83sfe laargang ZATERDAG 17 OCTOBER 1942 No. 25324 Het boeien van krijgsgevangenen De Duitsche zienswijze nadrukkelijk uiteengezet BUITENLAND Het Duitsche succes in Stalingrad BINNENLAND Verduisteren: Keuringen voor de Waffen S.S. en hef Legioen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft een communiqué gepubliceerd naar aanleiding van den overvloed van verklaringen, die de laatste dagen zijn afgelegd door de Britsche re geering of den Britschen premier, In het eerste gedeelte van dit communiqué -wordt het Engelsche operatiebevel, dat bij Dieppe in handen der Duitsche weermacht is gevallen, voor de "fe.g. jubilee action gepubli ceerd. Dit bevel heeft een aanhangsel, waarvan af deeling 4 ten 2e luidt: zooveel mogelijk wor den de handen der gevangenen geboeid, opdat zjj hup papieren niet kunnen vernietigen. Het communiqué wijst er op, dat in de ver klaring der Engelsche regeering van 10 dezer het bestaan van dit bevel niet wordt ontkend, maar gezegd wordt, dat het zonder bevoegdheid is uitgevaardigd. Daaromtrent wordt in het communiqué verklaard: een even domme als ongeloofwaardige uitleg, daar niet valt aan te riemen, dat bevelen voor een actie, waarvan de Brische regeering zelf liet^. bekend maken, dat tien maanden lang Maartoe voorbereidingen waren getroffen, niet zouden zijn bekend ge weest aan het Britsche ministerie van oorlog en dus aan de Britsche regeering. Het communiqué herhaalt dan de verklaring van het opperbevel der weermacht van 2 Sep tember j.l. over dit buitgemaakte bevel en pu bliceert dan het standpunt van het Britsche ministerie van oorldfe van 2 Sept. 's avonds dat o.a. behelsde: met nadruk wordt ontkend, dat van eenigen Duitschen gevangene de handen zijn geboeid. Ieder bevel van dien aard zal, voor het geval het mocht zijn uitgevaardigd, worden herroepen. Het communiqué wijst er op, dat in vertróti- wen op de oprechtheid van deze verklaring het opperbevel der weermacht de maatregelen tegen de Britsche krijgsgevangenen nog voor hun ton uitvoerlegging had opgeheven. 10 October jl. had de Engelsche regeering toen verklaard, dat geen bewijs gevonden was, dat van een der ge vangenen, die meegebracht waren van Dieppe, ■-de handen waren geboeid. Echter is het bestaan van het betrokken voorschrift aan het licht ge komen en dit is ingetrokken. Het Britsche ministerie van oJrlog had 7 Oc tober verklaard: Alle Duitsche krijsgevangenen, die in het vereenigd koninkrijk waren gebracht, zijn verhoord en hebben eenstemmig verklaard, dat hun handen niet geboeid en dat zij fatsoen lijk behandeld zijn. Het bewijs, dat de vijand heeft aangevoerd, berust op zijn niet bewezen bewering. Daaromtrent merkt het communiqué op: beide verklaringen, zoowel die yan het Britsche mi nisterie van oorlog als die van de Britsche regeering, vormen een bewuste vervalsching van de inmiddels bewezen feiten. Het opperbevel der weermacht heeft in zijn bekendmaking van 7 October slechts verklaard, dat tijdelijk aan het strand van Dieppe door de Britten gevangen genomen Duitsche soldaten en manschappen van de organisatie-Todt, die naderhand werden bevrijd, geboeid zijn en dat het de bewijzen daarvan bezit. Wat was geschied met de naar Engelland overgebrachte Duitsche gevangenen, onttrok zich aan de wetenschap van het opper bevel der weermacht, en er blijft over dit te onderzoeken door bemiddeling van de bescher mende mogendheid. Op de verklaring van het Britsche ministerie van oorlog van 2 September, waarin dit met nadruk ontkende, dat van eenigen Duitschen gevangené de handen zijn gebonden,, was het opperbevel der weermacht bereid, het als ver geldingsmaatregel i aangekondigde boeien van Britsche gevangenen niet ten uitvoer te leggen. Deze verklaring van het Britsche ministerie van oorlog was evenwel een leugen. Het opper bevel der weermacht heeft inmiddels van de vele gevallen by Dieppe, waarin de boeien werden aangelegd, niet slechts ontstellende foto's ontvangen van den kleermaker Starke der organisatie-Todt, die nog geboeid werd aangetroffen, maar ook talrijke naar behooren voor een krijgsraad afgelegde beëedigde ge tuigenverklaringen van soldaten en werksol- daten der organisatie-Todt. die tusschen de tien minuten en anderhalf uur geboeid waren geweest. Het communiqué publiceert Vervolgens enkele van deze verklaringen: De gewezen Obergefrei- ter. thans onderofficier, Kurt Huber, heeft ver klaard: Ik geraakte op het strand van Dieppe bij het Casino in Engelsche gevangenschap. Mis schien was naar schatting ongeveer een half uur verloopen, toen de Engelschen ons begonnen te boeien. Mij werden de handen op den rug bijeengebonden, en wel dusdanig, dat de pols gewrichten krufcelings op elkaar werden gelégd. Onderofficier Mueller werd ook geboeid, of schoon hij aan zijn eenen arm een lichte kwetsuur had. Dit boeien geschiedde dusdanig, dat zijn beide duiftien op den rug bijeengebonden werden. De andere soldaten werden op dezelfde manier geboeid als ik. De verklaring van Obygefreiter Albert Doerr, luidt als volgt: Op het grasveld, waarheen wij gebracht werden, lagen verscheidene manschap pen van de organisatie-Todt. Zy waren allen geboeid. De menschen. die ik heb gezien, waren allen Musdanig geboeid, dat de handen op den rug bijeen gebonden waren. Voor mij lag een man van de organisatie-Todt. Van hem waren de handen op den rug dusdanig bijeengebonden, dat de beide duimen aan elkaar vast zaten. Van de geboeide handen liep een lus naai- den hals en wel zoodanig, dat deze lus voor om den hals werd gelegd, aan de achterzijde over den rug liëp en da-ar vastzat aan de handen. Het gevolg van deze wijze' van boeien was, dat bij het moe worden van handen en armen hèt om den hals gelegde touw naar beneden werd ge trokken en daardoor den geboeide de adem werd afgeöheden. Volkomen op dezelfde wijze was ook de in fanterist Johann Schulz geboeid. Met Schulz was ook infanterist Meier in gevangenschap ge raakt. Het tweetal had elkaar evenwel nader hand uit het oog verloren. Schulz heeft, nadat hij weer bevrijd was, zooals hy onder eede heeft verklaard, den volgenden dag infanterist Meier geboeid op het strand aangetroffen. Hij was dood. Hij had ook een lus om den hals, die verbonden was met de op den rug geboeide han den. Hij was precies zoo geboeid als ik. Het communiqué publiceert vervolgens de1 ver klaringen van den werksoldaat der organisatie Todt, Fritz Garrecht. die samen met de O.-T- manschappen Andreas Mathaess en Jakob Moster gevangen genomen was. Garrecht ver klaarde: Wij moesten iknielen. Toen werden onze handen van voren zoodanig geboeid, dat de duimen, middelvingers en pinken van beide handen aan elkaar vast zaten en het touw ver volgens om het polsgewricht werd bevestigd. Zoo ben ik ongeveer 1 of 2 uur geboeid gebleven. De O.-T.-man Mathaess heeft o.a. onder eede verklaard: Toer» wii niet den gewonden En- gelschman terugkeerden, zag ik onzen kleer maker dood langs den weg liggen. Zyn handen waren losjes geboeid. Hij had onder zijn kin een wond. waarvan ik aannam ,dat zij van £en steekt afkomstig was. Ik kan dit echter natuur lijk niet met zekerheid beweren. Behalve Mathaess en enkele andere man schappen heeft ook de werksoldaat der orga nisatie-Todt Josef Büllinger den dooden kleer maker Starke der organisatie-Todt gezien. Bül linger heeft hierover onder eede het volgende verklaard: Den 19den Augustus jJ. tegen den avond moesten wy kleermaker Starke halen, die boven aan den weg lag. Toen wy by hem kwamen, vonden wy hem dood aan den weg liggen. Zqn handen waren van voren geboeid. De vuisten zaten in elkaar gekrampt. Hy had aan zqn lichaam een tameiyke wond. of het een schotwond dan wel een steekwond was, kan ik niet zeggen. Aan den anderen kant van zijn ouik had hij eveneens een wond; voorts had hij een kwetsuur aan den onderkant van rijn kin, die leek op een steekwond. In het communiqué"'wordt voorts gezegd: als de Engelsche regeering tot dusverre meent de noodige bewyzen voor de Duitsche bewe ringen omtrent het Boeien bij Dieppe te heb ben gemist, moeten de hier gepubliceerde ge rechtelijke verhooren op zichzelf wel vol doende zijn. De Duitsche regeering biedt niet temin gelegenheid de hier weergegeven en de bovendien nog aanwezige getuigenverklarin gen door bemiddeling van de beschermende mogendheid door nieuwe verhooren der be trokkenen te laten controleeren. De Engelsche regeering heeft in haar ver klaring van 10 dezer beweerd, dat het destijds voor Dieppe gegeven voorschrift omtrent het boeien van gevangenen op grond van het des tijds ingestelde onderzoek is ingetrokken. Deze verklaring kan, daar de actie van Dieppe sinds lang beëindigd was, slechts zin hebben als zy betrekking heeft op de toekomst. OP HET EILAND SARK. In het tweede gedeelte houdt het communi qué zich bezig met den Engelschen overval op het eiland Sark van 4 October en verklaart dat de daarby opgedane ervaringen hebben bewe zen, dat de verzekering omerent intrekking van de aanvankelyk betwyfelde bevelen tot boeien ofwel weer een onwaarheid is, of door gebrek aan tucht der Engelsche troepen niet wordt nagekomen. Want ook by de actie tegen Sark hebben de Engelschen weer alle vyf Duitsche gevangenen geboeid, zooals de voor een krijgs raad afgelegde beëedigde getuigenverklaringen der beide Ge8freiten van de pioniers Klotz en Just, die er levend afgekomen zij", ondubbel zinnig bewyzen. Elk der vyf pioniers werd 's nachts door vyf Engelscnen overvallen en gedwongen mee te gaan, zonder zich tevoren nog te mogen aan- kleeden. Over het boeien heeft Gefreiter Klotz onder eede verklaard: Daarop bond de eene soldaat mijn handen ter hoogte van de pols gewrichten met een dun. zeer stevig koord aan elkaar. Slechts gekleed in een hemd werd ik nu naar de gapig van de barak gebracht: daarby zag ik, dat ^onderofficier Bleyer en Gefreiter Esslinger, eveneens geboeid uit hun kamer wer den gehaald. Naderhand toen ik my zelf wees uit de gevangenschap had bevrijd, bekeek ik eens, hoe Gefreiter Esslinger was geboeid. Hy lag nog met geboeide handen op den grond. Hij was gewond. Ik sneed zijn boeien door, Daarbij bemerkte ik, dat bij hem in zooverre een andere manier van boeien was toegepast, daar het koord nog een paar maal tusschen zijn handen doorgetrokken was, zoodat het voor hem blyk- baar moeilyker was deze boeien te verbreken. Just beheelst ht volgende: beicje Engelsche soldaten bonden mij kruislings een touw met zes dubbÊle lussen om de belde polsgewrichten. Dit koord was gevlochten. Ik bezit er nog een stuk van. Toen zy met het vastbinden gereed waren, kwam onderofficier Bleyer geboeid op mijn kamer en ging op bed zitten om zijn sok ken aan te trekken. Ook dat werd niet toege laten. Hy werd uit de kamer geduwd. Onder officier Bleyer .was precies zoo geboeid als ik. Buiten probeerde ik myn boeien te verbreken. Dit gelukte mij evenwel niet als gevolg van d'e kruiselingsche bevestiging. Zoowel dit misdadige voorval op het eiland Sark als' hetgeen naderhand, na de landings poging by Dieppe, is vernomen, heeft derhal ve onmiskenbaar aangetoond, dat het Britsche ministerie van oorlog 2 September j.l. toen het nadrukkelijk ontkende, dat van eenigen Duitschen gevangene de handen waren vast gebonden, en toen het verzekerde, dat elk bevel van dien aard, voor het geval het mocht zyn uitgevaardigd, zou worden herroepen. twee valsche verklaringen heeft afgelegd. Dientengevolge zag het opperbevel der weer macht zich gedwongen onder korte vermel ding van het hier uitvoerig weergegeven be wijsmateriaal in een radioverklaring van 7 October, het in de boeien slaan van alle by Dieppe gevangen genomen Britsche officieren en soldaten aan te kondigen. Het communiqué publiceert vervolgens de ra dioverklaring der Britsche regeering van 10 October, waarin het boeien van de vyf Duit sche soldaten weliswaar werd toegegeven, doch beweerd werd, dat dit was geschied, opdat de mannen, die tot gevangenneming overgingen, hen konden wegbrengen door hen in den arm te nemen. Het opperbevel der weermacht verwijst naar de Duitsche persverklaring van 11 October, waarin gewezen werd op de tegenspraak tus schen deze uiteenzettingen. Ter aanvulling voert het aan, dat de Engel schen by beide overlevende pioniers geen gebruik hebben gemaakt van de mogelykheid hen in den arm te nemen en dat deze beiden daarvan ook niets hadden gemerkt by de andere gevangenen., SOLDATENRECHTER. In het derde deel van het communiqué wordt voorts opgemerkt: zoozeer als derhalve de moei zaam verzonnen „motieven" voor het aange toonde Engelsche optreden jegens de Duitsche gevangenen gelogen zyn, zoozeer is het ér ook naast als de Britsche regeering in haar ver klaringen van 8 en 10 October zich tegenover de Jhans getroffen Duitsche maatregelen be*" roept op het feit. dat volgens artikel 2 van de Geneefsche krijgsgevangenenovereenkomst re presailles tegen krygsgevangenen verboden zyn. In zooverre heeft de Britsche regeering gelyk. arts zy er op wijst, dat in hetzelfde artikel 2 der z.g. Geneefsche conventie menscheiyke behan deling" van krijgsgevangenen is voorgeschreven. Als de Britsche regeering evenwel meent, een dubieuze kwestie te kunnen noemen, wat men onder menscheiyke behandeling heeft te ver staan, dan verklaart zy daarmede in ieder ge val van zichzelf, dat zy op dit gebied in het geheel niet in staat is tot het sluiten van een overeenkomst. Wie echter ook slechts een spoor van fatsoen lijk soldatengevoel heeft, moet toegegeven, dat ce bovengeschetste behandeling van de Duitsche gevangenen by Dieppe en op Sark den spot teske opvatting van eer, en de eenvoudigste soldatenrechten groveiyk schendt. Ds Engelschen hebben dus zware vergrypen tegen de Geneefsche krijgsgevangenen-over eenkomst op hun geweten geladen. Ook de poging tot rechtvaardiging van. het Engelsche optreden, door den Engelschen premier. Chur chill in het Lagerhuis ondernomen door een volstrekt willekeurigen. misplaatsten uitleg van de overeenkomst van Geneve, kan hieraan niet het geringste veranderen. Even willekeurig en misplaatst is zyn poging het als een vergryp tegen deze overeenkomst voor te stellen, dat de Duitsche weermacht Engelands optreden in strijd met het recht tegen de Duitsche krygs- gevangenen, niet lijdelyk heeft aanvaard. Volkenrechtelijk is het volgende beslissend: Bovenaan in de Geneefsche overeenkomst staat als leidend beginsel de verplichting ,de krijgsgevangenen te allen tyde met mensche- lykheid te behandelen en hun soldateneer te respectecren. Als een oorlogvoerende mogendheid dezen grondslag der overeenkomst schendt, zooals de Engelschen in Dieppe en op Sark tegenover Duitsche krijgsgevangenen hebben gedaan, kan zy zich niet van haar kant te haren grunste op dezen zelfden grond slag beroepen en van de tegenpartij eischen, dat deze aan de behandeling van haar krijgs gevangenen niets verandert. De uitleg dien de heer Churchill aan de over eenkomst geeft, als zou, zelfs indien een oorlog voerende mogendheid handelingen in stryd met het volkenrecht jegens de krijgsgevangenen in haar .handen zou plegen, haar tegenstander dit stilzwygend moet aanvaarden, zou de geheele Geneefsche overeenkomst ad absurdum voeren. De Engelsche regeering zou dan b.v, aan spraak kunnen maken op het recht Duitsche krijgsgevangenen te laten verhongeren, terwijl 3e Duitsche regeering volgens Churchill even zeer verplicht zou blijven geenerlei «wijzi^ng te doen optreden in de verzorging van de Engel sche krijgsgevangenen. NOG EEN BRITSCHE OVERTREDING. Daarmee is het optreden der Britten by Dieppe en op Sark voldoende gekarakteriseerd. In afdpeling 4 publiceert het opperbevel ver volgens een ander grof yergryp der Britten tegen de fundamenteele, regelen van het oorlogsrecht. Het publiceert een buitgemaakt stuk. waarin wordt gelast, dat gevangenen gebruikt moeten worden voor het opruimen van mynen. SCHIETEN OP IN NOOD VERKEERENDEN. In afdeeling 5 wordt een geheele reeks geval len opgesomd, waarin is geschoten op soldaten, die op zee in nood verkeerden. Dergelyke geval len, aldus het communiqué, zyn vooral by de scheepvaart naar Kreta zoo veelvuldig voorge komen, dat ae beschietingen geen losse misgre pen van ondergeschikte instanties kunnen zyn, maar eveneens op bevel van hoogere Britsche commando-instanties zyn geschied. Onder de opgesomde gevallen wortlt als af schuwelijkste voorbeeld het tot zinken brengen van 't motorzeilschip Osia Pearaskevi (35 ton) op 12 Mei 1941 op de-route van het eiland Lemnos naar Cavalla genoemd. Uit de beëdigde getuige nissen van overlevende leden van de Grieksche bemanning kapitein en 5 man blykt het volgende: Aan boord bevonden zich behalve de Griek sche bemanning een Duitsche officier, een on derofficier en twee man. Het scheepje stopte terstond en de Grieksche kapitein zwaaide met een witte lap. t "*uiteche officier werd van den toreh van de langszij '-omendc duikboot meteen pistool beschoten. Een officier van den onder zeeër noodigde de Grieksche bemanning in het Engelsch uit in de reddingsboot te gaan. De ue veroreKen. uic, in ue reaan De beëedigde verklaring van den gefreiter pDuitsche soldaten werden -njiet een machinege weer bedreigd en gedwongen benedendeks te drijft met alle menscheiykheid en elke solda- gaan. Daarop opende de duikboot van 10 meter afstand kanonvuur op het motorzeilbootje, dat terstond in brand geraakte en snel zonk. Ten deele met brandende uniformen sprongen nu de Duitsche soldaten te water en werden onder het zwemmen net zoo lang met machinegeweren be schoten, tot allen waren getroffen en onderge gaan. De Grieksche bemanning was op een af stand van 30 meter van het begin tot het einde getuige van deze gebeurtenis. In het communiqué wordt voorts gezegd: ten minste even schaamteloos en brut-aal als deze gebeurtenissen op zee waren ook de methoden der Britten'by den stryd te land op Kreta. Hier- by hebben de Britten alleen en aj daarom de zwaarste schuld op zich geladen, dat zy lang voor het begin van den Duitschen aanval den juist op dat tydstip iri vreeseiyken vorm aan den dag getreden, leugenloozen bendenoorlog hebben voorbereid door ophitsing en weldoordachte or ganisatie van de burgerbevolking en vooral door rykelijke uitdeeling van wapens van allerlei slag. Het voornaamste werk is hierbij gedaan door kapitein John D. S, Pendlebury, die in Juni 1940 als Britsch vice-consul en vertegenwoordiger van de Intelligence Service naar Heraklion was gestuurd. Pendlebury besefte ten volle hoezee» zijn gedoe met het volkenrecht in stryd was. Iir zyn dagboek staat te lezen: dat kan wellicht met het oorlogsrecht in stryd zyn. Van al deze voorvallen bezit de Duitsche re geering de onomstootelyke bewyzen in de con sulaire stukken, die op Kreta zijn aangetroffen. In den loop van slechts 10 dagen van stryd op Kreta "hebben evenwef niet alleen de franc- tireurs gewoed, maar in vereeniging met hen hebben ook Engelschen, Australiërs en Nieuw- Zeelanders zich "in haast- ongelooflijke mate steeds weer zonder zich aan iets te storen over de fundamenteele voorschriften van het oor logsrecht heengezet en zich niet gedragen als soldaten, maar als tuchthuisboeven. De byzonderheden waaromtrent door de bank officieele beëedigde getuigenissen aanwezig zyn zyn ten deele zoo afschuwelyk en weer^nwek- kend. dat zy tot dusver niet gepubliceerd kon den "worden. Deze gevallen zijn bovendien zoo talrijk, dat de getuigenissen daaromtrent een dik gedrukt boek vullen, In afdeeling 6 behandelt het communiqué de op 4 Jupi j.l. buitgemaakte „voortdurende be velen" der vierde Engelsche tankbrigade, waar in omtrent de behandeling van krijgsgevange nen o.a, wordt opgemerkt: voedsel noch slaap noch drank, noch welke vriendelijkheid of welk comfort mag den gevangenen worden toege staan. Ook is elk gesprek verboden, alvorens het verhoor door de bevoegde instanties is ge schied. Overigens is ook hier de Britsche regeering, alyorens de tegenmaatregelen, waarmee het op perbevel der weermacht 5 Juni had gedreigd, van kracht werden, uiterlijk ten spoedigste van dit bevel teruggekomen. Nadat in afdeeling 7 de uitrusting van een parachute-.agent, die eind December 1941 by Kopenhagen verongelukt is en te Londen zyn opleiding had genoten, nl met een gangster pistool is beschreven, eindigt het communiqué als volgt: SLOTCONCLUSIE. Deze voorbeelden uit den overvloed van het beschikbare materiaal moeten bewijzen: 1. Dat de Britsche strydmethoden uniform op alle oorlogstooneelen in strijd zyn met de volkenrechtelijke overeenkomsten en algemee- ne regels van het oorlogsrecht. 2, Dat het Britsche ministerie van oorlog Het opperbevel der Duit-sche weermacht deelt omtrent het nieuwe succes te Stalingrad nader mede: De Duitsche troepen gingen in den nacht van 14 op 15 October tot hun aanval op het Noor den der stad over. De drie (hier naast elkaar gelegen groote wapenfabrieken, de tractor- en tankfabriek Dzjerzjinskij, de machinefabriek Roode Barricade en de hoogoven Roode Octo ber. waren na hun verbouwing tot defensiewer ken de belangrijkste bastions van Stalingrad geworden. Ofschoon de bolsjewieken den Duitschen aan val verwachtten en daaraan de kracht probeer den te ontnemen door wapens en troepen in massa in den strijd te werpen, drong de krach tige Duitsche stormloop tusschen de Noordelijke tractorfabriek en ten Zuiden daarvan gelegen fabriek Roode October door. De Duitsche infanteristen en pantservoertui gen bereikten na verbitterde straatgevechten den Wolga-oever en veroverden de aldaar ge legen baksteenfabriek stormenderhand, terwyl ook de tractorfabriek w^rd genomen. Tegen den middag consolideerden de Duit sche troepen hun succes l?y de tractorfabriek door bestorming van de ten Westen daarvan gelegen blokken huizen.' 's Middags werd het veroverde gevechtsterrein nog gezuiverd van verspreide haarden van ver zet, zoodat op den avond van den 15en dit be langrijke Noordelijke bastion definitief aan de vesting Stalingrad was ontnomen. DE BOLSJEWISTISCHE VLIEGTUIG- VERLIEZEN. Van Duitsche militaire zyde wordt medege deeld,, dat Duitsche jagers sedert 12 October 1093 bolsjewistische vliegtuigen hebben neerge schoten en dat daarby slechts 75 Duitsche toe stellen verloren zijn gegaan. TOT DUSVER RUIM 24 MILLIOEN TON TOT ZINKEN GEBRACHT. Duitsche duikbootèn, andere zeestrydkrachten :n eenhed.en van de Duitsche luchtmacht, heb ben tot einde September 1942 rond 21.3 millioen b.r.t. vyandelyke scheepsruimte tot zinken ge bracht. De Italiaansche strijdkrachten hadden tot half Mei van dit jaar ruim 1.3 millioen b.r.t. tot zinken gebracht en Japan meldde in Juli ongeveer 2 millioen b.r.t. tot zinken gebrachte, buitgemaakte of beschadigde vyandelyke scheepsruimte. Dit ,is te zamen 24.6 millioen b.r.t. Hierin zyn niet begrepen de resultaten van den mynoorlog en andere niet waargeno men resultaten. (D.N.B.) EINDE VAN DEN ZOMERTIJD I\ DUITSCHLAND. Op 2 November 1942. des ochtends te 3 uur zullen in het Duitsche rijk, in het geannexeerde gebied in het Oosten, het protectoraat en in het gouvernement-generaal de klokken een uur achteruit worden gezet. Daarmede eindigt de zomertyd. Op 29 Maart 1943, des ochtends te 2 uur. zullen de klokken weer een uur vooruit gezet worden. (D.N.B.) JEUGDIGE PERSONEN MOGEN NIET* ALLEEN BUITEN HILVERSUM. Verordening tot bescherming van jeugdige personen. In verband met de gevallen van vermissing van jeugdige kinderen in Hilversum en ten einde herhaling daarvan zooveel mogeiyk te bestrijden, heeft de burgemeester, jhr. mr. Von Bönninghausen, een verordening uitgevaardigd, waarby het aan personen beneden 16 jaar ver boden is zich alleen bulten de kom van die gemeente of in bosschen of heide te begeven. Ouders er^ opvoeders worden hiervoor verant woordelijk gest^Jd orider bedreiging van be- langryke boete en hechtenisstrafVoor kinde ren beneden zestien jaar wordt in deze veror dening de voorwaarde geschapen, dat zy slechts naar buiten, ook naar de stille lanen buiten de kom der gemeente mogen gaan, mits zij bege leid 7,yn door minsteris een ander van boven 16 jaar of twee anderen, afgezien van eiken leef- tyd. Door dezen maatregel hoopt men te berei ken. dat de ongure individuen minder gelegen heid -krijgen hun praktykrti uit te oefenen. EXTRA RANTSOEN ZEEP VOOR KAPPERS, ARTSEN. MEDISCHE STUDENTEN EN VROEDVROUWEN., Met ingang van 1 November a.s, komen de volgende personen opnieuw in aanmerking voor een extra rantsoen zeep voor een periode van drie maanden: a. Kappers; b. Praktiseerende artsen, tandart-sen, dieren artsen: c. Medische studenten; d. Vroedvrouwen. Kappers dienen in de week van 19 tot en met 23 October by de plaatselyke distributiediensten een aanvraagformulier Md 233-41 af te halen. Deze formulieren moeten zij vóór 7 November ingevuld by den distributiedienst inleveren. Zij ontvangen per'bediende in het heerenkappers- bedryf veertien rantsoenbonnen voor scheer zeep. vijf rpntsoenbonnen voor eenheidszeep en drie rantsoenbonnen voor waschpoeder, met dien verstande, dat maximaal 12 rantsoenbonnen voor waschpoeder in totaal worden verstrekt. Per bediende in het dames-kappersbedryf ont vangen zy 20 rantsoenbonnen voor eenheidszeep en drie bonnen voor waschpoeder, eveneens met bovenvermelde restrictie. De onder b.' genoemde personen ontvangen van 1 November af zes bonnen „één rantsoen toiletzeep". Medische studenten ontvangen van 1 Novem ber af drie bonnen „één rantsoen toiletzeep". Ook vroedvrouwen komen van 1 November af in aanmerking voor drie bonnen „één rantsoen toiletzeep". Nadere byzonderheden kunnen belanghebben den vernemen uit de publicatie van den distri butiedienst hunner gemeente van inwoning. van heden- en morgenavond 18.43 uur tot morgen- en Maandagochtend 8.09 uur De maan kwam heden op te 15.45 uur. gaat vannacht onder te 1.03 uur en komt morgen middag om 16.25 uur weer op; het is vandaag Eerste Kwartier. reeds tweemaal onder pressie van vergel dingsmaatregelen, waarmee door Duitschland werd gedreigd, beloofde dergelyke bevelen in strijd met het volkenrecht te willen intrek ken, maar dat het zich daarby niet ontziet ter vermijding van dè Duitsche vergeldings maatregelen slechts te werken met gelogen verklaringen en bij de volgende gelegenheid de zelfde barbaai^che methoden by de be handeling van de Duitsche gevangenen weer toe te passen. Dit alleen zyn de motieven, die het opper bevel der weermacht er dimaal toe hebben gebracht tot vergeldingsmaatregelen over te gaan. JVant het is jegens het Duitsche volk verplicht niet slechts de eer van zyn solda ten te beschermen, maar vooral te zorgen voor een mcnschelyke behandeling van Duit sche gevangenen tegenover een tegenstander, wien het volkomen ontbreekt aan gevoel voor iedere humane of zelfs eervolle behandeling van gc\angcnen. Met het oog op deze Duitsche tegenmaat regelen heeft de Engelsche radio 9 October jl. om 15.00 uur via den zender Droltwichv bekend gemaakt: te Londen wordt in overwe- ging genomen, dat de Engelsche regeering alle gevangenen der asmogendheden uit het zelfde oogpunt zal beschouwen en geen ver schil zal maken tusschen Italiaansche en Duitsche gevangenen. Met het oog op dit bericht, dat de Engel sche regeering door de radio heeft laten ver spreiden, ziet de Duitsche regeering zich ge noopt de krijgsgevangenen, die aan allo fron ten op de verbonden vyanden zyn gemaakt, eveneens als eenheid te beschouwen. Met het volkenrecht strijdige of onmenschelykc be handeling van Duitsche krijgsgevangenen op cenigerlei oorlogstooneel, bijvoorbeeld ook in sovjet-Rusland, zal dus van nu af het totaal der door Duitschland gemaakte gevangenen, zonder dat met hun nationaliteit rekening wordt gehouden, hebben te ontgelden. Bij onze vrijwilligers In een prettige en goede kameraadschap, wordt de vrye tyd doorgebracht. Gezonde kerels, gezond van lichaam en geest. (S.S. P.K. Altstadt Bi.-H. m). het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder- landsche SS) willen toetreden. 18.10.42, 14.00 uur. Venlo. Deutsches Haüs, Em- mastraat. 19.10.42, 11.00 uur, Eindhoven, huis Maria, Het SS-Ersatzkommando déelt ons mede, dat Kruisstraat, vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen 20.10.42, 11.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Bra- zich op onderstaande data by de genoemde bant. Markt 45. adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te 21.10.42, 10.00 uur, Tilburg Werkliedenvereenl- worden. Bine,- Tuinstr. i Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en 21.10.42, 17.00 uur. Rotterdam, Deutsches Haus wel speciaal voor hen die er bezwaar tegen 22.10.42, 10.00 uur. Amsterdam, school Iepen- hebben hun diepst buiten Nederland te vervul- weg 13 Sn' >dtat thans. de mogelykheid bestaat om 22.10.42. 17.00 uur, Utrecht. Wehrmachthelm. dienst te nemen ln een speciaal wachtbataillon. Marlapleln. De opleiding vindt In Nederland plaats, terwijl 23.10,42. 10.00 uur, Den Haag, caté Den Hout. flP lTlTAr. UhVl nir hofoillnrt Antv lm r»s.i de inzet van dit bataillon ook "ln Nederland bhjven zaL Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1