ZATERDAG 3 OCTOBER 1942 No. 25312 83sfe jaargang BUITENLAND De strijd om Stalingrad Engeland's mislukte uïthongerïngsplannen Herriot gearresteerd Verspreide berichten STADSNIEUWS Herdenking van Leiden's Ontzet BINNENLAND BinnenkoN rundvet op bon 53 van de boterkaart Een Nederlaïïdsch Kriegsberichter vertelt van zijn ervaringen De Leidsche Bioscoop-Programma's GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Verduisteren: SPORT LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lynen) Girontlmmer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 hoofdredacteurB. W. Wcn^horst. Leiden Pl.verv.: K. Been, Leiden. In den slag om Stalingrad heeft zich de twee laatste dagen het zwaartepunt van d^ gevechten meer naar de Noordelijke Duitsche grendelstel ling verplaatst, aldus het D.N.B. In het Noor delijke deel der stad zijn de artilleriegevechten en de luchtaanvallen gestegen tot een nog on gekende felheid. Door den rook der explodee- rende granaten en het stof der ineenstortende huizen kunnen de afzonderlijke gevechtsgroepen elkaar nauwelijks meer verstaan. De Duitsche infanteristen en pioniers komen al vechtende steeds meer vooruit. Onophoudelijk stortten zich ook gisteren weer de eskaders duikbommenwer pers op de kazematten, die zijn ingegraven in de puinhoopen der huizenblokken en verzwakten met hun voltreffers de weerstandskracht der bolsjewisten. Door treffers in batterijstellingen werden 7 vijandelijke kanonnen vernietigd en een munitiedepot tot ontploffing gebracht. Duit sche en Roemeensche gevechtsvliegtuigen ver nietigden tien bolsjewistische pantserwagens. Tevergeefs probeerden vijandelijke vliegers in den strijd in te grijpen» 23 sovjetvliegtuigen wer den neergeschoten. Nog verklaarde men in Berlijnsche militaire kringen, dat met de inneming van Orlofka voor de Duitsche aanvallers gunstige voorwaarden geschapen zijn. Tn dit verband wordt er op ge wezen, dat thans ook de vijand in toenemende mate pessimistische berichten over den strijd om Stalingrad verspreidt. VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFERS. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft met ingang van 1 dezer belangrijke veranderin gen gebracht in de verzorging van oorlogsslacht offers en nagelaten betrekkingen van militairen. Belangrijker dan de ten deele zeer aanzien lijke verhooging in de uitkeeringen is het prin- cipieele element in deze zeer vooruitstrevende regeling. Voor het eerst is men gekomen tot een methode, waarbij de positie der oorlogsslacht offers dusdanig wordt geregeld, dat zij niet uit hun maatschappelijke klassè behoeven weg te zakken. Deze regeling geldt zoowel voor de slachtoffers en nagelaten betrekkingen uit dezen als voor die van den vorigen wereldoorlog. „Engelands uithongeringsplannen tegenover Duitschland en Europa kunnen thans als defini tief mislukt beschouwd worden", zoo verklaarde staatssecretaris Backe ter gelegenheid van den dankdag voor den oogst van 1942. De staatssecretaris gaf een overzicht van de prestaties "van den Duitschen boer en wees erop, dat vooral de vetproductie een heel ander ver loop genomen heeft dan Duitschlands vijanden verwachtten. Op dit punt hebben de maatregelen, die sinds het overnemen van de macht ten aan zien van den zuivel genomen zijn hun nut be wezen. Vervolgens betoogde de staatssecretaris, dat de capaciteiten van de zuivelindustrie aan het begin van het vierde oorlogsjaar nog die van het vorige jaar overtroffen hebben, daar de boterproductie den hoogsten stand bereikt heeft, die in Duitschland ooit verkregen is. Deze sta biliteit der Duitsche zuivelproductie zal eens als het „groote wonder" der Duitsche voeding in oorlogstijd bestempeld worden. Zij vormt tevens een duidelijk bewijs voor de nat.-socialistische stelling, dat de landbouwproductie en de pro ductieve 'krachten van Europa door het libera lisme zyn tegengehouden en dat dezen voor de toekomst nog buitengewoon groote mogelijkheden tot stijging bieden. In het feit, dat de vleesch- De gewezen Fransche premier Herriot, laatstelijk voorzitter der Fransche Kamer en burgemeester van Lyon, die in de om geving van deze stad vertoefde, is op bevel der regeering gearresteerd, wordt uit Vichy gemeld. Afgezien van de bevestiging van deze arrestatie, zyn van bevoegde zijde nog geen bijzonderheden bekend gemaakt. aanvoer uit de veevoorraden by gelijktijdige in standhouding van deze voorraden stabiel geble ven is, ligt het grootste verschil tusschen den toestand aan het einde-van het derde oorlogsjaar in den eersten wereldoorlog en thans. Toen kon den de aanzienlijk geringere vleeschrantsoenen slechts gewaarborgd worden door den zwaarsten inbreuk op de veevoorraden en daarmede op de mogelijkheden tot vetproductie. Ook de aanvoer van broodgraan, zoo vervolgde staatssecretaris Backe, is volkomen gewaarborgd. Een uitgebreider aanvoer van groente zal moge lijk gemaakt worden door vergrooting van de bebouwde oppervlakte. Ook aardappelen staan in voldoende mate ter beschikking. Duitschland is het diepste punt op»het gebied van zijn voed selvoorziening te boven gekomen. De stelsel matige uitbreiding van den landbouw in geheel Europa zal nieuwe beslissende stijgingen der productie voor de toekomst brengen. (D.N.B.). APPÈL VAN DE HITLERJEUGD TE POTSDAM Op den lOden verjaardag van den eersten jeugddag te Potsdam is daar een indrukwekkend appèl der Hitier-jeugd gehouden, dat werd bij gewoond door talrijke eeregasten en soldaten. De jeugdleider. Axmann, herinnerde er aan, dat tien jaar geleden de 100.000 leden der Hitier- jeugd bijeen kwamen. Hij herdacht de jonge strijders van then, die thans aan het front staan. Hij besloot met de woorden: Zooals de jeugd 10 jaar geleden geloofde aan de overwinning van de nationaal-socialistische beweging en van haar FUhrer, zoo gelooven wy aan de overwin ning van onze soldaten. Groot-Duitschland zal overwinnen, doordat het de beste soldaten, de beste wapenen, de beste strategische stellingen en vooral omdat het den Führer Adolf Hitler heeft" (D.N.B). DE AMERIKAANSCHE ANTI-INFLATIE WET. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft het Amerikaansche Huis'van Afgevaardigden de anti-inflatiewet definitief goedgekeurd. Ook de Senaat heeft de wet aangnomen. Roosevelt heeft de wet reeds geteekend. (D.NB.) ITALIË'S VOORZIENING. De zitting van de interministerieele commissie voor de voorziening en de prijsvorming, die onder voorzitterschap van Mussolini op 28 en 30 September en op 2 October-is gehouden, is geëindigd. Ten aanzien van de graanproductie gaf de commissie uiting aan haar overtuiging, dat, nu de nieuwe zaaityd voor de deur staat, alle Ilaliaansche boeren het parool van den Duce ter harte zullen nemen: „iedere vierkante" meter wordt bebouwd". De commissie stelde voorts vast. dat de Ita- liaansche yzerindustrie in weerwil van. den oor log steeds vorderingen maakt op den weg naar de autarkie en in staat is. de geheele oorlogs- en civiele behoeften van het land te bevredigen. De onderstaatssecretaris Amicuccl gaf een overzicht van het werk, dat het ministerie van corporaties heeft verricht vodr de productie en distributie van gestandaardiseerde producten. Deze productie, zoo zeide hy." zal de bevolking tegen redelijke prijzen al het noodige leveren, natuurlijk binnen de grenzen, die door den oor logstoestand gesteld zijn. (DNJB.). Op de bonnen „53" van de boterkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Maandag 19 October tot en met Vrijdag 30 October, zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen' zal men 200 gTam rundvet kunnen betrekken. Zy, die rundvet wenschen te ontvangen, die-, nen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 7 tot en net Zater dag 10 October. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 53 niet bij hun slager hebben inge leverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang worden ge maakt met de aflevering van het rundvet op 19 Octoner. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het in sommige gevallen, in verband met den korten bc norradingstermyn, mogelijk kan zijn, dat niet onmiddellijk met ingang van 19 October het vet kan worden afgeleverd, doch dat dit eerst in den loop van de r^iode zal kunnen geschieden. DE HEER L. G. WIJBRANDS MARCUSSEN MET VERLOF IN NEDERLAND. Een medewerker van den Nederlandschen Omroep uit Hilversum, de chef-reporter J. G. Wijbrands Marcussen, die een half jaar lang als SS-Kriegsberichter aan het Oostfront in actie is geweest en daarvan met beperkt verlof is teruggekeerd, heeft aan een redacteurvan het ANP. zijn indrukken medegedeeld. Men doet zijn intrede in dit SS-verband niet dan na een harde militaire opleiding te hebben doorloopen, aldus de heer Marcussen, want men is bij de SS in de eerste plaats soldaat. Indien in den tegenwoordigen oorlog een Kriegsberich ter zich niet als soldaat weet te gedragen, dan kan hij zijn werk niet volbrengen. De SS-afdeeling stuurt haar formaties met volledig ingerichte installaties voor de bericht geving, film- radio- en fotodiensten naar de fronten, waar zij dus in oorlogsverband werken. Hier wordt de vraag of je een goed soldaat bent. als de voornaamste beschouwd en dan doet' het er niet toe of je een Duitscher, dan wel een Nederlander. Noor, Deen of Zweed bent. Toch wordt Je nationaliteit niet op den achtergrond gedrongen, integendeel, zij wordt op haar volle waarden geschat, maar zij speelt geen rol bij de beoordeeling van je militaire bekwaamheid, op grond waarvan je bevordering geschiedt Zoo is bij deze. formatie reeds een aantal Neder landers onderofficier en zelfs officier geworden. Groote bewondering had de heer Marcussen ook voor de activiteit, die overal bij den weder opbouw werd getoond. Verwoestingen zie Je eigenlijk alleen maar aan het directe front, want niet zoodra heeft de frontlinie zich verder op vijandelijk gebied venjlaatst, of de maatregelen voor den opbouw zijn alweer genomen en er wordt aan dien bouw met voortvarendheid ge werkt. Verder treffen de groote hygiëne, de zinde lijkheid en de degelijkheid, die-in acht worden genomen by de voeding en overige verzorging der militairen. Aan ieder station kun je als militair je wasschen, scheren en opknappen, aan ieder station ook zijn vrouwen en meisjes van de N.S.V. of pleegzusters aanwezig, die soep, koffie of thee gratis aanbieden. En wanneer je van het front terugkomt in het vaderland, dan staan opnieuw de vrouwen van deze model-orga nisatie gereed. De verzorging Achter het front laat evenmin in cultureelen zin iets te wenschen over. Kraft durch Freude. muziekcorpsen, moderne film voorstellingen enz. dragen alle het hunne er toe bij. dat de soldaat, hoe lang hij ook van huis weg mocht blijven, de ontspanning verkrijgt waarop hij krachtens zijn taak recht heeft. Voor de" Nederlanders is de inzet naar het front in het bijzonder van groot belang, omdat zij oan het front hun prestaties kunnen toonen aan hun Duitsche kameraden en omdat zij daar kunnen medewerken aan alles wat gedaan moet worden om in Europa de nieuwe orde te schep pen. die straks ook voor ons volk zal gelden. Naar die medewerking zal de positie van het Nederlandsche volk worden bepaald. Daarom ook moet men als goed Nederlander eerbied hebben niet alleen voor de mannen, die zich uit ons eigen volk inzetten voor den strijd voor het nieuwe Europa, maar tevens voor hun vrouwen, moeders en geliefden, die hen naar het front laten gaan. Slechts één doel staat hun allen voor oogen: de overwinning van dè Germaan- sche volken in dezen gigantischen strijd. VRAGEN INZAKE WAARDEERING BETREFFENDE AANMELDING VAN AANDEELEN. Naar aanleiding van vele ingekomen verzoeken om inlichtingen betreffende de „eerste beschik king van den secretaris-generaal van het depar tement van financiën ter uitvoering van het besluit No 106'1942 betreffende de aangifte en inlevering van waardepapieren" heeft de ver eeniging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) de volgende vragen aan ^den wnd. secretaris-generaal van het departefnent van financiën voorgelegd: Vraag 1. a) Bestaat de aanmeldingsverplich ting in het geval, -dat de betreffende persoon weliswaar op 1 November 1942 in het bezit is van f» 100.000 aan aandeelen, welke hij tusschen 1 Januari en 1 November 1942 heeft gekocht, doch daartegenover in dezelfde periode aandee len van een ander fonds heeft verkocht tot een zoodanig bedrag, dat het saldo van den koop en verkoop (berekend naar de koersen van 31 October 1942) ge?n aanmeldingsverplichting zou doen ontstaan? b) Bestaat de aanmeldingsverplichting in het geval, dat de betreffende persoon weliswaar op 1 November 1942 in het bezit is van f. 100.000 aan aandeelen \ffelke hij na 31 December 1941 heeft gekocht doch daartegenover in dezelfde periode aandeelen van hetzelfde fonds tevoren verkocht had tot een zoodanig bedrag, dat het saldo van den koop en verkoop (berekend naar den koers van 31\J)ecember 1942) geen aan meldingsverplichting zou doen ontstaan. Vraag 2. Bestaat de aanmeldingsplicht, wan- PLECHTIGE URE IN DE PIETERSKERK. Ter gelegenheid van de herdenking van Lei- dens beleg en ontzet op 3 October 1574 had de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede hedenochtend in de uit die dagen zoo ryk aan herinnering zynae Pieterskerk een gedach tenisure belegd. Voor dezen plechtigen herdenkingsdienst be stond buitengewoon groote belangstelling. Ver scheidene predikanten, professoren en bestuurs leden van de 3 Octobervereeniging woonden dezen dienst, welke door orgelspel van den orga nist. den heer Mens, werd opgeluisterd, by. Van het gemeentebestuur waren aanwezig de burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steve- ninck, de wethouders J. J. van Stralen en M. G. Verwey en de secretaris mr. dr. C. E. van Stryen. Naar schatting bedroeg het aantal be langstellenden ruim 2500,^ zoodat het kerkgebouw geheel bezet was en zeer velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. De dienst ving aan met het zingen van Ps. 9 1, 3, 9 en 18. waarna schriftlezing van Ps. 126 en gebed volgden. Dr. G. J. Streed er, Ned. Herv. predikant te dezer stede, die ditmaal voorging, koos als tekst' zyner overdenking Exodus 20. vers 2 en 3 „Ik ben de Heere. Uw God. die u uit Egypteland uit het diensthuis, uitgeleid heb. Gy zult geen andere goden voor mijn aangezicht hebben". „Toen God ter harte nam het uitgemergeld Leiden, „En met den Noordenwind joeg een springvloed op de weiden". In dit teeken, aldus begon spreker, staat het ontzet van Leiden, wanneer wy heden gedachtig zijn. hoe op dezen zelfden datum het volk dei- beproefde stad in 1574 samenstroomde in dit kerkgebouw. Het zekerste geleide bij het herdenken is het woord Gods, dat ons vandaag meldt de uitroe ping van 'sHeeren daden, toen Hij door een krachtige hand Israël uit Egypte deed gaan. Deze God is het. die vraagt nevens Hem geen andere goden te hebben. Leidens volharding tijdens het beleg, aldus spreker voortgaande, Is niet te denken zonder de figuur van Willem I. den Vader des Vader lands. Gods goed instrument. Zyn persoon zet deze plaatselijke historie in het breede gebeuren, dat zich destijds over Europa voltrok, de wor steling om vrijheid van godsdienst en geweten. Maar bij al hetgeen geschied is, mag daar naast het oog niet blind blijven voor de ver borgen macht, welke de belegerden in him vol harding staande hield. In een zijner brieven heeft Willem I dit juist getypeerd als „de son- derlinghe Genade en hulp des AJmachtigen". Kennisnemen van de geschiedenis, aldus dr. Streedcr. mag veel ontnuchtering brengen, nooit kan ontkend worden, welke een uitzonderlijke lotsbeschikking dr..-tad en haar volk gered heeft. Wij mogen niet eere noemen de namen van Van der Werff. Van Hout. Van der Does. Boisot en zoovelen. maar door de krachtige betooning van Gods Almacht is de stad. dank zy de ver beten volharding der „onbekende" burgers gered. Hiertegen hebben die machtige wapenen, welke de vijanden voerden, de pen en de honger, ge faald. Het gebed: „Bewaar Heer Holland en saligt Leiden" is van de lippen dezer burgers in nood niet gewéken en met een bovenmenschelijk uit houdingsvermogen hebben zy de beproevingen doorstaan, ook al stierven alleen aan de pest ziekte ruim drieduizend burgers. Dat neemt niet weg. dat alle pogingen in het werk gesteld, zyn om de stad te redden. De dijken werden doorgestoken. Holland is een verdronken land. maar juist Rijnland blijkt boven het waterpeil gelegen. Wat zou alles baten, „zoo wind en water ontbrak, die de Heere moest geven". 29 September met. zijn springvloed is een dag vol storm: 1 October draait de wind en dringt het door den wind opgestuwde water naar Leiden. Zoo werd de stad op 3 October door God ontzet. Dit velleden houdt ons in het he^en voor. dat de hand des Heeren krachtdadig wonderen werkt. Dit verleden, aldus eindigde spreker, bevestigt de waarheid Gods, dat- alleen hij gezegend is. die op den Heere vertrouwden wiens vertrou wen den Heere is." Met het zingen van Psalm 146 vers 3 en het 14de en 15de couplet van het Gezang 301 „Oorlof mijn arme schapen, die syt in grooten noot" werd deze plechtige dienst besloten. HANDELSREGISTER K. v. K. W.zigingen: W. den Heeten en Zcon Nieuwe Rijn 102/103 Leiden. Handel in aardappelen. Nieuwe vennoot: J. J P. den Heeten. Leiden. F. P. van Dijk. Noordeinde 43. Leiden. Handel in manufacturen, galanterieën, enz. Het 'filiaal te Alphen a/d. Rijn, Julianastraat 4 is dd. 1 Oct. 1942 overgegaan aan J. A. van Dijk. Nieuwe inschrijving: G. L. N. Waling en Zn., Haarlemmerweg 15. kleermakerij. Vennooten: G. L. N "Wijling en C Wijling. Leiden. DIEFSTAL VAN TWEE BALEN SUIKER. In den morgen van 2 October tusschen 4 en 8 uur is van de schuit van de firma N. R. J. v. d. K„ liggende in.de Oude-Heerengracht, een 2-tal balen suiker ontvreemd, welke bestemd waren voer de firma G. J. de J. en Co. alhier. De politie stelt een onderzoek in. NED VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLH. DRANKEN. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van de Ned. Ver tot afschaffing v. ale. dr. een ver gadering, waarin het -winterprogramma werd besproken. De voorzitter maakte melding van de kernvergadering, welke op 25 October a.s. hier ter stede zal worden gehouden. Met een opwekkend woord werd deze vergade ring besloten. neer de aandeelen na 31 December 1941 zijn verworven door: a. schenking, b. erflating? Vraag 3. Vallen de aandeelen, welke uit hoofde van herkapitalisatie eener naamlooze vennootschap aan de houders der oude aandee len zijn toebedeeld, onder de aanmeldingsver plichting? Vraag 4. Op wien rust de aanmeldingsver plichting. wanneer de aandeelen zijn verworven 'door een vennootschap onder firma? Vraag 5. Moeten certificaten van aandeelen voor de toepassing van art. 1, lid 1, als aandee len worden aangemerkt? (Volgens art. 1. lid 1. is de beschikking van %>epassmg opaandeelen, die aan een Nederlandsche beurs tot de dage- lijksche noteering zyn toegelaten, de depot- fractiebewijzen en participatiebewijzen, voor zoover zij niet als buitenlandsche waardepapie ren beschouwd moeten worden). Zoodra antwoord op vorenstaande vragen zal zyn ingekomen, zal zulks door de vereeniging worden medegedeeld. TENTOONSTELLING NED. JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. De Nederlandsche Jeugdbond voor Natuur studie houdt deze week een natuurhistorische tentoonstelling in het Federatiehuis. Gerecht 10. Het onderwerp dezer tentoonstelling is voor namelijk: herfst in Leidens Omgeving. De groote invloed, welken de herfst op de planten en dierenwereld heeft, wordt hier nader belicht. Zoo is speciale aandacht besteed aan de zaad- vorming bij de planten, het verspreiden van die zaden door vogels en andere dieren, de groei en ontwikkeling der paddestoelen, vogeltrek enz. Natuurlijk zyn er nog andere dingen te zien, zooals verschillende terraria, zoet- en zeewater- aquarië enz. Natuurliefhebbers zullen niet kunney nalaten een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling, welke tot en met Donderdag geopend blijft. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand September werden de volgende voorwerpen gevonden: Actetasch, bankbiljet,^-bei tels, een jfaar brillen, boekje met zegels, cein tuur, damestasch met inb.oud, damesapnband, 8 doozen inh. albumplaatjes, doosje inhoudend Engelsch pluksel, damesmantel, étui met in houd. bankbiljetten, gewicht, halskettinkje, handschoenen, horloges, hoofddoek, wollen jasje, kinderschoentjes, RK. kerkboekje., kindermuts. zilveren manchetknoop, map inhoudende photo's, motorboot, overmantel, overschoen, blauwe overall, portemonnaies met inhoud, regenpijp, regenjas rozenkrans, riem, ringen, sleutels, scha kelarmband (zilver), 2 dames stroohoeden in papier, vilthoed, vrachtbrieven, vjool in kist, vulpotiooden, vulpennen, 3 zilverbons, zeemenlap, 2 zakken met inhoud. Gevonden in de stadstram der N.Z.H.: hand schoenen, bruine koffer .par-apluies, portefeuille, regenjas, riem (leder), rolschulter, Yale-sleutel. Terug te bekomen en Inlichtingen te verkrij gen aan het bureau van politie, afdeeling ge vonden voorwerpen op woensdag- en Zater dagmiddag tusschen 2 en 4 uur. OPENING TENTOONSTELLING KUN O BRINKS. Hedenmiddag werd in „Pro Arte" onder aan wezigheid van vele genoodigden een tentoon stelling van grafisch werk van Kuno Brinks geopend met een inleidend woord van Peter Koomen. Spr. begon met de reeds meermalen geuite klacht, dat tegenwoordig in ons land nog altijd een zeker ongemotiveerd vooroordeel be staat tegen grafische kunst tengevolge van het feit, dat zij in vroegeren tijd veelal diende tot reproductie van schilderijen. Wij denken slechts aan de prenten van Mardianto di Raimondi, die nooit anders deed dan de schilderijen van Raphaë, Michel Angelo e.a. in zeldzaam mooie prenten vertolken. Maar hoeveel supérieur prentwerk werd niet vervaardigd door Lucas van Leyden, Rembrandt, Düzier, Hercules Se- ghers, enz. Op den voorgrond staat dat een prentverbeelder over een geraffineerde techniek moet beschikken. Die bezit ook de jonge en fan tasierijke graveur Kuno Brinks. Deze bewaart hem voor fouten, misteekeningen, enz. Deze stelt hem in staat zijn verbeelding vrij uit te laten stroomen. Het is verheugend dat Brinks Juist de veronachtzaamde kopergravure naast de ets weer een plaats geeft. De goede prent is het beste middel om de kunst weer tot het geheele volk te brengen. Wy komen in een korte be schouwing op de tentoonstelling terug. N.J.S. De heer M. P. Loender alhier ls benoemd tot onderwijzer aan de R.K. school te Llsse. TRIANON-THEATER Zarah Leander speelt de hoofdrol ln de, film „Die grosze Llebe", waar van het thema 6taat ln het teeken van den hul digen oorlogstijd. Het verhaal behelst namelijk de liefde tusschen een groote zangeres en een van de honderden vllegerofficieren, die thans hun plicht aan de fronten volvoeren. Die plicht gaat vóór alles: daarvan getuigt deze ontroerende geschie denis. waarin hetgeen de oorlog van leder Indi vidu elscht met terzijdestelling van persoonlijke verlangens, wel ln bijzonder sterke mate tot uiting komt. Zarah Leander ls de vrouw, die ln samen werking met Viktor Staal e.a. ln zang en spel wederom haar dramatisch talent .openbaart en ons doet meeleven met gevoelens, die de harten van tallooze vrouwen ln dezen tijd vervullen. LÜXOR-THEATER Frans Mlkkenle's muzikale schouw wordt verzorgd door het orkest van Ernst van 't Hoff, dat al eens eerder ln Luxor ls opge treden en nu evenals toen zonder twijfel vele toehoorders trekken zal. Van 't Hoff en zijn twaalf solisten zijn stuk voor stuk ware artlst-en in him genre en zij hebben gisteravond dan ook zeer warmen byval geoogst met hun rythmlsche nummers zoowel als met die vele luchtige melo dietjes, waaraan de zangeressen Maria Zamorra en Annle Meeuwls en de zanger Jan de Vries op zoo verdienstelijke wijze hun medewerking ver leenden. Voor een geslaagde afwisseling zorgde een Deensch danspaar, dat niet alleen technisch knap werk leverde, maar tevens ook over den noodigen humor beschikte en het publiek heeft doen scha terlachen. CASINO-THEATER Roode Orchldeëen: een zeer spannende splonnage-affaire. Twee ingenieurs worden van splonnage verdachte en ln verband daarmee ter dood veroordeeld. Een hunner weet echter te ontsnappen en zoekt het materiaal, dat zyn onschuld moet bewyzen. Op welke wijze hij dit bewys verkrijgt, om het kort daarop weer kwyt te raken, toont deze aan boelende momenten rbke film, waarin naast Albracht Schoenhals en Herhert .Hllbner, als de ..groote onbekende", ook de gaarne geziene Olga Tschechowa en Camilla Horn bydragen tot een waar succes. REX-THEATER Dat de romantiek ln oorlogstijd niet verdrongen wordt bewijzen de Ingewikkelde liefdesavonturen van een frontsoldaat ln de aardige film „Brieven aan een onbekende' waar- In Gustav Fröhllch en Maria Andergast de aan dacht opvragen en deze zonder Inzinking weten vast te houden. LIDO-THEATER Van het begin tot het einde van de film ls het den toeschouwer wel dui delijk. wat Brigitte van zins is. Toevallig maakt zij kennis met eeD beroemd pianist, en deze ken nismaking groeit al spoedig uit tot een intiemere connectie. De vele bewonderaarsters van den pianist vormen dan plotseling een kink ln de kabel van Brlgltt-e's plannen en zij neemt haar toevlucht tot krachtdadige maatregelen om haar concurrenten de loef af te steken Daarbij doen zich nog tallooze dwaze verwikkelingen voor. die zich ln hoofdzaak afspelen ln de woning van een fraudeerenden bankdirecteur. Niet alleen weet Brigitte ten slotte den pianist definitief aan de haak te slaan, ook haar gastheer, den bankdirec teur weet ze voor een catatrofe te bewaren. Een aardige onderhoudende film, met vele humo ristische momenten, uitstekend gespeeld door Leny Marenbach als Brigitte. Albert Matterstoek als de pianist. Georg Alexander als bankdirecteur en Fitta Benkhoff In de rol van diens vrouw en een der concurrenten van Brigitte Th. J. Hannema OUDE MAN VERMOORDDE KLOOSTER ZUSTER. t Te Dussen (N.Br.) werd het tehuis voor ouden van dagen in rep en roer gebracht door een vreeseiyke ontdekking van een der zusters, die bij het betreden van de kamer van den ongéveer 7Ö-Jarigen verpleegde A. A. haar. mede-zuster Dolfina dood op den grond vond liggen. By het onderzoek bleek, dat de verpleegde A., toen de zuster hem het ontbijt bracht, haar onverwacht heeft aangevallen en den hals heeft afgesneden. De oorzaak van dezen moord moet waarschijnlijk gezocht worden In ontevredenheid van den ouden man over zijn behandeling. De dader is gearresteerd en gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht, waar hij is in gesloten. Het slachtoffer is 55 jaar én heet mej. J. de Korver. BUITENLANDSCH GEMENGD. TREINONGELUK IN ZWITSERLAND. Een botsing tusschen een goederen- en een personentrein is ontstaan nabij-Jiet station Tuecherz bij Biel op het traject WelNeuen- burg in Zwitserland. De machinist van den personentrein werd gedood, terwijl de machinist van den goederentrein er met verwondingen af kwam. Het aantal dooden bedraagt in totaal 10, terwijl 16 personen gewond werden. HAAGSCHE GERECHTSHOF. De buren van mevr. J. C. W.S. te Katwyk hadden zich geërgerd aan het feit dat een hond ln den tuin van bedoeld perceel eenige dagen op gesloten zat. Men had de politie gewaarschuwd, die het dier. dat uitgehongerd was. had bevryd. Terzake dierenmishandeling heeft de eigenaresse zich voor den politierechter te verantwoorden ge had. Deze veroordeelde haar tot evenveel dagen gevangenisstraf als de hond zonder eten was ge weest. n.l. vyf dagen. In hooger beroep van dat vonnis zei verdachte dat zy een groote schaal aardappelen voor den hond had neergezet toen zy met vacantle ging, doch de proc.-generaal, merkte op „Net alsof de nond kon weten dat hy daarmee vijf dagen moest doen". Er werd bevestiging van het vonnis geëlscht. doch het hof hccifc thans f. 30.boete subs. 15 dagen hechtenis opgelegd. Een weinig goede familieverhouding zou de aan leiding zijn dat W. J. L. uit Lelden ln de ver- dachtenbank kwam. Toen hy by een familielid ln. de Haarlemmerstraat op bezoek was geweest, ver miste men er pl.m. f. 900.uit een geldkistje op de slaapkamer, en men had L. in die kamer aan getroffen, terwyi hij er niets te maken had. De rechtbank veroordeelde L. wegens diefstal tot zes maanden gevangenisstraf, en ia. hooger beroep vorderde de proc.-generaal tien maanden. Het hof heeft opnieuw zes maanden gevangenisstraf op gelegd. Terzake diefstal van een schaap uit do welde waren A. Jansen uit Zoetermeer en C. T. Vonk uit dezelfde gemeente veroordeeld tot resp. acht en zes maanden gevangenisstraf. In hooger beroep vorderde de proc.-generaal bevestiging van het vonnis. Het hof heeft dienovereenkomstig beslist. vctn heden- en morgenavond 19.14 uur tot morgen- en Maandagochtend 7.45 uur De maan kwam vandaag op te 0.15 uur en ging om 16.05 uur onder; morgen is het maarsop komst te 1.09 uur en -ondergang te 16.44 uur. VOETBAL. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandschen yolksdienst. ROODENBüRG—ALPHEN Roodenburg speelt tegen Alphen ln do volgende opstelling: doel: M. du Prle; achter: J. Fakkel en G. K. Martyn; midden: R. de Klerk, P. v. Polanen en Al. du Prle; voor: W. v. Dorp, J. v.d. Weyden. J. Blnsbergen, And. du Prle en P. Fakkel. TEYLINGENTONA Het Tona-elftal ls alt volgt samengesteld: doel: A. v. Meurs: achter: F. Kooreman cn H. Kooreman: midden: D. Stok kel. P. J. Phlllppo en J. Phillppo; voor: G. Zee- gers. J. Kooreman. H. Ros, G. Koet en W. Ver meulen. ALPHIAVOGEL Alphia verschynt morgen ln de volgende opstelling, doel: D. Mulder: ach ter: C. Mulder en T. Versluis; midden: P. Uithol, E. de Boer, N. Schelllngerhout; voor: E. Gruis, H. Roest, D. de, Jong. N.N., J. Stalenberg. ZWEMMEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN UITGE STELD De internationale zwomwedstryden voor dames, welke Zaterdag 10 en Zondag 11 dezer resp. ln Den Haag en Amsterdam zouden worden gehouden, zijn tot naderen datum ln November ongesteld. WANDELSPORT. LEDENVERGADERING PJP.A. Onder groote belangstelling vond de ledenvergadering plaats van „Per Pedes Apostolorum". De 15 P.P.A.-avondvlerdaagsche wandelaars werden door het bestuur gehuldigd, hun werd een zllveref lauwertak met Inscriptie aangebo den Besloten werd om op Zondag 11 October a.s. een P.PA wandeldag te organlseeren ln het kader van het Individueel wandelen, over afstan den van 15 tot 35 k.m„ waarvoor door het be stuur een medaille zal worden uitgereikt. PAARDENSPORT. HARDDRAVERIJEN TE LISSE Te Llsse ls een harddravery voor paarden gehouden op de korte baan Aan dezen kamp werd door 15 paar den deelgenomen. Na een spannenden wedloop kwamen als prijs winnaars uit den stryd naar voren: le prys f. 400 „Allover". elg. en beryder J. de Vlieger; 2e prys, f. 150 „Dictator Spears", eigenaar en berelder Ph. Konijnenburg; 3e prijs, f. 75 „Zora", elg. en beryder J. Wagenaar; 4e prys f. 25 „Cla«*iy", elg. G. Van Oord, beryder W. G. Geersen. Er waren ongeveer 2000 bezoekers. De voorzitter der vereeniging, de heer J. C. do Haan. reikte na afloop met een togpasseiyk woord de pryzen uit. BILJARTEN. NED. BILJART BOND. AFD. LEIDEN De eerste uitslagen om het driebandenkampioen schap lulden: De RooPaauw 3015 car.. B. TcegelaarIterson 30—12. de RooSira 3022. oora'örtPa5u^n 30—21. G. M. TeegelaarSchouten 23—30, ti Teegelaar—G. M. Teegelaar 3028. de RooIterson 3030 en Schouwten Paauw 30 39. Verrassend was de nederlaag van G. M. Teege laar tegen J. Schouten en de remiseparty de Ro# tegen Iterson. Vermeldenswaard ls een mooie sa» rie van 7 car. van A. Sira. Dinsdag en Woensda* a.£. worden de partyen voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1