83$fe Jaargang VRIJDAG 2 OCTOBER 1942 No. 25311 De duikboot-actie heeft een record-cijfer bereikt Meer dan 1 millioen ton vernietigd Duifsch Weermachfsbericht Verspreide berichten Verduisteren: GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Volgende week bon 51 Bezoek van Mussert aan de hoofdstad RECHTZAKEN De handel in effecten Doodvonnissen voltrokken STADSNIEUWS |l(|jN/T INIITTiKE^j LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny, Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer; 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het gebied van den Kaukasus duren de verbitterde gevechten om zwaar versterkte heu velstellingen voort. Te Stalingrad drongen de aanvallende troepen, gesteund door formaties van de luchtmacht, in verscheiden wiggen die per het Noordelijke gedeelte van de stad bin nen. Sterke vijandelijke infanterie- en pantser- strijdkrachten, die aanvallen ondernamen tegen Noordelijke grendelstelling, werden onder zware bloedige verliezen in tegenaanvallen af geslagen, waarbij 98 pantserwagens, meerendeels van Engelsche en Amerikaansche herkomst, vernietig.' werden. Bij deze gevechten heeft zich opnieuw een pantsercorps door ongewoon dappere houding onderscheiden. Dit corps heeft reeds de laatste dagen van Augustus door een snellen opmarsch van den Don tot de Wolga het verkeer op de rivier verhinderd, de verbindingen van Stalin grad naar het Noorden ten Westen van de Wolga afgesneden en de voorwaarden geschapen voor den aanval op Stalingrad zelf. In weken lange zware afweergevechten heeft het deze be langrijke grendelstelling tegen ver superieure vijandelijke strijdkrachten weten te behouden. De achterwaartsche spoorwegverbindingen van den vijand in het gebied van de beneden en de midden-Wolga alsmede in het gebied om Moskou werden door de luchtmacht overdag en des nachts aangevallen. Ten Noordwesten van Woronesj verloor de vijand bij vergeefsche aanvallen in den sector eener divisie 25 pantser wagens. Bij Rzjef leidden eigen aanvalsopera- ties ondanks taaien vijandelijken tegenstand tot plaatselijke verbetering der stellingen. Con centraties van den vijand werden door artille rievuur en luchtaanvallen uiteengedreven, zoo dat de voorgenomen aanvallen in het geheel niet ondernomen konden worden. In het onherbergzame boschgebied ruggelings van den centralen frontsector werden door Duitsche en Hongaarsche formaties sterke benden samengedreven en vernietigd. Bij ge ringe eigen verliezen verloor de vijand 1026 dooden, 1218 gevangenen alsmede een vrij groot aantal zware en lichte wapens. In den Noordelijken frontsector werden sterke vijandelijke strijdkrachten ingesloten en werden tegenaanvallen in de kiem gesmoord. In Egypte sloegen troepen van het Duitsch- Italiaansche pantserleger een Britschen aanval af, die begon na een hevige voorbereiding door de artillerie. Een aantal pantserwagens werd kapotgeschoten en er werden 200 gevangenen gemaakt. In de Golf van Suez beschadigden gevechts vliegtuigen een groot koopvaardijschip op ern stige wijze. Bij overdag ondernomen aanvallen door af zonderlijke Britsche bommenwerpers aan de kust van het Kanaal en bij nachtelijke storings- vluchten in het gebied van de Noordzee werden vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen bombardeerden overdag spoorwegwerken en bedrijven der bewapenings industrie, alsmede militaire doelen in verschei dene plaatsen van Zuid- en Zuidoost-Engeland. Voor de monding van de Orinoco In de wateren voor Freetown, voor New-Foundland en in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan brachten Duitsche duikbooten 12 vijandelijke koopvaardijschepen met een to talen inhoud van 54.000 brt. tot zinken. Daar mee hebben onze duikbooten in de maand September 126 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 769.200 brt. tot zinken ge bracht en het in Mei 1942 bereikte en tot dusver grootste resultaat van één maand overtroffen. Nog 14 andere koopvaardijschepen werden door torpedotreffers beschadigd. In den strijd tegen de vijandelijke marine werden door strijdkrachten boven en onder water zes torpedojagers, twee hulpkruisers, drie torpedomotorbooten tot zinken gebracht, drie torpedojagers en talrijke torpedomotorbooten beschadigd. 1 torpedomotorboot werd buitgemaakt. In het zelfde tijdvak vernietigde de Duitsche lucht macht 35 koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 242 500 brt. en beschadigde acht andere koopvaarders. Aan vijandelijke oor logsvaartuigen bracht de luchtmacht een kruiser tot zinken en met medewerking van kustbatte- rijen vijf torpedojagers, verscheidene bewa kingsvaartuigen, een patrouilleboot en een vrij groot aantal motor torpedobooten, alsmede lan dingsvaartuigen van allerlei aard. Daarmede heeft de Britsch-Amerikaansche scheepvaart in September alleen door Duit sche gevechtshandelingen 161 schenen meteen gezamcnlijken inhoud van 1.011.700 brt. ver loren. Nog 22 andere koopvaardijschepen wer den beschadigd. Hauptmann Hans Joachim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid, heeft, onoverwonnen door den vijand, op het Noord-Afrikaansche oorlogstoo- neel den vliegerdood gevonden. Vervuld van on- tembaren aanvalsgeest heeft deze jeugdige offi cier in luchtgevechten 158 Britsch tegenstan ders bedwongen. De weermacht betreurt het verlies van een waarlijk heldhaftigen strijder. DE TOESTAND TE STALINGRAD. In militaire kringen te Berlijn zegt men om trent den toestand te Stalingrad, dat de stad is ingesloten in een halven cirkel, waarvan de middellijn wordt gevormd door de Wolga. Het Zuidelijke deel van dezen halven cirkel is bijna geheel in Duitsche handen, terwijl in het Noor den voornamelijk om de drie groote fabrieken aldaar, de arbeidersbuurt Rykof, het zeer uit gestrekte abattoir en de zoogenaamde Sparta- kuswijk nog verbitterd wordt gevochten. Stalingrad zelf. aldus betoogt men voorts, is geen strategisch doel meer, doch nog slechts een naam voor een rookenden puinhoop. Het strategische doel, de afsluiting van de Wolga. is volgens de militaire deskundigen al bereikt en daarom kan de Duitsche oorlogsleiding zich ver oorloven haar aanvallen op de gemeente stel selmatig te blijven uitvoeren, terwijl daarbij het Duitsche en geallieerde bloed opzettelijk wordt gespaard. (A.N.P.). RUIM 22.0000 LITHAUERS DOOR BOLSJEWIEKEN ONTVOERD. De Lithausche hulpactie heeft van alle tot dusver geregistreerde ontvoerde Lithauers aan- teekening gemaakt en deze aanteekeningen via het Duitsche Roode Kruis opgestuurd aan het i T"ï tCT-Vln 1 ola -7^rÏA.n.1 An J TV.PT. aanteekeningen, die de namen omvatten van 22.161 Lithauers, die door de bolsjewieken zijn ontvoerd, beslaan twee dikke banden, Achter deze nuchtere cijfers verbergt zich een gruwelijkheid en ellende, welke een jaar van bolsjewistische overheersching over Li- thauen gebracht heeft. (A.NP.). DE OORLOGSSLACHTOFFERS IN ENGELAND. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de minister van bimienlandsche zaken, Morrison, in het Lagerhuis meegedeeld, dat in de eerste oorlogsjaren bij luchtaanvallen op Groot-Brit- tannië 47.305 burgers gedood en 55.658 gewond zijn, van wie in Groot-Londen resp. 20.110 en 26.071. (DNB.). STEFANI OVER DE REDE VAN HITLER. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft dat de rede van Hitler in Europa diepen in druk heeft gemaakt wegens de volkomen zeker heid van de overwinning, welke er uit spreekt. Het is de rede van een man, aldus deze redac teur, die reeds alles heeft volbracht om de overwinning onbetwistbaar te maken. Terwijl de spil op zuiver militair terrein reeds heeft ge wonnen door haar strategische en territoriale successen, is zij thans gereed om tegen de En gelschen en de Amerikanen den strijd aan te binden op welk ander gebied ook. dat van pro ductie en voedsel zoo goed als dat van de luchtbombardementen. Ook de tyd werkt voor de mogendheden van het pact van drie. Terwijl haar legers de vijandelijke coalities verpletteren, hebben Duitschland. Italië en Japan een formi dabele organisatie tot stand gebracht op het gebied van Industrie, techniek, landbouw en voedselvoorziening, waardoor zij Engeland en Amerika kunnen verslaan zelfs op een terrein, waarop die landen reeds meenden te hebben gewonnen en waarop zij al hun berekeningen gebaseerd hadden, toen zy den oorlog uitlokten. De rede van Hitier, aldus vervolgt de redac teur van Stefani, wordt in Italië algemeen toe gejuicht. omdat zij een juiste weerspiegeling was van de opvatting van alle Italianen, die vastbesloten zijn den strijd voort te zetten, tot de Engelsch-Amerikaansche imperialisten zul len hebben begrepen, dat zij de partij verloren hebben. De zeer hartelijke toon. waarop Hitier over het bondgenootschap met Italië sprak, heeft hier een warmen weerklank gevonden, want samenwerking met Duitschland tot en na de overwinning is het grondbeginsel der Ita- liaansche politiek. MYRON TAYLOR BIJ SALAZAR. De Portugeesche minister-president dr. Sa- lazar heeft den specialen ambassadeur van Roosevelt bij het Vaticaan. Myron Taylor, ont vangen. Naar men in wélingelichte Portugeesche krin gen zegt te weten, verliep het onderhoud, dat werd bijgewoond door den Amerikaanschen ge zant. in conventioneelen vorm. Na nauwelijks twintig minuten verliet Taylor het paleis weer. (D.NB.). ONLUSTEN DIET AMERIKANEN IN NOORD-IERLAND. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft het hoofdkwartier van de Amerikaansche strijd krachten in Noord-Ierland officieel bekend ge maakt, dat er in den nacht van 30 September op 1 October in de straten van Argina onlusten ontstaan zijn. De militaire politie heeft vele schoten moeten lossen om de orde te herstellen Een soldaat is door messteken gedood en een andere ernstig gewond. Burgers hadden aan de onlusten geen deel. (DNJB.). DE VERJAARDAG VAN GANDHI. De geestelijke bevrijding van Indië is reeds voltrokken, zoo verklaarde de woordvoerder der Japansche regeering, Hori, vandaag ten over staan van de buitenlandsche persvertegenwoor digers naar aanleiding van den verjaardag van Gandhi op heden. De opmarsch der volken van Indië langs den weg naar de vrijheid is onstuit baar en niet te verhinderen door de onbesten dige houding van Engeland. (DN3.). LOONSVERHOOGING IN FINLAND. De Finsche regeering heeft op grond van de machtigingswet gelaèt. dat van 1 Oct. af. de loonen en salarissen voor staatsambtenaren, employés in het particuliere bedrijfsleven en in het algemeen alle werknemers, met uitzondering van de landarbeiders met 60% worden verhoogd, vergeleken met het peil van 1939. Tegelijkertijd worden richtlijnen bekend gemaakt voor de toekomstige salarisregeling, waarbij de loonen telkens met 4/10 van den index der berekende kosten voor levensonderhoud verhoogd worden. van hedenavond 19.17 uur tot morgenochtend 7.43 uur De maan ging beden onder te 15.22 uur en komt kort na middernacht op: het Is vandaag Laatste Kwartier. internationale Roode Kruis in Zwitserland. Deze grepen. ERNSTIG ONGEVAL BIJ SCHILDERSWEEK. In het Canisiusziekenhuis te Nijmegen werden gisterochtend twee in Nijmegen woonachtige schilders binnengebracht, nml. de 38-jarlge Ver- berk en de even oude Peters. Met twee collega's waren zijn in Lienden bezig met verfwerk aan een brug. Toen zij een steiger wflden laten zak ken, brak er een touw. Hun kameraden konden zich tijdig aan de brug vastgrijpen, doch Ver berk en Peters maakten een val van 15 meter* Beiden kregeh zware inwendige kneuzingen. De schilder Verberk is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden, terwijl de toestand van Peters zeer zorgwekkend is. VOETGANGER OVERREDEN EN GEDOOD. Te Rotterdam is in de Pijperstraat de 81- jarige J. A. van Werkhoven, wonende in de Fabrieksstraat aldaar, door een auto aange reden en zóó zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis is overleden. De oude man wilde de straat oversteken en had het midden bereikt, toen een vrachtauto naderde. Werk hoven bleef midden op straat staan, maar toen de bestuurder achter hem langs wilde rijden, liep hij terug en werd door het voertuig ge- OOK NIEUWE MAANDBONNEN AANGEWEZEN. Voor de volgende week zijn de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, melk, aard appelen. tabak en sigaretten verkrijgbaar ge steld op de bonnen 51, terwijl taptemelk ge leverd zal worden op de bonnen 1-57 en 2-57. In het komende tijdvak tot 31 October zijn geldig verklaard: bon 402 voor suiker, bon 403 voor jam, bon 404 voor 125 gram peulvruchten, bon 405 voor 125 gram havermout, bon 406 voor gort, bon 407 voor vermicelli of maizëna, de bonnen 397. 398 en 399 voor kaas. de bonnen 408, 409, 410 en 411 voor bloem, de bonnen 4-57 en 4-58 reserve voor rijst, de bonnen 51 en 52 voor chocolade, de bonnen 53 en 54 voor suikerwerken en tenslotte voor een periode van acht weken bon 400 voor koffiesurogaat. De zeepbonnen 370 en 371, m-zeep en m-tollet zeep zijn verlengd tot 31 October. In verband met het vorenstaande, wordt nog het volgende medegedeeld: Voor het tijdvak van 4 tot en met 31 October zijn ter verkrijging van havermout en peul vruchen twee bonnen, namelijk ..algemeen 404" en ..algemeen 405", aangewezen. Bon „alge meen 404" geeft recht op het koopen van 125 gram peulvruchten en bon „algemeen 405" op het koopen van 125 gram havermout. Men kan derhalve ditmaal niet kiezen tusschen 250 gram peulvruchten en 250 gram havermout, doch men kan van beide artikelen de helft verkrijgen. Voorts kan men. zooals bekend, voortaan op de jambon in plaats van 500 gr. jam en derge lijke artikelen, ook 300 gr. gestampte muisjes of andere voornamelijk uit suiker bestaande boter hamstrooisels koopen De term „voornamelijk uit suiker bestaande boterhamstrooisels" komt in de plaats van de oorspronkelijk gebezigde uitdrukking vruchtenhagelslag, aangezien ge bleken is dat het woord „hagelslag" een gede poneerd handelsmerk is. Op de voor vermicelli aangewezen bon „alge meen 407" is thans, behalve vermicelli en aan verwante artikelen, ook weer maïzena, sago. aardappelmeel en puddingpoeder verkrijgbaar. Puddingpoeders zullen in den vervolge zonder suiker worden vervaardigd. Het is echter moge lijk dat nog puddingpoeder, vervaardigd met suiker, voorradig is. Deze voorraden zullen mo gen worden uitverkocht, doch aanspraak op levering daarvan kan niet worden gemaakt. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat bon „algemeen 400" aangewezen ter ver krijging van koffiesurrogaat ditmaal weer voor een tijdvak van acht wekén. derhalve tot en met 28 November 1942, is aangewezen. Gisteren heeft de leider van de Natlonaal- Socialistische Beweging der Nederlanden een bezoek aan Amsterdam gebracht. Mussert, die vergezeld werd door zijn adjudant mr. dr. Kessler. werd aan de grens der gemeente ont vangen door zijn gemachtigde in Noord-Hol land, den heer J. W. de •Ruiter. De tocht ging daarna allereerst naar het Kriegslazarett, waar naast de Duitsche gewonden ook een aantal Nederlanders verpleegd wordt. Met ieder van de Nederlandsche mannen onderhield Mussert zich eenige oogenblikken over hun frontinzet en hun herstel, om daarna in het Duitsch een korte toespraak te houden. „Gij wilt," aldus Mussert, „samen het groot- Germaansche land, ja geheel Europa bescher men. Het is het tragische lot. maar ook het heldenlot van het Düitsche volk, dat het eigen lijk voor 90% allen arbeid daarvoor moet doen. Ik hoop. dat eens honderdduizenden Nederlan ders mee aan de grenzen van Europa zullen staan. Het Nederlandsche volk verstaat dit nog niet. maar zal het toch eens begrijpen." Het verdere deel van Musserts bezoek aan de hoofdstad was gewijd aan een inspectie van den kring Amsterdam-Zuid. Een tweetal groeps- steunpunten werd bezichtigd, waarna per auto naar het Concertgebouw werd gereden. Daar hadden zich intusschen eenige duizenden wer kers uit den kring verzameld. In het gevolg van den leider bevonden zich nu ook de secretaris generaal der N.SB., C. J. Huygen en de orga nisatieleider M. Kardoes. De leider inspecteerde de voor het gebouw opgestelde eereformaties van W.A., SB. en Jeugdstorm en werd bij zijn binnenkomst in liet gebouw aan de groepsleiders van den kring voorgesteld Een korte herdenking van veertien leden van den kring, die in den strijd tegen het bolsjewisme zijn gevallen, ging vooraf aan de rede van den leider, waarin deze. na een terug blik op de voorbij gegane jaren, richtlijnen gaf voor den verderen strijd. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het volkslied. Ten slotte sprak de leider nog een kort woord In een besloten bijeenkomst van de functio narissen. UNIVERSITAIRE STUDIE MET LAGERE SCHOOLOPLEIDING. Het is nog niet lang geleden, dat de toekomst mogelijkheden voor onze jeugd zoo goed als geheel afhankelijk waren van de flnancieele positie der ouders. Dat was de tijd. waarin onze universiteiten en hoogescholen voor het over- grootste deel werden bezocht door jongelui, die uit een paar bevoorrechte kringen voortkwa men: op deze wijze hadden dezqr kringen in wezen het alleenrecht voor de bezetting van die leidende posities, waarvoor een academische op leiding noodzakelijk is. En dat zijn er heel wat, zoowel in de bestuursorganen als in handel en industrie. Een Staats- en particulier beurzensysteem moest er tezelfdertijd voor zorgen, dat de hooggeroemde gelijkheid van rechten tenminste uiterlijk bewaard bleef. Practisch veranderde hierdoor echter maar heel weinig. Thans valt een kentering waar te nemen. Het Langemarck-Studium heeft zijn leergan gen voor onze Nederlandsche jeugd opengesteld. Elke flinke, jonge kerel van 16 tot pl.m. 22 jaar. die meent, tot verdere vakschoolstudie of zelfs tot universitaire studie in staat te zijn. doch die deze studie uit eigen middelen niet kan be kostigen. krygt door het Langemarck-Studium de kans. een dergelijke opleiding te volgen. Bij de toelating spelen alleen de prestaties, die hij in staat is te leveren, een rol. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men zich wenden tot het Langemarck-Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. L. A. J. WATERREUS t Te 's-Gravenhage Is in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer L. A. J. Waterreus, een bekende figuur in de bakkerswereld. De heer Waterreus was directeur van de N. V. Broodfabriek Paul C. Kalser. aan welk bedrijf hij meer dan 25. jaar verbonden is geweest, en was voorté lid van de technische commissie voor de bakkerij van de meelcentrale. BEJAARD LANDBOUWER WERD OPGELICHT. Door speudo politiemannen. Terzake oplichting waren H. R. uit Alblasser- dam en J. W. v.d. V. uit Rotterdam elk tot twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eerstgenoem de had van den 77-Jarlgen landbouwer te Oud- Alblas ruim f. 800 ontvangen om gouden pondjes te koopen. die na levering echter valsch bleken te zijn. terwijl vervolgens R. naar Rotterdam was gegaan, waar hy v.d. V. en zekeren P. van S. het plan aan de hand had gedaanden landbouwer verder nog op te lichten, door zich voor te doen als politiemannen, die het goud ln beslag kwa men nemen. Op deze wyze werd den landbouwer ongeveer f. 30.000 afhandig gemaakt, waarvan na de arrestatie van het drietal, slechts ruim f. 10.000 nog aanwezig bleek te zijn. In hooger beroep van het vonnis der rechtbank te Dor drecht vorderde de proc.-generaal bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft ten aanzien van v.d. V. dienovereenkomstig beslist, doch voor R. het vonnis veranderd ln een Jaar en zes maanden ge vangenisstraf. IIAAGSCHE GERCHTSIIOF. Er was ruzie geweest aan den groentenwagen ln Leiden, en mej, E. S. S. L, had het daarbij met een buurvrouw te kwaad gekregen. Ze was gelagen met een schoen, zoo vertelde zij aan het Haagsche Hof, om te rechtvaardigen dat zij ook had geslagen. Daarvoor had de politierechter f. 15 boete subs 15 dagen hechtenis opgelegd, doch gezien de gebeurtenissen, wilde de proc.-generaal die boete tot f. 5 verlagen. Het hof heeft thans f. 5 subs 5 dagen opgelegd. Van Iemand had C. A. J. v.d. V. te Sassenhelm gehoord, dat een groentenman' zoo hard benzine noodlg had. Als distributieambtenaar had v.d. V. zich toen enkele benzinebonnen toegeëigend, voor welk feit hij tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld en waarvan In hooger beroep bevestiging werd ge- elscht. Het hof heeft thans een maand gevange nisstraf opgelegd. BIJ het winkelen te Lelden had de hulsvrouw C. de J. uit Wassenaar kans gezien zich onrechtmatig te verrijken met kousen, hand schoenen. sokken en onderkleeding. Voor deze diefstallen had zij van den politierechter een maand gevangenisstraf gekregen, van welk voi>- nls ln hooger beroep bevestiging werd geeischt. Het hof heeft verdachte thans veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Van het terrein ach ter „Zomerzorg" te Lelden had een Jongen enkele malen konijnen gestolen, en een familielid van' den dader, de hulsvrouw A. de G. zou van hem toen konijnen hebben gekocht, hoewel zij zou hebben geweten dat de dieren gestolen waren. De politierechter veroordeelde wegens heling tot 14 dagen gevangenisstraf. De verdachte ontkende ooit konijnen te hebben gekocht van den Jongen en de proc.-generaal stelde voor een nader onder zoek te gelasten. Het hof heeft de verdachte thans van het ten laste gelegde vrijgesproken. DE NIEUWE VOORSCHRIFTEN TOEGELICHT Gelijk gisteren is gemeld is in de staatscourant van 30 September een besluit afgekondigd in zake den handel in effecten. Op enkele punten brengt dit een belangrijke verandering in het systeem, dat tot dusverre op dit gebied werd ge volgd. In artikel 1 wordt in het eerste lid gezegd, dat koop en verkoop alsmede ruiling van aan- deelen, van depotfractiebewijzen en van parti- cipatlebewijzen, anders dan door tusschenkomst van een lid van de vereeniging voor den effec tenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) of van een lid van de vakgroep makelaars in effecten is verboden. Hierin ligt een niet onbelangrijke verruiming opgesloten van het arbeidsterrein van de leden van de bedrijfsgroep effectenhandel of van de vakgroep makelaars. Door deze be paling is het onmogelijk geworden, dat trans acties in effecten, welke vroeger zelfstandig plaats hadden, dus zonder de tusschenkomst van een lid van de genoemde groepen, ook in de toe komst zonder hun tusschenkomst kunnen ge schieden. Dit slaat o.m. op de incourante fond sen. al werden deze grootendeels verhandeld vla de enkele huizen, die zich gespecialiseerd had den, op den handel in deze fondsen. Ook buiten deze groepen om kwamen echter belangrijke transacties tot stand, zonder dat hierin een lid van de bedrijfsgroep of vakgroep zijn mede werking verleende. Als voorbeeld hiervan kunnen wy noemen het koopen van pandbrieven door pensioenfondsen of andere instellingen recht streeks bij de hypotheekbanken. Door het thans uitgevaardigde besluit is dit in de toekomst on mogelijk geworden. Voor dergelijke transacties zal men in de toekomst de bemiddeling moeten inroepen van een commissionnalr, makelaar of bankier, die dan over dergelijke transacties de gebruikelijke provisie kan berekenen. Men kan hierin dus een uitbreiding zien van het arbeids terrein van genoemde instanties, die haar niet onwelkom zal zijn, nu zij door andere maat regelen, zooals door de jongste verordening t.a.v. de speculatie, misschien een beperking zullen ondervinden in haar werkzaamheden. Het be langrijke in lid 1 is dus, dat alle fondsen hier onder vallen en niet alleen de officieel genoteer de effecten. De officieel genoteerde fondsen worden in lid 2 van artikel 1 genoemd. Dit lid bepaalt, dat dergelijke fondsen slechts verhandeld mogen worden op de offlcieele beurzen, voor den geld- en fondsenhandel bestemd, bedoeld in artikel 1 der beurswet 1914. Dé handel hierin is dus beperkt tot Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In die centra moet de handel in de officieel genoteerde fondsen geconcentreerd worden. Deze bepaling sluit dus den clande- stienen of zwarten handel buiten de beurs om, uit, waartegen in artikel 2 krasse maatregelen zijn aangekondigd. nL gevangenisstraf van ten hoogste vijf Jaren en een geldboete tot een on beperkt bedrag of een van deze straffen. De geldboete bedraagt minstens anderhalf maal. in geval van poging ten minste de helft van de waarde, welke het waardepapier, waarop het strafbare feit betrekking heeft, ten tijde van het begaan van het strafbare feit heeft gehad. Hy. die door schuld in strijd handelt met het bepaalde in artikel 1, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste honderdduizend gul den. Door het toepassen van zeer zware straf fen tracht men dus den zwarten handel in effec ten tegen te gaan. Men wenscht dus den handel in effecten uitsluitend te concentreeren op de officieel daartoe aangewezen plaatsen en dezen te doen plaats hebben door de erkende vak lieden. Een afwijking hiervan is mogelijk, zooals blijkt uit lid 3 van artikel 1. Dit lid staat de compensatietransacties toe, zooals die tot dus verre bij de afzonderlijke instellingen plaats hadden, zoodat het in elkaar sluiten van koop en verkooporders toegestaan blijft. Koop- en verkooporders, die de leden van de bedrijfsgroep of vakgroep in hetzelfde fonds voor niet-leden hebben uit te voeren, mogen zij compenseeren. mits tegen koersen, welke gelijk zijn aan of liggen tusschen de genoteerde koer sen van den dag, waarop de compensatie plaats vindt. In artikel 1 (1) wordt uitdrukkelijk gespro ken van koop en verkoop, alsmede ruiling van fondsen. Een gewone overdracht b.v. tusschen familieleden blijft dus geoorloofd zonder tus schenkomst van de leden van de bedrijfsgroep en vakgroep, evenals het verkrijgen van aan- deelen uit een erfenis of een schenking. CENTRALE CONTROLEDIENST. Met ingang van gisteren is de naam Centrale Crisis-Controledienst (C.C.CD.) gewijzigd in: Centrale Controledienst (C.CX).). Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis tegen de door het Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied op 5 September veroordeelde Franciscus Adolf Kolder, Klaas den Braven, Gerard Schuurmann en Leendert Roodenburg is heden met den kogel voltrokken, daar de RUkscommissa- ris geen gebruik had gemaakt van zUn recht van gratie. De genoemden hadden communistische actie gevoerd en getracht de Nederland sche bevolking tegen de bezettingsmacht op te ruien. ZILVEREN JUBILEUM MEJ. B. J. HAKVOORT Onder talrijke biyken van belangstelling heeft gisteren mej. B. J. Hakvoort, chef-telefoniste aan het telefoonkantoor alhier, haar zilveren jubileum in dienst van het P.T.T.-bedryf ge vierd. Zoowel uit haar vroegere standplaats Am sterdam als uit haar tegenwoordigen werkkring tmocht zy vele gelukwenschen, waaronder in den vorm van bloemstukken en fruitmandjes, in ontvangst nemen, terwyi een viertal telefonisten uit Amsterdam persooniyk de gelukwenschen van haar oud-collega's zoomede een zilveren desserteouvert kwam aanbieden. Het personeel van het kantoor Lelden schonkgezamenlykeen pianobankje, terwyi de directeur van het P.T.T.- kantoor alhier, de heer Hartgerink, eveneens zyn opwachting kwam maken en daarby de waardeering van het P.T.T.-bedryf voor den toegewyden arbeid der jubllaresse vertolkte. LAATSTE RONDLEIDING LAKENHAL. De zomertentoonstelling „Leidsche Poorten en Wallen", welke dezen zomer in het Stedelyk Museum „De Lakenhal" met zooveel succes ge houden werd, zal Zondagmiddag 4 October, na ruim 6000 bezoekers getrokken te hebben, ge sloten worden. Dien middag zal het museum en de tentoonstelling kosteloos toegankeiyk zyn. Zaterdagmiddag 3 October zal om 3 uur de laat ste rondleiding onder deskundige leiding plaats vinden. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschryvingen: J. W. J. van der Wey- den, Vinkenlaan 5, Noordwyk, timmer- en met selbedrijf. Eigenaar: J. W. J. van der Weyden, Noordwyk-Binnen, Chr. Kooloos, melkhandel en levensmiddelen - bedrijf (B. P.), Hooge Morschweg 78, Oegstgeest. Vennooten: A. H. J. Kooloos, H. L. Kooloos en C. H. Kooloos, Oegstgeest. wyziglngen: Bouw- en Woningbureau Proper. Nassaulaan 13, Oegstgeest. De zaak is dd. 1 Sept. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma o/d. naam: Bouw- en Woningbureau Proper (BP.). Vennooten: G. W. Proper en B. J. Proper, Oegstgeest. L. de Vries, Haarlemmerstraat 21, Leiden, handel in hulshoudeiyke artikelen. Deze zaak is met Ingang van 1 October 1942 opgenomen in de zaak M. Blitz en Co., en wordt onder dezen naam verder gedreven aan het adres: Haar lemmerstraat 163. Leiden. P, van der Luyt. Trompstraat 1. Noordwyk a. Zee, rietmeubelmakery en mandenmakery. Uit tredend eigenaar: P. van der Luyt. Noordwyk, dd. 1 Oct. 1942. A. J. v. d. Berg, Schoolstraat 76, Noordwyk a. Zee, vrachtryder. Uittredend eigenaar: A. J. v. d. Berg. dd. 1 Oct.. 1942. N.V. Bloembollenbedryf voorheen E. Kruyff, Kerklaan 29, Sassenhelm. De N.V. is met In gang van 1 Jan. 1942 in liquidatie getreden. Li- quldateurs: H. G. C. Vlasveld en G. Vlasveld, Sassenhelm. Het bedrijf wordt voortgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Bloembollenbedryf v/h. E. Kruyff (BP.). Ven nooten: H. G. C. Vlasveld (H.V.) en G. Vlas veld C Kooloos, Hooge Morschweg 78, Oegstgeest. melkhandel en kruidenier. De zaak is dd. 1 Oct. 1942 overgedragen aan de vennootschap onder firma: Chr. Kooloos Melkhandel en Levensmid- delenbedrijf. De Wethouder van Fabricage, de beer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur to houden. De heer W. Bavelaar alhier is erkend als belastingconsulent van het Ned. Verbond van Accountants en Belastingconsulenten. JUBILEUM ROQSJE KÖHLER. Woensdagavond a.s. zullen „de Hahge-Spelere" alhier een opvoering geven van „Het achtste Gebod" bewerkt naar „Meineed" van L, Anzen- grUber. Dit zal een feestvoorstelling zyn, daar Roosje Köhler haar 40-Jarlg plankenjubileum herdenkt. Verdere medespelenden zijn Charles Braaken- siek, Tonny Stevens, Annie Martens, Nelly Gys- w(]t, Plm Meyer, Bram Boelé, Frpnz Berger e.a. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bh: Wolters, Groningen: „Insullnde", deel L: Pro ducten van Ned. Indië, door K. v. d. Veer. Kosmos. Amsterdam: „Zelf Wasschen", door W. J. G. Hoffman, serie Weten en Kunnen. Arbeiderspers, Amsterdam: .Pleter Maritsstraat 7", roman van een volksschool, door P. Begeer. Ten Have, Amsterdam: „Drie en dertig Jaren op Java", door Dr. C. W. Wormser. Deel I: In de rechterlijke macht. Deel II: In de bergen. „Getuigen van Christus". 10-deellge serie korte levensschetsen: Bonlfaclus, Franciscus van Asslsl, Calvyn. Willem van Oranje, Joost v. d. Vondel, Pascal, Fr. v. Bodelschwlng, Heldring, Adrlanl, Roesslngh. Voor Jongeren: „Het bloedkoralen halssnoer". Verhaal uit den Geuzentijd, door Dr. J. C. v. d. Does. „Klaas ln Amsterdam", door G. Ingwersen. Slechts f.20 per week bedroegen de inkom sten van een gezin met zeven gezonde kinderen beneden de elf jaar. Ledikantjes en beddegoed konden niet worden aangeschaft, zoodat drie en vier kinderen te zamen in een bed sliepen. (Dit is nog niet eens het sterkste staaltje, dat aan gehaald kan worden). Met geld van de Winterhulp kon hierin ver betering gebracht worden. Winterhulp moet dit geld weer op haar eigen beurt ontvangen van onze eigen volksgenooten. Bedenk dit, afc u straks weer gevraagd wordt te offeren. Win terhulp vraagt niet uw vestzakje, doch uw haifc

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1