83ste Jaargang WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1942 No. 25303 Frontale aanval op het centrum van Stalingrad BUITENLAND De strijd in het Oosten BINNENLAND De Kinderboterbon aangewezen RECHTZAKEN Verduisteren: STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Kerk- en Schoolnieuws PREDIKBEURTEN. UIT DE RIJNSTREEK LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. OPROEP VAN DE MOSKOUSCHE RADIO. Reuter verspreidt een gisteren door de Mos- kousche radio tot de vereenigde naties gerich- ten oproep om „de autobus niet te missen.'' Woordelijk wordt in het appèl het volgende ge zegd: „Hitier nu en op alle punten te treffen is veel beter dan zich te verlaten op generaal winter. Wanneer de autobus gemist wordt, dan kan dit voor langen tijd van beslissende betee- kenis zajn." (D.N3.) HET FINSCHE PRESIDENTSCHAP. Een afgevaardigde der agrarische partij heeft bij het Finsche parlement een voorstel inge diend, volgens hetwelk de ambtsperiode van den tegenwoordigen president der republiek zonder nieuwe verkiezing met twee jaar, dus tot 1945, verlengd zou worden. Het parlement zal dit voorstel in behandeling nemen. (D.N.B.) TAYLORS BEZOEK AAN HET VATICAAN. Zooals gebruikelijk is, weigert het Vaticaan elke verklaring over het verloop van Taylors onderhoud met den Paus. In het bijzonder wei gert men zich uit te laten over de Engelsch- Amerikaansche geruchten, volgens welke Myrön Taylor in opdracht van Roosevelt den Paus een programma van de oorlogsoogmerken van En geland en de Vereenigde Staten zou hebben voorgelegd. In welingelichte kringen te Rome wordt de indruk echter sterker, dat Taylor den Paus mondeling of in schriftelijken vorm in kennis heeft gesteld van Roosevelts standpunt ten aan zien van de oorlogsproblemen. Men neemt aan, dat de mededeeling van Taylor zich heeft be wogen op de lijn van het Atlantische charter en van de talrijke Verklaringen van Churchill en Eden. De door bepaalde Vaticaankringen verbreide lezing, volgens welke Taylor slechts zijn diplo matieke werkzaamheid zou voortzetten, vindt weinig geloof, omdat de moeilijke reis van de Vereenigde Staten daardoor niet voldoende ge motiveerd geacht wordt. Het eigenlijke doel van de reis moet men volgens de meening van Ro- meinsche kringen zoeken in overwegingen van propaganda en binnelandsche politiek. De re geering te Washington, zoo zegt men, acht het blijkbaar nuttig, het publiek der Zuid-Ameri- kaansche landen te kunnen wijzen op goede be trekkingen tusschen Roosevelt en den Paus. Met het oog op de invloedrijke en goedgeorga niseerde Roomsche kringen in de Vereenigde Staten heeft Roosevelt ceeds een jaar geleden Taylor naar het Vaticaan gezonden, om den Paus te winnen voor de Amerikaansche poli tiek, die vriendelijk jegens Moskou was. Of schoon Taylor toen zonder het gewenschte re sultaat terugkeerde, heeft Roosevelt het noodig gevonden een tweeden stap te doen. Taylors tweede bezoek, zoo zegt men in ge noemde kringen, versterkt in leder geval den reeds lang bestaanden indruk dat Roosevelt alles doet om het Vaticaan te beïnvloeden in den zin der Engelsch-Amerikaansche oorlog voering, met het doel het gezag van den Paus voor eigen belangen te gebruiken. (Interinf). VERKLARINGEN VAN GAILANI EN BOSE. De Irakeesche premier Gailani en de Voor- Indische nationalistische leider Bose hebben het woord gevoerd op een bijeenkomst van de Isla- mietische gemeenschap te Berlijn. Gailani zeide onder meer: „Alle Arabische landen, die de wieg van den Islam zijn, hebben te lijden onder het juk van het Britsche im perialisme. In Egypte, Palestina, Syrië, Irak en Zuid-Arabië vertoont zich overal hetzelfde beeld: verontwaardiging en vijandschap jegens den aartsvijand Engeland. Ik geloof dan ook, dat de Indische Mohammedanen tegen dezen vijand eerder dan tegen een anderen verzet zullen bieden, want bij him vaderlandsliefde komt nog de religieuze aandrift, die hun strijd tot aan de vernietiging van dien vijand beveelt. Indië heeft thans een gelegenheid die niet terug zal keeren, om de knechtschap af te schudden, welke het aan den rand der vernietiging heeft gebracht. Ongetwijfeld zullen de Mohamme danen in Indië door toenadering met hun Hin doebroeders in een vrij en vereenigd vaderland een gelukkige toekomst hebben." Soebhas Chandra Bose zeide: „Ik ben er van overtuigd, dat het lot van het Arabische volk samenhangt met dat van het Indische. Wij heb ben gëen kans op onze vrijheid, zoolang het Britsche rijk bestaat. Eerst wanneer dit sata nische wereldrijk ineengestort is, kunnen wy hopen, onze verloren onafhankelijkheid te her winnen. Gelukkig hebben de voorzienigheid en de geschiedenis ons bondgenoóten geschonken. Duitschland, Italië en Japan hebben het Brit sche rijk zoo harde slagen toegebracht, dat het thans aan den rand van de ineenstorting staat. Maar wij moeten daartoe bijdragen, Egypte en Indië zijn de hoeksteenen van het Britsche rijk, en wanneer deze beide landen vrij worden, zal het Britsche rijk ophouden te bestaan. Natuur lijk zal een vrij Indië nauwe aansluiting zoeken bij alle Mohammedaansche landen, vooral bij het Arabische volk." Ten slotte nam de vergadering een motie aan, waarin de nadruk werd gelegd op de lotsver bondenheid tusschen het Indische en het Ara bische volk en op de noodzaak van een nauwe strijdgemeenschap. (D.N.B.) TOESPRAAK VAN HIERL. Aan een maaltijd, die gistermiddag op het Roemeensche minister-presidium ter eere van Reichsarbeitsführer Hierl is gehouden, heeft de minister van defensie, generaal Pantazi, na mens den plaatsvervangenden premier, Mlhail Antonescu. een rede gehouden. Hij gaf daarin uiting aan zijn bewondering voor het opvoedingswerk van den Duitschen ar beidsdienst en verklaarde, dat het Europa van morgen, indien de jeugd van Roemenië na het eerste begin te zamen met de generaties van het nieuwe Europa na den oorlog in denzelfden geest wordt opgevoed, inderdaad werkelijkheid is geworden. In zijn antwoord betoogde Hierl, dat de op bouw van een nieuw Europa, die beveiligd wordt door de dappere Roemeensche legers, die aan het Oostelijk front aan de zijde der Duitsche weermacht zegevierend strijden, in beginsel ook in Roemenië zelf een aanvang heeft genomen. Een bijzonder belangrijke mijlpaal op den weg van dezen opbouw vormt de door den Roe- meenschen conducator, maarschalk Antonescu, gelaste invoering van den algemeenen arbeids- dienstplïcht. De volle beteekenis van dit besluit voor een gezegende ontwikkeling van het Roemeensche volk zal eerst de toekomst openbaren. In de doelbewuste, energieke leiding, die generaal Pangeanu den arbeidsdienst schenkt, is de waarborg gegeven, dat de ontwikkeling succes vol zal opschieten uit de aanwezige gezonde kiem. By de kameraadschap der wapendragers, al dus eindigde Hierl, moet de kameraadschap der spadendraèers komen en bewerken, dat de in den oorlog op de slagvelden beproefde kame raadschap in den strijd ook naderhand in vre destijd in den arbeid behouden blijft en in aan zienlijke mate bijdraagt tot versterking en ver dieping van de nauwe vriendschappelijke ver bondenheid onzer volken. (D.N.B.) GEALLIEERDE SCHEEPSVERLIEZEN. Het Japansche hoofdkwartier maakt het vol gende bekend: Op 31 Aug. j.l. is een Ameri kaansche kruiser van 9050 ton van de Northampton-klasse zwaar beschadigd, toen een Japansche duikboot een verrassenden aanval ondernam in de Nazanbaai van het tot de Aleoeten behoorende eiland At-ka. Japansche torpedojagers hebben half September in dezelfde wateren twee Amerikaansche duikbooten tot zinken gebracht. Bevoegde Japansche kringen verklaren, dat hiermede de totale vlootverliezen der Ver. Sta ten sinds het uitbreken van den oorlog ge bracht zijn op 63 oorlogsschepen, die of wel tot zinken gebracht of beschadigd zijn, t.w. zes slagschepen. 7 vliegkampschepen, 14 kruisers, 8 torpedojagers en 2 bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en 5 slagschepen. 2 vliegkamp- schepen, 10 kruisers, 6 torpedojagers en* 3 be wakingsvaartuigen zwaar beschadigd. De verliezen, geleden tot dusver door het Amerikaansche vlootpersoneel, vormen ongeveer de helft van de vooroorlogsche sterkte der Ver. Staten. Het aantal omgekomen, officieren en manschappen raamt men op ongeveer 14.000. Voorts wordt er op gewezen, dat 64 Engelsche, Amerikaansche en Nederlandsche duikbooten tot zinken gebracht en 38 zwaar beschadigd zijn. (Domei). STEEDS MEER DUITSCHE DUIKBOOTEN OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Men moet tot zijn leedwezen constateeren, zoo schrijft de „Observer", dat er den laatsten tijd steeds meer Duitsche duikbooten op den Atlan- tischen Oceaan verschijnen. Het ontbreekt den geallieerden nog aan geschikte wapens om de onderzeeërs te bestrijden, zoodat het waarschijn lijk nog lang zal duren voordat men het duik bootgevaar de baas wordt, wanneer dit al mogelijk zal blijken. (D.NB.). Op de kaart is de ligging van Stalingrad en omgeving aangegeven. Twee verdedigingslinies van 10 en 20 K.M. zijn rondom de vesting aangelegd; de buitengordel van 20 K.M. werd reeds begin September doorbroken. De Duitsche troepen zijn nu binnen het vestinggebieö van de 10 K.M. zone opgerukt en zijn een frontalen aanval op het centrum begonnen. In dezen binnengordel van 10 K.M. wordt nu verwoed gevochten, Duitsche stoottroepen zyn op verschillende punten Stalingrad binnengedrongen. Daar ieder huis moet worden veroverd, zal er met de volledige bezetting van Stalingrad nog wel eenige tijd heengaan. De bonnen „reserve 2-61", „reserve 2-62", „reserve 3-61", „reserve 3-62" en „reserve 4-61", welke voorkomen op de nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen 11e periode 1942, geven elk recht op het koopen van 125 gram boter. Deze bonkaarten zijn thans reeds uitgereikt of zullen binnen enkele dagen uitgereikt worden. De ge noemde bonnen zijn geldig gedurende het tijd vak van 13 September tot en met 11 November 1942, zoodat men dus thans reeds boter op deze bonnen kan betrekken. HET GENERAAL PARDON VAN HET N. A. F. LOOPT AF. De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: Ter gelegenheid van de stichting van het Ne derlandsche Arbeidsfront op 1 Mei j.l. is dooi den leider van dit front een generaal pardon afgekondigd. Door dit generaal pardon is voor hen, die op 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakorga nisatie waren, doch sindsdien uittraden, de mo gelijkheid geopend op zeer gunstige voorwaar den alsnog toe te treden als lid van het Neder landsche Arbeidsfront. Voor hen zullen namelijk ter verkrijging van de rechten, die bij de regle menten van het Nederlandsche Arbeidsfront zijn omschreven, de jaren, welke zij lid waren van hun vakorganisatie, bij de berekening van de uitkeeringen ten volle meetellen. Op 1 October a.s. zal de mogelijkheid om van dit generaal pardon gebruik te maken echter onherroepelijk voorbij zijn. Aanvragen, welke na 30 September op de kantoren van het Neder landsche Arbeidsfront worden ontvangen, zullen dan ook als nieuwe aanmeldingen worden be schouwd. Wij willen allen, dien dit aangaat, het volgende in overweging geven. Sinds vele jaren wellicht hebt gij in uw oude vakorganisatie uw bijdra gen voldaan. Te zijner tijd kunnen deze bijdra gen worden omgezet in uitkeeringen, die het Nederlandsche Arbeidsfront aan rijn leden toe kent. Deze uitkeeringen nu beteekenen in vele opzichten niet alleen een voordeel voor u zelf, doch zij dienen ook de belanden van uw gezin. Aansluiting op dit oogenblik is dus een gezins- belang. Niemand, die op 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakorganisatie was, blijve dus in ge breke zijn plicht te doen. De tijd dringt. EEN GEMAKKELIJK NUMMER. Dat gironummer van ons fonds, dat is een gemakkelijk te onthouden nummer. 432100. U telt maar van 4 naar 0. Bovendien, de som der cijfers is 10. Als u dat eenmaal in de gaten houdt, dan vergeet u het niet meer, dan weet u direct, 432100 dat is het gironummer van het V er zorgingsf onds. Maar landgenoot, dan ook niet vergeten ge regeld op dit nummer te storten. U weet het, ons Verzorgingsfonds maakt het mogelijk gere geld pakketten naar het Oostfront te zenden. Pakketten met boeken, tijdschriften, schrijfbe- noodigheden, sigaretten, tabak, sigaren, versna peringen en nuttige gebruiksvoorwerpen, alles voor onze dappere Oostfrontstrijders. 432100. Begint u met deze cijfers op te schrij ven, en in uw notitieboekje, en op een over- schrijfbiljet voor de giro. Door dit laatste ver sterkt u meteen het Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginne gracht 22, te 's-Gravenhage. NEERLANDS JEUGD LUISTERT NAAR....? Het radio-programa „dag van de jeugd." Ter herdenking vftn den „dag; van den ouden Jeugdstorm" op Zaterdag 26 September a.s. wordt de Nederlandsche jeugd in staat gesteld om via de radio eenige hoogtepunten van dien dag mede te beleven. Deze dag, die voor de jeugd in het algemeen en voor de Jeugdstormers in het bijzonder van groot belang is omdat zij ons de oprichting van den Jeugdstorm nu acht jaar geleden in her innering brengt, wordt ingeluid om: 8.15 uur: over den zender Hilversum II klinkt het lied „Schoon klaart de dag". Neerlands jeugd zendt een groet aan de stormers die aan het Oostfront strijden. 12.35: „Wij trekken langs de banen". Een overzicht van het werk van de stormsters in den Nationalen Jeugdstorm. 15.00—15.15 uur: De hoofdstormer C. van Geelkerken spreekt tot de Nederlandsche jeugd. 15,15—16.00 uur: „Paddeltje, de scheepsjon gen van Michiel de Ruyter." Een groot luister spel voor de jeugd, naar het gelijknamige op het jeugdcongres te Weimar bekroonde boek van Johan Been. 10.00—16.15 uur: „Toe dan jongens, handen uit de mouwen". De Haagsche zangschaar zingt voor de microfoon. 18.40—18.50 uur: „Spiegel van den dag." Reportage van de kranslegging op de gra ven van een Duitschen en een Nederlandschen soldaat op de Grebbeberg, door den Jeugdstorm Uitzending van de rede gehouden door den stafchef van den Nationalen Jeugdstorm, op- per-banheer C. Quispel, tijdens deze plechtig heid. Stemt dus af Zaterdag 26 September a.s. op Hilversum II en luistert op bovenstaande tijd stippen. VERPLICHTE TARIEFOPGAVE VAN LIJN EN BODEDIENSTEN. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, zullen op korten termijn tarieven voor het ver voer van goederen met lijn- en bodediensten worden vastgesteld. In verband hiermede heeft de secretaris-generaal van het departement van waterstaat aan de vakgroep goederenver voer van de bedrijfsgroep wegvervoer machti ging verleend, om door middel van vastgestelde formulieren van de exploitanten van deze lijn en bodediensten verplichte opgave van de be- noodigde gegevens te verlangen. Deze verplichte opgave geldt voor alle ondernemers van lijn en bodediensten, onverschillig of zij deze dien sten uitvoeren met auto's, paardenwagens, bak fietsen, dan wel met handwagens. De vakgroep heeft naar de haar bekende adressen inmiddels reeds de betreffende formu lieren verzonden. Ondernemers, die nog geen formulieren mochten hebben ontvangen, rijn verplicht deze onverwijld aan te vragen bij de vakgroep goederenvervoer, Groot Hertoginne- laan 16, te 's-Gravenhage (telefoon: 390010). LOONDERVING IN DE WERKVERRUIMING. De centrale persdienst van het Nederlandsch Arbeidsfront schrijft ons: In afwijking van het tot nog toe ingenomen standpunt zullen arbeiders in de werkverrui ming ook dan voor een vergoeding wegens loon derving in aanmerking komen, wanneer zij ver zuimen om te voldoen aan een oproep van de zijde van de wettige commissie van den ge machtigde voor de reorganisatie van de Neder landsche politie. De vergoeding zal voor ten hoogste één dag worden betaald op vertoon van de oproepkaart, waaruit de oproeping door de wervoingscom- mlssle blijkt. GROOTE FABRIEKSDIEFSTALLEN BERECHT. „Dit is de ernstigste fabrieksdlèfstal, die sedert 20 jaren hier berecht is", aldus merkte de presi dent der arrondissementsrechtbank te Almelo, mr. A. C. Leendertz, gistermorgen op tijdens de behandeling van de zaak tegen den Enschede- schen fabrieksarbeider G. R., die. te zamen met andere arbeiders, van Aug. 1941 tot Mei 1942 voor duizenden guldens zijde had gestolen uit de fabriek van de N.V. Van Heek te Enschede, waar verdachte en zijn handlangers werkten. Ver dachte werkte samen met een familielid, dat een sleutel wist te krijgen van een der fabrieks gebouwen. Des avonds braken zij dan in en verdwenen met de stukken zijde, Manchester, fluweel, doch het meest zijde. Voor hoeveel gul dens is gestolen, dat wisten de verdachte en zijn medeplichtigen niet, doch de calculator der zaak als getuige gehoord, deelde mee, dat na Januari 1942 de waarde van het gestolene voor 1941 was niet na te gaan ongeveer 100 stukken zijde zijn meegenomen. Elk stuk is 40 M., zoodat er dus 4000 M. zijn verwisseld van eigenaar. Indien deze zijde is afgewerkt, aldus de getuige, dan bedraagt de winkelprijs min stens f. 2.50 per M., zoodat na Januari van dit jaar voor minstens f10.000 is gestolen. Voor de opbrengst kocht R. allerlei artikelen voor zijn huishouden, zooals een radiotoestel, een bedstel, een dressoir. In zijn requisitoir merkte mr. S. J. v. d. Hoe ven op. dat er in de Twentsche fabrieken mo menteel veel gestolen wordt, omdat het gesto lene momenteel zijn weg wel vindt. Als af schrikwekkend voorbeeld moet een strenge straf worden geëischt. Spr. requireerde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Tegen den voornaam- sten medewerker van R., H. W.. werd dezelfde straf geëischt. Een reeks van verdachten kwam vervolgens voor. Zij hadden allen zijde gekocht en weer verkocht. De straffen tegen hen varieer den van 3 tot 8 maanden gevangenisstraf. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Het was gevaarlijke hulp die J. C. v.d. Haven te Koudekerk had gegeven. Er werd een schaap geslacht, en daarbij was hij tegenwoordig. Vier schapen waren hierbij betrokken en gezien deze omstandigheid vorderde de officier tegen verdachte die verstek liet gaan, zeven maanden gevangenis straf met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. De rechter veroordeelde conform dezen elsch. D. van der Haven te Hazerswoude had zich ook bezig gehouden met clandestien slachten. De of ficier vorderde zeven maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. Het vonnis werd gelijk aan den elsch. J. A. de Wit uit Reeuwljk had ln bonnen gehandeld; hij had althans een aantal suikerbonnen verkocht. Die waren uit het gezin afkomstig, dat volgens ver klaring van verdachte de bennen kon missen. De rechter wees er evenwel op, dat dit een ernstig feit ls: handel ln bonnen wordt streng gestraft, en behoort tot de misdadige feiten. De officier wilde In elk geval de winst te niet doen, en vor derde f. 300 boete subs 6 maanden hechtenis. De rechter legde de gevraagde boete op. Het zou maar een kleine geit zijn geweest die door J. Molenaar to Noorden was geslacht. Maar. verdach te ontkende bij den Haagschen Economischen rechter te hebben geslacht. Dat was door een ander gebeurd, zoo vertelde hij. Die had er do huid en 75 cent voor gekregen. Maar bij de mare chaussee zou verdachte hebben bekend zelf te hebben geslacht. Daarvoor waren nu twee man schappen die het verbaal hadden gemaakt ont boden. en zij handhaafden dat hun verbaal Juist was, terwijl verdachte dit ontkende. De officier hield zich aan de eerste verklaringen, en elschte acht maanden gevangenisstraf. Het vonnis van den rechter werd zes maanden met bbvel tot onmiddellijk gevangen nemen. Het was een ge waagd geval waarin L. Blokland te Koudekerk betrokken was. Die had voor iemand een koe ge kocht. maar kreeg zijn geld niet, omdat de koe, die clandestien geslacht werd, ln beslag werd ge nomen „Als je zegt dat Je opdracht hebt ge geven de koe te slachten, krijg Je de f. 550. zoo had men aan B. gezegd en deze vertelde aan dte ambtenaren dat hij de opdracht had gegeven. Maar nu hij terecht stond, schrok hij toch van de gevolgen, en al eerder had hij aan de verball- seerencïe ambtenaren gezegd dat hij een onjuiste mededeeling had gedaan en hij alleen de koe maar had gekocht. De rechter wilde dit zonder linge geval wel nader uit laten zoeken, en stelde daarom de verdere behandeling uit. DIEFSTALLEN BIJ DE SPOORWEGEN. „Ik krijg tegenwoordig zooveel klachten van diefstallen bij de spoorwegen, dat ik ten aanzien van deze misdrijven een anderen maatstaf zal gaan aanleggen, zooals dat destijds ook bij de rij wieldiefstallen Is gebeurd. Een groot deel van de goederen, welke vla de spoorwegen worden vei- zonden, bereikt nimmer de plaats van bestem ming en deze toestand wordt voor de bevolking onhoudbaar. Om dus toekomstige dieven van spoorwegdiefstallen af te schrikken, vraag lk te gen deze verdachten, die nota bene behoorden tot net personeel van de spoorwegen, resp. straffen van een jaar en een Jaar en drie maanden, terwijl ik vroeger deze misdreven strafte met den elsch van slechts enkele maanden", aldus de officier van Justitie te Utrecht in zijn requisitoir in de zaak tegen den 32-Jarlgen arbeider J. H. A. H. en den 23-jarlgen spoorwegbeambte H. van W.. belden uit Amersfoort. Zij hebben zich in den nacht van 4 op 5 Augustus schuldig gemaakt aan diefstal van vijf pakken tabak, afkomstig van een tabaks firma en bestemd voor eenige grossiers. Belde verdachten, die om. waren belast met het over laden van deze pakken, hadden de tabak uit een verzegelden spoorwegwagon gestolen en voor hoo- gen prijs van de hand gedaan. En een Jaar gevangenisstraf elschte de officier van Justitie in de volgende zaak tegen den 35- Jarlgen koopman A. P. J. J. uit Arnhem die zich schuldig had gemaakt aan het wegnemen van een koffer, welke een oogenblik onbeheerd stond op het tweede perron van het centraal station te Utrecht. Daar bij dezen verdachte, die op heeter- daad was betrapt, thuis ook nog twee koffers en een kist werden gevonden, waaryan verd. de her komst niet kon opgeven, werd vermoed, dat men hier te doen had met een geroutlneerden koffer- dief, De rechtbank zal ln belde zaken over veer tien dagen uitspraak doen. van hedenavond 19.38 uur tot morgenochtend 7.28 uur De maan komt heden op te 19.24 uur en gaat morgenochtend om 6.58 uur weer onder. VERSPREIDE BERICHTEN. Ingaande 1 October as. moeten de aan vragen voor het verkrijgen van een ontslagver gunning voor personen, die in het bouwbedrijf bij de uitvoering van werkzaamheden voor de Duitsche Weermacht te werk zijn gesteld, wor den ingediend via de „Vertrouwensinstantie in het Bouwbedrijf". Falckstraat 10 te Amster dam (C.). Met ingang van 1 October a.s. is de hoofd ingenieur van den rijkswaterstaat ir. H. C. P. de Bruijn te 's-Gravenhage benoemd tot hoofd ingenieur-directeur van den rijkswaterstaat. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Dr. W. P. J. A. van Royen benoemd tot secretaris van curatoren. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming is benoemd tot secretaris bij het college van curatoren der Rijksuniversiteit alhier dr. W. P. J. A. van Royen. De nieuwbenoemde functionaris, die mr. P. J. Idenburg als zoodanig opvolgt, werd 19 Juli 1905 te Rijswijk geboren. Na de middelbare school te hebben doorloopen, koos hij de mili taire loopbaan. Op 27 Juli 1927 werd hij be noemd tot 2de luitenant, precies 4 jaar later tot 1ste luitenant en kort voor het uitbreken van den oorlog tot kapitein bij de artillerie, waar hij diende by het 2e regiment veldartil lerie, hetzelfde regiment als waarbij de tegen woordige president-curator, mr. R. N. de Ruy ter van Steveninck diende. Hij werd op 31 Januari 1934 te Utrecht in geschreven als juridisch student en promoveer de op 12 October 1938 aldaar tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een in de Fransche taal gesteld proefschrift, getiteld „Analyse du pro- blèihe de la neutralité au cours de Involution du droit des gens". ZILVEREN JUBILEUM VAN ZUSTER LOUISE VAN DEN BRINK. Als Directrice van het Diaconesscnhuis. In zeer intlemen kring is gisteren in het Diaconessenhuis alhier het zilveren jubileum herdacht van Zuster Louise van den Brink als directrice van deze instelling. Zuster Louise, die op 1 November 1909 aan het Diaconessenhuis werd verbonden, werd in 1917 na het overlijden van Zuster L. Meyer, tot directrice benoemd en met groote toewijding heeft zij deze functie nu gedurende een kwart eeuw bekleed. De groote sympathie, die zij zich in breeden kring heeft weten te verwerven, bleek op treffende wijze bij de huldiging ter gelegenheid van haar 25-jarige werkzaamheid aan het Diaconessenhuis in 1934. Gisteren werd haar ter gelegenheid van dit nieuwe zilveren jubileum wederom, thans even wel in zeer beperkten kring, hulde gebracht voor haar onvermoeiden en liefdevollen arbeid. Zij werd toegesproken door prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink, voorzitter van het be stuur, prof. dr. H. M. van Nes, het eenige nog ln leven zijnde bestuurslid uit den tijd van haar benoeming tot directrice, dr. P. M. de Planque namens de aan het Diaconessenhuis verbonden artsen en dokter C. J. van Houweninge Graft- dyk namens de overige Leldsche doktoren. Een groot aantal bloemen luisterde deze korte huldiging op. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Bloembollenkweekerij en -Handel Gebr. Teupel. Heereweg 220, Llsse. Vennooten: H. Teupel en K. Topp, te Qued- linburg (Duitschland). Fa. Gebr. van der Voet Bloembollenbedrijf. (Beperkende Bepalingen). Heerenweg A. 69, Warmond. Vennooten: H. van der Voet en J. van der Voet, Warmond. Wijzigingen: Wijnkooperij „De Globe", voorh. Leo Oudshoorn en C., Doelensteeg 8, Leiden. De zaak is d.d. 1 Aug. 1942 omgezet ln een ven nootschap onder firma onder den naam: Wijn kooperij „De Globe" voorheen Leo Oudshoorn en Co. Vennooten: G. W. Zandvoort, 's-Gra venhage (Huwelijksche Voorwaarden) en G. W. Zandvoort Jr., 's-Gravenhage. Naaml. Venn. Bloembollenkweekerij en -Han del voorheen H. Ravensbergen, Badstraat 22, Katwijk. De N. V. is d.d. 30 Juli 1942 in liquidatie getreden. Liquidateur: W. Ravensbergen, Kat wijk aan Zee. Alphensche Bank N.V.. Schoolstraat 2, Alphen a/d. Rijn. De statuten rijn gewijzigd. EEN ONGALANTE DIEF. Een mensch kan, doordat hij bestolen wordt, in ernstige ongelegenheid geraken. Dat heeft een jongedame uit de 's-Gravesandelaan, te Hilversum, ondervonden, toen zij zwom in een badinrichting. Na haar bad vermiste zij in haar kleèdcabine practisch al haar kleeren, tot zelfs een corset toe, benevens haar schoenen, portemonnaie en sieraden. In dit zwembad ko men dagelijks diefstallen voor, maar zóó bont had de dief het tot heden toe niet gemaakt. Er waren' hulpmaatregelen noodig, alvorens de jongedame naar huis kon gaan LIJK VAN CONTROLEUR BIJ DEN LANDBOUWCRISISDIENST GEVONDEN. Gisteravond ls in een schuur van den land bouwer Klunder te Marienheem. gemeente Raalte, het lijk gevonden van den controleur van den landbouwcrisisdienst, den heer Sasink. Men vermoedt, dat hier misdrijf in het spel is. De bewoner van het perceel, waarbij de schuur behoort, is gearresteerd. De verslagene was 23 jaar oud en ongehuwd. ALPHEN AAN DEN RIJN Chr. Geref. Kerk- Donderdag nam. 71/4 uur. ds. Brandsma van Harderwijk. KATWIJK AAN ZEE Zaal Chr. Prot. Bel.: Donderdagnam. 8 uur, dr. G. C. van Niftrlk van Rljnsburg (Bidstond Herv. Jeugdwerk) NOORDWIJK AAN ZEE Geref. Bond (Juliana van Stolbergstr.) 27)Hedennam. 8 uur, ds. Kool haas van Hulzen. ZEVENHOVEN Ned. Herv. Kerk (Chr. school wijk Amstel)Donderdagnam. 81/4 uur, ds. de Stoppelaar. NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen (2e predikantsplaats) ds. J. de Lange te Wll6um. Aangenomen naar Rozendaal (Gld.) ds. W. Oort- huys te Batenburg, naar Grouw (als godsdienst onderwijzer-hulpprediker) R. J. Vogelzang, voor ganger der Ned. Herv, Evangelisatie te Grouw. Benoemd tot hulppredfiker te Boskoop cand. A. de Zeeuw te Ridderkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht ds. J. W. de Jager te Zutphen, benoemd tot hulp prediker te Tlnte bij Brlelle cand. J. Poutsma te Kampen. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Urk, ds. N. Brandsma te Harderwijk en ds. J. Tamminga te Enschede. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Zeist, ds. G. H. Kersten te Rotterdam en ds. A. van Stuy- venberg te Yerseke. WOUBRUGGE Uitkccring Winterhulp Ook in deze gemeente bestaat tot 25 September a.s. gelegenheid om een aanvrage ln te dienen voor een Winter hulp-ultkeering. Formulieren hiertoe zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1