LEIDSCH DAGBLAD Maandag 21 September 1942 GENEMUIDER MATTEN SCHOENEN GEVRAAGD „KLEINTJES" Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs LAATSTE BERICHTEN Binnenland Regeling voor de periodieke përs Vorderingen aan de Terek Duitsch Weermachtsbericht Ifaliaansch Weermachtsbericht Buitenland MA1KT BERICHTEN F amiliebericht en Officieele mededeelingen Aanvang van den nieuwen Cursus G. VAN DONGEN - Breestraat 110 NET MEISJE Hulp in de Huishouding GEM. ZIT-SLAAPKAMER VOGELBEZITTERS R.KAREL-Vogelhandel, Steenstr.21 HERDENKING VAN HET 75-JARIG BESTAAN. In tegenwoordigheid van een aantal genoo- digden, vele oud- en alle tegenwoordige leer lingen is Zaterdagmiddag in de feestelijk ver sierde gymnastiekzaal der Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs aan het Rapenburg het 75-jarig bestaan dier Inrichting herdacht. De sfeer dezer eenvoudige, doch waardige bij eenkomst was typeerend voor den voortreffelij- ken geest, welke binnen deze muren heerscht en waarvoor de grondslagen werden gelegd door de tweede directrice der school,- mej. Louise Har- denberg (18651895). Haar medewerker en op volger Wybrandus Haanstra (1870—1922) bouwde daarop voort en wist door zijn uitnemende paedagogische kwaliteiten de Leidsche Kweek school een unieke plaats in het Nederlandsche schoolleven te bezorgen, waardoor zelfs leerlin gen van over de grenzen naar de Sleutelstad trokken om onder zijn leiding te worden opge leid tot leerares bij het voorbereidend onderwijs. Na zijn heengaan zette mej. D. Voltman (19221937) zijn werk in denzelfden geest voort, terwijl de tegenwoordige directrice mej. H. J. Glasz de voortreffelijke reputatie der school al evenzeer hoog houdt. Vrijwel alle sprekers en zij vormden te zamen een lange rij! getuigden Zaterdagmid dag van de bijzondere plaats, welke de Leidsche Kweekschool in het gezelschap harer zuster instellingen inneemt en wezen op het baanbre kend werk, dat van deze school is uitgegaan. En van alle toespraken zonder uitzondering was de grondtoon de innige dankbaarheid der sprekers en spreeksters, dat hun levensloop hen, de een in meerdere mate dan de ander, in aanraking bracht met deze instelling. Niemand minder dan de hoogbejaarde eminente paedagoog prof. dr. J. H. Gun ning Wzn. (bijna 80 jaar geleden bezocht hü de bewaarschool, waaruit deze school zou ontstaan!) getuigde, dat het contact met Haanstra voor hem een openbaring is ge weest. Haanstra, al was hü een groot be wonderaar van Fröbel, volgde by z0n onder was niet slaafs een systeem; zün werk was levend doordat het was gericht op het leven zélf en zUn geest is in deze school levend gebleven. Belden hebben klemend zaad gestrooid. Spreker zeidc dankbaar te zUn, dat het hem gegeven is deien dag mee te maken en hü besloot met te zeggen, dat de Leidsche Kweekschool^ in het Nederlandsche cultuur leven niet kan worden gemist. De voorzitter van het bestuur der Ver. tot Op leiding van Bewaarschoolhouderessen, dr. C. de Jong gaf in zijn openingsrede een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling der school in de afgeloopen 75 jaar, waarbij hij in het licht stelde, dat de vreugde over haar bloei wordt ge temperd door voortdurende geldzorgen, deels als gevolg van het feit, dat de subsidie in 1932 is verminderd. De in 1936 geopende kleuterschool in de Leliestraat wordt zelfs in het geheel niet gesubsidieerd, doch gelukkig telt de vereeniging vele goede vrienden, die haar financieel steunen. Onder applaus der aanwezigen werd besloten een bloemstuk te zenden aan den oud-voorzitter en eerelid der vereeniging, den heer J. Verver, die door ziekte verhinderd was tegenwoordig te zijn. De directrice mej. H. J. Glasz stond daania uitvoerig stil bij het leven en werken der Leid sche Kweekschool, welke een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van ons nationale schoolleven, in het bijzonder op het gebied van het voorbereidend onderwijs. Er is hier in Leiden, zoo zeide zij, iets grootsch ver richt, iets wat ons met diepe bewondering en groote dankbaarheid vervult. In dit verband schetste zij de beteekenis van Haanstra, die het stempel van zijn persoonlijkheid op de school drukte en als weinig anderen,het vermogen bezat om zijn medewerkers te bezielen. Steeds was hü erop uit om verbetering te brengen in de leer methoden, altijd bedacht hü nieuwe leermiddelen om daarna nauwlettend acht te slaan op de reacties der kinderen en nieuwe correcties aan te brengen. Haanstra's streven was erop gericht de kinderen vóór alles te vormen tot doelbewuste menschen en hij bereikte dit door, het kind vol gend, het in zijn ontwikkeling te leiden. Door dien opzet was hij zijn tijd ver vooruit. Met groote erkenteiykheid herdacht zü ook wat mej. Voltman gedurende haar ruim 40-jarige werk zaamheid voor de school is geweest. Na vervol gens hulde te hebben gebracht aan de opeenvol gende besturen, die veel belangrük werk belang loos hebben verricht, besloot mej. Glasz met een opwekking om Haanstra's werk voort te zetten in den geest, dien hü zün leerlingen altüd als het voornaamste heeft voorgehouden „bezield met waarachtige liefde voor het jonge kind". De oud-directrice, mej. D. Voltman haalde ver volgens tal van oude herinneringen op aan haar beide groote voorgangers, mej. Hardenberg en Haanstra en tal van vroegere leerkrachten en leerlingen, waarna zü besloot met het uitspreken van den wensch, dat mej. Glasz nog tal van jaren den geest der Leidsche kweekschool zal bewaren, zooals zij al vele jaren met groote in teresse en toewijding heeft gedaan. Daarna werd achtereenvolgens nog het woord KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Wü hebben sterke beenen, mevrouw! gevoerd door prof. dr. J. H. Gunning Wzn. wiens belangrükste uitspraken wü hierboven reeds citeerden, door mej. Houba, inspectrice bü het Voorbereidend Onderwüs, door mej. B. Perné, voorzitster van den Bond van Onder- wyzeressen bü het V.O., die namens het bestuur een bedrag voor uitbreiding der bibliotheek overhandigde, door mevr. Hulshof—Cupery als oud-leerlinge der Kweekschool, door den heer van Wezemale namens de Amsterdamsche Vorm school, door mej. Grolle namens de Amsterdam sche Ver. van Onderwijzeressen aan Chr. Kleu terscholen, door mej. Molt namens de leerkrach ten der Kweek- en Leerscholen onder aanbeiding van een wandversiering, door den heer J. A. Christiaanse als oud-leerling der Kleuterschool, die twee boekwerken schonk, door een kweeke- llnge, Jeanne Willemse, die eveneens practische geschenken aanbood en door mevr. Kennedy, een der oudste oud-leerlingen, die uit aller naam een film-opnametoestel overhandigde. Dr. de Jong sprak een dankend slotwoord, waarmede deze bijeenkomst welke werd opgeluis terd door fraaien koorzang o. 1. v. mevrouw Haaksma—van Tuinen ten einde was. Na afloop bestond gelegenheid een tentoon stelling te bezichtigen van werkstukjes, vervaar digd door de kweekelingen en kleuters der leer scholen. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: N.V. Fabriek van Suikerwerken, v h. GebroeSers Pel, Morschweg 5058, Leiden. De N.V. is met ingang van 31 Dec. 1941 in liqui datie getreden. Liquidateur mr. J. Pel, Oegst- geest. De N.V. heeft haar bezittingen en belan gen, alsmede hare verplichtingen, op den voet van het. Overdrachtsbesluit 1942 overgedragen aan de commanditaire vennootschap: Comm. Venn. Fabriek van Suikerwerken Gebroeders Pel (Huwelüksche Voorwaarden Beperkende Be palingen). Beheerende vennooten: mr J. Pel. Oegstgeest en mr. C. G. Pel, Oegstgeest Aantal vennooten bü wüze van geldschieter: twee. ProcuratiehoudersP. van Weeren en mej. J, E. Vellekoop. (Beperkende Bepalingen). Commanditaire Vennootschap S. Thors, Hooi gracht 57, Lelden. Op grond van par. 7 der Ver ordening nr. 48/1941 is aangesteld tot Liquidati- onstreuhanderG. H. Hoyer, Rotterdam. N.V. Bloembollenkweekerü en Handel H. Ho- man en Co., Dorpstr. 11, Oegstgeest. Overl. direc teur :L. J. Homan, Oegstgeest, d.d. 12 Sept. 1942. JUBILEUMCONCERT D.V.V. De Leidsche Accordeonver. „Door Vriendschap Vereenigd" herdacht Zaterdagavond In de Stads- zaal haar 12Vi-jarig Jubileum. Dat zij zich ln veel aanhang mag verheugen, bewees wel de bijzonder groote belangstelling voor de prestaties van dit gcdlclplineerd spelende ensemble, dat zich onder de üverlge leiding van den heer van Wouw een uitstekende reputatie heeft weten te verwerven. De actieve voorzitter, de heer P. Zwanenburg, heette de vertegenwoordigers van andere vereeni gingen welkom, waarna de Radetsky-marsch van Joh. Strauss en de ouverture La Reconnaissance van Benoodt aantoonden, met hoeveel animo ln dn afgeloopen tijd wederom gestudeerd ls. Maar dat D.V.V. zich met succes mag laten hooren, bleek wel op meest overtuigende wijze uit de ver tolking van de speciaal door den heer van Wouw bewerkte fantasie uit de opera ..Stradella" van von Flotow, een compositie, die zich mede dank zü de juiste instrumentatie, bij uitstek voor ac cordeonorkest blükt te leenen De klank, ln het bijzonder <He der langzame passages, was buiten gewoon verzorgd en Imponeerend Wij houden er ons dan ook van overtuigd, dat deze eerste uit voering. die door den heer van Wouw kennelijk met veel liefde was voorbereid, getuigde ook de gevoelige nuanceeringen, door vele andere gevolgd zal worden. Met genoegen constateeren wü, dat zoo velen lust gevoelen het accordeon toegewijd te bespelen, wat hun belangstelling voor de Muze ln het algemeen, niet dan ten goede komen kan! De levendige toejuichingen aan het slot golden zoowel den .dirigent als het Jublleerende gezel schap, dat zldn op zulk een goeden weg beweegt. Door den voorzitter van het Feestcomité, den heer P Hueps en namens het Damescomité door VAN NIET-COMMERCIEELE VEREENI GINGEN EN STICHTINGEN. In verband met de heerschende papier- schaarschte is het noodig bepalingen vast te stellen ten aanzien van periodieke drukwerken van niet-commercleele vereenigingen en stich tingen. Met ingang van 1 October 1942 treedt de vol gende regeling in werking: 1. Niet-commercieele vereenigingen en stich tingen, die een periodiek verschünend orgaan drukwerk uitgeven dragen zorg, dat het orgaan drukwerk wordt ingeschreven in een daartoe bestemd oplage-register bü den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen, Waalsdorperweg 72. 's-Gravenhage. De opgave, die vóór 30 September 1942 moet zijn ingedie.vd bevat: A. den naam van het orgaan; B. naam en adres van den verantwoordeUjken redacteur van den uitgever en van den drukker; C. de termün van verschüning; D. het formaat; E. het aantal pagina's; F. de oplage; G. het aantal abonné's; H. de abonnementsprüs; I. het kennummer der vakgroep tüdschriften. 2. Zoolang de inschrüving niet ls geschied en deze door den commissaris voor niet-commer cleele vereenigingen en stichtingen niet is be vestigd, mag het orgaan/drukwerk niet ver- schünen. 3. Het toezicht op de periodieke organen- drukwerken van niet-commercieele vereenigin gen en stichtingen wordt uitgeoefend door de persafdeelingen van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en van den com missaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen. 4. In de niet-commercleele vereenigings- stichtings-periodieken-drukwerken mogen alleen korte en exacte beschouwingen, mededeelingen, nieuws, enz. worden opgenomen, die uitslui tend betrekking hebben op de doelstelling der '-ereeniging/stlchting. 5. Het plaatsen van advertenties in welken vor mook is, zonder büzondere goedkeuring van den commissaris voornoemd, verboden. 6. De niet-commercieele vereeniging of stich ting is verplicht onmiddellük bij het verschünen van ieder nummer van het orgaan drukwerk, hiervan twee exemplaren in te zenden aan den commissaris voor niet-commercieele veree nigingen en stichtingen, Waalsdorperweg 72 te 's-Gravenhage, en twee exemplaren aan het „Referat Zeitschrlften" van de „Presseabtei- lung" van het Rükscommissariaat. Kneuterdük 20, te 's Gravenhage. 7. Op elk exemplaar van een vereeniging/ stichtingsorgaan/drukwerk dient steeds de naam van de verantwoordelüken redacteur, van den uitgever en van den drukker te worden vermeld, benevens het kennummer van de vak groep tüdschriften. alsmede het nummer waar onder de vereeniging of stichting bij het com missariaat voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen is ingeschreven. 8. De onder artikel 1 genoemde verplichting zal vooralsnog niet gelden voor de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van zuiver kerkelüken aard. waaronder wordt ver staan: A. De periodieke drukwerken of andere ver veelvoudigingen van de Protestantsche kerkge nootschappen met hun indeeling in kerkelijke gemeenten. B. De periodieke drukwerken of andere ver veelvoudigingen van het Roomsch-Katholiek kerkgenootschap, waaröhder wordt verstaan de besturen van bisdommen en parochies. Van deze vrüstelling zün nochtans uitgesloten alle overige periodieke-organen/drukwerken of andere verveelvoudigingen van niet-commer cleele vereenigingen en stichtingen al dan niet ln kerkelük verband staande of daarin onder gebracht. 9. Deze regeling is vastgesteld op grond van de bepalingen der verordeningen van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied No. 145/1940 en 41/1941. BEURSMAATREGELEN IN OVERWEGING. Men late zich niet door geruchten beïnvloeden. De voorzitter van de Ver. voor den Effecten handel deelt het volgende mede: Uit een onderhoud, hetwelk het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfs groep Effectenhandel) met den waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Financiën en president van de Nederlandsche Bank N.V. hedenmorgen heeft gehad, ls ge bleken. dat de maatregelen, welke door de auto- mej. R. v. d. Reüde werden hierop fraaie bloe menmanden aan den voorzitter overhandigd, on der het uitspreken van gelukwenschen. De aanbie ding van geschenken bleef echter tot de feestvie ring ln besloten kring in October as. bewaard. Een uitgebreid feestprogramma vormde het uit nemend besluit van deze dankbaar-gestemde jubileumviering. Th. J. Hannema. De heer J. A. Staal alhier slaagde te Am sterdam voor het candidaats-examen genees kunde. Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan den Terek werden na het overwinnen van het moeilüke en met mUnen bezaaide ter rein de belangrüke, door den vüand taai ver dedigde steden Terek en Wladimirowskii stor menderhand genomen. In enkele staösdeelen van Stalingrad, dat de vüand door het aanvoeren van nieuwe strüd- krachten wanhopig tracht te behouden, zün nog verbitterde straatgevechten aan den gang. Hernieuwde ontlastlngsaanvallen op de grendel- stelling tne Nnorden der stad stortten met vele verliezen ineen. Bü Saratow wierp de luchtmacht opslag plaatsen van vloeibare brandstof aan de Wolga In brand. Ten Noordwesten van WoronesJ mislukten op nieuw verscheidene vijandelüke aanvallen. Ook ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer en ten Zuiden van het Ladogameer werden hei-haalde aanvallen van de bolsjewisten door het samen gebundelde vuur van alle wapens met zware, bloedige verliezen afgeslagen. De luchtmacht bracht op het Ladogameer een vrachtschip tot zinken; een ander schip werd beschadigd en een bewakingsvaartuig werd in brand geworpen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten gis teren in de Dwinabaai bü Archangel ondanks büzonder moeilüke weersomstandigheden de overblüfselen van het Engelsch—Amerikaansche convooi. Drie koopvaardüschepen werden ver scheidene malen getroffen. In Noord-Afrika vielen formaties van de Duit sche luchtmacht vüandelüke strüdkrachten aan het El-Alameln front en in het Zuidelüke woe- stüngebled met bommen en de boord wapens aan. Vier Britsche jagers werden ln luchtge vechten neergeschoten. In de periode van 9 tot 20 September verloor de Britsche luchtmacht 189 vliegtuigen, waarvan 46 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In dezelfde periode gingen in den strüd tegen Groot-Brittannlë 22 eigen vliegtuigen verloren. Tüdens de gevechten in het gebied van Sta lingrad schoot een Pommers-West-Pruisische gemotoriseerde infanteriedivisie bü den succes vollen afweer van sterke ontlastlngsaanvallen van ^len vüand op een dag 129 bolsjewistische tanks stuk. In zyn weermachtbericht no. 847 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren heeft de luchtmacht van de as doel treffend formaties gemotoriseerde strüdmiddelen van den vüand aan het Egyptische front met bommen en boordwapens aangevallen. Talrüke voertuigen geraakten in brand. Duitsche jacht vliegtuigen schoten in luchtgevechten vier vijandelüke vliegtuigen omlaag. Britsche vliegtuigen bombardeerden Tobroek. Vüandelüke vliegtuigen beschoten met machine^ geweren en lieten bommen vallen op eenige bewoonde centra van de provincie Agrlgento maar maakten geen slachtoffers. De Nederlandsche Volksdienst kent geen me delijden of barmhartigheid. Hy kent alleen volkschcn plicht. ritelten worden overwogen, nog in een voorbe reidend stadium zün. Hoe leze uiteindeiyk zul len luiden, staat nog geenszins vast. Xiidelük is echter komen vast te staan, dat het niet de bedoeling vap de autoriteiten is, den beurshandel onmogeiyk te maken of zoodanig aan banden te leggen, dat koopers en verkoopers elkaar practLsch niet tot normale koersen zul len kunnen vinden en dat het evenmin de be doeling is, den bonafiden belegger in de maat regelen te betrekken. Onder de gegeven omstandigheden meent het bestuur dan ook in ernstige overweging te moe ten geven, zich niet door geruchten te laten beïnvloeden. WINTERSEMESTER DUITSCHE UNIVERSITEITEN. Naar de Deutsche Akademische Austausch- dienst te Den Haag, Waalsdorperweg 12, mee deelt, begint het wintersemester aan de Duit sche universiteiten en hoogescholen pas o^> 1 December 1942 en eindigt het op 31 Maart 1943. MOZART-PROGRAM VAN HET DEUTSCHE THEATER VOOR DEN OMROEP. Op 30 September 1942 des avonds tusschen 6 en 7 uur, organiseert het Duitsche Theater ln Nederland voor den zender Hilversum een volksconcert met een aan Mozart gewüd pro gram. De muzikale leiding zal berusten bü Wil helm Franzen. GENERAAL KEITEL ZESTIG JAAR OUD. De chef van het opperbevel van de Weer macht, generaal veldmaarschalk Wilhelm Kei tel. wordt morgen 22 September 60 jaar oud. BOSKOOP, 19 Sept, „De Boskoopscho veiling" Rozen per bos: Orange Triumph 0.701.05; BTlar- clif 1.30—1.80; Hadley 1.50—2.60; Butterfly 1.20 2.00; Rosalandla 1.502.20; Else Poulsen 0.75— 1.30; Florex 1.20—1.80; Edlth Helen 2.20—3.20; Peehtold 1 502.60; August Noach 0.600.90; Dorus Rükers 0.600.90; Ingar Olsson 1.021.26; Duisburg 1.502.40; Juweeltjes 0.540.98; Ge mengde rozen 0.400.60; Diversen per boa: Asters 1016 ct.; Vuurpyien 48 ct.; Clematis Durandt 0.600.85; idem mevr. Ie Coultre 2.50-^-2.90; Idem Prins Hendrik 1.501.80; Dahlias in soorten 0.18 0.24; tros-chrysanten b.260.43; idem p, tak 0.18 RIJNSBURG, 18 Sept. Bloemenveiling Gla diolen: Plccardlë f.9: Wit f. 5.50; Rood f.5; Geel f. 4.50; Astera: gemengd f. 1.50; Wit f. 1.40—1.80; Enkele asters f. 1.50; Dwergasters 2530 ct.; Elta 20 ct.; Helianthen: groot f.33.50; klein f. 1; Zinnia's f. 1.502; Goudsbloemen 15 ot.; Leeu wenbekken 15 ct.; Chrysanthen bruin 45—50 ct.: Witte troschrysanthen 55 ct. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Loudon-Osieck z... Eindhoven; Jon- ker-Siewers d„ Heemstede; Westerhuis-Beyer d„ A'dam; Kinz-Muterer z., A'dam; Slothou- ber-Baars d., Lochem; Mesller-le Clercq d., A'dam; Wennekes-Koning, d., Utrecht; Goede - mans-v. d. Volk z„ A'dam. Ondertrouwd: C. M. H. Lambert! (Maastricht!, en L. J. Brand (Den Haag);'M. Vogels (Hllva- renbeek) en F. v. Thiel (Beek en Donk); M. v. Wagenberg (Vlümen) en A. C. A. Aghina (den Bosch). Gehuwd: R. Froger en S, C, de Hoop Schef- fer, den Haag; N. G. J. Huigen en J. Busoh, den Haag; K. J. Hardeman en M. v. d. Hout, den Haag; J. A. .v. d. Dries en C. M. L, v. Gheel Gildemeester,'Zoelen; H. J. H. Hartgrlnk en P, Feith, den Haag. Overleden: J. C. Burger-de Sonnaville, Den Haag; G. J. M. van de Wünpersse-Vaal v., 7P. J. Tilburg; J. Heuft m., 42 j. A'dam; C. M. B. Siinger-Smulder v„ 64 j. Groningen; M. I. Lo- gemann-Meese v., 70 J. R'dam; A. M. Dank- meüer-v. Oven v., 78 j. Den Haag. PEULVRUCHTEN TOEWIJZINGEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visacherlj maakt bekend, dat, ln af wijking van hetgeen desUJda terzake ls gepubli ceerd, toewüzlngon voor peulvruchten, welke ln 1941 zijn uitgereikt, niet opnieuw zullen worden geldig verklaard, zoodat het geen zin heeft, dat handelaren, die dergelüke toewüzlngen ln hun be zit hebben, deze ter verlenging of ter vorvanging door nieuwe toewüzlngon naar het contraal dis tributiekantoor opzenden of bij den plaataelüken dlstributledlenst aanbieden. ZIJ dienen deze toe wijzingen echter zorgvuldig te bewaren ter ver antwoording van hun voorraad. GELDIGHEIDSDUUR PEULVRUCHTENTOEWIJZINGEN. De secretaris-generaal van het departomont van landbouw en vlsscherü maakt bekend, dat de gel digheidsduur der toewüzlngen voor peulvruchten, welke een vervaldatum hebben gelogen ln het tijdvak van 15 Augustus tot en met 15 October 1942, ls verlengd tot en met 15 Oct. 1942. 4977 TOEWIJZINGEN VOOR GEBAK OP ,.K UCHENMA RK EN Het rijksbureau voor de voedselvoorziening ln oorlogstijd maakt bekend, dat van l October 1942 af aan bakkers en banketbakkers geen extra-hoe- veelheden boter en suiker meer zuilen worden be schikbaar gesteld voor de bereiding van producten, welke worden verkocht tegen afgifte van „kuchen- marke.V, afkomstig van tot de Duitsche weer macht bchoorende personen of van beheerders van wcermacht-cantlnes. 4942 VERVOERVERBOD VAN RUNDVEE. Het bedrüfschap voor veo en vleesch maakt be kend, dat zooals reeds eerder ls medegedeeld, het vervoeren van rundvee met Ingang van 7 Sept. 1942 ls verboden, tenzü de runderen gedekt zijn door een geleidebiljet. Nu verondersteld mag wor den, dat de regeling betreffende dit vervoerver- bod algemeene bekendheid geniet, zal van Maan dag 21 September 1942 af leder rund, hetwelk vervoerd wordt zonder gedekt te zijn door een gel dig geleidebiljet, In beslag genomen worden. Een leder, dié runderen vervoert, anders dan tusschen de perceelen van het eigen bedrüf over een afstand kleiner dan 5 K.M., dient er dus voor te zorgen, dat hij tydlg een geleidebiljet aan vraagt. 5024 KOUSEN- EN SOKKENHERBEVOORRADING DOOR DEN HANDEL. In de naaste toekomst zal de herbevoorrading van kousen en sokken door den handel alleen kunnen plaats vinden tegen Inlevering van do door het publiek Ingeleverde kousenbonnen, on geacht dc afgifte van de noodlge puntencoupures. Iedere kleinhandelaar, die voor de herbevoorra ding van kousen en/of sokken ln aanmerking wcnscht to komen, ls verplicht de door hem In genomen kousenbonnen onverwijld en ln leder geval vóór, l October 1942 ln te zenden bü het RÜksbureau Dlstex afd, herbevoorrading, Andrlcs Blckerweg 2, 's-Gravenhage. Dczo kousenbonnen dienen te worden Ingeleverd soort bü soort (man nen, vrouwen. Jongens en meisjes) geplakt op de bekende puntenopplakvellen. Op leder vel van 200 bonnen of gedeelte daarvan dienen textielzegels te worden geplakt voor een waarde van f.0.30. 5030 Redactlcstaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brou wer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg. en Muz. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. OHR. VERVOLGONDERWIJS, Hoogl. Kcrkgracht 20A, Leiden. 'begin Oktober ejk. Aangiften en inlidhtingen bij de hoofden dier Geref. Sdholen cxf bij het Hoofd v. d. Cursus D. MEIJER, Rjijnsbupgerweg 47IA. 4956 Wederom ontvangen: NIEUWE COLLECTIE ORIGINEELE merk „VENliS": Zonder toon SCHOENENMAGAZIJN' 4867 Gevraagd een 3609a van 9 tot 5 uur. Aanmelden: Acacialaan 46, Leiderdorp. Gevraagd per 1 Oct. Veursche- weg 161, Voorschoten, flintoe v. d. en n. of v. d., kunnende token en wetten v-gjgvr., 2e en 3e meisje aaniw. Aanmelden telefonisch (Voorschoten 195) of schriftelijk. 3803a OUD KABINET te koop aangeboden, m. pracht gebogen kap. Te bevragen: Bronckhorststraat 79, sigarenwinkel. Noordwijk B. 3789a Tegen 1 Oct. ah. gevraagd met volledig pension door heer P.O.. z.to.b.hih., in Lelden of omg. Geen beroepspension. Brieven Bureau van dit Blad' ondier No. 3836a. Ik betaal voor Kanariemannen f. 6.p. st., voor Parkieten f. 3 per paar, Groene papagaaien f.25, Grijze f.85. Koop al'le soorten: voor Marmotten f. 2.50 per etmk en koop Rashonden voor beslist de hoogste prijzen. 3900a Telefoon 20629. door Spaarinstelling DAME of HEER met goede connecties. Aangename werkkring met hulp van Inapectricé(teur)goede inkomsten (bijverdiensten) verzekerd met ev. reisvergoeding. Brietven met uitv. tal. ondier No. 4978 aan tiet Bur. v. d. Blad. KAMERS In beschaafde omgeving, ruime zeer goed gemeub. kamers aan geboden, gelegen zonzijde Breestraat. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3926a. Te huur op goeden stand (Oegstgeest) riant gelegen GESTOFF. ZIT-SLAAPKAMER event, zit- en slaapkamer, des- gewenscht eenvoudig gemeub., stookgelegenheid aanw. Brlev. onder No. 1930 Bkh. v. d. Veen, Oegstgeest. 4985 Dagelüks in speciale rubrieken, hoogstens 30 woorden (1 woord max. 12 letters) 72 cent. (Voor de rubrieken „Personeel gevraagd" en „Personeel aangeboden" 60 cent) bü vooruitbetaling. Bewijsnummers 5 ct. extra. Toezending van ingeko men brieven 10 ct. extra. Gevraagd Een paar ln goede staat zünde kinderschoentjes, br. of zw„ m. 21 of 22. Br. aan C. DISSEL, Hons- dijk A 51, Koudekerk a/d. Rijn. Een kinderwagen, crème of donkerblauw, prüs tot f. 35. Brieven J. HORSMAN A. 296, Hazerswoude R.D. Staatsexamen. Boeken voor het staatsexamen (Grieks en Latyn). Gra- matlca, lees- en woorden boeken. AdresP. J. v. SCHAYCK. Da Costaétr, 9, Lelden. Een koffergramofoon. merk liefst Columbia of Hls Masters Voice. Na 7 u. D. VERHOEF. L. de Co- llgnylaan 6. Oegtgeest. Lange bontjas, maat 42- 44, moet in goeden staat zijn. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3730 k. Een loden of wluterjas voor HB.S.'er van 16 Jaar en dames regenmantel maat 44. Tel. 22863. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 3747 k. 2de handsch hockey stick. Brieven met opgaaf van prijs Bur. v. d. Blad onder No. 3748 k. Een grUze winterjas, m. 52. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3750 k. B Woonark, ln goeden staat. Br. met prils en ligplaats Bur. v. d. Blad onder No. 3752 k. B In goeden staat verkee- rende damesfiets liefst met kinderzitje. Tollenstraat 34. Aangeboden Kinderwagen ln zeer goeden staat. Te zien tus schen 19 en 20 uur. De Genestetstraat 112 A. 2 fauteuils. 4 stoelen, bank. tafel, Itallaansch noten en eiken dames- schrljfbureau. klok. Te bezlcht. tussen 68 uur. Pieterskerkgracht No. 10 Een kinderbox, flinke maat. Gevraagd een over all in ruil voor gele stof jas. Mnredükhofje 7. Smecdhnndwerk te koop Kronen. kaarsstandaards, wand- en staande sche merlampjes en klokken, staande en hangende, ook ln hout. bü A. SMIT, Merelstr. 22, Lelden. B Blauw-zwart, blauw-wit oranje-blauw shirts met broeken, ultschulfbare muziekstandaard. zwarte pianokruk. paar rubber laarzen, alles z. g. a. n. Rljndijkstr. 105. SI 2 paar goed onderhou- en lage zwarte heeren schoenen. m. 40 en 41, ook genegen te rullen voor een paar meisjesschoenen m. 32. Oostpad 12 A. Katwijk a/Zee. B Haard ln zeer goeden staat, merk „Jaarsma". Kamperfoellepleln 20 Kat wijk a/Zee. B Witte bruidsjapon maat 42 met onderjurk. Kerk straat 32 Katwük a/d. Rün B Goed onderhouden kin derwagen met wieg en kln- derledlkantjo voor meest biedende. Brieven S. HOO- GERVORST, Agent L. D„ Weteringkade 38 Noordwük Binnen. B Frlesche staartklokken, enkele prima klokken, best loopend. tegen lagen prüs, w.o. een met scheepjesme chaniek. Adres: St. Je- roensweg 29 (Noordwük Binnen). B Donkerblauwe winter mantel, leeftüd 12—14 J.. oude kwaliteit met pun ten, prüs f. 15. Adres; T. DEN HOOGLANDER Spek- straat D. 121, Hazerswoude D. B Een witte bruidsjapon met sleep z. p., maat 38 of 39. Brieven Bureau van d. Blad onder No. 3710 k. B Wit gelakt kinderledi kant met matrasje f. 22.50. 1 paar z. g. a. n. heeren schoenen maat 40 en gym schoenen maat 40, te za men f. 15. Gevraagd win termantel maat 42. Br. Bur. v.d. BI. No. 8712k B Zonder punten, gabar dine regenjas, kl. maat. Uiterstegracht 129. B Bruine vosbont f.35. Te bevragen: Lage Rllndük 87 a. Na 6 uur. B Kinderwagen, In uitste kende staat, oude kwali teit met rubberbanden. Te bevr. 's av. na 6 uur. GODDUN. Cosijnstraat 7. B Middenstandsopletdlng. Succesvolle examentrai ning. Jarenlange ervaring. Geld bij ons besteed keert dubbel terug. Stelt U ln op dc toekomst. Aanmel ding dagelüks tot 7 uur. S. A. REIJERSE, Koning straat 6. Leiderdorp. B Massief eiken boeken kast. old finish, hoogte 1.80, breedte 2.25, diepte 56 c.m. f.600.Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3738 k. B Dlerenliouders. Hoender konijnen-, geiten- en var- kensmeel per K.G. f.0.30. Hoender-, konünen-, gei ten- en varkenskrachtmeel per K.G. f. 0.50. Vismeel per K.G. f. 0.80. Per 50 kg. goedkooper. „De Natuur vriend", Levendaal 37. Telefoon 35884. B Olga haardkachel met pi. en püP. zo good als nieuw. Tevens Philips ra dio. Adres: Mcidoornstr. 34 B Houten sandalen, nu nog zonder bon. Stel dus niet uit. Alle maten prima hardhout vanaf f.0.80. Ook 3/4 hak. Let op adres KONING. Mare 39. t.o. Beullnk. Telef. 23637. B Een In goeden staat zünde box en kinderstoel, blauw tafzljde avondjurk met bijpassende schoenen, zeer geschikt voor trouw japon en een wit baby manteltje en mutsje, ong. 1 Jaar. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3984 k. f Eenige mandolines v.at 10, cithers v.af f. 15, uke- lele's v.af f. 5.50, electr. hawallan guitaren f. 75. W. A. GOUW, Jan Too- ropstraat 13, Katwijk aan Zee. Personeel gevr. J Een flink dagmeisje, voor halve dagen. Aan melden De Sltterlaan 108. tusschen X en 2 of 6 en 7 UUT. A. F. DE NOOT, B Zoo spoedig mogcUlk een flinke dienstbode, met alle werkzaamheden op de hoogte zünde. Aalsmeer- derdük 589. nabü Aalsmeer B Net meisje, als hulp In de hulshouding, voor halve of heele dagen. J. PAATS. Haagweg 44.- B Cielt- Kippen. Gevraagd nefst voor 2e maal drach tige geit en 35 Jonge hennen. Aanb.: Leldsche- weg 170, Voorschoten. B Dlstrlbutle-Afhaaldlcnst vraagt bediende, beneden de 18 Jaar. Br. met ver langd salaris en met op gave van vorlge-betrekklng Bur. van dit Blad onder No. 3741 k. Personeel aangeb. B Nette vxsrtrouwde Juf frouw, ruim 40 J., zoekt plaatsing als hulshoudster Br. Bur. v.d. BI. No.3740k Kamers gevraagd B Een zlt-slaapkamer met pension, stroomend water. Geen beroepskosthuls. Br. Bur. v, d. Blad No. 3726 k Een zlt-slaapkamertje, tegen billijken prüs. voor meisje alleen. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 3728 k. B Jong beambte zoekt net kosthuis, 't liefst bil Gro ninger familie. Omgeving Station. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4718 k. STe liuur gevr. een net aapkamertje of zlt-slaap- kamertje, door net meisje, h. b. b. h. Centrum stad. Brieven met prils Bur. v. d. Blad onder No. 3987 k. Huizen gevraagd B Te koop of te huur ge vraagd groote pakhuis- ruimte. omgeving Alphen a/d, Rün of Koudekerk a. d. Rün. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3706 k. Te huur gevr. woning voor menschen zond. Jein- deren, of gedeelte van wo ning. gestoff. of ongemcu- blleerd. Liefst direct. Br. Bur. v. d. Blad No. 3725k. Te koop gevraagd een of twee arbeidershuisjes, liefst met tuin. Verkooper kan huurder blüven. Br. Bur. v. d. BI. No. 3749k Diversen Verloren nabil de Vink, een blauw jongensjasje. Terug te bezorgen: De Genestetstraat 63. B Dames en Heeren. Be zoekt de Super-Jlu-Jltsu- Dcm. Zaterdagavond 26 Sept. In 't Schuttershof. Optreden 13-Jarlge S.J.J. - ster. Medewerking Maloeë Hawallans. Plaatsbcw. 0.75 bü: W. BODRY, Borneo- straat 32. B Dames en Heeren. Op bovengenoemde S.J.J.-de- monstratle ziet U S.J.J.- verdedlglng en aanvalsgre- pen. Boksen contra S.J.J. Dames S.J.J.valbreken en Judo wedstrijden. Inschrij ven van Dames en Heeren W. BODRY, Borneostr. 32. Uitleen Bibliotheek. Leidsche Volkshuls. Apo- thekersdük 33, voor Jon gens en meisjes 1218 J. en volwassenen. Inschrij ving en uitlening 's Vrij dags 78 1/2 uur, lees- kaart 10 ct., catalogus 5 ct. boekomslag 6 cent, lees- geld 3 ct. p. boek p. week. 4

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3