voor de wasch of het vaatwerk warm wil houden, is de hooikist tegenwoordig een huishoudeiyk voor werp van onschatbare waarde het aangewezen middel. Zoo kan zeker nog wel op gas en electriciteit worden bezuinigd. Zoo kan in elk geval worden voorkomen, dat het toegestane rantsoen wordt overschreden. Zoo kunt u uzelf de ellende van boete en afsnyding van den toevoer besparen. BETAAL GEEN BUITENSPORIGE VERHUISKOSTEN. In verband met de eventueele ontruiming van een, gedeelte van de ^kuststrook, vestigt de ge machtigde voor de prijzen er met nadruk de aandacht op, dat de tarieven van verhuis- en meubeltransportondernemingen wettelyk zijn vastgelegd. Een zeer ernstige waarschuwing wordt tot de ondernemers gericht om deze ta rieven niet te overschryden en tot het belang hebbende publiek om gevraagde, te hooge, ver huiskosten niet te betalen. Daarop zal een in tensieve controle worden toegepast, terwijl ln de gevallen, waarin reeds te hooge tarieven werden berekend, zeer strenge straffen zullen worden opgelegd. De wettelyk toegestane tarie ven zyn de verhuis- en transportondernemingen zeer wel bekend. Mocht biyken dat desondanks tc veel wordt gevraagd, dan doet het belang hebbende publiek er goed aan dit onmiddellyk ter kennis te brengen van den provincialen commandant voor de prysbeheersching, te weten: Voor Zeeland: Noordsingel 176, Middelburg, tel. 2481; voor Noord-Holland: De Laraissestraat 109, Amsterdam, tel. 97897; voor Zuid-Holland. Jan van Nassaustraat 23, Den Haag, tel. 774565; voor Noord-Brabant; Ververstraat 25, 's-Her- togenbosch. tel. 2246; voor Utrecht: Trans 19, Utrecht, tel. 12694. VACANTIEREGELING RIJKS HOOGERE BURGERSCHOLEN. Met afwyking in zooverre van artikel 25 van het reglement voor de ryks hoogere burgerscho len heeft de secretaris generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en kuituur bescherming bepaald, dat de eerste vacantie (herfstvacantie) in den cursus 19421943 zal vallen op de data 30 en 31 October en 2 No vember, dat de tweede vacantie (Kerstvacan tie) in dien cursus zal aanvangen op 19 Decem ber na afloop van den schooltijd en zal eindi gen den avoild van 16 Januari en dat de derde vacantie (Paaschvacantie) in dien cursus zal aanvangen op 21 April na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 1 Mei. «L'riEN nieuwe oorlogswinter staat voor de t f~ deur en aan den vooravond van dit J1 nieuwe jaargetyde dient eens e$en een kleine balans te worden opgemaakt over de re sultaten en verliezen, welke achter ons liggen. Het jaar 1942 kenmerkte zich door het groote vertrouwen, waarmede de Duitsche legerlei ding, de Duitsche soldaat aan het front en de man of vrouw aan het thuisfront de taak op vatte. In alle handelingen kwam dit duidelijk naar voren en het is opvallend, dat geen spoor van zenuwachtigheid of een symptoom van zorg viel te bespeuren. Steeds was men zeker van zyn zaak en dit vertrouwen sterkte een ieder, die direct of indirect aan den oorlog- deelnam. Nemen wy allereerst den grooten strijd tegen het bolsjewisme, dan moet toch aanstonds wor den vastgesteld, dót de positie in het afgeloo- pen seizoen byzonder gunstig is. Göbbels zeide in zyn dezer dagen gehouden rede daarover, dat in de afgeloopen maanden de rechterarm der bolsjewistische weermacht werd afgesnoerd. „wy beheerschen, aldus Göbbels, than* Dnjepr en Don en wanneer na zware gevechten Stalingrad geheel ln ons bezit zal zyn, ook definitief de Wolga. Wanneer eenmaal te zyner tyd de stoot ln den Kaukasus ten einde is, zul len wy de rijkste olievelden van Europa in onze handen hebben. Wie echter tarwe, olie, yzer en steenkool en daarenboven nog de sterkste weer macht bezit, die zal den oorlog winnen." Daarby komt nog, dat de Duitsche legerlei ding uit den strijd van den vorigen winter zoo veel leering heeft getrokken, dat de komende winter geen verrassingen kan opleveren. En naarmate de tyd verstrijkt, wordt de militair- economische positie van Düitschland sterker. De exploitatie van de Oosteiyke gebieden heft de Britsche blokkade geheel op en is toerei kend genoeg om Europa van het noodzakelyk* te voorzien. Zeer terecht merkte Göbbels daar omtrent op, dat Düitschland thans niet meer de geblokkeerde is, maar de blokkeerende. Dit zyn feiten, welke niet te ontkennen zyn en de positie van de as ten zeerste versterken. En als er tegenstanders van de as zyn, die opmerken, dat het dezen as-mogendheden niet gelukt ls be paalde gebieden te bezetten, dan verwyzen wtf naar hetgeen Göbbels in zijn rede opmerkte: „Wy winnen echter niet slechts land om het te bezitten, wy veroveren het om het voor ons te organiseeren, Wy moeten nu de veroverde ruimte organiseeren en productief maken en daarby werkt de tijd niet tegen, maar voor ons." I Ten slotte ls het verstandig een tactiek te volgen, welke er op gebaseerd ls de doeleinden, welke gesteld zyn, stuk voor stuk te verwezen- lyken. Natuuriyk voert men den oorlog niet volgens de beginselen van het prestige, maap op grond van de noodzaak wat betreft volk en staat. Daarnaast is de verhouding tusschen de Sov jet eenerzyds en de Anglo-Amerikaansche machten anderzyds verre van gunstig. Meer malen heeft Stalin of één zijner ambassadeurs te Londen en Washington hieraan uitdrukking gegeven. De publicaties ln de Sovjet-pers zyn geenszins vleiend voor de geallieerden. In den hardnekkigen stryd om Stalingrad, welke nu beslist ls, mag men een symptoom zien van de hacheiyke positie waarin de bolsjewieken zyn gekomen. Alleh hebben zy voor het behoud van deze stad opgeofferd. De blêedoffers, die de bolsjewieken hier hebben gegeven, zyn uitslui tend geweeest om dep strijd te rekken. De Anglo-Amerikaansche hulp bleef uit; van een tweede front kon niets komen. Onverminderd gaat ook het duikbootwapen voort om de vijandeiyke ravitailleering onmo gelijk te maken. De geweldige cyfers van scheepsverliezen toonen aan, dat dit met suc ces geschiedt. Geen wonder ook, dat sporen van zorgeiyk- heid of zenuwachtigheid niet te bespeuren zyn. In een dergeiyke positie kan men met een on wankelbaar vertrouwen de toekomst tegemoet zien. VOETBAL. L.F.C.WESTERKWARTIER In dezen wed- stryd zal LFC als volgt in. het veld komen: doel: H. Duffels; achter: Koning en Crama; midden: Laurier. Pijnaker en Kukler; voor: v.d. Blom, Link, Herreur, Ouwerkerk en Sira. U.V.S. IllL.F.C. II De LFC-recerves spelen tegen TTVS III ln de volgende formatie: doel: Onderwater; achter v. Waveren en J. Neuteboom Jr.; midden Bavelaar, Zonderop en Seller; voor; Cavè, Slebert. Sloos. v. Leeuwen en Brakhoven. VOGEL—TONA Het Tona-elftal ls als volgt samengesteld: Doel: H. Tegelaar; achter: H. Koo reman en F. Kooreman; nrtdden: Stokkel, P. J. Phlllppo en J. Philippo; yoor: Zeegers, Koet, Ros Kluivers en Vermeulen. HANDBAL. XIEUW-BRUNHILDEVVL Morgen speelt Nieuw-Brunhllde een handbalwedstryd tegen WL Den Haag, op het terrein aan den Zoeterwoud- sche Singel. GEBOREN: Theodora Leonardo, dr. van A. A. van den Elshout en C. H. Verbaan Maria Ja- comlpa. dr. van P. Wlllemse en C. P. Franke Marie Claire Sophie Catharlna Josepho Bernardino dr. van W. J. H. Relnards en L. C. A. J. Ru&sel. Albertus Petrus, z. v. F. A. Koemans en C. do Winter Cornells, z. v. A. Verburg en M. C. Lammens Hendrlcus Cornells, z. v. H. C. Roosen en W. van der Heijden Abraham, z. v. A. G. J. Lagas en J. M. Vlncourt Renate Martha, d. v. J. C. van WiJk en J. M. Mlchalskl Arle, z. v. H. Honsbeek en J. Bon. ONDERTROUWD: G. den Braber. Jm. 22J. enC.C. de Groot, Jd. 24 J. J. T. Brugman, Jm. 24 J. on M. H. Wessellus. Id. 21 J. F. W. de Groot, Jm. 26 J. en A. H. J. Timmermans, Jet. 21 J. L. Boom, Jm.. 35 J. en E. Hoppenbrouwer, Jd., 32 J. J. Huvermann, Jm., 28 J. en I. Kleingeld, Jd.. 21 Jaar. GETROUWD: W. K. H. Karstens, Jm. en D. W. G. Wicherlnk, Jd. OVERLEDEN: J. van der Wolf, man, 70 Jaar G. J. van den Elshout, Ssoon, 4 Jaar. MONUMENT BIJ DE VOORMALIGE BEERSCHE OVERLAAT." In de algemeene vergadering van hoofdinge landen van het waterschap Noord-Oost Noord- Brabant werd het bestuur gemachtigd tot het verstrekken van een bydrage namens het wa terschap ln de kosten van een op de plaats van de voormalige Beersche Overlaat op te richten monument, tot een maximum van f.1000. VERSPREIDE BERICHTEN. De voorlooplg verlengde ambtsperiode van den burgemeester van Oeffélt, C. J. J. Remmen is beëindigd, evenals die van den burgemeester van Maarn, F. E. Everwijn. Verder ls D. F. C. F. van den Heuvel opnieuw tot burgemeester van Ursem benoemd.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1