DIE GROSZE LIEBE I LEID5CH DAGBLAD Woensdag 30 September 1942, „KLEINTJES" LAATSTE BERICHTEN Binnenland Duifsche- en Nederlandsche taalcursussen Naar beperking van hef $nlal onderwijzers Vorderingen in Kaukasus en Stalingrad Duitsch Weermachtsbericht De verkoop van rijwielen Ifaliaansch Weermachtsbericht Buitenland Een historische datum UIT HE OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVINGEN Officieeie mededeelingen Verwacht Vrijdag a.s. DE NIEUWSTE „ZARAH LEANDER» FILM Bespreekt tijdig Uwe plaatsen aan de Cassa van hel TRIANON-THEATER net Meisje 2e MEISJE TE HEER PONTSCHOOL - STEENSCHUUR 3 - TELF. 21219 201 geslaagden in het cursusjaar Sept. 1941-'42 Onder het motto: „Men begrijpt een volk pas, wanneer men zijn taal verstaat", organiseert de Nederlandsch-Duitsche Cultuurgemeenschap In haar nieuwe tehuis aan het Buitenhof 21 in Den Haag Nederlandsche taalcursussen voor Duitschers en Duitsche taalcursussen voor Ne derlanders. De cursussen staan onder leiding van dr. Hildegard Emmel en worden gegeven zoowel voor beginners als voor gevorderden. Het begin van de cursussen wordt met het oog op den grooten toeloop uitgesteld tot 15 October. Op verlangen worden speciale cursussen gegeven ter inleiding in de vaktaal van zekere beroepsgroepen, terwijl arbeidsgemeenschappen worden gevormd, die zich bezig houden met de lectuur van moderne en klassieke litteratuur. Het aantal deelnemers aan lederen cursus zal zeer beperkt zijn. ten einde snelle vorderingen mogelijk te maken. De organisatie van soortgelijke cursussen in alle andere arbeidskringen der Nederlandsch- Duitsche cultuurgemeenschap is in voorberei ding. Nadere mededeelingen vindt men in het prospectus, dat verkrijgbaar is bij het secreta riaat van de Nederlandsch-Duitsche Cultuur gemeenschap, Buitenhof 21. Den Haag. telefoon 554807. Aanmelding voor de taalcursussen even eens bü het secretariaat, dagelijks van 5 tot 7 uur, tot 10 October verlengd, gezien de groote belangstelling. OPHEFFING VAN VIER KWEEKSCHOLEN, WAARONDER DE CHR. KWEEKSCHOOL TE LEIDEN. In de staatscourant van 12 Augustus j.l. is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming gepubliceerd, waardoor der tien bijzondere kweekscnolen niet meer voor rijksbijdrage in aanmerking komen. Te bevoeg- der plaatse heeft het A.NP. een en ander ver nomen omtrent de bedoelingen van dit besluit en aangaande eenige wijzigingen, welke voorts nog in de opleiding onzer onderwijzers bij ge bracht of aanstaande zijn. De rechtstreeksche bedoeling van boven aangehaald besluit is om te komen tot een beperking van het getal onderwijzers. Het betreft hier een,ingrijpenden maatregel, al zijn niet alle kweekscholen, welke onder het besluit \ielen, met één slag verdwenen. Van deze dertien scholen zijn er negen doorgegaan zondep rijkssubsidie, maar in het algemeen zonder eerste klasse, zoodat hier alleen den huidigen leerlingon gelegen heid gegeven wordt, hun studie te vol tooien. Definitief opgeheven zijn de R.K. Kweekschool vqor onderwijzeressen te Maastricht, Groot* Gracht 74. de Da-Costa- kweekschool .te Haarlem, de Chr. Kweek school te Leiden en de Chr. Kweekschool te Sneek. De leeraren van alle dertien kweekscholen zijn in het genot gesteld vari wachtgeld. Dit wordt echter niet uitbeaald gedurenden den tijd. waarop zij aan een niet gesubsidieerde bijzondere kweekschool verbonden zijn. Wel vereischt het successievelijk ingevoerd wordende achtste leerjaar natuurlijk een groo- ter getal leerkrachten, doch dit kan worden opgevangen gezien het groote surplus, dat ver moedelijk aanmerkelijk meer dan 5000 bedraagt. Bij de berekening hiervan is mede rekening gehouden met velen, die weliswaar een anderen werkkring hebben gevonden, doch gaarne een betrekking bij het onderwijs zouden accepteeren. Bij de rijkskweekscholen zal met 1 September 1943 een nieuw algemeen leerplan worden in gevoerd. waarin meer aandacht zal worden be steed aan de lichamelijke oefening en het zang onderwijs. Wat het eerste punt betreft, wordt nu reeds in de nieuwe richting gewerkt. Voor wat het tweede punt aangaat, is een commissie benoemd, onder voorzitterschap van den hoofd inspecteur voor het lager onderwijs. P van Nes. welke zich zal belasten met de samenstelling van een leerplan voor het zangonderwijs. Ook in het teckenonderwijs zal verandering komen. De tot heden toegepaste methode voldoet niet in alle opzichten. De kweekscholen hebben dit jaar geen eind examens afgenomen in verband met de vorming van een vierde klasse, die met dezen cursus aan de bestaande drie klassen is toegevoegd Door dit vierklassensysteem heeft men bereikt, dat de leerstof beter verdeeld en meer uitgesponnen kan worden, terwijl de practische opleiding op breedere basis kon worden gebracht- De secretaris-generaal heeft aan de kweek scholen geschreven, dat wat de leerstof der ver schillende vakken betreft, hij er op meent te kunnen vertrouwen, dat aan de problemen van het heden voldoende aandacht zal worden be steed. Met name heeft hij er op aangedrongen, dat bij ple kennis der natuur de algemeene be- Duitschland Strijdt voor Europa Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het .Noordwestelijk deel van den Kaukasus en ten Zuiden van den Terek zijn Duitsche en verbonden troepen in harde aanvalsgevechten verder opgerukt. In Stalingrad werden nieuwe sectoren van het Noordelijk stadsdeel bestormd. Bij vergeefsche ontlastingsaanvallen verloor de vijand 34 tanks. Aan het front aan den Don hebben Duitsche en Italiaansche troepen verscheidene pogingen van de bolsjewieken om over te steken, afge slagen. Hongaarsche troepen wierpen een vijan delijke groep strijdkrachten in tegenaanval terug In den Noordelijken sector hebben eigen aan- valsacties ondanks taaien vijandelijken tegen stand geleid tot successen. Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen en Kroatische ge vechtsvliegers hebben daarbij den sovjets zware verhezen toegebracht. Archangelsk is in den afgeloopen nacht op nieuw gebombardeerd. Uitgebreide branden lie ten het goede effect van dezen aanval zien. In den tijd van 15 tot 28 September werden 816 sovjetvliegtuigen in luchtgevechten, 131 door afweergeschut van het luchtwapen en 22 door formaties van het leger neergeschoten, 4 werden buitgemaakt, 17 op den grond vernield, zoodat de totaalverliezen 990 vliegtuigen bedroegen. In dienzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 77 eigen vliegtuigen verloren. In den afgeloopen nacht zijn Britsche bom menwerpers in geringen getale naai* het gebied van de Oostzee gevlogen. Twee vliegtuigen wer den neergeschoten. Duitsche gevechtstoestellen hebben met succes overdag aanvallen in scheervlucht ondernomen op militaire doelen in verschillende plaatsen in Zuid en Zuidoost Engeland. ginselen der menschelijke rassenleer ter sprake zullen komen, terwijl bij de geschiedenis en de aardrijkskunde de plaats van Nederland in Europa en de verhoudmg van ons land tot het Duitsche volk en het Duitsche rijk sterk de aan dacht verdienen. Bij de geschiedenis ware ook op de Germanen en hun kuituur nader in te gaan. Het gaat naar de meening van den secretaris-generaal niet aan. de aanstaande onderwijzers onzer jeugd van deze in de toe komst zoo belangrijke onderwerpen onkundig te houden. OP DE IN OMLOOP ZIJNDE BONNEN WEDER TOEGELATEN. Zooals bekend is in den loop van de vorige maand een verbod uitgevaardigd van het ver- koopen of anderzins afleveren van rijwielen aan het publiek door den kleinhandel, zoodat het in de laatste weken niet mogelijk was, ook wanneer men in het bezit was van een distributiebon, om zich een rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken in overleg met het rijksbureau voor de metalen ver werkende industrie, aan de burgemeesters mede gedeeld. dat dit verbod tot het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen voor klein handelaren met ingang van 1 October a.s. is op geheven. met dien verstande echter, dat nieuwe bonnen voorloopig niet zullen worden uitgereikt. Van den lsten October af kunnen de rijwiel handelaren derhalve weer rijwlelbestel- en af leveringsbonnen in ontvangst nemen en daarop hetzij uit voorraad, hetzij na het betrekken door bestelling per bestelbon van fabrikant of gros sier, toerrijwielen aan het publiek afleveren. Belangrijk zoowel voor handelaar ^n afnemer is vooral ook, dat de geldigheidsduur zoowel van bestel- als van afleveringsbonnen, voorzoover daarop een in Augustus 1942 vallende datum is vermeld, is verlengd tot 31 October 1942. Rijwielverkoop en -koop is dus nu weer toege staan doch alleen op de thans nog in omloop zijnde geldige bonnen. MOORD TE RUINEN? Tijdens een brand, die Maandagavond woedde in de boerderij van den heer A. Dekker te Rui nen (Dr.). waarbij alles een prooi der vlammen werd, is ook de heer Dekker in de vlammen omgekomen. Achteraf rees het vermoeden van moord. Na een uitvoerig onderzoek is thans aan gehouden de 20-jarige boerenknecht J. C. uit Zuidwolde. Hij is naar Hoogeveen overgebracht, evenals het lijk. wa; rop dr R van Dam de sectie heeft verricht. GASGENERATORANTHRACIET EN BAGGERTURF. Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October geven de met de woorden „gene- ratoranthraaciet tiende periode,, gemerkte bon nen elk recht op het koopen van eeen hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden „generatorturf tiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks bagger- turf. Het Italiaansche weermachtberlcht van heden luidt als volgt: „Geen enkele opmerkelijke gebeurtenis aan het Egyptische front. Duitsche jagers hebben zes vijandelijke machines neergeschoten tijdens luchtgevechten, een zevende toestel werd neer geschoten door het luchtafweergeschut van Tobroek. Een vijandelijke aanval op Porto Em- pedocle en een naburig plaatsje 'eischte zestien dooden en dertien gewonden onder de bevolking en bracht schade toe aan enkele huizen. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op La Canea en op de baai van Soeda op Kreta. Er wordt geen schade gemeld. Vier jaar geleden, op 30 September 1938, werd te München de Duitsch-Engelsche vredesver- klaring gëteekend, waarop zoo groote verwach tingen voor het behoud van den vrede en voor internationale samenwerking werden gebouwd aldus het A.NP. Enkele dagen te voren had de Führer het Duitsche volk en de geheele wereld in een rede kond gedaan, dat Duitschland voor den vrede van Europa het mogelijke had gedaan. Hij wees op den nood en de onderdrukking der Sudeten- Duitschers, bracht het Tsjechische schrikbe wind der laatste weken in herinnering, somde de honderden slachtoffers op en verklaarde ten slotte, dat nu het punt was: bereikt, waarop het spel uit moest zijn. Hij gaf een uiteenzetting van zijn onderhandelingen met den Britschen premier en behandelde den inhoud van het Duitsche memorandum, waarin slechts werd ge- eischt, wat Benesj onder nadrukkelijke inter nationale garantie had beloofd. Waarschuwende zeide Hitier, dat het Duitsche volk van thans niet me.er dat van 1919 was. Het menschdom had in spanning geluisterd. Met iqjjehouden adem wachtte men af, wat de tegenspelers zouden doen. Den 28sten dienden zoowel de Engelsch^als de Fransche regeering pieuwe voorstellen tot oplossing van de Tsjecho- Slowaaksche crisis in. Chamberlain bood op nieuw aan voor een bespreking naar Duitsch land to gaan. Zoodra bekend werd, dat ook Daladier en Mussolini zich naar München zou den begeven, ging er een zucht van verlichting op. De ergste bedreiging scheen bezworen, men durfde weer te hopen. De 29ste September werd een historische datum, een mijlpaal zelfs, zoo dacht men toen. 's Middags begonnen de besprekingen in de Beiersche hoofdstad en zij duurden tot diep in den nacht. Eindelijk werd bekend gemaakt, dat een overeenkomst was tot stand gekomen, waarbij werd bepaald, dat de ontruiming van het Sudetengebied 1 October zou beginnen en den lOen voltooid moest zijn. In een aanhangsel garandeerden Engeland en Frankrijk het over blijfsel van Tsjecho-Slowakije. Duitschland en Italië verklaarden zich hiertoe eveneens be reid, zoodra de kwestie der Poolsche en Hon gaarsche minderheden eveneens geregeld was. Het gevaar was inderdaad geweken. Toen den volgenden ochtend, na een bespre king tusschen Hitler en Chamberlain, nog een gemeenschappelijke Engelsch-Duitsche verkla ring werd gepubliceerd, waarin de beide staats lieden betuigden, dat de aangelegenheid der Duitsch-Engelsche betrekkingen van de groot st* beteekenis voor Europa was en dat alle eventueele kwesties en oorzaken van meenings- verschillen ter beveiliging van den vrede door besprekingen uit den weg zouden worden ge ruimd, meende het mënschdom, dat een nieuwe periode van geluk was aangebroken. Aan de woelingen was een einde gekomen, het oorlogs gevaar was verdwenen. Hooggespannen waren de verwachtingen voor de komende periode. Eindelijk had het Duitsche standpunt erkenning gevonden bij de vroegere vijanden, eindelijk was tegemoetgekomen aan billijke, bescheiden Duitsche wenschen. en nu zou het Europa beter gaan. Spoedig kwam de wreede ontnuchtering. De Engelsche oorlogskliek voelde zich gedupeerd en bedrogen in haar verwachtingen omtrent een spoedig conflict, waaraan het noodige te ver dienen viel. Steeds talrijker wei-den de berich ten, waaruit bleek, dat slechts een deel 'der Engelsche openbare meening zich vereenzelvig de met het optreden van den Britschen eersten minister te München. Men schermde met ge weten, Britschen trots en dergelijke frazen om het volk zand in de oogen te strooien. Het was vooral de groep van Churchill, die zich verzette tegen uitvoering der overeenkomst van 30 Sep tember. Zoo barstte dan tenslotte toch de oorlog uit. De Nederlandsche Volksdlenst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk. sluit u aan als Ud- KATWIJK AAN ZEE SO-Jarlg bestaan der Ilcrv. Scliuol I -r- Dc Oranjezaal van het Jeugdhuis was ter herdenking v?«n dit Jubileum geheel met belangstellende ouders bezet. Ds. P. Pras heette allen hartelijk welkom en las lilt de notulen van den kerkeraad van 1890 betreffende het ontstaan van de school voor. De heer G. v.d. Waa uit Dedems- vaart werd tot hoofd benoemd. De bouwkosten van school en woning bedroegen f. 20000, waar voor een 3 7o leening was uitgeschreven. De plan nen der school waren ontworpen door den heer L. A. van Mels; aannemer was de heer J, A de Best. Den 31 Augustus 1892 had de plechtige opening van de Herv. School I plaats. De voor vechter voor deze school, ds. van Eltèn, heeft dat niet meer mogen beleven. Door ds. Plug had de inwijding plaats. Onder leiding van den heer D. Goedhart zon gen de kinderen der hoogste klasse eenlgo liede ren; uit elke klas declameerde een leerling der school een stukje proza of poëzie. Vervolgens hield dé heer Goedhart een referaat over „Blijd schap". Het oud-schoolhoofd, de heer C. v.d. Rhee, dankte het schoolbestuur en ds. Pras en wees er op. dat hij 40 Jaar van zijn leven aan de Herv. School I gegeven heeft. Spr. gaf o.a. een karakter, schets van de schoolhoofden, vóór hem. wijlen de heeren G. v.d. Waa en W. v.d. Akker. De heer C. Kwakernaak gaf een refpraat over ..Domheid". Tenslotte werden nog schoolfoto's op het witte doek vertoond, die de heer A. Haas noot 15 Jaar geleden genomen had. toegelicht door den heer D. Wljbenga. Ds. Pras dankte nog den heer C. v.d. Rhee en mej. A. N.. de Voogd voor he_tgc-en zij voor de school gedaan hadden. De heer D. Goedhart eindigde met dankgebed. RIJNSBURG De heer G. van Delft overleden Hedennacht ls op 62-jarlgen leeftfjd plotseling overleden de heer G. van Delft, oud-gemeente- raadslld alhier. De overledene bekleedde gerulmen tUfl de functies van secretaris van de vellingsver- eenlglng Flora", en secretaris van dc Boerenleen bank, evenals verscheidene functies bij dc Gcref. Kerk. S.\£SE\HEIM BIJ de verkiezing van ambts dragers bij de Geref. Kerk zijn tot diaken gekozen de heeren a. Fryilng en a. Vogelaar, tot ouder ling de heeren F. Dijkstra, M. C Duim, L. van Leeuwen en a. Moerkerken. ZEVENHOVEN Tot secretaris-penningmeester van den Polder Zevenhoven ls door de ingelan- landen benoemd de heer C. R. dc Groot te Nleuwveen. ZOETERWOUDE Wedstrijden E.1I.1Ï.O. Op 5 Sept. j.l. was hot 5 Jaar geleden, dat alhier de R.K.B.HH.O. „St. Lldwlna" werd opgericht. In ver band hiermede werd ln het Patronaat aan den Schenkelweg een onderlinge wedstrijd E.H.B.O. ge houden. Hiertoe waren 5 groepen samengesteld. De Jury bestaande uit dokter W. Kortmann, zus ter Hoogeveen, pater L. Spiering en P. C. Paarde- kooper kende den len prijs toe aan groep C, bestaande uit de heeren N. C. Berg, N. Bink, J. A. van Haaster, J. J. J. Noordman en A. Slinger land. De 2e prijs werd toegewezen aan groep D, bestaande uit de dames A. Berg, M. Berg, A; M. F. Versteegen, M. Onderwater. J. C. van Rijn en C. A. M. Schouten. De 3e prijs werd uitgereikt aan groep E, bestaande uit de heeren A. Berg. W. de Jong, L. J. van der Zon, A, G. M. Vreeburg en A. C. Vreeburg. In de vergadering der stemgerechtigde leden der Ned. Herv Gemeente alhier, ls tot ouderling benoemd de heer J. T. van Loo dlc deze benoeming heeft aangenomen. DISTRIBUTIE VAN LIJNOLIE. Schilders, die wederom in aanmerking wen schen te komen voor lijnolie, worden verzocht zich tusschen 1 en 15 October a.s. te vervoegen aan mijn kantoor, Steenschuur No. 15 en loon lijst (en) alsmede „Bewijs van Inschrijving" mede te brengen. 5421 Lelden, 30 September 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. SPREEKUUR AFDEELING SCHOENEN. Van 1 October a.s. af tot nader aankondiging houdt de afdeeling schoenen van het Distributie kantoor te Leiden, ^reestraat 117, Kamer 9, GEEN spreekuur. 5420 Leiden, 30 September 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat Vrijdag 2 October a.s. 's morgens van 1011 uur in den gemeentelijken vischwinkel Harte- steeg 3. een hoeveelheid versche zeevisch zal worden verkocht f. 0.40 per kg., uitsluitend aan ondersteunden door Maatschappelijk Hulpbe toon, die daartoe bonnen bij dien dienst hebben gekocht. Pakpapier of dgl. dient te worden medege bracht. De bonnen zijn verkrijgbaar Donderdag 1 October a.s., 's morgens van 1011% uur, in het wachtlokaal achter het schoolgebouw Lammer markt, echter alleen voor degenen, die in het bezit zijn van witte legitimatiebewijzen genum merd 301 t/m. 1187, uitgezonderd alleenwonendcn De vischverkoop zal als volgt geschieden: de houders van witte legitimatiebewijzen ge nummerd 301 t/m. 750, van 1010% uur; de houders van witte legitimatiebewijzen ge nummerd 751 t/m. 1187, van 10%11 uur. 5422 De Burgemeester, STEVENINCK. VISCHKOEKEN. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat op Zaterdag 3 October a.s. van 912 uur en van 1^—16.30 uur, door de door den Gemeente lijken Dienst voor Sociale Zaken gesteunde werkloozen. die over de loopende week steun hebben ontvangen, vischkoeken kunnen worden gekocht. De verkoop vindt plaats in het gebouw Leven daal No. 1 tegen inlevering van den gelen contra-bon. Pakpapier dient te worden medegebracht. 5423 De Burgemeester. STEVENINCK. VERBOD DORSCnEN TUINBOL W-ZAAIPEUL- VRUCHTEN. De Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale vestigt er de aandacht van telers van tuinzaden op. dat het dorschverbod van droge peulvruchten ook geldt voor zaden van peulvruchten, welke plegen te worden geteeld ln den tuinbouw om versch te worden geoogst. Hèt dorschcn van even- genoemde zaden hetzij deze zijn geteeld op con tract hetzy ln z.g. vrije teelt, ls n.l. slechts toe gestaan met vergunning. Deze z.g. dorschvcrgun- ningen dienen te worden aangevraagd bif de Plaatselijke Bureauhouders (PJ.H.'s). Het vervoer van do op contract geteelde tuln- bouw-zaalpeulvruchten evenals van alle tuin zaden naar den zaadhandelaar ls slechts toe gestaan voor zoover dit vervoer gedekt ls door een vervoerbewijs. De vervoerbewijzon voor tuln- bouwzaalpeulvruchten worden evenwel dit Jaar niet uitgeschreven door den zaad handelaar, waar mede gecontracteerd ls. doch moeten worden aan gevraagd bij de Plaatselijke Bureauhouders. De ln z.g. vrije teelt geteelde tulnbouw-zaal- peulvruchten moeten door de telers voorloopig ter beschikking worden gehouden van de Nederland sche Groenten- cn Frultcentrale. Piksel van tuln- bouw-zaaipeulvruchten, geteeld hetzij op contract hetzij in vrije teelt, moet worden Ingeleverd bij de P.I C.A.'s Niet nakoming van vorenstaande be palingen zal streng worden gestraft. INLEVERING SLUITKOOLZAAD. De Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale maakt bekend, dat telers van slultkoolzaad die voor de teelt van dit zaad een contract heb ben afgesloten met een erkenden zaadhandelaar dit op contract geteelde zaad ten spoedigste, doch uiterlijk op 15 October 1942 moeten afleveren aan den betrokken handelaar-contractant. De handelaren, die slultkoolzaad uit contract- teelt verkrijgen, zijn verplicht, binnen 3 dagen na de ontvangst van Iedere party, mededeelTng daarvan te doen aan de N.G.F.C., onder opgave van hoeveelheid en soort der door hen ontvangen zaden, alsmede van den naam en het adres van den teler van wlen zh die party hebben ontvan gen Telers van slultkoolzaad, die voor de teelt van dit zaad geen contract met een zaadhande laar hebben afgesloten, dus zoogenaamd, „vry" heb ben geteeld,, zyn verplicht dit door hen „vry geteelde slultkoolzaad af te leveren aan een door den directeur der N.G.F.C. nader aan te wijzen erkenden zaadhandelaar. De aflevering van slult koolzaad door den handel, onverschillig of dit zaad op contract dan wel zoogenaamd „vry" ge- teeld ls, biyft verboden. Het niet nakomen van deze voorschriften Is strafbaar. 5403 AANVOER. EN VEILVERBOD BEWAARAPPELEN. De Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale maakt bekend, dat bij bestuursbesluit No. 99 het aanvoeren ter veiling alsmede het vellen van be- waarappelen is verboden. In dit besluit, opgeno men ln de Staatscourant van 15 September 1942, staan de belangrijkste varleteiten vermeld, waar voor dit verbod geldt. 54Q£ Als de tijd van plukken daar ls. moet de teler, resp. pachter,, het fruit na het plukken opslaan. T. z. t. zal de centrale ontheffingen verleonon van het verbod, met name bij een tekort aan op- legrulmtc, en hieraan eventueel voorwaarden ver binden. Dit wordt nader door de veilingen bekend gemaakt. TAXATIEMARKTEN PAARDEN. De Provinciale Voedselcommlssarls voor Zuld- Hoiland maakt aan belanghebbenden bekend, dat voor de eerste helft van de maand October de volgende taxatiemarkten zyn vastgesteld; 2 October te Lelden 6 October te Rotterdam 7 October te Vlanen 8 October te Amelde 13 October te Rotterdam 15 October te Gorlnchem De aanvraag- en aanbrengformulleren moeten respectievelijk op 28 September, 2, 3, 5, 8 en 10 October te bevocgder plaatse zyn Ingediend. Niet onderteekende, niet volledig ingevulde of té laat binnengekomen formulieren worden niet ln be handeling genomen. Verder wordt er op gewezen, dat de witte for mulieren bestemd zijn voor het Vee en Vleesch- Aankoopbureau en de blauwe formulieren voor de Provinciale Commissie, p.n. Bureau Voedselcom mlssarls voor Zuid-Holland, Afd. Paarden, Anna Paulownastraat 22, Den Haag. De elschen, waar aan het paard zoo mogeiyk moet voldoen, dienen 7.oo volledig mogelijk op het aanvraagformulier te worden ingevuld. 5409 In aansluiting aan voorafgaande publicaties vol gen hieronder nog enkele namen van personen, die door het Vee- en Vleesch-Aankoopbureau voor het tydvak van 15 Augustus15 Februari als sei zoenhandelaar zyn aangesteld; B. BLOK, Voorschoten, Leldscheweg 553, groeps nummer H. 1. N. GELDERBLOM. Schellulnen 43, groepsn. H 2. D. HAKKESTEEGT, Hoornaar 13, groepsn. H. i. Redactlcstaf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brou wer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema. Omg. en Muz. Verantwoordeiyk voor de advertenties: A. Poortman. Een ontroerend verhaal van een veel bewogen vrouwenleven. 5368 GEVRAAGD ln loleln Duitschgezind gezin (3 personenl te Wassenaar, zelfstandig iounnende werken, ©vent. koken, v. dag en nacht. Brieven met inlichtingen onder No. 5346 aan het Bur. v. d. Blad Mevrouw DE PLANQUE Plantage 12, vraagt een beschaafd goed kunnende verstellen Be slist goede getuigen. 5395 KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL" Leiden. Lammenschansweg 61 INSCHRIJVING VAN NIEUWE LEDEN voor het a-s. Tooneelseizoen! Eerste voorstelling Zondag middag 1 November a.s. 5376 Gepaste ontspanning! Goed tooneel! Lage contributie! Ruim WINKELHUIS op prima stand en te aamivaarden 16 October. 4640a Te bevr. Haarlemmerstr. 139a. voor ASSOCIATIE (Boekih., Handelscorr., van wie Ned. en Mod. talen) en MIDDENST.-DLPLOMA. W DAGEL. INSCHR. NIEUWE CURSUSSEN Typen, Steno Pont of Groote, Steno-Typen, Handschrift verbeteren, Ned., enz. Boekh. c.a. Handelscorr. Ned. en Mod. Talen. 5400 Dagelijks in speciale rubrieken, hoogstens 30 woorden (1 woord max. 12 letters) 72 cent. (Voor de rubrieken .Personeel gevraagd" en „Personeel aangeboden" 60 cent) bij vooruitbetaling. Bewijsnummers 5 ct. extra. Toezending van ingeko men brieven 10 ct. extra. Gevraagd E Eenvoudig poppenwa- gentje, tafeltje cn stoel tje gevr. voor meisje van pl.m. 3 jaar. Resedastraat 8. B Schrijf- of tcekenwerk gevraagd door oud-HB.S.- ster voor byverdlenste. Ook genegen ln de avond uren kinderen op te pas sen cn/of te helpen bij huiswerk. Brieven» Bur. v. d Blad onder No 4446 k B WH geven de hoogste prijzen voor gebruikte bloemenmanden, liefst des avonds na 7 uur. Anna Paulownastr. 54 A, Leiden. Electr. ijskast, liefst 220 volt met prijsopgave. Br. Bur v. d. Blad No. 4439 k Moderne radio te koop gevr„ bekend merk. beslist niet ouder dan 1937. Hoo- 6C prijs. U schrijft wl.1 ko men. Adres^ Trek weg 282 Den Haag. Gebruikte sehryfmach.. van particulier (Ook kof fermodel) Br met opgave van prijs en merk aan het Bur van dit Blad onder No. 4481 k. Complete baby-uitzet, goede staat, oude kwali teit en een wieg geheel compleet Br. Bur v d BI onder No. 4482 k. Goed modern mantel pakje of lange overgang-, mantel 40 42: p. aanw. Tevens klein, goed -soort kamerkachel of haard, op kunn. koken. Brieven Bur. v. d. Blad ond. No; 4489 k Kachel. Uefst flinke maat „salamander". Te vens kinderwagen, oude kwaliteit. Lakwerk bescha digd ls geen bezwaar. Br. met prijsopg. Bur. v. d. Blad onder No. 4508 k. Rieten kinderwagen of moderne lichte wagen en wat baby truitjes. Brieven Bur. v. d. Blad No. 4475 k Aangeboden Pracht onderhouden buffet. gebogen linnen- kastje. groote eikenhou ten hangkast als nieuw, rekje met 6 kop en scho- j tels Japansch, pathéfoon l met platen zonder zebre- I ken. Biliyke prijzen Heerengracht 84. Lelden I Een paar spikes, maat 40/41 Zoeterw Singel 81. Guitaar. oude kwaliteit, weinig bespeeld f.25. Br Bur. v.d. BI No. 4440k Uitstekende studieviool f.75. Stille Ryn 11 B Westlander te koop. pl.m 13 ton, in zeer goe den staat, bij J. J. DRE- WES. Rijndijk 144 Voor schoten. Eenige radio's, waaron der salonkasten en moder ne. alle goed spelend, los se kasten en luidsprekers, ook geschikt voor distri butie. Zeer blliykte prijzen. Heerengracht 84. Lelden- B Hypotheek. Pl.m. 3000 gulden als le hypotheek door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk tc Warmond. W. K. HEIJL. Heerenweg A 62, Warmond. B Plck-up nvet electr. mo tor ln kast. electro-dyn. luidspreker, versterker. dansplaten. Tevens studie- i boeken-, voor Boekhouden. Handelsrek. en Handels recht. resp Kreukniet. I Overeem en Knol-Speer- I stra. Rljnsburgersingel 34. Lelden Old finish ameublement bestaande uit 4 stoelen. 2 armstoelen, moquett% be kleding. tafeltje en üres- solr. alles oude kwaliteit, zware uitvoering, zeer bil lijke prijs. Heerengracht 84 Lelden. Engelscli. Wenscht U spoedig practlsch Engelsch te leeren of Uw school- Eng. te verbeteren. Leeraar 20 Jar. ervaring Engeland, f, 3 p. m. Vraagt Inl. B.E.O. Bur. v. d. Blad No 4532 k PItrIcten wieg m. luier mand f. 30, 2 gasradlato- ren 5 llds f. 25 en f35. Stille Ryn 11. H Grijs gew. heerencos- tuum f. 30 z. p.. 2TW. lak heerenschoenen m. 41. Nieuwe Ryn 34 a. Aangeb. krulssn. Steln- bach piano, zw. kast. f450 Leldscheweg 499, Voorschoten. Een l-pers. wit Ijzeren ledikant met matras, f. 10. Huize „Grenshoek", Hoo- ge RUndyk F 7. Lelden. Klavarskribo Ideaaal voor elke muziekliefheb ber Wij verstrekken gaar ne vrijblijvend inlichtin gen ovor prlvé-les. muziek cursus. gebruik instru ment enz. Erkende Kla varskribo speciaalzaak Fa A. J. VAN DER LYKE, Oude Singel 14, Tel. 20889 Een zware Jange rubber motorjas, gToote maat, zwaar gevoerd. Tevens een imitatie 3/4 dames bont- JasJe ln prima staat. Zeer billijke prijzen. Heeren gracht 84. Lelden. Ook qw kind kan sla gen. Hulp ln alle vakken L. O. en le,. 2e, 3e klas H.B.S. Voor talen ook 4o en 5e klas H.B.S. 1 u. p. w. f. 1.50, elk uur meer f. 1.25. goede resultaten! Aanm. dag 12 en 67 u Morschweg 14. B Bontmantel blberette. maat 42. prijs f. 55. mo- qfiétte vloerkleed 3-4 prijs f45, smeedijzeren lees- lamp prys f. 17.60. Brieven Bur, v. d. Blad No. 4408 k Een l-pers. ledikant compleet met toebeh. Golfweg 38. Noordwijk a. Zee. B Fototoestel, klelnbccld- camera Foth Derby, lens 1 3,5. sluiter tot 1/500 sec., m. lederen tasch geel- fllter en films. Wlrgin fllmpackcamera lens Zera- mar 1 4.5. Hebben i. 130 en f. 35 gekost. Oude Vest 107 a. Klnderledlkantjc met nieuw bedje, oude kwali teit. eenige vloerkleeden en tafelkleeden, staande schemerlamp, zwaar eiken hout geheel compleet, lage prijzen. Heerengracht 84. Lelden. Personeel gevr. Gevraagd nette slagers- bediende, halfwas. Aan melden Jacob Catslaan 12 Lelden. B Meisje, voor Amsterdam in deftig pension een flink meisje, voor d. en n. Breestraat 114, Leiden. B Voor direct een meisje of bejaarde Juffrouw bij bej. echtpaar. J. W. FRIJ- MAN, Molenstraat 184. Benthuizen. Jongen, goed kunnende ietsen. Om ln het vak te worden opgeleid. P. ERADES. Rilwiel- en Radlohandel. Dlefsteeg 15. Tel. 22868. B Net mcls.le alleen voor de huishouding van 8 t/m. 1 uur. 's Zondags vrij Nieuwe Rijn 9. B Net meisje, van 912 u. 's Zondags vrij. J. M Krol. Breestraat 149. B Voor directe Indienst treding een net meisje voor de ochtenduren. Leef- tyd c.a. 16 a 17 Jaar. Thorbeckestraat 68. B Meisje, van 's morgens 3 tot 's middags 1 uur. zelf standig kunn. werken. Aanmeld.: Hugo de Vrles- straat 63. Personeel aangeb. 48-Jarlg persoon zoekt werkkring als portier. In casseerder, wachtsman of l. d. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 4447 k. B Er b. z. a. nette werk ster, 22 J., voor 2 a 3 da gen per week, ln Lelden. Br. Bur. v. d. BI. No. 4474k Huizen gevraagd Fabrieksgebouwen, niet of zonder machines en hulzen te koop gevraagd. Aanb. aan W. M. v. ITER- SON, Rljnsburgerweg 77 B Lelden. Huizen aangeb. B Wegens ziekte te koop een melkzaak met flinke omzet. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5540 k. Kamers gevraagd Juffrouw vraagt vrl|e gem. zlt-slaapkamer stook- en kookgelegenheid, ber ging brandstoffen, flets, bij nette geschikte men- schen. f. 2.50 h f. 2.75. Br. Bur. v.d. BI. No.4488k B Ongemeub. kamer met keukentje of kookgelegen heid gezocht door weduwe alleen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4437 k. Kamers aangeb. H Pension met huiselijk verkeer, ln net rustig Ger. gezin. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 4535 k. B Per 1 Nov. een gemeub. zlt-slaapkamer. le etage en een dito 2o etage. Goed verzorgdo maaltijden. Da gelijks te bezichtigen War- monderweg 58. Oegstgeest. Diversen B Tentoonstelling v.d. Ned. Jeugdbond v. Natuurstu die van 4 t/m. 8 Oct. Fe deratiehuls, Gerecht 10. Geopend Zondag en Woens dag van 26 en 79 en Maandag, Dinsdag en Don- - derdag van 4.306 en 79 Toegang f. 0.15. B Sterkte ln God! Morgen avond ln Nomateg lc Bin nenvestgracht 21 (voor heen Boerhaavestraat) Spreker: M. HEYMANS, Godsdienstonderwijzer al hier. Aanvang half acht! Toegang vrij! Bridge. Heer. mldd.st., m. 1., biedt zich aan als medespeler Clubje. Cen trum stad. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4409 k. B Lief goed tehuis aange boden voor klein hondje, reu, ongev. 2 Jaar oud. Hef6t Plnchertje. Br. Bur. v. d. Blad ond. No. 4480 k

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3