ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1942 No. 25300 83sfe Jaargang BUITENLAND De gevechten om Stalingrad De waarheid over de Sovjet-Unie Versnreide Berichten BINNENLAND Verduisteren: De Leidsche Bioscoop-Programma's RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS Jong Nederland heeft een taak Urlauberkarte dienen ook door winkeliers in ontvangst genomen fe worden STADSNIEUWS Afscheid in eigen kring LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Mcnkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden In aansluiting op het weermachtsbericht ver neemt het D.N.B. van militaire zijde, dat de Duitsche troepen er onder hevige gevechten in straten en huizen in geslaagd zijn, verder in de stad Stalingrad binnen te dringen. De Duitsche vleugels steunen aan weerszijden van de stad op de Wolga en naderen van beide zijden. Zij om sluiten de stad met een ijzeren ring, die den bolsjewisten geen bewegingsvrijheid laat. Dat de sovjettroepen niettemin steeds weer trachten, in woedende tegenaanvallen en met zware verliezen het opdringen der Duitsche troepen te stuiten, bewijst opnieuw, dat het sovjeteommando voor geen offers terugschrikt om uit overwegingen van prestige de naderende beslissing voor korten tijd uit te stellen. Al melden de beknopte Duitsche weermacht- berichten ook niet dagelijks successen te Stalin grad. de aanval wordt toch met systematische nauwkeurigheid voortgezet, waarbij de Duitsche troepen hun krachten sparen. Stalingrad ligt in een lengte van ongeveer 20 kilometer voornamelijk langs den Westelijken oever van de Wolga. De stad is twee tot drie kilometer breed. Elk huis is voor de verdediging ingericht. Stations, watertorens, electrische centrales, montagewerkplaatsen en ketelhuizen van fabrieken zyn tot een groot verdedigings stelsel gemaakt, waarin de Duitsche stoottroepen met steun van artillerie moeten binnendringen. De eene straat na de andere moet gezuiverd worden. Bovendien heeft de regen, die de laat ste dagen gevallen is, ongunstige gevechtsvoor- waarden voor den aanvaller geschapen. Nog woedt de strijd in dit bolsjewistische zenuw centrum, doch reeds beginnen de militaire en economische gevolgen zich langzaam af te tee kenen. In een bericht aan de New York Times be handelt de Amerikaansche expert voor sovjet- Russische aangelegenheden, Bertrand Weaver, de sovjet-unie. Men moet wel in sovjet-Rusland zelf geleefd hebben, zoo schrijft hij, om de vernielende krachten, die daar aan het werk zijn, op de juiste wijze te kennen. Dit is daarom zoo belang rijk, omdat er vandaag den dag veel valsche profeten en theoretici in Engeland en de V. S. zijn, die onder den indruk van het feit, dat de sovjet-unie aan de zijde der geallieerden aan den oorlog is gaan deelnemen het sovjet-systeem bij de Amerikanen en Engelschen ingang willen doen vinden. Een van de meest vernietigende vonmssen over het economische systeem der sovjets is afkomstig van den Moskouschen correspondent van de New York Times, Harold Denny. Deze heeft in September 1937 in zes artikelen, die gecensureerd werden, en toen van Parij-s naar New-York werden overgeseind, zijn vonnis gemotiveerd. Na de publicatie van deze zes artikelen heeft de New York Times zelf haar standpunt bepaald en onder het opschrift: „Het communisme in de practyk" aan de Amerikaansche openbare meening de vraag gesteld of zij na een gron dige bestudeering van de artikelen van Denny de invoering van het bolsjewistische stelsel in de V. S. wenschte. Met een onverholen ontzetting heeft Denny, wiens oordeel is gebaseerd op jarenlange erva ringen in de sovjet-unie. van het bolsjewisme en zijn ervaringen gesproken. Van soortgelijke strekking waren ook de con clusies van den Moskouschen correspondent van de Science Monitor. William Chamberlain, die niet minder dan twaalf jaar in de sovjet-unie heeft geleefd. Van hem is het bericht afkom stig, dat bij den door de sovjet-regeering in 1933 in de Oekraine georganiseerden hongersnood drie tot vier millioen menschen om het leven zijn gekomen. Wanneer dit de middelen zijn om armoede en ellende uit te roeien, zoo schrijft Weaver, dan kan men alleen maar zeggen, dat dit de wreedste zijn, welke men zich kan voor stellen. Zelfs sir Walter Citrine, de secretaris generaal van de Britsche vakvereenigingen en de Fransche radicael-socitalist Andre Gide, die zooveel voor het communisme over hadden, zijn volkomen ontnuchterd uit de sovjet-unie terug gekeerd. Men kan beslist gelooven wat deze mannen over de sovjet-unie hebben gezegd en geschreven, zoo merkt Weaver op, zelfs al zijn deze berichten enkele jaren oud. Want in de laatste vijf jaar heeft niemand kunnen bewij zen, dat het bolsjewistische stelsel zijn metho den' zou hebben gewijzigd. Wat de New-York Times en zijn Moskousche correspondent toen schreven, is daarom ook thans nog van kracht. Dit dient iedere Amerikaan voor oogen te hou den. Hij moet niet met de gedachte spelen, dat het willen en streven der Engelschen en Ame rikanen in overeenstemming te brengen zijn met het willen en streven van de sovjet-unie. (D.N.B.) LUCHTAANVAL OP HOSPITAAL VAN MERSA MATROE. Gisteren om twaalf uur, dus op klaarlichten dag, hebben Engelsche vliegtuigen het hospitaal van Mersa Matroe gebombardeerd, zoo meldt de speciale verslaggever van Stefani. Vier bommen vielen binnen de omheining, die van het voor geschreven Roode Kruis was voorzien. Italiaan- sche gewonde soldaten en twee Duitschers wer den door scherven getroffen. Voorts is een rapport ontvangen over een bom bardement van de hospitaalafdeeling van een der Itajiaansche divisies in den nacht van 28 op 29 Augustus. Uit het rapport blijkt, dat om streeks middernacht Engelsche vliegtuigen ver scheidene malen boven de hospitaalafdeeling hebben gevlogen en lichtkogels uitgeworpen. Korten tijd daarna wierpen zij bommen van groot kaliber uit, die binnen de omheining te recht kwamen, waar de ambulancewagens en verdere uitrusting zich bevonden. Vervolgens wierpen zij verscheidene bommen tusschen de tenten en de opslagplaatsen der medicijnen, juist op het oogenblik, waarop ernstig gewonden wer den vervoerd. Een der gewonden werd gedood en twee verplegers ernstig gewond. De aanval duurde een uur. Het veldhospitaal was gelegen op een duidelijk zichtbare plaats en van de ver- eischte Roode-Kruis teekens voorzien. Op zeer grooten afstand waren noch militaire installa ties noch kampementen, noch opslagplaatsen aanwezig. HET TWEEDE FRONT. In een hoofdartikel over het tweede front ver klaart de „New-York Times", naar „Nya Dag- ligt Allehanda" meldt, dat het oude wantrouwen tusschen sovjet-Rusland en de democraten nog niet is verdwenen. Uit Londen ontvangen geloofwaardige berich ten laten geen twijfel bestaan over het feit, dat Moskou met zyn bondgenooten van meening ver schilt over de vorming van een tweede front, maar er bestaat geen oneenigheid over de vraag, of een tweede front wenscheiyk is. De groote vraag voor de democratieën is even wel, of een tweede front thans mogelijk is Noch het Amerikaansche publiek, noch Stalin kunnen hieromtrent een beslissing nemen. Deze ligt in handen van Churchill en Roosevelt en van de mannen, die het vertrouwen van deze beiden bezitten. DEZE WEEK IS DE VERDUISTERINGSWEEK. Waarschuw uw buurman, als hij de verduis teringsvoorschriften overtreedt. Wys hem zoo noodig op de gevaren, welke hierdoor kunnen ontstaan. Als gij een waarschuwing ontvangt door de nalatigheid vaf» u zelf of een der leden van uw gezin, wees dan dankbaar en zeg niet: waar bemoei je je mee. Goed verduisterd, goed beschermd. Het ligt zeer bepaald in het belang van Amerika de Russen te helpen, maar alleen in dien dergeiyke hulp resultaat belooft en geen lichtzinnig kansspel is. Elkeen begrijpt, dat de geallieerden te zamen moeten overwinnen of gemeenschappeiyk onder gaan Een tweede front wordt gevormd, zoodra daarvoor de noodige strydkrachten bijeen zyn. Stalin kan dit niet bespoedigen, evenmin als hy invloed heeft op de omstandigheden, die een tweede front mogeiyk maken. (D.N.B.). DE STRIJD OP MADAGASCAR. Over de gevechten op Madagascar is te Vichy het volgende officieel communiqué gepubliceerd: Vrijdag om zeven heeft de tegenstander met aanzienlijke strijdkrachten een aanval gedaan op de stad Ankazobe. op 120 K.M. van Tanana- rivo. Om 9 uur verschenen 20 Britsche schepen aan de Oostkust van het eiland in de buurt van Tamatavo, nadat zy het havengebied hadden beschoten. Onze troepen boden tegenstand aan den Britschen opmarsch in het binnenland. (D.NJB.) DE JAPANSCHE ACTIE OP NIEUW-GUINEA. Voor de Londensche radio heeft de commen tator Robert Fraser omtrent de Japansche vor deringen op Nieuw-Guinea o.a. medegedeeld, dat de berichten niet bepaald opwekkend zyn. De Japanners, zoo gaf Fraser toe, trekken op naar Port Moresby. Met de verovering van deze haven zouden de Japanners tevens de verovering van Nieuw-Guinea voltooid en daarmede een be- langryke springplank voor een invasie van Australië in handen gekregen hebben. Nog be langrijker is, dat de geallieerden door dergelijke operaties hun beste uitgangspunt voor een tegen offensief tegen het door de Japanners bezette gebied op Timor en Tulagi verliezen. Voorts gaf de zender toe, dat de Japanners op Nieuw Guinea over de Zuidelijke helling van het Stanleyge- bergte zyn opgerukt. (D.N.B.). SLOTZITTING VAN HET EUROPEESCHE JEUGDCONGRES. Het Europeesche jeugdcongres is gisteren na vier dagen byeen te zyn geweest, gesloten. De slotzitting werd bygewoond door talryke verte genwoordigers van staat, party en weermacht. Ook Reichsorganisationsleiter dr. Ley en de Stabschef der S. A. Viktor Lutze waren aanwe zig, evenals de Japansche gezant Sakoema en een officieele waarnemer, door de Portugeesche regeering gezonden. De voorzitters der arbeidsgemeenschappen brachten hun eindrapporten uit. Met grooten by- val werd de resolutie der arbeidsgemeenschap „ethische opvoeding" ontvangen, voorgelezen door den voorzitter dezer gemeenschap Louhi- vouri (Finland). „De arbeidsgemeenschap", zoo luidt deze resolutie, „ziet in de waarden en deug den, waarvan de soldaten van Europa op de slagvelden van dezen oorlog in den strijd tegen het bolsjewisme en zyn bondgenoot een lichtend voorbeeld geven, de geestelyke en zedelyke grondslagen van het nieuwe Europa. Deze held haftige, fundamenteele krachten en het be wustzijn der Europeesche lotsgemeenschap in het hart der jeugd te prenten, is de taak en het hooge doel der arbeidsgemeenschap "ethische opvoeding". Zy wil het geloof aan God en de waarden gezin, volk, vaderland, eer. arbeid en vryheid tot onverwoestbare fundamenten ma ken van de nieuw Europeesche gemeenschap". Ryksjeugdleider Axmann verklaarde, dat het Europeesche jeugdverbond geen kwestie van vertegenwoordiging is, doch van ernstigen ar beid. Het dient geen wereldmacht, doch het nieuwe Europa, en is daarvan een eigen idee, dat het door Engeland uit imperialistische doel matigheidsredenen geleide en gecontroleerde wereldverbond der Boy-scouts heeft overwon nen. Europa wordt niet gevormd door een met koele inkt bnderteekend verdrag, doch slechts met het bloed van de beste Europeesche jeugd. (D.NJB.). JAPAN EN DE ECONOMISCHE OORLOG. In een interview met Domei heeft Minobe, afdeelingsleider bij het Japansche ministerie van handel en nyverheid, zich uitgelaten over vraagstukken van den economischen oorlog. Het is te begrijpen, aldus zeide hy, dat de bevolking op grond van de veroveringen in de Zuidzee een zekere verlichting verwacht. Men mag echter niet vergeten, dat voor de exploitatie van de rijkdommen van het Zuiden arbeiders, mate riaal en schepen noodig zyn. De grondstoffen, aldus vervolgde Minobe, kunnen meestal alleen in Japan zelf verwerkt worden. Daarom moeten er in de eerste plaats grondstoffen gewonnen en naar Japan vervoerd worden, die voor de voortzetting van den oor log van belan? ziin. zelfs wanneer daartoe voor- loopig werkkrachten, hulpmaterialen en ge reedschappen van Japan naar het Zuiden ge bracht moeten worden. Op grond daarvan kan men zich voorstellen, dat de levensomstandig heden van het Japansche volk wellicht nog wat moeilijker zouden worden. In ieder geval is het juister, dit voorloopig aan te nemen dan een spoedige verbetering te verwachten. In den economischen oorlog heeft Japan pas de voor postengevechten achter den rug; de groote sla gen zullen nog volgen. REDE VAN DEN ZWITSERSCHEN BONDSPRESIDENT. Op den gisteren gehouden officieelen dag van de Comptoire Suisse te Lausanne, de belang rijke tentoonstelling van landbouw en nijver heid in West-Zwitserland, heeft de bondspre sident. Etter, een rede gehouden, waarin hij pleitte voor socialen vrede en vertrouwen in de regeering. De sociale vrede, zoo zeide hij, is niet alleen een voorwaarde voor de handhaving van de economische kracht, maar ook de on misbare grondslag voor het geestelyk weer standsvermogen van Zwitserland. De regeering wordt bezield door den wil, het land door de gevaren van den tyd te brengen; het is een zonde jegens het land, wantrouwen tegen de regeering te zaaien en de ontevredenheid aan te wakkeren. Het vierde oorlogsjaar, zoo vervolgde Etter, zal de moeilijkheden over de geheele linie nog vergrooten in een mate, die ons wellicht onbe kend is. Misschien komt de tyd nader, dat ook ons volk tot een uiterste offervaardigheid be reid moet zyn en dat nationale discipline noo dig zal zyn, maar laat ons niet vergeten, dat gezonde financiën voor het bestaan en de onaf- hankelykheld van het land niet minder belang rijk zijn dan een flink en welgewapend leger. En wanneer ge wrevel of vermoeidheid in u voelt opkomen, bedenkt dan steeds weer, dat andere volken een veel grooter leed hebben te dragen en geheel andere stoffelyke en geeste lyke offers hebben te brengen. (D.N.B.), DE ARBEIDSDIENST BIJ DEN AARDAPPELOOGST. In de afgeloopen maanden heeft de Neder- landsche Arbeidsdienst eenige malen hulp ver leend op plaatsen, waar tengevolge van de weersgesteldheid of van gebrek aan werkkrach ten het binnenhalen van den oogst gevaar liep. Thans is een afdeeling van den Arbeidsdienst ingezet voor het binnenhalen van de te veld staande aardappelen. Dit is in Drenthe ge schied, vanwaar tot de leiding van den Arbeids dienst het verzoek was gekomen om hulp, daar men het werk niet afkon. Nadat er zekerheid was verkregen, dat dit inderdaad het geval was, en er geen andere arbeidskrachten te krygen waren, zoodat ongewenschte concurrentie op de arbeidsmarkt niet te vreezen was, heeft de com mandant van den Arbeidsdienst Dinsdag van de vorige week het geheele te Assen gelegen derde korps bevel gegeven zich ter beschikking van den landbouw te stellen om hulp te verleenen by het rooien van aardappelen. De duizend arbeids mannen van het korps zyn onverwijld aan het werk gezet en hebben reeds goede diensten ver richt. Natuurlyk werkt een niet aan die soort arbeid gewende arbeidsman niet zoo snel als een boer, die het altyd gedaan heeft, maar niette min rekent men er op. dat de duizend man van het derde korps in den loop van anderhalve maand 25.000.000 kg. aardappelen zullen binnen halen. Er wordt per dag 8 uur gewerkt, de boe ren betalen een overeengekomen vergoeding naar gelang van de opbrengst per H.A. Buiten den werktyd op het land gaat de dienst gewoon door. Er wordt met groote opgewektheid gewerkt. DE AFDEELING LANDVROUWEN VAN DEN LANDSTAND. In den Landstand is opgenomen de afdeeling Landvrouwen, die onder leiding staat van me vrouw Zwiers-Luth te Vriescheloo (Groningen) als landvrouwenleidster, mevrouw Uilenberg- Rupp te Paterswolde als werkleidster en me vrouw Eggink-Lovink te Nyega (Friesland) als raadsvrouwe. Het A.N.P. heeft omtrent de plan nen dezer afdeeling het een en ander verno men. Voor de landvrouwen zullen voorlichtingsle zingen worden gehouden over allerlei onder werpen, die hqar interesseeren. Meer ontwikkel de boeren en boerinnen te vorme is mede het doel van den Landstand. De boerenmeisjes moeten weer leer en zelf te spinnen en te weven, opdat zy handwerken kunnen scheppen, waarop zy haar geheele ver dere leven met voldoening kunnen neerzien en waarvan zij in haar toekomstige huishouding alle profyt kunnen trekken. Daarom wordt er naar gestreefd, in ieder dorp een spinkamer in te richten, waar de boeren vrouwen en -meisjes by wyze van liefhebberij de weefgetouwen kunnen bedienen en hand werken kunnen vervaardigen. Het gebruik van electriciteit op de boerderij zal zooveel mogelyk worden bevorderd, want daardoor kan het leven worden veraangenaamd. In ieder dorp zal een vrouw als dorpsboerin worden aangewezen, die haar oor te luisteren legt en die de tot haar komende plaatselijke verlangens nader bespreekt met de provinciale landvrouwenleidster. Op haar beurt komen de provinciale leidsters eenige keeren per jaar te Utrecht samen om in dit centrale punt met de landvrouwenleidster en haar staf de te nemen maatregelen ten behoeve van allen te helpen tot stand brengen. SPOORWEGVERBINDINGEN OP JAVA HERSTELD. Het A.NP. meldt uit Tokio: De spoorbrug over de Serajoe In Midden-Java is weer her steld. Midden September heeft de heropening plaats gehad, zoodat het verkeer van Java naar Soerabaja kon worden hervat. Bovendien zal niet alleen een spoorwegverbinding over Ban doeng maar ook over Cheribon mogelyk zyn, zoodat het verkeer in midden-Java wordt be spoedigd. Ir. J. J. WEVE TE NIJMEGEN OVERLEDEN. Gisteren is te Nymegen op 91-jarigen leeftyd overleden de heer ir. J. J. Weve, oud-gemeente architect der gemeente Nymegen, die zeer veel gedaan heeft voor het behoud van de gebouwen en historische herinneringen van het oude Ny megen. Hij was ridder in de orde van Oranje- Nassau en was ook vele jaren voorzitter van den by zonderen raad van St. Vincentius/ STALINGRAD WANKELT. De weermachtsberichten van de laatste dagen vertellen ons van den stryd om Stalingrad en zooals te voorzien wasdeze in een vesting herschapen stad, wankelt. Met den val van Stalingrad zal er weer een belangryke overwin ning op de bolsjewisten behaald en het bolsje wisme een stap nader tot zyn algeheele vernie tiging gebracht zyn. En zoo wordt het bolsjewisme in harden en moeilyken stryd stap voor stap teruggedrongen. Zoo wordt de bevrijding van Europa langzaam maar zeker een feit. Landgenoot, aan dezen har den stryd nemen ook Nederlandsche mannen deel en het is voor deze mannen dat wy u vragen ons verzorgingsfonds te wilen steunen. Indien u wist, hoeveel vreugde u zoo'n Oost frontstrijder bereidt door het zenden van een pakkst mogelyk te maken, dan stort u vandaag nog een flink bedrag op girorekening 432100, t.n. verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22. te 'sGraven- hage. van heden- en morgenavond 19.46 uur lot morgen- en Maandagochtend 7.22 uur De maan komt heden op om 16.59 uur, gaat vannacht om 2.03 uur onder en komt morgen middag weer op om 17.44 uur. SPIONNAGEVONNIS IN ZWEDEN. Weer is in Zweden een vonnis geveld tegen een spionnage- en sabotageorganlsatie in Brit schen dienst, Volgens T. T. heeft de stedeiyke rechtbank van Goeteborg de z.g. Blackman-liga veroordeeld. De voornaamste verdachte, Iwan Blackman, kreeg 7 jaar tuchthuis wegens samenzwering en voorbereiding tot sabotage, deelneming aan spionnage. ontoelaatbare agitatie en zesvoudi- gen diefstal teneinde aan ontplofbare stoffen te komen. De kok Gustaf Sigfrid Lindstroem kreeg we gens dezelfde misdrijven 5 jaar, de correspon dent Bestil Austrinsky 1% jaar. Een beambte van het hoofdkantoor der douane te Goeteborg kreeg een geldboete, daar hy bepaalde onder- deelen der sabotageplannen kende, maar had nagelaten aan zyn chef hierover rapport uit te brengen. De hoofdverdachte had by het vooronderzoek bekend, dat hy van een ongenoemden Brit schen onderdaan geld had gekregen voor zyn sabotageplannen. (D.N.B.) Trianon-Theater De amusante voor vallen, die zich afspelen in het schilder achtige bergdorpje Hochsee, draaien om een gierigen boer, wiens bedriegerijen zóó ver gaan, dat hij eindelijk wel genoodzaakt wordt, het plaatsje te verlaten. Zóó is hy op de vermeende erfenis van den grootvader van een anderen boer verzot, dat hy het oude, maar nog spring levende mannetje voor 1000 Mark koopt, in de hoop na diens dood een huis en een molen te krygen. Hij komt echter zwaar bedrogen uit; hoe dat in zyn werk gaat, leert u dit humoris tische verhaal, waarin Josef Eichheim als de beweeglyken grootvader den toon aangeeft. Een liefdesgevalletje is daartusschendoor gevlochten, wat velen zeker niet onwelkom zal zyn! Casino-Theater Lajla, of wel „De roepstem van het Noorden", is de bekende, prachtige film, wier dramatisch-bewogen voorvallen in Lapland van het begin tot het eind den toe schouwer in spanning houden. Het zyn Aiko Taube en Ake Ohberg, die, in samenwerking met andere opvallende figuren aan dit realistische en ontroerende verhaal relief verleenen. Rcx-Theater „Een onzichtbare gaat door de stad". In deze film, waarvan Harry Piel ook de regie voerde, stapelt zich, zooals men dat by dezen acteur gewend is, de eene sensatie op de andere! Het gaat hier om een uitvinding, waar door het mogelyk is zich onzichtbaar te maken. Door een toeval valt zy in handen van den taxichauffeur Harry (Harry Piel), die er na tuurlyk een dankbaar gebruik van maakt. Even wel niet op zoo'n misdadige wyze als zyn broer die het apparaat van hem gestolen heeft.. Het slot brengt een verrassing, die te aardig en ori gineel is, om er ook maar met een woord over te reppen Lido-Theater De onderhoudende film „Zyn Zoon", een ongewone mengeling van vroolyk- heid en ernst en in den opzet eigenlyk een detective-verhaal, geeft aan Otto Wernicke als vader van een groot gezin, waarin de meest uit- eenloopende karakters vertegenwoordigd zyn, alle gelegenheid zyn voortreffelyke talenten te benutten. Ook de andere hoofdrollen worden verdienstelyk vertolkt en wel door Hilde Schnei der, Ida Wilst, Karin Hardt en Rolf Weih. Luxor-Theater Feest in de Jordaan betee- kent muziek en dans! Er is een veertigjarig huweiyksfeest en heel de burnt deelt in de vreugde. Maar als daar tusschendoor enkele trieste gebeurtenissen plaats vinden (gevolg van drankmisbruik) vergiet ook de omwonende schare haar tranen en leeft zy mee met het leed van de slachtoffers. Zoo is „Feest in de Jordaan" een film van tegenstellingen, een rea listische en daardoor onderhoudende film met goed spel en vele „liedjes uit de oude doos", waar ge gaarne nog eens naar luistert! Hoofd figuren zijn Johan Elsensohn, Annie Ver hulst, Herman Bouber en Aaf Bouber. Het byprogramma brengt oude, maar voor den zeilliefhebber toch buitengewoon aantrekke- lyke opnamen van een door Bruynzeel geleide tocht met het jacht „Zeearend" van Amerika naar de monding van de Elbe Th. J. Hannema. HAAGSCHE RECHTBANK. Een Jaar en zes maanden gevangenisstraf had de officier geëlscht tegen I. Verhoeff uit Lelden, thans gedetineerd ln het huls van bewaring, ter zake 'diefstal van vee uit de welde. De rechtbank heeft uitspraak gedaan, en een Jaar gevangenis straf opgelegd. Voor diefstal van schapen was tegen j,Nvan Eygen, eveneens uit Lelden, een zelf de straf geëlscht. Ook ln dit geval heeft de recht bank een Jaar gevangenisstraf opgelegd. In Alphen en ln Bodegraven had S. A. S. uit Boskoop, thans gedetineerd, fietsen gestolen. De verdachte had dit ontkend, doch de Officier vor derde na het getuigenverhoor een Jaar en zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft een Jaar gevangenisstraf van preventief opgelegd. Op de draveryen „Duindlgf te Wassenaar had de kantoorbediende C. C. M. eenige boekjes met toegangskaartjes weggenomen. Verdachte had deze kaartjes laten aanbieden, bij welke gelegenheid echter de diefstal ontdekt was. Thans had ver dachte zich te verantwoorden, en hy bekende. De officier vorderde vier maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. J. G. uit Lelden, thans gedetineerd, had het ten spyt van zijn Jeugdigen leeftijd wel erg bont gemaakt. Onlangs stond hij terecht wegens dief stal van distributiebescheiden ln zijn familie, en nu moest hy zich verantwoorden wegens diefstal van f. 270.ten nadeele van zyn vader. De of ficier had tegen G. een Jaar gevangenisstraf ge- elscht. De rechtbank heeft dienovereenkomstig veroordeeld, met aftrek van preventief. DERDE SLACHTOFFER VAN ONTPLOFTE LICHTFAKKEL OVERLEDEN. Te Belfeld (L.) is overleden de 15-jarige Van E., het derde slachtoffer van de ontploffing van een lichtfakkel, die zy gevonden hadden en tot ontploffing brachten. SPRING NIET OP EEN RIJDENDE TRAM. De 56-jarige H. H., wonende te De Bilt, wilde, ondanks de waarschuwing van den conducteur van de Zeister tram, toch op een rijdende tram springen. Hy kwam te vallen en bleef met ern stige verwondingen liggen. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar de rykskllnieken te Utrecht vervoerd, waar hij aan zyn kwetsuren is be zweken. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermorgen is uit de Meierij haven onder Strijp by Eindhoven het lijk opgehaald van den sinds eergisteren vermisten 33-jarigen gehuw den gemeentearbeider Aarts uit de Logger- straat te Eindhoven. De man, vader van drie kinderen, is door de duisternis misleid, met zyn fiets te water gereden. TWEE TREINDIEVEN GEARRESTEERD. Te Roermond zyn gearresteerd en naar Eind hoven overgebracht twee Eindhovenaren, de 20-jarige R. en de 15-Jarlge G., die als trein- dieven hun slag sloegen op de trajecten Eind hoven-Maastricht en Eindhoven-Venlo. zy ble ken een groot aantal koffers, portefeuilles en damestasschen in den trein op deze trajecten, vooral des avonds, te hebben buitgemaakt. BIJ ONTPLOFFING GEDOOD. Terwijl de smid W. R. te Budel (N.-Br.) met een electrisch apparaat aan het werk was, vond een ontploffing plaats, waarbij de man zoo danig gewond werd, dat hy enkele uren later overleed. BUITENLANDSCH GEMENGD. ENGELSCH WATERVLIEGTUIG VERLOREN. Te Londen is officieel meegedeeld, dat het watervliegtuig „Clare" op een vlucht van West- Afrika naar Engeland met 13 passagiers en een bemanning van 6 personen verloren is gegaan. Het verlies is geen gevolg van een vyandelyke actie. Ap UROPA'S jeugd heeft in het oude t I— Weenen getuigenis afgelegd van haar JI wil tot het langs v reed zamen weg gaan naar een betere orde. Veertig millioen Euro peesche jongeren zyn thans in één verbond ondergebracht en dat zulks geschiedt in vollen oorlogstyd is wederom een bewys, dat de ka meraadschap op de slagvelden geboren wordt en de samenwerking, het streven naar eenheid, reeds nu niet meer kan wachten. Deze samen komst te Weenen is van het allergrootste be lang voor de toekomst- van Europa. De jeugd wyst immers den weg aan, die straks gevolgd zal worden. Ook Nederland is op dit congres aanwezig. De hoofdstormer van den Jeugdstorm, van Geelkerken, heeft als vertegenwoordiger der Nederlandsche jeugd een korte verklaring af gelegd, waarin hy wees op het groote verleden van Nederland en op de vooraanstaande plaats, die het steeds in Europa heeft ingenomen. Wij weten het allen, dat het de wil van onze jeugd is deze traditie voort te zetten en op haar de plicht rust zich een plaats in het nieuwe Euro pa te verwerven. Van Geelkerken gaf in Wee nen hieraan uitdrukking en het is geen won der, dat de vertegenwoordigers der andere Europeesche landen deze verklaring met een hartelijk applaus ondersteunden. Europa weet waartoe onze jeugd in staat is. De wereld weet welke pioniers wy gehad hebben in onze ge schiedenis en tot welke dingen wy in staat wa ren. Ook thans zyn wy daartoe in staat en Van Geelkerken heeft daar terecht op gewezen. Ryksjeugdleider Baldur von Schirach heeft in zijn rede de beteekenis van de Europeesche bonden genoemd, welke ligt in het feit, dat zy als uitgesproken nationale opvoedingsgemeen schappen in de volken zelf zyn ontstaan. De nationale eigenaard der vertegenwoordigde or ganisaties staat er borg voor, dat de nieuwe Europeesche Jeugdbond zyn politieke en paeda- gogische taak zal vervullen. Hy begint het leven met zJjn program, waarin hij de onderlinge achting der afzonderiyke organisaties, welke in vele byeenkomsten is egroeid, en daardoor de eerlijke kameraadschap der Europeesche Jeugd tot den grondslag van zyn werkzaam heid maakt. Van byzondere beteekenis is, dat Nederland voor het Verbond van Europeesche jeugdorga nisaties de verzorging voor kunst en cultuur kreeg toegewezen. Dat Nederland hiervoor ln aanmerking komt, levert het bewys, dat onze kunst en cultuur in Europa op een hoog plan staan en zeer hoog worden geschat. Onze Ne derlandsche kunst en cultuur zyn van een der- geiyke waarde, dat Nederland de taak kreeg opgedragen de kunst en cultuur voor de Euro peesche jeugdorganisaties te verzorgen. Dit is* zeker als een byzondere onderscheiding te tee- schouwen. Want ligt in de kunst en in de cul tuur niet alles opgesloten? Aan zyn kunst en cultuur kan men het volk kennen! De Nederlandsche jeugd heeft thans een groote taak te vervullen, riiet alleen ten aan zien van haar werk naar binnen, maar ook naar buiten. De Jeugdstorm groeit zienderoogen. Jong Ne derland kan niet meer afzydig biyven. Straks, en dat tydstip zal niet lang meer op zich laten wachten, zal de geheele Nederlandsche Jeugd ln den Jeugdstorm vereenigd zyn en mede met de overige Europeesche jongeren den weg wijzen die gevolgd zal worden! Aangezien er nog steeds misverstand blykt te bestaan omtrent het al dan niet geldig zyn van de bonnen der „Urlauberkarte" vestigt het departement van landbouw en vlsschery er nog maals met nadruk de aandacht op, dat de bonnen der „Urlauberkarte" met blauwgroenen ondergrond en voorzien van een blauwen ade laar, hier te lande geldig zyn, zoodat winkeliers derhalve verplicht zyn by aanbieding van deze bonnen de daarop verkrygbaar gestelde arti kelen af te leveren. Hedenmorgen heeft de heer J. H. Hulsbergen Henning. die by deze gelegenheid vergezeld werd door zyn echtgenoote, afscheid 'genomen van zyn werkkring als voorman-machinezetter in ons bedrijf. Daartoe bleef in alle afdeelingen de dage- lyksche arbeid even rusten en sprak de direc teur. de heer J. W. Henny in byzyn van com missarissen en het geheele personeel den schei denden medewerker toe, hem schetsend als een voortreffelijk vakman, die in zyn ongeveer 20- Jarige loopbaan by het „L. D." in alle opzichten zyn te voren in Nymegen gevestigde reputatie heeft hooggehouden. Namens het college van commissarissen dankte spr. den scheidende voor de wyze, waarop hy zyn werk heeft verricht en wenschte hem, onder aanbieding van een enve loppe met inhoud, toe. dat hy te zamen met zyn vrouw nog tal van goede jaren van zyn, op verzoek verleend, vervroegd pensioen zal mogen genieten. Daarna werd nog het woord gevoerd door den technischen chef, den heer W. Kramer, die even eens hulde bracht aan Henning's groote kunde en vakmanschap, terwijl een der machinezetters, de heer P. J. Schouten namens alle collega's met dankbaarheid getuigde van Henning's groote welwillendheid en betoonde vriendschap, terwyi ook hy zijn bewondering uitsprak voor de voor treffelyke vakmanschap van den scheldende, waarvan tal van werkstukken in de zettery ook na zyn vertrek zullen blyven getuigen. De ge voelens van het personeel te uwen opzichte, aldus spr., komen ook tot uiting in het feit, dat gij ln verschillend oogpunt een vertrouwens positie innaamt. Ten slotte bood spr. uit aller naam een gelds bedrag onder couvert aan. daarby eveneens zyn welgemeende wenschen uitsprekend voor een veeljarig en ongestoord pensioen. Aan mevrouw Henning was by het betreden van het gebouw een bouquet rozen overhandigd. De heer Henning dankte in korte bewoordin gen voor de ondervonden vriendschap en prees de goede verhoudingen in het personeel onder ling en met de directie. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het programma van den vóórlaatsten orgel avond in de Hooglandsche Kerk door den orga nist Feike Asma a.s. Maandagavond uit te voe ren. bevat orgelwerken van Bach, Reger, Vierne, Guilmant en Best, alsmede koraalbewerkingen van Jan Zwart en den concertgever. De toegang is vrij.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1