MAANDAG 19 OCTOBER 1942 No. 25325 Stalingrad tij na geheel genomen' Dr. Göbbels over den strijd om zijn. of niet zijn 83sfe Jaargang Duitschland wint aan alle fronten Duifsche Weermachfsberichfen Verspreide Berichten Italiaansche Weermachfsberichfen Verduisteren Keuringen voor de Waffen S.S. en het Legioen Het doel zal bereikt worden RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden Pl.verv.: K. Been, Lelden. Zaterdag deelde het opperbevel der Duitsche Weermacht mede: In het Westelijke deel van den Kaukasus be haalde gisteren de aanval van Duitsche en Slowaaksche troepen ondanks heftigen vijande- lijken tegenstand opnieuw belangrijke terrein winst. Gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers kwamen met goede uitwerking in.de gevechten te lande tusschen beide. Ten Westen van de Terek verjoegen Roemeensche troepen den vijand uit verscheidene bergstellingen en maak ten talrijke gevangenen. In Stalingrad zetten Infanterie- en pantser- formaties in nauwe samenwerking met on onderbroken aanvallende luchtstrijdkrachten en de luchtdoelartillerie der luchtmacht hun levendigen aanval ondanks verbitterden vijan- delijken tegenstand voort," liepen talrijke steunpunten onder den voet. alsmede inge graven pantserwagens en drongen de geschut- fabriek „Roode Barricade" binnen. Door op rukken naar het Noorden zijn vijandelijke strijdkrachten ten Noord-Westen der stad van hun verbindingen afgesneden en gaan zij hun vernietiging tegemoet. Zeer hevige aanvallen der luchtmacht richtten rich bovendien op batterijstellingen ten Oosten vafi de Wolga. Eigen formaties jachtvliegtuigen schakelden de Sovjetluchtmacht overdag vol komen uit en schoten 18 vijandelijke vliegtui gen, zonder zelf verliezen te lijden, neer. Aan de overige deelen van het Oostelijke front hadden slechts gevechtshandelingen van plaat selijke- be teekenis plaats. Een sedert veertien dagen op alle spoorlijnen en wegen in den sector KalininToropez waargenomen opmarschbewe- ging der Sovjets is door de luchtmacht voort durend en met groot succes bestreden. De voor de spoorwegverbindingen belangrijke stations Bologoje, Ostajkow, Toropez. Selisjarewo en Soblago werden veelvuldig met zeer hevige uit werking aangevallen, de spoorlijnen op vele plaatèen onderbroken en talrijke treinen met troepen en materiaal vernietigd. Door dit, ondanks moeilijke weersomstandig heden, voortdurend optreden der luchtmacht is het gelukt den opmarsch der Sovjets niet alleen te storen, doch dezen gedeeltelijk te belemmeren of aanmerkelijk tevertragen. Het bombardeeren van militaire installaties op de eilandvesting Malta werd overdag en des nachts door Duitsche en Italiaansche vliegtuig formaties voortgezet. In luchtgevechten verloor de vijand door de verbonden jachtvliegers 15 vliegtuigen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. 4 In Zuid-Engeland vielen lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen overdag militaire installaties en concentraties landingsbooten aan de Brit- rede van duitschen minister van justitie. Kort geleden heeft de Duitsche minister van justitie, dr. Thierack, op een bijeenkomst van presidenten van gerechtshoven en procureurs generaal een rede gehouden, die eerst thans is gepubliceerd. T>aarin verklaarde hij opnieuw, dat de rechter in het midden van het opbou- wingswerk moet staan. Het volk ziet in hem den vertegenwoordiger van de rechtspleging. Welis waar heeft de liberale staatsopvatting het wezen van de rechterlijke positie gezien in diens on afhankelijkheid, doch deze is dikwijls voor poli tieke doeleinden misbruikt. Ook de instelling van staatsgerechtshoven kan slechts beschouwd wor den als een misbruik van de rechterlijke positie. Dr. Thierack noemde het karakteristiek, dat de vele staten dergelijke staatsgerechtshoven, ten minste op den achtergrond, door Joden worden geleid. De staatsgerechtshoven vormden een ge liefd middel der Joden om onder het mom van de rechterlijke uitspraak invloed'Uit te oefenen op de leiding van den staat. De rechter is de belichaming van het levende geweten van het volk. Hij is niet de controleur, doch de onmiddellijke helper der staatsleiding Uitdrukkelijk stelde dr. Thierack vast. dat de vrije rechterlijke beslissing blijven moet en ook blijven zal. Wel kan en moet echter de staats leiding den rechter de algemeene lijn aangeven, die moet worden gevolgd, wil de rechtspleging haar taak vervullen. Van beslissende beteekenis is daarbij de persoonlijke houding en mensche- lyke rijpheid en superioriteit van den rechter, die derhalve voor zijn taak door het leven moet zijn voorbereid. De rechterlijke stand moet het puikje van het volk worden. Ten slotte kondigde dr. Thierack aan. dat reeds in de nabije toekomst een belangrijk on derdeel ter hand zal worden genomen, nl. de beslissing over kleine strafzaken en geschillen uit het dagelijksch leven door rechters uit het volk. (D.N3.) verklaringen van rosenberg. In een rede ter gelegenheid van den 20sten verjaardag van den marsch van den Führer naar Coburg, heeft minister Rosenberg ver klaard: „Het begrip Europa is voor ons niet louter een woord, geen demagogische spreek wijze, zooals vroeger te Genève, maar een wer kelijke noodzaak en een noodzakelijke werke lijkheid. De minister ging vervolgens in op den toe stand in het Oosten, die de groote belangstelling van het Duitsche volk heeft, omdat dit Oostelijk gebied thans weer Duitsch lotsgebied is ge worden. Hij schetste hoe de Duitsche weer macht de vernielde fabrieken, de opgeblazen centrales, de vernietigde tractors had gevonden, hoe onmiddellijk uit alle macht met het her stel en den opbouw werd begonnen en hoe het eene bedrijf na het andere weer dienst kon doen. Dit werk. aldus Rosenberg, wordt onvermoeid voortgezet. Voor zoover dit gébied onder civiel bestuur staat, is ook het streven dier civiele autoriteiten in de eerste plaats gericht op de versterking van de Duitsche oorlogseconomie, de vergrooting van de landbouwproductie en de voorziening van de weermacht. Voorzichtigheid en hardheid, thans gepaard met rechtstreeksche kennis van menschen en gebied en de onvoor waardelijke verdediging van de vitale Duitsche behoeften, hebben het hoofdmotief van den na- tionaal-socialistischen strijd gevormd en zijn thans het teeken van den strijd van het ge- heele Groot-Duitsche rijk in zijn historische zending. (D.N.B.). hulp voor duitsche slachtoffers van luchtaanvallen. De grootscheepsche bijzondere hulpactie voor degenen, die benadeeld zijn door luchtaanvallen, welke- actie door rijksmaarschalk Hermann Goering in zijn laatste rede was aangekondigd. Is voor het eerst verwezenlijkt. Van de bevolking van Karlsruhe, die van sche Zuidkust aan. Zes landingsbooten werden tot .zinken gebracht, een aantal beschadigd. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvliegtuigen haven- en dokinstallaties in Noord-Oost-Enge- land aan. Boven zee ten Westen van Brest werden over dag twee Britsche bommenwerpers door Duit sche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Boven dien bracht luchtdoelartillerie der luchtmacht en van de marine vier Britsche bommenwerpers tijdens nachtelijke aanvallen op de Duitsche Bocht en op West-Fransch kustgebied ten val En Zondag: In den frontsector Noworossisk-Toeapse neemt de aanval van Duitsche en verbonden troepen tegen de diepe stellingen van den vijand ver deren voortgang. Alleen al in den sector van een divisie jagers werden gisteren 60 versterkte ge vechtsstellingen genomen. Bomaanvallen van de luchtmacht waren gericht tegen het "kolonnen- verkeer van de bolsjewisten op de berg- en kustwegen. Ten Zuiden van de Terek wierp een eigen tegenaanval den vijand, die. een aanval op onze stellingen ondernam* onder zware, bloedige veriiez^n tot achter zijn uitgangsstellingen terug Te Stalingrad hebben de aanvallende troe pen taaien vïjandelüken tegenstand gebroken, alle bedrijfsgebouwen van de kanonnenfabriek „Roode Barricade" stormenderhand genomen en na bloedigen afweer van hevige tegen aanvallen den vijand uit het aangrenzende stadsdeel geworpen. Zware aanvallen van sterke formaties van de luchtmacht gaven steun in dezen strijd en vernietigden op den Oostelijken oever van de Wolga talrijke stuk ken geschut. De ten Noord-Westen van het stadsdeel Spartakowka ingesloten bolsjewisti sche strijdkrachten werden vernietigd. In den midden- en Noordelijken frontsector behalve succesrijke activiteit van eigen storm troepen en afweer van plaatselijke vijandelijke aanvallen geen gevechtshandelingen van* betee kenis. Gevechtsvliegtuigen zetten ondanks de ongunstige weersomstandigheden de bestrijding van de Sovjet-transportbewegingen voort. Bij luchtaanvallen op luchtbases en andere militaire installaties opihet eiland Malta, ohder- nomen door Duitsche en Italiaansche lucht strijdkrachten. zijn nieuy/e vernielingen tot stand gebracht. In felle luchtgevechten werden 12 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een aanval overdag van de Britsche lucht macht op het Zuidelijke deel van het bezette Fransche gebied heeft verliezen onder de Fran- sche bevolking teweeggebracht, benevéns geringe materieele schade aan gebouwen, vooral in de woonwijken der aangevallen plaatsen. Een bom menwerper werd neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in Zuid-Oost-Engeland voor den oorlog belangrijke installaties in scheervlucht met bommen Van zwaar kaliber bestookt. luchtaanvallen heeft te lijden gehad, is de eerste zending van deze actie aangekomen, bestaande uit kleeding en ondergoed. Voorts heeft een af deeling der luchtmacht als geschenk een bedrag van 5000 mark laten over handigen. dat de soldaten hadden ingezameld voor de slachtoffers. (DJN.B.). engelsche koningin noodigt mevrouw roosevelt uit. Naar radio Cincinnati meldt, heeft de En- gelsche kóningin mevrouw Roosevelt uitgenoo- digd naar Londen te komen. (D.NB.). lucht-^ctiviteit. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Aan het Egyptische front belemmerden giste ren zware zandstormen iedere activiteit. Zeer sterke formaties van de Italiaansche en J>uit- sche luchtmacht vielen overdag en 's nachts de vloot- en vüegtuigsteunpunten op het eiland Malta aan en plaatsten voltreffersop belang rijke doelen. De Engelsche luchtmacht verloor in hevige luchtgevechten vijftien vliegtuigen, waarvan tien door Duitsche en vijf door onze jagersxwerden neergeschoten. En Zondag: In Egypte hebben de aanhoudende zandstor men nog steeds de Activiteit te Jand en in de lucht belemmerd. Een groep pantservoertuigen, die een aanval op onze achterhoede probeerde te ondernemen, werd op de vlucht gedreven. Achtervolgd door onze luchtmacht werd zij doel treffend met machinegeweren beschoten en uit eengejaagd. Militaire installaties op Malta zijn aan een hevig luchtbombardement onderworpen. In den strijd schoten Italiaansche jagers een Hurricane neer. Duitsche 11 Spitfires. In de afgeloopen week. aldus meldt Stefani. heeft de vijand boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika 171 vliegtuigen verloren, waarvan 150 in luchtgevechten en 21 door luchtdoelge schut. van hedenavond 18.40 uur tot morgenochtend 8.12 uur De maan komt vanmiddag op te 16.58 uur en gaat vannacht te 3.29 uur onder. veerboot in den grond geboord. De tusschen New-Foundland en Nieuw-Schot- land varende veerboot ..Caribou'' met een inhoud van 2200 brt. is op 14 October ip de Cabot- straat getorpedeerd en tot zinken gebracht. Van de aan boord zijnde soldaten en burgers zouden er 136 verdronken zijn. '(D.N.B.). churchill verwacht zware duitsche luchtaanvallen. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is op een bijeenkomst van 6000 leden der luchtbe scherming in het Wembley-stadion een bood schap van Churchill voorgelezen, waarin de premier spreekt over de mogelijkheid van zware, gevaarlijke Duitsche luchtaanvallen. Niemand, aldus de boodschap, mag gedachtenloos tevreden zijn met de afweermethoden van 1940-'41. Men kan niet met zekerheid van te voren weten, hoe zwaar de aanvallen zullen zijn, die de Duit- schers op Britsche stéden zouden kunnen doen. Ze kunnen zwaar en gevaarlijk genoeg zijn om het gebruik te ejschen van alles, waarover de Engelsche luchtbescherming beschikt. (D.N.B.) amerikaansche troepen in liberia. Naar Reuter uit Monrovia meldt, zijn Ame- rikaansche troepen aangekomen in de neger- -republiek Liberia in West-Afrika. engelsche oorlogsschepen. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft Engeland opnieuw oorlogsschepen ter leen ge geven aan de Vereen. Staten ter bescherming van de koopvaardij in de wateren langs de Ame- rikaansche Oostkust. (D.N.B.). Bij onze vrijwilligers. - In het hooge Noorden zorgen de Finsche Lotta's goed voor de mannen. Sigaretten, koek en versche koffie. zooveel men wil. (S.S.P.K. Gösling-O.-H. m.) Het SS-Ersatzkommandó deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. i Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hyn dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt ,ln Nederland plaats, terwijl de inzet van dit batalllon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder- landsche SS) willen toetreden. 20.10.42, 11.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 21.10.42, 10.00 uur. Tilburg. Werklledenvereenl- ging, Tuinstr. 68. 21.10.42, 17.00 uur, Rotterdam, Deutsches Hauat 22.10.42, 10.00 uur, Amsterdam, school Iepen- weg 13. 22.10.42, 17.00 uur, Utrecht, Wehrmachthelm, Mariaplein. 23.10.42, 10.00 uur, Den Haag,' café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg. Rijksminister dr. Göbbels heeft gisteren tijdens een groote betooging, die gehouden werd onder het motto: ..Strijdvaardigheid en trouw aan het vaderland" voor de Feldherrnhalle het woord gericht tot de bevolking van München, aldus het D-NJB. Wij strijden om zijn of niet zijn. Wanneer wij den strijd zouden verliezen, zou den wij daarmede de aanspraken op een natio nale geschiedenis in het algemeen verliezen. Onze vijanden zijn openhartig genoeg geweest om ons te zeggen, wat ons dan zou bedreigen. Zij spreken er van, dat Duitschland een tweede Versailles, een super-Versailles opgedrongen moet worden. Het zou dus niet alleen dom. mafcr ook laf zijn, midden in deze botsing tusschen groote mogendheden en continenten te willen spreken van'een tegenstand tusschen Pruisen of Beieren, tusschen Saksers of Wurtembergers. Deze oorlog is niet een zaak van Pruisen of Beieren, Saksers of Wurtembergers. maar onze gemeenschappelijke Duitsche zaak, die ons al len aangaat. Wij willen, dat door den oorlog de levensstandaard van ons volk wordt gewijzigd. Tot dusver streden wij. nationaal gezien, om schijn-doelstellingen, om Pruisen of Habsbur- gers. socialisme of nationaal-socialisme, om de kwestie proletariaat of burgerdom of om de vraag, of men het avondmaal in tweevoudlgen vorm moest toedienen. Ditmaal gaat het om belangrijker dingen: om steenkool, ijzer, olie en vooral om graan, om het dagelijksche brood. In dezen zin dus moeten wij de militaire en politieke gebeur tenissen van deze dramatische, bewogen jaren beschouwen. In denzelfden tijd. waarin onze tegenstanders beweren: „De Duitschers gaan niet meer voor uit". hébben wij in het Oosten zoo veel land veroverd als Duitschland. Frankrijk en Enge land te zamen aan vaderlandsch gebied bezit ten. Wij winnen echter niet slechts lanch om het te bezitten, wij veroveren het om het. voor ons te organiseeren. De successen van de of fensieven in de afgeloopen maanden hebben be wezen. over welk een stootkracht de Duitsche weermacht beschikt Wij voeren onze offensieven niet uit volgens de beginselen van, het prestige, maar naar de volksche en staatsnoodzakelijkheid_ Wij hebben in deze afgeloopen maanden den rechterarm van de bolsjewistische weermacht afgesnoerd. Wij bezitten thans de controle over Dnjepr, Don en wanneer na zware gevechten Stalingrad geheel in ons bezit zal zijn. -ook definitief over de Wolga. Wanneer eenmaal te zijner tijd de stoot in den Kaukasus ten einde is gebracht, zullen wjj de rijkste olievelden van Europa in onze handen hebMen. Wie echter tarwe, olie. ijzer en steenkool en daarenboven nog de sterk ste weermacht bezit, die zal den oorlog winnen. Het is dus een dom verdraaien van de feiten, dat Duitschland tot het defensief is overgegaan. wat bereikt is. In de eerste plaats ging het er om het bolsje wistische gevaar, dat Duitschland offensief be dreigde, neer te slaan. Dat is reeds geschied. In de tweede plaats moest de veiligheid van ons nationale leven gewaarborgd worden. Dat doel is ook bereikt. Niemand zal willen beweren, dat de bolsjewistische weermacht ooit nog eens de kracht zal hebben de grenzen van Duitschland offensief te bedreigen. Bovendien echter hebben wij de belangrijkste tarwe-, -steenkool- en ijzer- gebieden van de Sovjet-Unie veroverd. Wat de vijand verloor, dat bezitten wij thans. Daardoor telt het nog dubbel ook. Vroeger waren wjj een volk zonder ruimte, thans is dat niet meer het geval. Wij moeten alleen de ruimte, die onze soldaten veroverd hebben, vorm geven, organi seeren en productief maken. Dat duurt een ze keren tüd. Wanneer echter de Engelschen be weren, dat wij den oorlog verliezen, omdat wij tijd verliezen, toont deze redeneering haar vol komen onverstand. De tijd werkt slechts tegen dengeen. die geen ruimte en geen grondstoffen bezit. Wanneer wij den tijd gebruiken om de veroverde ruimte te organiseeren. werkt de tijd niet tegen, maar voor ons." Wij zijn thans niet meer de geblokkeerden, maar de blokkeerenden. Terwijl wjj in staat geweest zijn de levensmiddelenrahtsoenen voor den komenden winter, zij het ook slechts in geringe mate. te verhoogen. trachten de En gelschen de Britsche bevolking voor te bereiden op verdere beperkingen. Dat zijn kleine, en schijnbaar onbelangrijke teekenen voor een om mekeer in den toestand, maar het zijn symp tomen. die door onze vijanden niet ernstig ge noeg opgevat kunnen worden. Hoe wanhopig de toestand voor de tegenpartij is geworden, kan men opmaken uit het feit. dat het Kremlin voortdurend aandringt op vorming van een tweede front. tonnage-nood. De Engelschen «ijn niet in staat een tweede front op te richten, alleen al, omdat zij daar vóór de noodige tonnage missen. Wanneer Churchill ook reeds vaak genoeé aangekondigd heeft, /dat het duikbootgevaar is opgeheven, kunnen wij in tegenstelling daarmede scheeps- verliezen aan den loopenden band registreerden. Met niet veel meer succes dan Churchill* liegen de Amerikanen. Zit beweren, dat hun werven in tien dagen een schip van 10.000 ton bouwen. Wij wachten er nog slechte op, dat men in de Vereenïgde Staten een schip van 10.000 ton bij bestelling tegelijk kan meenemen. Zoo dom denkt men dus aan gene zijde dat wü zijn. Wij laten ons niet door deze Amerikaansch- Engelsche Jbluf bedotten. Waarom schreeuwt men dan m de Vereenïgde Staten moord en brand wanneer thans Duitsche duikbooten aan de Zuidpunt van Afrika verschijnen of wanneer Japansche zeestrijdkrachten opduiken in den Atlantischen Oceaan? Het geschreeuw aan den anderen kant is een teeken van levensangst, die onze Angelsaksische tegenstanders heeft overvallen. TERREURAANVALLEN. Zoo blijft onzen vijanden dus niets anders over dan terreuraanvallen uit de lucht te on dernemen. Die kunnen ons inderdaad smarte lijke schade toebrengen. Bij het wereldpubliek wordt vaak dc vraag besproken, wie dan eigen lijk begonnen is met de terreuraanvallen. Ik zou hier nog eenmaal plechtig willen constateeren. dat de Engelschen reeds in Januari 1940 be gonnen zijn met hun aanvallen op de weer- looze burgerbevolking met een bombardement van woonplaatsen in Westerland op Sylt om ze dan ondanks de waarschuwingen van den Führer voortdurend voort te zetten. Het is kin derachtig te gelooven, dat Engeland met zijn terreuraanvallen het Duitsche oorlogspotentieel op eenigerlei wijze beslissend zou kunnen tref fen. De Britten willen met deze aanvallen slechts een poging doen om het moreel van onze bevolking te schokken. Dat wil dus zeggen: Op deze aanvallen kun nen wij alleen als volk antwoorden en ons volk zal deze luchtaanvallen onder de knie krijgen. Want wanneer het Duitsche volk eenmaal 30 jaren lang den verschrikkelijksten oorlog der geschiedenis heeft doorstaan, een oorlog om de vraag: „protestantisme of katholicisme?" zullen wij ook thans de kracht hebben om een cnvergel ij kefijk veel korteren oorlog te door staan, die gevoerd wordt om ons dagelijksch brood. Er zijn lie'den die vragen, waarom wü geen vergeldingsaanvkllen ondernemen. Hun kan men slechte antwoorden: omdat een groot deel van onze bommenwerpers bij Stalingrad en in den Kaukasus voorloopig nog dringender noo- dig is. Het is thans belangrijker den aanval in den Kaukasus voort te zetten, de Wolga te ver sperren en in Egypte te strijden, dan den En gelschen het genoegen te doen onze krachten te versplinteren. Alleen hij zal den oorlog winnen, die de kunst verstaat zijn krachten te concentreeren op de zwaartepunten van den strijd. Onze ^elieele situatie i? fundamenteel ver anderd. Onze voedingstoestand zal langzaam beter worden. Dc-ontzaglijke gebieden van het Oosten te exploiteeren en profijtelijk te maken voor onze oorlogvoering is slechts een probleem van tijd en geduld. Dat alles zyn kwesties van organisatie. Wanneer de Engel schen gelooven, dat wij niet meer in staat zijn tot een offensief, zullen wü elkander te zijner tijd weer spreken, en wij spreken el kander thans nog steeds. Niet Wü rijn den oorlog begonnen. Hü is ons op meedoogenlooze wijze opgedrongen en, daar hü ons opgedrongen is. willen wü ook in een maal alle problemen1 afhandelen en oplossen, die zoo zwaar op ons volksleven gedrukt hebben. Wij beheefschen thans onder de leiding van dé Spil een Europa, dat zich zelf verzorgt. Wü kunnen ons zelf voeden en onzen levensstan daard meer en meer tot ontwikkeling brengen. Dr. Göbbels herinnerde ten-slotte de stad München er aan, dat van haar de nationaal- socialistische beweeging is uitgegaan en hü riep haar op, ook verder een lichtend voorbeeld te zün van nationale offervaardigheid, hooge vaderlandslievende -gezindheid, kracht en uit houdingsvermogen. De rede werd vaak door;.langdurigen, storm achtiger! bijval onderbroken. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Clandestiene" slachters kunnen bijzondere erva ringen vertellen. Daar was nu A. C. Verburg uit Zwammerdam die voor clandestien slachten van een schaap terechtstond. Volgens hetgeen V. overkomen zou zijn, had een schaap de kolder ln den kop gekregen, waarom hij het dier snel den hals had afgesneden. HIJ deed het schaap in een zak. en zou dit naar de slachtplaats gaan brengen, omdat het een noodslachtlng was. Het eigenaardige ln dit geval was, dat verdachte ln het nachtelijk uur langs de spoorbaan liep met den zak waarin het schaap was aangetroffen. De officier merkte dan ook op dat een slachtplaats gewoonlijk des nachts ls gesloten. Daarom word van het verhaal niets geloofd en luidde de èjsch zes maanden gevangenisstraf waartoe do rechter veroordeelde. D. v.d. Haven te Hazerswoude slachtte clande stien twee schapen op 21 Augustus viaarvoor de elsch werd zeven maanden gevangenisstraf en het vonnis; zes maanden. Voor dat slachten gaf de hulsvróuw W. M. v.d. Mey te Hazerswoude haar woning, zoodat zij conform den elsch tot drie reeks inbraken te arnhem OPGEHELDERD, dievenbende achter slot en grendel. De Arnhemsche politie is er in geslaagd de hand te leggen op een inbrekers- en dieven bende en daarmede een aantal diefstallen en inbraken, welke te Arnhem waren gepleegd, op te helderen. Op 31 Augustus 1.1. werd uit de theeschenkerü in het park Sonsbeek een geldkistje, inhouden de ruim f. 2000 vermist. De politie stond aan- vankehjk voor een moeilijke taak, aangezien geen sporen van inbraak werden aangetroffen. Na geruimen tüd van nauwkeurige recherche werd overgegaan tot de aanhouding van zeke ren l., een kellner, die gedurende hét afgeloo pen seizoen in de theeschenkerü werkzaam was geweest. Deze man bleek op de hoogte te zyn geweest met de plaats, waar bedoeld geldkistje geregeld werd opgeborgen. Daar hü blykbaan zelf niet den moed bezat, het kistje te ont vreemden, heeft hü toen drie vrienden van twijfelachtige reputatie in den arm genomen, die op genoemden datum, nadat de kellner een der deuren 's avonds open had lateh staan, des nachts het geldkistje hebben gestolen. Van den buit. die verdeeld #werd, hebben zü in enkele groote steden goeden sier gemaakt. Deze medeplichtigen, M., Van R. en K. ge naamd, werden eveneens aangehouden. Bü huis zoeking in een bij Van R. in gebruik zünde op slagplaats trof de politie een 10-tal balen gort aan, die de bende bü een grossier in de Weerd- jesstraat door middel van braak bleek te heb ben gestolen. Verder bleek de bende schuldig* aan een In braak in een zakkenpakhuis aan de Rünkade, waar een groot, aantal zakken werd gestolen, een inbraak bü een café-houder in de Weerd- jesstraat, waar een partij wollen dekens en huishoudelüke artikelen den bult vormden, als mede een tweetal inbraken in levensmiddelen zaken in de Turfstraat, waar een party slaolie, suiker, zeeppoeder en andere waschmiddelen werd ontvreemd. Van R. en k. zün bekende recidivisten. De andere twee aangehoudenen hadden nog een blanco strafregister. geen Voorrang verleend. Op het kruispunt TaanderstraatMiddenweg te Huizen heeft een aanrijding plaats gehad met doodelüken afloop. De 56-jarige T. b. uit Huizen kwam per rüwiel uit de Molenberg. Hij werd door een van rechte komenden auto gegrepen en Liep een schedelbasisfractuur op. In ernstlgen toestand werd hü naar zijn woning overgebracht waar hij aan de verwondingen is overleden. overreden. Op den Coolsingel te Rotterdam is de 72-jarige J. A. da, Bay uit de Voorschoterlaan door een tramwagen van lyn 11 aangereden. De man wilde van een vluchtheuvel de rails oversteken, waarbü hü niet lette op een naderenden tramwagen. Het gelukte den bestuurder niet de tram tijdig tot stilstand te brengen, zoodat De Bay werd ge grepen. De man werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, doch bij aankomst bleek hü reeds te zün overleden. bommen op nederlandscii gebied. In de afgeloopen dagen hebben Britsche vlieg tuigen. herhaaldelük boven Nederlandsch gebied gevlogen. Döor aanvallen met de Moordwapens, alsmede door het lukraak neerwerpen van bri sant- en brandbommen op woonwüken in ver schillende plaatsen, vielen onder de Nederland- sche burgerbevolking 35 dooden en werden tal- rüke përsonen zwaar- resp. licht gewond. BUITENLANDSCH GEMENGD. engelsche bommenwerper op een huis gevallen. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is gis teren in de Home Countries bü Londen een bom menwerper op een huis gevallen. Vüf en twintig burgers kwamen om het leven. maanden gevangenLsstraf werd veroordeeld. Het vleesch van deze slachterü werd vervoerd door J. C. v.d. Haven te Koudekerk. HIJ werd met het vleesch aangehouden, en hoorde nu drie maan den gevangenisstraf tegen zich elschen. Het von nis van den rechter was conform den elsch. En verder beeft de rechter weer tientallen per sonen uit 's-Gravenhage voor zich gekregen, die aardappelen en groenten vervoerden uit de ge bieden rond Den Haag. ^Het varieerde van vier bossen peen tot 50 kilo aardappelen, en de geld boeten welke ln deze gevallen nog werden opge legd waren naar verhouding van de hoeveelheden en omstauOlgheden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1