MAANDAG 12 OCTOBER 1942 No. 25319 Nieuwe duikboot-successen Taak van dichter en schrijver in dezen tijd De samenhang van het gejbeuren van onzen tijd belicht 83ste Jaargang Duitschland wint aan alle fronten Vorderingen in het Oosten De kwestie der geboeide krijgsgevangenen Italiaansche Weermachlsberiditen Verspreid© berichten Rede van dr. Göbbels De Rijkscommissaris sprak te Arnhem Rantsoenen in Nederland blijven tot den volgenden oogst gehandhaafd Keuringen voor de Waffen S.S. en het Legioen Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. 'Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. De Duitsche Weermacht maakte Zaterdag in een extra-bericht bekend: Duitsche duik booten hebben het Britseh-Amerikaansehc scheepvaartverkeer voor Zuid- Afrika zwaar getroffen. Zij hebben vlak voor de haven van Kaapstad door bliksemsnelle ver rassende aanvallen 12 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt, tot zinken gebracht. Andere duikbooten hebben aan de West-kust van Afrika voor het Britsch-Amerikaanschc vlootsteunpunt Freetown, voor de Zuid-Afrikaansche kust, in de St. Laurens Golf. en tijdens zwaren storm op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan 10 schepen met een geza menlijken inhoud van 67.000 brt. tot zinken gebracht. Daaronder bevond zich het 15.000 brt. metende Britschc koelschip „Andalucia Star", dat met een lading waardevolle levensmiddelen, vooral bevroren vleesch, naar Engeland onderweg was. Hiermede hebben onze duikbooten wederom op ver uit elkaar liggende oorlogstooneelen 22 schepen met een gezamenlijken inhoud van 141.000 brt. tot zmken gebracht. Voorts werd Zaterdag medegedeeld: In liet Kaukasusgebied werd aan den pasweg naai' Toeapse een "sterke gevechtsgroep van den vijand ingesloten en 47 gevechtsstellingen ge nomen. In den strijd om Stalingrad bracht artillerie van het leger twee vijandelijke ka- nonneerbooten op de Wolga tot zinken en be schadigde een andere zwaar. Stoottroepen lieten in het stadsgebied een hoog huis in de lucht vliegen. Formaties duik bommenwerpers zetten de aanvallen tot murw maken van de vijandelijke haarden Yan verzet en versterkte huizenblokken voort. Gevechts vliegers zetten de vernieling van ravitailleerings- wegen en haveninstallaties in het gebied van den benedenloop van de Wolga voort. Ontlas- tingsaanvallen der Sovjets op het Noordelijke afgrendelingsfront bleven zonder succes. In den centralen en Noordelijken sector wer den succesvolle acties door eigen stoottroepen ondernomen. In het hooge Noorden vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht vijandelijke vliegvelden aan de Kolabaai aan. In Noord-Afrika viel de luchtmacht gemoto riseerde formaties batterijstellingen en tent kampen der Britten in het midden van het Alameinfront, alsmede haven en dolc-installaties van Alexandrië met goed effect aan. Tot bege leidende bescherming gebruikte Duitsche jagers schoten in luchtgevechten 6 Britsche vliegtui gen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Tijdens aanvallen van een sterke gemengde vliegtuigformatie op eigen vliegterreinen te velde verloren de Britten door den geconcen- treerden afweer van Duitsche en Italiaansche jagers en door luchtdoelartillerie 48 bommen werpers en jachtvliegtuigen. In deze luchtge vechten ging slechts één eigen jachtvliegtuig verloren, terwijl de vlieger zich met de para chute in veiligheid kon brengen. Tijdens aanvallen overdag van gemengde vijandelijke vliegtuigformaties op Noord-Fransen en Belgisch gebied ontwikkelden zich hevige luchtgevechten, waarin een vrij groot aantal meermotorige bommenwerpers, waaronder van Amerikaansche afkomst, werd neergeschoten. Slechts één eigen toestel ging verloren. De Fran- sche burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. De door brisantbommen veroor zaakte materieele schade is gering. De Britsche regeering heeft op 10 October ten aanzien van de kwestie der geboeide krijgs gevangenen een officieele verklaring uitgegeven, die de volgende Engelsche uiteenzetting der ge beurtenissen behelst: „Bij den aanval op Dieppe werd onbevoegd een bevel uitgegeven, inhoudende, dat de han den van gevangenen, waar dat slechts mogelijk was, gebonden moesten worden, opdat zij hun papieren niet konden vernietigen. Op de klach ten van de Duitsche regeering, gaf het ministe rie van oorlog terstond, voordat er nog tijd ge weest was <pt een onderzoek, een verklaring uit, volgens welke een dergelijke lastgeving, wanneer zij mocht zijn gegeven, ingetrokken zou worden, aangezien de regeering van opvatting was, dat men uit een dergelijke lastgeving zou kunnen lezen, dat zonder rekening te houden met de bestaande omstandigheden, de handen van krijgsgevangenen gebonden moesten worden. Na het instellen van een onderzoek is er geen be wijs voor gevonden, dat welken gevangene ook, die uit Dieppe meegebracht werd, de handen gebonden waren. Wel kwam echter het bestaan van de betrokkenlastgeving aan het licht en zij werd ingetrokken. „De aanval op Sercq is ten uitvoer gelegd dopr tien officieren en manschappen. Zeven man van de troep namen vijf Duïtschers gevan gen. De handen dei1 Duitschers werden gebon den, opdat de mannen, die de gevangenneming ten uitvoer legden, hen door hen onder den arm te nemen, konden wegleiden. Gee» schrif telijke lastgeving of andere instructie werd uit gegeven. De gevangenen moesten n.l. op weg naar de booten langs de door de Duitschers be zette kazernes geleid worden en voorzichtig heidsmaatregelen waren noodig. Toch braken vier van de Duitsche krijgsgevangenen onder luid geroep los en moesten neergesohoten wor den, ten einde te verhoeden, dat zij alarm zou den slaan". Naar het Duitsche Nieuwsbureau in dit ver band verneemt, zal het opperbevel der weer macht binnenkort een samenvattende uiteen zetting geven van de behandeling van Duitsche krijgsgevangenen door Engelschen. Ongeacht Aan de Zuidkust van Engeland braöhten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen tijdens aanvallen overdag zes Britsche landïngsbooten tot zinken en beschadigden twee andere zwaar. - En Zondag: „In het Noordwesten van den Kaukasus heb ben Duitsche bergtroepen met steun van for maties der luchtmacht den vijand uit nieuwe hooggelegen stellingen verdreven. De als inge sloten gemelde groep vijandelijke strijdkrachten is na vergeefscjie uitbraakpogingen op een zeer beperkt gebied opeengedrongen. Haar vernieti ging is aanstaande. Aan den Terek zijn sterke vijandelijke tegen aanvallen afgeslagen. Geconcentreerde, 's nachts voortgezette aanvallen van sterke luchtstrijd krachten op Grozny, van belang voor de bolsje wistische petroleumwinning. veroorzaakten zeer zware verwoestingen en geweldige branden. Te Stalmgrad zijn onder voortdurende ge vechtsbedrijvigheid concentraties van den vijand, door doeltreffend kanonvuur uiteengedreven.-' Ontlastingsaanvallen der bolsjewieken ten Noor den van de stad mislukten. Aan het Donfront zijn bij een plaatselijke actie talrijke vijandelijke gevechtsstellingen ver woest, gevangenen gemaakt en wapens als buit binnengehaald. In de periode van 29 September tot 9 October zijn 356 sovjetvliegtuigen in luchtgevechten. 66 door luchtdoelgeschut der luchtmacht en 19 door formatie? van het leger neergeschoten, voorts 18 op den grond vernield, zoodat de totale verliezen 459 vliegtuigen bedragen. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 36 eigen toestellen verloren. In Zuidoost-Engeland zijn overdag militaire installaties en voorzieningsbedrijven aangeval len met bommen zwaar kaliber. De Brit sche luchtmacht verloor van 1 tot. 10 October 127 vliegtuigen, waarvan 54 boven de Middel- landsche Zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijdsbestek gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 23 eigen vliegtuigen verloren. Bij het bruggehoofd Woronesj heeft zich bij de succesrijke defensieve gevechten der laatste weken het tweede bataljon van een Mecklen- burgsch» regiment infanterie bijzonder onder scheiden. perbevel der weermacht constateert het D.N.B. ten aanzien van de bovengenoemde officieele verklaring der Britgche regeering het volgende: De Britsche regeering geeft met de bovenge noemde verklaring voor de eerste maal toe, dat inderdaad een Britsch militair bevel tot boeien van Duitsche gevangenen bestond, nauwkeurig geformuleerd, zooals indertijd door het opper bevel der weermacht is weergegeven. De Brit sche verklaring, dat niet een van%de gevange nen, die van Dieppe meegenomen werden, de handen geboeid waren, is zonder belang, aan gezien iets dergelijks van Duitsche zijde nooit beweerd is. In feite zijn echter, naar door het opperbevel der weermacht op 7 October met nauwkeurige bijzonderheden bekend gemaakt werd, een heel aantal Duitsche soldaten, die tij delijk in Engelsche handen gevallen waren, tijdens hun gevangenschap geboeid. Hierom trent zijn de protocollaire verklaringen van de betrokken Duitsche soldaten aanwezig. Boven dien zijn aanwezig photographische opnamen betreffende een bij Dieppe in Engelsche gevan genschap geraakten arbeidssoldaat der organi satie Todt, die in geboeiden toestand den dood heeft gevonden. Afgezien van deze onweerleg bare bewijsstukken zal het Engelsche ministerie van oorlog ook wel nauwelijks aannemelijk wil len maken, dat een door dit ministerie als be staand toegegeven bevel van een militaire com mando-instantie in feite door de ondergeschikte officieren en soldaten niet zou zijn uitgevoerd. Ten aanzien van den aanval op Sercq geeft de Britsche officieele verklaring eveneens toe. dat de daar gevangen genomen vijf Duitsche soldaten geboeid zijn. Wat de Britsche opmer- kapitalistische belangen. (D.N.B.) SUCCESSEN IN DE LUCHT. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Gisteren in den loop van den dag levendige activiteit in de lucht. De luchtmacht der spil- mogendheden behaalde aan het Egyptische front schitterende successen. Krachtige formaties vijandelijke bommenwerpers, die vergezeld wer den door talrijke jachtvliegtuigen en zich gereed maakten om onze stellingen aan te vallen, wer den opgevangen,- Tijdens verscheidene hevige luchtgevechten schoten Italiaansche jagers 20 vliegtuigen neer, terwijl Duitsche jagers 25 toe stellen neerschoten. Negen andere vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie vernietigd. En Zondag: Aan het front van El Alamein heeft het artil lerievuur zich van weerszijden verhevigd. In luchtgevechten gingen 3 vijandelijke jagers ver loren, neergeschoten door Duitsche jachtvlieg tuigen, en drie andere, die door Italiaansche jagers ondergingen. Hiervan werden er twee neergeschoten doof een afzonderlijken Italiaan, die stoutmoedig een patrouille van drie vijan delijke toestellen aanviel. Tijdens bombardementen, door onze luchtfor- maties uitgevoerd op oorlogsdoelen op Malta, schoten Duitsche jagers twee Britsche vliegtui gen neer. Vier van onze toestellen zijn niet teruggekeerd van de operaties der "beide laatste dagen. Een onzer Atlantischb duikbooten onder bevel van luitenant ter zee Guido Saccardo heeft den Engelschen oceaanvaarder ..Oronsayde" van 20.000 t. getorpedeerd, en tot zinken gebracht en eveneens door torpedo's den oceaanvaarder „Hellas", de vroegere „Tuscania", van 17.000 t,. zwaar getroffen. king betreft, dat vier Duitsche gevangenen los gebroken zijn en doodgeschoten moesten wor den om te verhoeden, dat zij alarm zouden slaan, wordt van Duitsche zijde verklaard: de gevangen genomen Duitsche soldaten waren op het oogenblik hunner gevangenneming voor een deel barrevoets of in kousen- en slechts met een hemd gekleed. Het is derhalve bepaald belache lijk, wanneer/ de Engelschen verklaren, dat zij ze bij hun poging om los te breken, hadden moeten doödschieten, opdat zij geen alarm zou den maken. Het doodschieten heeft ongetwij feld een veel grooter rumoer veroorzaakt. De Engelschen vergissen zich echter, wanneer zij beweren, dat zij van de vijf Duitsche soldaten er vier hebben doodgeschoten. In feite hebben zij er slechts twéé doodgeschoten. Een soldaat, die gewond werd en een tweede zijn hun ont komen. Deze beide soldaten zijn thans door een gelukkige omstandigheid de eenige overlevende ooggetuigen van dit barbaarsche Engelsche op treden tegen weerlooze krijgsgevangenen. Hun verklaringen zijn protocollair voor een gerecht vastgelegd. De Evening Standaard meldt, dat in Canada 107 Duitsche officieren en 1269 manschappen de boeien aangekregen hebben. (D.N.B.) SIR STAFFORD CRIPPS. Geruchten, dat hy uit de regeering zou treden. Sir Stafford Cripps zou het voornemen koes teren zijn portefeuille ter beschikking te stellen en uit de Britsche regeering te treden. Aldus meldt, volgens Zweedsche persberichten uit Londen, het communistische Engelsche blad „Daily Worker". Het blad voegt hieraan toe, dat de ontwikkeling onbetwistbaar invelerlei op zicht te^en de politiek van Cripps gaat. als b.v. het dralen met het oprichten van het tweede front, de maatregelen in Indië en de weigering der Engelsche regeering om een distributie van steenkool in te voeren, bewijzen Dit alles, aldus de „Daily Worker", kan wor den opgevat als een rechtstreeksche zege der Ter gelegenheid van de opening van de week van het Duitsche boek in het oorlogsjaar 1942, heeft minister dr. Göbbels zich in zijn openings rede met enkele principieele uiteenzettingen ge wend tot het geestelijke Duitschland van heden. Ter inleiding verklaarde hij. dat de ontzag lijke economische en sociale opbloei van het land na 1933 voortvloeit uit de psychische ver andering van het Duitsche volk. veroorzaakt ^ïoor de wereldbeschouwing. Dit volk is ge bracht op een weg, die het een tot dusver on gekende ontplooiing van zijn nationale kracht heeft veroorloofd. In dezen oorlog strijdt Duitschland niet slechte voor zijn stoffelijke, maar ook voor zijn gees telijke bestaan, waarin hetgeen ook de tegenstanders zeer wel weten de eigenlijke wortel gelegen is van de nationale kracht, die zich steeds vernieuwt. Nadat de minister zich in scherp critische be woordingen had gewend tegen dat slag intellec tualisme, dat in een soort halfcultuur .het men- schelijke type belichaamt, dat met zijn voort- durendpn twijfel de openbare meening besmet, zelf in het denken onvruchtbaar is en dien tengevolge in het handelen steriel, wees hij met te meer nadruk op den geestelijken arbeid, die het volk in geloovige worsteling met de dorre - ...r ------ j-'stof van het onderzoek dient en in jarenlange. deze a.s. documentaire publicatie van het op- Opofferende werkzaamheid zijn tol betaalt aan nnvhoTral flop woopmonnr oonctoroovr nor T, AT k n het nationale leven. Deze arbeid verdient de bewonderende achting van een volk. aan welks leven en toekomst ook dit scheppende streven is gewijd. Omtrent den arbeid van den dichter en schrij? ver merkt Göbbels op, dat de nationaal-socia- listische staat dezen lieden een taak heeft toe gewezen, die ver uitgaat boven hun vroegere werk, dat op zuiver individualistische overwe gingen berustte. De schrijver is de geestelijke baanbreker van ziin tijd. Wie naast of achter zijn tiid "aan leeft, verliest daardoor ook het zedelijke recht tot ziin tijd te spreken. DE IIEDENDAAGSCHE LITERATUUR. De hedendaagsche Duitsche literatuur, aldus de minister, is een actieve kracht in ons volk geworden. Zij heeft na de overneming van de macht en de afschaffing van de joodsch-bolsje- wistische literatuur van het verval voldoende ruimte gekregen voor vrije ontplooiing. Onze literatoren hebben jaar in, jaar uit door hun innerlijke verbondenheid met het volk en door hun artistiek verantwoordelijkheidsbesef talrijke werken geschapen, waarin ons volk zich hervindt en waartoe het in uren van gepeins en verdie ping steeds weer terugkeert. Nadat de minister de groote. werken der Duit sche literatuur met waardeering had besproken, betoogde hij, dat een literatuur en vooral een epiek van dezen tijd noodzakelijk is. Mede de belangrijkste taak van de leiding der Duitsche literatuur is het den moed jegens het "heden te versterken. Derhalve zal voortaan nog meer dan tot dusver worden gezorgd, dat de aanvaarding van den tijd in de literatuur niet wordt ver lamd door enghartigheid, kleingeestigheid en schoolmeester}) van buitenaf. Behalve dc literatuur, die het Duitsche volk de edelste waarden van zijn ziel openbaart, heeft sedert het begin van den oorlog de ontspan ningslectuur de grootste beteekenis. Het Duit sche volk, dat onverrrtoeid in zijn dagelijksch werk zijn geheele kracht in dienst van de oor logsvoering stelt, heeft na den last des daags behoefte aan bevrijding en ontspanning. Dat krijgt het van lichte, boeiende lectuur, die geen groote psychische inspanning vereischt, maar onopvallend ftfleiding geeft van den dagelijkschen sleur. Voorts zei Göbbels; dat de geheele kracht der natie intusschen op de overwinning is gecon centreerd. In haar dienst heeft de Duitsche literatuur zich op haar eigenlijke taak bezonnen en aan, het Duitsche volk de kennis en de psy chische krachten verschaft, die het behoeft om de groote taak van dezen tijd te kunnen ver vullen. De Duitsche soldaten hebben in tallooze veld- postbrieven mededeeling gedaan van het geloof, dat hun door Duitsche boeken Is versterkt. De Duitsche arbeiders grepen zelfs na inspannende werkzaamheid in dienst der wapenindustrie naar het Duitsche boek. dat hun vooral door de volks- en fabrleksbibliotheken beschikbaar werd gesteld. In de nieuw gewonnen gebieden houdt het Duitsche boek, kort nadat de wapens hebben gesproken, zijn intocht, als verkondiger van den geest van het herleefde Rijk. De minister wees vervolgens nogmaals op de groote prijsvraag, die hij enkele weken geleden heeft uitgeschreven, ter bevordering van het goede, onderhoudende boek en spoorde tot deel neming vooral de literatoren aan, die het zich tot ëen eer moesten rekenen voortaan behalve de groote wei-ken der zuivere literatuur, aan het volk ook boeken te schenken waardoor de wei nige uren van ontspanning worden vermooid en gevuld. Tot slot betoogde Göbbels, dat allen, die aan het boek medewerken, trotsch mogen zijn. Door hun gemeenschappelijke prestatie hebben zii getuigenis afgelegd van den levenswil en het levensrecht van het geheele Duitsche volk. dat zich uit ln zijn cultuurprestatie, en daardoor meer dan door al het andere de innerlijke zeker heid der overwinning gegeven. Met de oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, welke in October 1940 in een plechtige bijeenkomst te Utrecht vol trokken werd, werden aan de in ons land wo nende Duitsche volksgenooten nieuwe plichten van verantwoordelijkheid opgelegd, die de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, destijds heeft samengevoegd in het gebod: een voorbeeld te zijn van de nationaal-socialiscische volksgemeenschap in de Germaansche levens ruimte. Dat deze oproep niet onbeantwoord is gebleven, doch tot richtsnoer geworden is van denken en handelen der partijgenooten, werd aan' het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. uit be voegden mond bevestigd, toen het'gisteren naar aanleiding van den tweeden verjaardag der op richting van het Arbeitsbereich, te Arnhem op een werkconferentie bijeenkwam. In een grootsch opgesteld overzicht van de geweldige gebeurtenissen onzer dagen wees de Rijkscom-* missaris op de plichten der in Nederland, wo nende Duitschers, waarbij hij aan de dankbe tuiging voor het tot dusver verrichte werk de aanmaning* verbond om op den ipgeslageil weg voort te gaan. Het bruine kleed van den nationaal-socialisti- schen strijder, dat ook naar buiten getuigenis aflegt van de saamhoorigheid der volgelingen van Adolf Hitler, beheerschte het beeld van de zaal in ..Musis Sacrum", terwijl op de tribunes naast de leden der organisaties en afdeelingen ook de leden der N. S. Frauenschaft hadden plaats genomen. De bijeenkomst werd geopend met een herdenking der dooden. De leider van het. Arbeitsbereich der N.S.DAP., Hautpdienst- leiter Schmidt, sprak een openingswoord en zeide te kunnen constateeren, dat na 2 jaren de nationaal-socialisten, de Duitsche volksgenoo ten in Nederland, tot een eenheid zijn saam- gesmeed. Onze, organisatie aldus spreker is hecht gegrond. De Winterhilfe, de N.S.V.. de Frauen schaft, de Dienstgruppen, het Arbeitsfront, de Hitlerjugend vooral, overal zijn de organisaties zoo stevig gevestigd, dat elke taak, waarvoor de Rijkscommissaris ons plaatst, kan worden ver vuld. DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT. De Rijkscommissaris, hierna het woord ne mende, richtte in een grootsch opgestelde rede voering, den blik op den grooten samenhang van het gebeuren van onzen tijd, om daaruit de consequenties te trekken voor de Duitsche houding in het Nederlandsche gebied. Allereerst maakte hij de moeilijkheden duidelijk, die in den weg staan aan de oplossing der taken in dit land. Zonder in het kader der partijorgani satie van Duitschland te staan, waar de ver antwoordelijkheid jegens he}; volk gegeven is op grond van de 'aanspraak op de totale leiding, dragen de partijgenooten in Nederland toch de verantwoordelijkheid voor alles, wat in dit land gebeurt, niet alleen jegens Duitschland,. maar ook ten aanzien van de menschen in dit land, aangezien wy te doen hebben met een biolo gisch en naar het ras tot ons behoorend volk. dat wij een nieuw volksch Europa willen bin nenleiden. Tot dit doel moeten de politieke krachten gewekt worden, die de grondslagen moeten vormen voor den nieuwen opbouw, waarbij echter de voornaamste taak der bezet tingsmacht, zorg te dragen voor orde en rust ln de bezette gebieden, niet mag worden geschaad. Ook al staat men nog in breedè kringen van dit land vreemd en afwijzend tegenover do nftio- naal-socialistische gedachtenwereld, de ver plichting blijft toch bestaan om deze kringen onder alle omstandigheden te winnen en de krachten van dit land te mobiliseeren. Het door harde oorlogsnoodzakelijkheden gedwongen in grijpen in de Nederlandsche levenssfeer bemoei lijkt onze taak om de bewoners van dit land bij to brengen wat het nationaal-socialisme betee- kent en wat het wil. Uit de bekrompenheid der kleinzielige beschouwing, waarin de Duitsch- Nederlandsche verhouding blootgesteld is aan den last van goedkoope verdachtmakingen, bracht de Rijkscommissaris de tusschen beide landen ontstane spanning, op het niveau van de groote politieke ontwikkeling, door, zonder verwijten te willen uispreken, te constateeren, dat Nederland profijt trok uit de situatié, waar onder het Duitsche volk in het nauw gedreven en bedrukt, geleden heeft, dat Nederland poli tiek en economisch gezien aan den anderen kant van de barricade heeft gestaan en dat de geheele nood van het Duitsche volk sedert tien tallen van jaren, niet pas van den wereldoorlog af, het Nederlandsche volk als profijttrekkende ten goede is gekomen. Immers zelfs da Duitsche arbeider moest, naar de Rijkscommissaris als voorbeeld verklaarde, 1 ertoe bijdragen de rente voor de Nederlanders te garandeeren, doordat hij gedwongen was de in de Nederlandsche koloniën met goedkoope arbeidskrachten vervaardigde producten met prestatie van hooge waarde te betalen. In aansluiting hierop herinnerde de Rijks commissaris aan den vorigen zwaren oorlogs winter, dien hij een beproeving van het Duitsche volk noemde, een beproeving, die slechts hem ten deel valt, die door de geschiedenis tot iets groots is uitverkoren. In den strijd met het Oostelijk gebied zijn er twee persoonlijkheden geweest met geniale plannen, die reeds eenmaal deze zaken ter hand hebben genomen. Zij zijn beiden ge strand. De eene was Karei XII, die ten tijde van ^eter den Grooten den Russisch en win ter met zijn leger niet heeft doorstaamen die bij Poltawa verslagen is. De tweede was Napoleon, wiens lot bekend is. De derde, dien riet lot op dezen weg geplaatst heeft, is Adolf Hitler met. het Duitsche volk. Hij en de Duitsche* soldaat hebben den winter doorstaan. HULDE tAN HAUPTDIENSTLEIDER SCHMIDT. Als voorbeeld voor de offervaardigheid, die een hechten band heeft gesmeed tusschen front en vaderland, noemde de Rijkscommissaris het wolgeschenk. Voor deze offervaardigheid zeide hij allen Duitschen volksgenooten in Nederland dank. In het bijzonder zeide hij dank aan den leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, dien de Rijksminister den besten man noerrtde, dien men zich kon wenschen. „Wan neer ik in het Arbeitsbereich", zoo zeide de Rijkscommissaris, „mijn belangrijkste corps medewerkers zie, dat de Führer mij gegeven heeft, dan zljt gij, partijgenoot Schmidt, mijn belangrijkste medewerker bij het bereiken der doelstellingen, die de Führer ons gegeven heeft en bovendien zijt gij mijn groede vriend gewor den". Voorts bracht de Rijkscommissaris dank aan het corps politieke leiders, wien hij de er kentelijkheid van den Führer overbracht, waar bij hij uitdrukking gaf aan zijn vertrouwen, daJ allen zullen volharden op de plaats, waarop gesteld zijn. In dit verband zeide de Rijkscom missaris dank aan de kameraden in de Limburg--- sche steenkolenmijnen, die daar een voorbeeld geven. Hij stelde in het vooruitzicht, dat de ver beteringen, die toegestaan zijn aan den Duit schen mijnwerker, in de sociale voorziening eens ook uitgebreid zullen worden tot de ln Neder land werkende mijpwerkers, zoowel Duitschers als Nederlanders. (Men zie voor vervolg pag. 3 van dit Blad) Bij onze vrijwilligers Uitstekend kunnen onze mannen met de Lotta's opschieten. Dezen zorgen, dat het hun aan niets ontbreekt. Sigaretten, tandpasta, scheermesjes, alles i$ aanwezig. (S5.-PK. Altstadt Ba-H., m.) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun diénst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemert in een speciaal wachtbatalllon. De opleiding vindt in Nederland plagtts, terwijl de inzet van dit bataiilon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS Nederland (Neder landsche SS) willen toetreden. 13.10.42, 14.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 14,10,42, 10.00 uur, Groningen, Concerthuis, Poe lestraat. 14.10.42, 16.00 uur, Assen, Dienstgebouw Vaart, Zuidzijde. 15.10.42, 11.00 uur, Zwolle, school Turfmarkt. 16.10 42, 11,00 uur, Deventer, NSDAP, Parkweg 2 17.10.42, 11.00 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 18.10.42, 14.00 uur. Venlo, Deutsches Haus, Em- mastraat. 19.10.42, 11.00 uur, Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42, 11.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 21.10.42, 10.00 uur, Tilburg, Werkliedenvereeni- ging, Tuinstr. 68. 21.10.42, 17.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42, 10.00 uur, Amsterdam, school Iepen- weg 13. 22.10.42, 17.00 uur. Utrecht, Wehrmachtheim, Mariapleln. 23.10.42, 10.00 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 24.10.42, 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg. van hedenavond tot morgenochtend 18.55 uur 7.59 uur De maan kwam heden op te 10.28 uur gaat onder te 20.32 uur.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1