83sfe Jaargang MAANDAG 21 SEPTEMBER 1942 No. 25301 Landdag van de N.S.B. te Rolde Duitschland wint aan alle fronten Weer een convooi vernietigd Het duikbootwapen blijft in actie Vorderingen aan Terek en bij Stalingrad Verspreide Berichten Verduisteren: BINNENLAND Landbouwgronden Ifaliaansche Weermachtsberichfen Keuringen voor de Waffen-SS en hei Vrijwilligerslegioen „Nederland Redevoeringen van Mussert, Roskam en Woudenberg Na den oorlog komen eerst recht de zorgen voor het volk Bekendmaking Doodvonnissen voltrokken GEMENGD NIEUWS Kerk- en Schoolnieuws LEIOSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 >2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren het volgende extra bericht bekend Na de volkomen vernietiging van een groot convooi in de Noordelijke IJszee in den tijd van 2 tot 7 Juli 1942 werd op 13 September van Britsche zijde een nieuwe poging gedaan om een groot convooi, dat door sterke vlooteenheden beschermd werd, over de Noordelijke IJszee naar een Sovjethaven te brengen. De zeer slechte weersomstandigheden en het feit, dat de ijsgrens een sterk Noordelijken koers mogelijk maakten, begunstigden dit plan. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbootcn openden den aanval en vernietigden in dagenlange moeilijke gevechten ook dit uit 45 koopvaardijschepen bestaande convooi. Onder omstandigheden, die den strijd zeer bemoeilijkten, op groote afstanden, bij slecht weer en krachtigen virjandelyken afweer door luchtdoelgeschut en jachtvliegtuigen, brachten onze ge vechtsvliegtuigen van dit convooi in totaal 25 koopvaardijschepen met een t-otalen inhoud van 177.000 brt. tot zinken. Acht andere schepen werden zóó zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Bovendien vernietigde de luchtmacht van de bewakings vaartuigen een torpedobootjager, alsmede twee patrouillevaartuigen, terwijl een tweede tor- pedobootjager in brand geraakte. Onze duik booten vernietigden in felle achtervolging vijf koopvaardijschepcm met een gezamenlijken inhoud van 29.000 brt. en plaatsten torpedo treffers op twee Britsche torpedo jagers. De heerschende wecrsomstandigheid maakte het niet mogelijk te constateeren, of de beide laatstgenoemde vaartuigen vergingen. Daarmede leed de vijand een zijner zwaarste nederlagen in convooigevechten. Hjj verloor binnen zes dagen tyds 38 met oorlogsmateriaal van allerlei aard geladen koopvaardijschepen, waaronder ook tankbooten met een totalen inhoud van 270.000 brt. Daar komt nog bij het verlies van zes oorlogsschepen. Slechts resten van het convooi, ten deele aanzienlijk bescha digde schepen, konden ontkomen. Zaterdag had het Duitsche opperbevel volgend ex tra-bericht gegeven: Duitsche duikbooten hebben in hevige ge vechten in de Caraïbische Zee, voor Afrika, in de St. Laurencegolf en in de Noordelijke IJszee 19 schepen met een gezamenlijken in houd van 100.000 brt. alsmede een sleepboot tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden getorpedeerd. Voorts werd gisteren bekend gemaakt: „Aan de Terek braken Duitsche troepen in herige Gevechten door krachtig versterkte en van landmijnen voorziene veldversterkingen heen en wierpen den vijand uit verscheidene hoogtestellingen. De strijd om Stalingrad werd ondanks taai verzet met succes voortgezet. Een van het Noor den ondernomen plaatselijke ontlastingaanval van sterke vijandelijke infanterie- en pantser- formaties op de Duitsche grendelstelling stortte onder zware verliezen ineen. In de eigen stel lingen binnengedrongen vijandelijke strijdkrach ten werden in schitterende samenwerking tus- schen formaties van het leger en de luchtmacht in de pan gehakt. Er werden talrijke gevange nen gemaakt en 120 tanks vernietigd. In luchtgevechten boven Stalingrad verloor de vijand gisteren overdag 77 vliegtuigen. Aan den benedenloop van de Wolga wierpen gevechtsvliegtuigen 3 petroleumschepen in brand en zetten de vernieling van belangrijke spoorwegknooppunten met succes voort. Bij Woronesj werden voortgezette aanvallen van den vijand op het bruggenhoofd in ver bitterde gevechten, deels in tegenaanval, afge slagen. Formaties van de Duitsche en Itaiiaan- sche luchtmacht ontlastten de troepen van het leger hierbij op doeltreffende wijze. In Noord-Afrika deed de Duitsche en Itali- aansclie luchtmacht voortdurende aanvallen met bommen en boordwapens op gereedstaande Britsche tanks en gemotoriseerde colonnes. Bij nachtelijke storingsvluchten van Britsche bommenwerpers boven het kustgebied van de Oostzee werden 2 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Voor de Engelsche Zuidkust brachten gisteren lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen 1 koopvaar dijschip van 1500 bj.t. tot zinken en bescha digden 4 andere schepen door bomtreffers. En Zondag: Aan de Terek hebben Duitsche troepen den vijand uit zijn versterkte stellingen verdeven. In het gebied van Stalingrad duren de gevech ten met onverminderde hevigheid voort. Verlich- tingsaanvallen van den vijand uit het Noorden zijn mislukt. Bij Woronesj werden vijandelijke aanvallen ten deele in gevechten op korten af stand onder hooge bloedige verliezen afgeslagen. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een schip van 1200 b.r.t. en vier vracht- zeilbooten tot zinken gebracht. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen onderna men overdag ondoeltreffende storingsvluchten boven het Duitsche rijksgebied. Een vliegtuig werd neergehaald. Des nachts vlogen Britsche bommenwerpers naar Zuid-West en Zuid-Duitscliland. In eenige plaatsen, o.a. in de stad Münchèn. berokkenden brisant- en brandbommen schade, overwegend in woonwijken en aan 'openbare gebouwen. De burgerbevolking leed verliezen. Twaalf der aan vallende bommenwerpers werden ten deele door luchtdoelgeschut, ten deele door nachtjagers neergeschoten. Na aanvallen op fabrieken aan de Britsche Zuid-Oostkust bestookten Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 19 op 20 Septem ber het industriegebied van Sunderland met bommen van zwaar kaliber. Voorts maakt het opperbevel van de weer macht bekend: De van officieele Sovjet-zijde verspreide en door het Reuterbureau overge nomen bewering, dat generaal-oberst van Kleist gesneuveld ls, Is onwaar. VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. Omtrent het overvliegen van Zwitsersch ge bied loor vliegtuigen in den afgeloopen nacht, wordt officieel medegedeeld: Vliegtuigen van onbekende nationaliteit hebben in den afge loopen nacht tweemaal gevlogen boven het Noordelijke deel van Zwitserland. Den. eersten keer vlogen zij over de grens op de lijn Thayn- gen-Bazel. Na boven Winterthur. Zürich en Sankt Gallen te hebben .gevlogen, verlieten zij Zwitserland tusschen Ramsen én Diepoldsau. Den tweeden keer passeerden vliegtuigen de grens by Schaffhausen en Koblenz. (D.N.B.). ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. De Britsche admiraliteit heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst bekend gemaakt, dat de duikboot „Urge" over tijd is en verloren ge acht moet worden. (D.N.B.). KONING FAROEK ERNSTIG ZIEK. De pers te Istanboel meldt, dat koning Faroek van Egypte plotseling ziek geworden is en zijn toestand aanleiding geeft tot ongerustheid. (D.N.B.). VERKLARINGEN VAN ALEXANDER. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Britsche minister van Marine, Alexander, in een rede te Sheffield verklaard, dat Engeland „een aanzienlijk aantal torpedojagers heeft ver loren". Hij beweerde, dat deze jagers intusschen „meer dan vervangen" zijn en vermaande het Engelsche publiek, de wijze en het tijdstip dei- vorming van een tweede front over te laten aan de verantwoordelijke personen. Men zou de Sovjet-Unie geen hulp verschaffen, zoo zeide hij, als men een actie ondernam, die tot eer- catastrofale nederlaag der Britsche strijdkrach ten zou kunnen leiden. (D.N.B.). VOEDSEL VOOR GRIEKENLAND UIT DUITSCHLAND. Naar de Atheensche pers meldt, komt dezer dagen uit Duitschland een zending graan van 11.000 t. aan. die uitsluitend bestemd is tot dekking van de behoeften der Grieksche be volking. De pers wijst op het feit, dat Duitschland in staat is niet alleen het broodrantsoen der eigen bevolking te verhoogen, maar ook nog andere landen van broodgraan te voorzien. (D.NJ3.). van hedenavond 19.43 uur lot morgenochtend 7.25 uur De maan komt heden op te 18.23 uur en gaat vannacht om 4.28 uur onder. GEEN OVERDRACHT OF SPLITSING ZONDER TOESTEMMING VAN DE GRONDKAMER. Het besluit inzake het vervreemden van land bouwgronden, uitgevaardigd in den herfst van 1940, hief toen nipt alleen een onbegrensde prijsstijging voor landbouwgronden op, doch vormde ook den eersten stap naar een werkelijke orde in den eigendom van landbouwgrond. De toepassingsmogelijkheden van het besluit bleven beperkt tot eigendomswisseling van landbouw grond door verkoop, schenking of veiling. Voor deze gevallen werd door het besluit toestemming vereischt van de bevoegde grondkamer! de vroegere pachtbureaux). Deze maatregelen wa ren op den duur voor een werkelijk bestuur en een gezonde verdeeling van den landbouwgrond niet voldoende. Vooral kon met dit besluit een verdere versnippering van de landbouwbedrijven niet tot staan gebracht worden. Om deze reden is thans in het verordeningen blad een wijziging verschenen van het besluit nr. 219/1940, houdende regelen met betrekking tot het vervreemden van landbouwgronden. De belangrijkste uitbreiding is de bepaling, waarbij het besluit van toepassing wordt ver klaard op splitsingen van grond naar aanleiding van een erfenis en wel door een testamentaire bepaling of door een scheiding van een nalaten schap. Hier moet. evenals bij alle andere schei dingen. de grondkamer nagaan, of de algemeene of bijzondere landbouwbelangen zich tegen splitsing verzetten of niet en of bij een scheiding of bij opdracht tot een splitsing de belangen van de landgebruikers, die genegen en in staat zijn het land zelf te exploiteeren, op de juiste wijze zijn behartigd. Landbouwgronden moeten dus principieel niet meer gesplitst worden en bij scheidingen zooveel mogelijk in de handen van die deelgerechtigden komen, die bereid zijn, zelf het land te exploi teeren. Zoodoende is aan de ongebreidelde splitsing van landbouwgrond, die, zooals de ervaring heeft geleerd, leidt tot de vernietiging van een gezond hoerendom en tot de vorming van zeer kleine boerenbedrijven, welke geen levensvat baarheid hebben, onmogelijk gemaakt. Ieder ge zond denkende boer en iedereen, die eenig begrip heeft voor de beteekenis van een levensvatbaren landbouw, zal de groote draagwijdte van deze nieuwe wettelijke regeling inzien en volledig aanvaarden. De grondkamers hebben bij de uit voering van dit besluit weer een nieuwe belang rijke taak gekregen. Het is vanzelfsprekend, dat de grondkamers daarbij zeer nauw zullen sa menwerken met de bevoegde organen van den Nederlandschen Landstand. De ingevoerde uitbreiding van de verplichting tot verkrijging van toestemming bij de ver vreemding van landbouwgronden beteekent niet de invoering van een bijzonder erfrecht voor boerenhofsteden. Het erfrecht der leden van de boerenfamilies is in' zijn^wettelijken omvang niet gewijzigd. Slechts de verwezenlijking van de aanspraak der erfgenamen door splitsing van het land is principieel uitgesloten. „ZINGENDE JEUGD". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur voor den zender Hilversum I in het politiek weekpraatje over „Zingende jeugd". HOOFDZAKELIJK LUCHTACTIE. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: „In den Zuidelijken sector van het Egypti sche front werden vooruitgeschoven vijandelijke verkenners teruggeworpen. In het achterwaart- sche gebied hebben formaties van de Italiaan sche en Duitsche luchtmacht met bommen en mitrailleurs hevige aanvallen gedaan op tank- kolonnes, waarbij zij den vijand zware verliezen toebrachten. In luchtgevechten werden 3 Brit sche jagers neergeschoten. Tijdens den nach telijken aanval op Tobroek werd door de lucht doelartillerie van de vesting 1 vliegtuig neerge schoten. Op de Middellandsche Zee heeft een van onze torpedojagers onder bevel van den len luitenant ter zee Mario de Petris, die een kon vooi begeleidde, een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. En Zondag: Formaties Italiaansche en Duit sche vliegtuigen, die in achtereenvolgende gol ven aan het Egyptische front opereerden, heb ben ook gisteren met zichtbaar resultaat con- cetraties vijandelijke voertuigen aangevallen. Een Britsch vliegtuig werd door het luchtdoel geschut van een onzer divisies neergehaald. Een formatie van onze bommenwerpers bracht groo te branden teweeg op het vliegveld Micabba (Malta). Een vijandelijke aanval op Navarrino (Grie kenland) bracht geen schade teweeg. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen eenige bommen laten vallen in het gebied van Catania en Licata zonder slachtoffers te ma ken. Een vijandelijk vliegtuig stortte brandend neer bij Cattolica Eraclea provincie Agrigento op Sicilië). Een der inzittende vliegers, een Nieuw-Zeelander, die aan een valscherm uit het toestel was gesprongen, werd gevangen ge nomen. NIEUWE KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden: 22.9.42 10 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Ka- pelweg. 23.9.42 10 uur: Den Haag, Café Den Hout. Be- zuidenhoutscheWeg. Tijdens de keuringen voor de Waffen S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche SJ3.) willen toetreden. DIEFSTAL VAN VEE EN VRUCHTEN. De secretaris-generaal van het departement van Justitie heeft met betrekking tot diefstal van vee en diefstal en strooperij van boom- en veldvruchten bepaald, dat de economische rech ter in eersten aanleg bij uitsluiting over diefstal van vee en over diefstal en strooperij van boom- en veldvruchten oordeelt. Voor zoover krachtens eenige andere bepaling niet met een hoogere straf is bedreigd, worden deze feiten gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Dit besluit is Zaterdag in werking getreden, Duizenden belangstellenden uit de drie Noor delijke provincies hebben Zaterdag deelgeno men aan den grooten gewestelijken landdag van de N.S.B. in de .Roerdennen" te Rolde. De leider der N.SJB. werd te Assen verwel komd door zijn gemachtigde voor Drente, waar na in snel tempo naar Rolde werd gereden, waar voor hotel Schippers de inspectie van de eerewacht van de Nederlandsche S.S. geschied de. Hierbij waren de voornaamste figuren uit de Beweging aanwezig en gezamenlijk gebruik ten zij, na de inspectie, een Drent-schen koffie maaltijd. Met veel enthousiasme werd Mussert met zijn staf en met de Duitsche gasten op het terrein verwelkomd. Onder de eeregasten bevonden zich commissaris-generaal Schmidt, de S.S. Obergruppenführer Rauter, de Beauftragten voor Groningen, Friesland en Drenthe, en vele vertegenwoordigers van de weermacht en van de N.S.D.A.P. Van de Nederlandsche gasten noemen wij den secretaris-generaal der N.SJB., ir. C. J. Huygen, het hoofd van de afdeeling algemeene zaken jhr. B. de Blocq van Scheltin- ga, den stafchef van de Nederlandsche S.S.. J. L. Jansonius, en vele andere hooge functiona rissen van het hoofdkwartier der N.S.B.ver der de gemachtigde van den leider voor Gro ningen, Friesland en Drente. J. Maar- •ingh, en de districts-leiders van Gro ningen. Friesland en Drente met hun naaste medewerkers, alsook de commissaris van de provincie Groningen. Staargaard en vertegen woordigers van den Landstan, den Volksdienst. het Nederlandsche Arbeidsfront en den Arbeids dienst, Nadat op plechtige wijze de vaandelopmarsch was gehouden, opende de districtsleider van Drente, G. Dieters, dezen landdag met een toe spraak. Voordat de boerenleider E. J. Roskam, aan het woord kwam, werden keurige volks dansen uitgevoerd, die met groot enthousiasme werden gadegeslagen. ROSKAM EN WOUDENBERG AAN HET WOORD. De heer Roskam zeide in zijn rede o.m.: Vroeger streden wij tegen liberalisme, democra tie en kapitalisme en nu worden we in onze poging om herziening van het onrecht door den oorlog geremd. Maar desondanks is de Landstand gekomen en zijn de bedrijfsschappen geen staatsinstellingen meer, doch publiekrech telijke lichamen, gegrond op de beginselen, welke de onze zijn. Wij komen niet om te breken, maar om te bouwen. Hier in Rolde was het de boerenstem van het Noorden, die krachtig heeft weerklon ken. Deze stem is het, die de richtlijnen moet geven voor de toekomst. Niet de stem van het intellectualisme en van de vermeende staats manswijsheid, maar de eenvoudige stem van de Friesche en Saksische boeren, die gehecht zijn aan hun grond, in trouw aan hun geslacht. Na een sportdemonstratie van de landjeugd, sprak de leider van het Nederlandsche Arbeids front, H. J. Woudenberg. Gij nationaal-socialisten, aldus spr., kent den weg naar de gemeenschap en gij hebt den plicht om ons geheele volk op dien weg te lei den. Daarom behoort iedere werker in het Ned. Arbeidsfront. De taak om te komen tot een op lossing van de sociale ordening is die van het geheele volk zelf. Het Nederlandsche volk heeft zijn," lot in eigen handen. Het is duidelijk, dat eerst in dezen tijd een Arbeidsfront tot stand kon komen, omdat er vroeger te veel verdeeldheid heerschte. Ons werk is gebaseerd op eerbied voor den arbeid. Als intermezzo gaf de Jeugdstorm hierna eenige strijdliederen ten beste, terwijl keurige veldoefeningen te bewonderen vielen. Vervol gens sprak de leider der N.S.B., ir. Mussert. REDE VAN IR. MUSSERT. Zijn rede aanvangend zeide Mussert dat er wel veel menschen zijn op wier mond het woord „menschllevend" bestorven ligt, maar vraagt men hun: wat doet gij voor uw vader land, dan blijken zij geen tijd te hebben, want overdag moeten zy geld verdienen, zeggen zij, en 's avonds kankeren zy op den toestand. Wij, nationaal-socialisten, hebben ons altijd ingezet en willen dat nu meer, dan ooit voor het gan- sche volk. Uitvoerig gaf Mussert een overzicht van het tydperk 1920—'40. Spr. herinnerde aan de pe riode van de gebroken geweertjes en merkte op, dat indien gebeurd zou zijn, wat men had ge wild, n.l. geen man en geen cent voor het mili tairisme. voldaan zou zijn aan het parool van Moskou en het Internationale Jodendom, dat gaarne zag. dat Europa zoo zwak mogelijk zou zijn geworden. Reeds van dat oogenblik af tot op heden hebben de sovjets één oorlogs-appa- raat in elkaar gezet en het was hun bedoeling hiermede Europa te veroveren. Indien er geen nationaal-socialisme en fas cisme was geweest indien Hitier en Mussolonl er niet waren, dan zouden de Russische hor den over Europa gekomen zijn. Dat staat muur vast. Mussert herinnerde verder aan 1933, toen men in ons land overal kon lezen: boycot de Duitsche waren, en aan het jaar toen onze mi nister van buitenlandsche zaken naar Genève ging om sancties te eischen tegen Italië. Toen reeds stond vast, dat Engeland aan den kant van het communisme zou staan. Commu nisme en kapitalisme zijn immers loten van denzelfden stam. Vervolgens herinnerde de leider aan den eer sten strijd van Finland tegen de sovjet-unie. Toen werden er voor Finland bidstonden gehou den. Waar zy deze nu? Zij zijn er niet, omdat er geen politieke agitatie meer is. Na 1936 zou onze weermacht met kunst- en vliegwerk omhoog gebracht worden. De N.S3. werd uit alle ambten gestooten en nu hebben wij gezien hoe alles uit die jaren leugens en bedrog was. Wij waren uitgesloten van alle zeg genschap en daarom zijn zij, die na drie dagen oorlog in Mei 1940 zijn gevlucht, alleen verant woordelijk voor datgene wat nu over ons is ge komen. Eerst is West-Indië uitgeleverd en toen ver klaarde de gevluchte regeering in Londen aan Japan den oorlog. Dit nu is de grootste mis daad, die men ons volk heeft kunnen aandoen. En thans is er geen vierkante meter grond, die niet bezet gebied is. Aan wie de schuld? Niet aan ons, maar aan hen, die vóór den oorlog ons volk op geraffineerde wyze heb ben misleid. Nu bevinden wy' ons in een dieptepunt en wie zal zeggen of dit nu werkelijk het diep ste punt is? Wanneer wij van de afschuwelijke bom bardementen hooren op West-Duitsche ste den, wie geeft mij dan de verzekering dat over een tijdje b.v. Den Haag, Amsterdam of Groningen niet hetzelfde lot zullen on dergaan? Wanneer het immers den Engel sche goed lijkt ook deze steden met bom men te bestrooien, dan zullen zy dit niet nalaten. Had men echter ons gevolgd, dan zouden wij ten eerste geen oorlog hebben gehad en dan zouden wij nu samen met de Duitschers dat gedeelte van Europa, dat ons kustgebied be strijkt, beschermen tegen aanvallen van buiten Europa. Wij hebben elf jaar lang alles geprobeerd om ons volk tot een eenheid te brengen doch het is ons niet gelukt en nog steeds is er een diepe kloof tusschen ons en de anderen. Het is onze taak, die anderen ziende te maken en al ls de verscheurdheid in Nederland op dit moment nog groot, eens zal hieraan een einde komen en dan zal ons volk hecht zijn als nooit te voren. De grootste ramp, welke ons land zou kun nen treffen zou zijn, als Nederland oorlogsge bied zou worden. Geen vierkante meter zou worden prijsgegeven en de grootste verschrik kingen zouden ons dan te wachten staan. Vraagt men ons nu of wij het prettig vinden dat wij bezet gebied zijn, dat er weinig te eten is, dat er weinig aan kleeding is en dat er ar beidskrachten van hier worden weggenomen dan antwoorden wij, dat wij dat allerminst ple zierig vinden. Er zijn in dezen tijd zoo veel dingen in strijd met het nationaal-socialisme, maar ons is het duidelyk, dat dit er moet ko men, wil het beter worden. Negentig procent van het werk aan het Oost front wordt door het Duitsche volk gedaan. Als het goed was, zouden daar niet duizenden maar tienduizenden van onze jongens moeten staan. Ik heb dit volk lief en als het mij gegeven ls, zal ik er voor zorgen, dat wy soldaten worden geen slaven. Zoo alleen kunnen wij, in plaats van een kolonie, een waardige plaats in het nieuwe Europa krijgen. Er is thans oorlog en geen nationaal-socia lisme. Beseffen wy wel, dat het gaat op leven en dood? En, wanneer wy het zoo zien, dan zijn wij er waarlijk nog niet het slecht ste aan toe. Na den oorlog zullen eerst recht onze zorgen voor ons volk komen. Wat wij thans te doen hebben is het stel len van het socialisme van dc daad en daar om moeten met name de boeren hun bodem zoo intensief mogelijk bewerken. Aan het einde van zijn rede zeide Mussert nog, dat de nationaal-socialisten goede Euro peanen willen zijn, medestrijdend voor de be vrijding van gansch Europa, Spreker besloot met een laatsten raad om mee te werken voor de groote Europeesche volkeren gemeenschap in het wordende Europeesche continent. De rede van den leider werd stormachtig toe gejuicht en kort hierop werd de landdag met een enkel woord en met het zingen van het zesde vers van het Wilhelmus gesloten, Het bureau van den weermachtsbevel hebber in Nederland deelt het volgende mede Herhaaldelijk is geconstateerd, dat bur gers de plaatsen naderen, waar vijande lijke vliegtuigen zijn neergestort of waar vliegtuigonderdeelen verspreid liggen, om zich uitrustingsstukken of voorwer pen toe te eigenen. Hiertegen wordt dringend gewaar schuwd. Wie zich n.l. uitrustingsstukken van vijandelijke vliegers, of onderdeden of instrumenten van vijandelijke vliegtuigen toeëigent en daardoor voorwerpen, die tot den in de lucht behaalden buit be- hooren, aan de Duitsche weermacht ont trekt, onverschillig, of er sprake is van zaken die als onbeteekenend voorkomen, begunstigt hierdoor den vijand en kan met den dood gestraft worden. Officieel wordt bekend gemaakt: „Over de bij vonnis van het Duitsche Ober- gericht in het bezette Nederlandsche gebied van 31 Augustus 1942 ter dood veroordeelden Levle de Groot, Jan Pieter Catoen en Heyman Her man Meyer, is heden de straf door fusilleeren voltrokken, nadat de Rijkscommissaris van zijn recht tot gratie geen gebruik gemaakt had. De Jood de Groot en Catoen waren recidi visten, die reeds eerder tot zware straffen wa ren veroordeeld. In den nacht van 1 op 2 April 1942 hebben zij een grooten inbraak gepleegd in het distributiekantoor van Beverwijk. De Jood Meyer, die eveneens reeds eerder herhaal delijk is veroordeeld, was de voornaamste af nemer van de gestolen kaarten en bonnen, die tegen hooge prijzen in den sluikhandel ver kocht zijn, zoodat zeer groote schade ontstaan is voor de Nederlandsche levensmiddelenvoor- ziening." ALG. NED. INVALIDENBOND OPGERICHT. In gebouw Palace te Rotterdam is gisteren een gecombineerde vergadering gehouden van de drie bestaande vereenlglngen van' invaliden, den Bond van invaliden te Amsterdam, den Neutralen bond van lichamelijk gebrekkigen te Rotterdam en de Ned. Ver. van lichamelijk ge brekkigen te Rotterdam. Het doel van dit con gres, dat onder leiding stond van mr. dr. M. Visser, was te komen tot een fusie, waardoor is opgericht de Alg. Ned. Invalidenbond (A.N.I.B.) De belangrijkste taak van den A.N.I.B. zal zijn het ijveren voor de opneming der invaliden in het arbeidsproces. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: voorzitter, de heer J. A. Harlnck te Amsterdam; secretaris de heer J. v. d. Berg te Rotterdam; penningmeester, de heer Scher- penlsse te Rotterdam; commissarissen de hee- ren Lageman te Amsterdam en Van der Zee te Rotterdam. VERGUNNING NOODIG VOOR HET BEZITTEN VAN ONDERDEELEN VAN BUITENBOORDMOTOREN. Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, houdende aanvulling der verordening no. 100/1941, houdende buitenge wone maatregelen voor de kustverdediging. Hierbij wordt bepaald, dat voor het onder zich hebben van buitenboordmotoren de toe stemming van den Rijkscommissaris vereischt is, toegevoegd de volgende woorden „alsmede een essentieele bestanddeel van een zoodanige inrichting; als essentieel bestanddeel worden in ieder geval beschouwd de motor, het omhul sel, de aandrijfas en de scheepsschroef." WIJZIGING BEGRAFENISWET. Het Verordeningenblad bevat een verorde ning van den Rijkscommissaris, waarbij wordt bepaald, dat artikel 19 van de Begrafeniswet buiten werking treedt. In het betreffende arti kel wordt o.m. bepaald, dat de algemeene be graafplaatsen zoo worden aangelegd, dat, op jiet verlangen van het kerkbestuur eener kerkeiyke gemeente, die geen eigen begraafplaats bezit, de lijken van de leden dier kerkelijke gemeente in een afzonderlijk, uitsluitend voor hen be stemd gedeelte kunnen worden begraven. OVER DRIE MAANDEN.... Dan is het Kerstmis en dan moeten duizen den Nederlandsche Oostfrontstrijders hun pak ketten met sigaren, tabak, sigaretten, pijp, kam, tandenborstel, scheermesjes, boeken, tijdschrif ten, schrijfpapier en nog vele andere nuttige verbruiksvoorwerpen en versnaperingen ont vangen. U hebt gelijk, daar ls heel wat voor noodig, daar zijn vele moeilijkheden, die overwonnen moeten worden, maarhet is voor onze dap- ])ere strijders tegen de bolsjewisten en die moe ien en zullen hun pakketten hebben. Landgenoot, u helpt toch mede? Neen, wy be ltypen dat u ons aan de artikelen niet kunt ïelpen, maar u hebt uw giroboek. Pakt u dit boekje even en gireert een flink bedrag op giro rekening 432100, t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilli gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. RANGEERDER DOOR WAGON OVERREDEN EN GEDOOD. ïn den nacht van Zaterdag op Zondag kwam de rangeerder SJ. F. Dijkstra, wonende te Hui- zum op het stationsemplacement te Leeuwar den te vallen, waarna de man door een voorbU rijdenden wagon werd overreden en op slag gedood. DE HEER A. P. v.d. HAAS NEEMT BEROEP AAN Naar wy vernemen, heeft de heer A. P. van der Haas, candldaat en hulpprediker by do Ned. Herv. Gemeente te Oegstgeest. het hem toe gezegde beroep als predikant ln de komende vacature van ds. T. J. Jansen Schoonhoven aan genomen. INTREDE CANDIDAAT P. TIOLST Cand. P. Holst, hulpprediker by de Ned. Herv. Gem. te Boskoop, doet na bevestiging door ds. J. Fokke- ma van Delft, 4 October a.s. zijn Intrede ln St. Phlllpsland. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Groningen (vac. ds J. C. E. van Herwerden) dr. W. Aalders te Koudum. Viertal. Te Groningen (vac. dr. H. van Oyen). ds. G. C. H. Bos te Wagenlngen. ds. C. M. van Endt te Amstelveen, dr. H. van der Loos, evangelisatie-predikant te Assen en ds. Th. Vos te Meppel Bedankt. Voor Brakel, ds. J. W. van der Linden te Kootwijk. GEREF. KERKEN Bedankt. Voor 's-Graven- hage-Loosdulnen. als hulpprediker, cand. P. de Bruyn, hulpprediker te Rotterdam-C. Benoemd tot hulpprediker te Zevenhulzen (Gr.), cand. D. J. Modderaar te Groningen: te Buitenpost, cand. J. van der Zwaag te Groningen. CHR. GEREF. KERK Tweetal. Te Zwljn- drecht, ds. N. Brandsma te Harderwyk en ds. M. Holtrop te Hilversum. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt. Voor 's-Gra- yenhage en Franeker, ds. D. Visser te Rotterdam,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1