83sfe Jaargang WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1942 No. 25309 Verdere vorderingen in het Oosten Rede van Hitier Vaste brandstoffen voor kamer- en pensionbewoners De strijd voor het nieuwe Europa Duitsch Weermachlsberichf De tonnageverliezen der geallieerden Verspreide berichten De regeling toegelicht STADSNIEUWS Collecte Winterhulp-Nederland Gemeentebesluiten Weer een groep vrijwilligers vertrokken Verduisteren: Bekendmaking LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer; 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In den Kaukasus en ten Zuiden van den Terek hebben Duitsche troepen in moeilijk be gaanbaar, beboscht bergterrein sterk geforti- fieerde en taai verdedigde vijandelijke stellingen ingenomen. Het luchtwapen heeft het haven gebied van Toeapse gebombardeerd en op de Zwarte Zee twee schepen van gemiddelde grootte beschadigd. In den strijd om Stalingrad heeft gisteren de aanval in 'verbitterde gevechten thans ook ge leid tot een binnendringen in het Noordelijk stadsgebied. Tevergeefs zette de vijand zijn ont- lastingsaanvallen van uit het Noorden voort. Aan het Donfront hebben Hongaarsche troe pen een plaatselijke aanvalsactie met succes ten uitvoer gelegd. Vrij zwakke vijandelijke aanval len in den centralen sector van het front zijn afgeslagen. In den Noordelijken sector van het front wer den bij een eigen aanval door troepen van het leger en door het luchtwapen talrijke bolsjewis tische gevechtsstellingen vernietigd en den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Plaatselijke aanvallen van den vijand mislukten. Het stedelijk en het havengebied van Archan- gelsk is in den afgeloopen nacht met bommen aangevallen. Er ontstonden uitgebreide branden. In scheervlucht werden door Duitsche ge vechtsvliegers tijdens aanvallen overdag bom- treffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaties in verscheidene plaatsen in Zuid- Oost-Engeland. Ten Oosten van Great Yar mouth is een vrachtschip door neergeworpen bommen zwaar beschadigd. De militaire correspondent van het D-N-B- schrijft o.a. „het reeds bekend gemaakte feit, dat Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten deze maand tot dusver in totaal meer dan 950.000 ton vijandelijke koopvaardij scheepsruim te tot zinken gebracht en daarmede tevens het maandrecord van dit jaar gevestigd hebben, werpt een bijzonder schel licht op den nood toestand, waarin de geallieerden ten aanzien van him scheepsruimte verkeerden. Het torpedeeren van deze schepen heeft zich in het volgende rhythme afgespeeld: op 7 September 17 schepen van gezamenlijk 108.000 brt.; op 13 September 18 schepen van gezamenlijk 121.000 brt.: op 14 September 19 schepen van gezamenlijk 122.000 brt.; op 19 September 19 schepen van gezamenlijk 100.000 brt.; op 20 September 38 schepen van gezamenlijk 270.000 brt.; op 24 September 19 schepen van gezamenlijk 125.000 brt.; op 28 September 14 schepen van gezamenlijk 104.000 brt. Duitsche militaire kringen wijzen voorts vooral op het feit, dat Duitschland. Italië en Japan bij hun operaties over het vermoedelijk beslis sende voordeel beschikken van de „strategische binnenste linie", terwijl de Ver. Staten, Enge land de sovjets en Tsjoengking-China duizen den 'mijlen van elkaar gescheiden zijn. Altijd nog blijft het een'open vraag, hoe het in de Ver Staten vervaardigde oorlogsmateriaal over de zeeën naar Roosevelts bondgenooten moet komen. Meer en meer worden de nog bestaande toevoerwegen der vijanden van het Driemogend- hedenpact bedreigd. Met absolute kalmte en souvereine zekerheid volgt men in Duitsche militaire kringen de ont wikkeling der gebeurtenissen. Duidelijk houdt men daarbij voor oogen de consequenties van het steeds moeilijker wordende tonnageprobleem van Engeland en de Ver. Staten. Het z.g. tweede front zou thans de sovjet-unie moeten redden, die van den Kaukasus is afgesloten en in Sta lingrad bijna overwonnen is. Dieppe en Tobroek waren een fiasco. De convooien op de route naar Moermansk werden vernietigd. Pas zijn nu ook Amerikaansche troepentransportschepen op weg naar Engeland getorpedeerd. Bij een korte bespreking van deze balans, stelden Duitsche militaire kringen binnenkort nieuwe succesvolle berichten van den Duitschen duikbootoorlog in het vooruitzicht en verklaar den daarbij: „Meer koopvaardijschepen te wil len bouwen, dat kan iedereen beweren, meer duiicbooten echter in dienst te stellen, dat is •wellicht beslissend voor den afloop van dezen oorlog". CHURCHILL OVER HET TWEEDE FRONT. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt.Nheeft Churchill in het Lagerhuis gewezen op de nood zakelijkheid. zich van alle vermoedens over het tweede front te onthouden. (D.NJB.). DE VLIEGEROPLEIDING IN ENGELAND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de minimum-leeftijd voor toelating tot het Engel sche vliegeropleidingscorps verlaagd van 16 Jaar tot 13 jaar en 3 maanden. Jongens van 15% jaar zullen een uniform krijgen, wanneer zij drie maanden dienst hebben gedaan. (D.NE.). KNOX TE RIO DE JANEIRO. De Amerikaansche minister van marine, Knox, is per vliegtuig te Rio de Janeiro aangekomen, naar de Britsche berichtendienst meldt. (D.N.B.) DE BEPERKINGEN IN DE VEREEN. STATEN. De Washingtonsche correspondent van de Prensa, Kennworthy. schrijft, dat de Vereen. Staten, het land van overvloed, zich binnenkort genoopt zullen zien, de burgerbevolking te on derwerpen aan beperkingen, zooals ook Enge land die heeft moeten invoeren. In officieele Amerikaansche kringen maakt men er geen ge heim van, dat de toekomst onaangename ver rassingen zal brengen. Behalve vleesch zullen ook andere levensmiddelen en kleeding streng gerantsoeneerd worden. De reisgelegenheid voor burgers zal worden beperkt en onderworpen aan het voorrangstelsel. Het zwaarst zal de burgerbevolking echter worden getroffen door de nationale arbeidswet, die begin 1943 van kracht zal worden. Daardoor wordt de regeering gemachtigd, civiele werk krachten te gebruiken, waar zij het noodig acht. Verwacht moet worden, dat in verband daar mede honderdduizend kleine ondernemingen ge sloten zullen worden. De bevolking zal er verder in moeten berusten, minder te verdienen en meer te moeten betalen.. Kennsworthy zegt voorts, dat dit alles nog maar een begin is. Bij een langer duren van den oorlog zouden nog veel scherpere maatregelen verwacht moeten worden. (DJïB.). Ter gelegenheid van de opening van het Kriegswinterhilfswerk 1942/43 spreekt de Führer vandaag om 18.00 uur op een groote bijeenkomst van de N.S.DJVP. Minister Goebbels zal bü het begin van de bijeenkomst rekening en verantwoor ding afleggen over het Kriegswinterhilfs werk van het afgeloopen jaar. De bijeen komst zal door alle zenders worden ge- relayeerd. Vanavond om 20.15 uur wordt ^de uitzending herhaald. MEVROUW ROOSEVELT WINT NEGERHARTEN. Het Amerikaansche tijdschrift „Time" meldt, dat mevrouw Roosevelt bij een bezoek aan een negercongres te Salisbury opzien heeft gewekt. De blanke bewoners der stad zouden weliswaar erg blij zijn geweest, als zij niet gekomen was en lieten derhalve ook niets onbeproefd om haar van bijwoning van hejt congres terug te houden, maar mevrouw Roosevelt kwam ondanks alle haar in den weg gelegde hindernissen toch en liet zich zelfs omgeven door kleurlingen foto graf eeren. 's Avonds hield zij een toespraak tot de ver zamelde negers, waarin zij verklaarde, dat dezen ondanks alle nooden en zorgen, die de oorlogs tijd voor de gekleurde Amerikanen met zich medebrengt, geduld moeten oefenen. In den tuschentijd zullen de leidende figuren in de Ver. Staten probeeren hun blanken landslieden duidelijk te maken, dat alle menschen, ongeacht hun huidskleur, gelijk zijn en bij de verdeeling van werkgelegenheid het ras van den sollicitant geen rol mag spelen. Slechts de prestatie mag beslissen. Deze woorden van mevrouw Roosevelt, aldus „Time", hebben in de Amerikaansche negerwe reld en vooral in het Zuiden des lands laaiende geestdrift ontketend. Vele negers hebben, om ook haar bulten van hun vreugde te doen blijken, de namen van hun clubs gewijzigd, waarbij een aantal Eleanor clubs is ontstaan, terwijl een vereeniging van gekleurd vrouwelijk hulpperso neel den naam „dochters van Eleanor" heeft gekozen. (DJNB.). OOST-AZIË GAAT GANDHIS 73STEN ITER JAARDAG VIEREN. Vrijdag 2 October a.s. zal in geheel Oost- Azië op plechtige wijze de 73ste verjaardag van Gandhi gevierd worden. In alle plaatsen van Oost-Azië zal dien dag de nationale Indische vlag met het toeken van het spinnewiel gehe- schen worden. Bovendien worden overal massa vergaderingen en optochten gehouden. Naar de woordvoerder van de Indische onaf hankelijkheidsliga te Bangkok opmerkt, zal Gandhi's verjaardag met ongekende geestdrift gevierd worden, te meer daar de Indische vrij heidsstrijd onder Gandhi's leiding in een be slissend stadium is gekomen. (D.N3.). NIEUWE AMERIKAANSCHE LEENING. Volgens de Amerikaansche radio heeft Mor- genthau, secretaris der schatkist der V. St., aan gekondigd, dat in de maand October een leening van ongeveer 4 milliard dollar zou worden uit geschreven. Dit is de grootste financieele operatie sinds den eersten wereldoorlog. (Ofi). NIEUW SPIONNAGEGEVAL IN ZWEDEN. De Zweedsche autoriteiten hebben een nieuw geval van spionnage ten bate van sovjet-Rusland in de Zweedsche weermacht onthuld. Het centrum hiervan is het Stockholmsche filiaal van het sovjet-reisbureau Intourist onder leiding van zijn chef, Didorenko. Deze had stelselmatig betrekkingen aangeknoopt met allerlei Zweedsche kringen om militaire gehei men te vernemen. Voorts nam ook een Zweed sche familie een belangrijke plaats in. Zij is gearresteerd. (D.NB.). De regeling voor Üe distributie van vaste brandstoffen voor kamerverhuurders en pen sionhouders heeft den vorigen winter nogal eens aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Weliswaar hadden deze moeilijkheden in de meeste geval len voorkome kunnen worden, indien huurder en verhuurder zich van te voren beter op de hoogte hadden gesteld van de voor hen geldende bepalingen, doch deze bepalingen op zichzelf hebben soms ook tot bezwaren geleid. Hoewel de nieuwe regeling voor het a.s. stookseizoen, die thans officieel gepubliceerd is, deze bezwaren heeft ondervangen, is het ook nu weer zaak dat men zich goed voor oogen stelt, wat de bepalin gen inhouden. Daarom geven wij hierbij een toe lichting, waarin de voornaamste punten be sproken worden. BONNEN EN BRANDSTOFFEN EIGENDOM VAN DEN KAMERBEWONER. Verleden jaar waren de bonnen het eigendom van den verhuurder. Dit is nu anders. Wel moet degeen, die de kamers verhuurt, de bonnen aan vragen, maar ze zijn het eigendom van den kamerbewoner. De verhuurder is daarom ver plicht ze aan den kamerbewoner te overhan digen. De kamerbewoner kan dus zelf bepalen of, en zoo ja wanneer, hij daarop brandstoffen wil betrekken. Indien de huurder echter op zijn bonnen brandstoffen wil koopen, is hy verplicht deze te betrekken van den brandstoffenhande- laar van zyn huurder. De huurder zal dan ge noegen moeten nemen met de brandstoffen, die deze handelaar kan verstrekken. De geleverde brandstoffen zijn, evenals de bonnen, volledig eigendom van den huurder. Bij verhuizing kan hij dus zyn eigen bonnen of kolen meenemen. Het zal daarom in het alge meen wel zaak zijn, dat de brandstoffen van den kamerbewoner en van den verhuurder streng gescheiden worden bewaard. Daar het lang niet altijd mogelyk zal zyn, dat de brandstoffenhan- delaar ze in zakjes lévert, is het ook verstandig, de bergruimte zoodanig in te richten, dat af zonderlijke berging mogelyk is. By een behoor- lyk beheer van de brandstoffen behoeft dus een verhuizing midden in een periode, althans wat stoken betreft, geen bezwaar op te leveren. REGELING VOOR NIEUWE KAMERBEWONERS. Hoe gaat het echter bij tusschentydsche ves tiging als kamerbewoner, dat wil zeggen, als iemand voor het eerst op kamers gaat wonen in den loop van een van de perioden van twee maanden, waarvoor telkenmale een tweetal bonnen wordt uitgereikt? Hiermede werd verleden jaar geen rekening gehouden. Thans kan de kamerverhuurder evenwel een tusschentydsche aanvrage indienen by den plaatsehjken distributiedienst, die naar gelang de periode gevorderd is, een evenredige hoeveelheid brandstoffen kan toewyzen. Een dergeüjke tusschentydsche aanvrage is echter onmogelyk, indien de stamkaart van den aan staanden huurder voor de loopende periode is afgekruist. Daaruit biykt immers, dat voor die periode reeds twee bonnen zyn verstrekt. REGELING VOOR GEVAL CENTRALE VERWARMING WORDT GESTOOKT. Hoe staat het nu met pensions, waar centraal wordt gestookt? Ook voor pensions met centrale verwarming geldt een andere regeling dan ver leden jaar. Indien in de verhuurde kamers een schoorsteenaansluiting is, kan de pensionhouder in bepaalde gevallen een aanvrage indienen voor een toeslag voor het stoken van de cen trale verwarming. Wordt deze verleend, dan heeft iedere huurder toch recht op twee bonnen per periode van twee maanden. Deze moeten ook weer door den verhuurder worden aange vraagd, doch zy zyn het eigendom van den kamerbewoner. Ook de brandstof, die hierop betrokken wordt, is dus van den kamerbewoner en mag, voor zoover niet gebruikt, bij verhui zing worden medegenomen. Het zal bij centrale verwarming evenwel moeilyker zyn de kolen van huurder en verhuurder uit elkaar te hou den. By verhuizing heeft de kamerbewoner in het algemeen recht op een evenredig deel van zyn brandstof. Men moet er goed om denken, dat by verhuizing in den loop van een periode naar een huis zonder centrale verwarming niet opnieuw bonnen worden verstrekt. PENSIONS MET TIEN OF MEER GASTEN. Hét voorgaande geldt voor ieder geval dat één of meer kamers worden verhuurd, doch het heeft geen betrekking op pensions met tien of meer gasten. Deze worden n.l. behandeld op denzelfden voet als hotels, hetgeen beteekent, dat brandstoffen voor deze pensions, hetzij voor centrale verwarming, hetzij voor haarden en kachels, moeten worden aangevraagd op for mulier Br. C. 250 voor het geheele seizoen in eens. Wie uit een dergelijk pension naar een kleiner pension verhuist, kan dus een tusschen tydsche aanvraag indienen, evenals iemand die uit een hotel verhuist naar een klein pension. Wie een kamer denkt te huren met centrale verwarming, doet verstandig zich ervan te ver gewissen of deze wel gestookt mag worden. Is aan den verhuurder geen toeslag voor centrale verwarming verleend, dan wordt aangenomen, dat deze niet wordt gestookt. In het algemeen moge ten slotte aan betrok kenen de raad worden gegeven van te voren goed overleg te plegen. De eerste lijst-collecte W.H.N. in dit seizoen zal liaer ter stede worden gehouden op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Maandag aanstaande. Aangezien de nood onder de behoeftige stad- genooten vooral in den a^. winter zeer groot zal zyn, doet de Burgemeester van Leiden. Plaatselyk Directeur Leiden W.H.N., een dringend beroep op de inwoners dezer ge meente om by deze en ook by de volgende collecten W.H.N. met milde hand te geven. Zy, die zich nog niet als vast collectant hebben opgegeven én zich bereid wenschen te verklaren om aan een of meer collecten W.H.N. in deze gemeente deel te nemen, gelieven zich hiervoor spoedig te wenden tot het Plaatselyk Bureau Leiden W.H.N.- N.V.D., Kamer 27 Stadhuis Leiden. Wederom is een groep jonge Nederlanders, ten getale van een kleine tweehonderd man, vrijwillig naar het Oosten van Europa vertrok ken om, na een opleiding bij de Duitsche weer- machtsschool, te worden ingezet in den stryd voor het nieuw Europa. De vertrekkenden. die voor ongeveer twee derde gedeelte bij het Vrijwilligers-legioen .Ne derland en voor de rest bü de Waffen SS waren ingedeeld, kwamen voor het plechtig af scheid te zamen in de smaakvol met palmen- groen en dundoeken versierde rotonde van den Haagschen Dierentuin, waar te kwart over vier de leider van de N.SB., ir. Mussert. aankwam om de kameraden toe te spreken. Eerst speelde een muziekkorps van de grune Polizei een opwekkenden marsch, gevolgd door een kort inleidend woord van luitenant-gene raal Seyffardt als commandant van het Vry- willigerslegioen. Gy volgt zoo zeide generaal Seyffardt o.a. het goede voorbeeld van de vele duizenden Nederlanders, die met de wapenen zyn gaan strijden voor het nieuwe Europa. Gelyk Mussert het zoo vaak heeft gezegd: Wy mogen het niet aan het Duitsche broedervolk overlaten de kastanjes uit het vuur te halen. Doch wel stemt het droevig te moeten constateeren. dat een groot deel van ons volk nog niet begrijpt, waar het hier om gaat. Gij echter toont mannen van den ouden Nederlandschen stam te zijn, die door de eeuwen heen zün hechtheid heeft be wezen. Vele van uw kameraden zyn reeds onder scheiden met het IJzeren Kruis en met het Sturmabzeichen, velen ook hebben hun leven in dien strijd geofferd. Spreker drukte zyn mannen op het hart zien te onderwerpen aan de ijzeren discipline, die in het leger moet worden gehandhaafd en hy ein digde met him namens het beste deel van het Nederlandsche volk de zegewenschen aan te bieden. Ir. Mussert, vervolgens het woord nemend, zeide ongeveer het volgende: Er zullen er onder u zijn. die zonder hartzeer hun vaderland verlaten, maar er zyn er zeker ook, die zooveel achterlaten, dat het scheiden huri wel zeer zwaar moet vallen. Doch misschien valt het hun familieleden, die achterblyven. nog veel zwaarder, hen te moeten zien vertrekken. Groot is het aantal dergenen, die het min of meer als verraad beschouwen, indien men als Nederlander in de Duitsche weermacht gaat dienen. Toch hebt gii eeliik. die tot dit, dienen vrij willig hebt besloten, zooals de duizenden, die u reeds zijn voorafgegaan. Naar sprekers verwachting, zullen nog tien duizenden volgen, want het gaat hier om Europa te beschermen tegen de bedreiging van het bolsjewisme. Het Nederlandsche volk moet een behoorlijk deel van het nieuwe Europa kunnen worden en het heeft te kiezen of het slaaf dan wel soldaat zal willen zyn. Gy. aldus spreker, hebt gekozen soldaat te willen wezen en de genen, die u reeds vooraf gingen, hebben be wezen, als Nederlander een goed soldaat te kunnen zijn. En onze Duitsche broeders, die uw opleiding in handen hebben, verstaan het militaire vak zonder weerga. Wanneer gy hier straks van het front terugkeert, dan is er een deel van het Nederlandsche volk, dat u heeft begrepen. Wanneer in Duitschland jongemannen van het front terugkeeren, dan worden zy door het gehééle Duitsche volk begrepen. Doch ik hoop, aldus Mussert, dat gy er eens getuige van zult zyn, dat er een vereend Ne derland zal zyn verkregen. Onze vroegere regeerders hebben alles kapot gemaakt en ik zou, zoo zeide spreker, geen kans zien er weer iets van terecht te brengen, indien er geen Nederlandsche stryders waren, die zich hadden ingezet om onder leiding van den gemaalsten Führer, dien we ooit gekend hebben, het nieuwe Europa te helpen vormen, waarvan wy een gedeelte dienen te zijn. Spreker gaf ten slotte uiting aan zün op rechte wenschen ten opzichte van den vertrek kenden, die, naar hij verwachtte, den band tus- schen hen en hun volk nimmer zullen loslaten. Plechtig klonk hierna het oude Nederlandsche volkslied. S.S. Obersturmbannführer Montel hield hier na een toespraak namens generaal Rauter, waarin hy deed, uitkomen, dat de moedige en dappere houding van deze Nederlandsche jonge mannen hoogelyk werd gewaardeerd en waarin hij eveneens uiting gaf aan zyn overtuiging, dat eenmaal de tyd zal komen, dat het geheele Nederlandsche volk dezen strijd zal begrijpen, die voor het behoud van Europa wordt gevoerd. Een driewerf „Sieg heil" op den Führer volgde nog, waarna de plechtigheid met het spelen van het Deutschlandlied en het Horst- Wessellied werd besloten. van hedenavond 19.21 uur tot morgenochtend 7.39 uur De maan komt vanavond op om 22.44 uur en gaat morgenmiddag om 14.33 uur onder. VERHURING SPORTVELDEN. Opnieuw is aan de Voetbalver. Leidsche Boys verhuurd het Noord-veld in den Stadspolder (achter Lucas van Leydenstraat en Bakker Koffstraat), thans per maand, gezien de moge- lykheid dat de gemeente zelf over het sportveld moet beschikken. De huur biyft f. 150.per jaar gelyk voorheen. Tevens is wederom verhuurd het middelste voetbalveld voor f. 175 per jaar aan de afd. Leiden van den Ned. Arb. Sportbond. VESTIGING EN VERHUIZING. Na de vaststelling van de verordening van Juli 1942, betreffende vestiging en verhuizing binnen de gemeente Leiden, is het Vestigings- besluit in werking getreden. Aangezien dit be sluit dezelfde materie regelde als de gemeente lyke verordening is deze ingetrokken. Het vaststellen van een gemeentelyke regeling* gegrond op het nieuwe Vestigingsbesluit, bleef echter wenscheiyk, om, ter voorkoming van toe standen, welke in hygiënisch en/of zedehjk op zicht ongewenscht zün. Door vestiging in en verhuizing binnen de gemeente van een voor afgaande vergunning afhankelyk te stellen kan tegen die toestanden worden gewaakt. Het is niet de bedoeling door middel van de nieuwe regeling vestiging en verhuizing in het algemeen te verbieden. Voor een en ander is evenwel een voorafgaande vergunning vereischt, welke slechts zal worden geweigerd indien het verleenen dacrvan tot ongewenschte toestanden zou leiden. De verordening zal tevens gelegenheid geven de door middel van de Woningbeurs te ver krijgen gegevens te completeeren. TEGEN OVER-BEWONING. Tengevolge van de huidige woningschaarschte komt het voor, dat verhuurders van groote woon huizen meer gezinnen ln die huizen toelaten, dan met het oog op de hygiene en zedelykheid toelaatbaar is. Ten einde dit euvel tegen te gaan, is het ge- wenscht in de verordening betreffende de leve ring van electriciteit en die betreffende de levering van gas, naast de bestaande bepaling in zake het verbreken van den stroom- en gas- toevoer by onvoldoende verduistering van per- ceelen, ook een bepaling op te nemen, op grond waarvan de stroomtoevoer en de gastoevoer in gevallen als de bedoelde kunnen worden ver broken. RESTITUTIE VAN PACHT. Besloten is aan den pachter van de exploitatie van de buffetten van de Stadsgehoorzaal vry- stelling van betaling te verleenen van de geheele pachtsom ad f. 2400.over het pacht jaar 1 Mei 1941/42 en het te dier zake door hem gestorte bedrag van f. 1200.— te restitueeren. ONTSLAG. Besloten is aan den heer M. H, de Reede op verzoek eervol ontslag te verleenen als commis saris van de Gemeentelyke Volkscredietbank, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. GAS EN ELECTRICITEIT. Op 30 October 1941 besloot de Burgemeester aan degenen, die het gas en de electriciteit vol gens een der vastrecht-tarieven betrekken, over het tijdvak Juli 1941 tot en met Juni 1942 een waarborg te geven, dat de door hen verschul digde gemiddelde eenheidsprijs over dat- jaar niet zou sty gen boven den prys van het alge- meene eenheidstarief, zünde het tarief A voor gas en het tarief I voor electriciteit; het even tueel door de verbruikers meer betaalde zou na het einde van dat tydvak aan hen worden ge restitueerd. Aangezien ook thans nog de motieven gelden, die tot het hierboven vermelde besluit hebben Op grond van artikel 45 van de veror dening van den Rykscommissarls voor de bezette Nederlandsche gebieden Nr. 138/ 1941 wordt bepaald: 1) Het reeds eerder gepubliceerde sper gebied in de provincies Zuid-Holland en Zeeland wordt opnieuw als volgt om grensd. Het spergebied omvat het Noordweste- lyke deel van het eiland Rozenburg, dat door de door de weermacht geplaatste waarschuwingsborden ingedeeld wordt, het schiereiland Voorne ten Noordwesten van het Voornsche Kanaal, de eilanden Goe- ree en Overflakkee, de eilanden Schou wen en Duiveland, het eiland Noord- Beveland en het eiland Walcheren. 2) Het betreden en bevaren van boven genoemde gebieden en de tusschen deze gebieden liggende waterwegen is alleen met toelatingsvergunning van den gevol machtigde van den Rykscommissaris voor de provincie Zeeland (officier van politie) of voor de in de provincie Zuid-Holland liggende deelen van het spergebied met toelatingsver gunning van den gevolmach tigde voor de provincie Zuid-Holland (officier van politie) geoorloofd. 3) Nogmaals wordt medegedeeld, dat het verzoek om een toelatingsvergunning met daarby behoorende papieren by den bur gemeester der gemeente, waarvoor de toe lating verlangd wordt, moet worden inge diend. In het verzoek moeten voor- en achternaam, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en geboorteplaats van dengene, die het verzoek indient, worden vermeld. Bovendien moet het verzoek vergezeld gaan van een motiveering voor het betreden van het spergebied. Ook moet de duur van het voorgenomen ver blijf worden aangegeven, 4) Inbreuken op deze bepaling zijn overtredingen en worden gestraft met een gevangenisstraf van -6 maanden en met geldboeten van maximum 2000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een hoo- gere straf moet worden opgelegd. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid, (get.) RAUTER, SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. geleid, verdient het aanbeveling voor het tydvak Juli 1942 tot en met Juni 1943 in gelijken zin to besluiten. Bovendien is het in verband met de byzondere tydsomstandigheden raadzaam den overgang van het gastarief B naar het gastarlef A, in plaats van alleen op 1 Januari en 1 Juli, en de over gang van een der electriciteitstarieven III, IV of V op tarief I of II, die thans ook aan beper kende bepalingen gebonden is, te allen tyde mogelyk te maken. HERSTEL GAS-OVENS. De ovens I, II en IV van de koolgasstokerü' van de Lichtfabrieken moeten een periodieke revisie ondergaan. Normaal bestaat deze revisie in het vernieuwen van den bovenbouw en van het ondergedeelte van den generator. De ovens zün echter reeds 20, resp. 15 jaar in gebruik en verschillende onderdeelen van den boven bouw beginnen thans duideiyke teekenen van veroudering en siytage te vertoonen, waardoor de bedryfsresultaten ln hooge mate beïnvloed worden en het brandstofverbruik belangrijk toe neemt. Algeheele vernieuwing en moderniseering van deze 3 ovens zal de bedryfszekerheid van de stokery vergrooten en ondanks de hooge aan- schaffingskosten door besparing op brandstof en door het voordeelig verschil tusschen het thans noodzakelyke onderhoud en het onder houd van de vernieuwde installaties jaarlijks een niet onaanzieniyke besparing opleveren. De kosten van deze vernieuwing worden ge raamd op f. 225.000.welke bedrag uit de vrij- gekomen afschrijvingsmiddelen gevonden kan worden en in 10 jaren kan worden afgelost uit .de exploitatie. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffingen: N.V.: Motorboot Katwyk I, Stengelinstraat 6. Katwyk a. Zee. Vereffenaar: G. van Zuilen, Katwük a. Zee. N.V Motorboot Katwyk Hl, Stengelinstraat 6, Katwyk a. Zee. Vereffenaar: G. van Zuilen, Katwyk a. Zee. Wijzigingen: Firma B. Th. Smit, Roombur gerlaan, Leiden. Instrumentenfabriek. wyziging handelsnaam in: Instrumentenfabriek Smit, Nieuwe Vennoot: J. W. Smit, Oegstgeest. (Hu- weUjksche Voorwaarden). De bepalingen ten aanzien der rechten van derden zün gewyzigd. Naaml. Venn. Gebrs. den Dulk's Handels- maatschappy, Mr. Fockstraat 43, Katwyk. De NV. is dd. 9 Juli 1942 in liquidatie getreden. Liquidateurs J. den Duik en C. den Duik, Kat wyk. De zaak wordt voortgezet als een ven nootschap en commandite onder den naam: Gebrs. den Dulk's Handelmaatschappü. Behee- rende vennooten: J. den Duik Katwijk; en C. den Duik, Katwyk. (Huweiyksche Voorwaar den). Aantal vennooten bü wüze van geld schieter: twee. N.V. vii. C. den Duik, Mr. Fockstraat 43, Katwijk. Reederij en harlnghandel. De N.V. Is met ingang van 9 Juli 1942 in liquidatie ge treden. Liquidateur: C, den Duik, Katwyk. Het bedrijf wordt voortgezet in een vennootschap en commandite onder den naam: Firma C. den Duik. Beheerend Vennoot: C. den Duik, Kat wijk. (Huweiyksche Voorwaarden). Aantal ven nooten by wijze van geldschietster: één. Firma Annaars en Regeer. Gouwsluischeweg 88/98, Alphen a. d. Rün. Aannemen van sloo- perswerken en handel in 2e hands bouwmate rialen. Uittredend Vennoot: H. Regeer, Leiden. Wyziging handelsnaam in: Gebrs. Annaars (Beperkende Bepalingen). Nieuwe Vennoot: C. Annaars, Alphen a. d. Rün. VERBETERING ZWEMINRICHTING DE ZIJL. By besluit van den Commissaris van de Pro vincie van 23 Juni 1942 is aan de gemeente vergunning verleend tot openstelling van de zweminrichting „de zyi" alhier. Aan deze vergunning zün verschillende voor waarden verbonden, die het aanbrengen van eenige technische voorzieningen noodig maken. De aan een en ander verbonden kosten wor den geraamd op f. 1300. De heer B. van Reenen alhier slaagde te Groningen niet voor het candidaatsexamen ge neeskunde, doch voor het candidaats-examen rechten. Morgen zal het 25 jaar geleden zün, dat mej. B. J. Hakvoort. chef-telefoniste aan het tele foonkantoor alhier, haar loopbaan by het tele foonbedrijf begon. Gedurende bijna dien ge- heelen tijd was zij als telefoniste en toezicht- houdster werkzaam te Amsterdam, waarna zy op 1 Mei van het vorige jaar werd benoemd tot chef-telefonistc te dezer stede.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1