to DINSDAG 20 OCTOBER 1942 No. 25326 De strijd in het Oosten 83sfe laargang Hel bedwingen van Stalingrad Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND I GEMENGD NIEUWS keuringen voor de Waffen S.S. en het Legioln STADSNIEUWS Prof. Idema vice-president van Haagsch Gerechtshof Het leven heeft zijn pijlers SPORT LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lynen) Gironummer: 57055 DAGBLAD-VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhortft, BeMen PJ.verv.: K. Been, Leiden, De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt?: De nog overgebleven verdedigers van. Stalin grad zijn op een klein gebied van ten hoogste eenige vierkante kilometers oppervlakte samen gedrongen en met de troepen op den Oostelij ken oever van de Wolga hebben zij geenerlei verbinding meer. doordat de Dultschers deze rivier op alle punten in het stadsgebied bereikt hebben. De herfstregens, die den grond thans overal aan het front in een dikke modderbrij veran deren, waarmede de bolsjewisten altijd nog be ter overweg kunnen dan de Duitschers en hun bondgenooten, zullen, naar men in militaire kringen verklaart, den definitieven val van Sta lingrad geen half uur kunnen vertragen. De Wolga kunnen de bolsjewisten alleen nog des nachts als scheepvaartweg gebruiken en ook dan nog is het een toeval, als een schip de Duitsche bewakingsposten weet te passeeren. De troepenconcentraties achter het sovjet- Russische front in het gebied van Rzjef, waar van het weermachtbericht sedert .enkele dagen meldt, dat zy door de luchtmacht gebombar deerd worden, wekken den indruk, dat de bols jewisten plannen koesterden voor een groot offensief, daar liet hier om een vrij sterke troepenmacht gaat. Van contact met Duitsche landstrijdkrachten is nog geen sprake en tot dusver is alleen nog het woord geweest aan de luchtmacht, die vaak honderden kilometers het vijandelijke gebied moet binnendringen, Zonder ophouden bombar deeren de vliegers de stations, waar het mate riaal van den tegenstander, nog voor het in den strijd kan worden geworpen, vernietigd wordt. Op deze wijze zijn geheele divisies gedeci meerd, nog lang voor het bereiken van het eigenlijke gevechtsterrein, dank zij de waak zaamheid. van de verkenningsvliegtuigen, die tof ver achter de gevechtslinies de vijandelijke bewegingen nauwlettend in het oog houden. Naar het opperbevel der Duitsche weermacht meedeelt, is het weer slechter geworden, zoodat den 18en October de luchtmacht nabij Stalin grad nog slechts in mindere mate kon optre den tot bestrijding van de bolsjewistische artil lerie op den Oostelijken oever van den Wolga. Met versterkte kracht moest de Duitsche artil lerie het. vuur op de vijandelijke stellingen in het laatste bolwerk der fabriek .Roode Octo ber" en het vernietigingsvuur op de bolsjewis tische batterijen voortzetten. Talrijke stukken vijandelijk geschut werden door voltreffers tot zwijgen gebracht. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde met betrekking tot de zoogenaamde reusachtige ver liezen der Duitsche weermacht tijdens de ge vechten om Stalingrad: Wederom worden de Duitsche verliezen van Engelsche zijde reusachtig overdreven en tot verhooging van de geloofwaardigheid vergele ken met de Duitsche verliezen voor Verdun tijdens den eersten wereldloorlog. Een derge lijke vergelijking is onjuist. Bij Verdun was de Duitsche doorbraakpoging na den val van de forten Vaux en Douaumont overgegaan in een uitputtingsstrijd van grooten omvang en het Duitsche leger vocht dertig weken een onge- Ijjken strijd van menschelijke krachten tegen een overweldigende- meerderheid van ijzer, staal en machines. Tegen Stalingrad kon de Duit sche weermacht in den aanval van vijf weken, behalve haar superioriteit in opleiding, een veelvoud van de modernste technische oorlogs middelen in den strijd brengen en aldus haar verliezen tot een minimum beperken. Overigens worden de zoogenaamde reusach tige Duitsche verliezen tegengesproken door de bewering van vijandelijke zijde, dat de laatste dagen dertig Duitsche divisies versche troepen naar Stalingrad waren overgebracht. Het ge bruik van dergelijke troepenmassa's was in geen enkel stadium van den aanval op Stalingrad noodzakelijk en ook niet mogelijk. Na het bin nendringen Jn de stad is de aanval overgegaan in huizengevechten van afzonderlijke stoottroe pen. Het aantal van alle hierbij gebruikte troepen is nog in de verste verte niet zoo groot als de van vijandelijke zijde als Duitsche verliescijfers gegeven getallen. IN DEN KATJKASUS. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij het breken van het verzet in fel bestre den kazematten in het Noordwestelijke deel van den Kaukasus hebben de bolsjewieken door vlammenwerpers zware verliezen geleden. Stuk voor stuk moesten de Sovjets hun stellingen prijsgeven. Tevergeefs maakten zij van elke denkbaar mogelijke gevechtstactiek gebruik om de Duitsche infanteristen en jagers tegen te houden. Hun nieuwste tactiek is thans om ge heele wouden in brand te steken, teneinde onder de bescherming van de rookwolken tot tegen aanvallen te kunnen overgaan. Na een bloedi- gen strijd werden de vijandelijke stoottroepen verdreven. GEBREKEN IN DE OORLOGSORGANISATIE. In een artikel over de Amerikaansche oorlogs organisatie schrijft de Washingtonsche corres pondent van de Times, dat het ongetwijfeld juist is, dat de oorlog door geen der geallieerde landen alleen kan worden gewonnen en hoog stens door een goede samenwerking van allen. In dit verband, aldus de correspondent, zijn de uitlatingen van belang, die de bekende Ameri kaansche journalist Walter Lippmann na een langdurig bezoek aan Engeland heeft gedaan. Lippmann heeft verklaard, dat er in het Witte Huis een verkeersstremming was ingetreden, die de afhandeling van vele dringende aangele genheden vertraagt. Helaas bestaat dezelfde moeilijkheid te Londen. Dit heeft tot gevolg, dat plannen, die voor de voortzetting van deh „coalitieoorlog" en voor een gezonde ontwikke ling der Britsch-Amerikaansche betrekkingen absoluut noodzakelijk zijn. onuitgewerkt blij ven en dat zeer belangrijke besluiten niet wor den genomen. Eén ding is zeker, dat ook de Vereenigde Staten den oorlog zouden verliezen, Wanneer zij ten koste van de verbonden landen zelf zuchtig aan hun eigen verdediging zouden vast houden. Men kan niet ontkennen, dat Engeland in vele gevallen den Amerikanen reden tot „ge- voelsopwellingen" geeft, doordat de Britsche regeering niet altijd de kun$t verstaat, andere volken en regeeringen er van te overtuigen, dat „Engelands weg ook de hunne" is. Het is een nuchtere waarheid, dat eenige deelen van het Britsche rijk slechts over een onvoldoende ver dediging beschikken, evenals indertijd de Phi- lippijnen. In elk geval, zoo besluit de correspondent, hebben Engeland en de Vereenigde Staten de belangrijke taak, hun betrekkingen steeds in overeenstemming met de ontwikkeling der .militaire politiek" te brengen. (D.N3.). OPRICHTING VAN EUROPEESCHE P.T.T.-VEREENIGING. Dertien Europeesche landen t.w, Albanië. Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Finland, Italië, Kroatië, Nederland, Noorwegen, Roeme nië, San Marino. Slowakije en Hongarije, heb ben de overeenkomst onderteekend over de op richting van een Europeesche P.T.T.-vereeni- ging. (D.N.B.) DE ENGELSCHE AANVAL OP LE CREUZOT. Naar de Fransche staatszender meldt, is het aantal dooden onder de Fransche bevolking, tengevolge van den Engelschen luchtaanval op het gebied van le Creuzot, gestegen tot 57. Het aantal volkomen verwoeste huizen bedraagt 60, dat der zwaarbeschadigde -huizen ruim 300. Vijftienhonderd menschen zijn dakloos. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat het een „ongehoord cynisme" is, wanneer de Engel schen zich op de borst kloppen over een suc ces, waarbij zij onder de Fransche arbeidersbe volking zulke verliezen veroorzaakt en boven dien nog een zielmnhuis en talrijke arbeiders woningen verwoest hebben. Het moet wel een brutaliteit genoemd worden, wanneer de Lon- densche radio de schildering van een piloot verspreidt, die er zich op beroemt, dat een huis door bomtreffers in éen wolk van rook ver dween en volkomen verwoest is. Deze stelselma tige bombardementen op Fransche industriege bieden, zoo wordt hieraan toegevoegd, kunnen slechts dit eene doel hebben. Frankrijk uit te schakelen als economisch rivaal voor den tijd na den oorlog. (D.N.B,) PLANNEN VAN WILLKIE. Naar uit New-York gemeld wordt, publiceert de Daily News een bericht, waarin gezegd wordt dat Wendell Willkie het plan heeft om ha de verkiezingen in November a.s. een "nieuwe poli tieke partij op te richten onder den naam „liberale partij". Het plan van Willkie wordt in verband gebracht met de bestaande oneenig- heden met de republikelnsche party, die de werkzaamheid van haar vroegeren candidaat voor het presidentschap tijdens diens wereldreis als specialen afgezant van Roosevelt ten scherp ste aanvalt en aan critiek onderwerpt. (D.N.B.) BRITSCHE BENOEMINGEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is chef-luchtmaarschalk sir Wilfred Freeman be noemd tot chief executieve in het ministerie voor vliegtuigproductie. Hij zal onder leiding van den minister der productie de afdeeling voor proefnemingen en ontwikkeling gelijk schakelen en leiden. Freeman treedt daarmede uit het Britsche luchtwapen en den raad voor luchtvaart-. De staatssecretaris voor de lucht vaart heeft tot plaatsvervangenden chef van den luchtstaf, vice-maarschalk Medhurst be noemd. In deze kwaliteit zal hij ook deelnemen aan de zittingen van den raad voor de lucht vaart. (D.N.B.) BEVTN OVER Dfe HULP AAN DE SOVJET UNIE. Naar het Zweedsche blad „Sozial-Demokraten" uit Londen meldt, heeft tie Engèlsche minister van arbeid, Bevin. op het congres van den bond van transportarbeiders naar aanleiding van „zekere toespelingen van buitenlandsche herkomst" verklaard, dat Engeland tot dus verre zijn steunverplichtingen jegens de sovjet unie is nagekomen, Bevin sprak ook over de van Engelsche communistische zijde geuite ver wijten, als zou de Britsche regeering de sovjet unie maar gebrekkig steunen. Hij herinnerde er aan, dat de Engelsche communisten vóór de deelneming der sovjet-unie aan den oorlog, alle pogingen in het werk hadden gesteld, om de Britsche oorlogvoering te saboteeren. Deze hou ding, zoo zeide hij, kon hij hun nooit vergeven. (D1N3.). van hedenavond 18.38 uur tot morgenochtend 8.14 uur De maan komt heden op tc 17.26 uur en gaat vannacht te 4.42 uur onder. TOEPASSING VACANTIEBEPALINGEN. Blijkens bij het college van rijksbemiddelaars ingediende vragen, schijnt er misverstand te be- staan omtrent de toepassing van de gebruike lijke vacantiebepaling in desbetreffende rege lingen, welke door het college bindend zijn vastgesteld. Het kan daarom nuttig zijn mede té deelen, dat uit de redactie van bedoelde bepaling volgt, dat aan de arbeiders, op wie deze regelingen van toepassing zijn, overeenkomstig het bepaal de in het vacantie-artikel, zooveel mogelijk nog dit jaar vacantie of vacantievergoeding moet worden verleend, berekend naar den daarvoor in aanmerking komenden duur van het dienst verband vóór het in werking treden van de desbetreffende regeling. De opvatting, dat voor de bepaling van het tijdstip en den duur der vacantie. resp. van het bedrag der vacantievergoeding, slechts re kening behoeft te worden gehouden met den diensttijd, vallende na het in werking treden der regeling, is derhalve onjuist. NIEUWE PERSPECTIEVEN. Het trieste feit dat Indië voor ons verloren ging, dat de rampspoed waarvoor Jarenlang ge waarschuwd is, daarmede geboren werd. doet onze gedachten gaan naar de nieuwe mogelijk heden, de wijde perspectieven, die voor ons volk geopend worden door het ontsluiten van de Oostgebieden, Landgenoot, dat ook ons volk in deze Oost- gebieden een groot en rijk arbeidsterrein vin den zal, dat danken wij aan het feit, dat nu duizenden Nederlandsche mannen het bolsje wisme vernietigen en zoodoende voor ons een nieuwe toekomst bouwen. Nieuwe perspectieven danken wij aan deze dappere Oostfrontstrijders. Daarom zorgen wy voor deze mannen zooveel als in ons vermogen ligt, daarom versterken wij het verzorgingsfonds. Landgenoot, help dit fonds sterk maken. Zend uw bijdrage op giro rekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwil ligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. In verband met de mededeelingen, dezer dagen in de bladen gedaan, in zake evacuatie en een vestigings- en verhuisverbod voor be paalde gebieden des lands, wordt de aandacht van belangstellenden erop gevestigd, dat het bureau vluchtelingenzorg Zuid-Holland van heden af gevestigd is Javastraat 11. te 's-Gra venhage. Met ingang van 10 October j.l. is ontsla gen als burgemeester van Deil mr. W. M. Kolff, BOTSING TUSSCHEN TWEE TRAMS. Gistermiddag om 4 uur heeft dicht bij het station Roden (Dr.) een botsing plaats gehad tusschen een rangeerende goederentram van de Dracht-ster tram 'en een van Groningen komen de passagierstram. Beide locomotieven derail leerden en kantelden. Ook een goederenwagen geraakte uit de rails. Het machipepersoneel kon tydig van de locomotieven springen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materieele schade is vry groot. BUITENLANDSCH-GEMENGD. KONING CHRISTIAAN VAN ZIJN PAARD GEVALLEN. Koning Christiaan X van Denemarken heeft gisterochtend op zyn dagelijkschen ochtendrit door de stad een ongeluk gehad. Bij een val van zijn paard, dat schrok en ging steigeren, liep de koning een vrij zware verwonding op aan het achterlichaam en lichte verwondingen aan de onderlip, aan het linker oor en aan den linker knieschijf. Teekenen van ernstige ver wondingen zijn naar de meening der artsen niet te constateeren. Niettemin zal de koning eeni- gen tijd het bed moeten houden. Het ongeval had plaats tegen halftien in den ochtend, toen de koning op den terugweg naar het baleis. Voorbijgangers kwamen den koning te hulp, die in een ziekenauto van de brandweer eerst naar het paleis en vervolgens, na het aanleggen van een noodverband, naar het ziekenhuis der Diacoriessenstichting te Kopenhagen vervoerd werd, waar de verwon dingen verbonden werden, nadat de koning licht verdoofd was. De artsen achten den toe stand van den koning 'naar omstandigheden be vredigend. Men zal zich herinneren, dat koning Chris tiaan 26 September j.l. zyn 72en verjaardag vierde. By onze vrijwilligers. - Ononderbroken moeten kisten met voe dingsmiddelen verladen worden. De groote familie der frontkamera den, waartoe ook onze mannen behooren, mag het aan niets ont breken. (S.S.P.K. Altstadt O.-H. m.) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bfj de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben-hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt In Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder landsche SS) willen toetreden. 21.10.42, 10.00 uur, Tilburg. Werkliedenvereenl- ging, Tuinstr. 68. 21.10.42, 17.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42. 10.00 uur, Amsterdam, school Iepen- weg 13. 22.10.42, 17.00 uur, Utrecht. Wehrmachthelm, Mariaplein. 23.10.42, 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg. Btf besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie is onze stad genoot, prof. mr. H. A. Idema. hoogleeraar in het Nederlandsch-Indisch strafrecht en procesrecht aan de Leidsche Universiteit, benoemd tot vice-presidènt van het Ge rechtshof te 's-Gravenhagc. Familiefoto. Prof. mr. H. A. Idema. Mr. Hyltje Albertus Idema werd 9 December 1891 te Sneek geboren. Hij bezocht de lagere school en het gymnasium aldaar en studeerde vervolgens te Leiden en Amsterdam. In 1913 werd hij in laatstgenoemde stad op stellingen bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. In 1914 deed hij aan de Leidsche universiteit het aanvullend doctoraal examen Indisch recht, waarna hij naar Indië vertrok als rechterlijk ambtenaar. Na aldaar in verschillende rangen werkzaam te zijn geweest, ging hy in 1922 met verlof naar Nederland, om vandaar in 1924 naar Indië terug te keeren. Gedurende zyn verlof verscheen van zijn hand het werk: „Parlementaire geschiedenis van Ned.-Indië van 1891 tot 1918". Hjj werd na zijn eerste verlof subst.-officier van justitie te Batavia, tevens belast met de militaire auditie, was korten tijd werkzaam op de Algemeene Secretarie te Buitenzorg en werd in 1926 verbonden aan het Provinciaal Bestuur van West-Java, als administrateur ter secre tarie te Batavia, als hoedanig hij werkzaam is gebleven tot het eind van 1930. Gedurende het academiejaar lOSO-'Sl gaf hij aan de Leidsche Universiteit een practicum Indisch staatsrecht, waarna hij op 5 Mei 1931 als opvolger van prof. mr. G. André de la Porte werd benoemd tot hoogleeraar in het Ned. In disch strafrecht en de N.-ï. strafvordering. Den 9den October -1931 aanvaardde hij dit ambt met een rede over .;Hoe spant gy den boog?" 40-JARIG JUBILEUM P. VAN KOOPEREN. Heden herdenkt de heer P, van Kooperen den dag, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmy. N.V. alhier. Naar aanleiding hiervan werd deze bekwame typograaf door zijn directeur op hartelijke wijze gehuldigd, waarbij de vele goede eigenschappen van den jubilaris, die èn als mensch èn als vakman aller achting geniet, in het licht wer den gesteld. Met het aanbieden van de gebrui kelijke gratificatie, een persoonlijk geschenk en een fraaie bloemenmand besloot spreker zijn waardeerende toespraak. Namens procuratiehouders, chefs en admini stratief personeel sprak de algemeen-procuratie houder en getuigde o.m. van de prettige samen werking, die steeds van de zijde van Van Koo peren werd ondervonden, waarvan hij henr on der aanbieding van een stoffelijk blyk van waardeering hartelijk dank bracht. Ook het technisch personeel liet zich niet on betuigd en verraste zijn jubileerenden collega met een practisch geschenk, een knap getee- kende oorkonde en een prachtige fruitmand. Voor alle hem gebrachte hulde dankte de jubilaris hartelijk, NED. REISVEREENIGING AFD. LEIDEN. De afdeeling Leiden dér Ned. Reisvereeniging hield gisteravond in de groote bovenzaal van café-resaurant „In den Vergulden Turk" een algemeene ledenvergadering, welke vrij druk was bezocht. t)e voorzitter, de heer J. A. A. van der Horst sprak een kort welkomstwoord, waarna de 2de secretaris, de heer T. F. Vlieland de notulen der vorige vergadering voorlas, welke onveran derd werden goedgekeurd. Nadat de 1ste secre taris, de heer Joh. Geytenbeek had medege deeld, 'dat in den komenden winter op veler verzoek hier ter stede wederom qen „Blijf-flt- cursus" zal worden gegeven, deed de voorzitter nadere mededeelingen omtrent het aanstaande seizoenprogramma en bracht rapport uit over de in Mei gehouden algemeene vergadering en de op 3 October j.l. eveneens te Utrecht gehouden vergadering van den Raad van Afgevaardigden. Uit deze mededeelingen bleek, dat het ledental ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden en af gezien van den ledenaanwas als gevolg van de fusie met de R.K. en Chr. Reisvereeniging en de Puljmanclub wederom met 3250 is toege nomen en op 1 September j.l. 33.336 bedroeg, terwyl i n het algeloopen zomerseizoen 4707 reizen In clubverband werden gemaakt. Hiermede was het zakelijke deel der agenda afgewerkt en werd overgegaan tot een geani- meerden herkenningswedstryd, waarbij de aan wezigen gelegenheid krégen hun bereidheid te demonstreeren door de identificatie van een 25-tal op het doek geprojecteerde foto's van min of meer bekende plekjes en gebouwen in de eigen stad, binnen- en buitenland. Aardige prijsjes vormden de belooning voor hen, die daarbij de beste resultaten behaalden. De heeren Geytenbeek en H. Th. van der Starre, die dezen wedstrijd hadden gearran geerd, legden daarmede veel succes in. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: De Mooij en Ravens- bergen, Rijnsburgerweg 137. Oegstgeest. kweeken van- en engroshandel in bloemen en groenten. Vennooten: A. de Mooy, Oegstgeest en H. J. Ravensbergen. Rijnsburg. Opheffing: Naaml. Venn. Lisse's Bloembollen cultuur, in liquidatie, Heereweg 91, Lisse. Ver effenaar: A. H. Kroon, Lisse. OK het maatschappelijk leven kent zijn pijlers, waarop alles rust. Zoo goed eey perceel fundamenten noodig heeft en een kind zijn leesplankje, zoo moet ook het geheeleÉ leven een basis en fundamenten hebben. Ontbreken deze fundamenten, dan zal het gebouw van de maatschappij na korten tijd in het niet wegzinken. Ook bij onvoldoends basis gebeurt het wel, dat gedeelten zich niefc meer overeind kunnen houden of in minder erge gevallen scheuren gaan vertoonen. Vroeg of laat zullen ook die niet op een hechte basis berus tende bouwsels gedoemd zijn ineen te storten. Het maatschappelijk leven had de laatste tien tallen jaren zyn fundamenten verwaarloosd en meende het zonder basis te kunnen stellen. Deze poging is gestrand en uitgeloopen op een maat schappelijk echec, dat de ergst denkbare toe standen op geestelijk, sociaal, economisch en financieel gebied ten gevolge had. Het kapita listische stelsel kon in deze onordelijke situatie zijn wil opdringen aan een iéder en alles onder geschikt maken aan het kapitaal. Dit kapitaal bezat de macht met arbeiders te doen wat het wilde. En zoo gebeurde het dan, dat in ons land meer dan een half millioen werkloozen waren. Personen, die gestooten waren uit het normale arbeidsproces en gedoemd waren met de handen Jn den schoot te zitten en eenmaal per week een steunbedrag in ontvangst te nemen. Om dezen lieden nogmaals eiken dag goed te herinneren aan het feit, dat zy eigenlijk over bodig waren en voor de toekomst geen enkele beteekenis hadden, dus ook hun eigen toekomst, moesten zy dagelijks naar de lokalen om te stempelen. Het was de ontredderde, de stuurlooze maat- schappy, waarin het mogelijk was. dat kapita lisme en bepaalde krachten het volk deden ver vreemden van de hooge waarden, welke het leven kenb om het te laten ondergaan ln onvolksche gewoonten. De, democratie had zich ontpopt als een partijen-dictatuur. Deze democratie regeerde over het volk, tegen het volk en zonder het volk. In deze dictatuur beslissen geen karakter en bekwaamheid, maar relaties. Aan zulk een stel sel gaat ieder volk ten gronde. Geen volk is zoo ryk, dat het straffeloos zyn beste zonen kan uitschakelen uit de leiding. Zoo staan wy thans aan het begin van den nieuwen opbouw. Het oprichten van een nieuw leven. En daarbij moeten wy de fundamenten zoo hecht mogelijk maken. Het is allereerst het Godsvertrouwen, de wil tot het handhaven van de groote waarden van het Christendom. De be-' reidheid tot het brengen van het offer. Op de tweede plaats de liefde vöor Volk en Vaderland. De liefde voor ons Volk brengt met zich, dab allen strijders moeten zijn voor de vryheid van dit Volk tegen een ieder, die, deze vrijheid be laagt. Ons Nederland moet ons heilig zyn. De derde pyler van dat maatschappeiyke leven is de eerbied voor den arbeid. Arbeid is meer dan den kost verdienen. De arbeider moet zyn zelfrespect terugkrygen; het komt er niet op aan wat men doet. maar hoe men ziin plicht doet. Met elkander vormen wil de natie. Ieder een heeft, wanneer hij naar eer en geweten zUn plicht doet. récht op eerbied, recht op een eervolle plaats te midden van zyn Volk, Deze drie grondgedachten zijn de bronnen van hetgeen men nieuwe orde of nationaal socialisme noemt. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB De uitslagen van de te Noordwfjk gespeelde wedstrijden zyn: Hole-In-l-wedstryd, dames: 1. mej. M. Smldt van Gelder 1.28 m, van de hole; 2. mej. Stumpel 4.43 m. Heeren: 1. P. C. van den Dries 0.55 m. van de hole; 2. mr. J. J. Stelnmetz 0.98 m.; 3. J. Cramer 1.55 m.: 4. J. Blansjaar 2.m.; 5. H. Timmer 2.07 m.; 6. A. M. Groskamp 2.48 m. 18 holes medal: 1, J. Rühl^scr.) 72; 2. G, do Wit (scr.) 74; 3. P. Witte (scr.) 77; 4. H. Timmer (7) 79 netto; 5. C. Cramer scr.) 81; 6. W. Wetse- iaar (2) 84 netto; 7. Jos van Dyk (scr.) 84. WANDELSPORT. DE STALEN BAND Do wandeltochten van ..De Stalen Band" op 14 en 15 November gaan niet door. BOKSEN. VAN DAM WINT VAN VAN LOON Te Rot terdam werden gisteravond onder groote belang stelling wedstrijden gehouden, waarvan de be- langrykste partij ongetwijfeld was het gevecht over 10 ronden van 3 minuten tusschen Van Dam, onze nationale mlddengewichtkamploen, en Vari Loon uit Den Haag. Hoewel Van Loon ruim 8 kg. zwaarder woog dan Van Dam. had hy tegen den uitdager voor het Europeesch kampioenschap niets m te brengen. Reeds ln de eerste ronde ging hij enkele sesdhden neer. Toch hield hy kranig vol en wist hij tot het einde stand te houden. DAMMEN. JUBILEUMWEDSTRIJD a.D.C. De Alphensche Damclub hield een Jublleumwedstryd tusschen haar tegenwoordige en oud-leden. Het werd een spannende stryd waarbij de oud-leden als Godt- help. Verkade en Bevaart en niet minder de ge routineerde H. Zwerus flink partij gaven. Zwerus speelde tegen den Alphenschen kampioen de Knljf met als resultaat remise. Godthelp wist van den goed spelenden Ruijtenburg te winnen, evenals Verkado van J. van Ofwegen. Bevaart gaf den Jeugdigen Jesse een lesje. Jac. van Ofwegen won van Bauer en de Ryken speelde remise tegen G. Verschuur. J. van Berkel verloor van G. zyi- stra, G. Doms van W. J. van Berkel. P. Van Veen van G. Post, M. Davelaar van J. Verschuur en Th. van Berkel van G. Verschuur. De totaal-uit slag was 1210 voor het tegenwoordige A.D.C. Wijzigingen: G. Zandbergen „Terwegen", Hoofdstraat 30, Sassenheim. Bloembollenkwee- kerij en -handel. De zaak is dd. 1 Sept. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma a.d. naam: C. Zandbergen-Terwegen. (Beperkende Bepalingen). Vennooten: G. Zandbergen, M. Zandbergen, W. Zandbergen. Sassenheim. F. P. J. Alkemade, Schlestraat 8, Noordwyk- Binnen. Expeditiebedrijf. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma o.d. naam: F. P. J. Alkemade en Co. (Beperkende Bepalingen). Vennooten: F. P. J. Alkemade en W. A. van Zaal, Noordwyk. T. H. B. Vis, Raadhuisstraat 157, Alphen a. d. Ryn. Vrachtryders. De zaak is dd. 1 Oct. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma o. d. naam: T. H, B. Vis en Zoon. (Beperkende Be palingen). Vennooten: T. H. B. Vis en G. Vis, Alphen a. d. Ryn. INBREKERS AANGEHOUDEN. De politie heeft dezer dagen niet minder dan acht personen aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zyn by een ongeveer een maand geleden gepleegden diefstal van 27 losse damesschoenen en 5 paar heerenschoenen uit de etalage van een schoenenmagazijn aan de Haar lemmerstraat. terwyl meerderen hunner hoogst- waarschynlyk ook medeplichtig zyn aan den inbraak in een tabaksgrossierdery aan de Oude Vest, waar voor een waarde van f.1800 aan rookartikelen werd ontvreemd. Het onderzoek duurt nog voort.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1