DONDERDAG 15 OCTOBER 1942 No. 25322 83sfe Jaargang BUITENLAND Engelsche waarschuwing Dr. Göbbels in „Das Reich" Willkie teruggekeerd Verspreide berichten Italiaansche Weermachisberichfen Verduisteren: Keuringen voor de Waffen S.S. en he) Legioen' BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telei. Directie-en Administratie 25041 (2 Itfnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden Pl.verv.: K. Been, Leiden. Het Engelsche- tijdschrif-t .^Economist" publi ceert een nieuwen alarmkreet aan het adres der Westersche mogendheden om nu geen tijd meer verloren te laten gaan met een militaire actie ter ontlasting van de bolsjewisten. Het blad wijst op de verklaringen van Willkle, •dat de sovjet-unie lijkt op een zwaar gewonde. De waarde hiervan wordt verhoogd door het feit. dat Willkie dit mét eigen oogeri heeft aan- schouwd. Een derde der Russische bevolking leeft nu 'onder Dultsche heerschappij. De ver liezen van het leger zijn ontzettend hoog ge weest. De voedselpositie in de sovjet-unie is moeilijk. Er is ook een tekort aan brandstoffen, kleeren en medicijnen. De „Economist" herinnert dan aan haar vroegere waarschuwingen van dit voorjaar, toen de sovjet-unie nog machtig was. zooals het blad 'het formuleert. Al die waarschuwingen om niet te wachten tot de kracht van Rusland is ver bloed. zijn inmiddels juist gebleken en de pessi mistische profetieën van het blad worden dage lijks bevestigd door de berichten van de Mos- kousche correspondenten. De geheele Russische kolenproductie bedraagt wellicht geen kwMüt meer van de Duitsche. Ver moeidheid en uitputting zijn als gevolg van de slechte voeding, het zware overwerk en de ongelooflijke inspanning in de nog overgebleven bedrijven aan den dag getreden, doordat de bolsjewisten hun strijd alleen moeten uitvech ten. Dit drukt ook zijn stempel op de pro ducten. De tijd staat niet meer aan de zijde der Rus sen en als de sovjet-unie mocht verloren gaan voor de geallieerden, dan komt er voor hen aan dezen oorlog geen einde meer. Het blad ontkent, 'dat eenigerlei politieke overwe gingen aan dezen nieuwen waarschuwingskreet ten grondslag liggen of dat het om verwijten zou gaan. Integendeel, het gaat om harde feiten. Het geheele geallieerde plan van actie is den laatsten tijd voortdurend herzien, maar helaas in de verkeerde richting. Het schijnt, dat het nu ook zoo blijft terzake van de hulp aan de sovjet-unie. (DUB.), DE KOMENDE WINTER IN RUSLAND. Uit Londen wordt gemelde de militaire moei lijkheden van de bolsjewisten tijdens den ko menden winter worden door Scrutator in de Sunday Times besproken. De schrijver gaat uit van het feit, dat de Sovjet-Russen hun voor naamste steenkoolgebieden in het Europeesche deel der Sovjet-Unie en de belangrijkste graan- gebieden verloren hebben. Om deze reden, zoo schrijft hij. gaat de Sovjet-Unie een kouden en"~ hongerig en winter tegemoet, welke voor de Sovjet-bevolking nog grootere ontberingen met zich zal medebrengen dan de winter van 1941/42. Ook de Duitsche legers moeten opnieuw aan het Oostelijk front overwinteren. Men kan er echter zeker van zijn, dat de Duitschers alle voorzorgsmaatregelen genomen nebben om den tweeden winter aan het Ooste lijke front voor him troepen zoo draaglijk mo gelijk te maken. Men dient zich ook de vraag te stellen of de Sovjet^Russen in den komenden winter in denzelfden omvang tegenaanvallen zullen kunnen ondernemen als in den afgeloo- pen winter. Dit schijnt, zoo zegt Scrutator, hoogst twijfelachtig. Overigens hebben de tegen aanvallen der Sovjets in den af geloop en winter van de bolsjewistische legers zware offers ge vergd. Hierbij moet geconstateerd worden, dat tijdens de tweede helft van den vorigen winter door deze tegenaanvallen zoo goed als geen militaire resultaten zijn behaald. De Sovjet- Unie zal in de komende maanden genoeg te stellen hebben met de voedings- en brandstof problemen en zal niet aan grootscheepsche tegenoffensieven denken. (D.N.B.). Dr. Göbbels plaatst in een artikel in het .weekblad „Das Reich" onder het opschrift ..de zegen der aarde" het oorlogsdoel der plutocra tische landen tegenover de problemen van het Duitsche volk, dat zijn gebied moet uitbreiden om te kunnen leven. Het doet bijna spookachtig aan onze plutocratische tegenstanders te hoo- ren spreken van het einde van den oorlog en van hun oorlogsdoelen, zoo schrijft hij. Zij heb ben in het geheel geen idee van de problemen van een jong, groeiend volk. Zij spreken van zoogenaamde democratische vrijheden, die voor ons bij onze toekomstzorgen in het geheel niets beteekenen. Wij hebben immers niet de keuze democratisch of niet democratisch te zijn. Wij staan eenvoudig voor de keuze leven of sterven. Dit alternatief geeft ons de kracht den strijd met de wapenen zegevierend te doorstaan. Onze vijanden hebben tevergeefs getracht scheuren te maken in de eenheid en vastbeslotenheid van het Duitsche volk. Het streven naar ruimte geeft den oorlog zijn zin. Langs de uitgestrekte velden in het Oosten, die het volgend jaar graan voor het dagelijksch brood van ons volk zullen dragen, liggen Duitsche soldatengraven. Zij waken er over. dat uit het bloedzaad van den oorlog voor geruimen tijd van vrede de zegen der aarde voortkomt. (D.NJB.). Naar het D.N.B. aan den Britschen nieuws dienst ontleent, is Willkie te Washington te ruggekeerd en had hij reeds een onderhoud met president Roosevelt. Hij heeft voor de pers zijn te Moskou afgelegde verklaring, dat het tweede front zoo spoedig mogelijk gevorihd moet worden, herhaald. Hij weigerde echter zich er over uit te laten of Stalin met de vor ming van het tweede front in- het aanstaande voorjaar tevreden zou üjn. Willkie zeide voorts, dat hij zijn verklaring op grond van de uitlatingen van de militaire deskundigen in alle landen, welke hy bezocht heeft, heeft opgesteld. Hij geloofde niet, dat militaire leiders onschendbaar zijn waar het betreft de* uitlatingen der openbare meening. Hij was er van overtuigd, dat de „vereenigde naties" den oorlog zouden winnen, doch „het gaat hier om de vraag, welke tol aan men- schenlevens en menschelijke waarden hiervoor betaald moet worden. Voorts heeft Willkie in een „niet formeele verklaring" verder nog ge zegd. dat het doel van zijn reis is geweest om de „eensgezindheid der Ver. Staten in den oor log" te bewijzen, om enkele vertrouwelijke kwes ties voor Roosevelt op te knappen en om zoo veel mogelijk te weten te komen op welke wijze de oorlog gewonnen kan worden. Willkie deelde mede. dat hij hèt Amerikaan- sche volk na een korte vacantie in Indiana een „zorgvuldig en kristalhelder" rapport zal uitbrengen. „Ik weet, want dit heb ik uit eerste hand van vele landgenooten en ook van regeerings- ambtenaren vernomen, dat wij lichaam en geest zullen moeten inspannen voordat wij den oorlog kunnen winnen", zoo besloot Willkie. DE ITALIANEN IN DE VEREEN. STATEN. Stefani schrijft: „Uit Washington wordt een plompe verkiezingsmanoeuvre van Roosevelt ge meld. Nadat hij de Italianen in de Vereenigde Staten op alle manieren heeft vervolgd op varenden van Italiaansche schepen zijn gear resteerd en veroordeeld, Italiaansche journa listen in de gevangenis geworpen, zelfs Ameri- kaansche burgers van Italiaansche afkomst vervolgd laat Roosevelt met het oog op de aanstaande verkiezingen door den minister van justitie, Biddle, de verklaring afleggen, dat „de Italianen met ingang van Maandag van de lijs ten van vijandelijke vreemdelingen geschrapt worden." Het is duidelijk, dat Roosevelt door deze de magogische geste wil trachten de gunst der AmerikaansChe massa's van Italiaansche af komst te winnen met het oog op de verkiezin gen, die voor den democratischen dictator wel eens geen rustig verloop konden hebben, door dat de republikeinsche partij steeds popular- der wordt. De maatregel op zichzelf is practisch van geen beteekenis. Alles bij elkaar betreft het de opheffing v^n eenige der tallooze poli tiemaatregelen betreffende verblijfplaats, iden titeitspapieren enz. Het commando van het Westelijke verdedigingsdistrict heeft zich reeds gehaast te verklaren, dat. tenzij de comman dant een tegenorder geeft, de langs de Pacific- kust wonende Italianen onderworpen blijven aan de door de militaire autoriteiten afgekon digde beperkingen, omdat militaire maatrege len slechts door een militair bevel kunnen wor den ingetrokken. Overigens hebben wij slechts verachting voor deze belachelijke manoeuvre. De Italianen in de Vereenigde Staten beschouwen hem als alle andere Italianen als vijand, niet alleen als vijand van Italië en de spil, maar ook al£ vijand van de Vereenigde Staten, die hij naar een reeks rampen leidt. De wensch, dat onze medeburgers na de verkiezingscampagne niet aan nog heviger vervolgingen zullen blootstaan, verbiedt ons een opsomming te geven van de tallooze bewijzen van vaderlandsliefde, waar door de Italianen ln Amerika, ook in verband met den oorlog, uiting hebben gegeven aan hun ware gevoelens. Roosevelts pogingen tot het bevorderen van een beweging van zooge naamde „vrije", maar inderdaad betaalde Ita lianen zijn jammerlijk mislukt. Het populairst is op'het oogenblik bij de Amerikaansche Ita lianen de duikbootcommandant Grossi, die twee Ameriaaansche slagscheopn tot zinken heeft gebracht." HIMMLER IN ROME. De Reichsführer SS en chef der Duitsche politie Heinrich Himmler, heeft een dezer dagen als gast der fascistische regeering een particulier bezoek gebracht aan Rome. Tijdens dit bezoek is de Reichsführer door den Duce ontvangen, die met hem een langdurig én hartelijk onder houd heeft gehad. (D.N.B.). VERLIESLIJST DER AMERIKAANSCHE MARINE. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washing ton meldt, heeft het ministerie van marine een nieuwe verlieslijst der Amerikaansche marine gepubliceerd, omvattende 160 dooden, 239 gewon den en 592 vermisten. Daarmede stijgt het totale cijfer der sinds het uitbreken der vijandelijk heden door het ministerie van marine toege geven verliezen der Amerikaarische .narinejot 4259 dooden, 1453 gewonden en 9711 vermisten. (D.NJ3.). VERKLARING VAN GENERAAL SMUTS. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft generaal Smuts een verklaring afgelegd, waarin hij begon met te zeggen, dat de oorlog in Zuid- Af rika „een nieuw stadium" is ingegaan,waar bij men de vernietiging der materieele grond slagen van de Britscte beschaving kan verhin deren. Naar Smuts vfiaer zeidé, heeft zijn groot ste zorg altijd Zuid-Afrika gegolden, om het „temidden der moeilijkheden en gevaren" te beschermen. Immers van het oogenblik af. waar op Dultschland zijn aanval opende, heeft men de uitwerkingen daarvan ingezien en ook het feit, dat Zuid-Afrika in dezen wereldstrijd een sleu telpositie inneemt. Naar Smuts verder zeide, zal Afrika in de Britsche oorlogvoering een beslis sende factor voor de toekomst blijken te zijn. Naarmate het stadium van den aanval in de Britsche oorlogvoering nadert, moeten derhalve de. gedachten zich geleidelijk richten op het einde en op de toestanden, die zullen volgen na afloóp van deze grootste tragedie in de geschiedenis van het Britsche ras. (D.N.B.), Het Italiaansche weermachtsbeïlcht van gis teren luidt als volgt: Aan het Egyptische front hebben Duitsche jagers in harde gevechten negen vliegtuigen neergeschoten, nog twee andere werden door onzen afweer op den grond ten val gebracht. Het vijandelijke luchtwapen heeft in den nacht van 12 op 13 October een aanval ondernomen op Tobroek, in den loop waarvan een vliegtuig, ge troffen door den afweer op den grond, in zee stortte. Sterke formaties bommenwerpers der spilmogendheden hebben wederom de vliegvelden van Miccabba en Halfar met zichtbaar succes aangevallen. De begelejdende jagers leverden voortdurend luchtgevechten met sterke formaties Spitfires en schoten 19 van hen neer, vier onzer vliegtuigen keerden van hun vluchten naar den vijand gedurende de laatste twee dagen niet terug naar hun steunpunten. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op Catania en het plaatsje Gerbini met hun boordwapens be schoten. In het centrum van de Middellandsche Zee is een schip met 400 Engelsche gevangenen aan boord door een Engelsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Onze bemanning, die alle krachten inspande bij de reddingsactie, heeft tot dusver 271 overlevende gevangenen gered. Een van onze op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Het staat vast, dat een groot deel der bemanning door den vijand gevangen is ge nomen. De familieleden zijn op de hoogte ge bracht. Heden wordt medegedeeld: Activiteit van de artillerie en van patrouilles aan het Egyptische front. Een Britsch vliegtuig werd vernietigd door het luchtdoelgeschut van een onzer divisies. In de omgeving van Sidi el Barrani is de bemanning gevangen genomen van een vijandelijk vliegtuig, dat op 8 October door het luchtdoelgeschut van Tobroek was neergeschoten. Deze bemanning bestond uit twee officieren en twee onderofficieren. De luchtmacht zette haar operaties tegen Malta voort. Tijdens een poging om zich tegen de vastberaden aanvallen der bommenwerpers yan de as te venveren, heeft de vijandelijke luchtmacht tijdens hevige luchtgevechten 25 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er zeven door de Italiaansche jagers neergehaald en 18 door de Duitschers. De actie van drie vijande lijke vliegtuigen tegen een convooi in de Middel landsche Zee is mislukt. Twee der aanvallende driemotorige machines wer,den neergeschoten door het nauwkeurige afweergeschut van de be geleidende torpedobooten en de derde door de vergezellende luchtmacht. v Bij de vervulling van zijn 'taak is op 13 Octo ber aan het Egyptische front gesneuveld gene raal Alessandro Prodieri, commandant van de divisie Brescia". De divisie Brescia is vermeld in een dagorder wegens haar heldhaftigheid tijdens de gevecfai.en bij EU Alameln. De naam van generaal Prodieri wordt gevoegd bij die van zoovele onzer commandanten van groote eenheden, die in de' allereerste linie, vlak bij hun soldaten, het^hoofd boden aan alle risico's van een zeer zwaren strijd en alles gegeven heb ben voor de overwinning van onze wapens. van hedenavond 18.48 uur tot morgenochtend 8.05 uur De maan kwam heden op te 14.01 uur en gaat onder te 22.51 uur. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT AAN RIOS. N Roosevelt heeft den Chileenschen president Rios. een boodschap gezonden, waarin hij, naar de Britsche berichtendienst meldt, uitdrukking geeft aan zijn spijt over het feit. dat Rios zijn voorgenomen reis naar Washington heeft uitge steld. Hij hoopt, dat dit bezoek op een later tijdstip nog gebracht zal worden. Over de klach ten van Chili wegens de rede van Welles wordt in de boodschap niets gezegd. (DUB.). Bij onze Vrijwilligers. Al zijn de moeilijkheden dikwijls groot, toch mag het nooit voorkomen, dat de mannen zonder eten blijven. Hier wordt in speciaal voor dit doel vervaardigde ketels, warm eten vervoerd. (S.S. PK. Gösling, O.-H., m.) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op. onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Wa^fen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder- landsche SS) willen toetreden. 16.10.42, 11.00 uur, Deventer, NSDAP, Parkweg 2 17.10.42, 11.00 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 18.10.42, 14.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Em- mastraat. 11.00 uur, Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42, 11.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 21.10.42, 10.00 uur, Tilburg. Werkliedenvereni ging, Tuinstr. 68. 21.10.42, 17.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42, 10.00 uur, Amsterdam, school Iepen- weg 13. 22.10.42. 17.00 uur. Utrecht, Wehrmachthelm, Mariaplein, 23.10.42. 10.00 uur. Den Haag. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg. DE ONGEVALLENWET VAN TOEPASSING OP DE RIJKSBRANDWEER. Met terugwerkende kracht tot 1 Augustus j.l. zijn de bepalingen der ongevallenwet 1921 van toepassing verklaard op degenen, die by de ryksbrandweer in dienst zyn van den Staat der Nederlanden. Dit geldt ook tyilens hun oplei ding in Dultschland. DE DISTRIBUTIE VAN INSULINE. In verband met de invoering ingaande heden van een rijksregeling ten aanzien van de distri butie van insuline komen de bepalingen betref fende de verstrekking van dit geneesmiddel, die de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, op 24 Januari 1942 heeft uitge vaardigd, te vervallen', behoudens het voor schrift, dat de kosten van het geleverde insuline, biüten de normale receptuur der artsen om, als byzondere uitgaven ten laste komen van het algemeen ziekenfonds, waar by de patient is verzekerd. NAJAARSSTORMEN. Dezer dagen hebben wü er reeds een voor proefje van gehad, wy huiverden in onze jas sen en haastten ons naar huis, waar wy nu maatregelen treffen om den winter die in aan tocht is het hoofd te bieden. Ja. wy haastten ons naar huis, maar hoevelen van ons dachten daarbij aan de mannen die ver van huis en liaard eveneens een nieuwen winter tegemoet gaan? Wij bedoelen onze Oostfrontstrijders, zy die vrijwillig gegaan zyn om schouder aan schouder met de dappere Duitsche legers en de bondgenooten h%t bolsjewisme te vernietigen. Nu de najaarsstormen ons voorbereiden op een nieuwen winter, nu is het onze plicht meer dan ooit het verzorgingsfonds te steunen, want in versneld tempo moeten juist nu meer pakketten naar het front. Landgenoot, u weet het gironummer? 432100 t. n. Verzorgingsfonds yrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginne gracht 22, te 's-Gravenhage. HELDERE METEOOR IN DEN AVOND VAN ZONDAG 11 DEZER. Blykens berichten, die in de laatste dagen in het Nederlandsch meteorologisch instituut te De Bilt werden ontvangen, heeft zich op Zon dag 11 dezer te 21.34 een bijzonder hemelver- schynsel voorgedaan. Het wordt beschreven als een hel oplichten van den avondhemel gedu rende eenige seconden door een meteoor, die een langen staart van rood-geel licht achter zich liet. Het licht wordt aangeduid als dat van vollemaan: het licht was zoo fel, dat het in de steden o.a. Amsterdam duidelyk werd opge merkt. De ontvangen berichten spreken alle van een verplaatsing van den meteoor van Zuid naar Noord of van Zuidwest naar Noord oost en ongeveer in het zenith op de lyn van den melkweg. ^CHOOLINZAMELING VAN OUD PAPIER EN ANDERE GRONDSTOFFEN. Aan de schoolinzameling van oud papier en andere grondstoffen georganiseerd op initia tief van het ryksbureau voor oude materialen en afvalstoffen „Romea" te Den Haag heb ben in September 2228 scholen deelgenomen. Door genoemd rijksbureau worden elkemaand pry:. i uitgeloofd voor de scholen, die de groot ste hoeveelheden afvalstoffen inleveren. De eerste prijs in den wedstrijd in Sept.(f.50. werd gewonnen dpor de openbare lagere school te Elburg (hoofd de heer C. Eegdeman), met een gemiddelde van 23.64 kg. per leerling. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blok zijl, via den zender Hilversum I, in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Daar doe ik niet aan mee". SCHOOLCURSUSSEN OVER DEN ARBEIDSDIENST. Naar wij vernemen, zal gedurende het loopende cursusjaarvoor de leerlingen van de hoogste twee klassen der scholen voor middelbaar en hooger onderwys een uiteenzetting worden ge geven over doel en wezen van den Nederland- schen Arbeidsdienst. In elke gemeente zal kun nen worden volstaan met het organiseeren van één lezing voor alle leerlingen, die daarvoor in aanmerking komen, te zamen. AVONDCURSUSSEN VOOR VARENDE SCHIPPERSKINDEREN. Naar wij vernemen, zal een rijkssubsidie wor den verleend in de kosten van de belooning van de leerkrachten van een avondcursus (zgn. der den schooltyd), verbonden aan scholen of klas sen, uitsluitend bestemd voor „varende" schip perskinderen. De school of klasse moet uitslui tend bestemd zyn voor schipperskinderen, die met de ouders een trekkend bestaan voeren en op het schip gehuisvest zyn en blyven. Het gewone onderwys moet gedurende niet minder dan 42 normale schoolweken per jaar worden gegeven en per week gedurende ten min ste 26 uren overdag. Het aantal lesuren van den cursus bedraagt in maximum 8 en in minimum 6 per week, te ver- deelen over ten minste 4 schooldagen der week. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Het zesjarig dochtertje van de familie J. Ka ter, te Den Burg op Texel, is door een wagen overreden en gedood. Het slachtoffertje lag op den weg, niet ver van de ouderlyke woning, toen een wielrijdster het ontdekte. Het was zwaar verwond en gaf geen teeken van leven meer. Vermoedelyk is het meisje tegen een wagen opgeloopen en overreden. De voerman heeft daarvan echter niets gemerkt^ JONGEN VERMIST TE KERKRADE. Sinds 9 October wordt te Kerkrade vermist de 9-jarige knaap Van O. In de ochtenduren verliet hy de ouderlyke woning, waarna hy niet meer is teruggekeerd. HANDELAARS IN PERSOONSBEWIJZEN GEARRESTEERD. De politie -van Velsen heeft in samenwerking met de recherche te Amsterdam, eenige oewo- ners van IJmuiden gearresteerd, die handel dreven in persoonsbewyzen, welke tegen hooge bedragen werderj verkocht. De aanhouding ge schiedde in een woning in Amsterdam-West, toen de IJmuidenaren eenige persoonsbewyzen aan een gegadigde te koop aanboden. De per soonsbewijzen zyn in beslag genomen en de handelaars naar IJmuiden op transport gesteld. BELANGRIJKE BONTDIEFSTAL TE AMSTERDAM. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zyn inbrekers via den luifel van een nabygelegen café-restaurant de eerste verdieping van een perceel aan de Amstelstraat te Amsterdam binnengedrongen, waar een bontatelier is ge vestigd. Hoewel nog niet volledig bekend is, wat de dieven hebben meegenomen, staat reeds vast, dat er voor meer dan f. 40.000 aan goederen is verdwenen. Ook een bontzaak aan de Kalverstraat is HET NUT VAN KLEUTERGYMNASTIEK. Voordracht van den heer Rcteig. Gistermiddag hadden velen gehoor gegeven aan de uitnoodiging van den wethouder van onderwys, mr. A. F. L. M. Tepe en den direc teur van den Gemeenteiyken Geneeeskundigen en Gezondheidsdienst, dr. M. D. Horst tot het by wonen van een voordracht, die gehouden werd door den heer E. A. O. Reteig uit Ani- sterdanf. Er waren o.a. aanwezig, de burgemeester, mr. 'R. JN. de Ruyter van Steveninck, de wethouder van onderwys. mr. A. F. L, M. Tepe, dr. M. D. Horst, dr. J. P. Boekhold. de leden van den Bond voor Openbaar, Katholiek en ChristeUJk Voorbereidend Onderwys, verschillende hoofden en onderwijzeressen by het voorbereidend on derwijs. enz. Nadat mr. Tepe den middag geopend had, gaf mejuffrouw S. Molenaar, hoofd van de Kleuterschool voor Voorbereidend Onderwys aan het Rapenburg, met een groep- leerlingen een demonstratie gymnastiek. Deze demonstra tie toonde, mede door de deskundige leiding, van hoe buitengewoon en nnodzakelyk belang goede gymnastiek voor de kinderen in hun kleuterjaren is. Dat de kinderen deze gymna stiek gaarne beoefenen, bleek uit hun spon taan optreden. Vervolgens gaf mejuffrouw M. Snoep, on- derwyzeres aan de Haanstra-school met haar leerlingen een les in rhythmiek. Deze rhyth- mlek vraagt behalve de lichamelyke oefening een geheel aanvoelen en uitbeelden der muziek. Onder leiding van een leidster, die zelf muzi kaal is, is hierin veel te bereiken. In de rede. welke de heer E. A. O. Reteig hield, bracht hy naar voren, dat er nog steeds veel misverstand heerscht omtrent het geven van zuigelingengymnastiek. De zuigeling toch komt volmaakt ter* wereld en maakt dan zelf voortdurend passieve bewegingen: deze gaan langzamerhand over in actieve. De gymnastiek van het kind van zuigeling tot het zesde jaar is van groot belang voor het vormen van gezonde kinderen. De kinderen, die gded gymnastiek beoefend hebben, zullen naderhand geen hinder hebbfen van platvoeten, o- en x-beenen, ruggegraatsverkromming, enz. Na de lezing vertoonde de heer Reteig eeni ge films, waarin hy met zuigelingen van 2, 3 en 4 maanden en kleuters tot zes jaar ieder op duideiyke wyze toonde, welke gymnastiek ge daan kan worden en hoe noodzakelyk deze is voor het vormen -van sterke spieren. Na af loop gaf de heer Reteig gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door de duideiyke explicatie weinig gebruik werd gemaakt. Tot slot dankte mr. Tepe in de eerste plaats dengene, die tot dezen middag het initiatief ge nomen had, den schoolarts, dr. J. P. Boekhold; vervolgens den heer Reteig en de beide dames Molenaar en Snoep voor hun leerzamen mid dag en hy sprak den wensch uit, dat het ge- bodene bygédragen zal hebben tot bevordering van goede kleutergymnastiek op alle voorbe reidende scholen. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Timmerfabriek „Zel- denrust" (Beperkende Bepalingen), Oude Vest 89, Leiden. Vqpnooten: P. J. Lugtigheid en J. Lugtigheid, Leiden. J. J. A. van Schie, De Sitterlaan 17, Leiden, melkhandel en comestibles. Eigenaar: J. J. A. van Schie, Leiden. Gebr. Vermey. Aannemers en Timmerbedrijf, Meerstraat 104, Hillegom. Vennooten: W. Ver mey en P. Vermeij, Hillegom. Opheffingen: Rynlandsche Kaassmeltery, H. Kerkgracht 1, Leiden. N.V. Radiocentrr-le „Radimij", Kerkstraat 84, Nieuwveen, radiocentrale, installateurswerk zaamheden, enz. wyzigingen: Firma P. J. Couvee en Zoon, Houtmarkt 16, Leiden, handel in bakkcrygrond- stoffen en grutterswaren. De zaak is dxi. 1 Jan. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma P. J. Couvée en Zoon (Beperkende Bepalingen). Vennooten: J. Zand bergen en C. Zandbergen, Leiden. Messcher's Modehuis, Breestraat 175, Leiden. Het filiaal te Leiden, Haarlemmerstraat 139 tMaLson Henny wordt geliquideerd. Als „Liqui da tionstreuhanderin" treedt op mevr. M. J. Fischer-Richarz, Amsterdam. D. van As Jr., Haarlemmerstraat 279, Lelden. Zakkenhandel en zakkenherstelinrichtlng. De zaak is dd. 1 Sept. 1942 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: D. van As en Zoon. (Beperkende Bepalingen). Vennoo ten: D. van As en A. van As, Leiden. Melkinrichting „Het Zuivelhuis". Kraaier- stj-aat 34a. Leiden. Het filiaal te Leiden, de Sitterlaan 17 is dd. 30 Sep.t 1942 overgegaan aan J. J. A. van Schie. RitZ Cafétaria, Gangetje 14, Leiden. Uittre dend eigenaar:' F. A. Kemperman, Leiden, dd. 10 Oct. 1942. Nieuwe eigenaar: M. J. P. B. Chr. Dekkers, Leiden. (Huwelijksche Voorwaarden). Naaml. Ven. Hotel Café-Rest. „Het Witte Huis". Wilhelminapark 33, Oegstgeest. Overle den President Commissaris: H. A. van Ingen Schenau, Oegstgeest, dd. 7 Oct. 1942. Stoomwasscherij „Nieuw Leven" fa. Rosmolen Noordeinde B. 170, Woubrügge. Bovengenoemde vennootschap onder firma is dd. 7 Oct. 1942 ontbonden. Een nieuwe venn. o. firma is opge richt onder den naam: Fa. Rosmolen. Stoom wasscherij. „Nieuw Leven". (Beperkende Bepa lingen) Vennooten: B. Rosmolen, Woubrugge en H. Rosmolen Jr., Woubrugge (aan laatstge noemden vennoot is handlichting verleend). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zyn geslaagd de dames M. Spronk te Den Haag. A. G. Koemans te Den Haag en F. J. J. v. d. Hom v. d. Bos te Rot terdam. - A.s. Zaterdag zal het veertig Jaar geleden zyn. dat de heer D. Sierag, monteur by het Technisch Bureau W. Zwart aan den Apothe- kersdyk by deze onderneming in dienst trad. het doelwit van dieven geweest, die, na een verduisteringsluik verwyderd te hebben, de zy- deur van de etalage hebben opengebroken. Eenige bontmantels, ter waarde van f.7500, hebben zy zich toegeëigend. INBREKER AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN. Een inbreker, die enkele dagen geleden te Amsterdam op heeterdaad werd betrapt, toen hy een inbraak pleegde in een woning aan de Deurloostraat en op de vlucht door twee revol verschoten werd getroffen, is in het Westergast huis overleden. BU1TENLANDSCH GEMENGD. HUWELIJK VAN DEN PORTUGEESCHEN TROONPRETENDENT. Het burgerlyk0 huweiyk van den Portugee- schen troonpretendent Duark Nuno, hertog van Braganza 'met prinses Maria Francisca van Orleans en Braganza is Dinsdag in de Portu- geesche ambassade te Rio de Janeiro voltrok ken. Het kerkeiyk huweiyk zal den 15en Octo ber in Petropolis by Rio de Janeiro plaats vinden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1