83sie Jaargang DINSDAG 13 OCTOBER 1942 No. 25320 BUITENLAND De strijd aan het Oostelijk front Het boeien van krijgsgevangenen Rede van staatssecretaris Marion Rede van Roosevelt Verspreide berichten BINNENLAND Keuringen voor de Waffen S.S. en het Legioen Verduisteren: GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS (IIN/T EN UTÏERft RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Me'nkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Leiden. De»A N.P.-correspóndent te Berlijn meldtr In militaire kringen alhier constateert men een afneming van de hevigheid der bolsjewis tische tegenaanvallen aan het front van Sta lingrad. Men houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat de bolsjewisten hun ontlas- tingsaanvallen op grootere schaal dan thans het geval is zullen hervatten en dat de verzwakking der aanvallen slechts een gevolg is van omgroe- peering of wel verband houdt met het ravitail- leeringsvraagstuk, dat in zulk een uitgestrekt gevechtsterrein uiteraard een groote rol speelt. Wat de andere sectoren in het Zuidelijke front- deel betreft, hiervan is naast het front van de Terek, waar Grozny met de omliggende olievel den tot het zwaartepunt-der Duitsche aanval len vooralsnog alleen van de lucht uit is ge wond, het Noordwestelijke deel van den Kau- kasus weder meer in het middelpunt der be langstelling komen te staan. Hier beweegt de strijd zich in de richting van de Zwarte Zee haven Toeapse, welke aan den van Novorossisk komenden kustweg is gelegen. De vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten, waarvan het weermachtsbericht melding maakt, was geen ge makkelijke taak, daar in aanmerking dient te worden genomen, dat het terrein in dit gebied zeer bergachtig is, terwijl de bolsjewisten er bovendien talrijke versterkingen hadden ge bouwd. Nu evenwel deze moeilijkheden zijn overwonnen, is het te verwachten, dat de aan vallen in de richting van Toeapse aan elan zul len winnen. De weersgesteldheid, waarvan de krijgsverrichtingen aan het Oostelijke front in zulk een hooge mate afhankelijk zijn, is tot dusver voor de voortzetting der operaties nog geen beletsel geweest. Uit de verklaringen van beide overlevende Duitsche soldaten, die erin zijn geslaagd op het eiland Sercq uit Engelsche gevangenschap te ontsnappen, zijn nieuwe bijzonderheden bekend geworden, welke de officieele verklaring der Britsche regeering van 10 October logenstraffen De Engelschen hebben, zooals bekend, be weerd, dat zij de handen van de Duitsche sol daten' geboeid hebben om te bereiken, dat de mannen, welke met hun gevangenneming be last waren, hen door hen onder den arm te ne men, konden wegvoeren. Hiertegenover staat, dat beide Duitsche soldaten bij hun ver hoor hebben verklaard, dat zij niet onder den arm werden genomen en zoo werden wegge voerd. De vijf Duitsche gevangenen werden door telkens twee Engelschen geboeid en weggeleid, waarbij telkens een gevangene alleen voor twee Engelschen moest loopen. De dooi; de Engel schen voor den terugtocht gebruikte weg liet slechts op enkele plaatsen toe, dat drie perso nen naast elkaar liepen. De Britsche regeering. heeft in haar verkla ring den moord ojf de weerlooze Duitsche ge vangenen verder gemotiveerd door het feit, dat de gevangenen op weg naar de booten gevoerd moesten worden langs kazernes, welke door Duitschers waren bezet. Ook deze bewering is onjuist. Van de plaats, waar de vijf Duitsche soldaten gevangen genomen werden tot aan de aanlegplaats der booten liep de terugtochtsweg niet langs een kwartiewuimte en ook niet langs andere gebouwen. Het eenige gebouw in de om geving van 100 meter was een klein, onbewoond en bouwvallig huis, waarin nopsaooit troepen hebben gehuisd. (D.NJB). De staatssecretaris van het Pransche ministe rie van voorlichting, Marion, heeft rond 300 Fransche dagbladdirecteuren en redacteuren uit geheel Frankrijk en Noord-Afrika ontvangen, bij welke gelegenheid hij een rede heeft gehou den, welke ook door de radio werd uitgezonden. Men verwijt, zoo zeide hij, de Fransche pers dikwijls, dat zij de waarheid verdoezelt. Iedere "i; onpartijdige lezer en waarnemer moet echter toegeven, dat de Fransche pers sedert twee jaar oneindig duidelijker, eerlijker en rechtvaar diger is in haar berichten en voorspellingen dan de Anglo-Amerikaansche agenten en de radio van deze landen. Wie liegt?, zoo vroeg de staatssecretaris. De Fransche bladen, wanneer zij, steunend op onweerlegbare feiten, verklaren, dat het tweede front een onmogelijkheid is, of de bultenlandsche berichtgevers, die de vorming van het tweede front telkens voor de aanstaan de week voorspellen? Wie liegt? Diegenen, die beweren, dat de Engelsche en Amerikaansche vliegers met onfeilbare nauwkeurigheid in Frankrijk alleen de militaire doelen treffen of de Fransche pers, die beweert, dat het doel van dergelijke bomaanvallen veeleer is het onder mijnen van de moreele kracht van het Fransche volk en niet het breken van de materieele macht van Duitschland? Vervolgens spoorde de staatssecretaris de Fransche pers aan om de waarheid, welke zij gisteren vrkondigd heeft, ook in de toekomst te verkondigen. De waarheid van morgen is, het Fransche volk duidelijk voor oogen te hou den, dat het thans zaak is het eenige wat na de nederlaag aan Frankrijk gebleven is, n.l. zijn koloniale rijk, te verdedigen. Wij kunnen het empire alleen verdedigen, zoo verklaarde de staatssecretaris ten slotte met nadruk, wan neer wij samen gaan met Europa. (D.N.B.) DE TOESTAND IN NOORD-IERLAND. De toestand in Noord-Ierland heeft een zoo danig dreigend karakter aangenomen, dat de Noord-Iersche regeering thans met Londen nieuwe onderhandelingen voert om in samen werking met Londen een verscherpterrstrijd te voeren tegen nationalistische Iersche, elementen. Alle maatregelen, welke totdusver genomen zijn om de nationalistische Iersche beweging ln Noord-Ierland te onderdrukken, zijn vergeefsch geweest. Deze maatregelen bestonden uit massa- arrestaties, vervolging van alle ook maar nau welijks verdachte Noord-Ieren, huiszoekingen in geheele stadswijken, zeer strenge controle van de grens tusschen Noord- en Zuid-Ierland enz. Waar openlijke demonstraties der nationalisti sche Iersche beweging werden gehouden, "neb ben de Noord-Iersche politie en in het bijzonder de Britsche soldaten van hun vuurwapens ge bruik gemaakt. Nauwkeurige gegeven? over den omvang van de bloedige verliezen der natio nalistische Ieren zijn niet te krijgen. Men raamt deze verliezen echter op enkele honderd personen. In weerwil van dit optreden is het den En gelschen resp. de Noord-Iersche regeering tot dusver niet gelukt den haard van onrust te ont dekken. Alle totdusver verrichte arrestaties heb ben niet tot het gewenschte doel geleid. De be wering der Engelschen, dat het niet mogelijk is de nationalistische Iersche beweging in Noord-Ierland in de kiem te smoren, omdat de hoofdpersonen zich aan gene zijde van de grens dus in den vrijstaat Ierland ophouden, wordt met het oog op de bijzonder strenge grenscon trole nauwelijks geloofd. CInterinf). De president der Vereenlgde agaten heeft gisteravond een rede uitgesproken?' waarin hij ter inleiding verklaarde, dat de geallieerden het er over eens waren geworden, dat de eerste noodzakelijkheid is de strijdkrachten van de landen van het pact van drie af te leiden van het Oostelijke front en van China door nieuwe offensieven op andere oorlogstooneelen. Hij kon generlei aankondiging geven ten aanzien van de vraag hoe, wanneer en waar deze offensieven ingeleid zullen worden. De geallieerden hebben ook besloten de leidende mannen van Duitsch land, Italië en Japan, die naar hun meening voor „talloozè daden van barbary" verantwoor delijk zijn, te arresteeren en voor een gerecht te brengen. Roosevelt zeide, dat de Ver. Staten geenszins aangekomen zijn op het peil der volledige pro ductie. Hij verklaarde echter, dat de Vereen. Staten reeds voor meer dan twee jaar begonnen zijn met den bouw van hun wapenfabrieken. Roqsevelt wees er op, dat met den bouw van de fabrieken reeds ruim een jaar vóór de nederlaag bij Pearl Harbour was begonnen. Behalve de bewapening is het verder het scheepvaartpro bleem. dat hem het meest bezig houdt, want overal ter wereld worden nog steeds schepen der Ver. Staten door optreden van den vijand in den grond geboord. Als moeilijksten kant van het arbeidsprobleem in de Ver. Staten noemde Roosevelt het gebrek aan werkkrachten voor den landbouw. Mochten de inspanningen der Ver. Staten niet voldoende blyken. dan zal het noodig zijn door nieuwe wetten hierin te voor zien. Vooral-de farmer moet volledig en dui delijk inzien, dat zijn productie voor de over winning van de geallieerden onvoorwaardelijk noodig en belangrijk is. De schoolautoriteiten in de Ver. Staten zijn gemachtigd plannen uit te werken om den leerlingen de mogelijkheid te 35e ven een deel van hun schooljaar en hun zomervacantie te gebruiken om den farmers behulpzaam te zijn bij het binnenbrengen van den oogst of te helpen in de oorlogsindustrie. Roosevelt verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de minimumleeftijd voor de recruteering verlaagd moet worden van 20 tot 18 jaar. Hij kon natuurlijk de gevoelens begrijpen van de ouders van jonge mannen, die thans onder de wapenen zijn, maar niet alleen hij. maar ook „zijn vrouw" heeft begrip daarvoor. Het succes in dezen oorlog is geheel afhan kelijk van de militaire leiding en haar plannen. De geallieerden hebben derhalve besloten het ontwerpen van strategische plannen over te laten aan de militaire leiders. De plannen der Ver. Staten voor de leiding van den oorlog te land en ter zee worden ontworpen door den gemeenschappelijken generalen staf van het leger en de marine, die-in Washington perma nent- bijeen is. De chefs van dezen staf zijn admiraal Leahv, de chef van den generalen staf Marshall, admiraal King en generaal Arnold. Dezen zoo zeide Roosevelt staan in het nauwste contact met de generale staven van En geland, de Sovjet-unie en Tsjoengking bene vens met de generale staven van de Britsche dominions. De president .der Ver. Staten verklaarde ver der. dat sedert Januari jJ. een gemeenschap pelijk operatieplan der geallieerden bestaat, waaromtrent volledige overeenstemming heerscht tusschen de geallieerde leiders. Vele militaire beslissingen zijn reeds genomen en vele plannen opgesteld. Ten slotte zeide Roosevelt, dat de Ver. Staten strijden to or het herstel van het goede vertrou wen, de hoop en den vrede in de wereld. Als einddoel van dez°n oorlog ndemde Roosevelt de algeheele vernietiging van Duitschland. Italië en Japan met hun bondgenooten. (D.N.B. REDE VAN CHURCHILL. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is Churchill tot eereburger van Edinburgh be noemd. Bij deze gelegenheid hield de Britsche premier een rede, waarin hij o.a. zeide. dat de duikbootoorlog nog altijd het grootste probleem voor de geallieerden vormt, doch dat men hoopt, dit probleem te boven te komen door de offensieve en defensieve maatregelen en door den aanbouw van nieuwe schepen. Hij lanceerde de bewering, dat de nederlagen der geallieerden slechts etappes naar de over winning zijn, maar dat alle overwinningen der as tot de ineenstorting leiden. Den Duitschen veldtocht in Rusland noemde Churchill er een van den tweeden rang, die tot dusver een dui delijk fiasco is, waarbij hij den nadruk legde op „tot dusver". Als saldo van zijn militair overzicht merkte Churchill op: als men beide zijden overziet en goed en kwaad met dezelfde rust tegen elkaar afweegt, moeten wij constateeren, dat wij een moeilijk, somber oogenbllk in den oorlog heb ben bereikt. Wij staan nog steeds tegenover doodelijke gevaren. Oorlogsmoeheid, zelfvol daanheid, oneenighfid en strijd over bijzaken benadeelen slechts onze kansen voor de toe komst. Wij moeten elkaar allen tot de uiterste grens van onze kracht aanvuren. Nog ~zeide Churchill, dat Duitschland „zeer kleine" pogingen zal doen om zware luchtaan vallen te ondernemen op Engelsche steden als „vergeldingsmaatregel" voor het bombardeeren van Duitsche steden. Engeland zal, zoo zeide Churchill, het bom bardeeren van Duitsche steden tot aan het einde van den oorlog voortzetten. (D.N.B.). DE HOUDING VAN CHILL Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Chileensche president Rios een boodschap aan Roosevelt gezonden, waarin hij zijn reis naar Washington, die tegen 15 October onder nomen zou worden, afzegt. Rios spreekt in de boodschap zyn spijt erover uit, dat hij zich ge dwongen ziet dit aan Roosevelt mede te deelen, maar de kortelings in de Ver. Staten in omloop gebrachte inlichtingen over de internationale positie van Chili hebben hem aanleiding ge geven zijn bezoek aan Washington voorloopig uit te stellen. De pers schrijft, dat de niet-herroepen aan vallen en verwijten van Sumner Welles aan het adres van Chili een voor Öhili ondragelijke schaduw hebben geworpen op Rios' bezoek aan Washington, Tevens echter verklaren de bladen, dat de afzegging van de reis geen verandering van de houding van Chili jegens de Vereenlgde Staten en het Amerikaansche continent betse keni" (D.N3.) Dr. GOBBELS ONTVANGT EEN DELEGATIE VAN DEN ARBEIDSDIENST. Minister dr. Göbbels heeft in zijn ministerie een delegatie van vijftig man van den ryks- arbeidsdienst uit het Oosten ontvangen, die zich aan het front bijzonder heeft onderscheiden. Hij zeide o.a.: „Wanneer er in Duitschland een organisatie is, die alles verzinnebeeldt-, wat wij onder nationaal socialisme verstaan, dan is dit de rijksarbeidsdienst. Hier werd de klasse- gedachte, overwonnen en geleerd niet met woor den, doch met de daad zich voor de gedacht? der volksgemeenschap te verklaren. Veel van wat de arbeidsdienst in dezen oorlog heeft ge presteerd kan thans nog niet openbaar worden gemaakt. De geschiedenis zal er later van spreken, hoeveel kilometer wegen hij heeft aan gelegd, hoe hij heeft meegeholpen bij de orga- EINDEXAMENS H.B.S. EN GYMNASIUM. IN 1943 later dan dit jaar. De Tijd" meldt: De examens van scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs zuilen, naav wij vernetnen, in 1943 later vallen dan dit ja$r. In ieder geval zullen zij echter geëindigd zijn vóór 1 Juli. Het schriftelijke gedeelte werd gewoonlijk terstond na ,de Paaschvacantie gehouden, dus in April, maar het departement van Opvoeding Wetenschap en Kuituurbescherming verwacht, dat dit fn 1943 ongeveer Mei zal worden afge nomen. De definitieve data zijn nog niet vast gesteld. W. PIK OVERLEDEN. In den ouderdom van 89 jaar is te Utrecht overleden de bekende leeraar in de Nederland- sche taal de heer Willem Pik. Samen met den heer Leopold schreefhij destijds het bekende leerboek over de Nederlandsche letterkunde, dat weldra op vrijwel alle middelbare scholen werd gebruikt. Later verscheen van dit standaard werk een herziene druk in samenwerking met prof. Overdiep. KOMT AAN MANNEN! Deze oproep wordt gericht aan Nederlandsche mannen, die zich betVust zijn van wat zij ver plicht zijn aan ons voorgeslacht. Die Nederland- sche mannen, dus die zich nazaten weten van de kei-els, die in vroeger eeuwen onze koloniën veroverden en den aartsvijand Engeland op de knieën brachten. Deze mannen worden opge roepen de gelederen te versterken van hen, die nu aan het Oostfront als helden strijden tegen de horden, die Stalin op Europa dacht te kunnen loslaten. Bedenk wel landgenoot, hiervoor komen al leen mannen in aanmerking, omdat alleen zij in staat zijn de eer van ons land en volk hoog te houden. Komt aan mannen van Nederland, in het Oosten wordt een strijd gestreden, waarbij u niet ontbreken mag. Grijpt de wapenen, de toekomst van ons land en volk staat op het spel. Komt aan mannen, meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. DEUTSCHE ARBEITSFRONTAUTORITEITEN OP BEZOEK. De centrale persdienst van het Nederlandsche arbeidsfront meldt: Eenige leidende figuren van het Deutsche Ar- beitsfront, met name Stabsleiter Oberbefehls- leiter Simon, Hautpbereichsleiter Halder en Ka- pitën Piitz brachten dezer dagen een bezoek aan ons land. Zij bezochten eenige instellingen van het Nederlandsche Arbeidsfront, waarbij de heer H. J. Woudenberg, leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, hen vergezelde. Het werk, dat het Nederlandsche Arbeidsfront thans door middel van de sociale voormannen in de bedrijven heeft aangevat, had hun bijzondere belangstel ling. VERPLICHTE INZENDING MUZIEKPROGRAMMA'S. Het Departemei.i van Volksvoorlichting en Kunsten vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de programma's voor muziekuitvoeringen tenminste drie weken voor den dag der uitvoe ring in duplo aan de afdeeling muziek van ge noemd departement ter keuring behooren te worden ingezonden. Een der exemplaren wordt dan afgestempeld teruggezonden. Uitvoeringen kunnen alleen dan plaats vinden, indien dit door het departement afgestempelde exemplaar kan worden overlegd. Zooals bekend geldt dit niet alleen voor de ernstige muziek, doch ook voor de lichte, zoo dat amusementsvereenigingen eveneens aan deze voorschriften zijn onderworpen. nisatie van de ravitailleering en hoe hij zoo noodig den strijdenden troep heeft bijgespron gen en een geweer in de hand genomen voor de verdedigmg van een stelling, zooals de hier aanwezige mannen van den Arbeidsdienst in dit bijzondere geval zoo dapper hebben gedaan. Vervolgens overhandigde Obergeneralarbeits führer dr. Decker een bedrag van 68.356 mark voor het oorlogswinterhulpwerk dat door een in het Oosten werkende afdeeling van den Rijks- arbeidsdienst was bijeengebracht. Tevens sprak hij zijn dank uit voor de waardeerende woorden aan het adres van den Rijksarbeidsdienst. (D.N.B.) EUROPEESCH POSTCONGRES. Gisteren is te Weenen het Europeesch post- congres door den Duitschen minister van pos terijen. Ohnesorge, mede namens den Italiaan- schen minister van verkeerswezen, Host-Venturi geopend. Hij wees in zijn rede er o.a. op. dat de post als nauwelijks een andere instelling ter wereld er toe geroepen is het wederzijdsch begrip tusschen de volken, hun samenwerking en voor uitgang te dienen. Daarvan uitgaande hebben de Italiaansche en Duitsche postbesturen in 1941 contact met elkaar gezocht om de mogelijkheden na te gaan van een verbetering van het P T T. verkeer in geheel Europa. In den loop van een jaar konden tusschen Duitschland en Italië, Nederland, Finland, Denemarken, Kroatië, Hon garije. Roemenië, Slowakije, Bulgarrije en Noor wegen ver<Jragen worden gesloten, die essen- tieele tarief-verlagingen en vereenvoudigingen in het wederzijdsche post- en telegraafverkeer inhielden. Met.de overige landen zijn nog onder handelingen gaande, die eveneens succes beloven. Ten slotte wees hij op de noodzakelijkheid van oprichting van een Europeesche P.T.T.-vereeni- ging. De Italiaansche minister van verkeerswezen noemtte het congres een zichtbare uiting van Europeesche samenwerking. De DuitschIta liaansche overeenkomst van verleden jaar October vormde de eerste stap op den weg van een nieuwe continentale organisatie op dit gebied. De volgens anciënniteit tot voorzitter van het congres gekozen Finsche directeur-generaal der posterijen, Albrecht, dankte den spreker namens de vertegenwoordigers der 18 #aan het congres deelnemende landen (D.N.B.). ARRESTATIES IN EGYPTE. De Egyptische politie is na haar arrestaties in de hoofdstad tot arrestaties van zoogenaamde „ordeverstorende elementen" in de provincie overgegaan. Alle straathandelaren, bedelaars en dakloozen vielen eronder. De gearresteerden Bijn op het schiereiland Sinai geïnterneerd. De barakken kampen moesten dientengevolge worden ver groot. Daar het in drie kampen wegens onvol doende en bedorven voedsel vaak tot relletjes komt, heeft het ministerie van gezondheid een commissie belast met het toezicht op de ge vangenkampen. (Interinf). DE SLAG BIJ DE S ALOMON S - EILANDEN. Volgens, den Britschen nieuwsdienst heeft het Amerikaansche ministerie van marine medege deeld. dat drie Amerikaansche zware kruisers op 8 en 9 Augustus bij de Salomons-eilanden zijn gezonken, gelijktijdig met den Australischen kruiser Canberra. De Amerikaansche kruisets zijn de Quincy, de Vincennes en de Astoria, alle drie met een waterverplaatsing tusschen 9000 en 10.000 ton (D.N.B.). Bij onze vrijwilligers.Rust tijdens den opmarsch. Altijd is er voor gezorgd, dat de mannen voldoende te eten en te drinken hebben: dan een sigaret en de goede stemming is door geen vijand meer te bederven. (S.S. P.K.-Altstad-O. H. m.X Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit batalllon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder landsche SS) willen toetreden. 14.10.42, 10.00 uur, Groningen, Ooncerthuls, Poe lestraat. 14.10.42, 16.0® uur, Assen, Dienstgebouw Vaart, Zuidzijde. 15.10.42, 11.00 uur, Zwolle, school Turfmarkt. 16.10.42, 11.00 uur, Deventer, NSDAP, Parkweg 2 17.10.42, 11.00 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 18.10.42, 14.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Em- mastraat. 19.10.42, 11.00 uur, Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42, 11.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 21.10.42, 10.00 uur, Tilburg, Werkliedenvereeni- ging, Tuinstr. 68. 21.10.42, 17.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42, 10.00 uur, Amsterdam, school Iepen- weg 13. 22.10.42, 17.00 uur, Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein. 23.10.42, 10.00 uur. Den Haag. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg. van hedenavond 18.53 uur tot morgenochtend 8.02 uur De maan kwam'heden op te 11.43 uur en gaat onder te 21.10 uur. OOK TE ANKEVEEN EEN JONGEN VERMIST Na de verschillende gevallen van vermissing van kinderen in het Gooi ls thans de vermis sing bekend geworden van den 17-Jarigen Vic tor J. van Laere te Ankeveen. Deze jongen ls op 24 September jl. per rijwiel naar Hilversum gegaan om enkele boodschappen te doen en is sindsdien niet teruggekeerd. Hij had slechts zijn persoonsbewijs bij zich. Alle na^poringen waren tot nu toe'tevergeefsch. Misdrijf wordt vermoed. Het signalement van den knaap luidt: lang 1.65 meter, flink postuur, bleeke gelaatskleur, don ker uiterlijk, donkerblond haar, breede mond, platte neus, gaaf gebit, gestreepte grijze broek, grijze lange winterjas, en rubber knielaarzen. Hij was blootshoofds. TWINTIG DUIZEND KILOGRAM GROENTE EN FRUIT IN BESLAG GENOMEN. In het tijdvak van 1 tot en met 10 October heeft de economische dienst der Haagsche po litie in totaal 20.000 kilografti groente en fruit in beslag genomen. Hieronder waren 9600 kg. appels en peren, 4025 kg. roode en witte kool, 3175 kg. druiven en 1050 kg. boonen. Deze groenten, die buiten de veiling om wa ren opgekocht en bestemd waren voor den sluikhandel, werden in beslag genomen op de toegangswegen en vaarten naar Den Haag. Zij werden vervoerd per schuit en per vrachtauto. Een dezer vrachtwagens vervoerde, naar het uiterlijk te oordeelen, balen strooo. Het Inwen dige bleek echter groenten te bevatten. SPRING NIET VAN EEN RIJDENDE TRAM. Zondagavond omstreeks half negen stapte de 52-jarige mevr. M. van der L.K., wonende in de Gevers Deynootstraat te Loosduinen, op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Thorbeckelaan uit een rijdend tramrijtuig van lijn 20. Zij kwam onder den aanhangwagen te recht en was vrijwel op slag dood. Op den hoek van de Laan Copes van Cattenburch en de Koninginnegracht te Den Haag sprong gister morgen de 15-Jarige S. A. uit de Zwolschestraat van een rijdende lijn 9.. Het meisje kwam met den rechtervoet onder den aanhangwagen, ten gevolge waarvan dit lichaamsdeel werd verbrij zeld. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE HERDENKING VAN DE ONTDEKKING VAN AMERIKA. De 450ste verjaardag van de ondekking van Amerika is gisteren te Rome plechtig gevierd. Ter eere van de Italianen van Amerika, die voor de cultuur van Rome hun leven hebben ge laten. werd een gedenksteen onthuld. De plech tige bijeenkomst werd gehouden in de galerij van het paleis Antiti-Mattei, den zetel van het Amerikaansche studiecentrum in Italië. Onder de aanwezigen waren vertegenwoordigers van regeering, party, Senaat en Kamer en diploma tieke vertegenwoordigers van Chili, Argentinië, Duitschland. Japan, Bulgarije en Roemenië. Asquini, lid van den natlonalen raad, zeide In zijn feestrede, dat deze dag, die altijd met den naam van Columbus verbonden zal blijven, eigenlijk een symbool van de solidariteit tus schen de continenten moest ziln. In Dlaats daarvan voert Amerika oorlog tegen Europa om zijn plannen betreffende de wereldheer schappij te kunnen uitvoeren. Asquini bracht een specialen groet aan Argentinië en^jDhill, die hun onafhankelijkheid hebben wetes1 te be houden. WINKELDIEVEGGEN AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft drie vrouwen uit Nleuw- Vennep aangehouden, die in diverse winkels hier ter stede een aantal stukken kinderspeelgoed, petten, schoenen en een mantel hadden ontvreemd. Vóórts is aangehouden een 24-jarige inwoon ster van Wassenaar wegens diefstal van een japon uit een groot winkelmagazijn te dezer stede. DOOR KOKENDE OLIE GETROFFEN. Gistermiddag omstreeks 5 uur is een 26- jarige werkman, werkzaam in een olieraffina derij aan den Zoeterwoudscheweg. toen hij den stand van de olie in een distillatieketel wilde peilen en daartoe het deksel opende, door een hoeveelheid kokende olie in het gelaat getroffen, waardoor hij ernstige brandwonden aan hoofd en hals opliep. De Eerste-Hulpdienst vervoerde het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER, Groep BederijkerstooneeL De aandacht van de vereenlgingen van amateur- tooneelspelers in den lande wordt op het vol gende gevestigd: Bl^ens een rondschrijven van den leider van de groep Rederljkerstooneel van het Gilde voor Theater en Dans der Nederlandsche Kultuurka mer zal binnenkort een duidelijke schelding ge maakt worden tusschen die vereenlgingen van amateur-tooneelspelers die op ernstige wyze het tooneelspel beoefenen en die. welke zulks bij wijze van amusement doen. Eerstgenoemde ver eenlgingen zullen georganiseerd worden ln de groep Rederljkerstooneel van het Gilde voor Theater en Dans van de Nederlandsche Kultuur kamer. Voor de zuivere „amusementsvereenigin gen" zal een bond worden opgericht, die de bet langen van deze vereenlgingen zal behartigen, waa-door deze vereenlgingen corporatief lid van ie Nederland =cheKultuurkamer zullen worden. Aan do vereenlgingen wordt ln dit rondschrij ven verzocht aan de Nederlandsche Kultuurkamer op te geven tot welke categorie zij wenschen te behooren. Daartoe dienen de vereenlgingen een bijgevoegde formulier Ingevuld terug te zenden aan de Nederlandsche Kultuurkamer groep Rede rljkerstooneel, 2e% van den Boschstraat 44 te 's-Gravenhage. Het ligt tevens ln de bedoeling cursussen ln te stellen, waaraan de leden van bovenvermelde vereenlgingen zullen kunnen deelnemen, ten einde hun kennis omtrent tooneelspel cn voor drachtkunst te vergrooten. Voorts bestaan er plannen voor het organlsee- ren van wedstrijden voor deze vereenlgingen. ZANDKOEKJES VAN f. L25 PER HALF POND. De bakker J. G. te Alphen hield bij het bepalen van zijn verkoopprijs voor koekjes geen rekening met de 20% toeslag, die van officieele zijde Ls vastgesteld, maar met den prijs dien concurrenten voor een soortgelijk artikel rekenden, hoewel hij wLst, dat in dat geval zijn waren te duur ver kocht werden. In plaats van ten hoogste f. 0.32 moesten de klanten voor 1 ons koekje f. 0.50 be talen. Deze onjuiste prijsvaststelling kwam den bakker echter duur te staan, want de Inspecteur voor de prljsbeheerschlng te 's-Gravenhage veroor deelde hem wegens overtreding van de prljsvoor- schrlften tot f. 100.boete. i DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. BJJ M. Roggeveen, te Alphen, was huiszoeking gedaan naar eenige vermiste fuiken. Er werden toen twee schapenhuiden gevonden en R. bekende schapen te hebben geslacht. Vonnis: 6 maanden gevangenisstraf. *P, H. Spek. te Alphen, kreeg f. 50 boete subs 25 dagen hechtenis, omdat hy kaas zonder bon, cn H. J. P. Tulnenburg, aldaar, f. 25 subs 25 dagen, omdat hij vleesch zonder bon had gekocht. G. C. Kraan te Koudekerk, bezat ee* stier, waarvoor hy geen vergunning had. De recta» ter legde hem een boete op van f.50.subs. dagen hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1