De strijd in het Oosten 83ste jaargang VRIJDAG 16 OCTOBER 1942 No. 25323 Bekendmaking Vestigings- en verhuizingsverbod in de kuststreek Gestadige vooruitgang Verspreide berichten Verduisteren: GEMENGD NIEUWS^ BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BINNENLAND Bon 53 aangewezen Keuringen voor de Waffen S.S. en het Legioen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. In aanvulling op het weermachtbericht ver- neemt het D_N3.: „Uit het weermachtbericht blijkt niet, dat in een der sectoren een bepaald zwaartepunt van den Duitschen aanval wordt gelegd. De aanval in de richting van Toeapse heeft, nadat hooggelegen bolsjewistische stel lingen waren doorbroken, opnieuw tot het op ruimen van verscheidene honderden goed ver sterkte steunpunten geleid. De dagelijksche door braken en omsingelingen hebben minder een oprollen van het vijandelijk front ten doel dan het afsnijden van bolsjewistische terugtochtswe gen. Het eigenaardige van dezen oorlog in het gebergte en het ontbreken van opvallende ter- reinpunten en plaatsen brengen met zich, dat de dagelijksche terreinwinsten van de Duitsche bergjagers slechts op speciale kaarten opgroote schaal kunnen worden afgelezen en niet tot uitdrukking kunnen komen in de berichten om trent de successen door het opperbevel uitge geven. Hetzelfde geldt voor den strijd in het Oosten van den Kaukasus, waar na de inneming van Malgobek de Duitsche opmarsch in het petroleumgebied van Grosny onder sterken vijandelijken tegenstand voortgaat. Bij Stalin grad' zet Timosjenko zijn krachten-verslin dende aanvallen voort, zonder op eenige plaats ook maar beperkte doorbraken te kunnen bereiken. Het „ontlastingsoffenfief" tusschen Don en Wolga ontwikkelt zich op dezelfde wijze als de maandenlange vergeefsche aanvallen bij Rsjef. Reeds thans kan gezegd worden, dat de bolsjewisten ondanks opoffering van onvervang bare manschappen en oorlogsmateriaal hun doel niet hebben bereikt." Nog meldt het D.NJB.: De opmarsch ten Oosten van Noworossisk leidQe tot de verovering van twee bergruggen, vanwaar de bolsjewisten met hun zware wa pens den Duitschen opmarschweg beheerscli- ten. Terwijl de luchtmacht den vijand in zijn bergsteHingen in bedwang hield, drongen pio niers ondanks het hevige vuur op en maakten breed" openingen in de prikkeldraadversperrin gen. Toen stormde de infanterie aan en ver overde in zware gevechten de links en rechts van den. weg gelegen gevechtsstellingen. Bij de achtervolging van den terugtrekkenden vijand drongen zij tot de als vestingen ingerichte fa brieksgebouwen aan den uitgang van het dal door, waar de strijd nog woedt. Infanteristen wisten de vijandelijke stellingen binnen te drin gen, namen stormenderhand 320 kazematten en versloegen in een verbitterd handgemeen twee bolsjewistische regimenten. Verder naar het Westen stonden Slowaaksche troepen schouder aan schouder «met diviries Duitsche bergtroepen en jagers. Ook hier mdfes- ten eerst vijandelijke afdeelingen worden be dwongen. Ondanks de voorafgaande vermoeiende nachtmarschen zagen onze soldaten kans de vijandelijke stellingen op te rollen. In de vaart van hun aanval schoten zij de overblijfselen der bolsjewisten, die zich in het rotsachtig terrein hadden vastgezet, voorbij en namen krachtig versterkte bergruggen, gelegen ver achter him doel voor dien dag. Bij de uitbreiding van een doorbraak vernietigden jagers alleen in den sector van hun divisie meer dan 200 vijande lijke gevechtsstellingen. DE SUCCESSEN TER ZEE. De AJNP.-correspondent te Berlijn meldt: Binnen een kort tijdbestek hebben de geal lieerden zes waardevolle, voorloopig niet te ver vangen troepentransportschepen verloren, en hierbij dient als punt van bijzonder belang te worden aangestipt, dat de groote snelheid dezer schepen, die in het geval van de „Orcad^s" zelfs 22 mijl bedroeg, geen beletsel is geweest voor het succesvolle optreden van de duikboo- ten der as-mogendheden. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat zooals de duikboot-commandant, die de Reina del Pacifico tot zinken heeft gebracht, in zijn uiteenzetting voor de pers opmerkte de sche pen in het convooi niet op volle snelheid, doch met een vaart van ongeveer 12 tot 14 mijl voe ren. Immers de snelheid van het convooi dient gerégeld te worden naar die van het minst snelle schip, met behoud van een reserve van 1 of 2 mijl voor manoeuvres. De actieradius der Duitsche duikbooten maakt het mogelijk, dat deze in verafgelegen zeegebie den den vijand kunnen verrassen, zooals thans ook weder nabij de Kaap de Goede Hoop 1s geschied. Als gevolg daarvan hebben de Britten en Amerikanen hun vloot moeten verdeelen en daarmede hun maritieme strijdkrachten moe ten versnipperen, zoodat zij deze niet op een plaats in vollen omvang in den 'strijd kunnen brengen Van een geconcentreerd optreden te gen de zeestrijdkrachten van de asmogendheden kan thans geen sprake meer zijn. Interessant en kenmerkend voor de moeilijke positie, waarin zich de geallieerde scheepvaart bevindt, Is de mededeeling van een der duik bootcommandanten, die aan den strijd tegen het convooi van troepentransportschepen hebben deelgenomen. Deze zag tijdens de gevechtshandelingen plot seling op korten afstand uit een regenbank een schip van een geheel nieuw type te voorschijn komen, dat er, wegens het ontbreken van mas ten en wegens den eigenaardigen opbouw, op het eerste gezicht uitzag als een vliegkamp schip. Bij nadere beschouwing bleek het evenwel een vrachtschip van uiterst primitieven bouw te zijn, waarvan de tonnage op 7000 tot 8000 bj.t. was te schatten. Deskundige kringen be- chouwen dit voor het eerst waargenomen type als een poging der geallieerden, tegemoet te komen aan den steeds grooter wordenden ton- nagenood. HET BOEIEN VAN KRIJGSGEVANGENEN. Engelsche protestnota. Naar ln welingelichte Berlijnsche kringen ver luidt. is te Berlijn via Zwitserland een Engelsche nota in de kwestie van de geboeide krijgsgevan genen overhandigd. Het schijnt hier te gaan om den door Churchill in het Lagerhuis aangekon- digden Engelschen proteststap, ten aanzien waarvan Berlijnsche politieke kringen reeds een standpunt hebben bepaald met de verklaring, dat niet Engeland, maar Duitschland het recht heeft tot een protestactie. Omtrent de behan deling der nota verluidt vooreerst niets. (Interinf). WAARSCHUWING AAN DE ZWÏTSERSCHE PERS. Anti-Duitsche Propaganda. In een gisteren te Berlijn gehouden perscon ferentie van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de leider der persafdeeling, gezant dr. Schmidt, gesproken over de houding van een bepaald deel der Zwitsersche pers. Hij citeerde uitvoerig Zwitsersche bladen, die zich in den loop van een enkele week met de meest uiteen- loopende kwesties der politiek en oorlogvoering hadden bezig gehouden op een wijze, welke te Berlijn als niet vereenbaar wordt beschouwd met de plichten der neutraliteit. Dr. Schmidt zeide een eerste vermaning aan deze Zwitsersche pers op haar plaats te achten. Een groote natie als de Duitsche kan het zich op den duur niet laten welgevallen, dat onder den dekmantel der neutraliteit anti-Duitsche pro paganda wordt gevoerd. Wanneer de pers onverstandig genoeg is,de beginselen eenér juiste neutraliteit niet te res pecteeren, is het de taak van de bevoegde in stanties, haar bladen tot de orde te roepen. Ook hier geldt de oude spreuk van Bismarck, dat het land de vensterruiten moet betalen, die de pers ingooit. Duitschland moet de inmenging in zijn aangelegenheden van de hand wijzen. Het treedt met op als Sumner Welles, die onder bedreigin gen het opgeven der neutraliteit van'Argentinië en Chili geëischt heeft, doch het eischt uit sluitend het naleven van de neutraliteit. „Duitschland zoo besloot dr. Schmidt kan op den duur niet toelaten, dat deze neutra liteit door een ergernis gevende pers ten nadeele van Duitschland wordt nqjsbruikt". (D.N.B.). REDE VAN GENERAAL SMUTS. Voor het Britsche parlement. Churchill heeft, naar de Britsche berichten dienst meldt, in het Lagerhuis medegedeeld, dat generaal Smuts binnenkort voor <Jé beide Huizen van het parlement het woord zal voeren. Plaats en tijd zullen het Lagerhuis in een geheime bijeenkomst worden bekend gemaakt. (D.N.B.). BEPERKING VAN REIZEN OP ZONDAG IN ENGELAND. Volgens de Daily Herald wordt het particuliere treinverkeer op Zondag overal in Engeland aan groote beperkingen onderworpen. Particulieren mogen dan nog slechts op bepaalde uren gebruik maken van den trein. Op de overige tijden mogen slechts arbeiders van voor den oorlog belangrijke bedrijven en leden der burgerlijke verdedigings organisaties reizen. Voor Noord-Oost-Engeland zijn reeds verordeningen in tiezen zin uitgevaar digd. (D.N.B.). TORPEDEERING-OP DE ST. LAURENS. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat op de St. Laurens een Canadeesch schip van 4000 ton is getorpedeerd. De aanval geschiedde verder stroomopwaarts dan alle vroegere. Het schip maakte deel uit van een klein convooi. Twaalf opvarenden worden vermist. (D.N.B.). MEVROUW ROOSEVELT. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft mevrouw Roosevelt aan journalisten verklaard, dat zij rondloopt met de gedachte aan een reis naar Engeland, aan welk land zij reeds lang een bezoek zou willen brengen. In het verdere verloop van de presconferentie nam mevrouw Roosevelt de gelegenheid waar om over de sociale vraagstukken ln de Ver. StaJten te spreken en verlangde zij een strenge controle op de minderjarige meisjes, daar sedert het uitbreken van den oorlog het aantal onechte kinderen van nog leerplichtige meisjes schrik barend is toegenomen. Bovendien sprak mevrouw Roosevelt haar afkeuring uit over het oyermatige gebruik van alcohol door de werkende jeugd, hetgeen eveneens tot een verwildering der zeden heeft geleid. (D.NJB.). tot hedenavond 18.46 uur tot morgenochtend 8.07 uur Dc maan kwam heden op te 14,57 uur on sraat onder te 23.55 uur. INBREKERS HAALDEN GEHEIME BERG PLAATS LEEG. Woensdagavond werd geconstateerd, dat tij dens afwezigheid der bewoners ongewenschte gasten een bezoek hadden gebracht aan de woning van den landbouwer T. Schuurman, aan den Kallenbroekerweg te Barneveld. De dieven hebben zich uit de voeten gemaakt met mede neming van een bedrag van f. 1700aan con- 'santen. Uit de wijze, waarop de inbraak is geschied, valt af te leiden, dat de daders op de hoogte zijn geweest met de plaatselijke situatie, want het geld bevond zich in een bergplaats, die door den landbouwer in den muur achter het behang was ingericht en die volkomen aan het oog werd onttrokken door een groot schilderij. Een onderzoek, dat met behulp van een speur hond werd ingesteld, leverde geen resultaat op. GASVERGIFTIGING. Door uit een defecte gasleiding van een gas- comfoor stroomend gas zijn in een perceel in de Nieuw Baarnstraat. te Baarn, twee te bed liggende kinderen bedwelmd. Toen men ze vond bleek, dat van een kindje van 1% jaar de levensgeesten reeds waren geweken. Een ge neesheer kon met behulp van kunstmatige ademhaling het andere kind nog bij bewustzijn brengen. GEBOREN: Alida Johanna, d. v. P. v, Egmond en J Vonk Harm Hilgard. z. v. K. Naber en H. van der Vos. OVERLEDEN: J C. Hooft _£asselaer. hulsvr van P Ligtenberg, 46 jaar C. E. Delvaux. wed., van J. de Vries. 55 Jaar G. A. Annokkée. man. RQ jaar. ONDERTROUWD: H. C. P. van Wort. Jm.. 25 Jaar en H. E. W. van der Hulst, Jd.. 18 j. H. N. Thyssen. Jm„ 24 Jaar en M. Vermond. Jd., 25 Jaar P. Apeldoorn. Jm„ 26 Jaar en W. J. Klinkhamer, Jd.. 22 Jaar. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZEVEN MENSCHEN DOOR AARDVERSCHUIVING GEDOOD. Op het eiland Sao Miguel, in de groep der Azoren, zijn zeven menschen tengevolge van een aardverschuiving om het leven gekomen. "Woensdagochtend had zich te Vale das Furnas, een van de mooiste plekken van het eiland, een kleine verschuiving voorgedaan en vele men schen kwamen daarnaar kijken. Toen stortten plotseling van 200 meter hoogte de grondmassa's neer, alles met zich meesleurend. Twaalf men schen werden bedolven. Vijf hunner konden zich nog bevrijden, doch vier vrouwen, twee soldaten en een jongen vonden den dood. Daar er de laatste dagen herhaaldelijk daden van sabotage in het bezette Neder- landsche gebied zijn gepleegd, zijn heden de volgende personen daarvoor als gijze laars verantwoordelijk gesteld en ge fusilleerd. 1. Bannink, Dirk, geb. 22,11.1914 uit Deventer. 2. Gerritsen, Albert Jan, geb. 9.3.1890 uit Deventer. 3. Endeveld, Jan Cornells, geb. 14.12.1914 uit Apeldoorn. 4. Ewijk, Wilhelmus, geb. 28.4.1900 uit Deventer. 5. Van der Meulen, Daniel, geb. 4.2.1896 uit Deventer. 6. Van Heijningen, Pieter Adrianus. geb. 18.7.1903 uit Amsterdam. 7. Roebers, Johannes Hendrikus, geb. 7.9.1886 uit Deventer. 8. Van Veen. Jacobus, geb. 26.9.1900 uit Enschedé. 9. Kors, Jacobus, geb. 21.5.1909 uit Am sterdam. 10. Ooijevaar, Evert, geb. 19.5.1897 uit Amsterdam. 11. Van der Kerkhoff, Jacobus, geb. 10.10.1898 uit Zwolle. 12. Haantjes, Jan. geb. 1.9.1886 uit Enschedé. 13. Vrind, Heinrlch Wilhelm, geb. 2.6.1913 uit Almelo. 14. IJmkers, Aaldert Jacob, geb. 31.7.1896 ait Den Haag. 15. Van Dam, Hendrik, geb 26.9.1889 uit Wagenlngen. De höhere SS. en Polizciführer Nord-West. get. Rauter, S& Gruppenführer en luitenant generaal der politie. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tabak enz. en ciga- retten (ook voor de dames) aangewezen de bonnen 53. y Taptemelk is verkrijgbaar op de bonnen 1-59 en 2-59 reserve. DE NATIONALE JEUGDSTORM GEEFT DE JEUGD VERTROUWDE LEIDERS. Bij den Nationalen Jeugdstorm heeft men het belang van een eensgezinde gezonde jeugd be grepen en op eupcgieke wijze pakt men thans de jeugdopvoeding aan. Er is thans, zooals reed* ko* t geieden werd gemeld, een beroeps-kaderleergang Ingesteld. Door den grooten omvang, dien de jeugdstorm heeft aangenomen, kunnen de belangen van de jeugd niet meer voldoende wordt behartigd door kader, dat zich in zijn vrijen tijd aan het jeugdwerk wijdt, maar is een beroepskader noodzakelijk gebleken. Dit beroepskader, dat zijn opleiding zal ontvangen, moet worden sa mengesteld uit jongelui, die in alle opzichten geschikt zijn vpor de zware verantwoordelijke taak, die hen wacht. Ln verband hiermee hebben wij een bezoek gebracht aan het streekkwartier van den Natio nalen Jeugdstorm te Utrecht, waar het schif- tingsonderzoek plaats vond. Stamheer Feenstra, die met de organisatie van den kader-leergang is belast, vertelde ons, dat zich rurm 400 per sonen hadden opgegeven, waarna de aanmel ding werd stopgezet. Na een zorgvuldige voor schifting bleven 120 jongelui over. die geschikt geacht en opgeroepen werden voor een schrifte lijk en mondeling examen, alsmede een strenge medische keuring. Van deze 120 candidaten zul len er 50 tot 60 worden uitverkoren om de school te Ommen te bezoeken Tijdens den cur sus wordt echter nog verder uitgemaakt, of men werkelijk over de capaciteiten beschikt om de jeugd te leiden. Zoo wil men ten slotte een 30 35 Jonge mannen overhouden, die een voorbeeld zijn voor de aan hun zorgen toevertrouwde jeugd. Onder de examinandi bevinden zich studenten, kantoorbedienden, landarbeiders, kortom men schen uit alle lagen der bevolking, zoowel qaet middelbare als met lagere schoolopleiding. Het schriftelijk examen behelst een tweetal vragen op het terrein van de jeugdopvoeding. waarvoor den candidaten een uur tijds wordt gegeven. Het mondeling onderzoek duurt 10 15 minuten. Hierbij wordt in de eerste plaats gelet op het optreden van den adspirant jeugd leider. Vervolgens worden hem eenige vragen gesteld over het algemeene wereldgebeuren. Zij moeten een overzicht kunnen geven van den stand van den oorlog, bekendheid toonen met vooraanstaande personen uit dezen tijd en ver schillende problemen uit de practljk van het jeugdwerk kunnen oplossen. Ten slotte heeft de lichamelijke keuring plaats. ZIJ MELDEN ZICH AAN. Onafgebroken komen de aanmeldingen bin nen van de onverschrokken kerels, die deel wil len nemen aan den strijd tegen de sovjets. Zij kennen de gevaren en ontberingen, zij zijn er zich van bewust dat zij misschien het hoogste offer moeten brengen; toch melden zij zich aan. Inderdaad het zijn dappere kerels en zij hebben er recht op dat wij van het thuisfront, hen niet alleen niet vergeten, maar voor hen zorg©», zooveel als in ons vermogen li^fc. Het verzorgingsfonds dat geregeld pakketten sa menstelt en verzendt aan onze Oostfrontstrij ders. biedt u een 'goede gelegenheid te bewijzen dat u beseft wat wij aan onze vrijwilligers ver plicht zijn. Het fonds heeft dringend finan- cieelen steun noodig, want veel geld beteekent veel pakketten. Landgenoot, stort een flink be drag op girorekening 432100 t.n. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, te 's-Gravenhage- LEGITIMATIEBEWIJS VOOR LEDEN VAN DEN KULTUURRAAD. In de Nederlandsche Staatscourant van 7 October 1942 no. 195 is een besluit opgenomen van den president van den Nederlandschen Kultuurraad betreffende een voor de ledpnvan den Nederlandschen Kultuurraad ingesteld le gitimatiebewijs, dat den houder het recht geeft bij alles wat op kulfcireel gebied wordt georga niseerd en voor het publiek toegankelijk is, aanwezig te zijn. NIEUWE ZWEMDIPLOMA'S. Met ingang van gisteren zijn de bestaande zwemdiploma's vervallen en zijn er de nieuwe diploma's voor in de plaats gekomen, waarvan wij vorige maand hebbeil melding gemaakt ter gelegenheid van een uiteenzetting van den heer De Vries, den voorzitter van den N.Z. en. RH. Men deelt ons van bevoegde ?ijde mede: De uitbreiding van de kustverdediging landwaarts door de Duitsche bezettings troepen in Nederland, heeft ten gevolge, dat woongelegenheden, welke in of in de nabij heid van de verdedigingszon© gelegen zijn, binnenkort door de bevolking geheel of ge deeltelijk zullen moeten worden ontruimd. Een dergelijke ontruiming heeft natuurlijk niet alleen uit strategisch belang plaats, doch ook ln het belang van de bevolking zelf. die bij eventueele gevechtshandelingen, zooals de erva ring in dezen oorlog steeds getoond heeft, wan neer zij in de gevechtszone blijft, daarvan in ernstige mate de gevolgen zou ondervinden. Het is ook begrijpelijk, dat een dergelijke ontruiming, wanneer de noodzakelijkheid daarvan eenmaal erkend is. rustig voorbereid moet worden, ten einde overhaaste maatregelen bij den aanvang van gevechtshandelingen te vermijden. Hier in Nederland moeten derhalve de belan gen van de door de noodzakelijke evacuatie- maatregelen getroffen bevolking van het kust gebied zoo goed mogelijk behartigd en een orde lijk verloop van de ontruiming en de onder brenging naar elders onder alle omstandigheden veilig gesteld worden. De uitvbering der betref fende maatregelen is zooveel mogelijk in han den van de Nederlandsche bestuursorganen ge legd en wel in die van de commissie burgerbe volking, die ook bij het uitbreken van den oorlog de noodige evacuatiemaatregelen in het belang van de bevolking ten uitvoer gebracht heeft. Het Nederlandsche bestuursapparaat moet zich bü zijn maatregelen natuurlijk naar de aanwij zingen van de weermacht richten en heeft het uiteraard niet in de hand, in evacuatiemaat regelen, die de weermacht als noodzakelijk be schouwt. wijzigingen te brengen. Stelselmatige, welgeordende arbeid van de bestuursorganen is echter slechts mogelijk? wanneer hun werkzaamheden niet door eigenmachtig en „wild" handelen van enke lingen bemoeilijkt of, erger nog, doorkruist worden. Ten einde dit onder alle omstandigheden te vermijden, heeft de secretaris-generaal van het Departement van Binncnlandsche Zaken heden twee besluiten Uitgevaardigd, waarbij de vestiging, het verhuizen en het huren of ook het op andere wijze voor zich reserveeren van woningen of gedeelten van woningen in het kustgebied en in de on middellijke omgeving daarvan in beginsel tijdelijk verboden wordt. Op grond van deze besluiten zijn uitzonde ringen op het bovenstaande slechts met bijzon dere toestemming van het betreffende bureau vluchtelingenzorg mogelijk. De namen der gemeenten, voor welke deze besluiten gelden, zijn heden ln de „Nederland sche Staatscourant" bekend gemaakt. Deze ge meenten omvatten niet alleen die, welke even tueel voor ontruiming in aanmerking komen, doch voor alles en wél voor het meerendeel die gemeenten, waar een ongecontroleerde toevloed van elders vermeden moet worden. Verzoeken tot het verleenen van speciale toe stemming kunnen uitsluitend schriftelijk ge schieden en moeten aan de volgende instanties gericht worden: 1. Voor Zeeland: bureau vluchtelingenzorg Zee land, Middelburg, Gortstraat 30. 2. Voor Zuid-Holland: bureau vluchtelingenzorg Zuid-Holland. 's-Gravenhage, Jan van Nas- saustraat 80, 3. Voor Noord-Holland: bureau vluchtelingen zorg Noord-Holland, Alkmaar, St. Laurens- straat 3. Vanzelfsprekend bestaat alleen bij dringend gemotiveerde yerzoeken de mogelijkheid van inwilliging. LIJST DER BETROKKEN GEMEENTEN. In de bijlage, behoorende bü het besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 15 October 1942, Nederlandsche Staatscourant van 16 October 1942, no. 202, wordep. de namen der betrokken gemeenten genoemd, n.l. de volgende: 1. Provincie Zeeland: alle gemeenten. 2. Provincie Zuid-Holland: a) 's-Gravenhage, 's-Gravenzande, Hillegom, Katwük, Leidschendam, Do Lier, Lisse, Mon ster, Naaldwük, Noordwük, Noordwükerhout, Oegstgeest, Rotterdam (voor zooveel betreft Hoek van Holland), Rijnsburg, Ryswijk, Sas- senheim, Valkenburg, oVoorburg, Voorhout, Voorschoten. Warmond, Wassenaar, Wate ringen. b) Alle gemeenten, gelegen op de eilanden Goe- ree en Overflakkee. Voorne en Putten en Rozenburg. 3) Provincie Noord-Holland: a) Alle gemeenten, gelegen ten Noorden van het Noordzeekanaal met uitzondering van Amsterdam. b) Bennebroek, Bloemendaal. Heemstede. Vel- sen, Zondvoort. BEROEPSVERANDERING. Het -Langemarck-Studium bouwt, indien mo gelijk, voojt op de tevoren op de school of in het beroep verworven kennis en leidt bij voor keur op voor een hoogere positie in het vroeger uitgeoefende beroep. Het is echter zeer goed mogelük via de Langemarck-opleiding tot een geheel nieuwe beroepsopleiding te komen. Een jonge timmerman behoeft dus niet onvoorwaar delijk voor architect of ingenieur te studeeren, doch kan bijvoorbeeld ook de studie voor onder- wyzer, arts of journalist opvatten. Zoo gemak- kelyk als sommigen meenen, gaat dit echter niet. In elk geval moet de candidaat aanneme- lyk weten te maken, waarom hij van beroep wenscht te veranderen en het moet blijken, dat hy inderdaad een klare voorstelling heeft van datgene, wat hy zou willen worden. Verder, dat zünbegaafdheid ook werkelyk in deze richting gaat. Ten slotte moet zyn geheele persoonlük- heid hem stempelen tot iemand, die als het ware voorbestemd is voor de door hem gewenschte op leiding. Aanstaande candidaten dienen dit goed te overleggen. In het algemeen biedt de levensbe schrijving, die ze by hun aanmelding moeten in leveren, hun de gelegenheid de leiding van het Langemarck-Studium over hun verlangens en toekomstdroomen in te lichten. Ook gedurende de schifting bestaat daartoe alle gelegenheid. Het is echter dienstig in alle gevallen, waarin twyfel bestaat, persoonlijk inlichtingen te vra gen by het bureau van het Langemarck-Stu dium, Waalsdorperweg 12. Den Haag. SPEELGOEDACTIE JEUGDSTORM. Sint Nicolaas nadert Sint Nicolaas naderthet heerlijk avondje. Voor uw kind misschien. Weet u echter dat het voor honderden Nederlandsche kinderen geen heerlük avondje belooft te worden, omdat vader en moeder in dezen moeilyken tüd riau- welyks het hoofd boven water kunnen houden? Ook dea»n kinderen komt echter een „heerlyk avondje'' toe. Voor hen heeft .de Jeugdstorm zich ingezet. Morgen of een der volgende dagen zal er ook aan uw huis gebeld worden en dan zal een jongen of een meisje u vragëh of u wat beschikbaar wilt stellen voor de kinderen van behoeftige volksgenooten. Speelgoed, oud of nieuw, kleeding, geld, of iets anders. Zorgt, dat de jeugd niet te vergeefs een beroep op u doet. Uw kind bezit zeker wel éen stuk speelgoed, waar het toch niet meer naar omziet. Uw kind zal het niet missen, maar straks, met St. Nico laas, zal een ander kind er verlangend naar grypen. Zet nu reeds, hetgeen u kunt missen, klaar. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer D. N. Foest, afdeelingschef eerste klasse te Utrecht, is benoemd tot chef van extra treinen en reizigersmaterieel bij de Spoor wegen. De heer H. H. A. Hoogeveen, stations chef eerste klasse b te Nuth, is benoemd tot stationschef eerste» klasse a te Roermond. Bü onze vrijwilligers Hier is een hoekje van de keuken in een oplei dingskamp. Niet alleen is de moderne inrichting opvallénd, doch speciale - koks verzorgen hier het eten, terwü'l de leider van de keuken zich regelmatig op de hoogte stelt van de kwaliteit. Het beste is nauwelijks goed genoeg. (SJ3. P.K. Wagner Re.-H. m). het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder landsche SS) willen toetreden. 17.10.42, 11.00 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 18.10.42, 14.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Em- 19.10.42, 11.00 uur, Eindhoven, huls Maria, Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat Kruisstraat, vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen 20.10.42, 11.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Bra- zich op onderstaande data bü de genoemde bant, Markt 45. adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te 21.10.42, 10.00 uur, Tilburg. Werklledenvereenl- worden. ging, Tuinstr. 68. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en 21.10.42, 17.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen 22.10.42. 10.00 uur. Amsterdam, school Iepen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul- wee 13 weg 13. len, dat thans de mogelükheld bestaat om 22,10.42. 17.00 uur, Utrecht, Wehrmachthelm, dienst te nemen in een speciaal wachtbatalllon. Mariaplein. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl 23.10.42. 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, de inzet van dit bataillon ook in Nederland büjven .zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1